ZIERIKZEESCHË NIEÜWSBODE. Donderdag 12 September 1895. RECLAMES. j. 3DB ORAiLF CZS., air. HLBEBniKEB, NIEUWSTIJDINGEN. CkOC8. 10 Sept. Als gevolg van de in de vorige week gevierde feesten, zal in den loop dezer week op eene versierde schuit in de haven aan den heer W. P. door het muziekgezelschap Euphonia eene serenade worden gebracht. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6664. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middaga 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' 15 regels T'ö Cts. Elke regel meer lö Cts. POSTSTRAAT O 1Q3, Zierikzee. A p a b i Moorden te Dzjeddah. Het Uutuviaasch Nieuwsblad, bevat een zeer uit voerig relaas over den veel besproken aanval door Bedoeïnen op de consuls te Dzjeddah. Het is een schrijven van een Franschman d.d. '20 Juni. De daarin gemelde feiten hebben zich aldus voorgedaan: Op Donderdag 30 Mei is een gruwelijke moord aanslag gepleegd op de heeren Richards, consul van Engeland, dr. Abdoelrasah, vice-consul van Engeland, Brandt, consul van Rusland en Dorville, secretaris van het Fransche consulaat. Deze heereu waren op hun namiddag-wandeling de poort uit gegaan van Medina ten noorden van Dzjeddah. Tegen zeven uren gingen zij zitten op een steenen bank bij de Europeanen hier algemeen bekend als »de bank" teneinde wat uit te rusten, al vorens in de stad terug te keeren. Terwijl zij daar zaten, zagen zij van de stadszijde een troep Arabieren aankomen langs den grooten weg, die op eenige meters afstand van de bank loopt. Daarin was niets vreemds en het gaf dus geeu aanleiding tot argwaan. Plotseling echter weken de Arabieren van den grooten weg af, liepen hard op de Europeanen toe en schoten, als 't ware h. bout portant, de geweren op hen af. Dr. Abdoelrasah stortte dood nederzjjn metgezellen namen, hoewel ernstig gewond, de vlucht. De Engelsche consul liep naar de op slechts een zes honderd meter van de plaats van bet misdrijf gelegen kazerne, en op zijn hulpgeroep schoten eenige soldaten toe; daar echter geen hunner officieren in de kazerne was, konden zij niets doen, en de heer Richards was genoodzaakt te trachten, zoo gewond als hij was, de stad te bereikenonderweg ontmoette hij eenige vrienden, die hem naar zijn woning brachten. De heer Dor ville sleepte zich voort tot aan de poort van Medina, maar de heer Brandt viel op eenige meters afstand, door bloedverlies uitgeput, neder. In de stad had men het schieten gehoord, en alle menschen van ervaring en plaatselijke bekendheid dachten dadelijk aan een ongeluk. Het lot van Abdoelrasah was nog onbekend; bij onderzoek rond men zijn lijk badend in bet bloed. Door de geneesheeren van het gezondheids-comité werd dadelijk geneeskundige hulp aan de gewonden verleend. De toestand van den heer Brandt boezemde de meeste bezorgdheid in. Een kogel had hem de kaak verbrijzeld, was door het gehemelte gegaan en aan den anderen kant, door het kaakgewricht, naar buiten gedrongen. In het belang eener goede verpleging waren de geneesheeren vau oordeel, dat de gewonden zoo spoedig mogelijk naar Egypte of naar Europa getransporteerd moesten worden. Met den Fransehen stoomer «Gallia", die Zondag 2 Juni vertrok, werden de heeren Brandt en Dorville over gebracht de beer Richards, wiens verwonding minder gevaarlijk was, wilde zjjn post niet verlaten. Het gerucht van den aanslag verspreidde zich spoedig door Dzjeddah en verwekte een paniek onder de Europeanen. Een algemeene moord werd gevreesd. Het was een ware verademing, toen de dag aanbrak, zonder dat eenig nieuw ongeval had plaats gehad. Niettemin bleef het dreigend, was de bevolking op gewonden en toonde onheilspellende gezichten, waaruit