ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Augustus 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DIN8DAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ4,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6659. Advertentiënvan 13 regels 30 Ctg. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' De BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van Zjehikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOZIAS AALBREGTSE, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot oprichting van een bewaarplaats voor Petroleumop het erf achter het huis, suande op de Varremarkt, plaatselijk gemerkt wjjk B No. 456, kadastraal bekend sectie A No. '1818; dat op Vrijdag den 13 September aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Ver gaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zy die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kuonen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen, ZiERiKZEE, den 30 Augustus 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Hoogezaiitl, 27 Aug. Hedenmorgen ongeveer halftwaalf brak er brand uit in den windhoutzaag- molen van de firma Maashuis. Door den feilen zuidwestenwind sloeg de vlam al spoedig op de belendende houtschuren over. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie. In minder dan geen tijd stond ook de stoomoliemolen van de firma Ter Borgh in brand, benevens de belendende knechtenwoniDgen. Steeds verder breidden de vlammen zich uit, zoodat ook de beerenbebuizing, behoorende bij den oliemolen en nog bewoond door mevr. de wed. Van Calcer, de nieuwe koopmansbebuizing van R. Ruding, verder de buizen van gebr. Alfsiog, Seholtens en Deen, en ook de heerenbehuizing van Maashuis, bij den houtzaagmolen, afbrandden. Later geraakte ook de achterbehuizing van het hötel Roelfsema in brand. De boerenbehuizing van de wed. Boerma werd bijna geheel een prooi der vlammen. Tal van huisgezinnen zijn van dak en inboedel beroofd. Voor zoover bekend is, waren allen ver zekerd. Verschillende Maatschappijen hebben groote schadeposten. Des avonds ten vijf uur was de brandweer nog steeds in de weer. De wind was toen gelukkig gaan liggen, zoodat het gevaar voor 't grootste gedeelte geweken was. I\'!)iuegcn, 29 Aug. Een ontzettende brand ontstond hedennacht tegen halfdrie in de zeepfabriek »Bet Anker" van Gebr. Dobbelmann, hoek Brouwer straat en Bagijnestraat. Het gebouw, waarin eene groote hoeveelheid olie, vet en zeep aanwezig was, is geheel uitgebrand. De vlammen sloegen naar de Noordelijke panden over, waardoor een drietal woniogen in de Brouwer straat vooral aan de daken aanzienlijke brandschade bekwamen en een pakhuis van de firma wed. Van Roggen op de Lagemarkt, gevuld met koloniale waren, in ascb gelegd werd. De vonken kwamen zelfs aan de overzijde van de Waal terecht, waar bet koffiehuis van Wilden beest groot gevaar liep. Om zes uren was men den brand meester. Sclia£Clft, 29 Aug. De protestantsche kerk en toren ia deze gemeente staan in brand. Men vreest voor de omliggende perceelen. HoOge-JEwaluWC, 29 Aog. De hevige branden schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Na de 17 huizen, die te Gronsveld in de °ascb werden gelegd, volgde Groningen met 15, daarna Hoogezand, waar 21 gezinnen tegelijk dakloos werden, terwijl nu Woensdag weer deze gemeente door bet vernielend element in ernstige mate geteisterd werd. Om balftien werd bier de bevolking opgeschrikt door het geroep van brand!" en bleek weldra de woDing vau L. de Visser in lichterlaaie te staan. Door den sterken wind nam bet vuur al spoedig zoodanig in hevigheid