Saimenspraike tusschen lilies Krukel en Stoffel Bieze. Te Rotterdam was een brooddepóihoudster ia de St. Mariastraat zoo oh voorzichtig om bij het thuiskomen den sleutel op de buitendeur te laten zitten. Even daarna bemerkte zij dit, en haastte zich, om den sleutel terug te halen, doch tot haar schrik ontwaarde zij, dat hij verdwenen was. De vrouw was alleen thuis en was te angstig om zich ter ruste te begeven. Eenige familieleden brachten ter harer geruststelling het verdere ge deelte van den avond bij haar door, doch nauwelijks waren zjj weg en had de vrouw het licht in den winkel uitgedoofd, of zjj hoorde aan de deur rammelen. Een groote zware kerel met een boeventronie stond voor de deur. De vrouw vatte al hare kor daatheid bjj elkander, en vroeg wat hij hebben moest. Hij gaf voor dat hg brood hebben moest. Toen de vrouw verklaarde, dat zij des avonds laat geen brood meer verkocht en daarby nog al een flinken toon aansloeg, verwijderde hij zich. Als voorzorgsmaatregel is het slot van de deur terstond veranderd. Dinsdag 1.1. zou te Krommenie een gerech telijke verkoop plaats vinden. Tien veldwachters en zeven rijksambtenaren waren aanwezig, doch ook Reens. Er waren ongeveer 60 voorwerpen, die verkocht konden worden. De eerste 50 evenwel werden te vergeefs in veiling gebracht; er werd feen bod op gedaan uit de talrgke omstanders. iindelijk werd een linnenkast door een der amb tenaren voor f 20 gekocht. Reens hield nu een collecte onder het publiek, waardoor hij in korten tjjd de f 20 bg elkaar had (o. a. werd er door iemand een goud tientje ge offerd) en de kast werd nu weer voor den eigenaar teruggekocht. Onder groote hilariteit kocht Reens voor een dubbeltje nog een doofpot, dien hg openlijk beloofde aan de Tweede Kamer te znllea opzenden. Daarna bracht een talrgke menigte onder het zingen der socialistische liederen de ambtenaren, die de door hen gekochte voorwerpen droegen, weer naar den trein. Uit Nijmegen meldt men dat de conducteur, die dezer dagen werd overreden door een pleizier- trein, aau de gevolgen daarvan is overleden. ZIerlkzee, 2 Aug. Naar wij vernemen zal op a.s. Zondag onze stad wederom bezocht worden door een gezelschap uit Antwerpen, waaronder de >Club des XX", onder voorzitterschap van den heer Artb. Smaelen. Dit gezelschap zal vergezeld zijn van een Muziekkorps, dat zich in den Tuin van den heer Verwer zal doen hooren. De reis zal worden gemaakt per stoomboot »Stad Zierikzee". Nu in Engeland een nieuwe postmeestor- generaal opgetreden is, gaat de Great Eastern- spoorweg nogmaals beproeven de poBtroute van Vlissingen verlegd te krijgen naar Hoek van Holland. De route van Harwich naar het vasteland bracht in het jongste halfjaar 1878 pd. st. minder op dan in hetzelfde halfjaar van 1894. Dat bjj de Staatsloterij niet alle prijzen worden afgehaald, blijkt uit de mededeeling, dat bjj de laatst verjaarde loterij (339e) ongeveor f 4000 aan prijzen niet was afgehaald. Te Almeloo wordt een sociëteit gebouwd, die met alle ap- on dependentiën om on by 1 tonne gouds zal kosten. Als vergoeding der schade, veroorzaakt door de dynamietontplofling van 19 Maart, ontving men in de gemeente Herwen en Aerdt (waaronder Lobith) tot een bedrag van f 3154,80, voor het schip der wed. P. Vermaas f 1743,60 en voor de »Gesina", het schip van Schoonmakers, f 1054,20. Bresser to Gent, knecht van schipper Leenderts, geniet één galden per dag tot nader order. Hoe gevaarlgk het is vleesch van een natuurlijk festorven beest te eten, bleek weer te Schjjndel. 