ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 10 October 1895. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6676. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Ct§. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" BEKEADVIAKJUMG. Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zie rikzee; Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het Gemeentehuis op Woens dag; <len November 1895, te be ginnen des voormiddags te 9 uur; 2®. dat op Donderdag den 7 November 1895, des voor middags van 10 tot 12 uur, in het Gemeentehuis door oi van woge de lotelingen bij den Burgemeester aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon. bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der militiewet; 3®. dat zij, die op zoodanige vrijstelling. aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zjj, die vrijstelling wegens broederdienst verlangenmoeten medebrengen uittreksels uit de geboorteregisters be trekkelijk hun zeiven en hunne broeders, benevens het paspoort of ander betvijs van ontslagof een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van tverkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens ol wier dienst zij hunne reclame gronden; vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op, dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun belang medebrengt om bovendien persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de eerste zitting van den Militieraad, die op een later bekend te maken tijdstip te Zierikzee zal worden gehouden en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, in de genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, ten einde geneeskundig te worden onderzocht. Zierikzee, den 9 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd, een verzoekschrift met bjjlagen van WILLEM V-A.IV "WESTÜ3JN- wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene bcwiiarplaats voor* Petroleum op het erf achter het huis, staande in de Zevengolijstraat, plaatse lijk gemerkt wijk B, No. 168a, kadastraal bekend sectie A, No. 1431; dat op Woenstlag; «Ion ~3 October a.*»., te 1X2 uur des middags, op het Raadhuis dezer gen.een te in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegen heid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis Demen van de ter zak» ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 9 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1895/96, dd. 5 dezer, Nis. 123 en 124, welke kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter in vordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 9 October 1895. CH. W. VERMEIJS. Rusland. Voor ongeveer vier A vijf weken werden in Moskou vijf personen gevangen genomen, drie mannen en twee vrouwen, naar het heette tot een nihilistisch complot behoorendmen had dan ook bij hen, na een zorgvuldig onderzoek, dynamiet en verboden geschriften gevonden. Weldra bleek er nog meer. De heer Berdjaiew, de chef der politic in Moskou, had een volledig complot ontdekt tegen het leven van Keizer Nicolaas en zond daarover een om standig bericht aan den Czaar. Deze laatste was natuurlijk vreeseljjk bewogen door deze tijding en gaf terstond bevel, dat Berdjaiew naar St. Petersburg moest komen om persoonlijk alles aan den Czaar mee te deelen. Berdjaiew had een uur lang een geheime audiëntie bij den Czaar en deelde dezen het geheele complot tot in de kleinste bijzonder heden mee. Het gevolg dezer audiëntie was voor den politie-chef te Moskou, dat hem terstond de Wladimir-orde werd verleend en een gratificatie van 10.000 roebels werd toegestaan uit des