ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Augustus 1895. RECLAMES. BEKENDMAKING. Onveiligheid Vaarwaters. NIEUWSTIJDINGEN. Veraohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prüs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6651. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- o1 Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels T'S Cts. Elke regel meer 155 Cts. JTDES GRAAF CZL, Mr. KLEEBHAKEB POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. Moedwillige beschadiging van telegraaf- en telefoon werken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS nul ZltRJKin; Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin w deze Provincie van den 25 Juli 1895, A No. 1726, 3e afd,, betreflende het moedwillig beschadigen van telegraaf- en telefoonwerken Brengen belanghebbenden in herinnering, dat het moed willig beschadigen en vernielen der Rijkstelegraaf- en tele foonlijnen is strafbaar gesteld en manen ouders, voogden en onderwijzers aan, om hun invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpen van de isolatoren der bedoelde inrichtingen tegen te gaan. Zxerikzee, den 12 Augustus 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CU. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zkrikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, dat van 19 Augustus tot '28 September e.k. voor de scheepvaart onveilig is: a. een terrein in het Haringvliet, ongeveer 400 M. bewesten Hellovoetsluis, aangeduid door spitse en stompe tonnen b. een terrein in het Vollceralf, beoosten de plaats waar vroeger de spitse ton No. 2 met bol van het Helle gat lag en waar nu tijdelijk een spitse ton gelegd is; en dat het verboden is te ankeren tusschen het fort <ïe Kuyter en de lijn van de zwarte lichtboei No. 1 (Oostelijk HellcKtit), naar de rood en ïwart horizon taal gestreepte kogelton No. 1 met ruit (Hellegat). Zierikzeë, den 12 Augustus 1895. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. China. Honkong, 8 Aug. Een groote verwoede menigte viel gisterennamiddag de Engelsche en Amerikaansche zendingshuizen aan te Tatshan bij Canton en vernielde de gasthuizen. Eenige zendelingen vluchtten naar Shameen, andere bleven te Tatshan. Een Chineesche kanonneerboot werd gezonden om de orde te herstellen. Het gerucht loopt, dat de zendingshuizen in de provincie Kewangtung zullen worden vernield en al de zendelingen zullen worden verdreven naar de havensteden. De Vegetariërs zijn thans 12,000 man sterk, goed gewapend en georganiseerd en in staat de Chineesche troepen tegenstand te bieden. Indië. Volgens eene van zeer vertrouwbare zijde aan het Bat. Nieuwsblad gedane mededeelinggroeit het aantal reclamanten voor eene koninklijke onder scheiding wegens op Lombok verrichte daden met den dag aan. »Er moeten thans reeds reclamezaken van oDgeveer 30 officieren en 200 minderen bij de verschillende korpsen in behandeling zijn. Daar al de schrifturen geheim behandeld worden, zijn de hoeren korpskoinmandanten daardoor minder voor hun pleizier uit. Maar de schatkist profiteert er bij, aangezien de reclames per request moeten worden behandeld. Het is wel te hopen, dat men in dit verschijnsel aanleiding zal vinden, om de statuten der Militaire Willemsorde eeDs te herzien en het meer daarheen wete te leiden, dat in den vervolge iedereen tijdig krijgt, wat hem toekomt; dat geen onderscheidingen meer worden toegekend aan personen, die zeggen zelf niet te begrijpen, waarom ze eigenlijk gedeco reerd zijn en dat het reclameeren van personen, die uit