'ij den landbouwer T. was een kalf dood gegaan en nu had deze dat vleesch aan dezen en genen uitgedeeld, zonder vooraf den veearts over de deug delijkheid te raadplegen. Het gevolg was dat eon 7-tal huishoudens ernstig ongesteld zijn geworden, zóó zelfs dat sommige de hulp van een geneesheer moesten inroepen. Een treurig geval heeft zich voorgedaan te Akersloot. De schoenmaker M., een oppassend man en vader, is plotseling door godsdienstwaanzin aan gegrepen. Hg meende dat de duivel in zijn vrouw gevaren was, eu om dien er uit te slaan mishandelde hij zgn vrouw zoodanig, dat het ergste te vreezen zou geweest zgn als de buren niet te hulp geschoten waren. Met veel moeite werd de man den volgenden dag naar Meerenberg vervoerd. Voor de verloting van voorwerpen der Amster- stamsche tentoonstelling is o.a. aangekocht de agrafe in do Belgische juweelen-uitstalling. Deze vertegen woordigt een waarde van 4000. Zondagavond omstreeks halfelf vervoegde zich bjj een bewoner van de Stadhouderskade te Amster dam, terwijl daar alleen de meid thnis was, een manspersoon. Toen hem werd opengedaan, schoof hjj de meid op zij en stal een vrij kostbaren baro meter uit de gang. De meid was hem echter te slim. Zjj ijlde naar buiten, trok de voordeur dicht en hield die vast, terwjjl zo uit alle macht om hulp riep. Een stevige huzaar en eenige burgers schoten toe en toen de meid met haar huissleutel de deur opende, werd de man gevat. De Limb. Koerier verneemt, dat het kapitaal, ten bedrage van één millioon gulden, tot oprichting eener nationale wapenfabriek te Maastricht, te Amsterdam ruim is volteekend. Het syndicaat be staat uit machtige fiuancieele huizen. OUD-HOL Ij AND T. Precies te drie uren verliet Dinsdagmiddag een jong getrouwd Zaandijksch bruidspaar, voorafgegaan door Burgemeester en Schout, wederzijdsche ouders, strooiers, strooistertjesbruidsjonkers en bruids joffers, het stedehuis en maakte een „ommegang" (eigenljjk brulocbt) door de stad, op de solemneele muziek van de stadsspeelluiden, in den waan bren gende, dat het jonge paar ter kerke ging, zóó deftig en ernstig was de muziek. Het ging echter ter openlijke feestviering. Het gaf met al de verwanten en gedienstige huisgeesten te aanschouwen een »Oud-Saens Bruloch taf eest", bewerkt naer het Naspel van De Bloem van Zaandijk, dramatische schets uyt de jaren 1793 en 1794, door C. van der Zeyde en Gerrit Jan Honig Archivaris der Zaaalandsche Kamer van Oudheden en Voorzitter der letterlievende Vereeniging >Bogaers". Al die oude en echte kleederdrachten, oude ge bruiken en gewoonten, oude drinkaardigbeden, oude stateljjke en overschoone dansen, oude wereldsche en plechtige liederen, de oude schilderijen en kamer, enz., behaagden den toeschouwers zonderling. De kleedereu en sieraden waren te echt, te kost baar, om niet voor vele duizenden verzekerd te zgn. Te vijf uren was de bruiloft geëindigd. De dui zenden bezoekers 5500 waren op Oud-Hollandt saamgestroomd juichten luiderkeels gedurende en bovenal aan het slot der vertooning de bruilofts asten toe. Burgemeester Fabius overhandigde den ichter Gerrit Jan Honig een lauwerkrans, waar voor de gelauwerde met woorden van welsprekend heid dank zegde. Al de huizen van Oud-Hollandt vlagden, alleenlijk niet de poortbewoners. Ook uit het verbijjf des burgemeesters en uit bet stedehuis wapperde geen vlag. De president der Tentoonstellingmr. N. A. Caliseh, woonde met zijn zwarten knecht de brui loft bij. Terstond na de bruiloft hield de kwakzalver het wegstroomende volk staande door eene curiense toespraak. Aan al de dames-spelenden werden met gesloten gordyn bloemruikers aangeboden. Van achter de schermen klonk toen een: »Lang zullen zjj leven Aan do Kamer: >Bogaei-s", uit Zaandijk, komt alle eer toe voor bet genot en genoegen van dezen middag. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris J. Franse te Zierikzee werden op 31 Juli jl. de onroerende goe deren, nagelaten door den heer Job Stoel te Scha- rendijke, verkocht, als: Eene hofstede met 14 Heet. 75 Aren 03 Cent. erf, tuin, boomgaard, wei- en bouwland en drie arbeidersbuizen met tuin te Eikerzee voor f 380 2 Heet. 06 Aren 10 Cent. bouw- en weiland aan den Breeden weg aldaar voor f 385; 2 Heet. 82 Aren 95 Cent. bouw- en weiland aan den Moolweg aldaar voor f 4461 Heet. 09 Aren 98 Cent. bouw land aan den Breeden- bjj den Oostweg voor/451 1 Heet. 04 Aren 40 Cent. bouwland aan Toontjes- weg te Ellemeet voor f 500; 08 Aren 70 Cent. bouwland aan den Hongerigen- en bij den Moolweg aldaar voor 32537 Aren 60 Cent. bouwland aan den Hongerigen weg aldaar voor f 402; 99 Aren 80 Cent. weiland aan denzelfden weg aldaar voor f 301; 3 Heet. 79 Aren 90 Centiaren weiland, waaronder het erfpachtsrecbt op 84 Aren 10 Cent. te Dnivendgke aan den Ringdgk voor 250; 77 Aren 10 Cent. bouwland aldaar voor f 5001 Heet. 98 Aren 40 Cent weiland aldaar voor 260; 32 Aren 80 Cent. bouwland aldaar voor ƒ500; 2 Heet. 76 Aren 90 Cent weiland aldaar voor 261; 2 Heet, 29 Aren 30 Cent. weiland, in het Kerkbevang van Brouwershaven aan den Zuidweg aldaar voor 300 en 1 Heet. 91 Aren 90 Cent. weiland in Heulomeetbevang aan den Striepweg aldaar voor 320. Alles per 41 Aren 68 Cent. en buiten de toebedingen en onkosten. Ten overstnan van den notaris J. Franse te Zierikzee word heden (2 Augustus) ton verzoeke van mevr. de wed. J. de Beukelaar c. s. te Bergen op Zoom verkocht: eon pakhuis en erf aan do Nieuwe Haven te Zierikzee roor f 1701 en het jacht voor 1000, behalvo de onkosten. Ten verzoeko van don beer M. van dor Ploeg Cz. te Zierikzee, zgn tjalk voor f 401. Het cal. waterschap Scherpenisse heeft aan besteed en behoudens goedkeuring van Gedep. Stoten aan don loagsten inschrijver gegund, de verhooging en verzwaring van do gedeelten zeedijk langs de Ooster-Schelde en Pluimpot, die bjj de jongste stormvloeden onbetrouwbaar zijn gebleken. De in schrijving beeft als volgt plaats gehad: C. de Jong, Hardinxveld, f 15500; W. H. Swets, id., f 15658; A. van der Meijde, id., f 16300; L. Brand, Giesendatn, ƒ17042; C. vanBooven, Amster dam, f 17700; L. Moerland, Stavenis6e, f 18900; J. de Jonge, Biezelinge, f 19340. Het landgoed Wouwsche Plantage, groot 12000 hectaren, gelegen onder do gemeenten Wouw, Bergen op Zoom en Woensdrecht, is bij finale veiling te Bozendaal verkocht voor f 310,570. Ook deze eigendom is in Belgische handen over gegaan. Hot uitvoeren van bet grondwerk, het maken van havensteigers en verdere werken tot uitbreiding van de binnenhaven te Bergen op Zoom, ia aan genomen door den heer J. L. Geluk te Tholen voor f 5580. Do hoogste der 8 inschrijvers was de heer J. Kamsteeg te Giesondam voor f 6950. llid<lcll>urg, 2 Aug. Het voortzetten van do herstelling aan de Kanaalboorden van Walcheren ia heden aangenomen door den heer A. Fourdraine te Goes voor f 4387. 