Keizers eigen kas. Overgelukkig ging de nauwgezette, getrouwe politie-beambte naar Moskou terug, met het zalige bewustzijn zijn vorst uit een groot gevaar te hebben gered. Zoo vertelde hij althans! Maar spoedig daarop vertrok een laaggeplaatst ambtenaar bij de politie, eveneens uit Moskou, naar St. Petersburg cd verzocht generaal Tscherewin, het algemeen hoofd der Russische politie, om een onderhoud. De generaal, zeer verbaasd dat zoo'n klein ambtenaartje zich direct tot hem wendde, wilde hem eerst niet te woord staan, doch de man hield zoolang aan, tot de generaal toestemde en hem ontving. De laatste maakte nu een net leugens openbaar, zooals men zich nauwelijks kan voor stellen. Het groote complot tegen het leven des Czaren, dat de heer Berdjaiew aan het licht had gebracht, was een ellendig bedrog. De brave politie-chef te Moskou had op een gemakkelijke wijze aan eer en geld willen komen en hij had daarom eenige personen omgekocht om te dienen als pseudo-nihilisten, onder belofte, dat ze zoo spoedig mogelijk uit hun voorarrest zouden worden ontslagen of dat hun gelegenheid zou worden gegeven te ontvluchten. Generaal Tscherewin bracht onmiddellijk rapport uit aan Keizer Nicolaas; deze moet, wat zich laat begrjjpen, buiten zich zelf zijn geweest van woede, en heeft een streng onderzoek bevolen. Berdjaiew is natuurlijk gevangen genomen. Men ziet met spanning den uitslag dezer zaak tegemoet, die echter tamelijk geheim wordt gehouden. Engeland. Een speuragent te Londen, op het oogenblik druk bezig met het opsporen der dieven van den zilver wagen, heeft, tot zijn groote verwondering, in zijn .eigen tuin eenige der zakken gevonden, waarin de zilveren staven geborgen geweest waren. Blijkbaar heeft men dus niet alleen met stoutmoedige, maar ook met overmoedige bandieten te doen. Frankrijk. 7 Oct. De bladen bevatten thans het zeer korte testament van Dr. Pasteur. Het luidt als volgt: >Dit is mijn testament. •Ik laat aan mijn vrouw al hetgeen de wet mij veroorlooft haar na te laten. •Mogen mijne kinderen nooit afwijken van den weg van den plicht en altjjd voor hun moeder de liefde behouden die zij verdient!" Parijs, 29 Maart 1877. L PASTEÜE, Arbois, 25 Augustas 1880. De Parijsche correspondent van de Indépendance Beige schat het aantal van hen, die, langs den weg geschaard, Pasteur eene laatste hulde brachten, op 100,000. Ondanks het gedrang, dat vooral op het plein voor de kerk zeer groot was, kwamen geen ernstige ongevallen voor. De commandant der republikeinsche garde viel van het paard, maar bezeerde zich niet. Naast de vele artikelen in de Fransche pers, gewijd aan Pasteur, den grooten geleerde, is er ook een in Le Journal des Débats, dat bjjzonder weldadig aandoet en dat gewijd is aan Pasteur als mensch. Ook als mensch, zoo wordt daar gezegd, was deze waarlijk groote man boven allen lof verheven en heeft hg een groot voorbeeld gegeven. Hij was eenvoudig. Nooit heeft hij zich zijn nederige afkomst geschaamdintegendeel, hij was er fier op, maar zonder vertoon van valsche nederig heid. Dat bleek o.a. bij zijn laatste bezoek aan Arbois, waar hjj zijn jeugd doorbracht. De beroemde man werd daar met groote eerbewijzen ontvangen het geheele gemeentebestnnr was bem komen opwachten en daar geducht hij zijne onders in woorden, zooals wij allen van onze kinderen wenschen te booren: >0, mijn vader en moeder, mijn lieve dooden, die hier zoo nederig hebt gewoond in dat kleine huisje, gij zijt het aan wie ik alles heb te danken. Uw geestdrift voor het goede en schoone, brave moeder, hebt g|j op mjj doen overgaau. En