ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Juli 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. BEK ENiDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6641. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeeeche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan L. 1*1». Hornenmnu, van beroep Vleeschhouwer, wonende in deze gemeente, en lijne rechtverkrijgenden, voorwaardelijk vergunning hebben verleend tot het oprichten eener Yetsmelterjj op het erf van het huis, staande op den hoek van de Oude Haven en het VLschslop, plaatselijk gemerkt wyk D no. 382, kadastraal bekend sectie B no. 192. ZasmzsE, den 17 Jali 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMELIS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Nederland. 'sGraveuhage, 18 Juli. (Eerste Kamer). De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Sultan van Marokko heeft ingewilligd de Nederlandsche eischen ter zake van de «Anna", nl. schriftelijke betuiging van leedwezen, bestraffing en vervolging der zeeroovers en toe kenning van schadevergoeding aan de weduwe van den kapitein en aan den stuurman. Voor de betaling is een termijn van 14 maanden gesteld. Aangenomen werd het voorstel-Pjjnappel tot wijziging der wet op het faillissement, na korte toelichting van den heer Pijnappel. Voorts is aangenomen de uitbreiding der Haagsche rechtbank en met 21 tegen 17 stemmen de instelling van het 3e kantongerecht te Rotterdam. (Zie tel.) Rotterdam, 18 Jali. In den laatsten tijd zijn onze straten ook niet veilig; in den afgeloopen nacht werden twee heerende Gebrs. K.op de Kruiskade aangerand door zes straatroovers, die hen aanvielen. Ondanks hunne pogingen om zich door hunne wandelstokken van de aanvallers te bevrijden, werden zij tot tweemaal op straat geworpen, waarbij één hunner van horloge en portemonnaie werd beroofd. Rozendaa.1, 16 Juli. Het verbod van de Belgische Regeering voor den invoer van Neder- landsch vee werkt zeer nadeelig op den handel onzer talrijke veehoüders en veehandelaars. Aan smokkelen durven zij zich niet wagen, daar wegens de jongste verscherping der controle aan de grenzen, dit thans te gevaarlijk werk is. Wat nu? Een onzer voor naamste veehandelaars kon zich schijnbaar aan dien stilstand van zaken niet gewennen en is naar Londen vertrokken, vanwaar hij een transport van 22 ezels heeft medegebracht. Het zija prachtige jonge dieren van Schotsch ras, die in ons land goeden aftrek vinden. De heer M. P. Troelstra, ontvanger der invoerrechten te Ro2endaal (N.-B.), heeft in de H. B. Ct. een stuk geplaatst, met het doel1°. het reizend publiek te waarschuwen op zijn hoede te zijn; en 2°. om de aandacht van de bevoegde macht, voor zooveel dit nog noodig mocht wezen, op de in de laatste dagen voorgekomen feiten te vestigen. De zakkenroliers, zegt de heer T., slaan tegen woordig hier hun slag. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat er portefeuilles worden gerold, hetzij bier aan het station, hetzij aan het Belgisch grensstation Esschen. Vrijdagavond werd er hier een ingepikt, doordat het slachtoffer opmerkte, dat zijn portefeuille werd uitgehaald en zelf den dief snapte en stevig vasthield. Bij dezen pick-pocket werd ook nog een andere tasch met 900 francs gevonden en eenige andere kostbare voorwerpen, alie waarschijnlijk van diefstal afkomstig. Dat was Vrijdag. Zaterdag raakte weer iemand zijn portefeuille kwijt en Zondag werd in de visitatie zaal te Esschen een dito gerold. Het schijnt wel dat verschillende benden heen en weertrekken tus- schen Brussel en Amsterdam, met het oog op de reizigers die de tentoonstelling zullen bezoeken of van daar terngkeeren. De marechaussee kan hier niet