ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Reclames. Zaterdag 31 Augustus 1895. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6659. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'Ö Cts. Elke regel meer IS Cts. J". D£3 OH A AF1 Cz., Mr. KLËEBIBAKEB, POSTSTRAAT O 1Q3, Zierikzee. De M AiS DATEN ten behoeve van de deelgereehtigden in het jaarlijkse!) legaat der Stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSD0CHTER VAN SPARW0UDE kunnen ter Gemeente secretarie worden afgehaald. KENNISGEVING. Begrooting der Inkomsten en Uitgsven der Gemeente voor 1890. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der Inkomsten en Uit gaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1896, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 29 Augustus 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Iu dezen tijd van gebrek aan politiek nieuws is het niet te verwonderen, dat er veel wordt geschreven over zaken, die anders weinig de aandacht zonden trekken. Zoo wordt er dezer dagen veel gepraat over het onderhoud, dat Keizer Frans Jozef van Oostenrijk te Ischl, waar hij den zomer door brengt, gehad heeft met graaf Badini, den stadhouder van Galiciö. Dat de Keizer den graaf, een der hoofdleiders der Poolsche partij, waarschijnlijk ontbieden zou, om met hem over de definitieve oplossing der Kabinetscrisis te spreken, werd reeds lang vermoedmaar voorbarig waren zij, die reeds wisten te vertellen, dat de Keizer hem eene opdracht tot samenstelling van een Ministerie zou hebben verstrekt. Integendeel, de Keizer heeft besloten eerst in het najaar tot het vormen van een definitief Ministerie over te gaan. Of graaf Badini, dan wel een der andere anti-liberale leiders met de samen stelling van een Kabinet zal worden belast, zal natuurlijk voorloopig onbeslist blijven. Maar wel schijnt graaf Badini bjj zijn onderhoud met den Keizer het program ontwikkeld te hebben, dat hij volgen zou, indien hij als Minister-President mocht optreden. In de eerste plaats zou het zjjn streven zijn eene meerderheid te vinden, gevormd uit de anti-liberale partgen, met het doel krachtig op te treden tegen de werken der liberalen en radicalen, die vooral uitbreiding van het kiesrecht verlangen. Maar indien de Keizer op dit program inging, zou hij weder de politiek volgen door graaf Taaffe gevolgd, doch waarmede deze fiasco heeft gemaakt. Het is derhalve moeilijk aan te nemen, dat de Keizer daartoe weder zijn toevlucht nemen zal. Moeilijk echter is de vraag te beantwoorden, wat er dan gedaan moet worden. De pogingen van den liberalen leider Von Plener, om eene meerderheid te vormen uit een verbond tusschen de liberale en de clericale Duitschers en de Polen, is geheel mislukt. De liberale Dnitschers, ofschoon de tal rijkste paitij in het Huis van Afgevaardigden uitmakende, zijn niet sterk genoeg om alleen een liberaal Kabinet te kunnen steunen, evenmin als de clericale Duitschers en de Polen. De Jong- Czechen, de sterkste oppositiepartij, blijven volharden bij hun verlangen, dat aan Boheme dezelfde rechten zal worden verleendwelke aan de Hongaren zijn toegekend, een eisch, die echter nimmer door Keizer Frans Jozef zal worden ingewilligd. De anti-semieten zijn ook nog steeds in de oppositie, terwijl de vertegenwoordigers der andere volken der Oostenrijkscbe monarchie hun eigen belang volgen, zich telkens aansluitende bij die partij, van welke zjj de meeste vo.ordeelen te