g|j, dierbare vader, wiens leven even zwaar was als uw werk, g|j hebt mij getoond wat gednld vermag. Aan u dank ik do kracht om te volharden in don dagelijkschen arbeid. Ook gij hebt bewondering gevoeld voor groote mannen en groote dingen. Opwaarts zien en altgd streven naar geestverheffing, dat bobt gij mij geleerd". Pasteur was oven goed als eenvoudig. Yoor zjjn leerlingen was bij als een vaderzonder eenigeu hoogmoed of ijverzuchtbjj was de eerste om zich te verblijden over ontdekkingen die zjj deden. Bemind worden was hem liever dan bewonderd worden. En in den kleinen kring zjjner verwanten en vertrouwde vrienden weet mon het best welk een goed echtgenoot, vader en vriend hij was. Pasteur was nooit een ongeloovige. Zijn edele, fijne geest heeft nooit het groote mysterie ontkend. Hij, die zooveel van het onzichtbare gezien had, was vol godsdienstigen eerbied voor het onzienlijke. Een weinig wetenschap verwijdert ons van God, maar veel wetenschap brengt ons tot hom terug". Als men zoover is doorgedrongen in de geheimen der scheppiog, dan is het moeilijk, den gezichtskring te beperken binnen de muren van een laboratorium en niet omhoog te zien. Het leven, werken en denken van Pasteur", zoo besluit het artikel", is een goed voorbeeld in een democratisch land als het onze. Gg spreekt van toewijding aan de menschheid". Weet gjj eene schoonero en nuttiger toewijding dan die van den onvermoeiden arbeider, den grooten geleerde, wiens ontdekkingen niet alleen zijn land tot voordeel waren, maar de schatten der menschheid vermeer derden en zooveel goeds om hem verspreidden Gg spreekt van «opvoeding, zedelijkheid, goede leiding der kinderen". Laat de kinderen op de scholen Pasteur's levensbeschrijving lezen en als or een standbeeld voor hem zal zijn opgericht, breng hen dan daarheen. Zij zullen er leeren hoe men waarlijk groot wordt en er liefde tot den arbeid leeren vinden, geloof in de menschheid, kracht om te vol harden in het streven naar waarheid en den strijd tegen het kwade". België. De spoorwegramp by Ottignies. Brnssel is vol van de spoorwegramp van Zondag avond, waarvan wij reeds melding maakten. Trein 1864, die van Manage vertrekt om 7.25 en te 8.37 precies te Ottignies arriveeren moet, was eenige minuten te laat. Om 8.40 vertrekt een locomotief van Ottignies om te rijden naar het arsenaal van Manage. Dit gaat alles langs den lijn van den »Et.at Beige". De machinist van de locomotief is, zonder order te hebben gekregen, precies op tijd vertrokken, toon trein 8.34 nog niet aan was. Dat zegt men ten minste en men zegt er bjj dat de machinist dronken was. Niemand kan het tegenspreken of bevestigen, want de machinist is dood, verpletterd in den scbok. Het was vreeseljjk weer. Zwaar hagelden dikke regendroppels op de wegen neer. In 't hevig zwart van den nacht stonden flauw lichtend de lantarens langs den spoorweg. De reizigers, teruggekeerd van een vermoeienden dag, lagen lui op hun banken en dutten, of rookten een sigaret en spraken met elkaar. Plotseling scheurden hevige fluitkreten de stilte van het buiten. Portierraampjes werden opengerukt, verschrikte reizigershoofden werden uitgestoken. Met geweldige snelheid naderde een groot hei-rood schijnsel, met twee donkerroode cirkels er in. Een trein I op dezelfde rail. Een oogenblik van vroese- ljjke spanning volgde. Schor-gillend klonken de kreten van de locomotieffluit. En dan volgde de schok. Krakend vielen de wagenwanden neer, stukken ijzer met enorme kracht kromgebrogen, drongen diep den weeken grond in. Roode vlammen stegen uit de vormlooze hoop