ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 October 1895. Eerste Blad. Aanbesteding De Fmanciëele Rede. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Kijkjes op de Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. MIDDEL BURG--ZIER1KZEE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Da prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6674. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot det Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- oi Advertentie-gelden gelieve mm te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. van het leveren der benoodigde STEEN KOLEN" ten behoeve van enkele gemeente inrichtingen, voor het winter-seizoeu van 1895/9ö op Maandag den 7 October e.k., 's namiddags 121/a uur, ten Raadhuize. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. ySteinreichstellen de Duitsehers zich de Hollanders voor. Wij willen niet ontkennen, dat althans op sommige Hollanders dat bijvoegelijk naamwoord toepasselijk is. En over 't geheel, als natie beschouwd, zijn de Nederlanders ook in beteren doen, dan de meeste andere volkeren. En de Nederlandsche Staat is er, als men den Minister van Financiën in zjjne rede bij de aanbieding der Begrooting gelooven mag, financieel niet slecht aan toe. *SteinreicKechter, dat is wat anders. En toch., het schijnt wel dat de Staat der Nederlanden met zijn geld geen weg weet. Verleden jaar werd ons voorgerekend, hoe we nog 14 ton te betalen hadden, waarvan we tot dusver niemendal wisten, en nu wordt ons uitgelegd, hoe we twee millioen konden overhouden, zonder dat we er iets van gewaar werden Nu, die 14 ton zaten bij Oorlog" en dat men er daar eeoe eigenaardige wijze van boekhouden op nahoudt zoo over centen en stuivers als over tonnen en millioenen, zoo over bezems voor de soldaten-huishouding als over forten voor 's lands verdediging dat is van algemeene bekendheid en heeft reeds menigeen in 't ongeluk gestort, die bezweek voor de verzoeking om de eigenaardigheden dier boekhouding ten eigen bate toe te passen. Maar nu geldt het openbare werkenspoorwegen; men meende, dat daarbij de zaken zoo bijzonder nauwgezet behandeld werden en ziet: daar komen uit een verloren hoekje twee millioen voor den dag! 1 Zij zijn over en dus zal men er zich waarschijnlijk j »:"t moeielgk over maken, evenals de Minister de 2 ik nog al als van eenvondigen aard schijnt te 1 -•-bon wen. En toch bestaat hier in administratieven j s..' eene ernstige verkeerdheid Er werd elk jaar (i post op de begrooting van Waterstaat gebracht ■v »w den aanleg van spoorwegen. Die som werd gtMieel aan bet fonds voor dien aanleg toegewezen, maar niet gebeel verwerkt. Wat er over was, bleef op dat fonds beschikbaar en zoo had men telken jare te beschikken over een kleiner of grooter bedrag boven het voor dat jaar bestemde bedrag. Nu is het wel waarschijnlijk, dat van dat meerdere geld een goed gebruik zal zijn gemaakt, maar het is toch in strijd met de regelen eener goede verantwoording, dat eene administratie over meer geld te beschikken heeft, dan men rechtstreeks voor haar bestemd heeft. En dat die overvloed van geld tot zuinigheid stemt, zal wel niemand beweren. Nu is er twee millioen over; wie weet of er niet wat meer over geweest ware, als elk jaar het saldo van het vorige iu mindering ware gebracht van het crediet voor het volgende. Dat we steinreich" zijn, heeft de Minister nu jwel niet beweerd, en dat we met ons geld geen weg weten, zal hij wel niet toegeven, maar dat het er met onze financiën goed uitziet, heeft hij uitvoerig in het licht