ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 29 Augustus 1895. RECLAMES. Raadszitting van 27 Aug. LI. te Wissenkerke. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6658. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regel» 30 Ct». meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zietnkzeesche Nieuwsbode,J 15 regels T'S Cts. Elke regel meer lö Cts. DE ORAJVF Cz., Mr. KliEËBHASEK, POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Engeland. De omstreken van Londen en de Dover- en Deal-districten in Engeland zjjn geteisterd door onweders, zoo hevig ids men zich niet herinnerde ooit bijgewoond te hebben. Op verscheidene plaatsen werd door den bliksem brand veroorzaakt en de schade, die allerwegen werd aangericht, is aanzienlijk. Te Sandwich werd de bliksemafleider van de St. Bartholomeuskerk getroffen en de toren werd zóó gehavend, dat men hem in het belang der veiligheid moest omhalen. Het dak van de kerk werd eveneens getroffen en een groot aantal leien werd naar alle richtingen verspreid, men vond ze zelfs op 40 meter afstands van de kerk. Te Woodnes- borough, ongeveer tien mijlen verder landwaarts in, werd een korenschuur door het hemelvuur getroffen en geheel door brand vernield. Te Dover sloeg de bliksem in een huis eu een hnis even buiten de stad, bewoond door Mr. Backman, werd ernstig beschadigd, terwijl enkele der bewoners ternauwer nood aan het gevaar ontsnapten. De bliksem zette de raamgordijnen in brand en deed een gouden horloge met ketting, dat in eene bedstede hing, gedeeltelijk smelten. Op verscheidene plaatsen smol ten de telefoon- en telegraafdraden. In den vroegen morgen van Zaterdag, omstreeks 3 uur, sloeg de bliksem iu eenige boerderijen te Shedfield nabij Wickham, waardoor enkele stallen en koetshuizen geheel in rook opgingen, voordat de stoombrandspuiten van Fareham op het terrein waren. Verscheidene paarden en twee kalveren ver brandden en eenige hooibergen en voorraadschuren werden vernield. Het onweer woedde vooral hevig te Portsmouth en Brighton. Een jongmensch Ransome genaamdwerd in de nabijheid van Lancing College te Brighton op straat door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Ook op het eiland Wight moet het noodweer hevig geweest zijn. Een schuur te Perreton-Farm werd getroffen, doch de arbeiders, die zich in het gebouwtje bevonden, hieven ongedeerd. De schuur en een voorraad gerst in de nabijheid werden totaal vernietigd. De vischtmak Al bert" van Ramsgate, die zich in den vroegen morgen van Zaterdag op zee bevond, werd door den bliksem getroffen, waardoor de mast van het vaartuig aan splinters werd geslagen. De schipper, Alfred Wratten, die aan het roer stond, werd op de plaats gedood. Te Hampton werden een man en twee knapen in hun woDing gedood. Een 81-jarig man te Kingston, Henry Robert Gregson genaamd, die in zijn woning aan den Caversbam Road opstond om voor het raam naar het onweer te kijken, werd door den bliksem, die zich een weg door een rnit had gebaand, getroffen, terwijl bij juist uit zijn bed was gestapt. Hij viel dood achterover in het bed neder, terwjjl zijne vrouw, die in het bed overeind zat, ongedeerd bleef. In een huis te New-Maldeu baande de bliksem zich een weg door den schoorsteen en veroorzaakto een brand, die het geheele huis vernielde. Een soldaat van het 2e Wilts-regiment, die bij de barakken in een veld te Aldershof op post stond en in zijn schilderhnisje beschutting tegen het noodweer had gezocht, werd tegelijk met het scbilderhuis door het hemelvaar getroffen en bekwam ernstige brandwonden. Zijn geweer werd half gesmolten aan stukken geslagen en zijn kleederen geraakten in brand. Talrijk zijn verder de berichten omtrent vee, dat in de weide omkwam, waardoor enkele landbouwers zware verliezen