veel tegen doen; er is steeds een der manschappen aanwezig maar in uniform. De man kan tronwens niet op alle ponten tegelijk wezen. Het zon misschien wel raad zaam zijn hier gedurende dezen zomer een geheimen politie- of justitie-beambte te plaatsen, die kan converseeren in de Fransehe, Duitsche en Engelsche taal. Als zoo iemand eens oen reisje mee heen en weer deed en bij de aankomst der sneltreinen tegen woordig was, dan geloof ik wel, dat dit van practische gevolgen zou kannen zijn". C«Oe£, 18 Juli. Bij gelegenheid van denver jaardag der Koningin-Regentes zal door het muziek gezelschap «Euphonia" in de tent op de groote markt een volksconcert worden gegeven. Door de vereeniging voor Volksvermaken zal de tent worden verlicht en eenig vuurwerk worden afgestoken. Sedert eeoige jaren beweegt de vereeniging voor Volksvermaken zich in goede richting. Jammer is het daarom, dat het ledental voortdurend afneemt en de ontvangsten steeds minder worden. Vroeger, toen men zoo goed als niets deed voor het volk, was het aantal leden zeer groot, en nu de ver eeniging zich overeenkomstig haren naam gedraagt, is men er Diet van gediend. Heden beeft het gowone jaarlijksche schoolfeest plaat3 van de leerlingen der vier openbare scholen. Ten getale van ongeveer 600 trekken ze per extra- trein naar Vlissingen, waar ze zich op duizenderlei wijzen amuseeren kunnen. Natuurlijk wordt het spel afgewisseld door het versterken van den in- wendigen mensch. Broodjes met koek of kaas worden in overvloed rondgedeeld en de dorst gelescht met melk. «Euphonia" verhoogt de pret, maar aan het strand hebben de kleintjes wel wat anders te doen dan luisteren naar muziek. Heel Goes is op de been om de feestvierende jeugd in- en uitgeleide te doen naar het station. lerseke, 18 Juli. De verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad is zeer kalm en rustig afgeloopen. De kiesvereeniging Burgerplicht" had tot candidaten de heeren M. van Harmeien (aftr. lid), A. M. Polderman en P. Sandee; tegenover het aftredend lid den heer J. Sinke werd geen caudidaat gesteld. De kiesvereeniging »Ora et Labora" had tot candidaten de heeren J. Sinke (aftr. lid), J. de Schipper en J. Lemson. Van hunne zgde was tegen over den heer Van Harmeien geen candidaat gesteld. De uitslag, reeds gedeeltelijk in ons vorig No. gemeld, was, dat van de 199 geldige biljetten de heer M. van Harmeien 130, de heer J. Sinke 125 en de heer A. M. Polderman 117 stemmen verkreeg. Herstemming moet nog plaats hebben tusschen de heeren P. Sandee, die 93 en J. de Schipper, die 81 stemmen bekwam. De heer J. Lemsou had 71 stemmen op zich ver- eenigd. Bij de gehouden koningschieting van de hand- boogscbutterij »St. Bastiaan" alhier op jl. Zaterdag verkreeg de hoofdman, de heer A. Sandee Pz. de meeste ponten en is das voor den tjjd van twee jaren koning. De zangvereeniging «Excelsior" alhier is voor nemens op Dinsdag 6 Augustus een pleziertochtje per stoomboot naar Antwerpen te maken. 19 Juli. Heden morgen ten half 9 ure is alhier brand uitgebroken in een schuurtje, dat met het belendend woonhuis totaal is afgebrand. lYisseokerke, 16 Juli. Op de Maandag gehouden Tiendverhuring kon men bemerken dat alles veel trager van de hand ging dan vorige jaren. Van de 26 blokken werden 14 ingehouden, waaronder 3 waarop geen bod kwam. SI. Maartensdijk. Wederom is onze gemeente op het gebied van ontspanning eene vereeniging rijker geworden. Deze week kwam tot stand eene zangvereeniging voor gemengd koor, onder de zinspreuk: «Kunst baart Gunst". De Vereeniging is opgericht met 25 werkende leden; een oefeningslokaal werd haar door het gemeente bestuur welwillend afgestaan. Wjj willen hopen, dat de jeugdige vereeniging naast een paar andere zangvereenigingen, een paar rederijkerskamers, een musschengilde, een muziekgezelschap en een gezel schap «Tot Nnt en Genoegen" eene waardige plaats moge innemen. Scherpenisge, 17 Juli. Door den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond is aan P. Jobse, gemeen te-veld wachter alhier, do bronzen medaille toegekend voor 10-jarigen trouwen dienst. 