wachten hebben. Zooals inen ziet, is de quaestie niet zoo heel gemakkelijk op te lossen, eu of graaf Badini er een middel op weet, zal moeten blijken; vooreerst echter zal er nog geduld moeten worden geoefend in de oplossing dezer quaestie, evenals in die van de Armenische gruwelen. Werkelijk de JPorte heeft eer van haar tactiek. Zij houdt de vertegenwoordigers van Rusland, Engeland en Frankrijk heel zoet aan het lijntje; maar vorderen doet zij niet. Dit begint nu toch eindelijk Rusland te verdrieten, althans er liep een bericht, dat men er aan de Newa aan dacht, den bevelhebber der Russische troepen in den Kaukasus bevel te geven zich gereed te maken voor een mogelijke interventie in Armenië. Evenwel, hoe Rusland er ook persoonlijk over moge denken, en of het talmen der Porte hem nu al begint to verdrieten, nu het eenmaal in overleg met Frankrijk en Engeland is opgetreden, kan het in geen geval tot vijandelijkheden overgaan, voordat do aanhangige diplomatieke besprekingen zijn geëindigd. En wanneer de Porte ziet, dat het ernst wordt, welnu dan geeft zij toe, langzamerhand nu wat en dan wat, zooals zij nu reeds Shakir-Pacha, overeen komstig den wensch der Fransche, Eogelscbe en Russische regeeringen, tot gouverneur van Armenië benoemde, en redt op zoo'n manier de reputatie der Turksche diplomaten, wier streven bet steeds is alle quaesties op de lange baan te schuiven. De betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië zijn tegenwoordig niet bijzonder gunstig. Naar men weet, heeft de Hongaarsche regeering onlangs een verbod uitgevaardigd, betreffende den invoer van varkens uit Servië. De Servische regeering heeft daartegen geprotesteerd en wel op grond dat het geneeskundig onderzoek, door de Servische autoriteiten bij de grenzen ingesteld, voldoende is om te verhoeden, dat zieke varkens uit Servië naar Hongarije worden gezonden. Van daar dan ook, dat de Servische regeering onmiddellijk heeft besloten, den invoer van varkens uit Hongarije in haar land te verbieden, op grond, dat de varkens ziekte in Oostenrgk-Hongarije en in Bosnië zich steeds meer uitbreidt. De Servische gezant te Weenen heeft den Oostenrjjkschen Minister van Buitenlandsche Zaken een nota doen toekomen, waarin over deze quaestie wordt gehandeld. Wellicht komen beide regeeringen tot een schikking en houden soortgelijke maatregelen als hierboven ge meld, die altijd ten nadeele der bevolking uitloopen, spoedig op. Het Parlement in Kngeland houdt zich nog altjjd bezig met de behandeling der begrooting. De regeering is voornemens, het debat deze week te sluiten, maar indien dat mogelijk zal wezen, dan moet er gedurende de volgende dagen meer worden afgedaan dan tot hiertoe geschiedde. En wanneer men nu bedenkt, dat de begrooting voor Ierland nog aan de orde komen moet, en de Iersche afgevaardigden voornemens zjjn, zich daarbij gedacht te weren, dan wordt het uitzicht, dat het Parlement deze week zal uiteengaan, zeer gering. Uit het tot hiertoe bjj de begrootingen behandelde stippen wij aan de verklaring van den Minister Balfour, naar aanleiding der formatie van eene parlementaire groep, die eene internationale munt regeling voorstaat. De Minister verklaarde niet te gelooven, dat voorloopig veel kaDS op het welslagen van den arbeid eener nieuwe internationale conferentie over dit onderwerp bestaat; en ten andere de mededeeling der regeering, dat zjj in zake Egypte, de staatkunde van het