leden. Italië. Te Rome heeft een geneesheer, verbonden aan eene inrichting voor behoeftige kraamvrouwen, een onverwachte vondst gedaan. Hij zocht in de bibliotheek van bet hospitaal'naar een wetenschappelijk werk, dat met andere boeken, door een twee jaar geleden overleden geneesheer, aan de inrichting was nagelaten. Toen hij het werk ontdekt had en het opensloeg, vond hij daarin aan rentegevende papieren voor eene waarde van 40 duizend lire of bijna 20,000. F r a n k r ij k. De aanslag op Rothschild. Wanneer baron Alphonse de Rothschild niet thuis is op 't oogen- blik geniet hij van het strandleven in Trouville worden de voor bem bestemde brieven eiken ochtend naar de Rothscbild-bank gebracht, in de rue Lafitte te Parijs, en daar, gedeeltelijk ten minste, door een vertrouwd employé geopend. Zaterdagochtend bevond zich onder Rothschild's correspondentie een vrij groot, wit enveloppe met drie 15 ctms. postzegels, en voorzien van een aan wijzing die volgens sommigen luidde: »striktpersoon lijk", volgens anderon: «opzenden bij afwezigheid van geadresseerde"in elk geval stond er nog iets anders op dan het adres. Het geheel zag er niet heel netjes uit, en men zeide zelfs dat de poststempels er met inkt op gezet waren later bleek echter dat de brief wel degelijk over de post gekomen, en door een besteller bezorgd was. De heer Jodkowitz, Rothschild's intendant, opende dezen brief eerst tegen half drie 's namiddags. Nog twee employés bevonden zich in het vertrek; een van hen vroeg of hij den brief aan baron de Rothschild zou opzenden, maar Jodkowitz achtte het niet noodig: er zou wel niets bijzonders instaan. «Het zullen toegangsbewijzen zijn voor de wed rennen of voor een concert", meende hij. En hij nam een stalen briefopener, stak dien langs den bovenrand in het enveloppe, stootte op iets, en scheurde toen het papier open. Hij zag nu dat twee draadjes die om een dubbel stuk karton vastgemaakt waren, verschoven; met een ongeduldige beweging nikte hij ze los, en op hetzelfde oogenblik had een ontploffing plaats met een knal als van een pistoolschot. Jodkowitz werd achterover gewor pen de beide andere employés waren niet getroffen. Geheel de rechterkant van het gelaat van den ge kwetste was als doorzeefd van kleine gaatjes; drie vingers van de rechterhand ontvleesden zijn kleederen op verschillende plaatsen gebrand. Stukjes karton waren in het rechteroog gesprongen. De gekwetste werd naar zjjn woning gebracht, waar men zjjn oog dadelijk opereerde. Dr. Mayer, de beroemde oogheelkundige, hoopt het gezichtsver mogen te kunnen behouden. In weerwil van de pijn die de heer Jodkowitz ljjdt, was zjjn toestand Zondag zeer bevredigend. Hij is een 55-jarig man, en sedert den oorlog bij de Rothschild's in dienst. Natuurlijk waren de directeur van het gemeen telijk laboratorium en andere ambtenaren er dadelijk bij, om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen. Op Jodkowitz schrijftafel werd een grjjsachtig poeder gevonden, waaruit men afleidt dat de brief kwik- chloried en chloorpotasch bevat moet hebben. Eerst genoemde stof is zeer moeiljjk te verkrjjgen, misschien dat men met behulp van deze omstandigheid dus een spoor kan ontdekken aangaande den dader, die overigens bezwaarljjk te vinden zal zijn. Men is het er ook lang niet over eens of men hier met een >principieelen aanslag" of een gewone wraak oefening te doen heeft. In zake den bovenstaanden aanslag op Roth schild, waarvan de heer Jodkowitz het slachtoffer is geworden, is nog niet veel licht gekomen. Te Vic-sur-Córe (Cantal), waar de brievengaardster moet verklaard hebben een enveloppe van de aan geduide grootte en geadresseerd aan den heer Roth schild ontvangen te hebben, is een man in hechtenis genomen, die al dertienmaal veroordeeld is