een lang verkropte haat sprakbet was ieders zaak voorzichtig en op zijn boede te zijn. Wij vernamen, dat de heeren Bobot Descoutures, consul van Frankrjjk, jbr. de StarIer, consul der Nederlandenen Galimberti, vice-consul van Oostenrijk- HoDgarije, die toevallig niet aan de gewone wandeling hadden deelgenomon, en daardoor hun leven hadden gered, zich 's nachts naar den vervanger van den onder-gouverneur hadden begeven en hem waar borgen hadden gevraagd voor het leven der Europeanen en voor de veiligheid der consulaten. Natuurlijk werden alle mogelijke beloften gegeven. Maar wat had men met een zestigtal soldaten kunnen uitrichten? De plaatselijke commandant, kolonel Ach meid Bey, trad onder deze omstandig heden vastbesloten en krachtig op, en dank de door hem genomen maatregelen werd de rust in de stad niet verstoord. Den morgen na dezen verschrikkeljjken moord wendden eenige personen, daarbij geïnteresseerd, denkende het gouvernement eeu dienst te bewijzen en misschien volgens een geheime drijfveer, alle pogingen aan om te doen gelooven, dat deze on- mensehelrjke daad niet zoozeer gericht was tegen de consulaten, maar eigen ljjk meer tegen de gezond heidscommissie en dat de moordenaars zich hadden vergist. Toen deze valsche voorstelling na eenige uren algemeen verspreid was, bracht zij de leden der bovengenoemde commissie, ten getale van 10, (8 Europeanen en 2 Turken) in groot levensgevaar. Echter was die voorstelling van het feit wel degelijk valsch, daar het de bedoeling der moordenaars was hen te treffen, die ook werkelijk de slachtoffers van den aanslag zijn geworden. Het valsche gerucht had zijn terugslag in het Mekkaansche gobied: een woedende menigte viel het stoombadhuis aan en vernielde er alle instru menten; den len Juni plunderde een bende het hospitaal «Ziafarieh". De geneesheeren hadden zich verscholen in een huis van den sjeriff, in het paleis van den gouverneur en in de kazernen. Onder al deze noodlottige omstandigheden bleef het gouvernement geheel werkeloos. Italië. Italië blijft het klassieke land dor roovers en rooverbenden, en vooral in den laatsten tijd blijkt dit hoe langer hoe duidelijker en verontrustender. Roover-geschiedenissen van Rinaldini, Garparone, Fra Diavolo en anderen geven slechts een zwakke voorstelling van den bijna algemeenen onveiligheids toestand in Italië, gedurende de laatste maanden. De provinciën Apulië, Sicilië, Calabrië en Sardinië worden door talrijke rooverbenden gebrandschat, ■die alle haar best doen om liet record tot een on bereikbare hoogte te brengen. Op Sicilië brengt de bende van Mauro schrik en angst teweeg, en in Apulië doet de bende van de gebroeders Fraltaralo van zich spreken. De Angeloberg, die de golf vau Manfredona beheerscht, is tegenwoordig in staat van beleg. Men zendt er uit Foggia troepen heen, men vervoert gewonden naar de hospitalen, j nist alsof men een geregelden oorlog voert. In de omstreken van Rome schijnen de rooverhoofdlieden Ansuini Tiburzi en Fioravanti een wapenstilstaud met de bevolking gesloten te hebben; de omstreken van Rome en de provincie Viterbo zijn althans veilig te noemen. Groote bezorgdheid veroorzaken thans de misdrijven der Sardijnsche roovora. Na de ver dwijning van De Rosas stonden weer nieuwe roover hoofdlieden op en de geweldenarijen volgden elkander met onrustbarende snelheid. Eenige dagen geleden vertrok de postkoets, die dienst doet tusschen Orani en Omferi van de eerstgenoemde plaats met vier passagiers. De brieven van het postkantoor Orani bevonden zich in het rgtuig. Op eenigen afstand van de stad werd het rgtuig tegengehouden door vjjftien tot de tanden gewapende bandieten, die de