tne, dat niet alleen de aan grenzende woningen, maar ook die aan de overzijde van den weg werden aangetast. Vooral de rieten dakbedekkingen boden aan de vlammen gretig voedsel. Alleen aan de in dat op zicht gunstige richtiDg van den wind is het te danken" dat de Protestandsche en Katholieke kerk gespaard bleven. Hartverscheurend waren de jammerkreten van vrouwen en kinderen, die door bet vuur uit hun woningen werden verdreven en slechts iets van hun inboedel konden redden. Eene kraamvrouw moest uit hare. woning worden gedragen en enkele huizen verder in veiligheid gebracht, maar steeds verder grepen de vlammen om zich heen, zoodat de vreuw tot twee malen toe moest worden overgebracht. Met inspanning van alle krachten trachtte de brandweer het vuur te bedwingen, maar tevergeefs; een der spuiten moest zelfs aan haar lot worden overgelaten en werd door den vijand, dien ze zoo moedig was te lijf gegaan, verteerd. Uit de naburige gemeenten Made eu Wagenberg suelde do brandweer te hulp. Vooral de burgemeester van Made weerde zich daarbij flink; boven op het dak van een huis gezeten, hielp bij aan het blusschingswerk en deelde hij zijn bevelen uit. Ongeveer 50 huisgezinnen loopen zonder dak rond. De goederenloods der Staatsspoor is tot verblijf plaats aangewezen voor heD, die hun dak verloren. Ongeveer tweederde ran Hooge-Zwaluwe is door den brand verwoest. De oorzaak dezer ontzettende ramp isnog onbekend. Gelukkig lieten geen menschen hun leveD in de vuurzee, terwijl bjjua al het verbrande verzekerd was. Dr&clltcil, 25 Aug. H. M. de Koningin- Regentes heeft f 100 toegestaan, opdat het 13-jarig zoontje van K. Mulder alhier ter genezing in het academisch ziekenhuis te Groningen kan worden opgenomen. Bedoeld joDgetje heeft een dubbel gespleten lip en verhomelte, wat volgens 't oordeel van doctoren en professoren wel te verhelpen is. ilillistci'daiil, 27 Aug. Gisterenmorgen viel iu de Kleine Kattenburgerstraat eene vrouw, die bezig was eenig waschgoed te drogen te hangen, uit een venster der tweede étage. Zij kwam met den rug op een kippenloop en werd daar in erbar- melijken toestand gevonden. Door eenige buren naar boven gedragen, werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen, doch vóór de komst van den dokter bleek de ongelukkige reeds te zijn over leden. '8 O raven ha ge28 Aug. De Tweede Kamer komt 10 September bijeen om de afdeelingen te trekken, terwijl den volgenden dag het onderzoek van de kieswet in de afdeelingen zal plaats vinden. Naar men aan liet Vaderland verzekert, heeft een wetsontwerp tot instelling van Kamers van Arbeid den Raad van State reeds verlaten. Schiedam, 29 Ang. In den afgeloopen nacht is door de politie aangehouden F. W. V., oud 25 jaar, modelmaker, wonende alhier, ten huize zijner moeder, ter zake van het maken van valsche munt, en gisteren werd zjjne moeder, de weduwe F. W. V., oud 65 jaar, aangehouden wegens het uitgeven van de valsche munt, door haren zoon vervaardigd, zijnde nagemaakte kwartjes, waarvan er al verscheidene zijn in beslag genomen. llaiiswccrt, 29 Aug. Heden middag kwam in zinkenden staat alhier binnen de hoogaarts van schipper P. Bakker, beladen met schelpzand, vau Boschkapelle en bestemd naar Scherpeaisse. Het schip werd met pompen boven water gehouden. De lading wordt thans overgelost in een ander vaar tuig van den alhier thuisbehoorenden schipper J. Theevaart, die ze verder zal vervoeren. Middelburg, 29 Aug. Bjj het dezer dagen gehouden examen ter toelating tot den hoofdcursus te Kampen slaagde o. a. sergeant D. J. vau Meeren- donk uit Middelburg, in garnizoen te