ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 Augustas 1895. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6652. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" RECLAMES. 15 regels 7"£"» Cts. Elke regel meer 15 Cts. J. DE GrRAAF Cz., Mr, ÜLEEBJIAHKB, POSTSTHAAT O 103, Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Transvaal. Bij gelegenheid van de feestelijke opening der Oosterspoorliju van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij PretoriaKomatipoort, aan sluitende aan de Portugeesche lijn naar Lorenzo Marquez, heeft de directeur der maatschappij aan haar geheel personeel ambtenaren een prachtige herinnering aangeboden, bestaande uit: a. Een fraai zilveren horloge, op den achterkant zeer netjes gegraveerd het monogram N. Z. A. S. M. en Opening Delagoa-spoorweg b. Een fraaie herinnerings-medailleaan den eenen kant het borstbeeld van den president Panl Kruger vertoonende, aan den anderen kant het vliegend rad, symbool der spoorwegen. Amerika. Mark Twain, de bekende Amerikaansche humorist, heeft, meldt men uit New-York, door het faillisse ment van zijn uitgever zijn gansche vermogen ver loren. Om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien, gaat hij weer voorlezingen houden. Dezer dagen heeft hij voor den rechter onder eede moeten verklaren, dat hg geen cent meer zijn eigen kon noemen. Engeland. Ann Rose, een gezonde en levenslustige vrouw te Melton, Sittingbourneis honderd jaren oud geworden; zij heeft 8 kinderen, 55 kleinkinderen en 171 achterkleinkinderen. Indien allen in leven waren zon bet getal barer afstammelingen ongeveer 400 bedragen. Ondanks de maatregelen, die genomen worden om de bevolking niet te verontrusten, wordt het onmogelijk om te verhelen, dat te Londen een ernstige pokken-epidemie beerscbt, voornamelijk in bet oosteljjk en noord-oostelijk gedeelte der stad. Sedeirt het begin der vorige week zijn in de hospi talen van Whitechapel meer dan 250 zieken op genomen, waarvan reeds 65 lijders zijn bezweken. Een officieel onderzoek bracbt aan het licht, dat de ziekte is ontstaan in de gebouwen van het Leger des Heils, waar dakloozen tegen een kleine vergoeding den nacht doorbrengen. Met het oog op een mogeljjke uitbreiding der epidemie worden dergelijke in richtingen thans nauwkeurig gecontroleerd, ten einde na te gaan of de gezondheidsvoorschriften nageleefd 'vorden. De ziekte blijft tot nog toe binnen de i i.enzen der armoedigste wijken, waar zij zich het eerst geopenbaard beeft. De toestand wordt in die wijken vooral verergerd, door gebrek aan goed drinkwater, daar slechts degenen, die het betalen kunnen, aangesloten zijn met de waterleiding der concessie-maatschappijen. Ierland. Twee protestantsche zendelingen, die te Sligo in Ierland een predikatie wilden houden, werden door een woedende menigte aangevallen. Twee honderd politieagenten konden hen nauwelijks beschermen. Zjj werden met vuistslagen gedacht toegetakeld, meerdere protestanten zijn gewond. Rusland. Te Kieff heeft een vrouw haar man, met wien zij 26 jaar getrouwd was, met een bijl aan stukken gebakt en de 3tukken in een zak in de Dniepr geworpen. Zij verklaarde dat zg de misdaad had bedreven, omdat zij vaak door haar man was mis handeld. Oostenrijk. W eencn, 13 Ang. De avondbladen meldden, dat gisterenavond te Mariënbad, op last der Regeering, de speelzaal >Des Etracgers" gesloten werd, de kas van de bank in beslag genomen en de deuren van de speelzaal door de politie bezet. De namen der aanwezige gasten, ongeveer 200, werden opgenomen, doch de gasten werden