gesteld. Van al de diensten, die hg behandelt, is de uitkomst yoordeeliger dan geraamd was. Tekorten krimpen in, of worden in overschotten veranderdde ontvangsten nemen toe toevallige baten vallen ons ten deel; van de ge raamde uitgaven vallen aanzienlijke bedragen vrij, en als wij den dienst van 1896 goed narekenen, dan is het tekort, dat geraamd wordt, eigenlijk maar voor de leus, en blijft er ten slotte nog wat geld over, dat ons heel goed te pas kan komen bij verdere hervormingsplannen. Men zou de opmer king is door verschillenden gemaakt de voor stelling wel wat al te mooi gekleurd kunnen noemen maar op zichzelf beschouwd, mag men aannemen, dat de diensten tot en met die van 1896 geen ongunstig aanzien hebben, en dat, als men buiten gewone en gewone inkomsten en uitgaven afzonderlijk boekte, de gewone diensten een niet onbelangrijk saldo zouden aanwijzen tot bekostiging van buiten gewone uitgaven. Een deel der buitengewone werken is dus uit gewone inkomsten bekostigd, ofschoon onder die zoogenaamde gewone inkomsten wel een en ander voorkomt, dat naar goede regelen niet tot die rubriek is te brengen. Iotusschen dit vooral, dat er niet al te veel geleend behoeft te worden, is een belangrijk verschijnsel. Naarmate er meer geleend wordt, worden de ge won o begrootingen met do uitgaven voor rente en aflossing belast en daar door op den duur zwaar gedrukt. Tegenover die gunstige zjjdo der zaak, waarvoor wjj geenszins blind zijn, staan iutnsschen minder verblijdende verschijnselen, waarop de Minister van Financiën van zijn standpunt wel ter dege had mogen wjjzen. Met ingenomenheid maakt de Minister gewag van de ruime opbrengst der bedrijfsbelasting, zoomode van die der invoerrechten, maar bjj zwijgt er geheel van, dat de herziening van het Personeel een belangrijk verlies voor de schatkist zal opleveren. Rekent bjj er daartegenover op, dut de herziening van de successierechten en het zegel meer zullen opbrengen wat bet Personeel minder opbrengt, dan kon dat, zelfs al neemt men aan dat al die wetten tegeljjk worden ingevoerd, wel eens op eene misrekening uitloopen. Bovendien spreekt de Minister van opheffing van tollen te water en te land, wat ook een niet onbelangrijk verlies zal goven, vooral als men zooals noodig is om den maatregel werkelijk nuttig te doen zjjn ook alle andere tollen afschaft, ten einde het verkeer geheel vrij te maken. Het is wel waarschijnlijk, dat do Minister ook daarvoor een nieuw equivalent zal willen voorstellen, maar of dit gemakkelijk te vinden zal zijn, is eene andere vraag. Na is die tol-afscbaffing misschien hoofdzakelijk »pro memorie" vormeld, maar wat geon uitstel j lijden kan is de verbetering van den financiöelen I toestand der geraeent.cn. Kun onderdeol daarvan is j de regeling van de financiëele verhouding tusscben Rijk en gemeenten, en dat kost geld, zooals de Minister zegt; en bjj is openhartig genoeg om te erkennen, dat slechts »een gedeelte" daarvan uit den dienst van 1896 beschikbaar komt, zelfs, als zijne gunstige verwachtingen verwezenlijkt worden. Daarvoor zal dus meer geld noodig zjjn en dat spreekt van zelf, al zon men er zich uitsluitend toe bepalen, om weer goed te maken, wat vroeger bijv. door bet fixeeren der uitkeering van het Personeel en de vermindering der rijksbijdragen voor het onderwijs bedorven is. En niemand kan in ernst zulk een herstol vau onrecht alleen voldoende achteu. Hier is, mon bedenke dit wel, sprake van blij- vende vermindering van inkomsten, van blijvende vermeerdering van uitgaven. Blijvende vermeerdering van uitgaven