ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 September 1895. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6671. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de« MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 12 ttre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" kt:\i\lSGEVl\G. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandae «loii 30 September e.k., des avonds te 83/, uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 27 September 1895. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van een leeraar in het Engelsch aan de II. Burgerschool. Idem van twee leden in het stembureau voor de verkiezing van een Raadslid op 15 October e.k.. enz. Nederland. Gi'rt 26 Sept. De machinist L. den Ouden, belast met de bediening van het verwarmings- en luchtververschingstoestel in de Tweede Kamer, is, nadat bij heden ochtend aan zijn dagelijksch werk was gegaan, dood in de machinekamer op het Binnenhof gevonden. Volgens verklaring van den ter hulp geroepen geneesheer was de beambte aan eene hartverlamming plotseling overleden. Tweede Kamer. In de heden namiddag ge houden korte zitting, is op voorstel van den heer Lohman met 31 tegen 32 st. besloten, het onderzoek der Staatsbegrootiog niet op a.s. Dinsdag, maar op den volgenden Dinsdag te doen aanvangen. 'S GratenhagC, 27 Sept. Heden morgen ten tP/z uur vertrokken H.H. M.M. de Koninginnen en Prinses van Wurtemberg naar het Loo, begeleid tot den trein door de Prinses von Wied en Hare dochters. Drie Ministers en vele autoriteiten waren aanwezig. Door de politie te 's Gravenhage is proces verbaal opgemaakt tegen twee dames uit den gegoeden stand, die er haar werk van maakten op een bovenhuis eeu clan destienen handel in sterken drank te drjjven. De werkzaamheden aan de zeewering te Scheveningen zijn, dank zij het aanhoudende fraaie weder en de kalme zee in de laatste weken, flink gevorderd. D» hoofden steken reeds vele meters in zee uit, en i'idien het mooie weder nog eenigeu tjjd aan- houdr, dan zal ook de muur van basalt zoo hoog zijn opgetrokken, dat hij den stormvloed met goed gevolg zal kunnen trotseeren. D- muur, welke geheel uit basalt en beton wordt opg"' '"ukken, vertoont in doorsnede aan de zeezijde een li dien boogvorm. Te Scheveningen is het goed wezen in den zomer, zelfs als kellner, hoe druk die vliegende Jan-menschen" het daar ook hebben. Zie je, als dan de zomer voorbij is, is het voor zoo'n kellner een genot zooals een hunner dezer dagen heeft kunnen doen het »lastig zilvergeld", dat hem voor en na als fooi in de hand is gestopt, tegen bankbiljetten te verwisselen en dan tot de berekening te komen, dat hij om-en-de-bij tweeduizend gulden heeft bijeengefooid. Scheveningen schijnt dus een royale badplaats te zijn. Rotterdam, 25 Sept. Gisterenavond is aan boord van de Dubbeldam", een der beide onlangs door de N. A. S. M. verkochte stoomschepen waarvan de naam thans inidt Madeirense", liggende in de Rijn haven alhier, een droevig ongelnk gebeurd. Bij het afvaren werd de 34-jarige stoker Nicolaas De Ruiter, tengevolge van een gebrek aan de machine, ernstig verwond door den ontsnappenden stoom. Gisterenavond om 8'/a uur is hij met brand wonden over het geheele lichaam door de politie per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De 37-jarige stoker Philip Scheffer, die eveneens in de machinekamer werkzaam was, bekwam brandwonden aan beide handen en armen en aan het gelaat. Deze