op. Op 't zelfde oogenblik begon een gekrjjt, een gegil, een gehuil, zoo vreeseljjk, dat wie het hoorde een rilling van ontzetting het lichaam schokte. Een affreus gezicht, fel rood beschenen door de vlammen die uit de locomotief opstegen, vertoonde zich aan onze oogen, zegt een ooggetuige. Uit de hoop planken en stukken jjzer staken menschen- rompen, zich buigend en krommend van pijnstaken hoofden alleen met bleeke gezichten smeekend om hulp. Ik zal dat nooit vergeten. Dadeljjk werd het reddingswerk begonnen. En vreeseljjke dingen werden toen gezien. De wagen, vlak achter de machine, ineengedrukt maar niet verbrjjzeld, stond in brand. Voor de stukgeslagen ramen stonden radelooze menschen. Één trachtte zich er uit te wringen, maar 't was vergeefs. Men beproefde de deur open te rukken, maar het verbogen bovenstuk hield de deur vast. En de arme bezwg^a^c daarbinnen werden ge blakerd door het vnur, dat snel, maar helaas niet snel genoeg, geblnscht werd, werden gedood, of nog erger gewond dan zjj reeds waren. Van Ottignies kwamen menschen om hulp te verleeneu. Uit de hoopen werden lijken ec gewonden te voorschijn gehaald. Doktoren uit alle dorpen in den omtrek kwamen ongeroepen toesnellen. Men telegrafeerde nog om dokter Van Pee van Wavre. Zjjn vrouw antwoordde dat haar man te Ottignies was, dezen avond zou hjj terugkeeren. En toen men zoeken ging vond men den armen dokter onder de ljjken, akelig verminkt. In den vreeselijken nacht werd voortgowerkt om te redden wat nog te redden was, met bewonderens waardige volharding. De gewonden werden naar de dichtstbijzijnde huizen gedragen en daar ver bonden, de dooden werden neergelegd in de wacht kamer eerste klasse van het station. De gewonden worden thuis te Wavre of in het hospitaal te Brussel of in het buis waar zij 't eerst opgenomen werden, verpleegd. Zjj allen roemen de liefderijk verleende hulp door allen die toegesneld waren. Vier-en-dertig onder de gewonden zullen volgens de adviezen van de genoesheeren deze ramp waar schijnlijk niet lang overleven. Het dnurde een paar uren vóór er geneeskundige hulp kwam. De inwoners van Ottignies hielpen, zoo goed zjj konden, bjj het helpen van de gewonden. Zjj werden in de kermispret gestoord door het ODgelnk en waren van de draaimolens, kramen, zang en dans gesneld naar de donkere plek, waar gewonden en stervenden lagen te kreunen onder en bjj den vorraloozen hoop vernielde wagens. Onder de dooden veelal misvormd was er een, dien men voor een inwoner van Wavre hield. Men bracht hem in den loop van den nacht naar die plaats. Maar toen men aanbelde aan bet hnis van den vermeenden doode, kwam deze zelf do deur opendoen. De doodo werd naar Ottignies teruggebracht en daar herkend als een inwoner van Gemblonx. De stcdeljjke onderwijzers en onderwijzeressen te Gent hebben eenparig besloten geen godsdienst onderwijs op de scholen te geven. Mile Denrot, een der sterren van het Scala theater te Brussel, die tusschen do coulissen van het tooncel door haren beminde Virgile Martin door vjjf revolverkogels werd getroffen, is na hevig ljjden aan de bekomen verwondingen gestorven. Martin, iemand van 36 jaar ond, zal terecht staan voor het Cour d'ossiseB van Brabant. Antwerpen, 7 Oct. Gisteren is alhier ont huld een gedenkteeken, door do bevolking van Antwerpen opgericht voor den volksman en dichter Jan van Rijswjjck, vader van den popnlairen burgemeester van de koopstad. Dezo nam diep bewogen het gedenkteeken ter eere van zgn braven vader in ontvangst in naam van de stad Antwerpen. Één van de sprekers was Max Rooses. Nederland. Amsterdam, 