vorige Kabinet zal voortzetten; eene verklaring, die elk nieuw Ministerie in dit opzicht aflegt en die overeenkomt met het bekende si j'y suis, j'y reste. Bij de behandeling dezer quaestie hield de bekende reiziger Stanley zijn maide-speech en hij verklaarde zich er tegen, dat Engeland Egypte zou verlaten, voor dat land even krachtig zjjn zal, als toen het zich genoodzaakt zag daar op te treden. slechts door een persoonlijken band verbonden waren. Men bleef dus even wijs! De ondste gevangene der gevangenis van Mons (BergeD), Jean Blockman, afkomstig uit Luik, is overleden, na vijf-en-dertig jaar opgesloten te zijn geweest. Hij was ter dood veroordeeld wegens moord en zou thans juist van de verdere straf vrijgesteld worden. Blockman was zeventig jaar. Indië. Uit Soerabaja wordt aan de Loc. geschreven, dat nieuwe moeieljjkheden op Lombok te duchten zijn, ditmaal met de Sassaks. Verscheidene zende lingen van Goesti Djilantik moeten zich op het eiland bevinden. Engeland. Omtrent de Londensche nienwighoid van rooken onder de godsdienstoefening wordt nog het volgende meegedeeld. Onlangs werd in Whitechapel de nitnoodiging verspreid »Als gjj vrjj rooken wilt, komt dan Zondag namiddag te drie uur in »Christ Chnrch Hall", Hanbnrystreet. Een kosteloos kop thee, als gij wilt. Tabak gratis". Waarschijnlijk was die nitnoodiging niet algemeen bekend onder de arme bewoners van dit stadsgedeelte, want er kwamen maar 200 mannen en vrouwen, de meeste mannen met pijpen, maar geen van allen met een zier van het geurig kruid. Zij werden allen bediend met tweemaal stoppen, en terwijl dit gebeurde, gaf de predikant het voor beeld door zgn eigen pijp aan te steken en te rooken. De proefneming slaagde nitnemend. De pijp bleek een verbazend kal moerend middel te zjja, en het lijdt geen twijfel of het zal door den predikant zoo voortgezet en door anderen nagevolgd worden. Eonige vrijzinnige dames hechtten door hare tegenwoordig heid op de galerg hare goedkeuring aan deze nieuwigheid. Oostenrijk. Weenen. 27 Aug. Op de jaarl. graanmarkt zgn voor 50,000 centenaars tarwe transacties voor de Oostenrjjksche markt gesloten, inaar geen trans acties voor Europa. De stemming was prijshoudend. De prijs van rogge is met 5 kreuzer gestegen; do operation in het groot bestonden uit 50,000 cente naars voor Boheme en een deel van Moravië. Voor Oostenrjjksch-Hongaarschen uitvoer is groote vraag. De eerste soorten hebben boogere pr(jzen bedongen. Voor goede en middelmatige soorten werden de prijzen gehandhaafd. Miudere soorten konden moeilijk koopers vinden. De prijs van haver was uiteen loopend; de termjjnhandel werd met vaste prijzen F r a n k r ij k. Volgens Le Soleil wordt in het dorp Morlaas, in de Pyreneeën, eiken Vrjjdag een haar markt ge bonden. De koopers komen in grooten getale, elk gewapend met een groote schaar, en in de groote dorpsstraat staan de jonge deernen, die haar hoofd tooi willen afstaan, bjj tweetallen op den drempel der huizen. De prijzen van het haar zijn 3 tot 20 francs, naarmate van zwaarte en klenr. Men zegt dat Chassepot, de uitvinder van het voor 25 jaren zoozeer gezochte achterlaad- geweer, thans te Nizza hotelhouder is. Duitschland. i\ keil, 24 Aug. Bij het aardappelschillen kregen twee kvveekelingen der Franciscanerbroeders twist, waarbij de een den ander tengevolge van een onge- lukkigen, niet met voorbedachten rade toegebrachten stoot, doodstak. België. In de beide