begaf zich te voet naar het ziekenhuis. Hedenmorgen om 4'/a uur is De Ruiter ten gevolge van de bekomen brandwonden in het zieken huis overleden. Dinsdagvoormiddag omstreeks 11 uur werd op het station Maas de 17-jarige losse remmer Hendrik Mouris, terwjjl hij de Boerengatschebrug overliep, door een rangeerenden trein gegrepen en omgeworpen. Twee wielen der locomotief en die van een der wagens gingen hem over het linkerbeen en den linkerarm, zoodat beide licbaams- deelen verbrijzeld werden. In bewnsteloozen toestand werd de ongelukkige per raderbrancard naar het ziekenhnis vervoerd, waar hij Dinsdagmiddag ruim 3 uur is overleden. Op verzoek van de Duitsche politie zijn te Rotterdam op de Leith-boot aangehouden twee Duitschers, verdacht van diefstal van 3000 Mark. Zij wilden naar Engeland ontkomen. Middelburg. In de Woensdagnamiddag ge houden gemeenteraadszitting werd o.m. behandeld 't rapport der Commissie, benoemd om advies uit te brengen omtrent de vraag of in de bestekken van werken ten behoeve der gemeente bepalingen van minimum-loon en maximum-werktijd behooren te worden opgenomen. Na eenige discussie werd met 8 tegen 6 stemmen eene motie van het lid, den heer mr. W. A. van Hoek, aangenomen, strekkende om, alvorens in dezen principieel te beslissen, het advies in te winnen wan den weldra hier ingestelden arbeidsraad. Voorts kwam nog aan de orde de vraag, of de hoofden der scholen voor on- en minvermogenden tevens klasse-onderwijzers zullen zijnof slechts controleerende hoofden. Met 9 tegen 5 stemmen besloot de raad de school hoofden tevens klasse-onderwijzers te doen blijven. Bij circulaire van 25 dezer deelt de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de Burgemeesters in cieze provincie mededat voortaan aan de Burgemeesters die dit verlangen, door de brigade commandanten der koninklijke maréebaussée maan delijks eene beknopte opgaaf zal worden ingediend van de door ben in ae gemeente opgemaakte processen-verbaal, terwijl voorts die commandanten, bij gelegenheid vau dienstverrichtingen, aan de Burgemeesters mededeeling zullen doen of laten doen van de in hunne gemeenten geconstateerde misdrijven. »Tot eene gewenschte samenwerking", zoo vervolgt de circulaire, »is het noodig, dat door U weder- keerig aan de brigade-commandanten mededeeling geschiede van de misdrijven, welke in Uwe ge- meen te mochten voorkomen en alle inlichtingen worden verstrekt, welke tot opsporing der daders •kunnen leiden. Ik doe daartoe een beroep op Uwe medewerking". De bij het wapen der infanterie (3e regiment) tot majoor benoemde kapitein van het regiment grenadiers en jagers, jhr. W. G. van der Wjjck, zal te Middelburg als garnizoens-commandant op treden. Door het polderbestuur Walcheren" werden Donderdagmiddag in de Abdij te Middelburg uit geloot 8 obligation, elk groot f 1000, volgens art. 7 van het conversieplan vau 3 Maart 1856, aflosbaar 1 Januari 1896, t. w.de nummers 450, 51a en b, 756, 63, 179, 784, 283 en 392. Goes, 26 Sept. Bij gelegenheid van het zoogenaamde oogstfeest, beijvert menig aanhanger van het heilsleger zich om een gedeelte van zijn oogst aan de officieren cadeau te doen. Eene étalage in het leger vertoont danrapen, aardappelen, peren, appelen enz. enz. Maar ook kippen en konjjneu worden dankbaar als artikelen van den oogst in ontvangst genomen. Dezer dagen nu werden deze artikelen in het Leger aan de meestbiedenden verkocht. Het was er stampvol. Eenige