1 ït oTTivr St. Annalaild. Alhier begint de vlekziekte onder de varkens zich meer en meer uit te breiden tot heden kwamen 11 gevallen voor; de ziekte schijnt van geen kwaadaardig karakter te zijn en beginnen enkele aangetaste dieren te herstellen. De Rotterdamsche veemarkt wordt in de laatste weken zeer druk bezocht door Belgische vee handelaren, die bij een belangrijken omzet tevens goede prijzen ii contant besteden. Zeer veel ree wordt door hen aangekocht, dat bestemd is als slacht- eu fokvee naar Zwitserland verzonden te worden. De vraag naar Friegch stamboekfokvee komt sedert eenigen tijd ook al uit Rusland. Nadat kort geleden een 40-tal uitmuntende stamboekkoeien door do veehandelaren Gebrs. Israël uit Weeuen voor dat land waren opgekocht, is Woensdag opnieuw door deze beeren naar Petersburg vervoerd een den 12 Maart 1894 geboren stier, ingeschreven in het Nederlandsch rundvee-stamboek, afkomstig van den veehouder Sj. H. Zondervan te IJsbrechtum. Het dier is bestemd voor niemand minder dan den grootvorst Sergius Alexandrowitcb. Op de te Arnhem gehouden Landbouwtentoon stelling is met den tweeden prjjs (zilv. medaille) bekroond de heer Iman J. van der Have te Oos- terland, voor Kunstmeststoffen. BECHTSZAKBM, De Rechtbank te Middelburg veroordeelde Woens dag 11. C. Z oud 67 jaar, arbeider te Hoek, wegens ontuchtige handelingen, tot 6 maanden gevangenis straf. liEBkHlED W S. Beroepen bij de Herv. Gem. te Lopik (Utr.) ds. W. A. Keers te Veere. - Beroepen te Dreischor ds. P. A. Steenbakker Moriljjon Loysen te Leksmond. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Nieuwerkerk (Duiveland) door dr. J. W. Drost te Biezelinge. Scbore. In de Maandagavond alhier gehouden vergadering van 'stemgerechtigden der Ned. Herv. gem. -is besloten ora toezegging van beroep te geven aan den heer A. Bechger, voormalig R.-C. priester en Dominicaner monnik, laatstelijk predikant bij the Dutch Reformed Church te New-York (Noord- Amerika), thans te Hemmen (Geld.) Maandagmorgen had te Utrecht, iu de Kathe draal, de inhuldiging plaats van Mgr. H. van de Wetering, pastoor te Hilversum, tot aartsbisschop van Utrecht, welke plechtigheid vergezeld ging van een kanonikalen hoogdienst. Uit vele woningen woei de vlag met pauselijken wimpel. Op 1 Nov. a.s. zal te Amsterdam een kerkelijk congres worden gehoudentoegankelijk voor predikauten, kerkeraadsleden en leden der Ned. Herv. kerk, ter bespreking van verschillende vraag stukken betreffende Kerk, Evangelisatie, Onderwijs, Armenzorg, Ziekenverpleging enz. OIVUERWIJ S. De eind-uitslag van het in het voorjaar van 1895 gehouden examen ter verkrijging dor akten van bekwaamheid van onderwijzer of onderwijzeres is als volgt: In 't geheel zgn gëexamiueerd468 man nelijke en 617 vrouwelijke candidaten, toegelaten zgn 302 mannelgke en 434 vrouwelijke candidaten. Voor de aanteekening vak j (vrije- en orde oefeningen) zijn geëxamineerd 82 mannelijke en 91 vrouwelijke candidaten, waarvan worden toegelaten 37 mannelijke en 67 vrouwelijke candidaten. Voor de aanteekening vak h (nuttige handwerken) zijn geëxamineerd 98 candidaten, geslaagd zgn 60 candidaten. %i. llaurfDe voordracht voor hoofd dor school alhier bestaat uit de h.h.: 1°. L, van Rooijen, hoofd der school te Poortvliet 2°. S. de Graaff, idem te Sluiskil bjj Terneuzen 3°. 6. Kempers, idem te St. Pancras 4°. W. Carols, idem te Cortgene. Benoemd tot onderwijzeres te Vierakker (gem. Warnsveld) mej. A. M. Contant, onderwijzeres aan school I te Ierseke. TELECBANNEN. llriiNM'l. 2 Augustus. Nadat de Regeering de amendementen der rechterzijde had bestreden en de kabinets-quaestie bad gesteld, werd art. I der School wet jutngeneme». I.Vll I. Jilles. Ik zegge je goeijen aivend buurt, 't weer is te mooi om nair de kooie te gain, dairom kom ik nog wat mit je praite. Ik ran daige nair Westerschouwen ewist in bin bie neef Joannis in ae erreberge verzeild, mar die man kan praite ie zou je zooveel vertelle, dat je ten