Belgische Kamers is Dinsdag een vinnig debat gevoerd over den Congo-staat. Terwijl do afgevaardigde Colfs verzekerde, dat alles, wat dien staat betrof, even duister was, dat men niets vernam, dan dat er geld noodig was, moest men van buitenaf vernemen, dat er eeu conflict geweest was tusschen de Mahdisten en de Belgische troepen. Lorand voegde er bij, dat onophoudelijk de inboor lingen opstaan tegen den staat, die daar de beschaving bevorderen wil. Hoe kan dat, wanneer er geen misbruik gemaakt wordt van de verleende macht? De minister De Burlet noemde de taal van Lorand onvaderlandslievend, waarop deze antwoordde, dat zijn vaderland België en niet de Congo-staat was. De Burlet meende de gevraagde interpellatie niet te moeten aannemen, aangezien de Congo en België Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. LTv Stoffel. Ik koenroe je vertelle buurt dat aol m'n koren binne is. In 't begin ek nog al motte wurme mar de leste düigen waire best. Zoa xieje, dat er toch dikkels uutkomst op de bezwairen volgt. Jilles. Dair ei jie volkome geliek in, mar je ondervind dairbie nog al is dat er eerst 'n groate striepe deur de rekenienge gait voor dat er uutkomste is. Want as ik m'n terve laite stain aode tot er mooi weer kwam, dan rouwe d'r wairschienlik veel schot ioweze, zoa oak mit m'n erten, dairvan zou ik zeker niks overouwen Stoffel. In toch is 't nog al wel oieloapen, de wind eit onzen reddenden engel ewist; eije oirt dat de burge meester 18 bailtjes kerwejj edosse eit? As et nie te laite was gieng iederen boer nog kerweij zaaie, op oope om kom mende juire oak is 'n goeije slag te slain. Jilles. Dan zou de mart van dat zaid al gouw in de kelder zitte. Je mot mar is kieke wat die enkele daigen mooi weer de marten in llauwte lieten verv&ole. Gelukkig dat den oest middelmaitig goed is, anders was ons paspoort zeker eteikeut. Dair komt geen geld van de producten. Geloaf jie noe nie dat as er nie eel gouw verandcrienge komt in de marten, dat aol de boeren die van d'r beslag motte leve d'r van deur motte? M'n zouwe aolemaile mit de vuust op taifel motte st&i oin tot verbeterienge te kommen. Is et geen schaudaot zoa as er mit onze Nederlandsche boeren espeelt wordt? Dat kleine België geeft ons op 'n leelike wieze de kairt. Ons vee, onze butter in meer andere producten worre rnit inkommeode rechten bezwaird, in as je dan feest op wat maniere daim ewerkt wordt. De mens- onteerende sinokkelandel speelt dairin de afschuwelijkste rollen. De mensen worre opezweept deur den drank om zich sterk te maken tegen do gevairen die dien andel trotsere mot, in et gebeurt nie zelden dat ze as 'n redeloos dier doodeschote worre in dat voor 'n wairde van enkele franken, die de enne geblinddoekte drievers plus 'n buukjo vol jenever in bier, dairan verdieno. In sommige douanen? deze worre tot ontrouw in d'r betrekkingen verleidt deur de overweldigende kracht van Bachus. Dat kost de koapluu veel geld, mar as je dan ziet dat ze op één beest soms 150 gulden verdiene, dan kan dat. Sloffe!. De Belgische schatkist# zal op die wieze weinig ebait worre, in de boeren die vee an motte koape moge et oak diere betaile, want zo kunne voor d'r eige nie genoegzaim fokke, alleen ze dit in d'r voordeel, dat ze om du rand van d'r land 'n portie schobbero unkweekc. Jilles. Dairoin wordt or zoa ier in dair emompelt over 'n Mineslerie van Landbouw om de boerestand in Nederland te beschermen. Stoffel. Verheel