vreemdelingen, vrooljjke snaken, waren ook van de partij, en zjj waren wit welkom: hot waren goede koopers. Een hunner kocht n.l. eene magere kip voor drie galden, een ander een bosje rammenas voor 60 cent. Toen do verkoop was afgeloopen, was de monigto nog zoo beilslegerachtig-christelijk-jolig, dat ze uit de zaal verwijderd moest worden. De eigenaars der jacht in de polders nm Wolfaartsdjjk, die, als zij hun jachtterrein bezoeken, in Goes logeeren, wisten te bewerken, dat het muziekgezelschap »Euphouia", betwolk concert gaf in de tent op de Groote Markt, de volksliederen ten gehoore bracht. Uit erkentelijkheid werden de werkende leden getracteerd in het gewone oefenings lokaal, welke beleefdheid door >Enpbonia" beant woord werd met een paar muzieknummers. Daarop hebben de heeren zich verbonden als contribueerend lid van het gezelschap. Voor eenige jaren zjjn voor rekening van het burgerlijk armbestuur eenige der grachton gedempt en in bouwland veranderd. Dit was bekend onder den naam van het genadewerk. Deze gronden nu worden door het burgerlijk armbestuur verpacht in perceeltjes van circa 10 Are (i/4 gemet). Niet als bjj gewone verpachtingen worden echter de perceelen gegund aan de meest biedende. Het armbestuur gunt ze aan de meest gescbikten, dat zjjn b.v. hoofden van groote gezinnen, die op zulk een akkertje hun voorraad aardappelen voor deu winter kunnen verbouwen Groenten- teelers van beroep komen niet in aanmerking, daarvoor zijn andere grondeneenloopende gezellen evenmin. Het armbestuur verricht met deze wjjze van verpachten een weldaad aan velen. Zjj worden niet bedeeld en toch geholpen. Op het vroeger meögedeelde besluit van den gemeenteraad tot conversie van gemeenteschuld is de goedkeuring van Gedep. Staten ontvangen. Te 's-Heer Abtskerke is dezer dagen een poging tot vergiftiging voorgekomen. De Goetche Ct. meldt, dat do persoon, die verdacht wordt, vroeger veel aan huis kwam bij de vrouw, op wie het gemunt scheen. Iu den laatsten tijd word hij echter door de vrouw minder vriendelijk ontvangen, zoodat wellicht jaloerschheid in het spel is. De verdachte was 's morgens nog in de woning der vrouw geweest, en nadat hg weder vertrokken was, is familie van haar uit Kloetinge gekomen, waarmede zij het dorp is opgegaan. Tehuiskomonde, ontdekte men, dat de koffie er zeer zonderling uit zag, wat argwaan wekte. In de schuur, bij de woning behoorende, zijn carbol en vitriool voor handen, ten gebruike bij het zuiveren der schapen, waarbij de verdachte den man der vrouw meermalen behulpzaam is geweest. Hij blijft alle schuld ont kennen. Kol|jnS|>laat. Door een negental Fransche jagers uit Rijsel zjjn onder deze gemeente, Kortgene en Kats, Maandag en Dinsdag 1.1. 107 bazen en 37 patrjjzen geschotenwel een bewijs, dat op Noord-Beveland nog geen gebrek aan wild is. Rrouwcrsliavcil25 Sept. Heden- namiddag had alhier op het kerkhof een treffende plechtigheid plaats. Het betrof namelijk de onthulling van een ge- denkteeken, in den vorm van een staanden grafsteen, ter nagedachtenis van wjjlen den heer C. H. Smits, in leven onderwijzer alhier. Het plan om dat tot stand te brengen was uit gegaan van eenige oud-leerlingen, die door hunne welwillende bijdragen dat voornemen deden slagen. Nadat om 4 uur alle genoodigden en belang stellenden zich om het graf van den meester hadden geschaard, nam de heer G. Huisman, hoofd der school, het woord, om te doen uitkomen hoezeer de overledene na zijn dood