reizigers lieten uitstappen en hunne zakken ledigen in den hoed van een der schurken. Geheel uitgeschut mochten de reizigers weer instijgen. De brievenzakken, waarin zich aangotcekende brieven en andere stukken van waarde bevonden, werden door de roovers meegenomen, waarna de postillon werd uitgenoodigd om te vertrekken. Weldra werkten telegraaf en telefoon in alle richtingen en in korten tijd achtervolgde een afdeeling carabiniers, onder bevel van een kapitein, de roovers in de bergen van Ordosola, waar de roovers stand hielden. Een levendig geweervuur van de zjjde der bandieten, die moorddadig juist schoten, opende het gevecht en in een oogwenk lagen de kapitein en één zjjner manschappen doodelijk gewond in de struiken. Men moest door het verlies van den bevelhebber op versterking wachten, die na eenige uren uit Nuoro iu den vorm van eenige afdeelingen infanterie op daagde, doch van de bende werd geen spoor meer ontdekt, daar zij bij een dergelijke gelegenheid gewoonlijk den aftocht blaast of zich verspreidt.», Bulgarije. In een gesprek met een redacteur van het Leipziger Tageblatt heeft de weduwe vau Stamboelof sommige leden der Bulgaarscho Regeering aan gewezen, als hebbende geweten van bet plan tot den aanval op haar echtgenoot, in het bjjzonder Natajewitsj. Frankrijk. Het is nog niet bekend, wie de man is, die den aanslag wilde plegen in het kantoor van baron Rothschild in de rue Lafitte. Door een der Pargsche bladen was verteld, dat de politie bet Bpoor heeft gevonden van een anarchistisch complot, maar volgons den Parijschen correspondent van de Independence zjjn deze praatjes ongegrond. Wel meent de correspondent, dat de politin reeds vol doende gegevens heeft gekregen, om de identiteit van den schuldige te kunnon bewijzen. Intusscben is weer een tweede bom gevonden bij de Mairie du Temple. Toen de concierge van dat gebouw Zaterdagochtend de deur opende, zag hij een voor werp liggen op de vensterbank. Een lont was er aan verbonden en reeds gedeeltelijk verbrand. De concierge verwittigde terstond Frobert, den commissaris vau politie der wijk, die Girard, don directeur vau het gemeentelijk laboratorium, ont bood. De inhoud vau dit voorwerp (een blikken bus) is nog niet bekend. EeD nader bericht over deze zaak meldt nog het volgende: De man, die zich schuldig gemaakt heeft aan het leggen van een bom in het kantoor Rothschild, heeft eindelijk bekend, wie hij is, toen trouwens ontkennen niet langer mogelijk was. Hg behoort werkelijk tot een vrij aanzienlijke familie. Na vijf jaar in dienst doorgebracht te hebben, kwam hg als artiste bij de Noorderspoorwegmaatscbappij in functie. Daar werd hij weggezonden, naar hij meende ten onrechte en zoo kwam het denkbeeld bij hem op, zich op Rothschild, dio in de maatschappij een booge positie inneemt, te wreken. Toen de misdadiger met eenige oude kameraden geconfronteerd werd, verbleekte hij. Na eenige oogenblikken kreeg hij zijn tegenwoordigheid van geest terug en zeiae: «Doe mot mjj, wat gij wilt. Nu ge me kent, kunt ge met mij doen wat gij wilt!" Partis, Sept. Ten 10 u. 20 min. heeft eene botsing van twee treinen plaats gehad tusschen den tunnel van Batignolles en het station St. Lazaire de eene trein ging naar Versailles, de andere naar Moulineaux. Twintig personen zijn gowond, zes ernstig. De ondragelijke warmte van Maandag schijnt in Frankrijk heel wat overstuur gebracht te hebben. De kolommen der bladen wemelen vau ongelukken. Twee spoorwegrampen; behalve het bovenvermelde nog een ramp bij Amiens, waar de trein uit Tergnier derailleerde, zoodat een 50tnl reizigers min of meer ernstig gekwetst werden, 1 gedood, 4 zwaar gewond. Te