volgt ook uit sommige voorstellen, die nu bij de Begrooting zijn gedaan, zooals bijv. de verhoogingen voor de administratie der directe belastingen, van zegel en registratie enz.voor de vermeerdering van pensioenen bij Oorlog; voor postergen en andere. Daarentegen zijn de voordeelige uitkomsten der laatste jaren ten deele aan voorbijgaande oorzaken te danken: toevallige inkomsten, tjjdelijke boogere opbrengst van wisselvallige middelenmaar vooral aan het afloopen der groote werken aan spoor- en waterwegen. Inderdaad kan men aannemen, dat daarin voorshands eenige rust zal komen, maar daar zullen wel spoedig andere uitgaven tegenover komen te staan. Gezwegen nog van al wat de noodzakelijke maatregelen op sociaal gebied vorderen zullen, moet men toch wel aannemen, dat ook op bet gebied zelf der openbare werken andere eiscben zich krachtig zullen doen hooren. Met bet oog op betgeen voor de groote, intercatioualq. verkecrmiddelen noodig was, zjjn binnenlandscbe waterwegen en de secundaire spoor- en tramwegen zoozeer verwaarloosd, dat eene Regeering, die het noodige doen wil ter bevordering van 's lands welvaart, die zaken niet lang meer kan laten rusten, en zoo zij ze al niet zelve ter hand neemt, door krachtig subsidiëeren bet initiatief der naast belanghebbenden moet wakker schudden. Bepalen wij ons derhalve met onze beschouwingen tot wat vlak voor onze voeten ligt, dat is tot den toestand, zooals die zich in de rekeniogen en begrootingen tot en met 1896 afspiegelt dan kan men met den Minister tevreden zijn en de toe komst blijmoedig tegentreden. Laat men echter zjjn blikken wat verder gaan en let men op den toestand, zooals die zich weldra uit du voorgenomen en noodzakeljjke maatregelen ontwikkelen zal, dan is er alle réden om tot groote voorzichtigheid aan te sporen en niet al te luchthartig te denken over de dingen die komen zullen. Amerika. Op de Noord-Amorikaansche meren woedt sedert Zaterdag een hevige storm. Er zijn 26 stoom- en zeilschepen vergaan, do schade wordt op een millioen dollars geschat. Van de opvarenden verdronken er elf. Engeland. De eerste proef op groote schaal om levend veo van Australië naar Engeland te verschepen, is jamtnerlgk mislukt. Van de 550 runderen, 488 schapen on een paar paarden stierven onderweg 52 runderen en 82 schapen. De overige bereikten Engeland in zulk een deerniswaardigen toestand, dat ze treurig afstaken op de markt, tegenover het Engelscbe vee. Toch was de zee gedurende de reis zeer kalm geweest en waren de dieren goed gevoed; blijkbaar bad het hun echter aan licht cn lucht ontbroken. Mevrouw Langtry, do Er,gelsche actrice, die onlangs voor f 500,000 aan jnweelen werd bestolen, beeft bjj don rechter een eisch ingesteld tegen do Union Bank", waar zjj ze gedeponeerd bad, tot teruggave der waarde. Gelijk men weet, werden de kostbaarheden afgegoven tegen vorvalscbt ontvang- Te Londen stierf dezer dagen zekere Wailey, een man van 83 jaar, die er 40 van in de gevangenis bad doorgebracht. Zijn geheelo bestaan is eene aaneenschakeling van misdaden. Hij begon op zijn 10e jaar in zijn geboortestad Southampton als zakkenroller en twee jaar later bad hij onder zijn vakgenooten zoo'n vermaardheid voor zijn sluwheid ou brutaliteit, dat hij in Plymouth een plaatsje kreeg bij een bende smokkelaars, Die bezigheid leverde hem zooveel op, dat bjj met een aardig sommetje naar Louden toog. Straatroovers, wien het bljjkbaar aan esprit de corps" ontbrak, ont namen hem al zjjn onrechtvaardig verkregen geld en Wailey mocht big zijn dat hg nog heelhuids wegkwam. Daarna