ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 October 1895. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6674. Directeur-Uitgever J. WAALE, Ad verten tiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Amsterdam, 2 Oct. Vanwege het hoofd- comité vau dea »Algem. Nederl. Diamantbewerkers- Bond" is een poging tot bemiddeling aangewend, om aan de voor patroons en werklieden zoo nadeelige werkstaking der Amsterdamsche diamantbewerkers een einde te maken. Het comité beeft zich daartoe gewend tot den lieer Mr. L. W. van Gigcb, advocaat en lid van den gemeenteraad alhier, met het verzoek, om te trachten door gemeenschappelijk overleg de werkstaking te doen eindigen. De heer Van Gigch heeft zich daartoe bereid verklaard. Het hoofdcomité vertrouwt, dat een bezadigd, kalm optreden van een onpartijdig, buiten alle partijen staand bemiddelaar tot het beoogde doel zal kunnen leiden, terwijl, wanneer onverhoopt de pogingen van dien bemiddelaar mochten schipbreuk leiden, in elk geval bet hoofdcomité zal bewezen hebben, dat het niets liever wenscht dan op orde- lievenden weg, met handhaving der toevertrouwde belaogen, een einde te maken aan den strijd. Nadat deze mededeeling van het hoofdcomité was uitgegaan, heeft het bestuur van de >Vereeniging van Eigenaren van Diamantslijperijen" ook zijner zijds den heer Mr. L. W. van Gigch uitgenoodigd, als bemiddelaar op te treden. Dientengevolge heeft Mr. van Gigch een ver gadering vaa belanghebbenden uitgeschreven, tegen heden (Woensdag). De fabriekseigenaren hebben toen de voorgeslagen overeenkomst verworpen. Vastgesteld werd, dat men de fabrieken in geen geval tot bonds-fabriekea" zou maken. Men verklaarde 2ich echter bereid een zekeren schafttijd toe te staan en mogelijke voor stellen in overweging te nemen. De juweliers waren vóór de werkstaking reeds zeer ver gevorderd met de planoen tot stichting eener federatie van patroons en werklieden, zoodat het uitbreken van de werkstaking zelve dit plan beeft verijdeld. In die federatie zouden zoowel ■werklieden als patroons zitting nemen. Op de morgen te houden vergadering zullen de fabriekseigenaren zich niet doen vertegenwoordigen en alzoo alles overlaten aan Mr. Van Gigch. Men berekent, dat de staking in het diamant vak te Amsterdam dagelijks een schade berokkent Van honderdduizend gulden. In het Militair Hospitaal te Amsterdam is BcJert korten tijd de le luitenant der infanterie H. I, von Santen opgenomen, dezelfde, aau wion onlangs het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse werd verleend. Onder welke omstandigheden bij dit heeft ver diend, wordt in de Deutsche Wochenzeitung meegedeeld Luitenant Von Santen, die van het Nederlandsehe leger bij het Indische was gedetacheerd, was op Atjeb commandant van een blokhnis, dat voort durend door Atjehers werd beschoten. Hij besloot verandering daarin te brengen. Op een donkeren nacht ging hjj met alle beschik bare manschappen, (12 Europeesche soldaten en eenige Javanen onder een Europeescben sergeant) in de richting van de benting, waaruit het blokhnis beschoten werd. Na veel zoeken, vond hij een nauw paadje, dat naar de benting voerde. Onversaagd ging de officier voorop, maar hij ging alleen; de manschap bleef achter en de sergeant fluisterde: »ïuitenant, kom toch terug; als 2e ons ontdekken, 2ijn we verloren!" De luitenant was woedend. Voorwaarts, lafaards!" riep hij, maar niemand dan alleen een hoornblazer volgde hem. Plotseling kwamen een dozjjn Atjehers met blinkende klewangs naar bniten. Von Santen vuurde snel zijn revolver af en bakte er toen met zijn sabel op in. Vol angst sprongen ze