Breda, die het rangcyfer 2 behaalde. De majoor Jhr. A. C. J. Wittert, van het 3e reg. inf. te Middelburg, wordt, op zgu verzoek, overgeplaatst bg het 2e reg. inf. te Maastricht. CiloeS, 29 Aug. Algemeen is men van oordeel, dat de kermis dit jaar »tliks" is, en als mon tot grondslag van dat oordeel neemt het aantal tenteD, kramen, enz., dun kan worden gezegd, dat de Goescbe kermis aan het aftakelen is. Men behoeft de kermis niet af te schaffen, ze schaft zichzelve af, beweren velen. Als dat zoo is, dan begrijpt men niet, waarom van zekere zjjde altijd op het afschaffen der kermis wordt aangedrongende natuurlijke wijze van sterven is toch altgd de beste. Er zijn hier, zoowel als elders, zooveel concur- reeronde winkels, dat men aan zoogenaamd speel- goedkramen geen behoefte heeft, ze verminderen dan ook gaandeweg. Omdat tegenwoordig voort durend te verkrijgen is, alles wat vroeger alleen bjj uitzondering op de jaarmarkt was te bekomen, moet men er zich niet over verwonderen, dat het uiterlgk voorkomen der kermis voortdurend afneemt. Maar de pret is gebleven. Evenals andere jaren kaa men zich op verschillende manieren laten ronddraaienzgne krachten metenaugurkjes kauwen, zich verkoelen met ijs van Frantantuono, bij Bezooijen of Smits zich tegoed doen aan Zeouwsche, Hollandsche of Brusselsche wafels (toch zeker het zelfde baksel?), den geur opsnuiven van oliekoeken, zich bij roode Kris of anderen (in de Salon Soro- nambuul) laten waarzeggen, eene zwevende dame zien met beeneu (op papier) als van een olifant, welke dame zich iu gezelschap bevindt van den radja van Lombok (zalige gedachtenis). Is dat niet al wèl? Ten overvloede is er geen gebrek aan oorverscheurende muziek. Mijn liefste wat wil je nog meer Binnenshuis, d. w. z. iu de café's, kan men zich voldoende amuseeren. Daarvoor zorgen de sociëteit V. O. V., de Prins van Oranje, het Café Hartman, het café Krugers en het Leger des Heils. Dit laatste annonceerde dat er vuurwerk te zien zou zijn, terwijl er werd omgeroepen, dat er zou op treden eene zaDgeres. Door de onduidelijke uitspraak van den omroeper, ging het voorafgaande woord verloren, zoodat de eene had verstaan eene geleerde zangeres, een andere geteerdeeen derde eene gesmeerdeeen vierde eene gewatteerde, een vijfde eene begeerde zangeres, enz., tot dat ten laatste aan de spraakverwarring een einde kwam door de nadere mededeeling, dat het was eene bekeerde zangeres. In de Prins van Oranje treedt Zondag en Maan dag op het Amsterdamsche tooDeelgezelschap van den heer VV. Rentmeester, o. a. zal wordeu vertoond het bekende stuk vau Ruysch »Een bankbiljet van 1000". In de sociëteit geeft het gezelschap van Stroober uit Rotterdam Maandag en Dinsdag een grand spectacle concert varië, waarbij de verzekering wordt gegeven, dat het programma voor beide dogen niet hetzelfde is. Maar dat spreekt immers vanzelf? Men ziet het: de kermis voldoet ook dit jaar uitmuntend aan de traditie: Elk wat wils. Schcrpenisse, 29 Aug. Maandag j 1. had alhier de begrafenis plaats van deD beer P. J. Kerpestein, in leven directeur en voorzitter van de muziekvereeniging >V. I. O. S." Behalve door de familieleden en andere genoo- digden, werd het lijk bij den gang naar de begraaf plaats ook gevolgd door de leden der genoemde Vereeniging en was de dirigeerstok op de kist bevestigd. De leden van het bestuur wierpen aau de groeve ieder een schop aarde op de bist; het plan van den vice-voorzitter J. Vos, om aan het graf eenige woorden ter herinnering aan den over ledene te spreken, moest tengevolge van den hevigen regen worden opgegeven. llruinissc, 29 Aug. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeente- begrooting voor 1896 aangeboden. Tot leden der commissie van onderzoek werden benoemd de h.h. J. Elenbaas, W. Junielet en J. Goudzwaard. De armeubegrooting werd goedgekeurd en aan het Burgerlijk Armbestuur eene subsidie van f 800 voor 1896 toegekend. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld. De geloofsbrieven van de h.h. J. Goudzwaard en Bolier werden onderzocht en in orde bevonden. Behandeld werden een paar bezwaarschriften tegen den Hoofdelijken Omslag en aau J. Fernhout wegens vertrek naar Vrijenban op zijn verzoek voor afschrijving verleend. Aan het slot der zitting werd het aftredend lid, de heer D. v. d. Berg, een hartelijk vaarwel toe geroepen door den heer Joh. Elenbaas, waarvoor de aftredende hem dank betuigde. Noorilgoiiwe, 30 Aug. Gisterennamiddag viel de 23-jarige werkman J. v. d, K. in de land- bouwschuur van den heer H., uit het zoogenaamde vangersgat op den dorschvloer neer. Met gebroken wervel werd hij huiswaarts ge bracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd geroepen. Was de toestand aanvaukeljjk bevredigend, heden morgen gevoelde hij zich zeer ziek. Xierikxee, 29 Aug. In de hedennamiddag ten 3 ure gehouden vergadering van den gemeente raad waren afwezig de b.h. Fokker, Moolenburgh, de Crane, Boejje en de Cïorcq. De notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: Een brief van Godep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandschen verkoop van Tiende vruchten; en een bericht van den heer S. de Graaf te Sluiskil, dat hij zijne benoeming tot hoofd der openbare lagere school C aanneemt en met 1 October in functie hoopt te treden. Op voorstel van Buvgem. en Weth. wordt af schrijving van Hoofdelgken Omslsg verleend, wegens vertrek naar elders, aan M. Keulemans adfléjlö1/» en P. BöckJiog ad 3,40. De Voorzitter brengt ter tafel de Gemcente- begrooting voor 1896. Deze wordt tot onderzoek gesteld in bandon eener Commissie, bestaande uit de h.h. de Clercq, Legemaat en van den Bout. De rekening der d d. Schutterij zal worden onder zocht door eone Commissie, bestaande uit de h.h. van den Bout, do Crano en van Schol ven. Ingekomen is een brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, houdende voorstel tot vaststelling eener nieuwe Verordening, regelende het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente en eene nieuwe Verordening voor de Commissie. De Voorzitter stelt voor, deze stukken ter visie der ledon van don Raad te leggen, ter nadere be handeling. Alzoo besloten. Een voorstel vau Burgem. en Weth. tot vast stelling van een nieuw besluit tot heffing van Haven geld met de daarbjj behoorende Verordening op de invordering en oen voorstel tot nadere regeling van het Collecte- of Ontvangloon van den havenmeoster worden gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de h.h. do Vos, Franse en van Schelven. NameDS de Commissie, benoemd tot onderzoek der Gemeentorekening ovor 1894, brengt de hoor de Vos rapport uit, strekkende tot goedkeuring in ontvang op /"126,167,56s, in uitgaaf op f 125,657,53, sluitende alzoo met een goed slot van f 510,03s. Eenige posten onder de uitgaven hadden de aan dacht der Commissi! -getrokken, als: ten opzichte ▼an de verdceling van hot presentie-geld van den Wothouder, die in de plaats was gekomen van wjjlen den heer Ochtman; de hooge kosten van het gasverbruik ten behoeve dar gemeente, terwijl het zegel van het repertoire naar het oordeel der Commissie ten koste van den Secretaris zou moeten Do Voorzitter geeft eenige inlichtingen omtrent deze punten, in afwachting