geweest en voor een gevaarlijk anarchist wordt gehouden. Van andere zjjde wordt ontkend dat men de daders of dader op het spoor zou zjjn. De laatste tjjding over den toestand van den heer Jodkowitz luidt minder gunstig; de geueesheeren hebben het gekwetste oog opnieuw onderzocht en eene uitstorting in de oogholte achter het oog geconstateerd. België. Twee Brusselsche joDgons, 15 jaar oud, kregen lust in een uitstapje door de Ardennen. Elk met 45 frs. op zak, verlieten zjj, zonder iets aan hun ouders te zeggen, de stad. Natuurljjk was het geld spoedig op eu weldra kwamen ze met een leege bears te Marche aan. Van daar vertrokken zjj te voet naar Luik, waar zij afgemat en hongerig aanlandden in het politieburoel. De politie schreef aan de ouders en de vader van een hunner antwoordde, dat hjj zjjn jongen avonturier zou komen afhalen. De andere vader weigerde echter zijn zoon te halen en do politio was dus verplicht proces-verbaal tegen hem op te maken wegens landlooperij. Nederland. Ciorincheiti, 26 Ang. L.l. Zondagnacht brak bij den landbouwer Rjjnhout, op de Haar, onder deze gemeente, een hevige brand uit, die noodlottige gevolgen had. Ruim kwart over twaalven zeide de vrouw tot haar man, dat het org weer lichtte, niet vermoedende, dat er eon brand was uitgebroken, welke een oogenblik later zulk een ernstigen omvang zou aannemen. Intuaschen had men uit de verte den brand ontdekt en snelde men daarheen, om de bewoners te waarschuwen. De man en 5 il 6 kinderen waren terstond, half gekleed, buiten. Een kind van anderhalf jaar werd met brandwonden nog naar buiten gebracht, doch is, na in het Gasthuis verpleegd te zjjn, aldaar overleden. De vrouw, die reeds buiten gevaar was, doch in de meening verkeerde, dat er nog een kind in huis moest zijn, begaf zich wederom in het brandende huis, toen plotseling het geheele gebouw ineenstortte. Den volgenden morgen vond men haar ljjk, voorover liggend en geheel verkoold. Het werd naar een huis aan de overzijde gebracht. Om halftwaalf was alles afgeloopen, in zooverre, dat de massa hooi en koren bleef branden en gisterennamiddag nog brandende was. Het huis en de inboedel waren laag verzekerd, het hooi en het koren niet. Het is een zware slag voor het oppassend gezin, dat nu zoo goed als broodeloos is. Naar verzekerd wordt, moet aan kwaadwilligheid gedacht worden en zou van hooibroei geen sprake zijn. In de laatste weken zjjn al eenige soortgelijke branden in de omstreken voorgekomen. IloCterdaill, 27 Aug. Zooals bekend is, zjjn de veehouders voornemens een besluit te nemen om bij de wet aan den kooper toegekende rechten betreffende vrijwaring bij verborgen gebreken krachteloos te maken, door het vee voetstoots te verkoopen, zoodat, al zou do kooper van hun vee door verborgen gebreken schade lijden wegens ge heele of gedeeltelijke afkeuring, hjj deswege geen verhaal op den verkooper zou hebben. Dit bracht gisterenavond de Rotterdamsche slagers in een talrjjk bezochte vergadering samen, ten einde hiertegen ten krachtigste te protesteeren. Er waren enkelen, die het wenschelijk achten met de veehouders in onderhandeling te treden en ge- zamenljjk het kwaad onder de oogen te zien, doch dezen konden niet de meerderheid op hun hand krijgen. Het resultaat was, dat als motie werd aangenomen: »De vergadering van slagers, ge houden op Maandag 26 Augustus in het gebouw Odeon, heeft besloten geen vee op de veemarkt voetstoots te koepen". De wenschelijkbeid werd betoogd op de veemarkt met borden te laten loopen, waarop dezo motie vermeld staat. Men is belangstellend wat het einde van dezen strjjd zal zijn. Terncnzcn, 26 Aug. Ter gelegenheid van de 25-jarige exploitatie van den spoorweg Mechelen- Temeuzen was ons stedeke heden in vlaggentooi. Reeds van den vroegen ochtend af heerschte