6 Oct. De heer mr. L. W. van Gigch heeft zjju taak als bemiddellaar in de zaak der diamantbewerkers neergelegd, ten gevolge van een verschil van meening tusschen hem en het hoofdcomité van A. N. D. B. Zaterdagochtend deed de bemiddelaar in de bestuursvergadering van den A. N. D. B. zjjn bekend onzjjdig voorstel, dat echter door die vergadering verworpen werd. Dienzelfden dag in den namiddag bracht mr. van Gigch zjjn voorstel in de ledenvergadering van de Vereeniging van eigenaren van diamant slijperijen. Vooraf echter deelde hij aan die vergadering mede, dat des ochtends bjj motie betzelfde voorstel door het bestuur van den A. N. D. B. verworpen was. Nadat echter de vergadering bad beslist, dat desniettegenstaande het voorstel aan de orde zou worden gesteld, werd het aangenomen. Ofschoon deze toedracht van zaken door de Vereeniging van Eigenaren in haar Zondagochtend verspreide manifest duidelijk was vermeld, beweerde het Bestuur van den A. N. D. B., dat de bemiddelaar de motie van verwerping niet vooraf had bekend gemaakt aan de Eigenaren. De heer mr. van Gigch heeft natuurlijk tegen deze met de waarheid strijdende bewering ge protesteerd. Het HM. heeft onderzocht hoeveel personen Vrijdagavond naar aanleiding van de oploopjes te Amsterdam naar het binnengasthuis gebracht zjjn om verbonden te worden. De directeur deelde mede, dat aan 22 personen agenten van politie en burgers hulp werd verleend. Na behandeling konden allen terstond weder vertrekken. 's €>mvcnhasc, 7 Oct. Naar men verneemt, is de Commissie van rapporteurs voor de kieswet gereed gekomen met de vaststelling der punten voor het Voorloopig Verslag en is thans de verdere be arbeiding en samenstelling van dat afdeelingsrapport in handen van den griffier der Tweede Kamer. Capcllc a/d. ■•Iscl. Alhier heeft eene ▼rouw getracht haren man te vergiftigen door fijn geknipt haar met de Fjter op zjjn brood te smeren. Vermoedeljjk had zjj er wel eens van gehoord, dat dit venjjnige middel om iemand langzaam te dooden in Indië soms wordt toegepast. Maar ge lukkig had zjj er niet aan gedacht, dat men daar voor tijgerhaar moet bezigen en de kunstvaardigheid van den inlander er bjj noodig heeft om dat dan op vereisebte manier toe te bereiden liaarelingen, 7 Oct. Schipper J. Visser van het loggerschip Marie Henriëtte", alhier binnen gekomen, rapporteert dat hjj Woensdag j.l. 's na middags half één op 54° 40' N.B. en 1° 38' O.L. het te Groningen thuisbehooreud ijzeren tjalkschip genaamd »Martha Cornelia" in nood verkeerende aantrof. De lading was door storm overzij gevallen en roer en zeilen waren defect. Onmiddellijk werd van den logger een boot met den stuurman P. Verheg en de matrozen D. van Os en J. Harms bemand, om de opvarenden van het tjalkschip te redden. Dit moest echter worden opgegeven doordien de redders 2elven in het grootste gevaar verkeerden en de boot dreigde te bezwijken. Van do opvarenden, schipper H. Wijnstok met diens vrouw en 4 kinderen, 1 6tuurman en 1 matroos, werden het eerst de vrouw en eene zuigeling van 9 maanden" (aaïi het lichaam "der moeder vastgebonden) langs een ljjn met een reddingsboei aan boord gehaald, daarna na lang worstelen en met de grootste moeite en inspanning een kind van 4 jaar, vervolgens weder twee kinderen en eindeljjk de stuurman, de matroos en de schipper. Het reddingswerk geschiedde, terwijl de donker viel en bjj aanhoudenden storm en regen. Tot den volgenden morgen bleef men in de nabjjheid van het verlatene schip, om het zoo mogelijk op sleeptouw te nemen. Nogmaals gingen de stuurman van den