ZIERIKZEESCHE 1VIEIWSBODE. Zaterdag 21 September 1895. Eerste Blad. RECLAMES. Kijkjes op de Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. KERKWERVE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, In die enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6668. Directeur-Uitgever J. WA ALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels YS Cts. Elke regel meer IS Cts. O". DB GRAAF Cz., ülr. HLEEBMtHEB POSTSTRAAT C 103, Zierikzee. Herhalings-Onderwijs. Aan 0DDERS en VOOGDEN wordt medegedeeld, dat de Herhalings-School zal worden geopend met Dinsdag 1 October e.k-, en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de moissjes» Donderdag 26 September te 61/, uur, aan school B (Zuidzijde Kerkhof); de jongens Donderdag 26 September te 7'/, uur, aan school C (ingang Lange St. Janstraat). Zierikzee, den 11 September 1895. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, RÖELL. Burger-Avondschool. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het examen voor hen, die wensehen toegelaten te worden tot de lessen op de Burger-Avondschool, zal plaats hebben op Ittaan- dag den 30 September o.k.des avonds ten zes ure, en dat zij, die dit examen wensehen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, op Zaterdag den 21 September e.k.des avonds tusschen 6 en 8 ure. Zierikzee 13 September 1895. Namens de Commissie, DE BLOEME. Secretaris. Algemeen Overzicht. De hooge reizigers keeren allen zoo langzamer hand van hunne uitstapjes terug. Keizer Frans Jozef beeft Stettin verlaten, eveneens de vertegen woordiger vaa den Koning van Italië, en ook de Deutsche Rijkskanselier, Prins Hohenlohe, is weder nit St. Petersburg naar Berlijn vertrokken. Zooals bekend is, was het doel van die reis den jongen Czaar een bezoek te brengen. De Kanselier werd op bet kasteel Piterhoff door Czaar Nikolaas ontvangen en daar bad een langdurig onderhoud plaats. Wat bij deze conferentie is besproken, werd nog niet bekendmaar natuurlijk geeft deze samen komst tnsscben den Czaar en den Duitschen Rijks kanselier weer aanleiding tot allerlei beschouwingen, maar te verwachten is het niet, dat dit bezoek eenige verandering zal brengen in de verhouding tnsschen Duitschland en Rusland, en deze verhouding is tegenwoordig nu niet zoo buitengewoon vriend schappelijk. Dit blijkt ook wel hieruit, dat de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Prins Lobanoff, dezer dagen Berlijn bezoekende, aanvankelijk het voornemen had om dan zijne opwachting bij den Keizer te maken, maar daar de Keizer zich nog in Pommeren bevindt, is dit gedeelte van het program vervallen. Pas van de reis terug, heeft de Keizer van Oostei>l*l)k zioh dadelijk bezigge houden met de definitieve oplossing der ministerieele crisis, en mag men de geruchten gelooven, dan is dit ministerie reeds gereed. In ieder geval staat dit vast, dat Graaf Badini zich met de vorming ervan heeft belast. De Graaf had een paar maal een onder houd met den Keizer, die zijne goedkeuring hechtte aan het plan van Graaf Badini tot samenstelling van zijn Kabinet, en tevens werd besloten, dat de Rijksdag tegen 20 October zal worden bijeengeroepen. Dan zal de nieuwe Minister-President zijn program mededeelen. Naar wat de bladen nu reeds be richten, zal het Kabinet zich voorloopig belasten met het afdoen der aanhangige zaken. Ia de eerste plaats zal het ministerie de belasting-hervorming, zooals de heer Von Plener die had voorgesteld, trachten ten uitvoer te brengen, desnoods met eenige kleine wijzigingen. Verder zou men voor nemens zijn de tegenwoordige verbonding tusschen Oostenrijk-Hongarije te bestendigen en met kracht