dit euvel het recht putten tot ontevredenheid, onmogelijk worde gemaakt- Op die wijze zal men de scherpe schaduw doen verdwijnen en de Militaire Willemsorde doen beschijnen door het heldere licht dat haar toekomt". Amerika. De kapitein van de Amerikaansche bark »Serem", welk schip dezer dagen te Philadelphia terugkwam van een reis naar het hnoge Noorden, bericht een treurige ontdekking, welke bij in Groenland deed. Hij vond namelijk in een bol in het zuidwesten van Groenland achttien menschengeraamten - ver moedelijk van de eene of andere ongelukkige Noord- pool-expeditie, welke daar om het leven kwam. Een Deensch oorlogsschip is naar de aangewezen plaats gezonden, om een onderzoek in te stellen. In een bericht uit New-York werd Donderdag melding gemaakt van een anarchistischen aanslag. Op het postkantoor aldaar werd de vorige week een pakket gevonden dat er verdacht uitzag en geadresseerd was aan Theodore Roosevelt, den voor zitter van het bestuur van politie. Bij de opening vatte eene lont vuur, doch de vlam werd aanstonds gedoofd. Bij nader onderzoek is gebleken dat het pakket geen helscbe machine bevatte en de >bom" met zand gevold was, zoodat men dos met een slechte aardigheid te doen had. Engeland. Even nadat de prins van Wales en zijn zoon, de hertog van York, de torpedoboot Charger" ver laten hadden, zag men dat de ketel gescheurd was. Als door een wonder heeft er geen ontploffing plaats gehadwaardoor hoogstwaarschijnlijk een kind van enkele maanden de vermoedelijke troon opvolger zou geworden zijn van een bijna tachtig jarige koningin. Frankrijk. Voor de rechtbank te SaiDt Malo stonden dezer dagen drie mannen uit St. Broladre terecht beschuldigd van manslag door onvoorzichtigheid. Hun misdrjjf was een noodlottige vergissing. Er waren in den laatsten tijd dolle honden in die streek voorgekomen, en toen die drie mannen op een donkeren avond met een hooiwagen naar huis reden, zagen zij bij den ingang van het dorp op een bank een zwarte massa. Dat kon niets anders wezen dan een dolle hond, meenden zjj, en een hunner schoot, op den eerbiedigen afstand van 15 meter, een geweer af op »het dier". Zij hoorden een dof gesteun en liepen, uit angst dat de hond op hen aan zou vliegen, haastig heen, om een paar hooivorken te halen. Aldus gewapend, kwamen zjj nader bij het >dier", om bet verder af te maken, en toen eerst ontdekten zjj, dat zij niet op een dollen hond, maar op een mensch hadden geschoten, een visscher, die ineengedoken had zitten rasten en die daar nu zwaar gewond lag te kermen. De drie mannen, die wanhopig waren over het geen zg gedaan hadden, werden door de rechtbank veroordeeld tot niet meer dan zes dagen gevange nisstraf. België. Het college van burgemeester en schepenen van Antwerpen heeft de vraag van het gemeentebestuur van Hoboken goedgekeurd, waardoor aan dit laatste eene som van 5000 fr. wordt betaald voor afstand aan de stad van 20 hectaren grond, die moeten dienen tot uitbreiding der Zuiderkade. De geheimzinnige zaak van de drie dooden (mevr. Bockel met dochter en zoontje), die te Neder voor Heembeek in het kanaal van Willebroeck werden gevonden, is nog niet opgehelderd. Het is echter nagenoeg zeker dat aan zelfmoord niet gedacht kan wordeneen briefje, door mevr. Bockel een paar uren vóór haar dood geschreven, maakt dat zeer onwaarschjjnljjk. Daarentegen geeft het vermissen van een aanzienlijke som geld, welko de Engelsche dame bjj zich bad, grond aan het ver moeden, dat het drietal door roovers vermoord is. Nederland. Groningen, 10 Aug. Er zjjn