lange leste gieng suuzele. S t o l i e 1. Dat is wel wair, mar ie kan toch goed wat zegge, in vooral as ie over de boerderie an de gank is. J ill es. Noe, ieder in t'n vak é7 dat is dan oak mar et beste, anders maik je wel 13 bokjes. Ik was verJee weeke op de Renisse mart, in dair waire vrimde muzikanten van Dreister zeije ze, voor 'n dubbeltje stik kon je binnen komme om ze te oiren, mar ik sprak er een die er verstand van ao, in die zei dat de ganzen van 't slot bie ons reel mooier schreeuwden, in wat meer was, 't waire sosejaolen, dair bin de meeste mensen ier benauwd van. Stoffel. Jao buurt, dat is 'n soort menschen die nooit tevree bin, in die 'n eeuw te vroeg geboren bin. Je kunt er in dezen tied nog niks mee anvange. Jilles. Och buurt, dair wil ik noe niks van zegge, alleen dit, dat zo op enkele punten wel in d'r geliek bin. Je ziet te veel verschil maike tusschen mensen en mensen, oewel ze in wairde geliek stai. Den eenen gait bie voor beeld op rcize mit z'n vrouwe, kinders in 'n pair meiden, mit de duiten van 'n andere, die meer verdiensten eit in dairdeur tuiis kan bluuve. Die bevoorrechten worre van aole kanten esteunt, in 't bizonder van die vrinden, die et uut 'n andere's bcuze wete te ontfutselen, zoodat et ullie niks kost. Stoffel. Dat is de kunde tameraod, te nemen van anderen (aoltied onder bedekte termen) om et rejaal in 'n goeije vrind z'n beusje te spelen, alsof et uut je eige kasse kwam. J i 11 e s. Gelukkig dat de boeresland dairvoor nog nie riepe is. Willie roagge van geluk wete te spreke, dat er op Aimstie zukke slokoppen nie bin. Ier wordt aoles be- zuunigt in zoo min mogelik van de burgerie geëischt. Stoffel. Dairom zeg ik nog eens, dat ik nie gairn mit de stedelink zou ruile, want dan zou ik nog eel wat maigerder motte leve. J i 11 e s. Oir is buurt m'n gai 'n goeijen tied te gemoet. De terve 'n dubbeltje dierder, de butter wat oager in pries in van de weke de filiaol begonne te werken, noe oop ik, dat men stilletjes op stap zulle raike. Stoffel. Maindag zag ik de eeren nair de filejaol gai, de melkkarre aod ik over zie komme, ik docht, dair is zeker wat te doen. M'n Griete zeiStoffel, dair mot je gai kieke. Je kunt dat makkelik zie zonder dat ze je merken. Ik gieng as magneta overal mit de eeren mee, in zag al gouw dat die mannen goed in 't vak t'uus waire. Mit plezier zat ik op 'n balkje aoles nai te gain, ik oirde de eeren zegge dat et bijzonder mooi werkte in dat er niks an mankeerde. Kiek Jilles, dat gait toch zoa mooi, in de tied van 'n groat aolf ure waire d'r 800 liters oferoamd. De oferoamde melk wort nai boee epompt, ik zat er net bie, in kon op m'n gemak is proeve, mar jonges die is lekker. Ik zegge tegen m'n Griete, dair motte m'n van aivend is melk van koke mit SaiUe, dat zet goed of. Mar buurt, die was lekker. M'n Griete was uut aole woorden, ze kon 's nachts geen oage toedoe, in praite gedurig over koeien, over de filejaol in over lekkere melk. Ik geloavc dat 'k er nie veel opezeit want ik sliep as 'n marmotte. 's Ochends most ik m'n Griete belove om koeien te koapen in oak in de fabriek te gain, want, zei ze, die eeren trekke de zaike an in zurge zoa goed as voor d'r eige, dat ieder zoaveel meugelik trekt, in kiek zei ze, dat zie je nie veel meer in de wereld, de meeste spikke- leere mar om je beuze te ligten, in dat zegge ze, gebeurt dair nie. Jilles. M'n Saore prait er oak al over in ik dienke dat ik er oak toe overgai. Noe zou ik wel is wille wete wat voor soort koeien of ik tot tn'a voordeel koape mot Stoffel. Dat zulle de drie bestierders uut de fabriek