18 Juli. De gemeenteraad alhier beeft be noemd tot gemeente-geneesheer de heer Veenstra van Steen wjjk, tijdelijk te Stavenisse. Zierlkxee, 19 Juli. Bij de gisteren alhier gehouden Tiend verhuring heeft deze met op- on blokgeld opgebracht 1152,55Va i teQ vorigen jare was die opbrengst f 1504,44. Men schrijft ons nit Brouwershaven van particuliere zijde: "Bij al het nieuwe dat wij in den laatsten tgd hier hebben mogen genieten kwam bij de dezer dagen gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad ook weer wat nieuws, n.l. hot ver spreiden van twee ongeteekende strooibiljetten waarin verschillende personen werden besproken. Wat betreft den heer De Katerhieromtrent moeten wij zeggen het schande te vindendat ge noemde heer, die steeds verklaard heofb bjj zjjne periodieke aftreding (juist om zijne familiebetrekking ten opzichte van den Burgemeester) to zullen be danken, thans wordt hard gevallen. Wg vragen alleenwat heeft Brouwersbaron niet te danken aan de energie der familie De Kater? Dat de gemeente achteruit is gegaan, kan hg toch waarlijk niet helpen f Wij zijn verzekerd dat hij dit (ook in zijn eigen belang) gaarne anders zon wenschen. Wat den heer Van der Linde aangaat, elk weet dat ook hg steeds het belang van het algemeen, ook dat der gemeente op het oog had. Dat daar mede eigen voordeel gepaard gingwie zal dat wraken. Doch bg dat eigen voordeel profiteerde ook een ander. En wat eindelijk de beschouwing over den Bur gemeester in dat pamflet betreft, wij gelooven dat do heer Van Buuren het goede bedoelt ten opzichte dezer gemeente; wat de wijze waarop ZEd. heeft gewerkt, betreft, daaromtrent bewaren wij het stil zwijgen doch elk moet leeren w&ar ook en dan vertrouwen wijdat de Burgemeester ook buiten zijn lidmaatschap van den Raad, gesteund door de ondervinding, veel goeds kan doen". Benoemd tot verificateur bij de bolastingen te Amsterdam de heer J. M. van Stapele van Tholen. Met ingang van den len Augustus a.s. zija de kommiezen-verificateur 3e categorie J. H. L. Versteeg te Middelburg en J. Heyt te Vlissingen (haven), bevorderd tot komm. verif. 2e categorie. Voorts is de hoofdkommies J. van Moort verplaatst van Hulst naar Schiedam. Aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen is door wijlen den heer M. J. Pernis een legaat vermaakt van f 200. Een ingezetene van Borssele ontving Maandag, door tnsschenkomst van den burgemeester, eene gratificatio van 20 van H. M. de koningin-regentes. De betrokken persoon is iemand die wegens lichaams gebrek niet meer in staat is veldarbeid te verrichten en thans door middel van kramerjj in zijn onder hond tracht te voorzien. Hit zeer goede bron verneemt De Post, dat de regeering besloten heeft eene Staatscommissie te benoemen, ten einde het ponsioenvraagstuk voor oude werklieden te onderzoeken, das uitvoering te geven aan de onlangs door de Tweede Kamer aan genomen motie-Heldt. TJitgenoodigd om van die commissie deel uit te maken zgn o. a. de Kamer leden De Beaufort (Amsterdam), Hintzen, Heldt, Veegens, Schaepman, Harte, Van Alpken, De Sa- vornin Lobmanen voorts prof. d'Aulnis, prof. Van Pesch en de heeren Stork en Pollet (Tilburg). Gedurende het stormachtige weder der laatste dagen heeft een groot deel der Urker vloot het hard te verantwoorden gehad. Gelukkig