ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 Juli 1895. ZEEMILITIE 1894. RECLAMES. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6643. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- ot Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels Cts. Elke regel meer 15 Cts. DE GrRJAiLF 05B~ Mr. KLEEB9AHEB, POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. Herhalingsoefeningen 1896. De MINISTER VAN MARINE brengt ter kennis van de Zeemiliciens met on bepaald verlof van de lichting van 1894, dat lij ingevolge de Wet van den 20sten April 1895 Staatsblad No. 72) in het voorjaar van 1896 tot het doen van herhalingsoefeningen zullen worden opgeroepen en daartoe niet langer dan zes weken in werkelijken dienst zullen worden gehouden. In verband hiermede wordt hun nadrukkelijk gelast, hunne by verlof medegenomen kleeding- stukken van de Marine, ivaarin zij weder zullen moeten opkomen, zorgvuldig te bewaren en zoo goed mogelyk te onderhouden. 's-Gravenhage, Juli 1895. De Minister voornoemd, VAN DER WIJCK. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierjkzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer ge meente, over het belastingjaar 1895/96, t. w. dat van den 18 dezer No. 64, en dat van den 19 dezer No. 65, welke kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand ge9teld ter invordering, en dat ieder verplicht ia zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. den 23 Juli 1895. CH. W. VERMEIJS. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat het voornemen bestaat tot het houden van schietoefeningen op 31 Juni a.s». «n volgonde tla^en voor het Fort op <lo Hnrssens op een schijf, welke voorbij het Fort wordt gesleept, binnen een sector van 45° tusschen de peilingen: Fort op <le IlarHHone Z, 45° W. en Z. 90» W. voorts op schijven, geplaatst op den Zuid wal op de peiling: Fort op de IIars.SonS ongeveer Z. 45° O.; en dat op de dagen dat gevuurd wordt van het betrokken fort eene roode vlag zal waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Zierikzee, den 24 Juli 1895. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. Amerika. Verscheidene hótels te New-York hebben tegen woordig tuinen op het dak, waarheen men por lift gebracht wordt en waar men in lommerrijke prieeltjes allerlei ververschingen kan gebruiken. Een nieuw hötel zal nu eerstdaags ia zijn daktuin een. wielerbaan openen. Engeland. IjOlldeil, 23 Juli. De Times verneemt uit Sofia: Vier mannen, die van den moord op Stam- boelof verdacht worden, zijn in hechtenis. Onder hen is de huurkoetsier, die Stamboelof naar hnis reed, en Popof, die een vriend van Toefektsjiëf moet zjjn en in wiens huis de hand gelegd is op een brief, die den dood van Stamboelof voorspelde. In het huis van Toefektsjiëf is eene revolver gevonden van dezelfde soort als waarmede op Stamboelof ge schoten is. Groote neerslachtigheid heerscht in de voornaamste steden van Bulgarije, zelfs onder de vijanden van den vermoorde. Het aldoor bjjeen- trekken van Turksche troepen aan de Bulgaarsche grenzen wekt grooto ongerustheid. De bezettingen van verscheiden Bulgaarsche vestingen moeten aan geschreven zijn, zich gereed te houden. Oostenrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is het mijn werkersstadje Brüx in Bohomen door een ver schrikkelijk onheil getroffen. Brüx is gebouwd op een geheel door uitgegraven steenkoolbeddingen ondermijnden grond. Deze mijnen worden dikwijls door watervloeden geteisterd, hetgeen nog zeer kort geleden plaats vond. Zaterdagnacht