in vrjjheid gelaten. Zwitserland. In Zwitserland heeft bet reeds gesneeuwd I Er is eene dikke laag sneeuw gevallen op de toppen der Jura en vooral te Sommerlée, nabij Locke. F r a n k r ij k. De Parijsche prefect van politie is van plan aan wielrijdsters bet dragen van wielrijdpantalons te verbiedenwanneer ze niet rjjden. Het schijnt dat de boulevards worden overstroomd met allerlei juffertjes, die nimmer een fiets hebben bereden, maar het fietscostuum dragen, om de aandacht te trekken. Te Parijs werd dezer dagen eene in hechtenis genomen vrouw door een agent in burgerkleeding van Boulogne-sur-Seine per stoomboot naar de Prefecture gebracht, toen op de hoogte der brug «de la Concorde" een welgekleed man zich in de rivier wierp en in gevaar kwam te verdrinken. De detective was een uitstekend zwemmer en het kostte hem een pijnlijken tweestrijd een medemensch zoo te zien omkomen. >Ware ik maar alleen I" zeide lig tot zgn gevangene, »dan sprong ik te water en redde hem". De vrouw, die twee weken had ge kregen wegens mishandeling van een politie-agent, antwoordde: «ga uw gang maar, ik zal aan den steiger op u wachten en niet wegloopen". Daarop sprong de detective terstond in de rivier en greep den drenkeling, doch in hetzelfde oogenblik werd hjj door eene boot aangevaren, waardoor hij den man losliet. Weder dook hij onder, doch te vergeefs, en geheel uitgeput werd hjj in een kleine boot ge trokken, welke zelf bijna verbrjjzeld werd door eene stoomboot, die van de andere zjjde kwam. De moedige politieman werd door de toeschouwers met geestdrift toegejuicht, en het lijk van den man, dien hij had gepoogd te redden, werd eerst eenige uren later opgehaald. De als gevangene overgebrachte vrouw handelde van hare zgde even moedig, want, getrouw aan haar woord, wachtte zg den detective bij den «Pont Neuf" op en reikte hem zgn jas over, in welks borstzak zich het bevelschrift bevond, waarop zg was gearresteerd. Het is aangenaam, dat bier nog bjjgevoegd kan worden, dat, toen haar gedrag ter oore kwam van den chef van het departement, deze terstond de vrijlating der vrouw gelastte als belooning voor bare goede trouw. Duitschland. Het hof der admiraliteit te Bremerhaven, belast met het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring tusschen de Elbe cn de Crathie, heeft Zaterdag zgn laatste zitting gehouden, die tien uren duurde. Het kwam tot de conclusie, dat de aanvaring moet worden geweten aan den matroos der Crathie, die, oniniddelijjk vóór den schok, zgn post op de brug had verlaten en met den kijk-nit in de kombuis stond te praten. De officier van de wacht op de Elbe kan evenwel het verwijt niet ontgaan dat hg verzuimd heeft uit den weg der Crathie te komen door eene tjjdige beweging van zjjn roer of door de aandacht van de manschap der Crathie te trekken met de stoomfluit. De orders door kapitein von Gössel gegeven en door de officieren en de manschap der Elbe uitgevoerd tot het redden van levens ver dienen lof. Dat de Elbe in zoo korten tijd zonk, zoodat 332 menschen verdronken, is alléén toe te schrjjven aan de ernstige schade, die zjj bij de aan varing beliep. Wenschelijk verklaart het rapport dat op alle groote transatlantische passagiersschepen geregeld oefeningen worden gehouden met de be handeling der booten, en dat de persoonlijke plichten van de gebeele manschap voortaan beter worden begrepen dan tot nu toe het geval is geweest. Geen reden is er om de opvarenden der Crathie te be schuldigen van verzuim in de pogingen om de passagiers der snelzinkende Elbe te redden, aangezien