/lllllkZIIMIII NIEUWSBODE. Dinsdag 20 Augustus 1895. RECLAMES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Schroefstoomschip „SCHELDE". APVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6654. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te lenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels T'S Cts. Elke regel meer lö Cts. DE ORJLAF 025~ nr. KLEEBHAKEft, POSTSTRAAT C 103, Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet postkantoor te Zierikzee, ge durende de 2e helft der maand Juli 1895 1. A. C. v. d. Valk, Amsterdam. 2. J. A. P. Herens, Rotterdam. 3. G. v. Bel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de COMMISSIE VAN BEHEER VAN HET KAZERNEMENTSFONDS, rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1894, op Woensdag den 21 Augustus e.k., te 2 uur des namiddags, in een der lokalen van het Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle gerechtigden tot dit fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 46 Augustus 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Servië. De 19e verjaardag vau Koning Alexander werd te Belgrado op zeer feestelijke wyze gevierd. De Koning, Koningin Nathalie, de leden van het korps diplomatique en aanzienlijke regeeriogsleden woonden een Te Deum in de kathedraal bij. Bij het verlaten van de kerk gebeurde er iets, dat onder de duizenden, die zich op bet plein geschaard hadden, groote ontsteltenis bracht. De Koningin nam met een hof dame in haar rijtuig plaats, toen plotseling een dame, behoorend tot de élite van Belgrado, op de trede vloog en Nathalie een paar geweldige slagen tegen de borst gaf. De Koningin verbleekte, maar behield toch genoeg tegenwoordigheid van geest om de daderes te grijpen en haar aan do politie over te geven. De Koning, die in een vóórrijtnig zat, was reeds een eind van den kerkingang ver wijderd; eerst in 't paleis hoorde hij van het gebeurde. De geneesheeren verklaren, dat de daderes Julie Ilic krankzinnig is, hoewel zij betnigde volkomen bij haar verstand te wezen. Vóór zij op de Koningin aanvloog, had zij getracht den Koning te bereiken, maar de politiewacht had haar dat verhinderd. In den namiddag werd het feest voortgezet. Alexander inspecteerde zijn troepen, ontving vele grootwaardigheidsbekleeders en hield ten slotte een ruime uitdeeling van ridderordes. Rusland. De nihilist Kasprzak, die in 1887 in het Posener- proces betrokken en veroordeeld was, is uit de gevangenis te Posen ontvlucht. Een paar dagen later hield de politie te Warschau heul ten huize van een kleermaker aldaar aan. Vele nihilistische geschriften werden daarbij in beslag genomen. Engeland. Omtrent den reeds gemelden moord op een familie van vier personen te Mansfield in het Engelsche graafschap Nottingham vallen nog de volgende bij- zonderbeden te melden. In een klein landhuisje woonde een oude dame, mevrouw Reynolds, met haar drie zoons, respectie velijk 15, 16 en 25 jaar oud, en haar kleindochter vier jaar oud. De familie was niet rijk; mevrouw Reynolds had daarom aan zekeren Henry Wright een kamer verhuurd, die hij deelde met haar zoon George. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd George wakker, half gestikt door een dikken rook. Hij stond op en liep naar het bed van Wright om dezen te wekken. Wright was evenwel afwezig en het bed was niet aangeroord. Hij ijlde naar de deur, vond deze gebarricadeerd, opende het venster en zag nu dat het huis aan alle zijden ia brand stond, doch ook dat de brandweer reeds bulp kwam bieden. Brandweer en politie vonden achter de voordeur het lijk van mevrouw Reynolds, afschuwelijk ver minkt; in een naburige kamer werd het lijk gevonden van William Reynolds; evenals dat zijner moeder met afgesneden hals, in een ander vertrek vond men midden in de vlammeu de lichamen van ZamReynolds en van het kleindochtertje der weduwe, half verkoold en de kentcekenea dragende, dat