legde hij zich met bgzonder en goed succes toe op het inbreken en zijn naam al6 misdadiger was wijd berucht. Ontelbare malen zat de politie hem op de hielen en zoo nu en dan werd er afgerekend. Toen de medeleden van zijn bende grootendeels achter de tralies zaten, nam hg de wijk naar Amerika en daar werden de zaken op den ouden voet voortgezet. Voortdurend werd hij ver oordeeld en gevangen gezet. Maar toen hij op een Zondag in het Victoriapark, waar een neger-predikant een toespraak hield, zjjn oud métier van zakken rollen bad opgevat en als verpoozing naar de preek wat ging zitten luisteren, werd hij zoo getroffen, dat hij tot inkeer kwam en voortaan zjjn leven beterde. Later heeft lig meermalen in dat zelfde park een menigte toegesproken. "Wailey was iemand van zeer goede afkomst. Rusland. Voor de aanstaande kroning van Czaar Nicolaas, die in het laatst van 1896 zal plaats hebben, worden reeds groote toebereidselen gemaakt. De Minister van het vorstelijk huis heeft voor de plechtigheid 6,500,000 roebels beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Moskou heeft een krediet van oen millioen roebel goedgekeurd ter bestrijding der kosten van een waardige viering der gebeurtenis. Zou dat niet wat te vroeg voorbereid worden? Frankrijk. Woensdagmiddag om twee uur is het lijk van Pasteur, in tegenwoordigheid van de familie en eenige leerlingen van den grooten geleerde, gekist. Dadelijk daarna werd de drievoudige kist op een lijkwagen geplaatst en naar het instituut-Pasteur, in du straat Duphont, gevoerd. Een enorme menschenmassa wachtte de aankomst van het stoffelijk overschot af, dat in de bibliotheek, met onbedekt gelaat, geplaatst werd, waar nonnen van de Onbevlekte Ontvangenis er bg waken en bidden. Een afgietsel van het gelaat werd reeds genomen. De premier Ribot heeft den ministerraad mee gedeeld, dat de President der Republiek in persoon de begrafenis van Pasteur, >dien vorst der weten schap", zal bijwonen. De Keizer van Rusland doet zich vertegenwoordigen door professor Lukianow. Slechts één redevoering zal gehouden worden en wel door den vertegen woordiger der Fransche Regeering. Een slaapwandelaarster is te Ternas (Pas de Calais) midden in den nacht roet haar tiendaagscb kindje in een vijver gesprongen. De arme vrouw werd door hare huisgenooten, die wakker werden van haar geschreeuw, uit bet water gehaald; maar het kindje, dat men eerst later miste, verdronk. België. Een bevigo brand verwoestte Dinsdagavond bet gebouw der corporatie Guldenhoek natie" op de place du Rhin, bij de avenue du Commerce te Ant werpen. Het gemelde gebouw is een stevig zwaar gebouwd pand van twee verdiepingen. Achter het gebouw buvinden zich stallen, die op betoogenblik tocu de brand uitbrak, ledig waren. Een kwartier later zouden de paarden gestald geweest zijn en de dieren waren dan zonder twjjfel in de vlammen omgekomen, dffar de toegang tot de stallingen zeer moeielgk te bereiken was. Het was ongeveer 7 uur toen men den brand ontdekte, die van minuut tot minuut verschrikkelijker afmetingen aannam. De ruiten vielen kletterend onder den invloed der hitte op straat en in minder dan geeu tjjd vormden de beide verdiepingen van het pand één ontzettenden vuurpoel. Vijf minuten na bet ontdekken van den brand was de brandweer ter plaatse cn eenige oogcnblikken later betwistten tien flinke waterstralen bet terrein aan het verwoestende vuur, dat knetterend XI. 17 Sept. '95. We treden nu den afzonderlijken, monumentalen ingang binnen, welke toegang verschaft tot de Belgische afdeeling, In du vestibule