de toestand van hun eigen schip hen moest doen bedacht zijn op het gevaar van zelf te zinken. Het gedrag van de manschap der Elbe in de boot mag op erkentelijkheid aanspraak maken, en het redden der schipbreukelingen door de Wildflower, zoo eindigt het rapport, beeft den hoogsten lof verdiend. Om vrjj te komen van den krijgsdienst beeft een 20jarig werkman te Leipzig zich door oen locomotief laten overriden. Zgn beide armen werden verbrijzeld. België. De feesten te Antwerpen, ter herdenking van de opening der Schelde vóór honderd jaar, zgn begonnen met internationale roeiwedstrjjden, waaraan echter door een hevig onweer een eind werd gemaakt. De pontonniers sloegen een brng over de Schelde, tegen over de stad, iets wat in circa twintig jaren daar niet was gebeurd; na afloop dezer oefening werd inspectie gehouden. Een groote menigte woonde het schouwspel bij, maar ook nu kwamen hevige regenbuien de feestelijkheid storen. Met het opbreken der brug werd om 6 uren begonnen en het was een balf uur later geëindigd. Gedurende de ma noeuvre was de dienst op de rivier gestremd. Donderdag, mot don grooten optocht van schepen, worden de Minister van Staat baron Lambermont, en eenige leden van bet Kabinet te Antwerpen verwacht. De Koning komt niet. De Moniteur beige bevat een besluit, inhoudende, dat, te beginnen met Maandag 1.1. in België de invoer per spoor is vergund van schapen, die bestemd zgn om te Antwerpen te worden geslacht, om vervolgens uit die haven weder te worden uitgevoerd. Nederland. liltMerrinm, 13 Ang. Maandag is op de tentoonstelling het eerste dag vuurwerk, vervaardigd door de firma James Pain and Sons te Londen, afgestoken. Het Hbld. deelt daaromtrent het volgende mede: Een der heeren Pain was zelf uit Londen over gekomen en leidde het ontsteken van dit vuurwerk >fin de siècle". »Sie8-s-s-s-s-8-sBoemboem boemboeml" Het sist, bet dondert nit de mortieren met korte tnsscbenpoozen, en groote projectielen vliegen tot een ontzagwekkende hoogte het luchtruim in. Al die bommen ontploffen in de lucht en uit hun ingewanden ziet men te voor schijn komen groote poppen van allerlei vorm en kleur, poppen van Japansch papier. Dan weder paarden met of zonder ruiter; dan weder visscben, olifanten, manden, vazen, voorwerpen van allerlei aard, die kalm en statig door het luchtruim zweven, voortgedreven door den zuidwesten wind, dien altijdduronden zuidwesten windl Hij is het, die James Pain ft Sons parten speelt! Bjj avond- vuurwerk drijft hij het publiek den rook in 't gelaat en bij dagvuurwerknu komt bet gevaarlijke. Het sist en boemt steeds voort; plotseling klinkt er gegil een dame in het publiek gilt, het bloed springt baar uit neus en mond zg wordt weggeleid. Want de huls van elk dier bommen was van zwaar kartonen al die bulzen vielen uit de hoogte tusschen bet publiek en wie ze op het lichaam kreeg, of zooals het die dame gebeurde op het gezicht, die voelde, dat het dagvuurwerk «aan kan komen". Daar viel er een in de nabijheid van den voor zitter van het uitvoerend comité en ook bij voelde, dit voorwerp in de hand nemende, dat het aan kan komen. Hij ging naar den heer Pain, de stand der mortieren werd eenigszins gewijzigd en nu vielen de hulzen wat minder tusschen de menigto. Hilversum, 13 Aug, Nog steeds is de zaak van de spaarbank alhier niet in het reine gebracht. Zooals vroeger werd medegedeeld, beloofde de zoon van den heer Nieuwenhuis f 5000 te zullen geven en deden de commissarissen, baron Van Heemstra en de heer Van Waveren, toezegging ieder 1500 te zullen bjjdragen in