op te treden tegen de uiterste oppositie-partjjen, zoowel tegen de sociaal-democraten als tegen de anti-semieten, de beide uiterste partgen ter linker en ter rechterzijde. Ten slotte wordt nog gemeld, dat Graaf Badini een geheel nienw wetsontwerp tot uitbreiding van bet kiesrecht zal indienen, maar over den inhoud daarvan weet men nog niets te melden, en dit is ook zeer natuurlijk, daar de Ministers zeker nog geen gelegenheid zullen gehad hebben, daarover reeds eenstemmig te zjjn geworden; eerst wanneer het ministerie geheel compleet is en de regeering aanvaard beeft, zal bekend worden hoe de nieuwe kieswet er zal uitzien. Vóór half October zal Graaf Kielmannsegg, de stadhouder der provincie Beneden-Oostenrijk, die zich tijdeljjk met de regeering belastte, zijne functie wel niet neerleggen, en Graaf Badini heeft dus nog den tjjd tot vaststelling van het program, waarmede hij zal optreden. Waar echter het nieuwe ministerie den steun hoopt te vinden voor de uitvoering barer plannen, is nog onbekend. Het zal niet worden gesteund door de Duitsch-liberale partij, die tegenwoordig de sterkste partjj in het Huis van Afgevaardigden uitmaakt; deze partij is niet in het ministerie vertegenwoordigd en zal eene afwachtende houding aannemen. Maar dan zal ook de nieuwe Minister-President eene meerderheid moeten zoeken bjj de Duitsch-clericalen, de Polen en de vertegenwoordigers der andere nationaliteiten. Hoe het echter mogelijk is op dezen grondslag eene meerderheid te vormen, is voorloopig een raadsel, want, immers, indion de Duitscb- liberalen zich aansluiten bjj de oppositie, dan kunnen zij over de meerderheid beschikken, want de Jong- Czeechen en do anti-semieten bljjven bij hun voor nemen, om zich ook tegen deze uienwe regeeriDg te verzetten. De eenige kans, die Graaf Badiui heeft, bestaat hierin, dat het hem nog gelukken zal een vergelijk te treffen met de liberale Duitschers. Groot is die kans niet, want, nadat de poging van Prins Windiscbgratz is mislukt, om eene verzoening tusschen de Polen en de beide fracties der Duitscho partg tot stand te brengen, zal het Graaf Badini niet gemakkelijk vallen op denzelfden grondslag een ministerie, dat kans heeft van slagen, te vormen. Voorloopig kan het nieuwe ministerie dan ook niet als duurzaam worden beschouwd, tenzij het den Minister-President gelukte, een ontwerp samen te stellen tot uitbreiding van het kiesrecht, waarmede de meerderheid in bet Huis van Afgevaardigden zich kan vereenigen. Als leden van het Kabinet worden genoemd Von Belinski, thans directeur der staatsspoorwegen, voor financiën; Graaf Gleispach, justitie; Graaf Ledebnr, landbouw; Von Glanz, openbare werken en Graaf Welfersheim, oorlog; deze laatste bekleedt ook thans deze betrekking. Graaf Badini zelf beheert binnenlandsche zaken. Zooals men ziet, is het ministerie grootendeels conservatief. Werd onlangs gemeld, dat er in Spanje eene ministerieele crisis dreigde, later dat het geschil weer was bjjgelegdthans komt weer het bericht, dat de oneenigheid tusschen de Ministers weder opnieuw is uitgebroken en wel in die mate, dat een minis terieele crisis onverm jjdeljjk wordt geacht. Aanleiding daartoe zou de loop der zaken op Cuba zjjn; en werkelijk de berichten, die van daar komen, zijn er niet naar, om te meenen, dat het ministerie ver langend is aan te big ven. Integendeel, men kan bet gernst aannemen, dat het conservatieve ministerie gaarne plaats zóu maften voor êen liberaal, waarop dan in de eerste plaats de verplichting zou rasten, de rust op Cuba te herstellen. De toestand van bet huidige Kabinet is zeer moeiljjk. Toegeven kan het niet aan de eischen