thans vier dagen verloopen sedert men met het blusschinga- werk aan de Damsterkade begonnen is en nog altjjd moet de brandspuit dienst bewjjzen. Over het goheele terrein stggen de rookwolken nog steeds naar boven en knapt en knettert bet in het stroo, waarvan nog eene enorme hoeveelheid aanwezig is. Het duurt zeker nog wel eene week voor alles is opgeruimd. Uit vele naar beneden en uitgehaalde pakken komt de vlam telkens weer te voorschijn. Hoe meer men vordert des te grooter schjjnt of liever wordt do ontreddering. De zuidelijke muur van het pakhuis ligt reeds op den grond en voor den achtermuur vreest men eveneens. Van do woningen in de Ooster- havenstraat beginnen de meeste daken er hoe langer hoe haveloozer uit te zien. Bergeu Op Zoom, 10 Aug. Door den commissaris van politie alhier wordt opsporing verzocht van den gewezen boekhouder der in liqui datie zjjnde firma De Beukelaer alhier. Hij wordt verdacht verschillende valsche wissels te hebben uitgegeven ten nadeole van movrouw de B. Het huis waar hg kamers in huur had, is van den nok tot den keider doorzocht en wordt dag en nacht door de politie bewaakt. Men vermoedt evenwel, dat de man naar Amerika is gevlucht. t liSBin^cn, 10 Aug. Enkele bladen bevatten een uit dezelfde bron afkomstig bericht over de nieuwe stoomschepen van de Stoomvaart-Maatschappij »Zeeland", dat nogal groote onjuistheden bevat. Van het afloopeu van het laatste, of het proef- stoomen van bet eerste stoomschip is nog niets met zekerheid bekond. Het verschil in lengte en breedte met de oude stoomschepen bedraagt resp. ongeveer 35 en 2 voet. Tevens wordt daarin gesproken van een ver breeding van het droogdok te Middelburg, omdat de schepen anders daar niet zouden kunnen dokken. Geen kleinigheid voorwaar. Naar wij kunnen mede- deelen, zal aan dat bezwaar op andere wijze worden tegemoet gekomen. Het lijk van den Belgischen zeeloods A. Raeekelboom uit VlissingeD, die Dinsdag in de Wielingen is verdronken, is nog niet gevonden. De jol, waarmede het ongeval gebeurde, is door de bemanning van een Arnemuidsche 'noogaarts op- gevischt en te Vlissingen aan wal gebracht. Wisscnkcrke. Tengevolge van den hoogen watervloed van dezen winter, waardoor de Sophiapolder voor goed verloren ging en de »Anna" onder water werd gezet, ging men aan verschillende onzer polders over tot het verzwaren der buiten dijken. Het werk aan den Mariapolder, waarvan de beer Brand aannemer is, loopt op zijn einde, de ver zwaring van een gedeelte van den zeedijk van »Anna Friso" wordt Woensdag aanbesteed en de verzwaring van den zeedijk van >Soelekerke" wordt door den aannemer de beer Moerland flink aan gepakt; netjes en vlug wordt het werk door 120 man verricht.. Waar Hollandscbe aannemers het uitvoeren van een aardewerk schier onmogelijk achten, wanneer dit niet per spoor geschiedt, zijn onze Zeenwsche aannemers juist van een tegenovergesteld gevoelen en prefereeren den kruiwagen. De laatste wijze van uitvoering is om verschillende redenen zeker verre te verbiezen boven de eerstgenoemde. Aan het werk van den heer Moerland wordt door veel raenschen veel geld verdiend, terwijl het financieel voordeeliger is dan met het spoor, wat misschien wel iets vlugger gaat, doch anders ook al geen andere voordeelen schijnt op te leveren, en wanneer men bedenkt dat nu door de lui van ƒ1,70 tot 2 per dag kan worden verdiend, dan is een uit voering zooals die van den heer Moerland aan den »Soelekerke" niet anders dan goed te keuren en is het te hopen, dat onze Zeeuwen steeds de uitvoering van dergeljjke werken kunnen aannemen. St.