het dan nog ontbrekendedoch, terwijl de eerste zijn woord hield en de f 5000 afdroeg, verschuilen de commissarissen zich de een achter den ander en is er van beider f 1500 nog geen cent binnen. Den armen inleggers, zooals bekend bjjna allen arbeiders, weduwen en weezen, begon dit nu te ver velen, en het was de heer Oostveen, die tegen Zaterdagavond jl. een vergadering belegde, om te bepalen welken weg men tegenover de commissarissen zou inslaan. Het vreeselijk onweder, dat ook boven deze ge meente woedde, waardoor verschillende woningen onderliepen, belette de meeste inleggers te komen. Wel waren er eenige dwarskijkers van een dei- commissarissen. Besloten werd de vergadering uit te stellen tot Zaterdagavond a.s. Wlaai'dingeil, 10 Aug. Lange reizen van 8 ea 9 weken met matige aanbrengsten, een enkele daartusschen van 6 weken met flinke vangst; be richten nit zee van ruw weder en schrale aanwezig heid van haring; teleurgestelde verwachtingen, in Schotland ruim 100,000 crans minder dan in 1894, nottenverlios in overvloed; minder aanvoer te Stettin met hoogere prijzen dan verleden jaar: dit alles kenteekent den toestand. Men verkeert dan ook hier in geene opgewekte stemming. De beide zijden van de haven, anders om dozen tjjd van het eene tot het andere eind een lustig tafereel aanbiedende van lossende en ladende schepen en booten, van in het zweet badende kuipers en sjouwers, levert nn sinds een paar weken een treurig beeld op van werkloosheid, waarop een enkel plekje, waar toevallig een aan gekomen logger ligt, eene verrassende uitzondering maakt. Algemeen hoopt men, dat aan dezen toestand spoedig een einde komt, en weldra de kaden beladen worden met dat uitnemend gewild zeebanket, met welks overvloedige aanvoer de welvaart van onze gemeente zoozeer samenhangt. Huttertlaui, 12 Aug. Een noodlottig ongeval had hedenmorgen ongeveer 9 uur plaats op het rangeerterrein van de HolL IJzeren Spoorweg- Maatscbappjj alhier. Aldaar zgn eenige knechts van den heer G. H. Möllenkamp Jr., mr. loodgieter, bezig eenige herstellingen te vorrichteu aan het dak van een der loodsen. Onder hen een 16-jarige jongeling, de kostwinner van zjjne moeder en zes jongere broertjes en zusjes. De jongeling werd, terwjjl by op den trein naar Maassluis wilde stappen, die aan 't rangeeren was, overreden en letterlijk vermorseld. Het onderzoek, ingesteld door den stationschef en den inspecteur van politie v. d. Kasteelo, bracht aan 't licht, dat het ongoluk geheel aan eigen schuld is te wijten. De ongelnlckige moet by het opspringen van een hoop koolasch afgegleden zjjn en is zoo onder den trein geraakt. Het ljjk werd in een der loodsen gebracht en vandaar per ljjkenwagen naar CrooBwgk overgebracht. Ook een manier om 't modeljjden op te wekken! Maandagmorgen was er op het Oostvestplein een volksoploop. De oorzaak was een tooneel var? armoede en ellende, waarvan een schamelgekleedo vrouw en vier ternauwei nood gekleedo kinderen de hoofd personen vormden. Plotseling verschijnt de man en vader van 't gezin, die der vrouw allerlei grove vorwjjten naar het hoofd slingert en ten slotte den kinderen zjjn kinderen eon gedachte rammeling geeft, om daarop zich nit do voeten te maken. Als dan de vrouw en de kinderen beginnen te schreien, tast menigeen in den zak en wordt evenals thans, door do modelijdenden een aardig sommetje bijeen gebracht. Maar heeft men niet te veel baast en wacht men als alles is afgeloopen nog eenige oogenblikken, dan kan men zien dat man en vrouw en kinderen heel eendrachtelijk, alsof er niets ge beurd