Cbalous-s.M. eene groote branddrie huizen ver nield te Parijs vier werklieden onder een instortend huis geraakt, 2 ernstig gekwetst; bij Montmorency een man door den trein overreden; een loodgieter boven van de Bastille-znil gesprongen, de man was morsdood, wat niet te verwonderen is. Etc. Duitschland. Kei-Min, 9 Sept. Een extra-nummer van den Reichsanzeiger bevat hot manifest, waarbij de Keizer zijn dank betuigt aan allen, die naar aanleiding der herdenking van de overwinningen in 1870 hem hebben geluk gewenscht. De geestdrift, waarmede het volk de wedergeboorte des Rijks heeft gevierd, vervult den Keizer met voldoening. Een volk, dat zoo zijn dooden eert en zgu verleden herdenkt, zal zoo hoopt en vertrouwt hij altjjd trouw blijven aan den Keizer en bet Rijk en zich de vaderlandlooze vijanden der goddelijke wereldorde van het lijf weten te houden, die zelfs iu dagen van nationale geestdrift zich niet ontzagen, de nagedachtenis van den grooten Keizer te beschimpen en daardoor de edelste gevoelens des volks te treffen. België. Bij een te Antwerpen gehouden huiszoeking zijn in beslag genomen de volgende van diefstal afkom stige voorwerpen: 1 dames-horloge vau 9 karaat, no. 222950, aan welk horloge een gouden ketting met kleine vierkante en ronde schakels en waaraan een medaillon in goud, versierd met 8 kleine tur- koozen; 1 gouden dames-horloge, no. 2002, aan welk horloge een kleine zilveren ketting, waaraan twee zilveren kwasten en een klein sleuteltje; 1 dames-horloge van wit metaal, no. 74574, waaraan een fantaisieketting met een bal, waarop vergulde sterreu; 3 vrouwen-ringen: 1 waarop één groote en 2 kleine blauwe steenen, omzet met acht bril- lanten, een versierd met een brillant, een in den vorm eener slang, versierd met twee witte steenen en een rooden steen; 1 zilveren armband van fil de grain (Hollandsch model)1 kleine oude gebroken gouden halsketting1 gouden broche met het borst beeld van >Carol III" met het jaartal 17761 gouden broche, versierd met 11 brillonten en een blauwen steen in het midden; 1 gouden hoeren- horloge, ancre-remontoir, no. 40788 met gonden ketting; 1 breede gouden heeren-ring; 1 Spaansch 6-frankstukvoorstellende eene madonna en het jaartal 1756; 1 thaler met de beeltenis van Wilhelm III en het jaartal 1800; 1 stuk, waarop geschreven «in recto Deens", jaartal 1701; 1 stuk waarop staat XII Sol Th. D. G., van het jaartal kan men slechts de cjjfers 77 zien. De officior van justitie te Breda verzoekt mede- deeling indien bljjkt, dat deze voorwerpen in Neder land mochten gestolen zjjn en herkend worden. Nederland. $chcveilingen. 10 Sept. Voor de even- tueele geldleeniog ad '200,000 voor de visschers- haven werd gisteren door de ingezetenen reeds flink ingeschreven. Zooals bekend is, werd door de reederij reeds deelgenomen voor f 100,000. Gisteren volgden inschrjjvingen tot een aanzienlijk bedrag van eige naars van gebouwen, van neringdoenden en ook van particulieren. En hoe in alle standen ieder naar zjjn vermogen wil bijdragen, kan daaruit bljjken dat de werk lieden vereeniging Eendracht maakt Macht" alhier in haar bijeenkomst van gisterenavond besloot, op naam der vereeniging een aandeel van f 1000 te nemen. 'H Gravcnhase, 9 Sept. De Koninginnen zullen Maandag 16 September a,somstreeks vier uur, hier ter stede terugkeeren en een tiental dagen hier verblgven. 