bevindt zich ééne fraaie inzending, namelijk: eene kiosk van de firma E. Beemaert te Gent, in pbotographie- artikelen. De kiosk is slechts aan één kant open, en bevat aan alle zijden fijne photographieën, welke niet op papier zijn afgetrokken, maar nog op de platen zelf staan, en dus eerst zichtbaar worden als men zich achter de kiosk met het, gelaat naar het daglicht plaatst. Vooral de afbeelding der kerk maakt een prachtig effect. Met welke kerk we hier te doen hebben, is evenwel, wonderlijk genoeg, niet te zien. Binnen de eigenlijke Belgische afdeeling komende, krijgen we een gebeel anderen indruk dan van de Fransche of Nederlandsche afdeeling. We zien hier ruimer, en over grootere uitgestrektheid; wel is dit ten deele het gevolg van de betrekkelijk weinige inzendingen, maar het is toch aangenamer voor het oog, het schijnt bier frisscber en lichter te zijn dan in de beide andere, beter bedeelde afdeelingeu, die toch een eeuigszins benauwend effect maken. Over het algemeen vindt men er sierlijke étalages in kiosken, paviljoentjes en vitrines. Er is evenwel ook een en ander, dat zich niet tot sierlijke uit stalling leent. Zoo kon bijv. de firma Alphons Reulens te Leuven weinig meer doen dan zijn beide gegoten torenklokken nan een paar ruwhouten drievoeten bevestigen. Ook de expositiën vau pottebakkers- wareu, wellicht voor vakmannen interessant, kunnen evenmin op eenige sierlijkheid aanspraak maken. Toch heeft een der exposanten iets oogelijks van zijn bruine potjes trachten te bouwen; of die pogiDg geslaagd is, durven we niet verzekeren. In de glas-étalage van Lambert JU.s te Charleroi trekken de aandacht: twee groote witte zuilen van nagemaakt porselein. Van de Portland-cement- inzending van Josson Co. vormen vaatjes den hoofdschotel. De vlak daarnaast liggende inzendiug van de firma E. Resseler te Antwerpen (vernis en verven) geeft te zienveel schitterend glaswerk, waarin zich allerlei verfstoffen bevinden. De inzendingen van chemische prodocten van Wargny Co. te Damprémy dwingen respect af voor den geleerden inhoud der fleschjes, buizen, stolpen, potjes enz. Te midden van alle deze nuttige, meer voor vakmannen waarde hebbende, dingen staat een klein vitrinetje met gouden, zilveren en diamanten broches, speldjes en dergelijke snuisterijen, die de vertegenwoordiger van de firma Destombes te Ant werpen aan de bezoekers en vooral aan de bezoek sters zoekt te slijten. Daar voor deze laafsten in dit gedeelte van het hoofdgebouw niet veel belang wekkends te zien is, valt bet niet moeilijk, hare aandacht langen tijd voor deze schitterende sieraden in beslag te nemen. Vóór de inzendingen van Fievê te Gent en de Comp. Gén. des Produits Ccramiques te St. Ghislain, zullen dames, aan wie de vereerende taak is opge dragen voor een gezellig intérieur te zorgen, toch wel even stilstaan, bij zich zeiven overleggende, dat zulk mozaïek-tegelwerk zoo niet tegen de fraaiste tapijten, dan toch zeker tegen gangloopers kan concurreeren. Dat men met betrekkelijk onbeduidende voor werpjes van dagelijksch gebruik wel eene aardige expositie maken kan, bewijzen de firma's Cause- mille en Roche Co., die met vereende krachten een springenden granaat, rustende op een pyramide- achtig voetstuk, gebouwd hebben, enkel en alleen van lucifersdoosjes. Het Grande Maison de blanc der firma Lefebvre te Brussel heeft voor babies, manoen on vrouwen eene afzonderlijke vitrine ingericht, met al wat deze drie categorieën van menschen aan wit noodig hebben, doch waarvan we het grootste gedeelte in het dageljjksch leven aan elkanders