was, naar huis wandelen en de recette ver doelen. Een droevig ongeluk hoeft Zondagnamiddag om half vier te Hillegersberg plaats gehad. Drie heeren, onder wie de heer Chr. Dgkman, 32 jaar oud, wonende Schiedamschedijk no. 206, waren op den Hillegersbergschen plas aan het varen. Bij het verwisselen van zitplaatsen sloeg plotseling het vaartuigje om en geraakten alle drie te water. Een hunner wist zweintnend den wal te bereiken, een tweede werd gered door Bertus Werkhoven, die zich in een roeiboot begaf, doch de beer Dijkman de zwemkunst niet machtig zonk in de diepte weg en kwam jammerlijk om bet leven. Om half negen werd zijn lijk met behnlp eener dreg door de rijkspolitie opgevisebt en naar bet drenke lingenhuisje te Hillegersberg overgebracht. Dgkman was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Een jaar of drie geleden kwam zgn vader tijdens den brand in de «Kosmopoliet" aan den Schiedamschendijk eveneens op noodlottige wijze om bet leven. ttiervllet. Heden (Dinsdag) herdenkt de Paulina-polder zjjn 50-jarig bestaan. Vlaggen tooien de huizen in dien polder en veel publiek bevindt zioh in den polder, want het is tevens veiling van haver en boonen. Aan een der koopers van dit jaar wordt nu een koop bij loting cadeau gedaan. Graaf de Kerkhoven, administrateur des polders, ontvangt vele felicitatiën. Bij het diner vloeit rjjkelijk het druivennat. Dè voornaamste ingezetenen worden tot den maaltijd geïnviteerd. III i<l (ld 1)1118 Aug. Onze hoofd-commis- saris van politie, de heer C. F. Westenberger, hoopt Donderdag 15 dezer zjjn 25-jarig jnbilé als zoo danig te herdenken. De Commissaris der Koningin heeft bij circu laire de Burgemeesters in deze provincie in kennis gesteld met een van den Minister van Binnenl. Zaken ontvangen schrijven, waarbij wordt aan gedrongen op nauwkeurige bijhouding van de registers voor de toepassing van de wet op de grondbelasting. Uit een ingesteld onderzoek toch omtrent de bijhouding dier registers is gebleken, dat die vooral op bet platteland veel te wenscben overlaat. De Burgemeesters yorden uitgenoodigd de ten deze gegeven voorschriften stipt op te volgen. De opening der jacht op klein wild, met uit zondering van die op fazanteu, in dezo provincie, is door Gedep. Staten bepaald op Zaterdag 31 Augustus a.s. De jacht op fazanten wordt geopend Dinsdag 1 October. De korte jacht zal geoorloofd zjjn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op do vier dagen, voor afgaande aan de sluiting der jacht, alles met uit zondering van de Zondagen. C4ocS, 13 Aug. Zondagmiddag werd J. S., terwijl bij in de Foei bezig was met hot melken van koeien, door den bliksem getroffen. Zijne broeders vonden hem bewusteloos in de wei liggen. Zgn toestand is heden gelukkig niet gevaarlgk. Een jongeling te Goes verschrok Zondag zoo hevig van het geweldige onweer, dat hjj in eene zware bloedbraking viel, die het ergste doet vreezen. Zondag werd te Goes de eerste vergadering gehouden van de geconstitueerdegewesteljjke afdeeling Zeeland en West-Noordbrabant van het Ned. Gym- nastiekverbond. Negen vereenigingen met 143 leden bleken zich te hebben aangesloten, terwjji van zes vereenigingen toezegging tot aansluiting was ont vangen. Er werd besloten, in de volgende maand te Goes, als centrum der afdeeling, den eersten turndag te houden. De 75-jarige veldarbeider P. Lokerse was Vrjjdagavond gezond en wel aan het tarwesnjjden. De schaapherder 0. Sinke van Ellewoutsdijk 's avonds naar hnis gaande, vond den ouden man dood aan den weg liggen. Hjj is dus wel plotseling door den