der opstandelingen, die meer en meer terrein winnen. De Spaansche bevelhebber vraagt voortdurend meer manschappen, en de Minister van Financiën ziet geen kans om de meerdere uitgaven te dekken. Het zon dus niet zoo onmogelijk zijn, dat verandering van persoon zou plaats vinden, ten einde met fatsoen, zich door onderhandelingen met de Cubanen aan te knoopen, nit deze moeilijkheden te redden. De \rilieiiist*lie qnaestie is nog niet opgelost. De Porte bad, zooals bekend is, eene nota aan de mogendheden gezonden, met de concessies, waartoe zij bereid was. Deze concessies kwamen Rusland en Frankrgk voldoende voor; Engeland echter eischte volledige uitvoering der door de mogendheden gesteldo eischen. Thans beeft Turkije ook dit toe gezegd en bestaat er nu gegronde hoop, dat eindelijk deze quaestio werkelijk van de baan zal komen. NIEUWSTIJDINGEN. China. Hongkong, 18 Sept. Zeven Chineezen zijn, wegens deelneming aan de moorden op zendelingen te Kootsjeng gepleegd, gisteren in tegenwoordigheid van de consuls te Koetsjeng ter dood gebracht. Amerika. Do grootsto lading, welke ooit New-York per schip hoeft verlaten, is Zaterdagmorgen te Liverpool aangebracht door bet stoomschip «Gcorgic". Op de vrachtenljjst kwamen voor: 750 koeien 9000 schapen; 3000 quarters vleesch; 136,000 bushels tarwe; 90,000 busbeis graan; 550 balen katoen; 2000 zakken meel; 1800 pakken oliekoeken; 1800 vaten; 1700 kisten gerookt spek; 300 vaten provisie; 9000 pak reuzel; 8900 vaten hars; 700 vaten glusoce; 1000 kisten verduurzaamde lyveps^. middelen in blikken; 300 pakken zeep, 400 vaten was; 300 vaten extract van schors; 1000 vaten smeerolie; 100 ton hout; 8000 pakken lijm; 150 vaten zinkoxyde en 10,000 pakken kaiporswaren. Engeland. Door twaalf schepen zijn verleden week te Liverpool uit Amerika aangevoerd 5429 runderen, 8246 schapen en 17359 quarters vleesch. België. Men meldt uit Antwerpen Ik was heden in de gelegenheid de eerste Ned. margarine-fabriek, die ten gevolge der beffing van een zeer hoog invoerrecht in België daar werd op gericht, in oogenschouw te nemen. Deze inrichting, een filiale van de groote Maatschappij Van den Bergh's «Margarine Limited", die fabrieken beeft te Rotterdam, te Londen en te Kleef, is gelegen aan het kanaal alhier, Quai de Mariemont, en werd op 10 dezer in werking gesteld. Zij beslaat een oppervlakte van 7000 M1. en is ingericht op een productie van 100.000 K°. per week. Het etablissement voldoet aan alle eischen van oeconomie en zindelijkheid en is voorzien van alle nieuwste inrichtingen en machinerieën op het gebied van margarine-fabricatie, waaronder vele van eigen vinding. De producten der Maatschappij, op Belgisch gebied gefabriceerd, zullen ongetwijfeld de renommee, die "het buis Van den Bergh zich gedurende vele jaren op de Belgische markten heeft weten te ver werven, ten volle handhaven. De weduwe van den luchtreiziger te Brussel, die Zondag zoo noodlottig aan zijn einde kwam, madame Toulet, was in December 1880 met hem gehuwd, nadat zjj iD November baar eerste op stijging had gedaan. Toulet had geen andere bron van iukomsten, dan betgeen hjj met de luchtreizen verdiende, maar bij had een voorgevoel van een noodlottig einde en daarom zag hjj naar een ander middel van bestaan om. Zaterdag bad hij nog tegen zjjn vrouw gezegd: «Ik hoop dat deze opstgging de laatste zal zjjn die ik in dit jaar doe en dat ik in het volgende jaar iets anders zal gevonden bebheu". Helaas, het eerste gedeelte van dien wensch is maar al te zeer vervuld. Van de overblijfselen der ramp heeft mevrouw Toulet alleen behouden de pet van haar echtgenoot, die geheel verscheurd is