ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 September 1895. Eerste Blad. RECLAMES. GYMNASTIEKONDERWIJS voor on- en minvermogende kinderen. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Kijkjes op de Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. Schroefstonmschip „SCHELDE". Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 'f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6671. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïhzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 Cts. Elke regel meer IS Cts. ar. DB ORAA.F C25., nr. KLEEBHAHEll, POSTSTKAAT O 103, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat aan onvermogende kinderen van 9 - tot 42 jaar, tot een beperkt getal, kosteloos, en aan minvermogenden van denzelfden leeftijd, tcg«-n ver- laagd tiiricfgymnastiekonderwijs kan worden gegeven. Oudera, die meenen dat hunne kinderen voor den met 1°. October a.s. te openen en gedurende dezen winter te houden cursus, in aanmerking kunnen kornen, behooren daarvan aangifte te doen in het Gymnastieklokaal in de Poststraat alhier, op Vrydag den 27 September a.s. ol op Dinsdag den 1 October d.a.v., tusschen 12 en 1 uur des middags. De ouders, voor wier kinderen de dokter gymnastiek onderwijs gewenscht acht, behooren bij hunne aanvrage eene geneeskundige verklaring, waaruit zulks blykt, over te leggen. Zierikzee, den 21 September 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.o-Secretaris. Algemeen Overzicht. Wezen wij er in ons vorig Overzicht op, hoe men zich allerwege in OoSteni*|)k bezighield met de aanstaande optreding van het ministerie Badini, thans is dit nieuws weder gedeeltelijk op den achtergrond gedrongen door den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Weenen. Men zal zich herinneren, dat de Weener gemeenteraad werd ontbonden, op grond, dat de beruchte leider van de anti-semiotische partij, dr. Lueger, tot burgemeester werd gekozen. De regeering achtte het, met het oog '>p de steeds meer en meer veldwinnende be weging der anti-semieten, niet wenschelijk een barer leiders den zoozeer gewichtigen post van burge meester der hoofdstad op te dragen, en ontbond daarom den gemeenteraad, waarvoor nu dezer dagen de nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad. De aanvankelijke uitslag is voor de liberalen niet gun stig; de derde klasse, d. w. z. zij, die vijf florijnen in de directe belastingen betalen, hebben gekozen en de liberalen hebben bij die verkiezing 12 zetels verloren. Wel is waar moeten nu nog de verkie zingen plaats hebben in de beide eerste klassen, waartoe bet meest ontwikkelde gedeelte der kiezers behoort, maar hoewel de liberalen bij dien strijd wel de overhand zullen behouden, is het toch zeer twijfelachtig of zjj het verlies nog wel zullen kunnen inhalen. De hoofdstad van Oostenrijk zal dus voortaan een aoti-semietische meerderheid en een dito burge meester hebben en de liberalen zullen de hoop moeten opgeven het overwicht te behouden, dat zij tot dusverre, ondanks den steeds toenemenden in vloed der anti-semieten en den gemeenteraad hadden. De leiders der liberale party hebben een bijeen komst gehouden en daarop besloten den strijd voort te zetten, ook al is het vooruitzicht van te slagen voor ben ongunstig. In Italië vierde mon feest ter eere van de verheffing van Rome vóór 25 jaren tot hoofdstad van het vereenigd koninkrijk Italil1. Over de groote feesten, die ter eere van dit herinneringsfeest ge geven worden, zullen wij niet spreken, doch wel willen wij de aandacht vestigen op de redevoering, door den heer Crispi bij de onthulling van het monument voor Garribaldi gehouden. De minister president begon met de diensten in herinnering te brengen door