zgn er geen menschenlevens te betreuren, doch vele schippers zijn met verlies van zeilen of na andere averij bekomen te hebben, verschillende havens binnen- geloopen. De sohade wordt op ongeveer 5000 geschat. Te Schiedam vervulde Dinsdag een man van 95 jaren nog zijn kiezersplicht en te Amsterdam liet een zich dragen door vier man om toch maar te stemmen. Woensdagmorgen had te Waalwjjk in de zaal «Musis Sacrum", onder presidium van den heer Bernard Timmermans, president der Kamer van Koophandel aldaar, de algemeene vergadering van schoen- en lederhandelaars plaats, die hiertoe bg circulaire waren opgeroepen. Meer dan 200 indnstrieelen hadden aan die oproeping gehoor gegeven. Er waren zoowel handelaars uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's Bosch, Breda, Gorinchem, Oo6terhout, Lichtenvoorde, als nit Waalwijk, de Langstraat en aangrenzende gemeenten. Nadat door den president en een paar andere heeren gewezen was op het doel dezer bgeenkomst, werd bij accla matie als beginsel aangenomen, dat, wegens de enorme stgging der grondstoffen, de prgs op het schoeisel door allen met 15 verhoogd zon worden. Alle aanwezigen gaven door hnn handteekening bljjk, dat zij roet b«t besluit-instemden. Over de middelen, waardoor men het best tot zgn doel kon geraken, was de vergadering bet niet spoedig eens. Meenden sommigen, dat men het best zon doen door de verbooging te ad verteeren in de voornaamste dagbladen en tijdschriften, anderen weer waren van gevoelen, dat het beter was circu laires te laten drukken en die in de steden bij de afnemers te bezorgen. De heer Van den Bergh uit 's Bosch stelde nu voor, dat ieder belanghebbende f 10 zon storten om een fonds te openen, waaruit de advertentiën en andere onkosten bestreden zonden worden. Toen de heer A. Van Delft uit Be6oyen er op wees, dat het moeielijk was eene som vast te stellen, dewijl de belangen der groot- en klein handelaren zoozeer in afmeting verschilden, gaf de heer v. d. Bergh het loffelijke voorbeeld voor 25 in te teekenen. De leden der Kamer van Koophandel schonken nn elk 10, waarna de Ijjst den aan wezigen tot inteekening werd geboden. De totale opbrengst der inteekening beliep 278,25. De heer Bernard Timmermans werd onder luide toejuiching tot eere-voorzitter benoemd; tevens werd hem op gedragen nit iedere plaats, waarvan indnstrieelen aanwezig waren, een paar leden te benoemen, die later en corps zonden vergaderen, om de zaak te bespreken en spoedig tot een goed einde te brengen. Alvorens do vergadering gesloten werd, werd de volgende motie van den heer Bern. Timmermans aangenomen: «De algemeene vergadering van schoen fabrikanten draagt aan het comité op om op allo wjjzen, die het haar goeddunkt, te bewerken, dat voor het schoeisel de prgs kunne bedongen worden, die in verband met de hoogere leerprrjzen noodig is". Do twee grootste steden van ons land hebben weer een slecht voorbeeld gegeven. Aan de te Amsterdam gehouden verkiezing voor raadsleden namen van de 20628 kiezers slechts 9654 deel; terwgl in Rotterdam niet meer dan 3660 van de 8137 stemden. En dat niettegenstaande er veel strjjd en agitatie was. Ter gelegenheid van het te Londen gehouden internationaal spoorwegcongres, waarop ons land vertegenwoordigd was door de heeren J. J. van Kerkwijk en Simon, werden door verschillende autoriteiten en maatschappijen groote feesten ge geven, waaraan doorgaans 800 900 personen deel namen. Onder die feesten behoorden een garden-partij, door H. M. de Koningin van Groot-Brittannië en Ierland aan de leden van het congres en aan de vreemdelingen, die vergezeld waren van hnn dames, op het kasteel te Windsor aangeboden. Het park was voor de leden opengesteld; in