oog onttrekken. Zwart is daarentegen al wat de, ook hier te lande welbekende, firma Maisonpierre uitstalt: gitwerk in alle soorten, colliers, agrafes, waaiers, spelden, kaarnaaldeu, broches enz. Dat niet alleen in het land der rookers bjj uit nemendheid, Holland, doch ook bij onze naburen heel wat sigaren gemaakt, worden, getuigt do impo sante hal vau Finöhant f reces met do enorme zuilen, het groofscbe opschrift »veni, vidi, vici" dragende, met krjjgers uit den klassieken tijd, bovenop; ook aan den achterkant ziet het er zoo klassiek mogelijk uit, en wanneer men niet beter wist, zou men denkeu aan eene inzending van Mars, in hoogst eigen persoon. Aan 't rechte eind heeft men het echter in die veronderstelling niet, want het monu ment dient tot verkoop van sigaren. Als pendant van deze inzending lijkt ons eene even kolossale expositie van Jean Verhagen te Brussel als vertegenwoordiger vau de firma Bcrgner en Engel te Philadelphia, zoodat we hier eigenlijk met eene Amerikaanscbe inzending te doen hebben. Ze bestaat uit een nrtistieken eikenbouten koepel, als omhulsel dienende voor het eigenlijke bouwwerk van tonnen en bierflesscben. Belangrijk is het aantal inzendingen van alles wat op het mijnwezen en de ijzer-industrie van België betrekking heeft. Zoo ziet men onderscheidene machinedeelen, stalen veeren voor rijtuigen en goederenwagens, reusachtige ijzeren cn gegalvani seerde platen, omvangrijke inzendingen kachels van allerlei vorm en grootte, fornuizen en eenige proeven vau artistieken smeedkunst, die bewondering afdwingen voor den werkman, die eene zóó harde groudstof zóó weet te bewerken. De leigroeven van St. Médard zijn vertegen woordigd door een aantal ruwe blokken lei en de gereedschappen, die in de groeven tot bewerking hiervan worden gebezigd, terwijl ook de leien, zooals zij gereed zijn voor dakbedekking en voor het gebruik op school, uitteraard niet ontbreken. De fraaie marmeren schoorsteenmantels en artistiek bewerkte pondules en coupes in verschillende marmersoorten tentoongesteld, zijn der bezichtiging waard. Komen we tot de weverij cu spinnorjj, dan is ook in dit opzicht de Belgische afdeeling goed voor den dag gekomen. In eene groote vitrine, waarop we lezen GoUectivilé de Jilaleurs de Gandziet men de gespannen draden op ecu groot aantal weef klossen tentoongesteld, en reeds deze ééne vitrine zou getuigenis genoeg afleggen van den omvang der weef-industrie in het Vlaamsche land; doch ook de firma Peltier Jils te Vervievs heeft de j wol, ruw en bewerkt, de klossen met draden in j groote kluwen, als eene afspiegeling van den aan- vang barer fabrieken, bijeengebracht, en daarnevens een aantal stukken laken in allerlei kleuren in die fabrieken vervaardigd. De Gentsche firma Felix Beemaert étaleert damasten en linnen tafellakens, servetten enz. Op het gebied van borduur-, brocat- en goudstikwerk geeft de firma 11. van Severen-Anteet. Soeur te St. Nicolas te zien o. a. door baar bewerkte misgewaden, banieren en vlaggen. Landbouwers en handelaars in zaden wijzen we op de inzending van den heer J.CaMtc. Deze heeft in houderden grooteen kleine fleschjes bijeengebracht: zaden voor verschillende graansoorten, groenten, wortelen, grassoorten en geneeskrachtige planten, bloemen, kortom voor alles wat de landbouwer of tuinier noodig kan bobben. Liefhebbers van paarden en paardenfokkerijen kunnen hun hart ophalen aan de model-paarden stallen van De Keyzcren hengelaars kunnen zich verlustigen in de verzameling dobbers, snoeren, hoeken, haken en hengelstokken. Om de rest van de afdeeling