er eene aangename levendigheid op de straten. Op het perron van het station werden de minister van openbare werken in België, benevens de gouverneurs van Oost- en West-Vlaanderen en de Nederlandsche gezant te Brussel gecomplimenteerd door den com missaris der Koningin in Zeeland en het dagelijksck bestuur dezer gemeente. De toespraak van den burgemeester van Terneuzen werd beantwoord door den president van den spoorweg, den heer Van den Broeck. Te 12'/j uur was er op het raadhuis eon dejeuner, waarbij 75 personen aanzaten. Te 2'/3 uur vertrok de trein met den commissaris der Koningin naar St. Nicolaas. Ylissiiljsen, 27 Aug. Het eerste der drie nieuwe mailsteamers van de maatschappij «Zeeland", het stoomschip «Koningin Wilhelmina", is alhier aangekomen. De booten, welke, als alle drie de nieuwe steamers gereed zjjn, uit den dien6t zullen worden genomen, zijn de ss. «Prinses Marie", «Prinses Elisabeth" en »Prin6 Hendrik". Het ss. «Willem, Prins van Oranje", dat van nieuwe stoom ketels zal worden voorzien en een daarbij behoorende reparatie zal ondergaan, bljjffc dienst doen als nachtboot. Op 9 September zal met het nieuwe materieel een feesttocht naar Engeland plaats hebben. Door de maatschappij «Zeeland" zjjn daarvoor uitgenoodigd: post-autoriteiten, vertegenwoordigers van spoorweg- inaatschappjjen, huofd-redacteurs van binnen- en buitenlandsche bladen, "enz. enz. De badplaats alhier heeft dit jaar ook een bjjzonder druk bezoek van vreemdelingen gehad. Vele van de nu door families betrokken villa's zjjn tegen het volgende jaar wederom ver huurd. Ook is men thans reeds bezig naast de op de duinen staande villa's nog enkele andere te bouwen. Middelburg, 27 Aug. A.s. Zaterdagmiddag zal, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. Wilhelmina, op het Molenwater alhier eene parade worden gehouden door de Infanterie en dd. Schutterij, waaraan ook deelneemt bet schutterjj-muziekkorps. Vergezeld van zijn adjudant, kapt Ottenhoff, arriveerde hier Maandagmorgen de Kolonel- Commandant van het 3e Regiment Infanterie, W. Hingman, die zjja intrek nam in het hótel «Do Nieawe Doelen". Deozolfden dag inspecteerde die Overste het garnizoen, de kazerno enz. Heden worden door do 2e en 4e bataljons (garnizoen Middelburg en Vlissingen) in verschillende richtingen op Walcheren maooeuvres gemaakt, waarna des namiddags, met de staf muziek van het regiment aan 't hoofd, eene militaire wandeling door de stad werd gemaakt. GoCN, 26 Aug. Hier is tot stand gekomen eene afdeeling van den Bond van Post- en Tele- graafbeambtenDe beginselen en het doel van dien bond werden uiteengezet door don heer H. du Bois, voorzitter van de afdeeling Walcheren. Het Bestunr der afdeeling Noord- en Zuidbeve- land, zetelt te Goes, is samengesteld uit de heoren J. Boogerd, brievenbesteller te Goee, voorzitter, J. Melse, id. secretaris-penningm. en F. J. Frenks, brieven- en telegrambesteller te Cortgene, commis saris. Do directenr van het postkantoor alhier heeft zjjne ingenomenheid betuigd met het tot stand komen dier afdeeling. Bjj het graven van een waterput te Borsele heeft men op eene diepte van ongeveer anderhalve Meter eeno goed gelegde keibestrating ontdekt. Men vermoedt dat hot een deel uitmaakte van een verdronken dorp. Een paar kermisreizigers hebben de kermis ingeluid met eene gedachte vechtpartjj. Er vloeide heel wat bloed, en do politie moest de beeren in arrest nemen. Ondor voorzitting van mr. P. L. van Eeten had Maandagavond op hot Slot Oostende eene bijeen komst plaats van vereenigingen om de mogelijkheid te bespreken bij het vieren van den jaardag der Koningin een optocht te organiseeron. Een definitief besluit zal Vrijdag worden genomen. Het plan is de kinderen der onderscheidene scholen een optocht te doen houden, en ze daarna te onthalen. 