en zijn horloge dat niets geleden heeft en tikkend van bet lijk werd afgenomen. Twee personen zijn als door een toeval voor bet onheil bewaard gebleven. Toulet bad zijn oudsten zoon, David, willen meenemen, die al drie lucht reizen heeft gemaakt, maar de moeder deed hem met opzet te laat komen. Eu nog een ander persoon kwam over zjjn tijd, in het geheel kwamen vier personen om. Twee hunner hadden de reis mee gemaakt zonder medeweten hunner familiën, die hen des middags te vergeefs aan de etenstafel wachtten. Men wijt het ongeluk aan de onvoor zichtigheid van een der passagiers. Deze was een hartstochtelijk rooker en by de vulling had de opzichter der gasfabriek hem reeds moeten verzoeken zich met zijn pijpte verwjjdereD. Men verni.ii»istelt dus dat bij boven in do lucht een Eigaar heeft willen opsi- ken en dat het gas ontploft is voordat iemand hem op zjjn onvoorzichtigheid kon wijzen. Nederland. 'sCfirnveiiliaKC. 18 Sept. Do Koningin- Regentes verleende hedenmiddag te kwart over tweeën audiëntie aan het uitvoerend comité der adresbeweging voor het verkrijgen van een visscbers- baven te Scbeveningen. De leden der commissie begaven zich in twee rijtuigen van Scbeveningen naar het palcis. De visscher P. de Jong droeg de Zondagsche plunje van een Scheveningerden pij jekker met staanden kraag en hoogen hoed. Het adres werd aan de Begentes overbandigd in rood leder gebonden portefeuille. Naar men verneemt betuigde de Vorstin Hare belangstelling in het door do deputatie bepleite Scheveningsche belang. Het gehoor duurde 20 minuten. FEUILLETON. VIII. 28 Augustus. Wie niet beter wist, zou, de Nederlandscbe af- deeling doorwandelende, den indruk ontvangen, als bestond er in ods land zoo goed als geen eigen nijverheid, zoodat wij schier op elk gebied af hangen van bet buitenland. Over het algemeen hebben de inzenders wel het beste, wat zij in bunDe magazijnen hadden, bijeen gebracht. doch grootendeels is al het tentoongestelde buitenlandsch fabrikaat, van binnenlandsch naam- etiquette voorzien. Wegens het gerioge aantal Hollandsche inzendingen is men op het denkbeeld gekomen, iedere firma, die in ons land een agent beeft aangesteld, voor het gemak als Nederlaodsch te beschouwen. Onze groote industrieën, die van Twente, van Tilburg, onze plateelbakkerijen, onze diamant slijperijen, onze meubelindustrie, welke de laatste jaren zich zoo krachtig ontwikkeld heeft, zijn óf niet óf zóó armelijk gerepresenteerd, dat eene al- geheele afwezigheid misschien nog te verkiezen En wat er wél tentoongesteld is, draagt een vrij alledaagsch karakter on bestaat, wat de specifiek Nederlandsche industrie betreft, voor een aan merkelijk deel uit keukengereedschap en eet- en drinkwaren. In zulk eene omgeving mag het betrekkelijk groot aantal maag-elixers (van Gils- elixer uit Waalwijk, West-Indisch elixer van Hoef nagel, CaU-elixer uit Oude-Pekela, Nassau-bitter van Chrispijn, aromatiek Zwolsch maag-elixer van Doijer en van Deventer) bij uitstek passend besten! De Nederlandsche sectie wordt bij den hoofd ingang geopend door een alleszins keurige inzending van mevr. Grothe-Tivissde luiermand van Daisy! Zelfs de zuigelingen blijken dus in Holland uit Engeland te worden geïmporteerd. Maar dit daargelatende smaakvolle vitrine, waarin vooral de twee dozijn fijne luiers en idem grove luiers een lust der oogen zijn, trekt aller aaudacht. Als de kleine bébé, die met zoo'n rijk en gedistingeerd uitzet ter wereld kwam, later hare omgeving naar dezelfde verhouding wenschte in te richten, zou ze in de Nederlandscbe afdeeling luttel van hare gading vinden. Daisy vertegenwoordigt eene der weinige