begon plotseling een gedeelte der stad te verzakken, waardoor vei-- scheidene huizen in de Babnhofstrasse instortten. De bewoners vluchtten half gekleed uit hunne woningen. Zeventien hnizen zijn ingestort, terwijl het huis van den mijndirecteur Schlitz, in brand geraakte. Men vreest, dat er nog meer hnizen zullen instorten, daar verscheidene gebouwen scheuren vertoon en. Het geheele stadsgedeelte is afgesloten. Onder de geredden bevindt zich ook professor Grüoert van de universiteit te Praag, die in het huis van zijn schoonzoon woonde, dat eveneens in stortte. Menschenleveus zijn gelukkig niet te beklagen. De AussigTeplitzer spoorweg heeft den dienst gestaakt totdat de commissie zal hebben onderzocht, waardoor de ramp werd veroorzaakt. Over de ramp in het Boheemsche stadje Brüx bevat het jprager Tageblatt nog de volgende bijzonderheden Zooeven, schrijft de correspondent, tegen 12 unr, keeren wjj van een bezoek aan de plaats van het onheil terug. De ellende is groot. In den omtrek van het Aussig-Teplitzer spoorwegstation wordt de geheele stadswijk als verloren beschouwd. Tot nog toe zyn 18 huizen, meest van twee verdiepingen, ingestort. De bewoners konden meerendeels slechts hun leven redden. Reeds nu wordt de schade op anderhalf millioen florijnen geschat. De huizen, die in deze wijk niet ingestort zyn, vertoonen toch bijna alle onheilspellende scheuren; ieder oogenblik kunnen ook deze gebouwen instorten. De lagere school St. Wenzel is van binnen geheel vernield; toen wij er bij waren, moesten wjj snel vluchten, daar een der zijden van het gebouw begon te wankelen. Tegen half tien gingen in de stad alle gasvlammen nit. De menigte, die zich naar de reeds afgezette stationsstraat spoedde, vernam daar dat in de straat een gat van drie Meter middellijn gevormd was. Tien minuten later stortten drie huizen in, en uit het gat spoot water op, hetgeen steun geeft aan de meening dat een overstroomiDg in de Annaschacht der Brüxor mijnen (waar in 1890 bij een dergelijk ongeval 22 mijnwerkers omkwamen) de oorzaak is der catastrophe. Alle huizen in de stationsstraat werden nu op bevel der overheid ontruimd. Nauwelijks was dit geschied, of het huis van dr. Richter stortte in, een half nur later volgde dat van den heer Hincke, waaruit weldra de vlammen omhoog sloegen, en kort na middernacht trof dit lot de blok huizen, waartoe het hotel-Sigl behoort. De 70jarige eigenaar, die zwaar ziek is, werd slechts met moeite in veiligheid gebracht. Bijna tegelijkertijd zakte iet twee verdiepingen hooge gebouw van den heer Wasyrowsky. letterlijk in den grond, zoodat nog slechts de kroonlijst en het dak boven den beganen grond uitstaken. De bewoonster, mevrouw Klein, ook door een ernstige ziekte aangetast, was slechts half gekleed de stad in gevlucht. Na deze opeenvolging van rampen ontstond een betrekkelijke kalmte, ofschoon telkens de scheuren in de nog staande huizen breeder worden. Een gedeelte van den spoordijk was intusschen ook ingestort. Het stadsbestuur heeft de scholen doen inrichten voor de dakloozen. De stadhouder van Bohemen heeft zich naar Brüx begeven; de minister van landbouw en openbare werken heeft een deskundige uit Weenen gezonden, om maatregelen te nemen. Duitschland. De barbier Albert Ziethen, die, schuldig verklaard aan moord op zjjne vrouw, ter dood veroordeeld werd, welk vonnis werd verzacht tot levenslange tuchthuisstraf, en die sinds li1/, jaar in het tucht huis te Werden a. d. Rnhr gevangen zit, moet nu gebleken zijn, onschuldig te wozen aan de