logger en die der tjalk er heen om nog eenige noodzakelijke goederen te redden, onmiddellijk daarna echter zonk het schip. Het was geladen met steenkolen van Bonesse naar Weener a/d. Eems. De opvarenden der tjalk werden door die van den logger liefderijk opgenomen en verpleegd en behouden alhier binnengebracht. Onophoudelijk prjjzen zij de zelfopoffering en den moed hunner redders en toonen hun innigen dank daarvoor. Domburg, 8 Oct. In den afgeloopen nacht verbrandde alhier op de hofstede >de Brouwerij", toebehoorende aan den landbouwer P. Louwerse, een schuur met alles wat er zich in bevond, waar onder twee kalvers, twee geiten en eenige konijnen. De overige gebouwen bleven onbeschadigd. Tjjdens dezen brand werd ook brand ontdekt op de hofstede van de landbouwers H. Versluijs en A. Louws, in de gemeente Aagtekerke. Ook daar verbrandde alleen de schuur met betgeen er in was, o.a. een stier. De geleden schado wordt slechts ten deele door assurantie gedekt; van den landbouwer Louws is niets verzeko'd. De oorzaak van beide branden is tot nog toe onbekend. Wat eerstgenoemde betreft, wordt gedacht aan broeiing van groen binnengebracht hooi. (Woes, 9 Oct. Actief is onze politie, en de commissaris geeft zijn agenten een goed voorbeeld van activiteit. Niet alleen worden boosdoeners op gespoord, maar ook het kwaad zooveel mogelijk voorkomen door tjjdigo waarschuwing. Dezer dagen was een sujet hier gelogeerd, zich uitgevende voor veekoopman. De oplichter vertrok zonder zjjne rekening bij den logementhouder te betalen. De commissaris laat nu logementhouders enz. voor dezen quasi-koopman waarschuwen, want de edele beer oplichter zal ook wel op het platteland zgn slag trachten te 6laan. NLlveniHNC. Volgens gedane mededeeling aan - en bekendmaking van het gemeentebestuur alhier zal Z E. de Commissaris der Koningin in deze provincie a.s. Donderdag 10 dezer deze gemeente komen bezoeken. Zierikzee, 8 Oct. Ter civiele terechtzitting vao de arrondissements-rechtbank van heden werden beëedigd als advocaat en procureur, de heer mr. A. Moolenbnrgh, wonende alhier; en als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen, de heer N. van Steenbergen, Notaris, wonende te Tholen. Benoemd tot surnumerair der postergen en telegrafie M. A. J. J. Blankert te Steenbergen en A. Donkersloot van Leerdam, die met 16 dezer te Zierikzee wordt geplaatst. Voor de nagelaten betrekkingen van de bemanning der logger Rotterdam" te Maassluis, is tot Maandag 1.1. ingezameld f 3466,24. Naar de HoU. meldt, heeft te Voorburg een stiefmoeder pogingen aangewend om zich te ontdoen van een vieijarig jongetje, door het te laten ver hongeren. Het kind had reeds een begin gemaakt met het opeten zjjner vingers, toen de politie achter de zaak kwam. Zierikzee, ff Oct. Ten vervolge op hetgeen door ons betreffende dezelfde zaak is medegedeeld, nemen wjj het volgende over uit de N. Rott. Ct. Het begin daarvan schjjnt betrokking te hebbeu op een bericht in Het Vaderland, dat meldde dat nog steeds tusschen den burgemeester en onze raads leden eene minder gunstige verhouding bestaat. Het in sommige bladen voorkomende bericht omtrent eene minder gunstige verhouding tusschen den burgemeester en de raadsleden in deze gemeente, eischt eenige nadere toelichting. Tot voor korten tijd werd de nachtpolitie alhier uitgeoefend door nachtwakers, zooals men die vroeger overal had. Een voorstel van den tegenwoordigen burgemeester om de nachtwakers af te schafTen en in verband daarmede de geheele politie te reorganiseeren, leed in 1892 schipbreuk, maar kwam in 1893 tot