10 Sept. De Tweede Kamer hervatte heden hare werkzaamheden. Na modedeeling van ingekomen stukkon zjjn de afdeelingen hernieuwd. De centrale sectie is samengesteld uit do heeren Kerdijk, Rutgers, Veegens, Tak en Haffmans. De heer V., een geacht ingezeten van Voor burg, ging Zaterdagnamiddag met eon familielid toeren in de Schevoningscho boscbjes. Hot paard sloeg op hol, de koetsier viel van den bok, de heer V. werd, evenals zijne nicht, uit het rijtuig geslingerd en daarop werden ze, de heer V. met gespleten schedel en zjjn nicht met gebroken arm, naar het ziekenhuis gebracht, waar hij denzelfden nacht is overleden. De koetsier is licht gekwetst. Rotterdam, 9 Sept. De gearresteerde bankier Gustav Bingen heeft gisteren hersteld bet ziekenhuis verlaten. Hij is door de politie in ontvangst genomen en overgebracht naar het bur au aan do Lange Torenstraat, waar hij onder bewaking blijft tot zijne uitlevering zal zijn aangevraagd. liet Nieuws geeft van de arrestatie vau den Italiaanschen bankroetier Alfred Bingen de volgendo lezing Er is bjj deze aanhouding een kleermaker in het spel. Bingen's jas moest noodig gerepareerd worden en werd aan dien kleermaker toevertrouwd. Deze vond in een der zakken den naam van i oen collega te Genua en, zooalg meer kleermakers doen, den naam van den persoon voor wien de jas was gemaakt, met den datum van aflevering. Bingen, Bingen, dacht de kleermaker, dien naam heb ik gelezen in de kranten, dat is een voort vluchtige bankroetier ergens uit Italië. De politie werd gewaarschuwd. En Bingen waoht nu in de gevangenis te Am sterdam de aflevering af van zjjn jas. 10 Sept. Mejuffrouw de wed. J. J. Koremans, die bjj den brand te haren huize Haagsche Veer 72 in den nacht van 19 op 20 Juli j.l. uit het raam der 2e verdieping op straat sprong en zich daarbij inwendig zwaar verwondde, zoodat haar verpleging in het ziekenhuis dringend noodig was, is hedennacht te 1 uur in die inrichting overleden. Friedrick Carl Weimrotb, de varensgezel, die den 22 Augustus j.l. in de Zandstraat een 23-jarig meisje vermoordde en daarna do hand sloeg aan zijn eigen lerenwordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Hjj gaat goed vooruit. Met het stoomschip Gelderland" der Rotter- damsche Lloyd zijn te Rotterdam aangebracht 29 kanonnen, op Lombok buitgemaakt. Het metaal dier kanonnen is bestemd om daarvan eero-medaillcs of kruizen te vervaardigen, welke uitgereikt zullen worden aan hen, die de Lombok-expeditie hebben medegemaakt. Rrcila, 10 Sept. Eene juffrouw, tijdelijk ter assisteutie in bet huishouden van freule v. d. Wjjck alhier, begaf zich ter ruste met een petroleum lampje in de hand. Op de trap had zij het ongeluk te struikelen, waardoor de brandende petroleum bare kleederen deed ontbranden. Op haar gegil kwamen de huisgenooten toesnellen, legden haar op straat, boden haar hulp en bluschten het begin van brand op de trap. Ondanks spoedig aanwezige geneeskundige hnlp bezweek het meisje na ont zettende pijnen, tengevolge van do vele bekomene brandwonden. Vlissillgen, 10 Sept. Gisterenavond tusschon negen en tien uur heeft op de rivier de Schelde, boven Rammekens, tor hoogte van do Calloobank, eene aanvaring plaats gehad tusschen het binnen komend Noorsche stoomschip «Xania", van Gefle naar Antwerpen, en het afkomend Spaansche stoom schip Manilla", van Antwerpen naar Santander, met hot noodlottig gevolg, dat het eerstgemelde echip binnen weinige oogenblikken gezonken is, waarbij de Belgische rivierloods Hemelrijk, drie matrozen en twee kinderen van den gezagvoerder Mohn zjjn verdronken; de overige negen man der equipage zijn door het Spaansche stoomschip gered. De Manilla" zelve is lek eu ligt ter reede wachtende op orders. Nader 6chr(j/t men ons nog: De aanvaring had plaats met prachtig weder en helderen maneschjjn. Het Spaansche stoomschip >Manilla" was een nieuw schip, dat zgu eerste reis deed. De bemanning der >XaDia" had zich in een der booten gered, doch deze sloeg om, door