dood overvallen. Te Ond-Sabbinge vertoonen zich weder konjjnen- dieven. Het zgn allen arbeiders, die door het kweeken van konijnen een spaarpotje tegen den winter trachten le verzamelen, en die zoo laaghartig worden bestolen. Maandag werd te Kapelle het Btoffelijk over schot ter aarde besteld van wjjlen den heer A. Gallis Merens, in leven notaris daar ter plaatse. Een dichte drom vrienden vergezelde de doodkist, die met kransen en bloemen was overdekt. De burgemeester, de heer v. d. Manden en de kanton rechter, jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, hul digden de nagedachtenis van den overledene en brachten in herinnering al het goede door hem in de re gemeente tot stand gebracht. Niet gemakkelgk zal het geleden verlies worden vergoed. De heer Beekman bedankte uit naam der familie voor de eer den overledene bewezen. Zierikzee, 13 Aug. Uit de rekening over 1894 dezer gemeente blijkt, dat de totale inkomsten hebben bedragen f 126,167,546 en de totale uit gaven 125,657,53, zoodat de rekening een batig Saldo oplevert van 510,016. De inkomsten waren: hoofdst. I, ontvangsten vroegere diensten, 2450,12hoofdst. II, gemeente- eigend. en bezittingen, 21,083,49s; hoofdst III, bolastingen en beffingen, 54,044,48, waaronder hoofd, omslag, 26,573,26; hoofdst. IV, inkomsten van verschillenden aard en tocnllige baten, ƒ31,808,21; hoofdst. V, buitengewone- «envangsten, ƒ16,831,24. Do uitgaven beliepenhoofdst I, huishoud, bestuur, 10,542,38hoofdst II, kosten betrekking bobbende op plaats, belastingen, ƒ1552,816; hoofdst III, kosten van onderhond enz. openb. gebouwen enz., ƒ24,455.696; hoofdst IV, ko6ten van onderhoud overige gemeente-eigend. enz., 403,71hoofdst V, politie, schutterij, brandweer en straatverlichting, 18,084,79; hoofdst. VI, geneesk. dienst en arm wezen 4,557(hieronder is begrepen subsidie burgert armbestuur 11,592)hoofdst. VII, onderwijs, kansten en wetenschappen, ƒ44,771,885; hoofdst. VIIIrenten en aflossing aangeg. geldleening 10,275,30. Hieronder is begrepen ƒ10,000 tijdelijk opgenomen kasgeld, welke onder de buitengewone ontvangsten, hierboven gemeld, is vervat; hoofdst. IX, andere uitgaven niet tot de vorige hoofdst. behoorende, f 5166,25s; hoofdst. X, onvoorziene uitgaven, 848,20. Do vaart door het kanaal van Zuid-Beveland is tegenwoordig bijzonder druk. De afgeloopen weck trokken er op één dag 200 6chepen door, waaronder de monitor «Reinier Claassen" en een aantal pleiziervaartuigen. Bij wijze van proefneming zijn thanB 12 be zoldigde rijksveldwachters voorzien van een rijwiel. Indien de proefneming voldoet zullen waarschijnlijk allen daarvan worden voorzien. De 46-jarige zieken-oppasser De Munck nit Hansweertdie 10 jaar zieken-oppasser bij het Nederlandsch-IndiBche leger is geweest en met het stoomschip «Gedé" van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam arriveerde, is naar het krankzinnigen gesticht aldaar overgebracht. Een korporaal en een soldaat, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, beschuldigd Tan het plegen van onzedelijke handelingen, worden beiden, nadat de korporaal Vrijdag j.l. teruggesteld is tot soldaat, geplaatst in de 2e categorie van het depót vau discipline te Vlissingen. Naar gemeld wordt, zouden de onderhandelingen over de levering der nieuwe geweren tusschen bet voorloopig syndicaat ter bevordering van het op richten van een nationale wapenfabriek en den minister van oorlog, zijn afgesprongen op bezwaren, door den minster geopperd omtrent den tjjd van levering. Toen de vette varkens 18 a 19 cent bet pond