Garribaldi aan het vaderland bewezen, en eindigde zijne rede met de verzekering, dat van een herstel der wereldlijke macht van den Pans geen sprake wezen kon. Hij erkende het opper gezag van den Paus waar het kerkelijke aangelegen heden betrof, maar herhaalde de verzekering, dat van de Italiaansche regeering niet te verwachten is, dat zij weer tot herstel der wereldlijke macht van den Paus zou medewerken. De Paus, als vorst der Kerk, moest staan boven de politieke partyen. Met een »leve de Koning van Italië" besloot Crispi zijne rede. Het was te verwachten, dat de Italiaansche regeering van deze gelegenheid zou gebruik maken, om nogmaals te verzekeren, dat zij het standpunt zal handhaven, hetwelk zij tot dusverre tegenover den Paus heeft ingenomen. Het opmerkelijke van deze redevoering ligt dan ook niet daarin, maar wel in de verklaring van den heer Crispi, dat hij den Pans erkent als hoofd der Katholieke Kerk, staande boven de partgen. De clericalen bepalen zich bij de bespreking van Crispi's rede tot eene afwachtende houding. Ondanks de verheerlijking door Crispi van het Pausdom, zijn zjj niet gerust, en sommigen zien zelfs in die rede een voorbode van de opheffing der bekende garantiewet, waarbij de verhouding tusschen de Italiaansche regeering en den Paus is geregeld. De radicalen zija zeer ontevreden over hetgeen Crispi zeide, omdat zij in deze rede eene kniebuiging van Crispi voor den Pans zien. Alleen de liberalen zjjn tevreden. Zjj erkennen, dat Crispi zich zeer handig heeft gered uit de moeilijk heden, waarin de regeering zich bevond bij de feestelijke herdenking van Rome's verovering door de Italianen. De feesten zijn door geen enkel bijzonder incident gestoord en het nationale fee9t, dat de Itali anen vieren ter eere van de totstandkoming van hot Italiaansche koninkrijk, kan als volkomen geslaagd beschouwd worden, hoewel de clericalen daarmede natanrljjk niet kunnon instemmen, daar de ver heffing van Rome tot hoofdstad van Italië gepaard ging met de opheffing van het wereldlgk gezag des Pausen. Maar, wanneer zjj op het laatste vjjf en twintig tal jaren terugzien, dan zullen zjj mooten erkennen, dat, al is de Paus beroofd goworden van zijn wereldlijk gezag, er geen tjjd is geweest, dut de Paus zulk een groeten invloed heeft uitgeoefend op den loop der zaken in Europa als thans. Ia llilitsclllailri liepen dezer dagen woer geruchten over het op handen zjjnde aftreden van Prins Hohenlohe als Rijkskanselier. Aanleiding tot die gernchten, waarvan do ongegrondheid reeds be wezen is, gaf do socialistenwet. Men bewoerdo n l. dat Keizer Wilhelm zich verklaard had voor do indiening van een tweede ontwerp tot bestrijding van de woelingen der anarchisten en sociaal-demo craten in Dnitschland, terwijl daarentegen Prins Hohenlohe zich met alle kracht daartegen zou hebben verzet. Voorloopig behoeft men zich aan die praatjes niet veel gelegen te laten liggen. Het is niet aan te nemen, dat do Keizer, nadat de Rjjksdag reeds eenmaal de arnarchistenwet verwierp, tbans weer die wet zou indienen, met de kans, dat de Rijksdag zich geljjk blijvende, deze voordracht wcor zon verwerpen en men das tot eeae ontbinding van den Rjjksdag zon moeten overgaan. Alleen is het mogelijk, dat Keizer Wilhelm als Koning van Pruisen, bij don Landdag een ontwerp laat indienen, in hoofdzaak strookend met de anarchisten wet, die door den Rijksdag is verworpen. Zoowel in het Pruisische Huis van Afgevaardigden, als in het Heerenhnis kan de regeering rekenen op eene meerderheid, maar natuurlijk zou dan het ontwerp alleen het koninkrijk Pruisen gelden, en of Keizer Wilhelm, van wien wij gelooven, dat het steeds geldt alles of niets", tot dezen maatregel zal over gaan, wagen