de draai kolk of zuiging, die ontstond'door het zinken van het schip. De verdronken kinderen waren knapen van zeven en negen jaar, die de reis voor hun genoegen met hun vader, den gezagvoerder, medemaakten. De ongelukkige vader moet nog geruimen tijd zijne kinderen zwemmende boren water gehouden hebben. Het ljjk van een der jongens is hedenmorgen in de nabijheid dezer gemeente aangespoeld en werd per brancard naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats gebracht. De verdronken manschappen waren de 2e machi nist, de bootsman en één matroos. De verdronken binnenloods Hemelrijk was gehuwd en laat eene weduwe met vijf kinderen achter. (Af. Ct.) In het begin der volgende maand zullen ongeveer 50 mannelijke en vrouwelijke trappisten hier arriveeren, ten einde te Londen te embarkeeren aan boord van een der naar Zuid-Afrika vertrekkende stoomschepen der Castle-Line. De «Koningin Wilhelmina", de nieuwe mail boot van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, die Woensdag bjj den proeftocht geen voldoende stoom kon houden en slechts een 18 mijlsv&art kon behalen en daarom door de Zeeland niet aanvaard werd, is thans onderhanden van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De fout in de machine moet gevonden en van geringe beteeken is zijn. Men denkt haar spoedig te kunnen herstellen en de boot de bedongen vaart van 21 knoopen te geven. Het is daarom zoer waarschijnlijk dat de Zeeland het schip, wanneer het bij den volgenden proeftocht in alle opzichten big kt te voldoen, zal aanvaarden. De machinekamer, waar het ondrageljjk heet was, wordt ook van koolbladen voorzien. Middelburg, 7 Sept. Indien door de regeering het bestek wordt goedgekeurd en ver gunning is verkregen tot bedijking, zal binnenkort de aanbesteding plaats hebben voor du indjjking van don polder bij Rilland-Bath, ten zuiden van den spuorwegdam door de Ooster-Schelde. Het plan bestaat een zeedjjk met bermsloot te maken ter lengte van 4265 meter, gometen langs de buiten kruinlgn verbindende dun zeedjjk en den Dames polder mot dien van den Nieuw-Hinkelenoord-polder. Do oplevering van bot geheele werk moet plaats hebben 1 November 1896. De heer P. heeft deze attentie verdiend door zijne belofte aan genoemd muziekgezelschap van een nieuw muziekinstrument. Bovendien heeft hjj Vrijdag avond voor eigen rekening op de Beestenmarkt eenig vuurwerk laten ontsteken, ter vergoeding aan de bewoners van het gemis van het kinderfeest, dat op het ploin bjj de Groote Kerk is gevierd. De 6lagers op Zuid-Beveland moeten thans do vette varkens zelve 10 cents per kilo duurder betalen dan eenige weken geleden. Zicrlkzce, 11 Sept. De besluiten der Staten dezer Provincie van 12 Juli j.l. tot: 1°. Wijziging van het Bijzonder Reglement voor bet bestuur en beheer der waterkeering van den Calamiteuzen Anna-FriBopoldor 2°. Wjjziging van het besluit tot vaststelling der grenzen van do werken tot zeewering of oever verdediging van dien polder en van den Maria- poldor, en 3°. Wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering van de polders Willem c. a. in Noord- Beveland, hebben thans de Koninklijke goedkeuring verkregen. Het besluit onder 1°. genoemd treedt in werking 1 Mei 1896, als wanneer ook de tegenwoordige leden van den djjkraad aftreden. In de afgeloopen week slaagde voor het nota- riëel staats-examen te 's Gravenkage, voor het eerste gedeelte, de heer F. J. H. Jespers. Maandagnamiddag is de heer J. de Fegter, in loven wethouder van Terneuzen, begraven. Bij de groove wjjdde do burgemeester, de heer J. A. van Bovenzeer waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledenedie 29 jaren raadslid en 12 jaren