luxe-inzendingen in de Hollandsche sectie. Laten we niet verzuimen te doen opmerken, dat deze prinselijke luiermand door de inzendster is bestemd om ten bate der vonbehuisdenin Nederland te worden verloot. Het contrast tusschen eene daklooze familie en dezen in kant en satijn gekoesterden zuigeling is inderdaad ten hemel schreiend! Vlak achter Daisy heeft de bekende firma De Gruijter hare tenten opgeslagen en een grandioos magazijn, ingericht van meest Engelscbe luxe-waren, waarin geen enkel Hollandsch artikeltje te vinden is. Daarop volgt een toren, gevormd vau ijzeren kabels der firma Fehten und Guilleaume nit Mülheim en in de nabijheid een kastje met vlaggedoek van Heinr. Kunschell und Söhne uit Dingelstildt. Verder merken wij opijzergaas der Neuwalzwerkfabrielfc uit Bösperde in Westfalen, wol van Alex. Hadden Sons uit Aberdeen, G. Cheavin's world renowned filters wij zijn nog altoos in de Nederlandsche af deeling en eene verzameling Duitsche, Oosten- rjjksche, Belgische, Ameribaanscbe en Zweedsche meubelen van de firma Van Gils en Van der Meer te Rotterdam. Vooral de Zweedsche meubelen van een fabriek te Wemano schijnen ons uit te munten door, in bun eenvoud, goede vormen en degelijke constructie. Het Zweedsche beukenhout in zijne oorspronkelijke goudgele tint of bruin gekleurd, leent zich voor de meubelfabricatie zeer goed en men staat verbaasd over den geringen prijs, die voor de meubelen gevraagd wordt. De firma Vos en Ie Grand stoffeerde smaakvol drie salons. Ook vindt men een aantal vertrekjes met meubels uit de magazijnen De Zon. Voorts eene inzending der Houtaankap-maatscbappij Wijsman, welke inderdaad fraaie meubels (echter wel wat plomp van vorm en vau overdadig krulwerk voorzien) tentoonstelt van teak- of djati-hout, de deugdelijke en tot allerlei doeleinden, voor grof en fijn werk, bruikbare houtsoort, welke de laatste tijden vooral door de Javasche Boschexploitatie- maatschappij, voorheen P. Buwalda en Co., wordt aangevoerd. Van Hollandseben oorsprong zijn de bamboe-meubelen der firma Mare'chal en Co. te Gorredijk. Het meest typisch Nederlaudsche in onze sectie is lacht niet de turf. De lange turf, die in den vorm van turfstrooisel, geperste turf en turfsiof als desinfectant, de faam van de Maat schappij Helenaveen vér over de grenzen des lands heeft verbreid. Belangwekkend zijn ook de turfpluis- artikelen uit de fabriek van V. Moris en Co. te Weert, die voor hun' handel een kantoor gevestigd hebben, óók te Parijsrue St. Honoré. De, door genoemde firma geëxposeerde, artikelen zijn tuvf- verbandwatten voor heelkundig gebruik, hygiënische dekens voor mensch en dier, turfmatten en turf- tapijten. De gunstige eigenschappen dezer artikelen berusten op het absorbeerend, desiufecteerend, anti septisch en anti-rheumatisch vermogen van de turfvezel. Eene derde inzending op veengebied is die van den heer Th. Verhoeven te Utrecht, die van turfstrooisel eene monumentale poort opbouwde, wier krachtig samengeperst materiaal bestemd schjjnt tijden te trotseoren. De wijze waarop in de Hollandsche afdeeling de inzendingen zijn geordend, of liever niet geordend, maakt een overzicht van de ver schillende groepen en klassen hoogst moeilgk, Zoo staan hier en daar gelijk het tooval het wilde schoenenélalages van de fabriek IfoUandia uit Leiden, van G. W. Klijberg uit Waalwijk, van .Tos. Groenen nit Bezooien, die. op zich zei ven ongetwijfeld belang wekkend, met elkaar óók bij benadering geen beeld goven van de beteekenis der schoenen-fabricatie in ons land, en is onze zeildoekfabricago vertegen woordigd alléén door de firma D. van Legden to Krommenie. Nu, met den ondergang