's Avonds muziek op de groote markt met illu minatie en vuurwerk. Een en ander zal plaats hebben op 6 September. Den dag te voren heeft het jaarlijkscbe feest van Fioralia plaats in den tuin en de zalen van bet café «de Prins van Oranje". Op de lijsten van wege Volksvermaken rond gezonden, is voor ongeveer 280 geteekend. Siavenlssc, 27 Aug. In de Maandag 1.1. alhier gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor 1896, in ontvangst en uitgaaf sluitende op 14487,58, den raad aangeboden. Op het request, ingezonden door de liberale kiesvereeniging, werd besloten de gemeente-opcenten op het personeel met 20 te verminderen, zoodat zo nu worden 70. De hoofdelijke omslag wordt hierdoor dit jaar niet ver hoogd. Op verzoek werd eervol ontslag, ingaande 1 October as., verleend aan mej. K. Luijk alhier, als onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school. Sollicitanten naar deze betrekking, waaraan verbonden is eene jaarwedde van 150, kunnen zich deze week bij het bestuur aanmelden. Aanstaanden Zaterdag, 31 dezer, wordt hier van wege de vereeniging «Nut en Genoegen" de eerste jaarlijksche tentoonstelling vau «Kinderfloralia" gehouden. Voor het publiek is het lokaal geopend van 's namiddags 3-6 uur. Door genoemde vereeniging zijn 15 prijzen in geld, of in voorwerpen, in waarde daaraan gelijk, benevens 1 premie, beschikbaar gesteld. De potjes moeten óf Vrijdagavond óf Zaterdag morgen, daaraan voorafgaande, worden ingeleverd. Kicriltzcc, 28 Aug. Gisteren is te 's Graven- hage overleden de heer Mr. J. H. C. Horch, substituut-officier van justitie bjj de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch. Do overledene was van 1 April 1887 tot September 1893 substituut- officier van justitie bjj de rechtbank alhier. De onlangs t,e Ierseke opgerichte zeilvereeni- ging «Ierseke" hield Zaterdag haar len zeilwedstrijd van Iersekendam naar het Goesche Sas. 86 vaar tuigen, behoorende tot 7 klassen, namen daaraan deel. Weer en wind waren uitstekend. Behalve voor de jachten bestonden de bekroningen in 3/j en J/g der inleggelden. Bekroond werdenle van de jachten, jhr. Groe- ninx van Zoelen te 's Gravenhage(schipper Muller) zilveren medalje, de heer G. H. Kakebeeke te Goes, (sch. J. v. d. Plasse) bronzen medalje. 2e. van de hoogaarsen, 15—20 ton, Erven J. Sander te Ierseke, (sch. J. Glerum) f20, jhr. Groeninx van Zoelen, (sch. J. Griep) f 10. 3e. van de hoogaarsen, 9—15 ton, de heer A. Pols te Ierseke, (zelf sch.) f 8, de heer W. de Haas te Bergen op Zoom, (zelf sch.) f 4. 4e. van de akon, 1520 ton, Maatsch. de Schelde te Ierseke, (sch. J. Nieuwenhuize) f 8, de heer G. H. Kakebeeke te Goes, (sch. J. van Liere) f 4. 5e. van de aken, 915 ton, Erven Job Bom te Ierseke^(sch. D. Bom) f 4, de heer St. Duinkerke te Ierseke, (zelf sch.) f 2. 6e. van de aken, 5—9 ton, de heer De Groof te Vlissingen, (sch. L. Zuidweg te Krabbendijke) f 5,33, de heer A. M. Bolderman te Ierseke, (sch. 0. L. Bom) f 2,67. 7e. van de aken en booten beneden 5 ton, firma De Groot en Bolier te Ierseke, (sch. J. Ver schuur) f 4, de heer P. Poelman te Ierseke, (sch. E. Poelman) f 2. Op de Wester-Schelde werd Vrg dag de hoogaars P I 60, toebehoorende aan den heer Voerman, te Philippine, door den bliksem getroffen. Twee aan boord zjjnde yisschere waren geruimen tijd bewuste loos, doch kregen overigens geen letsel. Van het vaartuig is de mast stukgeslagen. - De gecombineerde veld- en marine-oefeningen, die in de tweede helft van September aan de kust en op het eiland Voorne eu Putten zullen plaats hebben, beloven zeer belangrijk te zjjn. Behalve de reeds vroeger vermelde oorlogsschepen, die sinds een paar weken oefeningen op het Haringvliet maken, zal de landmacht bestaan nit het regiment grenadiers en