toch wel kunne zegge, dair zouwe m'n 't is an kunne vraige. Jilles. Dat zal je niet veel elpe buurt, want ik oirde lest, dat juust die drie inannen verschille in d'r veesoorten, in zeis nie uut durve rnaike wat de beste soort is. De heer Klompe kruust mit Noordollandse stieren, de Kaoter mit echte Groninger blairkoppen, in Oagenboam mit (as 'n in de gelegeneid is) Engels ras, ik oirde dat ie op 'n Engelse stier zit te broeien. Stoffel. Joa mar kiek, ze noe toch vier jair ia de fabriek d'r melk laite verwerke, wie eit noe et meest etrokke? Ik dat verlee jair is evraigd an den Directeur, in die zei dat de Engelsche koeien ae vetste melk gaive, dat dairop de Groninger koeien volgden die dairbie meer melk gaive, de Noordollanders zooal evenveel melk mar minder vet. Jilles. Dat zou ik liever mit ciefers zie, ik geloave den Directeur wei, mar 't is 'n geboren Groninger, in eit toch wel wat voorliefde voor z'n baikermatte, 't kan in de weijen in allerlei eten oak veel schille. Stoffel. Dat is wair, mar as je de soort nie eit voert dan mar, ze ete d'r eige aleel op. Lest zag ik in de Nieuwsbode iels over 'n vergaiderienge van 't rundvee- stamboek in 'tland van Hulst, in dat er zoaveel boeren uut Duuveland in uut 't oage Schouwen nair toe eweest Ik kdn nie begrieppe dat de boeren uut westelik Schouwen dair oak geen lid van bin en die verg&ideriengen biewone. Jilles. Dair ei jie geliek in, ik sprak lest neef Cente in die oade er veel pries an. Je kunt er veel leere zeit ie, in 'tis jammer dat aol de veeouwers geen lid bin. Wat of ie d'r eleerd ao reide ie nie, dat zal ie m'n meugelik mit de Brouwersaivenae mart wel vertelle, want ie ieuw nie op of ik most belove mit m'n Saore nair urn toe te kommen. Noe, ik d'r wel zin in, dan oir ik nog is wat van de gemeinteraid verkiezingen in van aolerlei aordigede» die ze dair uutange. Stoffel. Ik bin blie dat m'n op zoo'n rustig plek) wone, want je eit gemeinten dair de mensen gek bin daa de verkiezingen, ik oirde dat er op Zonneroaire zoavW kandidaoten bin, dat de kiezers ze op eenen aivend nauwel^ konne bespreken. Ik zegge inar: dat is 'n veel belovejè gemeinte. Jilles. Jao man, aoles is dair in vollen bloei in dat in den oestmaind, as de blommen mar anslai dan is 't er veel vrucht te wachten. Stoffel. De mensen bin oak wel wiesder otn op 'n gro&ten anslag te rekenen. Et voorbeeld dat er op zoaveel plaisen deur mensen mit bloeiende zaiken egeve wordt, zal zeker de vervvachtinge nie oage spanne. Jilles. 't Is 'n boazen tied man, in oe geleerder de mensen worre, oe meer verkeerdeden er gebeure. Ik oirde lest van een, die in eene kleine stad 'n goeije burgerzaike aode in dairbie nog 'n aordig erfenisje van 'n tante trok. Et was 'n liefebber van paireu, zoodat ie pairden anschafte in mooie gerijen, dat kon aoJJes goed, want ie ait 'n goeije zaik. Mar deur bizondere omstandigeden gait ie laud pachten, '11 schuure bon we in op zien maniere boere, kiek man dat bin noe verkeerdeden, die 'n kind kan uutmaike, '11 boer van zessen klair kan nauweliks et uus bie de schuure ouwe, oe mot noe 'u oningeweiden de kosten van dat aoles bestrie? Stoffel. Dat bin raidsels, die onverwacht opelost worre, in die an de tegenwoordigen tied nie vrimd bin. Je weet wel dat kruukje, dair schout Vis al van sprak, dat bestait nog, in dat gait nog te waiter tot et breekt. Jilles. In de leste tied bin d'r al wat kruukjes ebroke in ik geloave dat er nog veel bin dair 'n schoore in is. Stoffel. Ik mot je zeggen dat et mit de boerderie van 'tjair oak nie mee zal vaole, ik zie zoo ier in dair rogge