kostten, gold het spek 25 cent bet pond. Toen de prijs der varkens daalde tot 10 a 12 cent, bleef het spek op 25 cent staan en nu eindelijk de prijs op 17 cent (de hoogste markt) is gekomen, zullen do slagers te Tiol het spek 5 cent opslaan. Een ruim 70-jarig weduwnaar van Rottevalle zou huwen met zijn jeugdige huishoudster. Zijne te Groningen wone?ide zoons kwamen op een hondenkar aanrijden en zeiden tegen bun vader dat de «geboden" wel waren aangegeven, maar dat bet overgaan moest. Zij dreigden met groote messen, wierpen de huis houdster de deur uit de oude man vluchtte en na veel kabaal en wat huisraad stuk gemaakt te bobben, vertrokken zo, onder de veelbelovende toezegging binnenkort en beter terug te zullen komen. De Marokkaanscbe zeeroof 1 Blijkens een bij het Departement van Buitenland- sche zaken uit Tanger ingekomen telegrafisch bericht, is van de schadevergoeding, welke door Harer Ma- jestcits Regeering, naar aanleiding van den overval van bet Nederlandscbe schip «Anna" door de Rif- feensche zeeroovere, van Marokko geëisebt was, aan vankelijk een bedrag van 95 perce?)t aan den tjjdeljjken consul-generaal der Nederlanden te Tanger uitbetaald. De predikant van bet krankzinnigengesticht Veldwjjk, de heer v. d. Hoogh, hoeft eon middel uitgedacht om de werkloosheid te bestrjjden. Hg wil dat een groot kanaal zal worden gegraven van de Zuiderzee, ter hoogte van Ermeloo, dwars door j de Vein we en verder omgebogen naar de noordelijke I provinciën met een aantal zijkanalen, om langs dien weg de bagger naar de woeste gronden te voeren. Hg wil dit werk doen uitvoeren door gevangenen, die nu op Staatskosten worden onderhouden en voorts door bedelaars en landloopers en eindelijk door 20,000 soldaten, die tevens als politiemacht zonden dienen. Het idéé is mooi, xnaar om bet nit te voeren zal niet zoo heel gemakkelgk gaan! Vóór ongeveer negen jaar werd te Hooger- Smilde eene boerendochter vermoord. Een zekere R. G., dien men algemeen van den moord beschul digde, bracht verscheidene weken in voorarrest door. Volgens loopende geruchten moet nu een neef van de vermoorde, wonende in de gemeente Dwingeloo, zich hebben uitgelaten de moordenaar te zgn, en na die bekentenis pogingen hebben aangewend om zich van kant te maken, hetgeen hem echter belet is. Te Haarlem geven de inbrekers der politie handen rol werk. In de laatste dagen is in ver schillende perceelen, waarvan de personen op reis zjjn, ingebroken. Zondagavond heeft zich te Zntfen in de wacht kamer 3e klasse van het station de soldaat der koloniale reserve A. v. d. S. door een revolverschot gedood. Het hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft weder een 2jj6t gepubliceerd der sprekers en onderwerpen, voor het a s. winter seizoen beschikbaar. De algemeene vergadering 6tond voor dit doel 2250 toe, terwijl van de afdeelingen, welke sprekers wenscben, zal gevorderd worden een bedrag van 25 cents voor elk lid, tot een maximum van 10. Door het kerkbestuur der Israëlitische ge meente te Oud-Beierland werd aanbesteed het verven enz. der Synagoge. In de voorwaarden was de bepaling opgenomen, dat de vogelnesten, die zich onder het dak bevinden, niet mogen verstoord worden Het zal misschien niet laDg meer duren of wjj dragen kleederen van hout. Men maakt althans reeds in den laateten tijd een soort katoenen stof nit de houtvezels, voornamelijk sparren- en dennen hout. Die stof moet zeer goedkoop en sterk zgn. Uit goede bron wordt gemeld dat op geringen afstand van den Hoek van Holland spoedig zal worden aangevangen met het maken van