wij te betwijfelen. Ia WailltrlJk houdt men zich bezig met do zaken op Madagascar, het bezoek van den Koning van België en het bijwonen van de wapenschouwing over de Fransche troepen door den Russischen minister van buitenlandsche zaken. Dit laatste heeft natnurlijk weer aanleiding gegeven tot heel wat veronderstellingen en geruchten. Zoo wordt er be weerd, dat op eene samenkomst van den minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk en zijn Russischen collega er besloten zou zijn, dat de Presi dent der Fransche republiek de officiëele kroning van Czaar Nicolaas zou bijwonen; maar wanneer die officiëele kroning eindelijk zal plaats hebben, is nog niet bekend. Dat de Koning van België in zijn onderhoud met den President der Fransche republiek over de Congo-quaestie heeft gesproken is zeer natuurlijk, en dit vermoeden wordt beves tigd, doordat Koning Leopold besloten heeft nog te Parijs te big ven. De zaken op Madagascar gaan niet naar wensch. De troepen lijden vreeselijk door het klimaat en de operaties vorderen daardoor niet zoo goed al6 men verwacht had. Zoodra de Kamer bjjeenkomt kan de heer Ribot zich op een ernstigen aanval voorbereiden, en tenzij er vóór dien tijd gunstiger berichten kouietti zonden de radicalen wel bun voornemen kunnen ten uitvoer brengen, om het ministerie omver te werpen. Japan. De Japanneezen trekken op Formosa verder. Hun macht van 60000 man zal nog versterkt worden; 3200 liggen er in het hospitaal. China. Men verhaalt wonderen van den rijkdom van Li-Hnn^-Chang, den Chineeschen Groot-Kanselier. Hij bezit, naar een Fransch blad verzekert, uit gestrekte rgstvelden en een groot aantal banken van leening, die hem een inkomen moeten verschaffen van f 120,000 per dag. Palestina. De Tnrkscho Regeering heeft aan de firma Scheven te Bochem opgedragen den aanleg van eene waterleiding te Jerusalem. De stad Jerusalem telt tegenwoordig 60,000 inwoners, waarvan 40,000 Israëlieten. Afrika. Caledon werd onlangs met zonderlinge regens gozegend. Het water der eerste buien was zoo zwart als inkt en vetachtig. Het water zal Bchei- kundig onderzocht worden. Indië. Wjj lezen in de Soerab. Ct. De oud-snltan van Bantam, de laatste telg van dat geslacht, die dezen titel draagt, werd in 1830 uit zjjn rjjk verbannon en kwam in 1832 als balling hierheen. Het gouvernement bekostigt zjjn verblyf, waarvoor een bodrag van f 1280 's maunds wordt uitgetrokken. Dat gold wordt behoerd door den assistent-resident hier. Sedert vele jaren is voor dien sultan gehuurd een huis op Semoet voor den prjjs van f 125. Dat huis staat op een ruim erf, waaromheen een hoogo muur loopt. Het verval, waarin het thans verkeert, dwingt tot tijdelijke ontruiming. Wellicht ware het goed om blijvend een andere woning aan te wijzen. Do oude heer toch, die ongeveer negentig jaren is, kan zich met niets meer bemoeien. En er zonden zoo beweert men allerlei ongerechtigheden op het erf voorvallen, waaraan de politie, mede uit den eerbied, die zelfs een ont troond inlandsch hoofd den inlander inboezemt, geen einde maken kan. Spanje. lladrfri, 24 Sept. Door verschrikkelijke stortregens is de stad Alhama, in de provincie Saragossa, overstroomd. Verscheiden rivieren zijn buiten haar oevers getreden, het spoorwegverkeer in de provincie Saragossa is gestremd. Duitschland. Weldra zal men een kanaal beginnen, dat de Elbe met den Rijn verbindt. De kosten worden geschat op 200 millioon mark. Hot Noord-Oostzeekanaal blijft verre beneden de geringste verwachtingen. Slechts 718 schepen bevoeren het in Augustus. De electrische verlichting is geheel onvoldoende. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. L V. Jilles. Ik komme weer is buare Stoffel in is kieke of de Zurkseesche mart joe in je Griete nog al bekomme is. M'n Saore was 'n pair daigen 'n beetje uut de foefe, mar init et oage op de schoanmaik in de Burgscbe mart, is dat beter. Stoffel. J&o buurt wat ral 'k van de mart zegge, ik 't er goed aod, want op i'a tied ek notes gebruukt M'n Griete zeide, laite m'n eest mar nair Potappel gai om koffie te drienken, want die eit lekker pailinkbroadnoe dat was goed, as er mar wat zout in. peper in ewist was, mar de mensen kunne an ieders sm&ike nie voldoe. Jilles. Dat is zoa. want m'n Saore meende, dat et eten bie Jantje in 't Uus van Nassau we te zout was, in Jan allejé 't was toch zoa lekker klair einaikt. Ik mot zegge dair was et goed. Stoffel. Ei jie veel nieuws op de mart ezie? Jilles. 't Was er net zoa as de prediker eens zeidair is niks nieuws onder de zunne. Of ie dat toe al zeide mit et oage op de Zurkseeche mart weet ik nie, mar ik meene, dat et 'n ofezaigde boel was. M'n Saore eit bar motte oeste van de oliekoekclucht; ik docht dat er niks was as koeke- kraimen. Stoffel. Dair was oak nog 'n pairespil, m'n Griete ieuw nie op of m'n moste dair is kieke, 't was de moeite waird mande tente was levensgevairlik, want die most init balken estut worre, in de planken leeke wel van'n ouwe kalkloaze te weren. De pairen waire zoa rnaiger as 'n kerk- rotte, in dan waire d'r twee die nog nooit in de ronte eloape aode; die beesten waire bie 'n karrecnan in de stad euurt. Jilles. Dan was die spillebais 'n man die init z'n tied meegait Je weet toch wel dat je in aole voorstellingen fige- ranten mot in 'n uutvoerende macht Je kunt et zie in de Kaimers van de Staiten-Generaol, in de Provinciaole, in de Gemeinteraiden, in overal dair voorstellingen egevc worre. De Lorretjes worre op sommige plaisen wel is ver- ango. Zoa zag ik in de stooinkuresel mensen die as aintje de voorste rneedraoide, die anders as figerant dienst doe, m dan init aole voorstellen van anderen meedraoye, dat bin echto draoijers die soms nog al in anzien bin omdat te zoa zoetsoppig meegai. Stoffel. Dat is 'n geldwinningje buurt; de mensen verdrienge mekaore om d'r geld er in te briengen. M'n Griete kon mar nie begriepe dat er mit et draoijen zooveel te verdienen was. Ik zei: m'n lieve mens, dair bin plaisen dair ze nog veel inecr draoije in dat nog veel meer geld opbriengt, mar op de mart wouw ik dairvan niks meer zegge. Jilles. Je kunt mit 'n vrouwe toch geen polletiek be- spreko, in op do mart stai je oat er nie nai oak. M'n Saore cit nog bic de kairt legs ter eweestdat was d'r moeite waird zeit ze, toe cit ze m'n oak zoa zot eprait, dat ik er oak nai toe egai bin, mar ik zegge: wuufje je oef noe niks te ver tellen dat ik weet, je mot mar is wat van ons eiland in van Aimstie vertelle tn de toekomslc. In warempel ze vertelde dat ik op 'n mooi durp mit veel boaraen in outgewas woonde, dat «t 'n oud stevig kasteel stong, wairvan den eigenair onget'<mwd was, in zoa noe in dan kwam wone. Dat et kasteel netjes opeknapt wier, mar datdedurpeliengen d'r weinig an verdienden, omdat et ineest uut den vritnde kwam. Dal er 'n nieuwe fabriek pasjes «bouwd was, wair- deur de boerestand in bloei zou toenemen. Dat er nai eenige j ai ren 'n tram zou rieë deur die gemointe in de mensen dairdeur gelJelrk voordeel zou we kricge, in deur et verkeer de konservatieve geest langzaimerhand zou verdwienen. Wat of dat noe voor 'n dienk is, weet ik nie. Dairnai kwaime d'r zwarte kairtcn te voorschien, dat beteikent, zeide ze, dat de slechte lieden nog nie uut bin, in dat er nog vele mensen zwaire geldelike verliezen zulle liè. Dat de lasten te oage bin nair de inkomsten erekend, mar dat er 'n tied zal komme, dat de mensen eenpairig dairop zulle gai werken om die te verminderen, in