je dat er 'n Schouwscn boer as Menister nair den Aig most, dat zou zeker goed uulkommc, want oo gairn ze in d'r voordeel rekene, zouwe ze du groate lui geliek geve. Jilles. Nee Stoffel, zoo'n baintjo is voor geen boer wegeleit, dat is voor 'n neefje van et oage bestier, je begriopt wel dat et voarstel dairvan uutgait, want dair is 'n grotten duit an te verdienen en belange nie voor één min, noe m'n jongen, 'n oap mit pennelikkers bin datrvoor naodig, die te sairne duuzende guldens dairvan opstriekke. Stoffel. Ik wel is oirt dat de groute mannen 'n klein bitje doe voor duuzend gulden. Jilles. Dat kan oak nie, want ik oirde lest dat as de leden van do Eeste Kaiiner ééne keer koffie drienkc, (dair zal oak wel 'n broadje bie wen), per keer vieronderd gulden kost. Stoffel. Zukke koffie verkoapt r. d. Oiessea nie, die soort zou ik wel is 'n keer wille drienke. Jilles. Foei buurt, je mag nie begcerc, 't is oak geen spekje voor joe bekje, want dan zou je Griette geen koffie meer voor joe kunne zette. Wat most zo mit zoa'n verwend schepsel anvange? Den groat-tcn elft van de menseid is verwend in dairom kost aoles zoa veel geld, in motte er zoaveel mensen krom legge om mit 'r inkommen rond te spriengen. 't Is 'n opmerkclike tied die m'n bcleve; in vroeger jairen oirde je nooit van reizen, in die noe nie opreis gait, komt as fersoenlik men9 nie in anmerkinge. Zeis meiden en knechten oir je eel wiesgeerig over de groate oflandse steden praite, dair ze eenigc daigen deurbrochten. fn den Aig in Schevenieoge klaige de burners dat ze overstroamt worre van vrimdeliengen, die in de logementen d'r zuurbespairde duitjes kommc brienge, in ier oir je oalgeineen de klacht, dat er geen verdiensten bin. As m'n noe mar iets konne verzinne om dien stroam nair Aimslie te verleggen, dan was soins eel ons edandjo d'r mee ebait. Stoffel. As de schaiscbaine tot badinrichtinge emaikt wierd, zou er inogelik wel kanse op weze. Onze presendent inoste m'n dair is over spreke, die zal er wel wat opwete. Jilles. Kiek Stoffel dat is 'n goed idéé van joe, mar ik vreeze dat m'n et beste dairvoor zulle ontbreke, want as m'n in ons eilandje is rond zie, dan is er nie veel voor- uutgank te bespeuren, dair 19 geen ééne tak van nijvereid die bloeit. De scheepvairt is an laiger wal, de landbouw stait op waggelende poatjes, de fabrieken bin naigenóeg aolemaile verdwenen, rneestoven, garancienfabriek, olieslaigerie, 'n tal van zoutkeeten, outzaigmolen, pelmolen, weverie, vlasserieën, sleenbakkerie, bierbrouwerieën in weet nie oevect iën beooren tot et schoone verleden. Wat rest er noe nog? Stoffel. Niks as branderiecn, want den een wordt nai den anderen uutebrand, in zonder dat je d'r erg in eit zie je de puunoapen roake. Jilles. 't Is wair buurt, 't is wair. Mar dat m'n et meeste verwondert, dat die mensen zoa rejaol van den assie kunne leve. Stoffel. Och ja. dat zeije dair noe, mar je zou is achter de schermen motte kieke. Jilles. Dat zei neef Cente oak toe ik lest op de Brouwes- aivense mart was. Ik merkte op, dat et stadje d'r zoa goed uutzag in zoa niks geen érremoe le zien was. Jao zeit ie, mar mit de mart zit den èrremoe achter slot, ieder doet wat ie kan om er voarnaim uut te zien; eens in 't jair is elk, die kermisse oudt, riekd, dan mot er geld weze, gait, zoa 't gait, mainden voorunt wordt dair al operekent. Stoffel. Dat doe de mensen overal buurt, in dat is prettig dat er nog zoaveef fut inzit om