in terve snie, mar ik vreeze voor 'n goed beschot. Et stroo is te kort, in de airtjes van dé terve te klein. Et vlas is te kort in deur de regen zoa grauw as 'n padde. De airpels motte et van 'tjair doe, de priezen oir ik stai tot drie gulden. De juun zal oak diere worre, dus de schai van 't vorige jair opaile. De suukerpeen kunne ons nog '11 douw tusschen de ribben geve as ze nie te veel in 'tblad groeije. Jilles. De boeren zulle 'tloatje weer wel motte legge, ei je d'r van oirt dat ze in 't Delgenland invoerrechten op de butter estelt Joa man, 30 centimen op de Kilo, dair mot je niet klein over dienke, en dat motte de boeren ier misse, want zonder dat je 't weet gait er 'n groaten oap butter nair Delgie, en noe krieg je 15 centimes op 't pond minder. Wat wordt et vrieë Nedeiland toch evilt, M'n Neef, die op de grenzen woont, schreef: Ik scheije der uut mit et boeren, in gai noe tot 'n beter baintje over. Je zult et op z'n beste kunne geloave, mar et stait vast, ik worre smokkelair. Dairmee is zoaveel geld te verdiene, oaltied as je goed uuteslaipe bint, dat de boeren op Aimstie en Burgh te saime zoaveel niet zulle overlegge in één joar as ik in ééne tnatnd. Je begriept wel den Belg briengt z'n vee in Nederland om te weijen in wat zou mien daD ver- indcre om butter ongemerkt in Bclgenland te briengen, zoa doe ik oak mit de beesten. Mar je mot nog vlugger were as 'n ais, want de kemiezen zette overal d'r strikken, in wee je gebeente as je dair in komt. Sommige van die mannen luustere wel is nair 't rammelen van 't geld, mar sommige bin doaf voor die klank, in dan wordt je inepikt, mar ct kost toch nooit nae dat je verdient, kiek Stoffel, zoo gait et dair. Stoffel. M'n grootevaoder zei aoltied'n slecht land dair et geen mensch goet gait. Mar dat zeg ik mar dat et onverantwoordeiik is van de oage regeringe zooveel aan- leidiage te geven tot et tot stand briengen van kwaije andeliengen in et opwekken van 'n begeerte, die bie den grootsten oap mensen veld wint om ook in de gelegenheid te kommen de smokkelandel uut te oefenen ter verbetering van z'n bestain. Jilles. 't Is de waireid buurt, dair kunne men veel over praite, mar de weerklank zal niet varder as tussen deze muren komme. Dair mot ulpe van buuten Nederland opdaige, ik geloave niet dat je et uut eigen boezem te wachten eit. Dairover praite m'n laiter nog wel is, ik ga je groete oir. Wel te rusten I 349ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 2e klasse van 29 Juli4 Aug. 4895, Prys van IOO, No. 42384. Prijzen van f 30. 4597 8264 40010 40044 40078 40145 44679 5325 8275 40028 40066 40096 42354 14680 8242 40001 10034 40069 40137 12372 8251 4CD02 10040 40076 40143 12382 Burgerlijke Stand van Zierikzee. GEBOREN: 25 Juli. Een zoon van R. de Vries en C. van der Wekken 26 dito. Een dochter van P. L. van der Weijde en H. Zyta OVERLEDEN: 29 Juli. W. H. Ideler, 3 m., c. HAHKTIIGRICHTGV Zlorikzoo, 4 Augustus, liet aanbod bestond heden uit enkele partijtjes tarwe, alsmede eenige monsteis nieuwe wintergerst en koolzaad, van welke laatsten de gezonde en droge kwaliteiten to onderstaande noteering vlug opruimden. De wakke ei mindere kwaliteiten waren echter onverkoopbaar. Puike Tarwe f 5,15 a f 5,30 Goede en mindere f 4,50 a f 5,— Nieuwe Wintergerst f 4,— a f 4,2É Koolzaad f 7,f 7,10 Weekmarkt te Zierikzee, 1 AuguetuB 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voo 55, 65 en 67'/, Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-oieren zjjn verkoeb voor f 0,65, 0,821/* en f 0,85 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 2