jagers, het regiment veld-artillerie, alle uit 's Gravenhage en het 6e regiment infanterie uit Bergen op Zoom, Breda en Vlissingen daarheen worden gedirigeerd. Dit geschiedt over Vlaardingen op Zaterdag en Maandag 14 en 16 September. KierlLxee, 28 Aug. De tegen heden na middag ten 2 ure uitgeschreven zitting van den Gemeenteraad kon geen voortgang hebben wegens onvoldoend aantal tegenwoordige leden. Tegenwoordig waren de H.H.v. Schelven, D. v. d. Vliet, J. Franse, Legemaat en de Vos van Steenwjjk. De openbare vergadering werd hierop verdaagd tot morgen namiddag 3 ure. Te Ouddorp wilde een arbeider een emmer water putten. Hjj sloeg geen acht op een geladen geweer, dat met overgebaalden haan tegen den regenbak geplaatst was. Door een of andere om standigheid ging 't af en de man kreeg de volle lading hagel in zjjn buik. Zijn toestand is levens- gevaarljjk. Tot de landverhuizers, die in do afgeloopen week naar de Nieuwe Wereld vertrokken, behoorde eene vrouw van 76 jaar uit Sommelsdjjk, die hare laïtsto levensdagen wil doorbrengen te Pateraon (Noord-Amerika). De 88-jarige W. A. van 't Hof te Dinteloord is door den bliksom getroffen en gedood. De bekende luitenant Clockener Brousson, die voor eenigen tjjd zooveel lof en instemming onder vond voor het nitgeven van een liederbundel «Voor Janmaat en Soldaat," ontving van velen, waaronder talrjjke onderwijzers, het verzoek om ook een dergelijk werkje voor niet-militairen uit te geven. Hieraan heeft de heer Brousson voldaan en in de voorrede van het nieuwe bundeltje, dat vijf en veertig liederen bevat en slechts een dubbeltje kost, schrijft hg «Bij het a.s. Koninginnefoest zon dit boekje door feestcommissies als toepasselijk geschenk onder de jeugd kannen worden uitgedeeld. De prijs is evenals van «Voor Janmaat en 8oldaat" zoo laag mogelijk gesteld. Ook op de hoogere klassen der Lagere School zou dit boekje den kinderen in handen gegeven kunnen worden. De melodieën hebben zij daar reeds ten deele geleerd en de onbekende wjjzen brengen de miliciens uit het leger onder 't volk, zoodat «De Oranjebloem" naast «Voor Janmaat en Soldaat" den nationalen zang veel verbeteren zal, wanneer ieder, die in dezen stennen kan, mij dien steun verleent." Van harte hopen wij dat bet zoo zjjn moge Een potret van H. M. Koningin Wilhelmina verfraait het sierlijke werkje. Met blooto voeten in zee! De Scbeveningsche baddokter dr. W. Francken, waarschuwt in het N. v. d. D. ernstig tegen het veelvuldig loopen met blooto voeten aan het strand der Noordzee. Het boude water aan de voeten, de brandende zon op het bovenlichaam, dit moet bij ieder, zoo het langer dan enkele minuten wordt voortgezet, ongunstig werken. Hetgeen goed is in Wörrishofen of aan de Adriatische Zee of in de Golf van Bi8caye, is nog niet goed aan het ruwe, aangrijpende Noordzeestrand. Jaarlijks nemen do gevallen toe, waar dr. Franckon bjj kinderen wordt ontbodendie na zulk oen voetbad plotseling over hoofdpijn klagen, en onder brakenbooge temperatuur (tot 41° C.) en de pressie-verschijnselen van het hart, uren tot dagen in ernstigen toestand verkeeren, met de kans van een hersenvliesontsteking. Anderen weer krijgen diarrheo en darmkatarrhof verschijnselen van valschen croup, en zelfs een paar malen leed de kleine patiëat aan blaaskramp, meestal verergering van die ziekteverschijnselen, voor welker genezing zjj naar Scheveningen kwamen. Er is nog een andere reden, waarom aan dit loopen met bloote voeten op 't strand en in 't water bepaald gevaar verbonden is: alleen in dit seizoen heeft dr. Francken een 10-tal kinderen behandeld, die blootsvoets in scherven hadden getrapt en diepe, breede voetzool wonden, sommige met vaatdoorsnijding en hevige bloeding gepaard, vertoonden. In een vergadering der Vereeniging van