wethouder is geweest. Dinsdag 1 Oct. zal eene verkiezing plaats bobben voor oen lid van den raad. Een der voornaamste leiders der revolutionaire socialisten in de provincie Groningen, F. Luitjes (Travailleur) beeft Sappemeer verlaten, om zich te vestigen te Zwolle eu aldaar een blad uit te geven. Zijn honorarium als redacteur van De Arbeider, een anarchistisch blad, kon niet langer worden uit gekeerd. Ruim twee jaren geleden telde dit blad buitengewoon veel lezers onder de veld- en fabrieks arbeiders in de oosteljjke helft vau de provincie Groningen, doch dit getal is zoodanig geslonken, dat de uitgave vrij zeker spoedig zal moeten worden gestaakt. Te Budel is eene vrouw, die vóór 10 maanden de gelukkige raooder werd van tweelingen, thans voorspoedig bevallen van 4 kinderen. Zondag waren de grenadiers in bataljons ingekwartierd te Driebergen en bij die gelegenheid heeft de burgemeester, baron Van Heemstra, alle daar aanwezigo militairen, teu getale vau 800, op zijn'villa genoodigd, alwaar hun verschillende ver- verschingen werden aangeboden. Zij vertoefden daar van 2 tot 4 uur 's namiddags. In een verslag omtrent den tocht der Koninginnen in het Noorden, gezonden aan Het Vaderland, komt een aardige episode voor uit Zwolle. Op don avond vau den tocht dor verlichte vaar tuigen had zich ook daar in 't Terpelkwijkpark een onafzienbare menigte «verzameld, tot dicht vóór het paleis, steeds juichend en zingend. KoniDgin Wil helmina was moede en verlangde naar rast. Toen kwam een der leden van het Koninklijk gevolg buiten en vroeg een inspecteur van politie of hg maar vooral zonder eenigen dwang en zonder machtsvertoon het publiek niet wat van het gebouw verwijderd kon houden. En de bedoelde, kranige inspecteur ging onder 't volk, vertelde hier en daar wat hem gevraagd werd enin enkele minuten was in alle stilte de zwarte volks menigte honderd meter teruggetrokken en het werd, althans in de onmiddellijke nabijheid van het paleis, vrij stil. Zoo was de geest der bevolking, overal, met misschien een paar kleine uitzonderiogen, zijn HH. MM. alom met onvermengde geestdrift en vereering ontvangen. Zjj mogen zich wél gelukkig rekenen, de Koninginnen van Nederlandzy kunnen gelden als de Vorstinnen, wier troon 't sterkst wordt geschraagd door de liefde van een gansch volk. Bjj de feesten te Hoogeveen gebeurde Vrijdag iets droevigs. De kapelmeester bij het instructie bataljon te Kampen, pas door H. M. gedecoreerd, de heer Fisscher, die met zijn kapel de feesten op luisterde, kreeg van het paard van een maréchaussée een slag tegen het hoofd. Ernstig, doch niet levens gevaarlijk gewond, werd hjj naar het stadhuis gedragen en daar verbonden om later naar Kampen te worden vervoerd. Het ongeluk wekte bij de feestvreugde groote deelneming. Het hoofd der school te Rolde, de heer W. Venekamp die Zaterdag j.l. met zijne leerlingen bij het bezoek der Koninginnen aan den Ballerkuil zoude zingen is des daags te voren plotseling aan eene beroerte overleden. Tegen Geertje Kleefstra is te Assen proces verbaal opgemaakt: lo. wegens beleediging van de Koninginnon; 2o. wegens beleediging van den inspecteur van politie en 8o. wegens verzet tegen de politie. Ze kan het er voorloopig mede doen. In de afgeloopen week werd Oud-Hollandt door 32,039 «uytheemsen" bezocht; sedert de opening door 585,233. De Amsterdamscho tentoonstelling zelve werd Zondag bezocht door 13,000 betalende personen. Een kruiersknecht vond op de Heerengracht te Amsterdam een portefeuille, inhoudende 1200 aan bankpapier. Hij ontdekte, 6 huizen verder komende, den verliezer, die, luid jammerend, zijn eigendom terugkreeg. De eerlijke vinder kreeg als belooningeen toegangskaartje voor de tentoonstelling! Men verbaalt wonderlijke dingen van een sluwen wilddief in de provincie Utrecht. Zoo moet bij zich naar men aan de N. R. Ct. schrijft nog niet lang geleden aan een veldwachter, die pas in het dorp zijner inwoning geplaatst was en hem nog niet kende, bij de ontmoeting in een herberg in allen vorm hebben voorgesteld als dien beruchten strooper, dien men maar niet vangen kon. De veldwachter was natuurlijk verrast en raadde hem aan voorzichtig te zijn, daar bij op hem loeren zou. 