weer over de borstwering, maar niet zonder eenige dooden achter te laten, en daarbij een, wiens rug door de sabel was opengehakt. Nogmaals riep de officier: Voorwaarts!" maar zijn manschappen volgden niet. »Ze zullen zoo meteen in een groot aantal terngkeeren, en dan zijn we verloren!" antwoordden de dapperen. Er zat niets anders op dan terug te keeren. Den volgenden dag werd de benting door een peleton infanterie zonder tegenstand bezet. De Atjehers hadden de versterking onmiddellijk verlaten. De lafaards kwamen voor den krijgsraad. Als ze niet met zoo velen waren geweest, dan zouden ze zeker tot den kogel zijn veroordeeld. De onder officier werd gedegradeerd en de manschappen naar de tweede klasse verwezpn. Gelukkig kent de Indische krijgsgeschiedenis geen tweede geval van dezen aard Boskoop, 2 Oct. Gisterenmiddag half vijf klonk het geroep van brand door de gemeente. Spoedig bleek, dat de brand was ontstaan in een timmermanswinkel, door het ontploffen van een petroleum-motor. De vlammen namen zóó snel in hevigheid toe, dat er aan blusschen niet te denken viel; door het bespuiten van de naaste perceelen hoopte men deze te behouden. Ook dit mislukte, en een tweede perceel stond weldra in lichte laaie. De in de nabgbeid wonende personen redden zoo veel mogelijk van hun inboedel en koopmans goederen en brachten dit in het kerkgebouw der Ned. flerv. Gemeente. De wind stak een weinig op, en weldra had de brand zulk een omvang gekregen, dat men voor het ernstigste vreesde. Daar klonk het door de massa menschen heen: »De toren staat in brand!" en het bleek maar al te waar te zjjn de baan met het kruis vielen spoedig naar beneden, alsook de spits. Men hoopte nog, dat het kerkgebouw bewaard zou worden, maar alles tevergeefs. De toren en het schoone en grootsche kerkgebouw der Ned. Herv. GemeeDte, met zijn schoon orgel, brandden tot den grond toe af en natuurlijk werd ook nu al het in de kerk opgeborgene een prooi der vlammen. Grootsch was het aanzien daarvan; de vlammen woedden steeds verder in het rond. -Van naburige gemeenten was door den waar- nemenden burgemeester hulp aangevraagd, en deze werd welwillend verleend. Des avonds omstreeks 9 uren was men den brand ongeveer meester. Er waren toen zes flinke perceelen tot den grond toe afgebrand, alsmede de kerk en tOTen, waarvan alleen de muren overeind staan. Met donderend geweld, alles in haren val mede voerende, stortte de bel van den toren, alsmede het uurwerk, naar beneden. Ook de kerk had vlam gevat, waarbij aan geen blusschen te denken viel het gebouw is geheel uitgebrand. Indrukwekkend was het te zien hoe de vlammen daar vrij spel voerden, toen het prachtige orgel met zijn drie schoone beelden nog lang alle gevaar trotseerde, doch eindelijk ook in den vuurpoel neder- stortte. De kerk, bet orgel en de inboedel waren tegen branacbade verzekerd, doch niet hoog. De aldaar mede verbrande rijk geboeldhouwde preekstoel was een geschenk van den Stadhouder Prins Willem V Men bepaalde zich" nu verder tot het beschermen van de nabijzijnde perceelen, hetwelk gelukte. Ver schillende perceelen hebben nog brand- en water schade gekregen. Te halftien was de burgemeester terug en nam nu de verdere leiding van den waar- nemenden burgemeester over. Den geheelen nacht zjja de spuiten in werking geweest, en het personeel der brandweer, zoowel van Boskoop als van de andere gemeenten, verdient grooten lof voor hun ijver en plichtsbetrachting. Het is treurig de verwoesting te aanschouwen, welke in zoo weinig tjjd in deze gemeente is aan gericht. Zeer vele vreemdelingen kwamen gisteren af en toe aan, om getuige te zijn van de vreeselijke ramp, welke Boskoop heeft getroffen. Tc ril e 11 %e 11, 3 Get. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wjjlen den heer Jac. de Feijter Pz. waren ingoleverd 315 geldige stembiljetten. Herstemming moet plaats hebben tusschen de h.h. M. v. d. Hoek (1.) die 105 en D. J. Dees Gz. (a.) die 72 st. bekwam. De b.h. J. de Feijter Jacz. (1.) bad 71, P. van Wijck (a.) 29 en J. P. van Herp (a.) 25 st. Middelburg, 3 Oct. De door de Prov. Staten van Zeeland in hunne zomervergadering vastgestelde provinciale rekening over 1898 en pro vinciale begrooting voor den dienst 1896 hebben de Koninklijke goedkeuring verkregen. Wat de rekening betreft, waren de ontvangsten 463052,50 en de uitgaven 871092,97s, zoodat de rekening een voordeelig slot heeft opgeleverd van 91959,52s. De provinciale begrooting wjjst zoowel voor in komsten als voor uitgaven een bedrag aan van 430219,79. Wjjlen de heer L. J. van don Berg, vóór eenige dagen te Middelburg overledenheeft bjj testamentaire beschikking aan het Diaconie-Arm bestuur de Vier polders (bjj Brielle) 8 Hectaren land vermaakt. Scherpenlfl*e,-9 Oct. Een werkman alhier, werkzaam aan de verzwaring van den zeedijk te Gorishook, is met zijn hand tusschen de kipkarren beklemd geraakt, waardoor hjj ongeschikt is geraakt vooreerst te werken. Daar de werklieden verzekerd zijn, geniet bjj kostelooze geneeskundige behandeling eu een dagloon van 1. In 't begin dezer week zjjn in den tuin bjj den landbouwer H. O. de Wilde voor de tweede maal in dit jaar aardbeien geplukt. Woensdag geraakte een span paarden voor een wagen op hol; doch ze kwamen al spoedig tegen een schuor terecht, waardoor ergere ongelukken voorkomen zjjn. Stavenissc, 3 Oct. Dezer dagen deed zich alhier een geval van bloedvergiftiging voor bij eene vrouw, nadat zjj zicli den vinger gewond had bij het opendoen van een blikken busje. Het gevolg is geweest, dat de middelste vinger van de rechterhand lerd is. Door het Rjjkstelefoonkantoor alhier zijn in het 3e kwartaal dezes jaars verhandeld 366 berichten, n.l. 188 ontvangen en 178 verzonden. In 1894 bedroegen deze cijfers 297, 140 en 157, en in 1893 waren zij 341, 176 en 165. Rruivtisse, 3 Oct. In de vorige maand werden van hier verzonden 292, ontvangen 474, doorgezonden 222 telegrammen, zoodat er in 't geheel 988 berichten behandeld werden. Te Oosterland werden verzonden 42, ontvangen 75, totaal 117 berichten, terwijl die getallen te Sir- Jansland bedroegen 61 verzonden, 59 ontvangen, totaal 120. Niettegenstaande de warmte der vorige dagen, waren de orders voor mossolen vele. Verzonden werden in de vorige week 3800 ton mosselen aangevoerd werd 800 ton mosselzaad. Zierikzee, 4 Oct. In de 1.1. Dinsdag gehoudeu vergadering van ons Nutsdepartemenb werd na uitvoerige en levendige discussies aan genomen het voorstel van het Bestuur, om het reglement der Spaarbank aan te vullen met een nieuw artikel, inhoudende dat jaarlijks door de Spaarbank aan het Departement een bedrag wordt uitgekeerd, door het Departement telken jare te bepalen, tot een maximum van 150, ten einde gebruikt te worden voor nuttige, onder het beheer van het Departement zjjnde instellingen. Nog werd in deze vergadering tot bestuurslid in plaats van Jhr. Mr. de Jonge van Ellemeet gekozen de heer van der Vegt, bracht Mr. van Geuns verslag uit over de Algemeene Vergadering der Maatschappij te Amsterdam, en deelde de voorzitter mede, dat in het aanstaand winterseizoen als sprekers zullen optreden de heeren van den Berg uit Heerenveen en Beekman uit 8chiedam, terwijl omtrent de vervulling der derde spreekbeurt bet Bestuur nog in onderhandeling