werd geëerd en te wijzen hoezeer zijne oud-leerlingen hem liefhadden. Daarna nam de heer A. Hollander de taak op zich om namens zijn vroegere medescholieren in gepaste woorden het gedenkteeken te onthullen en het de familie aan te bieden, waarop de heer J. L. Smits, zoon van den overledene, ook namens zijne familie, zijnen hartelijken dank betuigde aan allen, die hier waren vereenigd en inzonderheid aan hen, die door stoffelgke bijdragen hadden medegewerkt om bet graf van zjjn vader aan de vergetelheid te onttrekken. En hiermede was de plechtigheid afgeloopen, die zichtbaar op de aanwezigen een diepen indruk achterliet. Zierikzee, 26 Sept. Wij vestigen de aan dacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betreffende de Hamburgsche (Militiedienst) Uitzet- en Leeftijd-Verzekering-Maatschappij. Deze Maatschappij mag zich iu eeu toenemende deelname verheugenalleen in de maand Augustus werd voor ruim 554 duizend Mark deelgenomen, zoodat het gezamenlijk bedrag aan verzekerd kapitaal in de eerste zeven maanden van dit jaar bijna S»/2 millioen Mark bedragen. Het groote nut dezer Verzekering: eene uitkeering bij militie-plicht, huweljjk enz., springt dan ook duidelijk iu het oog. De baden te Vlissingen worden den 1 October gesloten. Dit jaar is voor de badplaats, dank zjj het prachtige weder, zeer gunstig geweest. Naar het HU. verneemt, bestaan er plannen aan het gemeentebestuur van Amsterdam vergunning te verzoeken, het hoofdgebouw van de wereldten toonstelling of een gedeelte daarvan dezen winter te lateu staan om dunrin een wielerbaan te bouwen, waarop wedstrijden zouden kunnen worden gegeven. Het benoodigde kapitaal zou reeds gevonden zjjn. De in Engeland voor rekening van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen" nieuw gebouwde staleu stoom- reddingsboot President van Heel" is te Hoek van Holland gestationneerd en zal 1 Oct. a.s. in dienst worden gesteldeene proefvaart heeft plaats gehad. De eigenaar van de Middelburgsche brood fabriek richtte een paar jaren geleden ook een dergeljjke fabriek te Gouda op. Werden in den eersten tjjd daar slechts 10 i 20 balen bloem per week verbakken, thans is dat getal reeds tot om streeks 1000 per maand gestegen. Zierikzee, 27 Sept. Op 1 Oct. a.s. hoopt de heer A. G. Kijn, Rijksboekhouder op het kantoor van 's Kjjks Directe Belastingen, den dag te her- denkon, waarop hg 25 jaar geleden als zoodanig in functie trad. De heer Kjju is op het kantoor van 'sRjjks accjjnsen alhier als jongste klerk in dienst getreden op 25 Juli 1849. In 1855 is dat kantoor met dat der Directe Belastingen vereenigd en sedert 1 Deo. 1856 is do hoer Rjjn geagreëerde bjj dat kantoor geweest. Op 17 Aug. 1870 is genoemde heer tot Boekhouder benoemd, om met 1 Oct. d. a. v. als zoodanig in fanctie te treden. Wjj meenen gerust te mogen zeggen, dat de heer Kjjn op zjjn langdurigon dien6tt[jd met genoegen kan terugzien. Als jongste klerk begonnen, wist hjj door jjver en bekwaamheid steeds het vertrouwen en de waardeering der opvolgende titularissen te verwerven en zjjne benoeming tot Boekhouder was daarvan het gevolg. Doch ook het publiek erkent de administratieve bekwaamheden van den heer Kijn, en wjj vertrouwen alzoo dat do dag van 1 Oct. a.s. niet onopgemerkt zal voorbjjgaan. Verschillende plannen zjjn geopperd om Voorne en Putten door middel van een lokaal spoor of stoomtram mot het hartje van Holland te verbinden. Er zijn stemmen opgegaan, om te Spjjkenisso