stand en werd toen door den Raad met bjjna algemeene stemmen aangenomen. Wat sedert een menschenleeftijd hier niet was voor gekomen, gebeurde dezer dagen, zooals reeds vroeger werd gemeld, nachtelijke inbraak met diefstal, op teer brutale wijze uitgevoerd en waarvan de dader of daders tot heden onbekend bleven. Die diefstal maakte uit den aard der zaak sensatie en de vraag werd gesteld of er des nachts wel voldoende toezicht was, vooral omdat men meende, dat de bewaking des nachts slechts aan twee agenten was overgelaten. Vandaar dat in de laatste raadsvergadering de heeren Van den Bout en Fokker aan den burgemeeester de vraag stelden, of weikelijk het toezicht zoo luttel was en zoo ja, of het dan niet noodig en wenschelrjk was daarin verandering te brengen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat hij de verantwoordelijke man is voor de politie, en de Raad daar geheel buiten staat, waarom hij zich niet geroepen achtte, de gedane vragen te beantwoorden. De heer De Crane, zeer gegriefd en teleurgesteld door dit antwoord, van oordeel zijnde, dat de burgemeester wel degelijk verplicht was de vragen te beantwoorden, gaf te kennen, dat hjj in eene volgende vergadering op deze zaak zou terugkomen, waarop de voorzitter te kennen gaf, dat hij bjj zjjne opinie bleef en zich niet door groote woorden liet bang maken. Waar het hier niet betreft critiek uit te oefenen op daden of hande lingen van de politie of een harer leden, maar enkel de vraag of de bestaande organisatie in verband met de veilig heid voldoende is te achten, daar komt het ons voor, dat de burgemeester zeer ten onrechte alle inlichtingen weigerde en scharen wij ons aan de zijde van die raadsleden, die meenden dat zij in liet belang en tot geruststelling der burgerij inlichtingen omtrent een en ander mochten ontvangen. Wat men een mensch al niet in de maag wil stoppen. Een hier te lande gevestigde Maatschappij voor Vruchten- en Groentenbereiding beeft aan het bestuur eener groote gemeente in Groningen, waar een open bare reinigingsdienst bestaat, prijsopgaaf gevraagd van sinaasappel- en citroenschillen, die zich onder het huisafval bevinden. Te Oude-Pekela had Maandagmorgen een droevig ongeluk plaats. Zekere Geert Kral, 21 jaur oud en werkzaam aan de in aanbouw zjjnde R.-Kath. kerk, had het ongeluk een zwaar stuk hout, dat uit den toren naar beneden tuimelde, op zgn hoofd te krijgen. De hersenpan van den ongelukkige werd ver brijzeld en de dood volgde onmiddellijk. Te Zoelen, in de Betuwe, heeft Vrijdag een _e windhoos in vier huizen groote verwoestingen aangericht. Bjj een woeien al de pannen van eene schuur; van twee hooibergen waren de kappen af en het koren eruit. Bjj de gebroeders A. W. woeien 22 groote vruchtboomen om, en de top van een sparreboom werd bovenop het hnis gezet. Ook werden twee personen door den wind opgenomen en een eind verder weer neergezet. Nog een ander huis kraakte erg, zoodat men vreesde dat het zou instorten. Gejaagd als een dier! Door een drietal veldwachters uit Putten en Ermeloo is gevankelijk te Zwolle binnengebracht zekere J. Sanders, een bekend zwerveling. Hij had zich eenige dagen in de buurtschap Diermen onder Ermeloo opgehouden en zich daar in een hooiberg verscholen. Alle pogingen, om hem te bewegen zich daaruit te verwijderen, bleven vruchteloos. Toen men ten laatste besloot daartoe met den sterken arm over te gaan. verweerde hg zich zóó hevig en verwondde de veldwachters, die hem wilden gevangen nemen, zoodanig, dat er niets anders over bleef dan op hem te schieten. Hjj werd dan ook gewond eu