is. Ook zullen weder, evenals de twee vorige winters, eenige volkslezingen gehouden worden. Met ingang van 22 Sept. j.l. is benoemd tot burgemeester van Dreischor, de heer P. Goemans Jz., secretaris dier gemeente. De percentsgewijze belooning van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te St. Maartensdijk c. a. heeft over 1894 bedragen 1887. Dit kantoor wordt dus gerangschikt in de zevende klasse. Door den bekenden staticus de heer Gieseker te Brussel, wordt de beefcwortelsuikeroogst iu Europa voor dit jaar geschat op 3,660,000 tons. Dit is dus een tekort, bjj verleden jaar vergeleken, van niet minder dan 1,160,000 tons. Voor de vacaate betrekking van marktmeester te Vlissingen hebben zich 17 personen aangemeld. De Haaggche correspondent der N. Gron. Ct. meldt dat in parlementaire kringen het volgende gemompeld wordt: De rede van den heer Bahlman, schrijft deze correspondent, heeft een klein tipje opgelicht van den geheimziunigen sluier, die over de naaste politieke toekomst is gehangen. Tegenover de begeerte vau ben, die alles willen aauwenden om nog vóór Januari de personeele belasting en de Indische en Staatsbegrooting te kunnen afdoen geheel afdoen, in de beide Kamers ten einde in Februari 1896 ongestoord aan bet kiesrecht te kunnen gaan, staat een groep, die vooral geen haast wil maken en misschien ook zoo heel boo6 niet zou zijn, als doorgei onvoorziene omstandig heid de kieswet weder van de baan ging. Dat zou bij de wet op de personeele belasting kunnen gebeuren; doch die kans is gering; de kwestie-Seret had misschien als spaak in 't wiel dienst kunnen doen, maar daar zal ook zoo spoedig niet van komenwellicht zal men zioh nu op de Begrooting van Bionenlandsche Zaken werpen en trachten door verwerping van alle voorstellen, die de beer Vau Houten op onderwjjsgebied doet, een crisis uit te lokken". Door de regeering zal een proef worden ge nomen met het aankoopen van vee voor de militaire menages. Voorloopig worden voor den tjjd van één jaar twee militaire abattoirs opgericht, te 's Gravenhage en te Breda, om bij voldoening der proef deze regeling voor het gebeele leger in te voeren. Voor het aaokoopen van vee gedurende den proeftijd is aangewezen de heer M. van Zanten, vleeschhouwer te Dordrecht. Door vrouwe Maria Johanna Beck, weduwe van Mr. A. J. Duymaer van Twist, ia o.m. gelega teerd 5000 voor extra-bedeelingen enz. aan armen aller gezindten van Deventer; 10,000 voor het St. Elizabeth-gosthuis10,000 voor verbetering van de predikants-tractementen in de gemeente Deventer20,000 voor 't Ned. Zendelingsgenoot- scbap; 1000 voor Nederl. Mettray; 2000 voor extra-bedeelingen enz. aan armeu aller gezindten der gemeente Diepenveen; f 2000 tot verbetering van het predikants-tractement te Diepenveen f 5000 voor de Maatschappij van Weldadigheid. XiurikziM', 4 Oct. Voor de betrekking van conducteur in dienst der Zierikzeesche Stoomboot maatschappij, op eene jaarljjksche bezoldiging van 600, bobben zicli 384 sollicitanten aangemeld. Benoemd is de heer G. Brak, serg.-maj., Utrecht. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bjj 's Rjjkskustverlichting te Westerschouwen, gedurende September 1895. Slechts 7 regendagenslechts 4 aftappingen, slechts 17,7 in.M. regen, alzoo 47,3 m.M. beneden den gemiddelden regenval over 18 jaren. Bijna altjjd schoon, zomerech weer; de tegenwoordige zomer maand (September) heeft ons veel goeds geschonken. Hoe schoon ook het weer was, 22 malen helder of liever juist tengevolge daórvan was de kim 26 maal nevelachtig, kwain er 8 maal mist voor. Lichtbewolkt was bet 14 maal, bewolkt 9 maal, betrokken 10 maal en 9 maal zwaarbewolkt. De windrichting varieerde als volgt: 10 maal Noord, 4 maal N.O., 13 maal Oost, 4 maal Z.O., 15 maal Zaid, 7 maal Z.W., 13 maal West en 1 maal N.W. 4 maal was de winddruk M. Z. K. Men zag: 1 maal een regenboog, 15 maal dauw, 1 maal een krans rond de maan. Weerlicht werd 3 maal, bliksem 2 maal waargenomen, 2 maal onweerde het in dezen omtrek. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinenvan de eerste klasse in de 6e divisie W. Wondergem, thans van de tweede klasse in die divisie; von de tweede klasse in de 12e divisie M. S. van Dunné, thans van de tweede klasse in de 39e divisie. Te 's Gravenhage zal 10 Oct. o.k. de alge meene vergadering van de Nation. Christen-Geheel- Oothoudere-Vereeniging plaats hebben. O. m. zullen de volgende voorstellen behandeld worden Voorstel der afdeeling Nieuwe-Pekela om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek in do gevangenis te Hoorn eens in de maand eene lezing te houden en traktaten te verspreiden. Voorts om eens in de week met de gevangenen te mogen spreken en bij wijze van proef de gevangenissen te Rotterdam en te Winschoten aan te wijzen. De afdeeling Bolsward stelt voor, deu 2en Pink sterdag tot een nationalen protestdag te maken tegen de vrijheid van drankhandel. De afdeeling Fetjenoord stelt, voor zich tot den Minister van Oorlog te wenden, om aan de be manning geen bedwelmendo dranken te schenken. De afdeeling Arnhem wil, dat in de cautine der kazernes en in bet legerkamp verboden wordt de verkoop van sterken drank, dat predikanten van protestantsche kerken in het catechetisch onderwjjs hunne leerlingen niet onkundig laten met de ge volgen van het alcohol-gebruik, en dat geen bier op zendingsfeesten geschonken wordt. De afdeeling 's Gravenhage eindelijk wil eene Vereeniging oprichtenom door lichtbeelden de drankbestrijding aanlokkeljjk te maken. Aan den Hoek van Holland wil men op richten een naamlooze vennootschap, de maatschappij •Oranje", met bet doel bet uitoefenen van de zeevisscberijwaartoe aan den rechteroever vau den Nieuwen Waterweg, even boven het station van de H. IJ. S. M., eene baven zal gemaakt worden met sleephelliug, in welker nabjjheid pak huizen en woningen voor visschers zullen gebouwd worden, alsmede een gebouw voor vischafelag, ijs- pakhuis, mandenmakerij, teerstoof enz., zoodat de vischschepen zich ter plaatse volledig voor de vischvangst kunnen uitrusten. Een Duitscbe deserteur, die te Utrecht onlangs zooveel opspraak verwekte door zijn dolle vaart over land en water, en eerst na gebeele afmatting onder Jutfaas gepakt werd, terwijl hij daarna, wegens verwonding met revolver, door de rechtbank ver oordeeld werd tot gevangenisstraf, beeft nu weer bewjjzen zjjner vlugheid gegeven. Naar de gevangenis overgebracht wordende, ontliep hij weer zijn geleider en was zoo gauw verdwenen dat voorloopig zjjn cel leeg moet blijven. De villa »St. Helena" te Maartensdijk (Utrecht) heeft dezen zomer een moeder met zoon en dochter gehuisvest, die door de Belgische Regeering gezocht worden, omdat ze door de Rechtbank te Leuven wegens oplichting en heling bjj verstek de eerste tot 5 jaar en 4 maanden en de beide anderen ieder tot 4 jaar en 8 maanden gevangenisstraf zijn ver oordeeld. De moeder is in 't laatst van Augustus in staat van kennelijk onvermogen verklaard en heeft sedert met haar zoon nog een villa te Hees bij Nijmegen bewoond (in een vorig no. reeds gemeld), waaruit zij onlangs zonder betaling is ver trokken. Kenteekenen aan deze dame: ze is oud en grijs en heeft een gezwel op het voorhoofd van den zoonhjj ziet er brutaal uit en brengt