een brug te bouwen, en dan door het eiland IJsselmonde het station te Barendrecht of te IJsselmonde te bereiken. Anderen meenden eene overbrugging naar Beierland meer in het belang der zaak; de lijn zou dan de Hoekschewaard gedeeltelijk doorsnijden en via de Barendrechtsche brug naar een der genoemde stations of Dordrecht of Rotterdam loopen. Weer anderen wilden het probeeren over het eiland Rozenburg naar bet station te Maassluis. Tot nog toe is het bjj de plaonen geblevener is veel over de bedoelde lijn gesproken en geschreven, maar stoom fluit noch bel werden gehoord en de streek bleef Een nieuwe ster is aan den horizon verschenen, in een niet te lang verwijderd tijdstip kanoen de betrokken gemeente- en polderbesturen de concessie aanvrage tegemoet zien voor een stoomtram, die ongetwijfeld levensvatbaarheid zal hebben. Hellc- voetsluis als uitgangspunt nemende, bestaat het voornemen de baan te leggen langs de gemeenten Nienw-Helvoet, Nieuwenhoorn, Brielle, Nieuwland, Heenvliet, Zwartewaal, Abbenbrooke en Geervliet tot Spijkenisse, waar de Oude Maas gepasseerd moet worden, verder langs Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon tot aan de kerk in de voormalige gemeente Charlois en van daar langs den Katendrechtschen lagen dijk achter de geprojecteerde havenwerken door den Hillepolder naar Feijenoord (Rotterdam). In grove trekken is hier het voorloopig plan medegedeeld en bestaat dat ODgeveer in dezelfde route als die, welke bij stremming der vaart voor de postverzending gevolgd wordt. Gedurende den afgeloopen winter is het veer van Spijkenisse naar Hoogvliet voortdurend bediend en behoudens hooge uitzondering zal daar met een flinke stoomboot geregeld gevaren kunnen worden. Overbrugging daar ter plaatse wordt te kostbaar. Wegens gebrek aan water aan dc suikerbieten- fabriek van den heer v. d. Linde te Bergen op Zoom, is het botten en vervoeren der bieten aan contractanten tot nader order opgezegd. Over een bezoek aan den ouden Boomgaard te Groningen, die Zaterdag zjjn 107den jaardag vierde, wordt o.m. het volgende aan de Amst. Ct. geschreven •Toen ik kwam, feliciteerde ik hem natuurljjk eerst en gaf hem een trosje druiven, die hij zei lekker te vinden. Hjj is erg doof en kan ook niet goed meer loopen, daar hij iets aan zijn voet heeft. De oude heer vertelde, dat bjj onder Napoleon gediend had en meö naar Rusland geweest was en toen zeer veel kanalje, zooals hij zei, had dood geschoten. Hij heeft een bruine pruik op en zat in een grooten leuningstoel, waarin hjj ook gefotogra feerd is. Dat hij zich heeft laten fotografeeren, komt omdat hg een brief van een oud-minister gekregen heeft, met het verzoek dat te laten doen en toen heeft hij daar maar dadeljjk in toegestemd, zonder zijn familie eerst te raadplegen. Vau die portretten zal, als ze goed uitvallen, er een aan de koningin regentes gezonden worden. Nu zal de geheele familie wel een portret krijgen, en nu dacht ik, dat hij, als u het wilde, u het portret wel te leen zou kunnen sturen, om het dan in 't Zondagsblad te laten zetten. Hg woont in 't gasthuis in kamer no. I, die, naar men zegt, aan de oudste van 't gasthuis toe komt. Toen de familie een poosje zat, zeide de oude heer: Jantje (dat is een vrouw uit't gasthuis, die hem helpt) geef de jenever en de bitter eens aan en schenk eens in". Deze deed dat natuurlijk en zoo dronken zij allen op zijn gezondheid". Aan de red. vau Patrimonium werd de vraag gedaan, of