de mart in eere te ouwen. M'n Griette zeit as de martfut uut 'n boereinens gait, dan is de rest nie veel meer. Ik mot oak zegge 't is aol wat et landvolkje eit. Jilles. Dairom bin ik oak nair Brouwesaiven egai. m'n Saore aod er geen zin in omdat ze gairn nair de Zurk- zeesehe mart zou wille, zoaveel te beter, dat spairt nog wat. Op Brouwesaiven eit et m'n nie veel ekost. want ik bin mit neef overal ewecst, voor groate in kleine èrrebergen en lozementen, mar nergens bin m'n inegai, de kraimen in kersel bekeken, mar wat m'n et nauwkeurigste bekeken is vaoder Kas. Die man (je weet wel dat is 'n standbeeld van de stad) deè z'n oagen toe, ik kon d'r niks van zie. Of ie dat noe deé, omdat ie z'n stadgenoten mit de kermisse nie zie wouw, want nair ik oirde waire de meeste onken- bair. Neef zei oak wel dat ze aolemaile op d'r Zondaigse waire. Ik liet dat zoa, want je kunt dair zukke raore draoijen angeve, in alloh 't was »iart. Dairom liete m'n aoles mar blouw, blouw. Ik kon wel merke dat ze op d'r daigse wel is 'n rood in 'n geel kleurlje an mekaore vertoonde, in vooraol bie verkiezingen. In de gemeinteiaid gait et aoltied nog ekselent. Stoffel. Dat is plezierig, want as ze et dair nie eens bin dan worre dat diere kostgangers, die mannen motte mekaore aoltied geen geliek geve, mar bie 't slot van de rekenienge motte ze overeenkoinme. Jilles. Juust, in dat schient dair veel verbeterd, omdat ik er op de mart nie van oirde. Toe ik aoles bekeken aode bin ik al tiedig d'r van deur egai. Ik zei tegen neef: zoo'n groate drukte kan 'k nie best tegen. Toe ik over de mart nair uus gieng zag ik gelukkig geen mens, as neef Frans, die schient oak al nie op gerammel estelt te wezen, omdat ie zoa in z'n eentje liep, afijn ie is 't alleenig gewend. Stoffel. By je nair uus komrne kuijere? Jilles. Jao man, mar dat eit z'n mee in z'n tegen, want as je zoo'n reize gait, dan eije zoa de tied om overal nair te kieken in over te dienken. Dan gai je nai, oeveel verbeteriengen of er in zoo'n polder as Schouwen in de leste jairen ekoinme bin, in wat er nog edai kan worre an die gronden, die op ulpe tot verbeterienge wachte. Dan zie je boerderieën die pas ebouwd bin, mar oak onderscheije die in puun legge. Dan bekiek je de zeeweringen in begint inkomsten iu uutgaiven te overdienken, in je kornt tot de slotsoinme, dat oe voordeelig et in Schouwen oak gait, geen rooije cent van de lasten ofgait. Gelukkig kon ik 'n endje mit de melkwaigen meerie, mit neef Etenbais, dat leidde m'n wat of, in die man gaf m'n in z'n eenvoudigeid 'n goeye lesse. Ik merkte dat ie et uutstekend nair z'n zin oade, in zoa Jevreé in z'n -betrekkinge was. Nooit trok ie z'n eige van aol dat gecieler in geaspel (zeit ie)' wat an. leder liet ie z'n eige potje koke, in bemoeide z'n eige mit geen mens, dairom was ie mit elk goeije vrienden. Voorniet, doe ik voor anderen niks, zeit ie, in dairom kunne de mensen m'n goed lie. Je begriept anders is den eenen jaloers op den anderen in zeis eije de kaïs egaite. Zoa kwam ik nai dat ridje edai te è'n moei tuus, in was ik blie dat in'n Saore nog mit de thee gereed zat. Stoffel. Zoa zie je Jilles, dat 'n vrouwe 'n onraisbair stik in 't uusouwen is. Dairom gai ik ze weer mar' opzoeke, tot ziens. Gegroet oir! ÏEHSCHÜIPI^HEII». DURE SCHOENEN EN LAARZEN. Evenals voor eenige maanden de petroleum, zoo is thans bet leder plotseling ongemotiveerd duur in prjjs geworden. Een schoenmaker deelde