gedwongen zich over te geven. Naar do gevangenis te Zwolle vervoerd, is hij onder behandeling genomen van dr. De Jong. Deze heeft de kogels, die hem geraakt hebben, verwijderd. S. wordt wegens wederspannigheid en bedreiging vervolgd. Zgn toestand was Maandag vrjj redelijk. NEERBOSCH. In zake de mishandeling van den 11-jarigen knaap Johannes Jacobus Robbemond, tot 9 September j.L verpleegd op de weesinrichting te Neerbosch en sinds dat tijdstip ten huize zjjner moeder, de weduwe Robbemond, te Nijmegen verblijf houdende, kan gemeld worden, dat de moeder en haar mis handeld zoontje deze week door den rechtercommis saris, mr. Gratama, bij de rechtbank te Arnhem zgn gehoord. Ten hnize der weduwe Robbemond ligt een onderteekend schrijven van den commissaris van politie te Nijmegen, den heer J. Witt, waarin die ambtenaar spreekt van ergerlijke mishandelingen, welke genoemde knaap op de weesinrichting van J. Van 't Lindenhont heeft ondergaan, waarvan de keuteekenen nog maar al te duideljjk zichtbaar waren. Volgens mededeeling der weduwe Robbemond lijdt haar zoontje sinds de ondergane mishandeling op de weesinrichting in het begin van September voortdurend aan hoofdpijn, loopende ooren en duize ligheid of wel sufheid. Hoewel zjj haar zoontjes van 8 en 11 jaar op 9 September heimeljjk van de weesinrichting heeft weggevoerd, nadat zjj den vorigen dag door toevallige omstandigheden van de grove mishandeling kennis had gekregen, heeft zich nog niemand van de wees inrichting bjj haar laten zien om over die wegvoering te spreke.n of te trachten die kinderen, welke vele jaren aldaar verpleegd werden, daar terug te krijgen. Met belangstelling wordt het verder verloop dezer zaak nu tegemoet gezien. AanbestedingenVerkoopingen enz. Ten overstaan van de Notarissen Mr. J. A. Bolle te Renesse en H. J. van Nouhuys te Brou wershaven, werd in de herberg van Jb. Veijaal te Noordwelle voor de Erven Wed. Mevr. Locker de Brujjne verkocht: 41 Aren 30 Cent. Bouw- en Weiland aan Karre- mansweg onder Haamstede voor f 450. 2 Heet. 43 Aren 60 Cent. Weiland, aan den Serooskerkschen weg, onder Ellemeet, voor f 400. Alles per 41 Aren 68 Cent. Voor de overige perceelen werd respectievelijk boden f 376, f 325 en f 279, per 41 Aren Cent., doch werden niet gegund. Onkosten 8 Landbouw en Wectecll. Bij den boekhandelaar A. A. W. Bolland te Goes is een werkje verschenen, getiteld *IIet Varken, wetenswaardigheden in bevattelijken vorm over het fokken en mesten". Schrijver is de heer A. A. ter Haar. leeraar aan de landbouwschool te Goes. Blijkens het voorbericht is het werkje inzonder heid bestemd om onder de leden van landbouw- vereenigingen gratis te worden vordeeld, vandaar den uiterst lagen prijs. Het onderwerp is zoo bevattelijk behandeld, dat zelfs arbeiders het met succes zullen kunnen lezeD. En daar voor deze klasse van menschen het varken de spaarpot vormt, het ban eenig middel is om aan een stukje spek te komen, zou menig meer- gegoede eene goede daad verrichten door het werkje kosteloos onder den arbeidenden stand te verspreiden. In tegenstelling met andere werken over den landbouw, is het werkje niet duur maar goedkoop niet uitgebreid maar beknoptniet geleerd doch bevattelijk. Al zijn de varkensprijzen niet hoog, in het land- bouwersbedrijf zoowel als voor den veldarbeider is het zwijn onmisbaar. Het kan met betrekkelijk weinig kosten gemest worden. Wil men een overzicht van den inhoud? Achter eenvolgens worden behandeldde rassenwelk fokras de voorkeur verdient; keuze van den beer;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1