do zalen van bet paleis werden hnn ververschingen aangeboden en een muziekkorps luisterde het bijeenzijn op. Koningin Victoria had laten weten dat zij 16 heeren van het congres van de voornaamste vreemde natiën, waaronder ook Nederland, wenschte te ont vangen. Bij deze audiëntie werden de gedelegeerden door den prins van Wales aan Hare Britsche Majesteit voorgesteld. Bepaald is dat het eerstvolgende congres in 1900 te Parijs zal plaats hebben. Zekere K. Bergsma te Snikzwaag (Fr.) zon per boot een kalf vervoeren naar 't naburige Jottre. Pas had hij het dier in zijn vaartuig, of het maakte zoodanige wilde sprongen, dat beidon te water ge raakten, en wel B. ouder het kalf, met het hoofd in den modder, op den bodem der vaart. Aan zijn vrouw en een ijlings te hulp schietenden bunrman gelukte het een der nog boven water uitstekende handen van den drenkeling te grijpen en hem vervolgens onder het dier nit en op het droge te trekken. Nadat zoo spoedig mogelijk zgn gezicht en mond van het ingedrongen vuil waren bevrijd en hij weder tot bewustzijn was gekomen, hervatte hij nog al spoedig den tocht naar Joure en slaagde er in, dien te volbrengen. Kort na zijne terugkomst echter is hij, van ingedrongen vuil in de longen, overleden. De beer Van Maas t© Haarlem heeft de Amsterdamsche Tentoonstelling «Oud-Holland" ge zien en dit nagebootste Oud-Holland vergeleken met het werkelijke Oud-Holland der 1.7e eeuw. De uitslag daarvan bleek niet in het voordeel van het eerste. En bij vertolkte zijn teleurstelling in De Telegraaf aldus: OPEN BRIEFKE an die van out Hollant om te worden gepubliceert in die nieustgdinghe >de telegraafuitgegeven in die groote coopstede van Amstelredamme, in het jaar onses Heeren duisent acht hondert vijf en negentig in somermaandt. Is Jat out hollant nou? Wel mens dat ljjkt geen sier, Out hollant was van stacl, dit hollant van papier, Sy waren goed gevleysd met rond gelaat en pruiken, Maar speulden Jan cordaat en tydig uit de luicken. Men hield van goede cier, ging deftig soms te gast, Maar, by de pinken steeds als kloecke luiden past, Sy saten klocck te peert mit sporen aan Je hielen, Nou, als een poppekast, gebogen lui op wielen, Toen vrouwkens in damast mit heupen van belang, Nou. juffers, wel piek fijn, maar flets van oog en wang, Met een zouaven-broek een kunststuk vau een sneyer, Men weet niet hoe men 't heeft, of 't vreyster is of vryer, Elk het een kepikhoet op. elk haaren kort geknipt, So werd gegichelt, vruntl of op het wiel gewint, Toen ging soms in de kroeg de can wel deur de glasen. We' somtiets wat te rap als echte vechtersbasen, Maar met een anders meyt of met een anders vrouw, Wert neyt gehengelt, man! dat stak hun veul te nou; Toen hield men kerekedag mit stilheyd op de straaten, Toen printe men Gotswoord mit seghel van de staaten, Die bybel, menselief! als gy daar soms in leest, Men kykt of jy een tied bint in de maan geweest 1 Toen u-as de taal gespierd elk ia 1st pi ervaren Nou ist, by nooble lui, maar tjoklen op de snaren, Toen bad men voor het noen, als vrome luyden, och! Nu vallen sy maar aan als beesten aan de trog, Toen sat er om seyn meyt te met wel een te lollen, Maar, mensen 1 't dient geseyt, men ging niet stiekuin snollen, Toen was de gouwsche pyp bij de oude besteva&r Het vred es toeken vruntf men suigt nou een sigaar Ol soms een cigaret wat kruirn in een papiertje. Soms juffers! meen ter tyt deed dat geen geestig diertje, Sy handelden de naald of songen by de luyt. Of, teekenden met kleur de tnooye boomen uyt. Wat sie ik daar, een schip? waar is het mee geladen? Met mooye rueiskens vruntl sy soden er en braden, 'tls een geraamte slechts, een loos geplysterd wrak, Maar