dat die verminderienge d'r al zou weze, as de Jan-Sailiegcest verbannen wier, in de slaipcnde mensen d'r oagen opendeeën, dat dan algcineene welvairt za! weze, in ieder getrouwde vrouwe den titel van mevrouw kan be komme tegen 'n belastbaire uutgaive van 'n dailder per jair. Ik zei: schei t'r noe mar uut, noe weet ik genoeg. Ik docht: oe weet dat mens dat toch, afijn m'n zulle zie wat er van komt, mogelijk raid te et beter as Falb. Stoffel. Mit dat aol oir ik wel dat de ovairdie nog nie zal vermirdere, in dat je dan zeker de knecht nie uut meneer zal kennen. Dan zulle ze mit de mart de zail bie Van Meteren wel driemail groater motte maike, in de kemedie kan dan eel de Baolie wel itineme. Jilles. Jao man, je zou zegge dat zukke diengen geen geld koste, ik oirde zegge, dat Diensdag mit de mart 1300 mensen in de kemedie ewist Den groatsten oap was ziek van de itte in aoden bleinen van 't zitten, want et motte eele smalle plankjes eweest dair de mensen opatige in ezeten De meeste vonde et stik nie mooi, in dat kwam omdat er nauweliks 200 de voorstellinge begrepen m'n zeit dat et op de andere aivenden flauw was, mogelik eit men et toe oak nie goed kunne snappe. Weg is je dailder, in je kunt er nog is over zeure. ïxl 3 September 1895. Er zijn vakken, welke wij zijn voorbijgegaan, zonder ze te bezichtigen. Dit stuk van de tentoon stelling bevat vele inzendingen, die niet bloot daar staan om den naam van eene gewone firma bekend te maken, maar die door groote, bekende instellingen of maatschappijen geplaatst zijn, om op déze ten toonstelling, die dan toch pretendeerde eene wereld tentoonstelling te willen worden, acte de presence te geven. Aldus de nuttige instelling Arbeid adelt die zich door een klein, doch goed gearrangeerd vitrinetje laat vertegenwoordigen. Van dezelfde vereeniging vindt men in den laatsten tijd ook op Oad-Holland eene nederzetting a finstar van Tesschelschade, dat zich nog al in de gunst van het publiek schijnt te mogen verheugen. Ook de Algemeene Nederlandscbe Wereldtaal- vereeniging maakt geen propaganda voor eene firma, die dan toch eigenlgk een persoon of personen beteekent, maar voor een idee, dat de inzenders dei- nette expositie voor practisch uitvoerbaar bonden. Overigens hebben wij tegen bet Nederlandsch VolapfJk hetzelfde bezwaar als vele vreemdelingen togen de Nederlandsch-Portngeesch Israëlietische gemeente of Nederlandsch-Beierseh bier. De inzending van den gemeentelijken gezondheids dienst geeft hun, die genoeg geduld bezitten en tevens genoeg belangstelling in zaken, welke iedereen rechtstreeks aaogaan, eene goede gelegenheid om zich van zeer interessante bijzonderheden op het gebied van hygiëne op de hoogte te stellen. Van de inzending van het instituut tot onderwijs van blinden hopen we, dat haar aanwezigheid nog ander gevolg hebbe, dan dat er eenige guldens voor plaatshuur van de kas van het instituut overgaat in die van het tentoonstellings-comité, en dat de bezoeker, die eenige minuten vóór de inzending bljjft stilstaan, niet slechts nieuwsgierigheid, maar ook belangstelling zal toonen in het edele werk van hen, die den blinden de band reiken om bun het bestaan in de maatschappij der zienden mogelijk en drageljjk te maken. De inzending der gezamenlijke Verzekerings maatschappijen, feiteljjk het middelpunt der Neder landscbe afdeeling uitmakende, dient men zonder twijfel te rekenen tot die, welke met wat meer respect moeten beschouwd worden dan de étalage van bijv. een' bakker. Immers boe nuttig lid der maatschappij zulk een bakker ook is, 2ijn étalage kan hoogstens uitwerken, dat we kennis maken mot bakker A of bakker B, die we vroeger niet kendenhet eten van brood behoeft echter niemand geleerd te