beiden waren ge wurgd, vóór zij in het vuur waren geworpen. Alleen George kon door de brandweer gered worden. Henry Wright heeft zich bij de politie als de schuldige aangegeventoen hij aan het bqreau kwam, was bij bijna naakt, haar en baard waren verschroeid, zijn kleeren waren verbrand; het bloed stroomde hem uit een diepe wonde aan den bals. Wat hem tot deze afschuwelijke misdaad heeft gedreven, zegt hij niet. Waarschijnlijk heeft hij ge handeld in een vlaag van krankzinnigheid, want bij is altijd zwak van hoofd geweest. Duitschland. De ramp te Kiel. Omtrent'het onzettende ongeluk, dat Woensdag te Kiel op de Gaardensche werf van het scheepsbouw-etablissement »Germania" plaats vond, zijn de navolgende bijzonderheden te vermelden. In den loop van den middag verspreidde zich te Kiel een onheilspellend gerucht omtrent de instorting eener brug vol werklieden op de Germaniawerf. Duizenden snelden naar de haven en lieten zich naar Gaarden overzetten, waar de ontzettende geruch ten helaas de vollo waarheid bleken te behelzen. De verongelukte arbeiders waren werkzaam op het landverhuizers-stoomschip »Bonn" dat voor rekening der »Norddeutscbe Lloyd" op die werf gebouwd wordt. Van de »Bonn" voerde een voetbrug naar den Turkschen torpedojager, die onlangs door een hevige ontploffing zwaar werd beschadigd en aan de werf in reparatie ligt. Van af dit vaartuig liep een tweede voetbrug, die eerst een paar dagen ge leden gelegd werd, naar den wal. Toen de arbeiders tegen het schaftuur zich op de brug verdrongen om aan den wal te kotnen, brak do brug krakend doormidden en allen stortten met de overblijfselen van de brug naar beneden in het 12 meter diepe water. De goede zwemmers, die zich in dezen chaos drijvende wisten te honden, werden door niet-zwem- niers vastgegerepen en in al hunne bewegingen belemmerd. Op die manier laat het zich verklaren, dat het aantal dooden, ondanks de onmiddellijke nabijheid van den wal, zoo groot is. Een jong werk man greep met drie makkers een plank en alle vier trachtten daarmede den oevor te bereiken. Drie hunner werden er echter door andere wanhopige dren kelingen weder afgetrokken en alleen de eerste werk man bereikte den wal, nadat hij zjjne 8 makkers voor zijne oogen had zien verdrinken. Verscheidene ar beiders werden door de neerstortende brug zwaar gewond. Een duiker is nu voortdurend bezig, den bodem van het water te doorzoeken, wat zeer be lemmerd wordt door de moerassige gesteldheid van den grond. Tot heden heeft men 12 Ijjken gevonden, meest allen vaders van huisgezinnen, terwjjl er nog 10 arbeiders vermist worden. Het ongeluk wordt door de directie van het etablissement toegeschreven aan overbelasting der brug. Nederland. Rotterdam, 17 Aug. Het ongeluk, dat Zondagmiddag op den Hilligorsbergschen Plas plaats had en dat het leven kostte aan Chr. Dijkman van den Schiedamscbendijk, zal hoogstwaarschijnlijk voor de rechtbank nog een naspel hebben. De moeder van Dijkman heeft n.l. aan het ljjk van haren zoon waargenomen, dat een der boenen bij den enkel gebroken en dat een der ooren beschadigd was, zoodat zjj de beide personen, die met haren zoon uit roeien gingen, van moord verdenkt. Het zijn zekere Yan Schaik en Nederveen, van wiedelaatBte vermoedelijk voortvluchtig is. Door do justitie is een ernstig onderzoek in deze geheimzinnige zaak ingesteld. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat onze politie door de aanhouding van de inbrekers Stee houder en Wouters op het kantoor van de firma Van Rossem op de Niouwehaven alhier een goede vangst beeft gedaan. Zij is n.l. tot de ontdekking gekomen van de ten huize van professor Gallée te Utrecht, door middel van braak, ontvreemde gouden en zilveren voorwerpen. Deze voorwerpen werden I bij den goud- en zilverkashondor, den heer Verheij, j in den Oppert te Rotterdam te koop aangeboden en verkocht door een man, die, voorgevende geld gebrek te hebben, op aandringen vaa zijn vrouw dit goud en zilver, het overblijfsel uit betere dagen, I verkocht, om in de allernoodzakelijkste behoeften te voorzien. De heer Verheg, die der politie van j dezen koop kennis gaf, herkende toen hg zich aan het politiebureau in de Lange Torenstraat bevond, in den aangehoudene D. Wouters. De hoogleeraar I Gallée, uit Utrecht overgekomen, herkende, toen do in beslag genomen voorwerpen hem vertoond werden, j deze onmiddellijk voor die, te zjjnent, tjjdons zijn afwozigheid ontvreemd. Hoogstwaarschijnlijk heeft, men dus in Wouters den dader van deze of andere te Utrecht gepleegde diefstallen, of althans een der voornaamste medeplichtigen gevonden. Ook is gebleken, dat de beide roovers schuldig zjjn aan de inbraak op den 23n Juni j.L, aan den Stationsweg te Rotterdam, waar zg een groot bedrug aan effecten ontvreemdden. Donderdagmiddag stelden politiebeambten in het laatstgenoemd pand een onderzoek in en kwamen tot het resultaat, dat de inbrekers werktuigen van dezelfde afmetingen geweest zijn als de bij St. en W. gevondene. Te Rotterdam is een dames-zwemclub op gericht. Presidente is freule Van Bylandt, penninc- meesteresse mevr. Scheerder, secretaresse mojuffr. Leenhof. Tc I'lleuzen, 18 Aug. Aangaande don moord aanslag op den burgemeester van Zaamslag meldt men hot volgende: Daar de gewonde h6t strottenhoofd is doorge sneden, is het hem door de doctoren verboden te spreken. Alleen worden door het schrijven van den verslagene op eene lei, verdacht 2 landloopers en eene vrouw, doch tot heden zijn deze niet opgespoord. »Do toestand van den gewonde gaf aanvankelijk hoop op behoud, doch thans is zij ernstig. »Er is iets geheimzinnigs in deze zaak, dat tot heden niet is opgehelderd". WlIssingCll, 17 Aug. Gisteren avond onge- veer zeven uur werd alhier aangebracht het, door i de bemanning van den in 't Oostgat kruisenden i Holiaudscben afhajilkotter, opgevischte ljjk van den op 6 dezer, tor hoogte van het lichtschip »de Wandelaar", door bet omslaan van eene sloep, ver dronken zeeloods Raechelboom. De broeder en eenige vrienden van den omgekomene volgden het lijk, dat onder politietoezicht, op eene door de Belgische vlag gedekte brancard, grafwaarts werd gedragen. GoCS, 17 Aug. In de gisterenavond gebonden raadszitting deelde de heer Burgemeester mede, dat de verpachting der gemeente-eigendommen 133,90 per jaar meer heeft opgebracht dan in het voor gaande tijdvak. De onderwijzer D. A. Remijn heeft wegens het bekomen der hoofdacte eene met 50 verhoogde jaarwedde ontvangen. De ontvangsten der gemeente over 1894 hebben bedragen f 112286.92, de uitgaven f 109175,42, zoodat er een goed slot is van 3111,50. De be grooting voor 1896 bedraagt in ontvang on uitgaaf f 102913,45, waarbij 1329,83 voor onvoorziene uitgaven. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden S. J. J. de Jonge Mulock Houwer, S. v. d. Poyl, W. Tomperman, A. E. Janssen en J. F. van dei- Leeuw worden onderzocht en goedgekeurd - en besloten tot de toelating van die heeren. Uit de vroeger medegedeelde voordracht voor een leeraar in de geschiedenis aan do H. B. S. (de bh. Borgeld t.e Sappemeer, Van Geer te Leiden en de Vries te Leeuwarden) wordt eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd. Wegens bet groot aantal leerlingen op de Burger- Avondschool besluit de raad tot het aanstellen van een assistent voor het onderwijs in het teekenen, waarvoor f 150 wordt uitgetrokken. Het eerste suppl. kohier op den Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld op f 288,36, dat op de Honden op 12. De begrooting Schutterij bedraagt f 510, waarbij f 495 uit de gemeentekas. Het gasthuisbestnur krijgt verlof tot het doen van eenige afschrijvingen. Verzoeken om remission van Hoofdelyken Omslag en Hondenbelasting worden toegestaan, en de staten van oninbare posten van die belastingen goedgekeurd. Aan