misdaad, waarvoor men hem veroordeeld heeft. Men verwacht, dat spoedig het noodige tot zyn invrijheidstelling gedaan zal worden. Door vreemde vleesch-exporteurs on visch- rookeryen worden tegenwoordig in Duitschland hammen ingevoerd, welke van zeehonden in plaats van varkens afkomstig zjjn. Die hammen bestaan n.l. uit de voorhammen van den zeehond, welke uitgesneden worden als de achtorhammen van het varken. Ten behoeve van de betrokkingen der Duit- sche matrozen, die met de >Elbe" vergingen, is 660,000 mark (byna 400,000) bjjoengebracht. Tjjdens een militaire oefening to Rendsburg in SleeswijkHolstein brak een hevig onweder los. De oefening werd echter voortgezet. Twee cscondes van zestien man ieder werden door den bliksem getroffen, de mannen werden tegen den grond ge worpen; een hunner werd gedood, vier anderen bekwamen levensgevaarlijke verwondingen. De getroffen militairen waren onderwjjzers, die, zooals mon weet, slechts tjjdeljjk in dienst komen en bij het Lehr-bataljon ingedeeld waren. Tien zyn reeds aan de beterhand. België. De Koning der Belgen opende Zondag IJ., vergezeld van prinses Clementine, de tentoonstelling in de voorstad St. Gilles van Brnssel. Een opge wonden menigte begeleidde de koninklijke rijtuigen, onder het roepen van »weg met de Schoolwet" en »weg met de Congo!" Op den terugweg van het paleis was het evenzoo. Hier en daar hadden botsingen plaats. Tien personen werden gearresteerd. De menigte wilde hen ontzetten, waarop de politie van hare wapens gebruik maakte en een charge uitvoerde, waarbij natuurlijk gewonden voorkwamen. Zoowel de Koning als de Prinses waren natuurlijk zeer geschokt door deze demonstratie. ItrilSScl, 23 Juli. Heden had de plechtige uitreiking plaats door den Koning van het nieuwe vaandel, dat de stad Brnssel had aangeboden aan het bataljon jagers der burgergarde. Na aflegging van den eed bield de kommandant van het bataljon een toespraak, die door den Koning beantwoord werd met een vaderlandslievende rede, waarin hij wees op de herleving van het nationaal gevoel in België, na eeuwen lang onder vreemde beorschappjj te zijn geweest. Het oude vaandel herinnert aan een belangrijk tjjdperk van onze onafhankelijkheid. Dat steeds de gevoelens van die dagen de onze mogen zijn. Door liefde voor het Vaderland, door een zich in daden uitende gehechtheid zullen wy de welvaart van het Rijk weten te ontwikkelen en het in beteekenis doen toenemen. Dat onze vrijheid diep wortel moge schieten in den grond, die door het werk der dapperen van 1830 Belgisch grondgebied geworden is. Nederland. Rotterdam, 22 Juli. De toestand van raejufl'rouw de weduwe J. J. Koremans en die van haar 8jarig zoontje was heden namiddag, hoewel nog steeds bedenkelijk, niet hopeloos. Die van haar 3jarig dochtertje, hetwelk mede in het Zieken huis werd opgenomen, bevredigend. 23 Juli. In den afgeloopon nacht heeft een brutale inbraak plaatB gehad in pand 2 aan den Stationsweg, bewoond door den heer Joh. van Wotbi, die tijdelijk in Schwalbach vertoeft en van zijn afwezigheid der zwarte bende op de hoogte had gesteld, door een biljet op de deur te plakkeu, vermeldende, dat hij »niet thuis" is. De sleutel van het huis berust bij den heer W. J. van Limburg, Stationsweg, die er dagelijks komt om te luchten. Het laatst was hij er gisterennamiddag om 4 uur geweest, bij zjjn vertrek de deur als naar gewoonte goed sluitend. Toen de kinderen van den heer Van Limburg hedenmorgen om 9 uur echter naar school gingen, zagen zij de deur van pand no. 2 aanstaan, en