wat Gedep. Staten zullen doen. Steeds wordt de meest mogelijke zuinigheid betracht. Do vaste posten op de bcgrooting zjjn moeilijk te besnoeien. Ten bewijze daarvan wijst hij op verschillende posten, die wol verlaagd zijn door den Raad, docb spoedig overschreden werden. Wat de straatverlichting betreft, de Gas-Com missie had gemeend, dat door de nieuwe lantaarns meer gas zou worden bespaard, doch die verwachting is niet bevestigd. Thans is echter aan de lantaarns eene kleine verandering gebracht, waardoor zij meer aan het doel beantwoorden. - Wat de vcrdeeling van het presentie-geld van den Wethouder betreft, de Voorzitter meent dat hierbij de billijkheid iu acht is genomen. Gedep. Staten kunnen hierover nog hun oordeel vellen. Nadat de heer de Vos hierop beeft geantwoord, en in dat antwoord ook nog gewezen heeft op het booge bedrag van advertentie-kosten (waarop de Voorzitter nog eenige inlichtingen geeft), wordt de Gemeenterekening over 1894 met algemeene stemmen goedgekeurd. Namens de Commissie van onderzoek, brengt do heer van den Bout rapport uit over de rekening van het Burger-Weesbnis over 1894, bedragende in ontvang /"8764,85fl, in uitgaaf f8212,16, sluitende alzoo met een goed slot van f 552,695. Op de2e rekening komt voor: aan nog te ver halen posten f 676,39. Onder deze som komt voor een bedrag van f 300, die het Weeshuis geniet uit het Fonds voor Kazerneering. De Commissie heeft tegen deze posten eenige bedenkingen, terwijl de heer Legemaat bet Fonds voor Kazerneering bespreekt. De Voorzitter zegt, dat het Weeshuis geen enkel recht heeft op uitkcering uit dat Fondshet zou dus 't beste zijn die post weg te laten uit de begrooting. De rekening wordt daarna goedgekeurd, zullende van de gemaakte opmerkingen aan Regenten wordeu kennis gegeven. Alsnu komt ter tafel een voorstel van Burgem. en Weth., tot wijziging van het besluit tot heffing van Marktgeiden, te beginuen met 1 Januari a.s. Door deze wijziging zou de opbrengst der Markt geiden verhoogd worden met f 330. Dit voorstel wordt na eouige discussie aangenomen. De onlangs uitgeschreven verloting van eenige staanplaatsen op de kermis heeft tot geen resultaat geleid. In het vervolg zullen Burgem. en Weth. dit vroeger in het jaar doen, omdat reeds dan door vele ondernemers de route voor het jaar wordt De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen is ingekomen een schrijven van den beer Belmonte (waarnemend leeraar in de Engelsche taal aau de H. B. S.), waarin hij bericht, dat bij zich dit jaar niet wenscht te onderwerpen aan een examen in die taal. Burgem. en Woth. achten het thans wenschelijk eene oproeping te doen voor die betrekking op eene jaarwedde van ƒ1100 eu den heer Belmonte tijdelijk nog te belasten met dat onderwijs, totdat zijn op volger in functie kau treden. De heer van den Bout meent, dat de vergoeding van f 400 per jaar, die de heer Belmonte thans geniet, wat weinig is voor de nog verdere waar neming dier betrekking. Hij zou daarom wenschen dat de heer Belmonte gedurende dien tijd een salaris genoot, berekend naar f 1100 per jaar. De heer de Vos zou over deze zaak de Commissie van Toezicht willen hooren. De Voorzitter meent, dat dit overbodig is en slechts oponthoud geeft. De heer vau der Vliet stelt voor, wat de be zoldiging betreft, de verordening te volgen, die de vervanging en vergoeding gedurende de vacatures regelt. Wordt besloten deze zaak nader te regelen in overleg met den Directeur der H. B. S., waardoor het laatste gedeelte van het voorstel (omtrent de waarneming) thans vervalt. Het voorstel van den heer de Vos, om omtrent