het einde der vergadering werden de aftre dende niet herkozen leden, de hh. Den Boer en Adam (de heer Faberij de Jonge was met kennis geving afwezig) hartelijk door den Voorzitter dank gezegd voor al het goede, door hen als i-aadslid in het belang der gemeente tot stand gebracht. De heeren Den Boer en Adam bedankten den Burgemeester in zeer gepaste bewoordingen. lerseke, 17 Aug. Gisterenmorgen omstreeks half 3 ure brak een hevige brand uit in de schuur van den heer L. de Koejjer, midden in de kom van het dorp. De oogst, dio den vorigeu dag binnen was gehaald, is geheel vernield. Een veulen, twee kalvers, twee geiten en een 40 kuikens zijn ver brand. De oorzaak is onb-^nd. De aanslag op de oesterperceelen in de Ooster- Scbelde is zoo groot, dat vele kweekers grond te kort zullen komen, om voldoende te kunnen uit zaaien. Zoo zjjn te Ierseke uit zee pannen mee gebracht, waarop zich alleen aan den bovenkant 1100 oestertjes hadden gevestigd. St. Aimaland. Bij het op hol slaan van een paard bg den landbouwer G. onder St. Maartens dijk, bad een arbeider uit deze gemeente bot ongeluk van de kar te vallen. Hg geraakte zoodanig beklemd, dat zijn been ernstig gekneusd werd, terwijl de geneeskundige door de zwelling nog niet kan con6tateeren of beenbreuk plaats heeft. IKrtiiniasc, 19 Aug. Zaterdagnacht zijn hg den len Wethouder, loco-Burgemeester, de ruiten ingeworpen. Waarschijnlijk staat deze baldadigheid in verband met ontevredenheid over besluiten in het vorige jaar ten opzichte der kermis door den gemeenteraad genomen. Zterfkzee, 19 Aug. Gisteren kwam alhier vau Gent de stoomboot Excelsior" met ruim 240 pleizierreizigers van Gent en omstreken. Aan boord bevond zich het muziekgezelschap >lo bien Charité" van Oost-Acker. Zaterdag werden met den pleiziertrein van Vlissingen enz. 935 passagiers te Rotterdam aan gebracht. Te Roosendaal is door een Brussel6che firma een groote export-slachterij voor zwaar vee geopend. De eerste ladingen vee zjjn nit Rotterdam aange komen. Door toepassing van con nieuwe slachtwjjze kan tnea 25 ossen per dag slachten. Het vleesch wordt nog denzelfden dag in daarvoor ingerichte spoorwagens per grande vitcsse" naar Brussel verzonden. Naar de Amst. Ct. verneemt, worden er pogingen in het work gesteld, om na afloop van de Amst. tentoonstelling >Oud-Hollandt" nog gedurende een jaar to laten staan. Tevens bestaat het voornemen, om, wanneer de noodig* gtldon en vorgunningen verkregen zijn, met de Arasterdamsche IJsclub een overeenkomst aan te gaan voor den a.s. winter en van de markt een knnstjjsbaan te maken. Don volgenden zomer zou »Oud-Hollandt" weder op gelijke wijze als thans kunnen worden geëxploiteerd. Woensdagavond is naar bet politiebureau te Amsterdam gebracht een 20-jarig man, wonende Egelantiersgracht, die bij een winkelier aan de Prinaongracbt getracht had een valsch bankbiljet van 100 in betaling te geven. Te Vuren (bij Gorinchem) is een hondje gestorven, waarvan gedurende 20 jaar belasting was betaald. Treurig verlies voor de gemeentekas 1 De heer K. Dik, thans verblijf houdende in de gevangenis te Winschoten, beeft gevraagd om eervol ontslag als burgemeester van Nieuwe-Pekela. Do Minister van Binnenlandsche Zaken beeft echter op dit verzoek geantwoord, dat de beslissing daar omtrent wordt aangebonden tot. bet vonnis over zijne beschuldiging gevallen zal zijn. De maréebaussée te Hengeloo (O.) heeft Donder dagavond een Daitscher, uit Dortmund afkomstig, aangehouden, dio verdacht, wordt van diefstal van een belangrjjke geldsom. De verdachte was nog in het bezit van ongeveer 8000 Mark. Hij is Zaterdag gevankelijk naar Almeloo gevoerd. Naar de N R. Ct. verneemt, bad de burgemeester van Losser den wachtmeester telegrapbiscb gewaar schuwd, dat een verdacht persoon in de richting van Hengeloo vau daar vertrokken was. Er werd naar hem uitgekeken en onmiddellijk, toen bij per voertuig te