to zien, gaan we rechts af, en stuiten al dadelijk op een' grooten witten spoorwegwaggon van Anton Jurgens, eigenljjk een Hollander, die oen margarinefabriek te Goch beeft, doch komen dan dadelijk aan een aantal tentjes, waar men zijn gold kan kwijtraken aan snuisterijen, aan nuttige en practiscbo zakvoor- werpjes, aan huishoudelijke waren of aan chocolade. De chocolade van de firma Meijers te Rortrijk is zóó aardig gerangschikt en ziet er zóó goed uit, dat de jonge dame, aan wie de zorgen daarvoor zijn toevertrouwd, zeker niet baar toevlucht tot het »lekker, lekker" uit de Wereldbazar behoeft te nemen, om koopers te vinden. Aandachtige beschouwing zijn ook waard: de beide Perzische koepeltjes met Arabisch ornament van Kyriazi te ICaïro (sigaretten), ofschoon we ons afvragen, wat eene inzending uit Kaïro in de Bel gische afdeeling te maken heeft. Zelfs de nieuwste landkaarten zeggen, dat Kaïro iu Egypte ligt. Er zijn nog een paar inzendingen, die we niet onopgemerkt mogen voorbijgaanal ware het alleen omdat deze daar niet staan om den inzender voordeel te bezorgen, maar om door een goed voorbeeld propaganda te tnakeu voor instellingen van algemeen nut. We bedoelen die van de ambachtsschool te Gent, wier leerlingen, na zoo korten tijd van oefening als hier en daar op de tentoongestelde proefstukken is aangegeven, werkelijk flink schijnen te kunnen werken. Philanthropen willen we nog even wijzen op de photographieën betreffende het. nachtverblijf voor be- hoeftigen to Antwerpen, een duidelijk beeld.gevendo van de instelling, cn op de modellen van werkmans woningen terzelfder plaatse, waaruit misschien op het gebied van inrichtingen vau zoodanige woningen nog wel iets te leeren valt,. Thans eu hierna verlaten we de Belgen stippen we nog terloops aan: de eerepoort, die een aautal Belgische Brasseries ter eere van zich zeiven opgericht hebben, rechts van den hoofdingang der afdeeling, en op het cere-paviljoen, waar met véél welsprekendheid, en zeker met véél champagne de plechtige opening der afdeeling van stapel liep. een regen van vonken in de lucht zond. Intusschen slaagde men er in de brandkast van het kaptoor, dat gelijk met de straat ligt, te verwijderen en ju veiligheid te brengen, doch buiten dit voorwerp heeft men niets kannen redden. Bet gebouw was tot aan het dak gevuld met koopmansgoederen van diversen aard, voornamelijk met balen koffie en pakken wol. Bovendien lag er een groote voorraad hooi en stroo opgeslagen, welk artikel den vlammen eeo gretig voedsel verstrekte. Toen de vlammen de hooi- en stroobergplaatsen bereikten, verhief zich een machtige vuurkolom ten bemel, die alles in een laaien gloed zette en dikke wolken rook, vermengd met een ontzettenden vonkenregen, over de stad zond. De commandant der brandweer, de beer Scheepers, oordeelde het toen raadzaam, alleen de belendende huizen, die hier en daar reeds aangetast werden, nat te houden! Om halftien des avonds stortte het gebouw in en van af dit oogenblik begon de gloed te verminderen, hoewel van tjjd tot tijd het vuur weer opflikkerde. De spuitgasten zorgden er echter voor, dat het vnnr binnen de perken bleef en den geheelen nacht bleef men met drie waterstralen bet gebeel nathouden. Een groote dicht- opeengedrongen volksmenigte woonde het schouw spel bij, doch door bet flink optreden der politie werden ongelukken vermeden. De door den brand aangerichte schade moet zeer aanzienlijk zijn. (■Cilt, 3 Oct. De werkstaking der arbeiders is geëindigd. De raad van arbitrage zal het bedrag der loonsverhooging bepalen, die door