bemerkten zij duidelijke sporen van braak onder aan de deurstijl. Zij waarschuwden onmiddellijk hun vader, die, na zich van den toestand op de hoogte gesteld te hebben, der politie van het geval kennis gaf. Het bleek toen, dat de deur met een zwaar breekijzer was opengewrongen, waardoor het slot geforceerd is. De dieven hebben toen allereerst de portières van een der deuren gehaald en die in de gang gelogd om het geluid hunner voetstappen te dempen. Blijkbaar goed met de plaatselijke gesteldheid op de hoogte, hebben ze zich toen direct naar de kamer van den heer Van Wotki hegeven, waar ze het bureau openbraken. Het eerste wat zij toen zagen kan niet anders geweest zyn dan de sleutels van de brandkast. Wat zullen de booswichten gelachen hebben! Fluks werd de brandkast geopend en werd de inhoud van de kast op een ledikant uitgespreid. Wonderlyk genoeg heeft men al het zilverwerk laten liggen, maar do inhoud van een effectentrommel is geheel verdwenen, op één geldswaardig stnk na, dat aan den bodem scheen vastgeraakt te zyn. Of de waarde van het ontvreemde aanzienlijk is, kan nog niet met zekerheid worden opgegeven. Men vermoedt dat de heer Van Wotki het grootste gedeelte van zijne waaiden bij de beeren Jobs. Eek Zoon heeft te bewaren gegeven. In dat gera! zou de schade zich bepalen tot eenige papieren, die niet dadelijk kunnen te gelde gemaakt worden. Maandagnacht omstreeks 4 uur ontlastte zich boven deze stad een verschrikkelijk onweder, ge paard met regen, welke bijkans op een wolkbreuk geleek en de straten als in rivieren veranderde, tengevolge waarvan alle laag gelegen huizen onder liepen en alzoo de bewoners op een onverwacht frisch bad werden onthaald. Ook aan hagelsteenen was er geen gebrek. Wegens do volkomen windstilte bleef het onweder lang boven de stad hangen en te halfvyf unr sloeg de bliksem in een der zoogenaamde acht water molens, welke niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was, omstreeks 6 unr tot den grond toe was afgebrand. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij, voor zoover bekend, niet plaats. De bewoners van Ond-Cbarlois hebben weder een nieuw bewijs ontvangen dat ze onder de echte Rotterdammers gerekend worden. De nieuwe schat ting voor de personeelo belasting is thaDS afgeloopen behalve enkele vrijstellingen zyn aUen van 30 tot 100 pCt. verhoogd, welke verhooging meest slaat op de eerste twee grondslagen. Daarbjj mogen ze nu ook 105 opcenten betalen tegen 65 toen Charlois nog een dorp was. Maattffllli*, 23 Juli. Onze gomeente is in rouw gedompeld. Bestond er reeds vrees voor den logger „Rotterdam", dat deze met de geheele be manning was omgekomen, die vrees is zekerheid geworden nu een onzer visschers in de Noordzee bjj de Eugelsche kust had opgevischt een kistjo en een naambord, dat beiden afkomstig is van ge noemden logger. Do bemanning bestond uit 13 koppen, waarvan 6 gehuwd en allen alhier wonende, terwijl van de ovorigen 2 gehuwd zyn en wonende te Terheide, Rotterdamde overigen elders. Het schip vertrok 7 Mei het laatst van hier. Tal van woduwen treuren wederom over het verlies barer echtgenooten en vele kinderen over den dood van hun non vader. Ilaiiümeert, 22 Jnli. Op het eind dozer maand zullen eenige boofd-ambtenaren van den Waterstaat door de Pruisische Regeoring naar hier worden gezonden, teneinde de kanaal- en sluis- werken te bezichtigen. Ylissingcil, 23 Juli. Hedenochtend is een werkman aan een in aanbouw zjjnd woonhuis aan den Badhuisweg van het dak op de staat ge vallen, tengevolge waarvan hg byna onmiddolljjk dood was. Alhier is overleden de heer C. Mortier, waarnemend wethouder, ambtenaar van don burger leken stand en voorzitter van het gasthuis. De overledene was algemeen geacht. Voor Vlissingen is zyn verscheiden een groot verlies. Middelburg. 