-Ilfaarteil8<lijk. Zaterdagavond werd het wagenhuis van den landbouwer J. Nelisse, onder deze gemeente, door den bliksem getroffen. Het gebouw en al het zich daarin bevindende landbouwgereedschap werd een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Zierikzcc, 12 Aug. Gisteren arriveerde alhier eene stoomboot, uit Bergen op Zoom, aan boord hebbende een 120tal passagiers. Onder deze bevond zich de Harmonie Eendracht maakt Macht", onder directie van den heer Stoetze, benevens de Gymnastiek- en Schermvereeniging »Oranje", beiden van genoemde plaats. In den tuin van de Sociëteit »Ons Genoegen" werd door genoemde Harmonie eene Matinée gegeven, afgewisseld door gymnas tische oefeningen en schermen. Het vrij talrijk aanwezig publiek amuseerde zich uitstekend, zoowel door de muziek als door bet werken met den sabel, de korte en lange stok en verdere oefeningen. De Harmonie big kt onder de leiding van den heer Stoetze goede vorderingen te hebben gemaakt. Op de werkzaamheden der Gymnastiekvereniging zouden wel eenige aanmerkingen zijn te maken: wg houden echter in het oog dat het thans slechts eene voorstelling tot uitspanning betrof. Door de uitstedigbeid van het Bestnur van ge noemde Sociëteit, werd namens hetzelve door een der aanwezige heeren aan de Gymnastiek- en Schermvereeniging eene herinnjrings-medaille uit gereikt. De Voorzitter dier Vereeniging, de heer J. L. Veraert, bracht zijnen oprechten dank aan het Bestuur der Sociëteit voor de hen toegebrachte hulde; tot 2gn groot leedwezen was dit Bestuur afwezig, doch ofschoon daarmede in kennis gesteld, was het der Vereeniging onmogelijk geweest dit bezoek uit te stellen. Hij hoopte echter, dat men van hier uit een contra-bezoek zou brengen aan Bergen op Zoom, de verzekering gevende dat men op dezelfde gulle en hartelijke wijze zou worden ontvangen als aanhen thans hier te beurt viel. Met een »leve Zierikzee" besloot hij zijne toespraak, wat door alle aanwezigen herhaald werd. Te ruim 2 uur arriveerde nog eene pleizierboot uit Antwerpen, waarop zich een 80tal passagiers bevonden, waaronder een Muziekgezelschap. Door de late aankomst werd echter het doel dezer reis slechts gedeeltelgk bereikt. De muziekinstrumenten werden aan boord gelaten en de passagiers ver spreidden zich door de stad. Te 4 uur verlieten beide 6toombooteu onze haven. Natuurlijk gaf een en ander weder eenige levendig heid in ouze gemeente. De heer L. Boogaort, die onlangs het diploma voor veearts verwierf, zal zich te Ovezand vestigen. Bjj kon. besl. is pensioen verleend aan M. E. Bosdijk, wed. H. Koolwijk, amanuensis aan de Rijks H. B. S. te Middelburg, ad f 200. De heer Van der Plaat, hoofd der R. K. paro chiale school to Aardenburg, die onlangs bet ongeluk had te Eede onder de tram te gorakon, waarvan afzetting van een zjjner boenen boven de knie het gevolg was, neemt langzamerhand in beterschap toe. De patiënt mag zich ovenwei nog weinig be wegen, zoodat het geruimen tijd zal duren vóór hij zgne betrekking weer kan waarnemen. Toen de heer J, B. te Hulst Donderdag zjjn geladen revolver poetste, ging deze plotseling af. De kogel ging door een zjjner handen, waarvan hg waarschgnlgk hot gobrnik wel voor goed zal moeten missen. De badplaats Domburg is op dit oogenblik, volgens het Badnicmcs, zeer druk bezochtbjjna alle woningen en optrekjes zjjn verhuurd, terwjjl do bötels overvol zjjn. De vreomdelingenljjst bevat tot beden de namen van 762 personen, die daar sinds Juni gelogeerd hebbeu, en het aantal gebruikte