een vis- schershaven voor rekening van Vlaardingsche reeders. De Haagsche kroniek der N. Gron. Crt. behelst de volgende bijzonderheden omtrent de aanranding van een meisje te 's Gravenhage. De drie verdachte personen bevinden zich in arrest. Op den jaardag van onze Koningin-Regentes kwam een meisje nit Utrecht (dienstbode bij een professor) met eene familie naar 's Gravenhage, om een prettigen dag te vieren. Des avonds in bet gedrang raakt zjj in het Bosch haar gezelschap kwijt en al zoekende en zoekende komt zjj aan bet Rjjn- spoorwegstation, reeds nadat haar reisgezelschap per laateten trein huiswaarts is gekeerd. Geheel onbekend in Den Haag, weet zjj niet waarbeen to gaan en zij verzoekt een koetsier, baar naar een logement te brengen. Deze een berucht heerschap voert het meisje heel de stad door en brengt haar ten slotte naar een stal, waar twee andere koeteiers, bjj de politie niet minder als gevaarlgk aangeschreven, hem wachten. Het is inmiddels 4 aren in den nacht geworden het meisje wordt gebonden, proppen in den mond beletten haar te Bchveeuwen en daarna mishandelden de drie woestelingen haar op de gruweljjkste wjjze. Een oud man, die de poort voorbijkwam, waarin de misdadigers hun slachtoffer bjj na bewusteloos hadden neergeworpen, terwijl zjj zich uit de voeten maakten, waarschuwde een agent van politie en deze vond het mishandelde meisje in deerniswaar- digen toestand. Zij werd per vigelante naar het politie-bureel gebracht en weldra bleek, dat haar verpleging in bet ziekenhuis te Leiden noodig was wegens de ondergane lichamelijke mishandelingen. Men was inmiddels de misdadigers weldra op 't spoor, althans twee hunner (broeders), maar de derde werd eerst later en nadat men eerst een on schuldige had aangehouden, ingerekend. Het kostte veel moeite, den laatste te vervoeren: zeven politie dienaren waren er voor noodig en bjj zijne over brenging naar de cel moest men hom met band boeien aan de zoldering van den gevangenwagen bevestigen. Doch met dat al is 't nog zeer de vraag, of de justitie de ellendelingen zal kunnen bestraffen, omdat de eenige getuige, behalve bet aangerande meisje, onvindbaar is. De oude man, die 't feit aan het licht bracht, is opgeroepen 2ich aan te melden, maar tot heden niet verschenen. De justitie laat niets onbeproefd, om het treurig drama te doen eindigen met een veroordeeling van de misdadigers, die, ter voorkoming van overleg, elk in een andere gevangenis worden bewaakt, de een in de cellen van 't Scheveningscbe duin, de tweede in het huis van bewaring te 's Gravenhage en nummer drie te Leiden. Falb voorspelt voor deze week weer niet veel goeds: toenemende regen, vooral omstreeks den 16en, wanneer talrjjke onweders te wachten zgn. De luchtsgesteldbeid zal koel bljjven. O IV 11' E H K St. Boven Halfweg en de onmiddellgke omstreken, ontlastte zich Zaterdagavond een vreeselgke on weerebui. Gedurende een uur viel hagel en regen als uit een wolkbreuk neer, de riolen konden de massa water niet verzwelgen, enkele straten stonden blank en bet water drong in de laag gelegen huizen. Te 9 uur, toen de bui verminderde, moesten velen aan het werk om de wegen begaanbaar te maken. Veel schade is aangericht op de bouwlanden in den Houtrakpolder, zoomede in de tuinen. In het Zuiden van ons land heeft Zaterdagavond een buitengewoon zwaar onweer gewoed. Ruim 4 uur achtereen, van 7 tot 11 uren, waren bliksem en donder niet van de lucht. Bij volkomen windstilte viel de regen afwisselend bjj stroomen neer. Toen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1