bij het spreken het hoofd in schuinsche richting; van de dochter: ze is jong en blond, heeft een schelle stem en spreekt ving. De onde dame heeft bniten deze kinderen nog een zoon, die te Rotterdam gevangen is genomen. Te Barneveld bad de arbeider T. v. B. eenige dagen geleden, het ongeluk, zijn hand te stooten. Toen het wondje begon te zweren volgde hij den hem gegeven raad op, om er een pruim tabak op te leggen! Dientengevolge ontstond bloedver giftiging en kreeg de man een arm zoo dik als zijn been. Waarschijnlijk zal do arm moeten afgezet worden. De week van gebed en zelfverloochening van het Leger des Heils zal dit jaar in Nederland gehouden worden van 6 tot en met 12 October. Elk lid van het leger zoowel ais elk vriend van zijn inrichtingen wordt gevraagd voor deze week zich eenige of alle overtollige weelde te ontzeggen en in sommige gevallen hesluiten zelfs officieren en soldaten zich vrjjwillig uitgaven te ontzeggen, die in de meeste gevallen als noodzakelijk beschouwd worden, om zoodoende gelden bijeen te brengen om het leger to steunen in zjjn vele, verschillende afdeelingen. Eiken avond van de zelfverloocheningsweek zal als altjjd in elk korps in ons land een bijeenkomst gehouden worden en een bijzondere collecte zal daarin gehouden worden voor het zelfverloochening fonds; bijzondere geadresseerde enveloppen zijn rondgebracht in de voornaamste straten van alle steden, in de provinciën. Allo giften zullen dankbaar aanvaard worden tegen afzondi'rijjke kwitanties. In een rondschrijven wordt de zware taak geschetst, die bet leger zich op de schouders beeft gelegd. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee. 4 Oct. Heden word ten oveistaan van Notaris J. Franse alhier, ton verzoeke vau den heer J. H. C. Hejjse te Middelburg, ver kocht: 1 Heet. 35 Aren 20 Cent. bouwland tc Brouwershaven, voor 506, en 2 Heet. 59 Aren 90 Cent. weiland, liggende te Brouwershaven en Dnivendyke, voor 365, alles per gemet en zonder de toebedingen en de onkosten. Aan bet Gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever vóór Temeuzen. Ratning 10,000. De beide ingeleverde biljetten werden ongeldig verklaard. Nog werd aldaar aanbesteed het inrichten van eenige lokalen in de Abdijgebouwen te Middelburg tot bewaarplaats der Rijksarchieven. Raming/" 12,338, waarvoor bet laagst was ingeschreven door de heeren van Ditmar Zoon te Middelburg voor 12,228. Uamlhoiiw en Veeteelt. Friesch vee naar Spanje. De Spaansche koop lieden zjjn hier weer en hebben voor den aanfok in hun land in de laatste dagen weder eene fraaie bezending van 100 stuks rundvee in verschillende streken der provincie aangekocht. Daar gemiddeld per stuk alleen de beste exemplaren worden genomeu f 250 wordt besteed, vertegenwoordigt deze collectie eene waarde van 25,000. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad is bezig een echt fiscaal stukje, zoo iets dat do belastingen zoo populair maakt, te behandelen. "Voor bet licht, dat in onze kamers valt, moet naar gelang van de grootte der vensterruiten betaald worden, maar de fiscus zou gaarne willen dat ook betaald werd voor het hout, waarin zit de ruit, waardoor het licht kan binnenvallen, voor de sponningen enz. dus. Rechtbank te Breda en Hof to '8 Hertogenbosch oordeelden dat dit te ver ging, maar de fiscus heeft den Hoogen Raad verzocht de quaestie uit te maken. Eigenlijk is 't nog matig te noemen dat ook niet betaling gevraagd wordt voor den muur, waarin weer zit het houtwerk, waarin vervat is bet glas, waardoor binnenkomt het te belasten daglicht. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Loon op Zand ds. P. Bokma te Bruinisse. Ds. Wjjdoogen, Chr. Ger. predikant te Oud- Beierland heeft geen gevolg gegeven aan de sommatie om kerk en pastorie aan zijne tegen standers (vroeger zijne volgelingen) over t,e geven, zoodat thans de rechter zal moeten uitmaken wie van de twee partijen er recht op heeft. O N R E R W IJ S. SI. ilIaarlenstUik, 3 Oct. Benoemd tot onderwjjzeres aan de openbare school alhier, mej. M. L. J. Ramaker, van 's Heer-Arendskerke. De gemeenteraad te Poortvliet heeft benoemd tot hoofd der school de heer W. Carelse, in gelijke betrekking te Cortgene. Men 8cbrjjft aan De Tel.: In het gehucht Yde (3 400 inwoners), gelegen in de gemeente Vries (Drente), vaceert de betrekking van hoofd der school. De jaarwedde bedraagt /700 benovens 40 vergoeding voor het gemis van vrije woning. Voor herhalingsonderwgs wordt geene afzonderlijke belooning toegekend. Het tegenwoordig hoofd huurt een klein, ongeriefeljjk huisje, edoch de eenige gelegenheid om onder dak te komen, voor ƒ54. Toch hébben zich voor de vervulling dezer betrekking niet minder dan 47 sollicitanten aan gemeld uit alle oorden des lands, w.o. zich bevinden 2 met acte Hoogduitsch, 1 met acte Franscb, 2 met acte landbouwkunde, terwijl 2 der candidaten reeds aan bet hoofd eener school 6taan. Hierbjj doet zich nog bet geval voor, dat aan de school (2 lokalen) een onderwijzer met hoofdact» werkzaam is, dien men gaarne benoemd zou zien, tot welk einde een adres bij den Raad is ingediend, geteekend door al de ouders van schoolgaande kinderen. Het bovenstaande teekent en moge voor de zoo- veelste maal ten bewijze strekken, dat de vooruit zichten van de bij bet onderwijs geplaatsten inderdaad wel verre van gunstig zijn. Ingezonden «tukken. Duizenden drinken zich dood, eer dat één van dorst sterft. Wij allen kennen den kanker onzer beschaafde maatschappij, die haar verteert: het gebruik en het misbruik van sterken drank. De kroeg is een parasiet, die den werkman uitzuigt en meestal diens vrouw en kinderen het noodige onthoudt. Eerst was liet gebruik van sterken drank een gewoonte, daarna werd het een onafwijsbare behoefte. Kleine kinderen woiden er reeds aan gewend. Wij weten het, hoe zy eerst eens mogen meeproeven uit het glaasje van moeder, dat een zoet, kleverig vocht bevat, hoe zy later zelf een heel klein glaasje er van krijgen en ook meedoen mogen. De inensch, naar het physiek een dier, verheit zich daar boven dooi- verstand en geweten. Dat verstand, hetwelk hem doet zien, wat goed en niet goed is, dat hein het onderscheid doet kennen tusschen goed en kwaad, moet hem ook zeggen en dat doet het ook, hoe verderfelijk, hoe ontzenuwend en geestbedwelmend de sterke drank is. Lang zamerhand vernietigt het het verstand en daarmee het geweten: het maakt den mensch gelijk aan het dier, of doet hem nog dalen daarbeneden. Zulk een mensch richt zich naar lichaam en ziel ten gronde. Wij zien het allen, wij hebben het dagelijks voor oogen de jammerlijke gevolgen van het drankmisbruik en toch zijn er zoo weinigen, die er door leeren. Is het verschijnsel misschien te algemeen, zoodat het vreeselijke er van niet meer zoo in 't oog loopt? Kunnen we iemand achten, die zijn beste vermogens voor een oogenblikkelyk genot opoffert? Natuurlijk niet. Kan iemand dan zichzelf achten, als hy zich aan dat genot overgeeft? Moet hy zich niet schamen, de slaaf te zijn van dien hartstocht? En elk, die vrijwillig slaaf is, moet ook in zijn eigen oogen een verachtelyk wezen zijn. Ik bedoel hier niet alleen de dronkaards, maar ook en vooral de zoogenaamde matige gebruikers. Er zijn heel veel menschen, die gewoon zijn dadelijks vóór