der Neder landsche zeilvloot voor zoover de grooto vaart betreft zullen denkelijk ook de zeilmakerijen tot een minimum zjjn gereduceerd. Erger is, dat ééno kleiue vitrine met een paar dekens van de firma Pieker en Wap uit Delden de eer van onze dekenindustrie heeft op te houden, eene bescheiden inzending tafellakens van de firma ten Cate Mtn. uit flengeloo onze damastweverij, en eene inzending van J. II. Molkenboeria het algemeen: de stoom weverij uit Oldenzaal. De Koninklijke Deventer tapijt fabriek ontbreekt niet maar het paar tapijten, die zij tegen den wand liet hangen, schijnen ons niet te getuigen van een streven om op deze tentoonstelling flink voor den dag te komen. We mogen ook niet onopgemerkt voorbijgaan de keurige inzending kristalwerk van den heer G. J. A. Midler; mooi glaswerk is iets, dat aan den disch een cachet geeft, dat de tafel «aankleedt", do gezelligheid al dadelijk verhoogt, als men gaat aanzitten, en werkelijk, de heer Muller schjjnt op dit gebied aan hooge eischen te kunnen voldoen. Evenmin mogen we verzuimen te bezichtigen: de kantoormeubelen en inrichtingen van de Shannon Company, alles zoo Amerikaansch mogelijk, doch met een filiaal in de Kalverstraat, aan welks hoofd de heer Leo Ilerz, een geïmporteerde Duitscber, staat. Natuurlijk doet dit niets af aan de bewondering die wij gevoelen voor don echt practischen zin van den Amerikaan, die op zóóveel manieren voor het gemak en het comfort der kantoorlui weet te zorgen, dat het werken zoo goed als van zelf gaat. Do Shannon Company zorgt immers voor het nauw keurig registrecren van ontvangen stukken, voor het kopieeren van te verzenden brieven, voor bet rangschikken van elke nota, quitantie, volgbriefje, cognossement enz. enz. Het is onmogelijk zich te vergissen, als men zjjn kantoor d la Shannon heeft ingericht. Weldra zal men 's morgens, na door eene eleetriscbe bel gewekt te zijn, slechts op een' knop te drukken hebben om geheel gekleed in zjjn kantoor te zitten, waar de helft van het werk reeds door de Shannon- apparaten gedaan is. Kantoor- en bureaumenscben hebben ook nog even de nieuwe cyclostyles te bekjjken, welke naast de koffers merk «l'Hirondelle" van S. Guillon uit gestald zijn, en waarvan de voordeelen aan elk' belangstellende worden geëxpliceerd door eene jonge dame, die verwonderlijk vlug met den toestel weet om te gaan, en wél, zonder hare blanke vingeren met cyclostyle-inkt. te bezoedelen De naam van Jean D. Flament klinkt óók al niet erg Hollandsch, maar de inzendingen van déze firma, bestaande uit allerlei buffot-benoodigdbeden, ziet. er goed uit. Dóór vindt men een compleeten >bar", met alle noodige koffiekannen en bierpompen, fle8scbenwasschers en spoelmachines, kortom, met alles wat in eene goedingerichte gelagkamer thuis behoort, terwijl de hoteliers en restauranthouders voor flinke gasfornuizen en gaskomforen keuze te óver hebben bij de groote inzending der Amster- damsche gasfabriekeu. En al gelooven wij niet, dat vele Amsterdamsche firma's dergeljjke practischo toestellen zullen koopen of huren, zoolang naast het gewone lichtgas geen goedkooper kookgas wordt geleverd, zullen toch bezoekers uit andere steden des lauds, waar zulk gas wèl verkrijgbaar is, bij deze inzending goedkoop terecht kunnen. Als de Imperial even goedkoop gas leverde als zjj bare kook-toestellen van de hand zet dón, ja dón zou er tegen hare concessie minder zijn ingebracht in de ach ter ons liggende verkiezings-meetings. Zoolang dus de Amsterdamsche hoteliers, restaura teurs en cuisiniers zich van wege het dure gas de aanschaffing van gas-kooktoestellen niet kunnen veroorloven, doch