Hengeloo arriveerde, de hand op hem gelegd. Het bleek daarop, dat hij een belangrijke som in Duitsch goudgeld, to zamen circa 7700 Mark, in een zakje bjj zich had, afkomstig zooals nader uitkwam van een ten uadeele van den heer LiDdecbaum, te Dortmund, dezer dagen gepleegden diefstal met braak. De gearresteerde, die 23 jaar oud en net van uiterljjk is. geeft op Franz Koppe te heeten en heeft bekend aan dezen diefstal mede plichtig te zijnbij verklaarde dien met 2 anderen volvoerd to hebben, doch is klaarblijkelijk met het leeuwenaandeel gaan strijken, daar, volgens bericht uit Dortmund, slechts 300 Mark meer dan hij bij zich had, in 't geheel dus 8000 Mark, gestolen werden. Eenige jaren geleden werd door de rechtbank te Duisburg in de Rijnprovincie een ingezetene van Bocholt wegens meineed veroordeeld tot een ge vangenisstraf vau twee-en-half jaar. Na reeds 15 maanden die straf ondergaan to hebben, bleek 't dat hg onschuldig was en werd hij terstond op vrjje voeten gesteld, terwijl daarentegen dc getuigen, op wier beëedigde verklaring hot vonnis geveld werd, nu zeiven wegeus meineed vervolgd worden en thans in voorloopige bewaring zijn gesteld. Het moebt evenwel aan Aloida te Kolf, de voor naamste beschuldigde, gelukken over de grenzen te k^men, waar zij zich nu eens onder de gemeente Gendringen dan weder onder Wisch ophield, terwijl j zij bet voornemen bad zich met een jonkman uit laatstgenoemde gemeente naar Amerika te begeven I en daar met hem te huwen. I Door het optreden van den brigadier-marechaussee te Ulft en de genieente-politio van Gendringen is het gelukt de voortvluchtige to arresteeren en daarna naar Arnhem over te brengen, waai* zg aan de Duitsche justitie zal worden uitgeleverd. Een half uurtje onder de smokkelaars. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen Sinds de MoniUur het besluit bevatte, dat alle invoer van vee uit Nederland in België verboden is, is er in Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel, een smokkelhandel ontstaan, die eene zekere levendig heid teweegbrengt en sommige ingezetenen der nabjj de grens gelegen dorpjes ten goede komt; of dit ook in andere grensstreken het geval is, weten wij niet, doch dit is zeker, dat deze streek er bij uit stek voor geschikt is, wijl van hieruit Antwerpen en Gent, twee voorname veemarkten, gemakkelijk te bereiken zijn. Tal van kooplieden trekken hier rond enkoopen al het rundvee op, dat ze machtig kunnen worden. Vandaar, dat de boeren bier nog al een tamelgken prijs voor hun vee kunnen maken, 's Avouds komt al het gekochte vee op eene afgesproken plaats bij elkander en gaat onder goed geleide over de grenzen. Gisterenavond ging uw correspondent ook eens een kijkje nemen. Op een 20 minuten afstand van de grens in een gehucht, waar een 10-tal huizen staan, was het rendez-vous. Tegen 9 uur het begon al vrjj donker te worden zag men de kooplieden met de drgvers van alle zijden aankomen en weldra waren er een 22-tal schoone beesten bij elkaar. Ook de smokkelaars kwamen langzamerhand opdagen en verspreidden zich in een drietal herbergen om in dezen tusschentgd een glas op het goed slagen der onderneming te drinken. Een der herbergen binnentredende, zag ik een 30-tal smokkelaars druk redeneeren en gesticuleeren. Het waren kerels uit de laagste klasse der maat schappij; do meesten hadden reeds met de politie en justitie kennis gemaakt en allen kon men het aanzien, dat zjj groote vereerders van Bacchus waren. De meesten waren blootvoets en bloothoofds, droegen onkel een gekleurd hemd en broek, waar hier en daar nog het bloote lichaam door zichtbaar was. Allen hadden een stevigen stok in de band. »Zeg, vriendje", zoo sprak ik een stevigen Belg aan, die alleen aan een tafeltje een glas bier zat te drinken, »gaat go bet van Dacht weer eens probeeren »Ja mjjnheer, we gaan er weer op af, maar 'tis spijtig, 't is van avond te schoon