deze zaak eerst de Commissie van Toezicht te hqpren, wordt verworpen met 5 tegen 8 st. (die van de H.H. Franse, de Vos en van Schelven), waarna het voorstel van Burgem. en Weth. tot oproeping van een leeraar in het Engelsch wordt aangenomen met 6 tegen 2 st. (die van de H.H. de Vos en van Schelven). Hierna wordtde vergadering, na omvraag, gesloten. De le luitenant Geill, benoemd tot kapitein bij hot 3e regiment infanterie, wordt ingedeeld bij het 2e bataljon, te Middelburg in gai-nizoen. Door het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging Schuttevaer" is het volgende adres verzonden aan den minister van waterstaat met verzoek a. een due d'alf te doen plaatsen op den blinden dam van het Mastgat en één op den verzouken Oostbavendam te Wemeldingeb. een steiger te doen aanbrengen in de buitenhaven te Vlissingen, ovenals die te Veere. Ter gelegenheid van het dejeuner te Terneuzen bij het 25-jarig jubilé van de spoorwegmaatschappij Mechelen—Terneuzen is door eenige raadsleden vau laatstgenoemde plaats en het lid der Tweede Kamer, den heer Van Deinse, toevallig aanleiding gevonden om met den Belgischen Minister De Bruijn de wenscheljjkheid en billijkheid te bespreken van openstelling der grenzen voor den invoer van vee in België en daarop aan te dringen. Met het doel de kosten van onderhoud van gevangenen te verminderen en een meer afschrikkende straf in to voeren voor individuen als do moorde naars van den wachtmeester Hoekman te Osch, die, in vrijheid, een gevaar blijven opleveren voor de gemeenschap en op grond daarvan, nu de doodstraf is afgeschaft, levenslang worden gedetineerd, oppert De Avondpost het reeds meermalen verkondigde denkbeeld, een Nederlandsche strafkolonie te stichten. Zon het, zoo vraagt het Haagscho blad, niet veel meer strooken met het hoofdbeginsel van ons hedendaagsch strafrecht, dergelijke misdadigers door zwaren dwangarbeid, waarvoor niet licht vrije arbeiders te vinden zijn, een deol van de 6chuld wolke zij tegenover de maatscbappg hebben, te laten aflossen, in plaats van hen vijftien A twintig jaren en mogelijk langer te laten vegeteeren op kosten van den Staat? Wij denken aan bet uitgestrekte, zoo scbaarscb bevolkte Suriname, dat voor een zeer aanzienljjk deel nog op ontginning wacht. Het zou zich, duukt ons, zeer goed leenen om ten deele tot strafkolonie te worden bestemd. Maar het klimaat! zal men zeggen; een Europeaan kan er onmogelijk cultuurarbeid verrichten! Die onmogelijkheid staat, naar wij gelooven, nog niet zoo vast, zoolang men er niet tegen opziet met Javaantjes vrije arbeiders!" de proef te nemen. En al zouden de meeste, thans tot lang durige gevangenisstraf veroordeelde misdadigers niet tegen de proef bestand blijken, wij zijn niet teerhartig genoeg, daarin een overwegend bezwaar te zien. De hoofdzaak is, dat de straf, op zware misdrijven gesteld, afschrikwekkend zij en dat niet langer het verwijt kunne worden gehoord, dat misdadigers hier te laDde bevoorrecht zijn boven werblooze arbeiders, en misschien ook nog wel boven vele categorieën van niet-werkloozen. Xicrikzcc, 30 Aug. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van twee Hoofd-Inge- landen van het Waterschap Schouwen, ter vervanging vau de H H. C. den Boer Sr. en A. van der Weijde, is de uitslag geweest, dat voor de vacature C. den Boer Sr. zijn ingeleverd 7S stembriefjes, waarvan geen van onwaarde, zoodat het getal geldig uit gebrachte stemmen bedraagt 78, waarvan verkregen: de H.H. Job. Lopse Hocke 65, A. A. Vis 6, Jacob Steur 3, Joh. Batenburg 2 st., L. Padmos Iz. en J. de Bruijne Wz., ieder 1 stem, zoodat de heer Job. Lopse Hocke is verkozen; dat voor de vacature A. van der Weijde zijn ingeleverd 78 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde, zijnde blanco, zoodat het getal geldig uitgebrachte stemmen 77 bedraagt, waarvan verkregen: de H.H. A. A. Vis 37, Jacob Steur 27, Joh. Lopse Hocke 7, N. Dalebout 2 st. en F. v. d. Bont Az., H. Goemans, C. van Schelven en A. Batenburg ieder 1 stem, zoodat niemand do volstrekte meerderheid heeft verkregen. Door eenige Belgische beeren, waaronder de heer v. d. Broeck van Sint Nicolaas (commissaris van den spoorweg MechelenTerneuzen) is, naar men zegt, concessie aangevraagd voor het leggen van een stoomtram van Kieldrecht over Hulst naar Walsoorden. Hr. Ms. stoomriviervaartuigou >Mosa" en »Rhenus", die thans te Kampen liggen met het oog op het bezoek der Koninginnen, zijn Dinsdag naar zoo gestoomd om schietoefeningen te houden; ze zijn even buiten den Ketel geweest, doch wegens te veel deining dadelijk moeten terugkeeren. De toestand vau den Duitsohen matroos, die den vorscbrikkclijken moord in de Zandstraat te Rotterdam heeft gepleegd, is vooruitgaande. Er bestaat kans op levensbehoud. Een treurig ongeval wekt te Nes a/d. Amstel algemeene deelneming. De vrouw vau S. L. had in het Academisch Ziekenhuis te Leiden eene operatie ondergaan en was bij het wederzien van haar gezin zóó verblijd, dat zich teekenen van krankzinnigheid vertoonden. Maandagochtend heeft zij in stilte haar woning verlaten en des namiddags werd haar lijk uit den Amstel opgehaald en bg haar bedroefden man en vier jeugdige kinderen thuis gebracht. Om op de kermis te 's Hertogenbosch te mogen staan met een stoomrijschool moet de eigenaar f 2001 betalen. Een hypodróme betaalt f 500 en een gewone draaimolen heeft voor ƒ300 ingeschreven. Raar genoegenTer eere van onze Koningin zal Maandag te Vianen o. a. een bardlooperij van vrouwen boven de 40 jaar plaats hebbenprijs een petroleumtoestel, premie een koffiepot. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwen-kiesrecht" (A. C. Wurfbain, presidente en Elise A. Haighton, secretaresse) heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met het dringende verzoek, hun steun niet te geven aan het kieswetontwerp-Van Houten, tenzij het woord mannelijke uit de artt. 1, 10, 11, 12, 13, 22, 56, 98 en 125 van dit ontwerp worde verwjjderd en tevens de le en 3e zinsnede uit de tweede alinea van art. 2 worden weggelaten. De overwegingen, die adressanten tot dat verzoek hebben geleid, zijn de volgende: 1°. Art. 80 van de Grondwet wil bet kiesrecht slechts verleenen aan mannelijke Nederlanders; het mag dus volkomen overbodig worden geacht deze bepaling in de kieswet te herhalen. 2°. Wanneer in geval van Grondwetsherziening het woord mannelijke uit de Grondwet mocht ver dwijnen, dan gebeurt zulks met 't kennelijk doel om het kiesrecht voor de vrouw mogelijk te maken. Het valt in 't oog, dat herziening der kieswet, indien ook zij de vrouw met zoovele woorden uit sluit, daardoor noodzakelijk 2ou worden. Er wordt dan opnieuw een deel van uw kostbaren tijd ge vraagd, die aan zooveel andere zaken nuttiger kan worden besteed, terwijl de vrouw langer dan noodig is op hare noode ontbeerde rechten moet wachten. Hetzelfde bezwaar bestaat tegen de 2de alinea van art. 2 voor de eerste en derde zinsnede, waarbij aan den man kiesrecht wordt verleend voor den aanslag in de Rijksbelastingen zijner vrouw, ja, aan den zoon eener weduwe zelfs voor dien zijner moeder. Mocht eindelijk de Grondwet aan de vrouw recht doen wedervaren, dan nog blijft de gehuwde vrouw in den ouden toestand. Het gering aantal mannen, dat door weglating van genoemde zinsnede van het kiesrecht verstoken zal blijven, geeft toch waarlijk niet zulke groptsche bewijzen van geschiktheid en welstand om ter wille van hen deze vernedering der gehuwde vrouw te rechtvaardigen. Wat de be zwaren van moreelen sard betreft, die tegen deze alinea kunnen gemaakt worden, het is hier de plaats niet om daarop te wijzen, maar ze zullen aan uwe aandacht evenmin als aan die van adressanten zgu ontgaan. 