moeten blijven bij de gewone kookfornuizen, kunnen zij terecht bij de inzending der firma Gebr. Alink, die dergelijke voorwerpen volgens de nieuwste en meest practischo inrichting te kust en te keur voorhanden schijnen te hebben. Verder gaande, vinden we de inzending van H. M. do Koningin, die, in hare hoedanigheid van hoofd der Ned. Marine, een aantal interessante kompassen, scheepsmodellen, marinewapens, sextanten, verre kijkers, projectielen enz. inzond, terwijl in bet midden dezer, op eene groote tafel geplaatste, ver zameling zich bevindt: het model van Hr. Ms. pantserdekscbip Koningin Wilhelmina. Verder hebben hier de Grea'-Uastern-stoomboot-maatschappij, de maatschappij Nederland, de Kon. West-Ind. Mail dienst, de Deutsch Ost-Afrika Line, ecnigo modellen van hunne prachtige zeekasteelen in glazen vitrines bijeengebracht, wol waard bekeken te worden. Aan deze scheepsexpositie sluiten zich in figuurlijken en lettorlijken zin nauw aan: de kabeltouwtorens van Zeilmaker en Co. te Amsterdam, het, model stoom schip van de expediteurs IJudig en Pielers te Rotter dam, en, in zooverre zeelui wel eens iets met geestrijk vocht te maken hebben, óók de American-bar, waarin allerlei echt Hollandsche likeuren verkocht worden, hoewel al het. overige Amerikaansch is, ja zelfs de drinkgelegenheid de trotscke sterrenvlag voert. De bespreking der overige inzendingen reserveeren wjj voor een volgend maal. Thans gaan we weer door de eerowacht van twee soldaten, twee bakken mot eindjes sigaren rooken wordt streng geweerd en twee lotenverkoopsters been, het terrein bereiken. Hedenavond zal te Scbeveningen in een i ring van belanghebbenden verslag worden gedaan van bet onderhoud met de Regentes. Bjj de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende goedkeuring eener overeenkomst met de gemeente Bergen-op-Zoom, waarbij ver gunning is verleend om aan den openbaren dienst te onttrekken een aan de gemeente voor die bestemming overgedragen stuk grond bij de haven aldaar. Bedoeld stuk grond is ontheven vaa eene erf dienstbaarheid. De gemeente Bergen-op-Zoom wensebte het vrij gemaakte stuk grond te verkoopen voor den bouw eener stoomzoutziederij, van welker vestiging een zeer gunstigen invloed op de welvaart der plaats wordt verwacht. Rotterdam, 19 Sept. Volgens bij de N. A S. M. ingekomen bericht is het stoomschip Edam", van New-York naar Amsterdam, in den afgeloopen nacht nabij Eddystone door aanvaring met bet EDgelscbe stoomschip «Tnrkistan" van Swansea gezonken. Passagiers en bemanning zjjn gered en door een visscbersvaartnig te PJymoutb aangebracht. VolgenB Lloyd's telegram bad de aanvaring plaats bij mist. Daardoor ook werd de «Turkistan" spoedig uit bet oog verloren, zoodat baar 6chade niet bekend is. Het stoomschip »Edam", kapt. Bruinsma werd in 1893 te Fejjenoord gebouwd. Het aantal passagiersen manschappen der Edam" bedraagt 93. De «Turkistan" bleef bjj het zin kende schip tot allen gered waren. De zee was zeer kalm. De meeste passagiers hadden slechts den tijd hun leven te redden, daar de «Edam" spoedig zoDk. De orde aan boord was voorbeeldig. Zoowel de gezagvoerders van beide stoomschepen als de visscher, die de redding volbracht, verklaren dat er een dikke mist hing. Morgen (Vrijdag) vertrekt Generaal Vetter met zijne eebtgenoote wederom naar Batavia. Zierikzee, 20 Sept. Bij min. beschikking is aan den heer A. C. Gelderblom eervol ontslag verleend als cipier van het Huis van Bewaring alhier. Dinsdagavond is te 's-Hertogenbosch op het kermisterrein een vrouw uit den draaimolen gevallen, waardoor zjj zulke ernstige verwondingen bekwam, dat zij Woensdagnacht aan