weer. We moesten het hebben als verleden Zaterdag, toen er zulk oen vreeselijk onweer woedde en de regen bij stroomen neerviel. Alsdan was er geen enkel douanier te zien". >'t Is anders toch een gevaarlijk werkje!" »Och ja, wij verdienen onze 7 frank niet zonder moeite, maar 't is toch mooi gold en wij behoeven dan toch niot te werken over dag. Enkele malen ontmoeten wjj wel eens een paar ambtenaren, maar zoo'n troep van 75 man zooals lieden, durven ze zoo licht niet aan. Erger wordt het, als er velen vereenigd zijn, daa kan het er lceljjk opzitten. Verleden week is de broer van dio twee jongens doodgeschoten en ziet ge dien kromme? Dio draagt nog oen kogel in 'tbeen, dien bg verleden jaar tegen Kerstmis opgeloopen heeft. Doch de meeste nachten ontmoeten we geen sterveling; vrant onze voorzorgen zjjn goed genomen. We weten wel, waar ze zijn en daar komen we natuurlijk niet. Wy hebben onze spionnen, die de ambtenaren beloeren. Zie, daar komen er een paar aan 1" En jawel, ik zag een paar haveloos gekleede kerels, de broek halverwege het been opgestroopt en druipende van 't zweet, tegen een koopman staan praten, die 't hoofd der bende scheen. >Die wijzen ons den weg. Zij hebben alles nauwkeurig nagegaan en weten juist, waar de ambtenaren dienst doen. Zij zjjn steeds een 100 pas voor de beesten en bg het minste onraad geven zij een teeken". »En is er mot dat smokkelen zooveel te ver dienen?" >Voor ons niet, mynheer, een leider beeft 7 en een drijver slechts 5 frank, en bij behouden aan komst een goeden borrel of glas bier. Maar de kooplui, die maken zaken. We hebben beden beestjes, die ze te Antwerpen met 150 A 200 frank winst verkoopen. Voor 14 dagen hebben die twee mannen een os gesmokkeld op klaarlichten dag en daar verdienden zij over de 300 frank aan. Dat was een buitenkansje". En daar gaat het teeken. Ieder stormt naar buiten en in een 10-tal minuten staat de troep in orde. Vooraan gaan spionnen, daar aebter de beesten. Bij iedere koe een leider en twee drgvers. De kooplui sluiten den stoet. Stil, zonder één woord te spreken, gaan allen voorwaarts, de grenzen over. (De Tel.) AanbestedingenVerkoopingen enz Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq d.d. 16 Augustus 1.1. zijn te Stavenisse voor de erven P. Smits geveild: Een woonhuis, erve en tuin te Stavenisse, voor f975een schuur en erve aldaar, voor 1150; een tuin, groot 02 A. 10 c.A. aldaar, voor 125 1 H.A. 82 A. bouwland en zijkantweg aan deu Buurtschenweg aldaar, voor ƒ425 per 39 A. 24 c.A.; een manszitplaats in de kerk, voor ƒ61; een vrouwe zitplaats aldaar, voor 72. Waarvan do toewijzing later zal plaats hebben. RKCUTKZAKGII. Het O. M. bij den Hoogen Raad concludeerde Zaterdag tot verwerping van bet cassatieberoep van den gepens. kapitein O.-Ind. leger van V., te/s Graven- bage, die veroordeeld was tot twee jaar gevangenis straf wegens diefstal van effecten. Uitspraak 27 dezer. Door den Minister van Justitie, beschikkende op een daartoe gedaan voorstel van het College van Regenten over de gevangenissen te Arnhem, is goedgevonden, dat twee gevangenen, beiden 10 Mei 1892 veroordeeld, voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. li A H II II O II IV. Gesteund door Rijks- en provinciale subsidie, zal de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappg dezen winter een ambulauten cursus voor hoefbeslag inrichten. In de verschillende afdcelingen zullen door veeartsen theoretiscbo lessen worden gegeven aan hoofsmeden en leerling-hoefsmeden, die zich daartoe aanmelden, terwijl deze door een bekwamen boefsmid ook practi8ch zullen worden onderwezen. Waarschijnlijk zullen voor Schouwen en Duiveland de lessen te Zierikzee gegeven worden. Daar het onderwijs kosteloos is, en er minstons drie leerlingen moeten zijn wil de cursus doorgaan, is het te wenschen dat zich verscheidene smeden tot bijwoning van dezen cursus zullen aangeven, en vooral de jongeren, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest om wat meer van hun vak te leeren dan op bun dorp mogelijk was, er gretig gebruik van zullen maken. In de provincie Zeeland kwamen, blijkens opgave in de St.