22 Jnlt. Aan den Raad dezer gemeente is, onder dagteekoning van 20 Juli, een adres gezonden door drie kiezers voor leden van den gemeenteraad alhier, waarin zjj gewagen van onregelmatigheden, die bij de jongste verkiezing zouden hebben plaats gehad. Inzonderheid verzoeken zij dat de Raad de briefjes opnieuw onderzoeke vóór hij den heer H. P. den Bouwmeester toelate als lid van don Raad. De reden dat zij niet by de sluiting van het proces-verbaal hunne bezwaren hebben ingebracht is deze: dat de voorzitter van het stembureau meestal slechts de geslaehtsuamen heeft gelezen, wat ook niet volgens art. 60 kieswet is, en waardoor zij niet konden oordoelen over de voornamen. Stavcnisse, 23 Juli. Heden middag was de schooljeugd alhier een prettig feestje bereid. Naar aanleiding van hot vóór eenige dagen voltrokken huwelijk van den heer Morel, arts te dezer plaatse, had deze met zijne echtgenoote bij zijne intrede de schoolgaande jeugd een gezelligen middag beloofd. De heer M. C. Steendijk stond bereidwillig eene weide, even buiten het dorp, voor dit dool af. Na eone wandeling der jeugd naar de dokterswoning, voorafgegaan door vaandel en vlaggen, werd hier halt gehouden en het jonge paar een klein aan denken door de jeugd aangeboden. Na het zingen van eenige toepasselijke liederen werd de wandeling voortgezet door de verschillende wijken der gemeente, om daarna bot feestterrein op te zoeken. Hier was voor verschillende spelen, als: mastklimmen, spriet- loopen balgooien, zweefmolen, schommelen, enz., om prijsjes, gezorgd. De kinderen amuseerden zich onder het gebruik van krentebroodjes en chocolade, keurig. Na afloop hiervan word de wandeling weder naar de woning van den jubilaris ondernomen, waar alle kinderen uit banden van de gastvrouw en den gastheer nog een klein aandenken aan dezen dag ontvingen. Kicrikzce, 24 Juli. Programma van het derde Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 26 Juli a.s., 'savonds 8 uur: 1. Marche MilitaireGounod. 2. Ouverture >Le Conquérant Govaert. 3. Adagio de la Sonate Pathótique Beethoven. 4. Fantaisie »Lohengrin" Wagner. 5. La Catalane, Fantaisie originale Petit. 6. Les Sirènes, Schottisch v. d. Bogaerde. 7. Le Songe d' araour .11. Kling. 8. Introduction et Valse C. Fauet. Met ingang van 1 Aug. a.s. zullen de com miezen dor posterijen K. A. van Langeraad te Goes en C. J. Pilaar te Maastricht onderling van stand plaats verwisselen. By Kon. besluit zijn benoemd bij de rustende schutterijen in Zeeland: bij het 2e bat. tot 1 luit.- adj. H. M. den Bouwmeester; tot kapitein Jhr. Mr. P. J. Boddaert, thans le luit.tot le luit. W. M. van As en L. van den Bout, beiden thans 2e luit. tot 2e luit. L. A. Vink en A. P. Goemans Jz., thans schutters en J. J. Polderman, dr. M. de Haas en Jhr. E. J. J. Trip. Het bericht in ons vorig No., als 20u het hoofd der R.-K. school te Aardenburg overleden zyn, is onjuist. De heer v. d. P. leeft nog en be- vindt zich naar omstandigheden vrij goed. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester j van Stad aan 't Haringvliet mr. C. van Mens, secretaris dier gemeente. Xierikzee. 