worden. Van die noodzakelijkheid is ieder doordrongendaarentegen ziet men niet in, dat het bijna even noodzakelijk is, zich op eene of andere wjjze tegen de onverwachte slagen van het noodlot, in welken vorm ons die ook treffen, te wapenen. Den bezoekers dit toe te roepen, hen daarvan zóó te doordringen, dat zo zich haasten eene ver zekering te sluitenis het zeker niet geheel onbaatzuchtige, maar daarom niet minder nuttige doel, waarmede de heeren Gosler 4" Co., gesteund door alle voorname maatschappijen hier te lande, hun keurig paviljoen hebben doen bouwen. Aan te bevelen is bet, in dit salon een poosje door te brengen. Causeuses en leunstoelen geven gelegenheid om zoo kalm mogelijk de talrjjke dóór verzamelde geschriften in te zien. die den leek oen goed inzicht in het verzekeringswezen geven, en hem op voordeelen wijzen, waaraan hg vroeger niet gedacht bad. Alle gevallen, die in het huisgezin zich ten opzichte van het vermogen of de inkomsten kunnen voordoen, zijn hier van hoogst ernstig standpunt en tevens in vlugge, levendige stijl behandeld, zoodat de verhaaltjes betreffende gefingeerde personen en familiën, doch alles behalve gefingeerde toestanden, het hunne zullen doen, om velen de oogen te openen voor het nuttige der levens-, brand- en andere verzekeringen. Degenen, die er Inst in hebben te snuffelen in levensverzekerings-prospec- tussen, kunnen zich hier te goed doen en tusschen de tarieven vergelijkingen maken. Het paviljoen wordt meenen wij nog al druk bezocht door lui, die voor hunne kinderen van de tafels gaatne een mooi reclame-plaatje medenemen! Op de grens der nuttige en der zuivere reclame inzendingen zouden wij de staal water-étalage van de bron Czaar Peter te Zaandam, de flesschen- pyramides van de Jlollandia-bron te Haarlem, en die van het Victoria-water willen noemen, maar het spreekt van zelf, dat die grens niet zuiver te trekken is. De verdienste om door exposities aan nuttige dingen eene grootere bekendheid teverleenen, bezit o. a. de étalage van Draisma van Valkenburg t'e Leeuwarden, welke firma het, voor kindereu dikwijls aanbevolen, staallevertraan in kleurige flesscben- stapels presenteert. Wanneer in de smaak van levertraan, sedert onze kinderjaren, geen zeer groote verandering gekomen is, kunnen we deze expositie slechts in één opzicht smaakvol noemen. Ook de firma's Vrolijk 4" Temperley (waterfiltors), A. A. Lagaaij (kinawijn), Duiken Weiland «j- Co. (verbandmiddelen), bewijzen de menschheid misschien diensten door hunne, hygiëne bevorderende, in zendingen. Memoreeren wij nu nog even de inzendingen van enkele Nederlandscbe industrieën. We vonden nog de inzending jeneverstokergen, geflankeerd door een aantal, tot zuilen en poorten gebouwde, tonnetjes. De Gelderscbe Btoomboterfabriek te Doesburg begroeten we met genoegen, omdat we ook hier weer te doen hebben met eene industrie, waarin onze groote naburen ons nog maar niet konden evenaren. Men zij echter op zijne hoede, dat het kleine Denemarken het niet gaat probeeren. Ons oog viel ook op liet schitterend porselein van de firma M. C. Schoon 4' Co. alhier. Met nieuwsgierigheid zal men in deze buurt het aardige miniatuur-salonnetje van de machinestikkerg Wego bekijken. Deze soort van industrie is dan ook niet zeer bekend, de heer Wego zelf trouwenB is een Duitscher. We komen tbaDS, om in een Dieuwen doorgang te geraken, voorbij eenige niet bijzonder groote, maar zeer smaakvolle inzendingen, zooals die van G. Oud Tsn. 4' Co. (likeuren), Ilock 4' Co. (suiker- werkhü;. Het glanspunt van dezen gang is de groote vitrine van de firma Kattenburgwaar de echt houterige poppen staan, die, volgens het spreekwoord, dat de kleeren den man maken, slechts reden van bestaan