zeebaden bedraagt 1678 of 76 moer dan bot vorige jaar om dezen tijd. Moge nu het wéér verder nog wat meóworkon, dan zal 1895 zeker onder do gun stigste zomers voor Domburg kunnen geteld worden. De firma de Erven H. de Jong te SVormerveer heeft op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam, hot Eere-Krnis (de hoogste onderscheiding) ont vangen. Te Zuid-Beierland is een 14-jarige knaap van een paard gevallen. Spoedig daarna overleed hg aan de gevolgen van den val. Generaal van der Heijden hoopt in het laatst van dit jaar zijn zoventigsteo geboortedag te vieren. Na de goedgelukte pogingen van de kruide niersbedienden te Leeuwarden om Zondagsrust te bekomen, de kruideniers zijn 4 Augustus begonnen hunne winkels op Zondag te slniten, hebben de slagersknechts aldaar eone golgke beweging op touw gezet, die echter nog niet tot den gewenschten uitslag beeft geleid. Thans zullen ook do kappers- en barbiersbedienden beproeven, den Zondag voor hen een rustdag te doen zijn. Als een merkwaardigheid deelt men uit Wamel aau de A. C. mede, dat voor eonigen tijd oeu koe door den bliksem getroffen werd, terwijl drie andere koeien, die in dezelfde weide liepen, plotseling daarop eveneens stierven zonder getroffen te zgn. De gepensioneerde Oostindische cavalerist Julius Protzinann, wonende in de gemeente Borne, bad in 1885 bij de opheffing van de posten van Djerir— Lepongarra een vijandeljjken kogel schuins onder bet rechter schouderblad gekregen. Men kon er destijds niet in slagen dien te verwijderen. In de tien jaren is de kogel omstreeks meter gezakt, en thans is bij door een geneesheer uit de rechterzgde te voorschijn gehaald. De patiënt gevoelt zich nu zeer verlicht. Naar gemeld wordt is door de regeeringen van Groot-Brittannië en van Nederland den keizer van Rusland uitgenoodigd een zijner onderdanen te benoemen tot arbiter ter beslissing van het geschil wegens de Costa-Rica-Packet. Den len Augustus trad in een Overijsolsch dorpje een onderwijzer in dienst. Toen den eersten morgen het speeluur zjjner leerlingen was aange vangen, verliet hij in stilte zijne school en stand plaats en is niet teruggekomen 1 Te Vrijenban geraakte een meisje van 2 jaar in de Delftsche vaart voor do ouderlijke woning. De moeder snelde onmiddellijk toe, maar viel bij hare pogingen tot redding zelf in het water". Zij werd door haren man gered, maar inmiddels was het kind reeds te ver weggedreven; het werd een oogenblik later levenloos opgehaald. Op een der examens voor hoofdonderwijzer, die tegenwoordig gehouden wordendeed zich het volgend vermakelijk geval voor: Iemand, die met teekenen bezig was, stond op om het voortbrengsel zijuer handen in oogenscbouw te nemen. Bjj het weder plaats nemen had hij het ongeluk wat veel op één kant van zijn bankje te gaan zitten, waardoor achtereenvolgens op den vloer terecht kwamen: een hoofd-onderwijzer in spó, een zitbankje, eenig teekengereedscbap, een vel teeken papier en een teekenbord. Wie bet eerst lag, had ook het eerst zijn tegenwoordigheid van geest her kregen en zette weldra alles terecht; ook zichzelf, terwjjl hij zucht: »de val des candidaats was groot, maar morgen zal deszelfs val grooter zijn". Den anderen dag viel hij werkelijk, nog acht anderen, die veel gelachen hadden, in zijn val mee- sleepende in den onpeilbaren afgrond der veeleischende examinatoren. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Vrijdag morgen te Roden (Groningen) plaats gehad. Te ongeveer 9 uur is in de boterfabriek aldaar de centrifuge gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat de heer F. Meesters van Terwispel, die kortelings als volontair bjj de fabriek in dienst was, gedood en de arbeider Jan Holman zeer ernstig gewond werd. Holman is gehuwd en 35 jaar oud. Ook aan het fabrieksgebouw werd veel schade toegebracht. OUD-HOLLAND. Tot de poorters in Oud-Holland behoort nu ook een geneesheer. De Nieustijdinghe bevat daarom trent het volgende bericht 't Is bekent dat wij in so gesonde Stadt woonen, dat daer sedert de stigbtingbe nogb niet een mensch binnen haere Poorten is gestorven. Edoch hebben onse vroede Vaadcren met staagh waakende achter- zorgh en voorzienigheyd werkzaem tot Heil van de goede Borgherye bewesen dat sy oock, ghelijck goede Staetsluyden passende is, in tyden van Voor spoedt niet vergeeten dat oock de quaaden daghen kunnen komen en hebben om dan tydigh gereedt te syn reeds nu aangestelt een Stads-Genees- Heel- ende Vroedmeester, synde de Seer geleerde Heere A F. Verschuur, voorheen te Amstelredam woon- aghtigh. Laet ons hoopen dat de Tyden nog verre moghen syn daer in wjj des Medicynmeesters raedt hebben te volgen en syne remedien te ghebruyeken. Hecrliosch. Na de heeren Van Deth en Van Houten, de heer W. J. Rugter. In een open brief aan Mevrouw de j Baronesse van Aylva van Pallandt geeft de heer i Rugtor eenige opmerkingen naar aanleiding van j een verblijf gedurende negen maanden van twee 1 zgner kinderen in de weesinriebting Neerbosch, i Daarin komen vele van de bekende klachten voor: slechte voeding, slechte verpleging, mishandeling, slechte verstandhouding onder de verpleegden, alles i met naam en toenaam van de betrokkenen. Ook hiervan geldt: als een tiende waar is, is 't hemeltergendals alles onwaar is, moet de schrjjver I als lasteraar in zodeljjken zin gebrandmerkt worden. 1 Wie geeft hier uitkomst? De vorige enquête heeft, gelooven we, niet algemeen de overtuiging geves tigd dat een zóó uitgebreide stichting zonder officiëeel toezicht aan particuliere handen kan ovor- gelaten worden. Dat gevoelen kan verkeerd zijn on onrecht doen aan personen, die uit zuivere menschcnliefde zich aan do belangen van duizenden hulpbehoevenden wijdenmaar de belangen dier duizenden gaan alle consideration te boven. LAUDIIOIin. ZKcrikzcc, 12 Aug. Zooals wij reeds onlangs j mededeelden, is hier begonnen eene bedekte paarden- markt. Heden waren daartoe wederom aangevoerd 25 paarden op het uitspanningsterrein van het »Huis van Nassau"; dit getal zou zeker grooter j geweest zgn, indien verschillende omstandigheden dit niet hadden belet. Fransche en Duitscho koop- lieden waren aanwezig; hij, die paarden van 18 maanden tot 3 jaar wenschte te koopen, kocht 12 stuks tot prgzen van f 160 tot f 300, terwgl zg, die paarden van 5 tot 8 jaar verlangden, slechts 2 stuks konden koopen. Binnen 14 dagen zal terzelfder plaatse wederom eone monstering worden gehouden; naar wij ver wachten zal dan do aanvoer grooter zijn. In Westelijk Zuid-Bevoland koestert men de beste verwachtingen omtrent den oogst van paarde- boonen. De planten zijn gezond, hebben weinig of niet van de luis geleden en sommige stengels tellen niet minder dan 25 peulen. Het is dan ook te wenschen, dat er tenminste één artikel goed zjjn zal voor de landbouwers. De appels en peren in 16 boomgaarden te Kapelle (Zuid-Beveland) brachten bjj openbare ver pachting f 2863 op, waarbij komen 10 procent onkosten. Van appels verwacht men eene goede opbrengst; peren blijven beneden bet middelmatige. Iemand op Zuid-Bevelaud beeft den raad opgevolgd om tegen de rupsenplaag