24 Juli. Naar wij vernemen zal het harmonjegezelscbap Kunst «n Eer", op verzoek van het bestuur der sociteit »Ons Genoegen", ter j gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, op 2 Augustas a.s., in die sociëteit een concert geven, wat, naar wij ver- trouwen, wel een druk bezoek zal ten deel vallen, j Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 4e en 5e district, zyn van j 19 Augustus tot 28 September 1895 de navolgende terreinen voor de scheepvaart onveilig: a. een terrein in het Haringvliet, ongeveer 400 M. bewesten Hellevoetsluis, aangeduid door 6pitse en stompe tonnen; b. een terrein in het Volkerak, beoosten de plaats waar vroeger de spitse ton No. 2 met bol i van het Hellegat lag en waar nu tydelijk een spitse ton gelegd is. Het is verboden te ankeren tusschen het fort de Ruyter en de lijn van de zwarte lichtboei No. 1 (oostelyk Hellegat) naar de rood en zwart horizon- j taal gestreepte kogelton No. 1, met ruit (Hellegat), j Benoemd tot gemeentegeneesheer te We mei- I dinge de heer A. F. Meyer van Rotterdam. Zaterdag 1.1. overleed te Ellewoutsdjjk de heer J. Bruinooge, in leven wethouder dier gemeente en lid van het Dyksbestuur. Hij was een practi6ch man, die geëerd was om zyn eerljjkheid en recht schapen karakter. Zekere B. uit Amsterdam wist de vorige j week, nog wel onder geleide van een gemeente- I veldwachter, bij gegoede ingezetenen van Borsele gelden in te zamelen, onder voorwendsel dat zyn schip verongelukt was en hij een nieuw wilde koopen. Bjj den burgemeester gekomen bleek het dat zjjne papieren niet in orde waren en dat men 1 met een brutalen oplichter te doen bad. Men scbrjjft dato 19 Juli uil 's Gravendeel aan de Nederlander (a.-r.): Het jaar 1895 zal met een zwarte kool in de annalen onzer gemeente aangeteekend staan. Eerst beproefde men twee malen de woning van bakker Z. in brand to steken, wat mislnkte, doordat men telkens den brand in zyn begin ontdekte. Daarna bracht men het vuur in een vlassersstelling van v. d. M., een paar huizen verder. De stelling en de belendende perceelcn werden een prooi der vlammen. Korten tijd daarna stond een zwingel machine en eon vlassersstelling in lichtelaaie. Nog later blnschte men een begin van brand in een hooischelf, in de nabijheid van een geteerde schuur en een blok huizen. En eindeljjk hedennacht wekte te ongeveer twee ure het klokgelui en het geroep van den nachtwacht ons uit den slaap, omdat er weer brand was uitgebroken. De herbouwde vlassersstelliog van v. d. 5f., gisteren avond onder de pannen gekomen, verspreidde haar schitterend vuurwerk in duizenden vonken. En al heeft het vuur zich tot dit nieuwe perceel beperkt, aller gemoederen zyn zeer geschokt. Van daag gij, misschien morgen ik, zoo verontrust men zich. Het wordt meer dan tyd dat een scherp onder zoek den dader aan het licht brengt, want zóó kan het niet langer. Door Bnrgem. en Weth. van 's Gravendeel is eene som van f 100 uitgeloofd voor het geven van aanwijzingen, die kunnen leiden tot de ont dekking van hem, die in den nacht van 18 op 19 Jnli vermoedelijk braDd heeft gesticht in het nog onbewoonde nieuw gebouwde pand van C. van der Mast, aan do Noordvoorstraat aldaar. Vrijdagmorgen te kwart over elf ongeveer, wilde aan het logement van den heer Robbe in de Steenbergsche straat te Bergen-op-Zoom, een koop man op de tram naar Tolen stappen. De tram was echter nog in beweging. Eerst werd een pak met goederen op het bordes geworpen, waarna de koopman zelf opstapte. Het pak rolde evenwel terug op straat den koopman omver. Deze viel achterover en de tram reed rake lings langs zijne beenen. Het £ak raakte open en de inhoud, gedeeltelijk bestaande