mede, dat de prgsverhooging op heden reeds 37 pet. bedraagt. En 'tzal nog hooger gaan wellicht. Wat is daarvan toch de oorzaak? vraagt iemand in het Friesch Vbl. Vermindert de veestapel? Of doodt men niet zooveel koeien meer, zoodat er niet zoovele huiden ter markt komen, waarvan leder kan worden gelooid en deze schaarschte den prijs doet stijgen? Het een noch 't ander wil de schr. gelooven. Het Friesch Vbl. antwoordt met een artikel aan te halen, voorkomende in het vakblad De Schoenmaker. >De hoofdoorzaak van de hooge lederprjjzen" schrgft dit blad »is eene combinatie of vereeni- ging van voorname looiersfirma's in Amerika, welke de huidenmarkt van geheel Noord- en Zuid-Amerika en daarmee die der geheele wereld in handen heeft. Tot deze in Mei 1892 met een kapitaal van 120 millioen dollar opgerichte vereeni.ing behooren ongeveer 80 percent van alle looieis 111 Amerika, en evenzoo de meeste lederhandelaars m makelaars. Van het zetten der prjjzen door deze vereeniging hangt goheel de prijs der huiden af". Zij is zich van hare alleen-heerschappij bewust en voert nu de prgzen onbillijk op. Daardoor alleen heeft zjj nu in zes maanden tjjds een winst gemaakt van ruiin 9 millioen dollar. >De trust" heeft in tjjden, dat de huidenmarkt laag staat, bet door zijn enorm kapitaal in kas in zjjn macht, ontzaglgke hoeveelheden huiden op te koopen en do controle der uiarkt in banden te krijgen. De looiers, welke niet tot do vereeniging of trust" behooren, hebben slechts over weinig voorraad te beschikken. De onafhankelijke looiers betrekken alleen hun huiden uit Zuid-Amerika, van den toevoer niet voor den trust" bestemd en moeten, om hun bedrijf vol te houden, voor het weinige dat er is, booge prgzen betalen. De ver eeniging heeft de beide groote markten van Zuid- Amerika: Buenos Aires en Montevidio geheel in handen; zij laat hier de huiden door eigen ver tegenwoordigers opkoopen en wekelijks toezenden. Van de onafhankelijke niet tot de vereeniging beboorende looiers hebben velen zich gedwongen gezien, hun productie te beperken of hun bedrijf geheel neer te leggen, daar het hun niet mogelijk was, een voldoend getal huiden te bekomen". De groothandelaars bobben dus de geheele be weging in hunne handen. Het ergste is, dat het publiek geheel machteloos tegeu hen over staat, want waar men, toen de petroleum zoo hoog in prijs werd, zich van gas kon bedienen of de pit wat lager schroeven, daar zullen er in dit geval toch wel niet veel toe komen, die hun dure schoenen uit- en een paar goedkoopere klompen aantrekken, 't Moest zgn dat de omstandigheden een genie te voorschijn brachten, die eene stof uitvindt, welke het leder vervangen kan en tot een goedkooperen prijs kan worden verkregen. Als dat eens gebeurde, zouden ten slotte de trust- mannen zich zelve nog het leeljjkst in de vingers hebben gesneden, waDt hun leder zou dan niet meer worden begeerd. 349ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 4e klasse van 2629 Aug. 1895. Prijs van f IOOO, No. 10088. Prijzen van f 5343 5344 5346 8236 8243 8271 8277 9551 9555 10Ü04 10030 10043 10064 10081 10082 10085 10102 10103 12351 12359 12383 12387 12388 12822 42823 12829 12831 Burgerljjke Stand van Zierikzee. geboren: 23 Aug. Een zoon van A. Flikweert en W. Koppens. 24 dito. Eene dochter van W. Lokker en J. Krijger. Eene dochter van L. Peute en J. de Vos. 26 dito. Een zoon van J. M. Waller en A. Corbeel. 