de gevolgen overleed. Dinsdagmorgen zon, zooals bekend is geworden, te Roermond verschijnen de Commissaris der Koningin in Limburg met den Rijksarchivaris om de rijks archieven te halen. Het stationsplein stond vol publiek, meerendeels het meer ontwikkelde, dat echter niet, zooals het volk vlak vóór 't station, om het rijtuig geschaard was, welk rijtuig den gouverneur moest halen. Er zullen in 't geheel een drie-, vierhonderd menschen geweest zija, wier aantal steeds nog vermeerderde. Bjj bet uitkomen van den Commissarisdie vergezeld was van den Rijksarchivaris en den kapitein der maréchaussée, weerklonk plotseling een oorverdoovend gefluit, dat tot een uitjouwen over ging. toen alles ingestapt was. Het betere publiek ontbield zich van alle manifestatie, maar 't volk schreeuwde het rijtuig na, tot het in snelle vaart vertrok naar 't stadhuis. Al bet volk liep daarop mede naar 't stadhuis, waar het. zich op de Markt posteerde en geruimen tjjd bleef. Ten stadbuize werd dadelijk de band aan bet werk geslagen en werden verschillende archieven onderzocht en geschift. Het werk is nog niet geheel afgeloopenmaar een groot deel van liet archief is in een schuur geborgen. De geschifte archieven zijn in kisten gepakt om naar Maastricht vervoerd te worden. Zierikzee, 20 Sept. Bjj de op gisteren plaats bad hebbende verkiezing van een boofd-ingeland van bet Waterschap Schouwen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer A. van der Weijde, is de uitslag geweest, dat 100 stembriefjes zijn ingeleverd, waarvan geen van onwaarde, zoodat het getal geldig uitgebrachte stemmen bedraagt 100, waarvan zijn uitgebracht op de heeren Jacob Steur 64 en Andries Adriaan Vis 36 stemmen, zoodat de heer Jacob Steur te Ellemeet is benoemd. Het doolhof op »Oud-Hollandt" te Amsterdam beeft zijn 100,000en bezoeker ontvangen. De eigenaar van bet doolhof, de heer Velthuysen, vereerde hem met een gouden horloge. Het meisje te Sliedrecbt, dat door een af gestoken klaplucifer van een schooljongen in brand geraakte, is aan de gevolgen bezweken. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Hoezeer van Kerkwerve op zijn vroegst eerst sprake is in 1298, en niet in 1063, gelijk men wel eens vindt opgegeven, zoo dagteebent deze plaats, met bare kruiskerk, niettemin van eeuwen her waarts. Tot op bet laatste gedeelte der 16e eeuw, werd in dit kerkgebouw de toen heerscbende roomsch- katholieke godsdienst uitgeoefend. Bij de belegering van Zierikzee door de Spanjaarden, gedurende 9 maanden, van October 1575 tot Juli 1576, deden de belegerden, om den vijand zooveel mogelijk af breuk te doen, gedurig uitvallen, zooals den 14 December 1575, toen zij bet. dorp Serooskerke, en den 21n dier maand almede Kerkwerve, doorbrand grootendeels verwoestten. Toen nu kort daarop de kerk-reformatie meer en meer begon door te breken, en de bewoners van Kerkwerve zich bij de her vormden aansloten, zal van het verwoeste kerkgebouw ongetwijfeld een gedeelte opgeruimd, en alleen het. koor, als voldoende, hersteld en voor den hervormden eeredienst ingericht zijn geworden. Aanvankelijk met den dienst van den predikant te Noordgouwe zich bobbende moeten vergenoegen, gelukte bet eerst in 1625, dat de Staten van Zeeland een eigen predikant aan de gemeente van Kerkwerve vergunden, mits deze, om de geringe bezoldiging van 15 pönd Vlaamscb 'sjaars daarvoor toegestaan, ongehuwd bleve. Bij de nu zelfstandig geworden gemeentn, werd tot haren eersten predikant, den 1 April 1636, de proponent Gerardus van Kuilenburg beroepen, die den 24 Mei van dat jaar, door ds. Godefridus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1