3°. Waar de Grondwet van den kiezer kenmerken van geschiktheid en welstand eischt, laat ze in het raidden, waarin deze kenmerken moeten bestaan. Men mag veronderstellen, dat do grondwetgever zich kenmerken heeft gedacht, waaraan onmogelijk door vrouwen kan worden voldaan. Inlassching van het woord mannelijk beteek en de voor hem waar schijnlijk de zekerheid om kiezers te hebben, zooals hij ze zich voorstelde. De kenmerken van het ontwerp, dat nu in be handeling is, hebben niets speciaal mannelijks en het gebruik van bet woord mannelijk bewijst dan ook niets dan het opzet om de vrouw uit te sluiten, zonder dat de wetgever zich bij machte gevoelde om daarvoor voldoende redenen op te geven. Aan bet einde van het adres zeggen adressanten: Wij verwachten van u, vertegenwoordigers van het volk, waartoe toch ook de vroow behoort, dat, moogt ge al ineenen niet bg machte te zijn haar het kiesrecht nu te verleenen, gjj toch znlt weigeren haar nieuwe hinderpalen in den weg te leggen bij bjj haar streven naar staatkundige gelijkstelling met den man. Falb over het weer in September. Die maand zal volgens bem in het algemeen beter dan Augustus en, behalve enkele regen-periodes, ook tameljjk droog zijn. De temperatuur is booger dan in Augustus; vooral om en bij den 4en en den 21en. Dan kan men ook onweer verwachten. De voorspellingen van 1 tot 6 September luiden echter minder gunstig. >De neerslag neemt toe", aldus begint Falb zijn mededeeliDgen over het in deze periode te verwachten weer, en omstreeks den 4en, een kritischen dag van de tweede orde met maansverduistering, zal zij echter verspreid en vooral in het westen en in het noorden groot zijn, De talrijke onweers dier dagen vertoonen een droog karakter. De temperatuur is tamelijk hoog. In deze of iu de volgende dagen zullen waarschijnlijk aard bevingen voorkomen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St. Annalancl. Bg de aanbesteding der vernieuwings- en onderhoudswerken aan deu calami- teuspft "Suzannapolder"dienst 1895/96, zijn ingeleverd vier biljetten. Ingeschreven was door: Jb. Geluk te Tholen voor f 1537; M. Kleppe te Scherpenisse voor f 1519Jobs. Elenbaas te St.-Annalaud voor 1510Jb. Moerland te St.- Annaland voor f 1498. Aan den laagsten inschrijver is het werk, onder nadere goedkeuring, gegund. De raming bedroeg f 1411,98. Door het Dagelgksch Bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroom en zijn Woensdag verpacht de perceelen op de Ierseker oesterbank, voor f 13,560, zijnde ruim f 10,000 minder dan de vorige verpachting. Lnmllioinv en Veeteelt. Onder Steenbergen, Dinteloord, Gastel en Hoeven zullen in de volgende maand vier groote böf- stedentoebehoorende aan Belgische eigenaars, publiek verkocht worden. De hofsteden hebben met de landerijen een uitgestrektheid van 332 hectaren. k V 11 k V V IV Bedankt voor het beroep als predikant bij do Ned. Herv. Gem. te Stavenisse door den heer v. d. Berge, pred. te Varseveld. O V O IS II IV IJ S. Bij het te Wagoningen op 26 en 27 dezer gehouden examen landbouwkunde (I. o.) is o. a. geslaagd do

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3