hebben door de costumes, welke zij dragen, en die allemaal zoo benauwd kjjken, alsof Steen kamp met een detachement in aantocht is. Het viel ons op, dat eene gala-kleeding aangekocht is voor de verloting. Het moet al zeer toevallig uitkomen, wanneer deze prijs bij iemand belandt, die hem gebruiken kan. Thans komen we vóór de inzending Kruijsimdder, eeno firma, die vooral werk maakt van hare machine- en eetbare oliën. Elk gewoon petroloumgebruiker zij opgemerkt, dat zij z.g. >Kaiserolie" exposeert, welke zjj beweert, dat een ontvlammingspunt heeft van niet minder dan 51", terwijl dit bij de gewone petroleum 21° Celsius is, en hierbij dus veel eerder brandgevaar ontstaat. Andere nationale èxpositiën, zooals kaas, bitter, advocaat, likeuren, koffie, leder enschaatsen moeten we met stilzwijgen voorbijgaan. We meenen trouwens de voornaamste inzendingen van de Nederlandsche afdeeling besproken te hebben, doch we willen daarvan geen afscheid nemen zonder een paar woorden te wijden aan een artist, die daar in een klein tentje werkzaam is. We bedoelen den heer Koppenschaar, die, gekleed in een oonvoudigen witten schilderskiel, nu eens onopgemerkt voorbijgeloopen wordt, dan eens een dichte drom van nieuwsgierigen om zich heen heeft, die hem onbescheiden op de vingers kijken, doch den kunstenaar niet in zijn werk schijnen te hinderen. Wie zal zoggen hoeveel inzendingen haar succes te danken hebben aan de vaardige hand, den artistieken blik van dezen calligraaf-fijnschilder, die er zich op toegelegd beeft, reclame-kaarten van allerlei slag binnen een kwartier of een half uur te leveren, zóó, dat men zou meenen met drukwerk te doen te hebben. Stoffel. Die mensen aode beier nair 't Uus van Nas sau we, of nair et Duuvelands Koflieuus kunne gai, dat kost nie veel in dat kuije goed begriepe. Jilles. Eije wel ezie dat Wilson oak zukke pajetten lait komme mit de breeë mart? Stoffel. Ie kon veel goedkoaper mit de jongens en ineissen van de dorpen die soort voorstellingen geve. Jilles. As 't 'n beetje meeloapt gai 'k er Dair toe, ik wil dat spil wel is zie. Neef Frans komt er oak, zeit ie. Stoffel. Nee man, ik vooreest genoeg van de marten, ik gai noe weer wat bezuunige. Jilles. Dat is tegenwoordig et groate woord wairmee escliermd wordt, mar 't is meestal in de wind mit 'n oute saobeltje. Zeis de groatste mannen d'r mond vol van, mar de beoeften bi» zoa groat in veel, dat ze 't nie kunne pakke. Stoffel. Ik bin blie dat m'n toch 'n Oofdingeland van onze kant ekregen dairdeur is onze macht wat groater, in de kanse bestait om minder Jasten te betailen. Jilles. Oe mooi of m'n 't edai ekregen om dat viscbje in 'n zoet meertje te vangen, kunnen m'n nog nie veel op verminderienge van lasten rekenen, want oak-in dezen bin de beoeften groat, mar dat is wair .lu'juhfuuve meester van 't terrein, ofschoan de wairzegster oak ierm de spieker op de kop eslaigen eit: »van die slaipende geesten". Stoffel. Zukke mensen motte er oak weze, dat ei je dair straks nog ezeit, ik wil nie wete dat m'n ier zoa ten achter stai. J i Ijl e s. Dat is wair, m'n oefene ongemerkt nog al veel macht uut, mar dat zullen m'n noe mar laite ruste. Stoffel. Dat is mar et beste buurt, anders zou et groate publiek wel gai dienke dat m'n veel geld bezitte, want datrin zit toch de groatste macht, in et is tegenwoordig geen tied om et bie m'n kandere te scharrelen, vooraol nie onder de boerestand. Dat is jammer genoeg, want as ik et aode zou ik zoa gairn an die roepstemme, die van Kerk- werve opgait, om 'n nieuwe kerke te elpe bouwe, geoor geve. Dat schient 'n levensgevairlik gebouw te wezen. Jilles. Ik al edocht as ze die kerke ofbraike dat ze zeer wairschienlik groate schatten zou we vinde, die in de Spanse tied dair begraive bin, want as je Jeest wat er op dat durp in die tieden ommegain eit, dan oef je nie te twuufelen an 'n rieke vond.