het diner een glaasje te gebruiken, om den eetlust op te wekken, zooals ze zeggen. De gebruiker van één zoo n glaasje daags is toch geen misbruiker te noemen. O, neen, volstrekt niet, maar wel een slaaf: een slaaf van dat ééne glaasje. En waarom? Vraag hem eens ook dat ééne glaasje te laten staan. Hij kan het niet. Is hij eerlijk, dan zal hij dit moeten erkennen, maar hij zal er zich van afinaken met bijv. te zeggen: «Wat geeft één glaasje, waarvoor zal ik het nalaten, het hindert immers toch niet?" En leidt een glaasje niet licht tot een glas en dat weer tot twee en zoo voorts, tot de gebruiker een misbruiker is geworden? Zoo gaat het, helaas! zoo dikwijls. Immers alle misbruikers. *yn eerst gebruikers geweest en waanden zich sterk genoeg de verleiding te kunnen weerstaan. Maar ééo glaasje daags zal toch niemand schaden, zal elk gebruiker zeggen. Ja, het schaadt wel. 4°. Het werkt verdoooend en verlammend op de her senen. 2®. Het werkt verlammend op alle zintuigen, d. w. z. men verliest langzamerhand zijn macht er over. 3°. Het vermindert de afscheiding van het maagsap en veroorzaakt dus storing in de spijsvertering. 4°. Het hart en de bloedsomloop verrichten niet meer op de gewone wijze hunne functies. 5°. Het werkt zeer zeker demoraliseerond op den mensch. In één woord: de alcohol oefent zoowel op den geest als op alle dcelen von het lichaam een schadelijken in vloed uit. VERITAS. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 27 Sept. Eene dochter van C. Sies en C. W. Kandel. Eene dochter van H. Nolei en E. Verhage. Een zoon van J. van Sieijn en A. Barendse. 28 dito. Een zoon van M. Krakeel en K. Bakker. Een zoon van A. Goudswaard en W. van Oriezande. 29 dito. Een zoon van M. C. Beye en A. J. Schouls. 30 dito. Een zoon van C. van den Houten en E. Hogerheijde. 2 Oct. Een zoon van \V. Bartels en N. Telle. gehuwd: 2 Oct. S. Boogerd, 24 j., joi. en K. Hanse, 23 j., j.d. H. Hanse, 22 j., jm. en G. E. Berrevoets, 38 j., j.d. overleden: 21 Sept. M. Keeleman, 25 d., z. 26 dito. D. G. Verweij, 76 j., wed. van Jacs. Koster. N. Phernambucq, 9 m., d. 1 Oct. G. J. Verkaart, 3 m., z. Weekmarkt te Zierikzee, 3 October 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 65 en 69 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor ƒ0,75, ƒ1,10, ƒ1,20 on f 1,25 per 25 stuks. MA »«~K T ït It I C 11 TE IV ZieriliW!©, 3 October. Met uitzondering van erwten, welke ruim aangeboden waren, was heden het aanbod van de meeste artikelen teer klein en ruimde alles tot ongeveer vorigeweeksprijzen op, met uitzondering van bruine boonen, wélke 25 a 50 cent per H.L. lager tyn verkocht. Puike Tarwe f 5,75 a f 6,25 Goede en mindere f 5,— a f 5,75 Rogge f 3 85 a f 4,15 Cheval'ergerst f 3,50 a i 4,30 Zomergerst f 3.- a f 3,25 Wintergerst f 3.20 a 1 3.40 Haver 1,75 a f 2,15 Groene Erwten f 5af 7, Bruineboonen f 8,25 af 8,50 Witteboonen f 9,_ a f 950 Paardeboonen f 5,— a f 5.25 Lynzaad f 7,— a f 8,25 Aardappelen 1,30 tot 1,50 per ILL. lccinarkl. -- yjerikzee. 3 October 1895. Wegens ongunstig weer slechts aangevoerd 16 anderhalf-jarige ossen; prijzen van f 80 tot ƒ115. Handel flauw. Eutrelsciie (Tranen- en Vleesclimarkt. De markten waren verleden week in heel Enge land voor tarwe vaster en in Marklane werden Vrijdag hoogere prijzen gevorderd. De rjjziog wordt gedeeltelijk toegeschreven aan berichten over be schadiging van den oogst in Argentinië. Het gevolg van de rjjziug was, dat er weinig omging. Op de markt van geslacht vee was de handel traag wegens het warme weder. Een gedeelte van den aanvoer bleef onverkocht* j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3