-Ct., gedurende de maand Juli bg 39 eigenaren van varkens 46 gevallen van varkens ziekte voor. k E II k Al IJ UK. Bedankt voor het beroep naar Lopik door ds. W. A. Keers, pred. bg de Herv. gem. te Veere. De Synode der Ned. Herv. Kerk, te VGraven- hage vergaderd, besloot om het Bestuur der Doetinehemsche Zendingsvereeniging op 2ijn verzoek betreffende het studeeren van zoogenaamde propae- deuticie te Amsterdam te antwoorden, dat deze zich te beschouwen hebben als behoorende tot de aanstaande evangeliedienaren, bedoeld bij art. 11 van het regl. op het Hooger Onderwijs, over wie het toezicht aan de kerkelijke hoogleeraren is op- godragen, en zij dus verplicht zijn reeds bg den aanvang hunner studiëa zich te doen inschrijven in het kerkelijk album dier hoogleeraren. O II E R U IJ K. Mejuffr. F. M. C. van Swieten, onderwrjzeres aan school 2 te Yerseke, is benoemd te Woudrichem en beeft die benoeming aangenomen. Geslaagd bg het examen voor de hoofdakte, de heer M. Lindhout van Goes; voor de Fransche taal (1. o.) de H.H. G. den Toorn en W. C. de Graaff, beiden van Middelburg; J. van Houte van Arnemuiden, W. Stroo en N. J. v, d. Duijp Schouten, beiden van Vlissingen. ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! Vergun mg s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, om de inwoners van Zierikzee en omstreken van hunne dwaling te genezen, waarin ze tot op het oogenblik toe nog verkeeren, namelijk dat, toen do heer Schmitz te Zierikzee arriveerde en zijne Heineken's Bierhalle nog niet eens geopend had, het van mond tot mond ging, als zoude genoemde heer een bierhuis beginnen met dames bediening. Wien eigenlijk dat praatje in de wereld gebracht heett, doet echter minder ter zake, of dat het soms kan beschouwd worden als jalonzie de métier, één ding is echter zeker, dat het aloude spreek woord hier ook weer bewaarheid wordt, namelgk: *dat de kroon van 't hoofd spoediger is afgehaald dan er weer opgeplaatst", alhoewel het niet te prijzen is van de lui, daar ze toch allen weten dat Zierikzee lang niot vooruitgaat en er meer menschen de stad verlatenzonder dat de plaatsen door nieuwe aangevuld worden, om iemand, welke een nieuwe zaak begint en ook op schatten en lasten zit, op zoodanige manier te benadeelen in zijne affaire. Ieder verstandig mensch kan heel goed begrijpen dat het voornaamste gedeelte van de stad, waar onder den Dam zich kan rangschikken, geen plaats is om een bierhuis te beginnen, waarin men zich met dames kan amuseeren. Hierbij dank ik, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Zierikzee. Een Ingezetene. DIENST Zier ikzee--Rotter dam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Aug. Amslcrd. t()d. Van ZIERIKZEE: I Van ROTTERDAM Dinsd. 20'smorg. 5,30 u. Dinsd. 20 's nam. 12,30 u. Woensd. 21 7,Dond, 22 'smorg. 10,45 Vrijdag 23 6,30 iVrgd. 23 'snam. 1,30» Zaterd. 24 6,30 (Maand. 26 'smorg. 11,30» Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig 1ste Klasse 1,25. 2, 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur, P. II. VAI\ (BISTEL. OnderlroiMvd LEENDERT SIMON KREPEL en PETRONELLA JOHANNA NOUWEN. Amsterdam, 15 Augustus 1895. Getrouwd PHILIP CAREL JOHANNES VAN HOBOKEN van Hoek van Holland, MAATJE GAANDERSE. Düivendijke, 16 Augustus -1895. Getrouw d H. DALEBOUT Wed." Goedereede, Nieuwericerk, C." VAN OEVEREN Wed. 16 Augustus 1895. Volstrekt eenige kennisgeving. Geboren JANNA WIL11ELMINA, Doeliter van ELIZA BAKKER en M. O. BAKKER, geb. Matthijsse. Grand Rapids, Noord-Amerika, 2 Aug. 1895. Bevallen van een «longen C. W. J. BERREVOETvan Strïen. Wolfertswjk, 15 Augustus 1895.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1