in pakken lucifers, onder de tram. De lucifers vlogen in brand, zoodat plotseling een felle vlam hoog langs de tramwagens opflikkerde. Het achterste rijtuig, een goederenwagen, derailleerde door do opstopping in de rails. Na een kwartier uurs oponthoud kon de reis naar Tolen worden voortgezet. In de bekende zaak der Vuchtsche mishan deling moet hoofddader zyn een korporaal der huzaren, die reeds in den vooravond den overledene in eenigszins benevelden toestand heeft ontmoet en hem gebracht heeft naar de »Hut", waar hij in woonde. Daar is toen twist ontstaan, die geëindigd is met gezamenlijk een borreltje te drinken in de herberg van Kluijtmans, doch naar huis terugkeerende, wilde de bewoonster der >Hut" niet hebben, dat haar commensaal weer binnenkwam. Deze bleef toen aan de deur rammelen, totdat dit den korporaal verveelde, die tot tweemaal toe naar buiten is gegaan en Flip daar slagen en trappen heeft toe gediend, zooals een ander korporaal en een dienst meisje hebben gezien. De tweede maal weer binnen komende, heeft de korporaal te kennen gegeven, dat de verslagene niet meer zou terugkomen, dat hij zijn »bekomst" had en den volgenden dag heeft de dader zich ook te 's Hertogenbosch nog op zyn handeling beroemd. Door de tegenwoordige (Engclsche) onder nemers op het wrak der »Lutine" is de eerste gouden munt opgehaald, zijnde een Spaansche mat. De St. Ct. heeft de opgaven omtrent den loop der bevolking des rijks in 1894 volledig mede gedeeld. Het getal inwoners in Nederland bedroeg op 1 Januari 1895, volgens deze opgaven, 2.372,406 mannen en 2,423,240 vrouwen, te zamen 4,795,646 in 't geheel dus 50,834 vrouwen meer dan mannen. Het grootste aandeel hierin heeft de gemeente Amsterdam, welke 24,225 vrouwen meer dan manner) huisvest; dan volgt 's Gravenhage met 15,876 vrouwen meer, Rotterdam met 13,762, Utrecht, met 3925 vrouwen meer. De provincie Drente bevat echter 7048 mannen meer dan vrouwen; in de gemeente Norg zijn zelfs van de 5893 inwoners 4266 mannen en slechts 1127 vrouwen. Die ongewone verhouding tusschen de leden van beiderlei kunne in Norg moet hieraan te wijten zyn, dat de rijks werkinrichtingen te Veenhuizen met hun talrijke bevolking van. enkel mannen, binnen het gebied van Norg gelegen zyn. By den bouw eener nieuwe school te En schedé zijn door het R.-K. kerkbestuur aldaar o. m. de volgende bepalingen opgenomen A. Op godsdienstig zedelijk gebied. 1. Een uit drukkelijk verbod van vloeken en zedelooze taal. onder bedreiging van ontslag, wanneer eenmaal te vergeefs gewaarschuwd is; 2. een dito verbod van het Maandaghouden. B. Op stoffelijk gebied. 1. Verzekering tegen invaliditeit en ongelukken. 2. Maximum-werktijd 11 uur. 3. Loon: a. minimum-loon in overeen stemming met den plaatselijken loonstandaardb bjj gedwongen werkeloosheid: wegens slecht weer of het gemis van materialen wordt het halve loon uitbetaald; c. voor overwerk 10 pet. verhooging boven het gewone minimum-loon. 4. Het loon wordr, uitbetaalda. in afgepast geld op het terrein, binnen het eerste half uur na volbrachten arbeid; b. des Maandagsavonds (daags vóór den marktdag). C. Op rechtsgebied. De werkman, die zich ver ongelijkt acht, kan niet alleen zich vrijelijk bjj de directie vervoegen om onderzoek in reent te vragen, maar het bestuur der vakvereeniging waartoe hij behoort, of waaraan hjj (door zyn vak) verwant is, kan in zoodanig geval als raad van bemiddeling optreden. Aan soldaten, die bij de Leidsche studenten feesten politiediensten hebben verleend, werd dezer