't Duurde niet lang of de ambtenaar werd in de gelegenheid gesteld proeven van zijn dienstijver af te leggen Op een laten avond in een der jachtvelden onder Soest op surveillance, ontdekte hij in den mane- schjjn in een droge greppel een strik en in dien strik een haas. Bij intuïtie gevoelde hij, dat die strik daar door den bekenden strooper was geplaatst en hij legde zich daarom in de nabijheid in hinder laag. Den gebeelen nacht lag bij daar zonder iets verdachts op te merken, totdat eindelijk bij het aanbreken van den dag de man dien hij verdacht hield, kwam aanstappen met zijn hondje bij zich, een schopje op den schouder en een pijpje in den mond, alsof hij zoo, als een arbeidzaam landbouwer, naar den akker ging om dien te bewerken. Hij keek glurend rond en zag den baas, maar liep rustig door. Een poos daarna kwam een knaapje, een zoontje van den strooper, ook voorbij, dat ook naar den haas keek de veldwachter zag 't duidelijk maar eveneens doorliep. Eerst tegen den middag, nadat de veldwachter al twaalf uren lang op zijn post gelegen had, kwamen zij gezamen lijk terug en keken weer ter sluiks naar den haas in de greppel, maar liepen weer rustig door naar huis om te schaften. En zij bleven lang wegEer6t tegen drie uur, toen de veldwachter op het punt stond zijn geduld te verliezen, zag hij het knaapje met een wijde jas aan door de boo men sluipen en schuw rondloerend naar den greppel kruipen. Daar zat hg een oogenblik op de hurken en toen, de jas om het lijf vastknoopend, vluchtte hij ijlings het veld in. Dat was verkeerd van den jongen. Ware hij in het bosch gebleven dan had bij den veldwachter misschien kunnen ontkomen, maar nu in het open veld was hg weldra diens wissen prooi. Na een paar honderd schreden had deze hem weldra in den kraag vau den jas en donderde hem toe: «hier dat haas!" Maar de jongen had geen haas, en toen de veldwachter, dadelijk begrijpende dat. hij bedrogen was, weer terugkeerde naar den strik, zat daar ook geen haas meer in. En de jongen huilde, dat hg 't tegen zijn vader zou zeggen, dat de koddebeier hem zoo geknepen had! In de Zaterdag gehouden zitting van den raad der gemeente Oud-Beierland werd voorlezing gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Staten vau Zuid-Holland en vau een bij dat college ingekomen bezwaarschrift van de vereeniging «Oud-Beierlandsch gemeentebelang", tegen de bepaling, voorkomende in de vastgestelde verordening tot het beffen van rechten voor het gebruik van de kaden, betreffende de 5 dagen waarvoor vrijstelling van bet betalen van die rechten is verleend en in welk bezwaar schrift wordt verzocht den termijn tot 10 of 12 dagen te verlengen. Na langdurige discussie werd de termijn van 5 dagen met 8 tegen 8 stemmen gebaudbaafd. De in ons land beruchte D. A. Zwigtman van Noppen is opgedoken in Amerika. Hij had zich als student laten iuschrijven op Harvey Medical College te Chicago en, om daartoe toegang te verkrijgen, een diploma van de Amsterdamsche universiteit getoond. Daarin stond te lezen, dat de heer D. A. Zwigtman van Noppen iemand van J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1