hennep tusschen zijue koolplanten te zaaien. Ongelukkigerwijze moet hij de verklaring afleggen, dat het aangeprezen middel niet helpt. Zjjne kooien zien er ontoonbaar uit door de rupsen. De uitvoer van vlas uit Nederland naar België en Frankrijk is in geeD jaren zoo groot geweest als thans. Ladingen van 15, vaak tot 20 waggons, ziet men dagelijks het grensstation passeeren. In de afgeloopen week bedroeg de uitvoer zelfs 1,200,000 kilo. In de polders vau Westelijk Noord-Brabant is de handel in het te veld staande vlas geëindigd. Men besteedde van f 130 tot f 170 per gemet. Over hot algemeen is het vlas goed gegroeid, slechts enkele vlasboeren klaagden dat het wel wat kort stond, hetgeen aan de langdurige droogte te wijten is. Zooals men weet, wordt dikwijls de wensch geuit om een Ministerie van Landbouw op te richten. Wat dat zou kosten heeft het Friesche blad De Getuige berekend als volgt: »Éen Minister f 12,000; Secr.-Generaal f 5,000; Referendaris 5,000; 3 Hoofd-Coinmiezen 7,800; 8 Prov. Dignitarissen (noem ben Inspecteurs) ƒ44,000 met een Hoofd-Inspecteur f 6,500; 4 Commiezen 8,800; 8 Adjunct-Commiezen 12,000; 3 eerste klerken 3,0005 tweede klerken f 3,000dat is reeds het bagatelletje van 107,000, waarbij gerust kan aangenomen worden dat dit bedrag met f 3,000 moet verhoogd worden, maakt samen f 110,000, en dat niet voor eens, maar per jaar, ongerekend de pensioenen". Wjj vermoeden dat het Friesche blad eer te laag dan te boog geraamd heeft. kEBkNIECWS. Beroepen naar de Herv. Gem. te Nieuwerkerk a/d. IJsel ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten Bz. te Serooskerke (Walcheren). Beroepen te Wemeldinge ds. P. Kuilman te Bunnik. De beroepene is een tegenstander van het gebruik der Evangelische Gezangen. Beroepen bij de Herv. Gem. te Stavenisse ds. J. v. d. Berge te Varseveld. Bij de Vrijdag gehouden herkiezing voor leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Brui- nisse werden gekozen de heeren H. Okkerse en R. Meermans. OMOËRBUS. Zicrfkzec. Bi) het te 's Hage van 8—10 dezer gehouden staats-examen tot toelating aan de Universiteit is geslaagd voor de faculteit der God geleerdheid enz. de heer P. de Looze A.Jzn. De voordracht ter vervulling der betrekking van hoofd der school te Oosterland, bestaat uit de H.H. Karelse te Cortgene, Ploegeman te Hasselt en Deuzeman te Vries, allen hoofden van scholen. Teleurgesteld door de vele vruchtelooze op roepingen heeft het gemeentebestuur van Krabben- dijke de traktementen der onderwijzers op f 600 gesteld. Bravo Ingezonden Stukken. St. Aknala-ND, 10 Aug. '95. Vergun mij, Mijnheer de Redacteur, voor 't onder staande eenige ruimte in uw blad. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, zal de Boterfabriek binnenkort gaan werken en wordt den landbouwers in onze omgeving de gelegenheid aangeboden nog als lid toe te treden. Werd er in den beginne dikwijls gevraagd hoe, waar en wat? Dit is alles nn opgelost; de fabriek staat er. Men kan op de hoogte komen wat 't gekost heeft en men kan zien hoe de boel is ingericht, zoodat men waarlijk niet bang behoeft te zgn een kat in den zak te koopen. Maar wat is de grootste hinderpaal voor vele landbouwers Waarom zien zij bezwaar om mede te doen? Omdat ze overhoop liggen met 't vervoer der melk heen en terug; omdat ze niet begrijpen, dat wat voor den één lastig, duur en onoverkomelijk is, voor vijf of tien een lichte vracht gerekend wordt of als 't ware van een leien dakje gaat Ziehier, hoe wjj, alB toekomstige melkleveranciers van Diepegat en daar