gemeentesecretarissen in de provincie Groningen is, overeenkomstig het voorstel van bet bestuur, besloten pogingen aan te wenden om een pensioen fonds op te richten en daartoe zoo mogeljjk met de Zeeuwsche Vereeuiging samen te werken. Die Ver eeniging stelt zich nl. een pensioensverzekering barer leden ten doel, maar acht, om een voldoende jaarljjksche uitkeering te kunnen verzekeren, niet alleen aan de ambtenaren zeiven, maar ook aan hun weduwen, een provinciale vereeniging te klein en daarom samenwerking met andere provinciën wen- scheljjk. Zondagmorgen is door een windhoos een visch- botter in zee een kwartier voor de haven van Hoorn geheel omgekanteld. De opvarenden zijn gered. De wereldtentoonstelling te Amsterdam werd Zondag bezocht door 13.600 betalende bezoekers. Een veearts, die per rijwiel zich naar Maaseik (Limburg) begaf, reed met zooveel kracht tegen oen stilstaand rijtuig aau, dat hg op de plaats dood bleef. Een boer moest in een der Zuid-Hollandsche steden 5 cent marktgeld betalen. Ten einde daaraan te ontkomen gaf hij den marktmeester een munt biljet van f 10. Daar deze het nog al druk had zeide hg: «pas het maar of geef een dubbeltje". Neen, zegt de boer, ik heb niet anders. De marktmeester telt hem nu in de hand 45 centen en haalt uit zijn tasch nog 19 rolletjes elk van 50 cent. De boer wil liever zilver hebben, maar krijgt ten antwoord»»ik heb niet anders". Met de opmerking «dat gebeurt mij nooit meer" verlaat hij met zijn vracht de markt. Over de levering der nieuwe geweren leest men in de Limb. Koerier van 24 dezer het volgende EEN DUISTERE ZAAK. Zooals bekend is, hebben zjj, die handelend op traden namens het syndicaat, dat zich gevormd had tot oprichting eener Nationale Wapenfabriek, het aan den Minister van Oorlog gedane aanbod tot levering der nieuwe geweren plotseling ingetrokken. Wat is de aanleiding tot deze spontane handeling geweest 1 Hooge, te hooge eischen van den Minister Of is, bij het vernemen dier eischen, hun, die in deze zaak het woord en de pen voerden, de schrik om het hart geslagen Of is er iets anders geschied, iets dat moeieUjk liet daglicht verdragen lMn? Voorshands zal ik mijn oordeel nog opschorten. Later zal de waarheid wel blijken, want 'tlaat zich voorzien, dat de staart dezer muis een onaf zienbare zjjn zal. Oprecht leed doet het mij voor de talrijke werk lieden, die in de op te richten fabriek jaren werk zouden gevonden hebben. Want niet alleen de 52,000 Manl. geweren en karabjjnen zjjn thans voor de nationale industrie verloren, ook de 4000 geweren der Marine, waarvoor de gelden reeds zjjn toege staan, later vermoedelijk gevolgd door 24,000 geweren voor het Ned.-Ind. leger, de reserve-geweren, ongeveer een 25,000-tal en vroeg of laat toch ook door een 50 a 60,000 geweren voor de al dan niet gereorganiseerde schutterij. Och, aan deze laatste uitgave zal de Kamer ook wel ten slotte moeten gelooven Eenmaal het benoodigd kapitaal rnim volteekend, was met eenigen goeden wil, zoowel van de zijde van den Minister van Oorlog, als van die van het syndicaat, de totstandkoming der Wapenfabriek ver zekerd, en groot is daarom de verantwoordelijkheid van hem of hen, die deze zaak hebben doen mislukken. Ik zal er voorloopig niets meer van zeggen, omdat, zooals ik zeide, de tijd ook hier ongetwijfeld licht zal ontsteken. M. de Ras. Aan onze vergadering ontbrak niemand. Voorzitter de heer Helderman. Notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het vervoer der grint van Campcrland naar Wissenkerke is besteed aan P. Jeronimus en P. Gillesse, voor f per M3. (Zie vorig verslag). Nadat eenige Staatsbladen zijn overgelegd, gaat men over tot het vaststellen der gemeente rekening over 1894. Bij monde van den heer van Damme werd medegedeeld, dat bij het nazien