het voor de afdeelingen van het verbond van dien naam niet wenschelijk ware de droog making van de Zuiderzee bij de Regeering aan te bevelen. Het blad antwoordt daarop Ons dunkt dat er nog zooveel land boven den grond te bewerken is, dat men de visschers nog wel wat met rust kan laten". De familie, die te Nijmegen ten koste van anderen zulke goede sier maakte (een villa kocht en geheel meubileerde) scbjjnt te Kleef ook niet gevonden te hebben wat zij wenscht. Althans wordt verzekerd dat zij Maandag Den Bosch een bezoek waardig gekeurd en bjj een huurkoetsier aldaar de onbetaalde equipage verkocht heeft. Tot telegrafist in dienst van het gouvernement der Zuid-Afrikaansche Republiek, op een salaris van f 3000, zjjn benoemd de heeren Ferd. Postma, Friedr. G. Schmidt en H. Dalmejjer, klerken der telegrafie, beide eerstgenoemden ten hoofdtelegraaf- kantore Amsterdam, laatstgenoemde te IJmuiden. De 87-jarige Kruithof te Klaaswaal is nog dagelijks van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur op het land bezig met aardappelen delven. Als een bewjjs dat hjj op zijn hoogen ouderdom nog een flink werkman is, kan dienen, dat hjj nog circa 6 H.L. aardappelen op een dag kan opdelven. Abkou uitstappen. Do heer Abkou is een van de weinigen, die nog nooit per spoor gereisd hebben. Hij woont in een dorpje bij Rotterdam. Doch nu onlangs was hij toch tot het gewichtig besluit gekomen, eens naar Amsterdam te stoomen. Hjj maakt daartoe gebruik van de Staatsspoor. Als hg eenigen tijd alleen in een coupé tweede klasse beeft gezeten, wordt het portier opengerukt en hoort hjj zich toeroepen: Abkou uitstappen!" Abkou stapt uit en, na het station verlaten te bobben, kijkt hjj zoekend rond. •Zoekt u iets, mjjnheer?" vraagt hem een wel willend iemand. De Kal verstraat". •De Kal verstraat? Die is hier niet, die is in Amsterdam". Welnu, ik ben toch in Amsterdam?" •Zeker niet". Men heeft mij toch gezegd hier uit te stappen". Dat zal wel niet". Ik heb het duideljjk gehoord. De condneteur deed de deur open en zei: Abkou uitstappen". Ik dacht nog: hoe komt die man mjjn naam zoo te weten De heer Abkou was moeielgk te overtuigen, dat bjj te Abcoude was uitgestapt, maar eindeljjk moest hg bet toch wel gelooven. Hg heeft er spjjt van, op zijn ouden dag nog van de spoor gebruik gemaakt te hebben. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Door den heer J. J. Ochtman te Goes is voor het Departement van Koloniën te Amsterdam, in 6 perceelen, do levering aangenomen van 78000 Liters groene erwten voor f 13501,15. Landbouw en Veeteelt. De resultaten van den proefdorsch van het wintergraan zjjn: boven het gemiddelde in Centraal- Rusland, de streek der Zwarte Aarde en in den Kaukasusbeneden het gemiddelde in de noordelijke en gedeeltelijk ook in de zuidelijke en zuidwestelijke Wolga-gouvernementen; gemiddeld in de overige streken van bet Rijk. De resultaten van den proefdorsch van het zomer graan zgn nog niet volledig vastgesteld, maar men mag aannemen, dat de uitslag zal zjjnboven het gemiddelde in de zuidelijke, noordwestelijke, oostelijke en centrale gouvernementen, evenals in den Kaukasus; beneden het gemiddelde in de streek der Zwarte Aardehet steppengebied en in de zuidelijke en de Wolga-gouvernementeu. Op de hofstede Dijkzicht" onder KolgDsplaat, vertoont zich eene ziekte onder het jonge rundvee. Een tweetal dieren is reeds bezweken, terwijl nog een drietal lijdende is. Bjj de opening van do dieren vertoonden zich duizenden wormpjes en maden in de longen, die vermoedelijk den dood veroorzaken. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde Dinsdag tot handhaving van de beslissing van den kantonrechter te Bergen op Zoomwaarbij de directeur van de stoomroomboterfabriek te Wouw en een ander persoon aldaar van alle rechtsvervol ging zijn ontslagen wegens het verrichten van open baren arbeid op Zondag. Het O. M. oordeelde, dat hier eene noodzakelijke bezigheid of werkzaamheid werd verricht (het vervoeren van melk van buiten naar binnen het fabrieksgebouw), die niet kan worden gequalificeerd als «openbare arbeid" in de beteekenis van art. 1 der Zondagswet in gezonden zin. Uitspraak 21 October. Het Gerechtshof te 's Hage bevestigde Donderdag het vonnis, waarbij A. J. W. te Ierseke, wegens opzettelijke braudstichting werd veroordeeld, met aftrekking der geheele voorloopige hechtenis. Voor het Kantongerecht te Middelburg werd behandeld de zaak tegen W. C. v. d. V., onder wijzer te Vlissingen, beklaagd dat hij o. a. van Sept. 1894 tot Juni 1895, eenige keeren wekoljjks bij zich aan huis aan twee jongelieden onderwijs heeft gegeven en wel aan den een in de wiskunde eu in de laatste maanden tevens in de natuur- en werktuigkunde, ten einde dezen leerling in staat te stellen tot het afleggen van het toelatings-examen aan de machinisten-school, en aan den tweeden in de theorie der rekenkunde, perspectiof-teekenen en aanschouwelijke meetkunde of vormleer, tot het afleggen van het examen in teekenen aan de nor maalschool te Amsterdam. Althans aan deze beide leerlingen onderwjjs te hebben gegeven in de be doelde leervakken, zooals die onderwezen worden aan de Burgeravondschool te Vlissingen. De be klaagde heeft alzoo middelbaar huisonderwijs ge geven zonder eene acte van bekwaamheid, volgens de wet op het Middelbaar Onderwgs. Door bet O. M. werd tegen den beklaagde geëischt eene boete van f 20, subs. 4 dagen hechtenis. Te Middelburg bad op 31 Augustus j.l. een jong luitenant na eeu vroolgk diner zich allerlei ongepaste kortswijl tegenover een sergeant bjj het 3e reg. infanterie veroorloofd, waarop deze hem voor kwajongen uitschold. De garnizoens-comman dant liet een klacht opmaken, doch de auditeur militair te '6 Gravenhage moet naar gemeld wordt geweigerd hebben daarop vervolging in te stellen, omdat naar zijn oordeel geen insubordi natie kan bestaan als een meerdere door te groote gemeenzaamheid den eerbied, hem door den mindere verschuldigd, uit het oog doet verliezen. KERKNIEUWS. Bedankt voor Schore (Zuid-Beveland) $s. A. Bechger te Antwerpen. Het viertal voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg (vac. dr. L. Heldring) bestaat uit de heeren J. J. v. d. Broek te Noord- wjjkerhout, G. Mansveld te Scherpenzeel, A. J. van 't Hooft te Nootdorp en W. A. Keers te Veere. De familie van Hattum heeft aan het Kerk bestuur der Ned. Herv. gemeente te Ellewoudsdijk cadeau gedaan een beereDhuis met tuin, om het te laten inrichten tot woning van den predikant. De oude pastorie wordt voor afbraak verkocht. Bij vergelijking van het cijfer der studenten, die zich in den cursus 18841885 en in den cursus 1894—1895 aan de universiteit in Nederland voor de evangeliebediening in de Nederlandsch Hervormde kerk voorbereiden, blijkt dat hun aantal meer dan verdubbeld is. O N O E R W IJ S. StttVCllisse. Bjj Ministerieele beschikking i6 de heer W. C. Crucq, hoofd der school alhier, aangesteld als leeraar bij de rijksnormaallessen te Tholen. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers is besloten, dat er binnenkort, op nader te bepalen dag, te St.-Maartensdijk eene propaganda vergadering zal worden gehouden. In deze vergadering zullen de heeren van Kuykhof en Wassenaar, resp. uit Rotterdam en's Gravenhage, als sprekers optreden. De heer H. J. R. van Lummel te Vlissingen, benoemd tot onderwjjzer aan een Christelijke school te 's Gravenhage, heeft die benoeming aangenomen. De jaarwedden der onderwijzers in Limburg. De te Roermond verschijnende Nieuwe Koerier bevat het volgende: Bet schgnt er met den toestand van de gemeente kas to Kessel nog steeds berooid uit te zien. Althans als men weet, dat op dit oogenblik van het hoofd en de twee onderwijzers der openbare lagere school slechts aan één onderwjjzer het hem toekomende gedeelte der wedde over de eerste drie maanden van dit jaar is uitbetaald en de beide anderen nog altjjd teren op hun tractement van het vorige jaar, dan is toch wel het vermoeden gewettigd, dat het er met de financiën der gemeente allesbehalve rooskleurig uitziet. Als er dan nog wordt bjjgevoegd, dat het hoofd der school, een minimum-ljjder, vader is van een groot gezin en dat de andere onderwijzer, die op een jaarwedde van f 500 staat, eveneens gehuwd is en een vrij talrijk gezin te onderhouden beeft, schreit dau zulk een handelwijze niet ten hemel?" Zooals men zich herinnert, verzekerde de Minister van Binnenlandsche Zaken den 12 Ang. 1.1. in een officiëel schrijven aan het hoofdbestuur van het N. O. G., dat de achterstand der bedoelde jaarwedden is ingehaald. 349ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Vyfde klasse. Trekkingen van 24, 25 en 26 September 1895. Prijzen van f ÏOO, Nos. 4596, 10035. Prjjzen van f 70. 4592 5354 8237 9568 10080 10097 12386 12834 5335 8233 9566 10060 10090 10146 12390 14671 Nieten. 5329 8233 8265 10013 10070 10127 12832 5332 8240 8279 10033 10089 10147 12835 5338 8244 9553 10051 10110 12365 14675 5347 8252 9560 10057 10125 12399 14678 5351 8256 9563 10058 10126 12824 14685 5358 8263 HiRKIBERICIITEN. Ziertk/,ee, 26 September. per H.L. meer opbrengen als vorige week. - Bruineboonen daarentegen 25 cent per ILL. lager. Puike Tarwe I 5,75 a f 6,20 5,75 Goede en mindere f 5,50 a f Rogge f 4.— a f 4,25 Chevaliergerst 1 3,75 a f 4,50 Zomergerst 1 3,- a f 3,— a 1 3,25 Win ter gerst f 3,50 Haver 1 1,75 a f 2,— Groene Erwten 5.— a f 7,— Bruineboone» f 8,60 a f 9, Witteboonen f 9,— a f 9 50 Paardeboonen f 5,— a f 5,25 Aardappelen f 1,25 tot f 1,40 per ILL. Veemarkt. Zierikzee. 26 September 1895. AangevQerd: 25 anderhalfjarige ossen, prijzen van ƒ85 tot f 115; 1 anderhalfjarige vaars; 1 vette koe; 3 kalfvasrzen. Handel lusteloos. Leeuwarder Veemarkt. Aanvoer als vorige week. Vette koeien niet vlugger. Kalve en melke koeien wel zoo graag en de prijzen iets hooger. Ook stieren wel zoo vlug, zoo om-en-de-bjj 20 ct. 't half kilo. Vette kalveren ook vlugger, zoodat zo om middag hier reeds wareu opgeruimd. Schapen idem, een en ander als gevolg van beter markt te Londen. Varkens als vorige week, doch door den buitengewoon grooten aanvoer op de namarkt wel 2 a 3 ct. lager per kilo. Graskalveren zgn wel het duurste vau al. Al naar den ouderdom wordt er voor betaald van f 30 tot f 80. Van daar dat er veel meer ter markt komen, dan anders om dezen tjjd van 'tjaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3