27 dito. Eene dochter van I. Kommer en H. J. Holm. gehuwd: 29 Aug. II. J. Koning, 27 j. jm. en M. Ribbens, 29 j. jd. overleden: 24 Aug. J. Pekops de Haas, 43 j., man van M. J. Mes. 29 dito. C. B. van de Voorde, 77 j.wedn. van C. Krijger. lURKTIIERICUrSN. ZlcrikwM?, 29 Augustus. Het aanbod was heden zeer ruim. Tarwe onveranderd, groene Erwten, Chevalier en Wintergerst niet dan met een prijsverlaging van 25 11 50 cent per Hectoliter te verkoopen. Puike Tarwe f 5,25 a I 5,40 Goede en mindere f 4,75 a f 5,25 Rogge f 3,25 a f 3,60 Chevaliergerst f 3,25 a f 4, Zomergerst f 3,— a f 3,35 Wintergerst f 3,a I 3.60 Groene Erwten f 5,75 a f 7,25 Haver 1 2,— a f 2,40 Weekmarkt te Zierikzee, 29 Augustus 1895. Boterprjjzen: De Boter is verkocht voor 55, 60, 65 en 70 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,70, f 0,92'/,, f 0,95 en f 1,per 25 stuks. STOOMBOOTl>IEHVST Ml PD EL BURG-ZIERIKZEE. AugustusSeptember 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: 's morg. 's midd. - 5,— Zaterd. 31 7,40 Zondag 1 Maand. 2 Dinsdag 3 7,40 7,40 7,40 Woensd. 4 7,40 Dond. 5 Vrijdag 7,40 7,40 Zaterd. 31 7,50 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 1 Van Zierikzee Zondag Maand. Dinsdag Woensd. Dond. Vrijdag 7,50 7,50 7,50 6,— 7,50 's midd. 3,45 12,— 3,45 3,45 3,45 3,45 12, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt H'omsdflg van Zierikzee naar Mid delburg en des Vrydag-naiuiddags van Middelburg naar Zierikzee. Zoo de Heere wil, hoopt onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder KEELTJE VAN DER MAAS, Wed. K. Dag, den 4dtn September aanst. haar HO* teil Geboortedag te herdenken. Renesse, 30 Augustus 1895. Uit aller naam, C.« DAG. Ondertrouwd Sint-Annaland, Stavenisse, J. QUIST en K. LUUK. -28 Augustus 1895. Ondertrouwd HENDRIK VAN DRIEL Cz. NEELTJE POTAPPEL Jd. Middelburg, colijnsplaat, Algemeene kennisgeving. 30 Augustus 1895. Ondertrouwd W. MOELKER Lz. T. DE FOUW, Wed. A. Hoek. Tholbn, 80 Augustus 1895. V Getrouw d L. J. CORNELISSE Lz. en C. T. DE BRUIJNE, die hunnen dank. betuigen voor de betoonde belangstelling. Capelle a/d. IJsel Renesse, 29 Augustus 1895. Getrouwd: LEENDERT SIMON KREPEL en PETRONELLA JOHANNA NOUWEN. Amsterdam, 29 Augustus 1895. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartcl(|ken dank voor de vele, zoowel stoffelijke als andere bewijzen van belangstelling, bij de viering van bunne 50-jarige Echtvereeniging zoo ruimschoots ondervonden. Noordwelle, 29 Augustus 1895. M. VIERGEVER. W.' VLAANDER. Sociëteit „Ons Genoegen". BALLOTAGE op Zondag aanst., van 12 tot half 1 ure. De Deurwaarder L. M. VAN ROGE- LENBERG te Zierikzee zal, op Katerdag 9 September 1895, des namiddags ten 2 ure, aan de Woonhuizen - en ten verzoeke van IMAN ZORGE en LEENDERT SIESSE te Capelle (Duiveland), veilen en verkoopen Meubilaire- en Huishoudelijke Goederen, als: Kabinet, Kasten, Ladetafels, Tafels, Stoe len, Spiegels, Klokken, Kachels, Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk enz. Voorts: Arbeidersgereedschappen, een Loopvarken enz. Bij inschrijving te pachten, voor 14 jaren, ingaande dadelijk: 2 Heet. 33 Aren ÏO Cent. BOUWLAND, Zuidlokken aan den Kerkwerve, Sectie E No. A. Hanse. Biljetten met opgaaf 68 Cent. in te leveren v tcniber IS95. ten Mr. J. C. VAN DER LEK Schouwschen dijk onder 200in pacht geweest bjj van pachtprijs per 41 A. óór of op 5 Scp- kantore van den Notaris DE CLERCQ te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1