dagen een gratificatie van 75 cents uitgekeerd. Zjj hadden daar gedurende 24 uren achtereen assistentie verleend! Te Kerkdriel heeft een 23-jarig jongeling v. O., die in een hooiberg werkzaam was en in verhitten toestand een groote hoeveelheid karne melk heeft gedronken, daarop hevige krampen gekregen, en eenigen tyd daarna is hjj aan de ge volgen overleden. Aan de bekende Friesche hardrjjdster, Mej. Joukje Postma, te Midlum, die, zooals men zich herinnert, verleden jaar te Leeuwarden by den wedstrjjd op schaatsen den eersten prijs behaalde, iB door den heer Reginald Barker, te Londen, eeD fraai dames-Whitworth-rjjwiel ten geschenke toe gezonden. Vrijdagmiddag heeft in het Noorden van ons land een hevig onweder gewoed. Te Beets werd de openbare lagere school, terwijl ze vol kinderen was, door den bliksem getroffen. Een der onderwijzers was eenigen tyd bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Gelukkig heeft niet een der kinderen eenig letsel bekomen en kwamen ze er met den schrik af. De afleider, staande op 't gebouw, schijnt de bliksemstraal te hebben opgevangen, waardoor een groot onheil is voorkomen. Bij een zeer hevig onweder, dat zich Vrijdag middag boven het oostelijk deel der provincie Groningen ontlastte en waarbij op tal van plaatsen de bliksem insloeg, zyn een aantal personen, bjjeen in den timmerwinkel der fabriek »Njjverheid" onder Stadskanaal, in groot gevaar geweest. Twee maal werd de fabriek getroffen. De tweede maal vond de bliksem langs de geleiddraden voor de electrische verlichting den weg naar den winkel. Verscheidene personen geraakten bedwelmd of be wusteloos 't was alsof hen op eens de adem werd afgesneden. Een hunner, in de onmiddellijke nabijheid van den geleiddraad staande, kreeg een hevigen schok en werd omvergeworpen. Een paar uur later had hij nog een hevig prikkelend gevoel in den schouder. Nog een ander werd een zjjner ooren blauw gezengd, maar overigens heeft dit ongeluk geen ernstiger gevolgen achtergelaten. IN OUD-HOLLANDT. In de afgeloopen weeck is onse Stadt van 31068 uythcemsen besocht worden, synde een minder groot getal als gewoonlyck, doch was sleght weer. 'tls nu 10 weecken dat Oud-Hollandt voor vremden is open gestelt: in de eerste weeck kwamen 19576, in de tweede 38838, in de derde 32324, in de vierde 52424, in de vijfde 30370, in de zesde 29109, in de sevende 37401, in de acbste 27874 en in de negende 33735 mensen, sijnde in tgeheel 332719 uytheemsen. De Oud-Hollandtse Kermis, daer af ick reed* gescreven heb, sal, naer ick geïnformeert, ben voortgangk hebben ende sullen daeroock geadmitteerd werden Comedianten, (oock die inen de Rode Tent noemt), Koorde-dansers, Marionetten, Draey-borden Rafel-borden ofte wat van diergelycke Boorte meer in zijn. (Oud-Hollandts Nieustydinghe). Aanbestedingen, Verkoopingen enz Ten overstaan van den Notaris J. Franse te Zierikzee werden 23 dezer, ten verzoeke van de hoeren J. M. v. d. Bout Mz. en P. A. v. d. Klooster te Zonnemaire, de navolgende vruchten te velde verkocht: Voor J. M. v. d. Bout Mz.Tarwe van f 65 tot 82; rogge van f 30 tot f 40; wintergerst van 71 tot 73; haver van 45 tot f 62; paarden- boonen van 41 tot f 42; ohevaliergerst van ƒ41 tot 59. Voor P. A. v. d. Klooster: Tarwe A 56; rogge vau 60 tot ƒ61; ohevaliergerst van 45 tot 50; haver van 46 tot 49. Onkosten 10 pCt. Wsscilkerke, 22 Juli. Ten overetaan fan notaris H. Roelof werd ten verzoeke van den hoer Maarten Verburg, in de herborg »De Kroon",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1