de patroons moet worden toegestaan. De metaalfabrieken zijn nog steeds gesloten. Een Gentsche dame en haar twee dochters waren naar buiten en hadden hun groot buis aldaar onbewaakt achtergelaten. Deze week zag een knecht van een badhuis, dat achter op die woning uitziet, dat de blinden er beneden openstonden. De politie werd gewaarschuwd, en liet de voordeur openen. In het huis lag alles overhoop. Meubels waren stuk, kasten opengebroken en grootendeels geplunderd, matrassen losgetornd en doorzocht, deuren geforceerd of verbrand, en overal waren kaarsvetvlekken, waaruit bleek dat de dieven 's nachts bezig waren geweest. Door het keldervenster schijnen zg binnen te zgn geslopen. Het waren blijkbaar gauwdieven van beroep, want zij hebben alleen voorwerpen van waarde meegepakt. Men denkt hun op het 6poor te zijn. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. I n sezo n cl e n Stukken. Meneer de Redakleur.' Ik was van ogchen wat vroeg in de stad, omdat ik was meegekomme mit de waigen die bienai aol- tied te laite komt an de Zurkzeesche boat. Ik most nio mit de boat mee, dus ik was d'r vroeg genoeg. De kantoren waire nog nie ope, in toe oarde ik zoo'n klein rossig mannetje roepen»aol wie levende schol, rog in tarbot koape wil, kom an de vismart, aolf tiene, koap". Ik docht, noe è'k nog wat tied, ik gai is nair de vismart kiekedair waire wat 'n mensen riek in erm. Toe 'k verbie zoo'n dik vis- wuuf was ekrope, kon ik op de mart kieke, mar de visje6 lagge net zoa stille as m'n Griete as ze slaipt in nie droamt. Ik zegge in m'n eige: perju! is dat noe levende vis, dan bin ze bie ons op Burgh anders; ik vroeg toe nog an 'n vis vrouwe, zenoeme ze Jans, is d'r dan ier geen man an de mart, die d'r zoa wat bais over is in die weet wat ie zal verkoape? »Jao, zei ze tegen mien, d'r binne d'r wel twee, mar de keurmeester is 'n man van 2'n vak, die is kleermaiker, in die kan zeker wel zie of 't levende of doaije vis is". Ik gloave wel, dat dat een flienk vrommenscb is, want ze keek me zoa an, net of ze zegge wilde: boer, doe je oagen ope! Noe ik dée m'n oagen ope in m'n oaren oak, in toe zag ik mit m'n oagen dat de vis nie levend was in m'n oaren vertelden m'n, dat d'r van de koapers waire, die bedroge waire deur d'n uutroep van levende vis. Kiek, dat zag ik noe in de stad in ik docht, ik zal je 't mar op een stikje papier geve. De aore weke kom ik mit Griete; ik zou wel ebbe gewille, dat z' is op de vismart ad eweest. STOFFEL. 349ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Vijfde klasse. Trekkingen van 1, 2 cn 3 October 1895. Prijzen van f 'r'O. 5322 5360 8105 8249 9558 10007 10009 10017 10019 10008 10104 10114 ■10121 10128 12391 12398 14683 Nieten. 4594 532G 5331 5334 5337 5342 8273 8278 9570 9572 10029 10038 10007 10091 10094 10100 10101 10111 10119 10124 10129 10135 10140 10148 12355 12356 12358 12366 12368 12379 12381 12393 12396 14677 STOOM BOOT0I EU'ST October 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: 's morgj's midd. Zaterd. 5 7,40 j 2,30 Zondag 6 7,40 Maand.' 7 7,40 Dinsdag 8 7,40 i Woensd. 9 7,40 Dond. 10 7,40 Vrijdag 11 7,40 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Van Zierikzee: 's morgj's midd. 5 7,50 j 2,30 6 11,30 7 7,50 8 7,50 Woensd. 9 7,50 Dond. 10 6,30 Vrijdag li 7,501 Zaterd. Zondag Maand. 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen vau Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER KUCHT vertrekt lTociisda^ van Zierikzee naar Mid delburg en des Vi*ii<lag-ita middags van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1