die rekening accoord bevonden was en wordt die vervolgens vastgesteld in ontvangsten op f 20576,615 en in uitgaven op f 18305,05s, aldus sluitende met een goed slot van f 2'271,5e. Vervolgens wordt behandeld de ingekomen rekening over 1894 van het Burgert. Armbestuur. Ontvangsten: Goed slot f 279,40, rente Grootboek f 17,50, collecte gemeentehuis f 36,73, subsidie van de gemeente f 1200, van verlotingen f 7 50, totaal ontvangen f 1531,13. Uitgaven: Bedeeling in geld f 929,45, klompen f 1,55, geneeskundige hulp f 121,80, doodkisten f 10,10, Huijssori f 4,25, reparatie f 1,45s, huur f 5, assurantie f 2,37, be looning ai in verzorgers f 60, schrijfbehoeften f 5, rente ƒ0,58, werkverschaffing f 161,32s, totaal uitgegeven 1302,88, goed slot alzoo f 238.25. De rekening wordt goedgekeurd. Alsr.u volgt de begrooting voor 1896 van genoemd College, welke wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op ƒ1530,70. De Voorzitter biedt vervolgens aan, de gemeente-begrooting voor 1896, welke, als naar gewoonte, den leden zal worden rondgezonden; de Voorzitter wenschte gaarne echter goed gekeurd te zien den post, uitgetrokken voor de bediening der straatverlichting, welke post met 5 was verhoogd, om reden er in den Tboornpolder een nieuwe lantaarn zon worden geplaatst en wel aan den Molenweg, waardoor in een lang gevoelde behoefte zou worden voorzien. Daar op de begrooting 1895 voor de bediening van de te stellen lantaarn niets was uitgetrokken en daarvoor dus ook niets kon worden uitgekeerd, had de lantaarn-opsteker beloofd om voor die paar maanden ze gratis aan te steken. Hierna wordt de openbare vergadering ge-chorst. Na heropening bekomt bij de omvraag de heer Maris het woord die een voetpad zou willen op Geersdjjk, b.v. van af de school. De Voorzitter erkent, dat dit er zeer noodig zou zijn en zal zoo mogelijk aan dien wensch zien te voldoen. Vervolgens bekomt de heer A. van Damme het woord, die het plaatsen van een lantaarnpaal aan den Molenweg zeer goed vindt, doch in overweging geeft, om die niet aan den omdraai doch over den weg te plaatsen, men zou dan meer licht hebben, omdat anders de boomen, die op eerst genoemde plaats staan, het licht afbreuk zouden doen. De Voorzitter zou dien raad in memorie houden. Hierna niemand meer 't woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. WITTE HAGE. Landbouw en Veeteelt. Het kan, waar in onze provincie reien zich op den vlasbouw met den aankleve van dien toelegger zjjn nut hebben korteljjk te wjjzen op een chemisch procédé voor het rooten van vlas. Dit zou slechts twee uren tjjds vorderen, in plaats van 60 of 70 uren, wanneer het in de fabrieken met heet water of stoom behandeld wordt, of 8 tot 14 dagen in daartoe deinend stroomend water ligt, of 4 tot 8 weken «op de sprei" in het open veld, blootgesteld aan dauw en regen, zooals vele kleinboeren het doen. Over bedoeld chemisch procédé bericht de heer Sonntag, (Berljjn, Schöneberg) in de III. Landw. Zeil. het een en ander. De heer Sonntag had daarvan vroeger reeds en uit hetzelfde blad iets vernomen, maar stelde weinig vertrouwen in dat nieuws. Hij had echter zelf belang bjj den vlasbouw en besloot daarom er eene proef mee te nemen; hg stuurde een partijtje vlas aan den «Inhaber des Verfahrens" (noemt dezen nogthans niet), met verzoek de waar op zjjne manier te rooten en 't dan onmiddelljjk to retourneeren. Het vlas kwam in uitstekenden toe stand terug; het plantengom was er volkomen in opgelost, de vezel sterk, zacht en lenig, en de kleur zoo fraai als van het puikste Belgische vlasch. Het gaat daarmede zoo vlug dat er waarschijnlijk groote massa's vlas met betrekkeljjk kleine toestellen ver werkt kannen worden. Sonntag verwacht er eeue

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1