-te, wairvan je een flienk gebouw zou stichte. S t o 1 f e 1. Dan mochte m'n op Aimstie oak wel is peile, noadig of nie, m'n zouwe et oak goed kunne gebruuke. Jilles. Ier zulle m'n wel bezuunige uut et dominie's- trectement, dus dat komt terechte. Stoffel. Dat bin zandkorrels, die 'n weerbaire duune an de ouwe oeve mot maike. Jilles. As je prait van bezuunigen, dan mot je in Ierse weze. ik oirde van m'n neef, dat de raidsleden f Gü presentie geld jairliks trokke in dat ze dat geld noe escbrapt om et te besteèn an 't onderwies en de politie, waironder oak 'n nachtwacht. Kiek, dat bin noe mannen die m'n liekene, die gai voor om de gemeintenairen te verlugten. Jammer dat ze vermeerderienge van politie noadig dat pleit oak al nie van 'n goeie geest, die dair de ronte doet. Stoffel. Dair bin tegenwoordig overal kwaije geesten man, in dat komt omdat de godsdienst nie genoeg op pries estelt wordt. Wat geelt 'n mens om z'n eere of fersoen die 'n beeste-geloaf eit? Wat bekreunt zich zoa een over z'n mede mens? Et eigen ik stait aoltied op de voorgrond. Geloaf noe nie dat je die soort mensen meest onder de èrmen vindt. Nee buurt, de meeste van die schobbers bin luiwammezen, die benouwd van 't werk bin in et beter wille as d'r mede-mens, in zukke vind m'n in alle rangen in standen van de maitschappie. Jilles. Dat is wair, want ik was lest in de stad in 'n groate wienkel, dair 'n groate meneer verbie kwam kujjere; ik tei wat 'n goed leven eit zoo'n mam Ja, zei toe sinjeur, dat is groatendeels van mien geld, want ik mot er nog eenige onderde guldens van Kiek buurt, dat is oak stelen in zukke worre nie zoa gouw in de gribus ebrocht. Mar ik zei tegen sinjeur: m'n goejje man ik zou um zoa lastig vaolc, dat ie wel betaile most. Ja zeit ie, dan raikte ik eel veel klanten kwiet, want z'n vrienden kwaime zeker nie meer. Stoffel. Zoa zieje dat et kwaid aoltied nog deur den een of ander esteunt wort, in dat de eerlikste mensen den minsten bieval Jilles. Oir is buurt, eerlik duurt et langst, laite m*n dat aoltied in eore ouwe, dan eije vrede voor je eige in oe of je oak wurme mot om deur de wereld te kommen, je kunt gerust gai slaipe. Ik weet nog veel meer van die diengen, die nie in den aik bin, dair spreke m'n laiter nog wel is over. Gegroet oirl Weekmarkt te Zierikzee, 26 September 1895. Boterprgzen: De Boter is verkocht voor 64 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor ƒ0,80, f 0,9772 en /"RPer 25 stuks. 8T001HB00TD1GK8T MIDDEL BURG-ZIERIKZEE. Sept.—Oct. 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: s morg, Zaterd. 28 7,40 Zondag 29 Maand. 30 Dinsdag 1 Woensd. 2 Dond. 3 Vrijdag 4 7,40 7,40 7,40 7,40 7,40 7,40 i midd, 3,30 3,30 3,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Van Zierikzee s morg. Zaterd. 28 7,50 Zaterd. 28 11,30 Zondag 29 7,50 Maand. 30 7,50 Dinsdag Woensa. Dond. Vrijdag 7,50 7,50 6 7,50 3,— 3, 2,30 2,30 2,80 2,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tjjdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. DIE IVST Zierikzee*-Rotterdan en TUSSCHBN6ELEGEN PLAATSEN. Sept-Oet Amsterd. «Uil. Van ROTTERDAM Maand. 80 'smrg. 10,30 u. Woensd. 2 10,30 Vrijdag 4 10,30 Zondag 6 10,30 11,-» Van ZIERIKZEE Dinsd. 1 'smorg. 7,45 u. Dond. 3 6.30 Zaterd. 5 6,30 Maand. 7 6,30 Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2, 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur, I». H. 1AH GASTEL. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt lVnCliNiIll^ van Zierikzee naar Mid delburg en des VrUdag-uaiiilddagg van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1