rondliggende, het hebben aangestoken, om dat bezwaar te doen ophouden, n.l.de hoofden bij el ka Ar gestoken, een regiementje gemaakt, waarin wjj verklaren voor gezamenlijke rekening het vervoer der melk aan te besteden en te betalen naar het aantal kilo's melk, dat door elk aan de fabriek geleverd wordt. Kunnen dat de landbouwers aan den andereu kant ook niet doen? Kunnen dat de landbouwers, die onder St. Maartensdjjk wonen en die genegen zijn om mede te doen, ook niet klaar spelen? Ik geloof, of neen, weet zeker van wel, als de ernst van de zaak wat meer op den voorgrond trad. Wij zgn gelukkig nu zoover gevorderd en hebben koeien genoeg, om de fabriek te doen rendeeren; maar juist die koeien of liever de melk van die koeien, die wij er nu zoo gaarne bjj zouden hebben, kan met 't zelfde personeel, met dezelfde werktuigen en in 't zelfde gebouw verwerkt worden en dat is voor u en ook voor ons de winst, want, gesteld dat wij nu met 't tegenwoordige aantal koeien evenveel maken als vroeger (natuurlijk na aftrek van alle onkosten) hoeveel moeite en geld wordt er dan niet gespaard Dat de melk te lang onder weg zou zgn, waarlijk daar behoeft men niet bang voor te wezen. Er zjjn fabrieken in ons land genoeg, die hun melk dne A vier uren ver halen of zelf brengen, en de melk toch goed aankomt, dus wat dat betreft zou men gerust tot St. Maartensdijk kunnen rijden. Daarom, landbouwers van Stavenisse, St. Maar tensdjjk en St. Annaland, bedenkt en bespreekt de fabriek nog eens goedinformeert bij menscben die er iets van af weten en weest overtuigd dat het bestuur van onze fabriek gaarne de noodige inlich tingen verschaft; ziet om n heen, hoeveel zaken door één man alleen, geheel onmogelijk zijn en zoodra tien of meer personen die zaak aanpakken, met succes gedreven worden; ziet om u heen, hoe veel vereenigingen door de zoo onmisbare samen werking van hare leden een sieraad zgn van een geheele streek. Dankzeggende voor de plaatsing, teeken ik mg hoogachtend UEd. dv. dn., H. J. DORST. WlSSENKEBKE. 'n AvondGoeien avond meneerveel water gevallen hé? Ja, zeg ik, Sientje, dat's net zoo en hoe is dat bij zulk weór wel in je beet gesteld O, dat gaat best meneer, al zie je nu 't zonnetje door de openingenm'n jougeus hebben er geen last van, want 't water gaat langs de sparren, zoo 't er in komt, weer naar buitenmaar zet je toch, en ik nam gebruik van een plank, die op vier perkoenen rustte, en liet mjjn oogen gaan over de omgeving; 't was een rieten keet en aan de rechter zijde bjj den ingaDg was een soort van buffet; een twintigtal groote kommen, flesschen, glaswerk, alles kraak zindelijk, stond op boorden, aan welke de kastranden niet vergeten waren. Aan de andere zijde verrieden een paar sitsen gordijnen de echtelijke slaapstee en achterili zag tneu een dubbele rjj slaapplaatsen, alles netjes en zuiver, al bestond de ligging dan ook uit lange veeren", middenin hing een groote ketel aan een schakel, die aan de nok was vastgemaakt; onder dien ketel gloeide een kolossale hoop cokes en als heerscberes van die woning troonde Sientje, een forsche, flinke vrouw van tnsschen de 50 en 60Sientje, vraag ik na een pauze, kun je 't nog zoo al rooien met je jongens? O ja, meneer, is 't. autwoord, dat gaat altijd nog al goed, maar natuurljjk Ja, ja, zeg ik, natuurlijk moet je er de wind onderhouden, dat geloof ik. Ja, meneer, dat zou 'k denben, zegt ze, en de stopnaald, waarmee ze aan een kous bezig was, bljjft een oogenblik in uitdagende houding op mg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1