geen ooslinjevaari met suyker en tabak, Dit is out holiant neyt, dat steekt me in mien darmen, Maar alles nageaapt wat speulen met de scharmen, 'tls ydel, allemaal gelijk een malle droom, Wy leven voor de scheyu in dese eeuw van stoorn, Wel mensen, 'k schej er uyt en denken aan die tyden, Wat gekkehuizen vol en borst en zenuwlyden, Wat deportatie das, wat luydes in de doos, Ook om hun goeddoen neyt wat is de toestand voos. Wat een reclamekoorts om gauw au geit te komen Totdat het wordt verbrast of weer wordt afgenomen. Wat zwermen, zwendelaars, wat beursensnydery, De zuigpomp werkt maar raak out hollant ging voor by. Soo speult het nageslacht, na lang veriaopen daghen, Met heldenrusting door het voorgeslacht gedragen. En past de helm op 't hoofd en 't scheenstuk aan het been, Maar 'tlukt warempel neyt, de knaap is veel te kleen. UITSLAG dii verkiezing van Leden van den Gemeenteraad In «nderBtaande gemeenten. St. Alllialaild. Uitslag verkiezing 2 leden Gemeenteraad. Ingeleverd 100 geldige biljetten. Herkozen A. J. Bierens Jr. met 94 en H. Polderman met 87 stemmen. Het aantal kiezers alhier be draagt 189. Verbeterd bericht). Rrouwerghaven. Aantal kiezers 120. Uitgebrachte stemmen 99. Periodieke aftreding. Gekozen de heer Cent van Schelven (aftr. lid) met 86 st. Herstemmiog tusschen de H.H. M. M. Louren6 (nieuw) met 41 en J. den Boer Cz. (nieuw) met 25 stemmen. In de plaats van den heer K. van der Linde, aftredende in 1897, uitgebrachte stemmen 99 (rood), één van onwaarde, gekozen de hoer H. J. van Nouhuys (nieuw) met 58 stemmen. Verbeterd be richt). DrcUcIlOi'. Uitgebracht 50 st. Herkozen de H.H. H. Barendregt met 41 en H. van den Bont met 29 stemmen. Elltersee. Het getal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg 21; het aantal kiezers is 42. Herkozen A. van den Bout Fz. met 19 en J. van den Bont Tz. met 18 stemmen. Kapclle. Aantal kiezers 228. Uitgebracht 205 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 108. Herkozen de H.H. S. Wisse met 174 en A. Njjssen met 112 stemmen. De heer D. J. van der Hare verkreeg 70 en de heer K. J. van de Wal 46 stemmen. Ktlt&. Aantal kiezers 52. Uitgebracht 26 stemmen. Volstrekte meerderheid 13. Herkozen de H.H. P. Brenre met 18 en E. C. Priester met 17 stemmen. ■4.ol(|nspIaat. Aantal kiezers 153. Uit gebracht 63 stemmen. Volstrekte meerderheid 31. Herkozen de H.H. P. van der Weelo Hz. met 46 en A. D. Snoep met 55 stemmen. KorfgeilC. Aantal kiezers 100. Uitgebracht 55 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 28. Herkozen de H.H. H. Roelof met 40 en G. P. N. Moerland met 39 stemmen. llitftlclhurg. Aantal kiezers 1402. Uit- febraebfc 967 stemmen. Volstrekte meerderheid 477. lerkozon de H.H. H. P. den Bouwmeester met 484, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje met 815, mr. G. N. do Stoppelaar mot 807, J. C. de Waal met 790 en mr. A. P. Snouck Hurgronje met 527 stommen. Gekozen (vacature D. Jeras) de heer H. P. van de Ree met 480 stemmen. Voorts verkregen do H.H. W. A. do Rijcke 369, A. A. Mes Gz. 395 en P. J. Hubregtsen 349 stemmen. Ril WCP kerk. Uitgebracht 46 geldige stemmen. Herkozen de H.H. B. G. van der Have met 45 en A. v. d. Sfcolpe met 42 stemmen. Poortvliet. Uitgebracht 86 geldige st. Herkozen de heer P. Daane van Stapele met 50 stemmen. Herstemming tusschen de H.H. W. v. d. Vate (aftr. lid) die 43 en L. M. Oudesluis die 29 stemmen verkreeg. Sclicrpcnissc. Bij de stemming voor twee leden van den gemeenteraad is C. M. Kleppe met 76 van de 92 uitgebrachte stemmon herkozen, terwgl voor het aftredend lid, W. van Putten, die 'zich niet meer herkiesbaar stelde, herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Q. Hage en M. Vos. Op den eerste werden 26 en op den tweede 23 stemmen uitgebracht. Wisseilkcrke. Aantal kiezers 274. Uit gebracht 131 stemmen. Volstrekte meerderheid 66. Herkozen de H.H. M. Mavis met 117, D. de Regt met 109, P. Dieleman met 108 en J. Marcusse Mz. met 96 stemmen. De H.H. J. W. Nieuwenhuijze bekwam 21, H. Meulenberg 19 en J. C. Schippers 20 Btemmen. Aanbestedingen, Verkoopingen ent. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee werden 17 dezer, ten verzoeke van den heer W. Viergever te Zonnemaire, de navolgende vruchten te velde verkocht: Tarwe van f 33 tot f 71Win tergerst van f56 tot ƒ66; Rogge van 42 tot 54; Chevalier- gerst van ƒ20 tot ƒ28; Haver van ƒ10 tot ƒ58; Bruine Boonen ƒ85Tweejarige moedo 155 Aardappels vrij geleverd in zakken k f 76. Alles per 39,24 Aren. Onkosten 10 Dinsdagavond zijn te Goes in de Prins van Oranje door don rentmeester J. A. Bevier de Fouw ten overstaan van notaris Pilaar Verpacht: zeven perceelon hoveniering aan den 's Heer Hendriks- kinderendijk. De gezamenlijke grootte is 8 H.A. 7 A. 20 c.A., jaarlijksche opbrengst 335,40. Dat is ruim 100 per H.A. En dan zegt men nog dat de grond geen waarde heeft 1 Woensdag 17 Juli werd door notaris Liebert op het slot OoBtende geveild de hofstede «Bellona" iu den Tholsendepolder in lerseke, groot 68 H A. 61 A. 97 c.A. Kooper werd Mr. Liebert voor 980 per H.A. Over de definitieve toewijzing zal later worden beslist. f» 4 n i> o u n De Rollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de vraag van de afdeeling Haarlemmermeer: «Is het noodzakelijk en daarom gewenscht, dat invoerrechten op granen geheven worden na zeer breedvoerige besprekingen ontkennend beantwoord: niet minder dan 174stem men verklaarden zich tegen beschermende rechten, slechts 77 voor, terwgl 186 leden er zich sehriftelgk mede tegen en 24 sehriftelgk voor verklaard hadden. Het voorstel van het hoofdbestuur der Hollasd- sche Maatschappij van Landbouw vraagt machtiging van de algemeene vergadering, om aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, een adres te richten, met eerbiedig verzoek, «om met het oog op den zeer gedrukten en achteruitgaaaden toestand van den Nederlanschen landbouw in het algemeen, en den ongelgken belastingdruk op onroerend tegenover roerend vermogen, de heffing der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen te doen verminderen voor de helft van het tegenwoordig gevorderde bedrag, dus 3 pCt. in plaats van 6 pCt. vast te stellen over de belastbare opbrengst", werd aange nomen met 114 tegen 96 stemmen, na verdediging door den heer Bultman, die aantoonde dat bg vol doening aan wat het voorstel vraagt den landbouw een voordeel van 4 milioen zou worden verschaft. Bg Kon. besluit is F. R. Corten te Meerssen, benoemd tot rykslandbouwleeraar. In den laat6ten tgd worden op Noord-Beveland veel veulens en éénjarige paarden opgekocht voor België en wel uitsluitend afstammelingen van den zoo gunstig bekenden hengst «Hercules". Voor veulens zjjn prjjzen besteed tot f 150 en voor één jarige paarden geboden zelfs tot 275, maar niet gegund. KERKNIEUWS. Nadat deze week de gewijzigd© bepaling omtrent de toelating van vreemdelingen tot opperrabbjjn hier te lande is afgekondigd, zijn door de permanente commissie tot de algem. zaken van het Ned. Israël. Kerkgenootschap aangewezen om de rabinale akten van den heer dr. T. Lewestein, benoemd opperrabjjn van Friesland, te onderzoeken, de heeren dr. J. Dunner dr. B. Ritter en dr. L. Landsberg, respectievelijk opperrabijn te Amsterdam, Rotterdam en Maastricht. O N U E R W 1J Overgangsexamen H. B. S. te Goes. Van de voorbereidende naar de le klasse 10, niet bevorderd 3; van de le kl. naar de 2e kl. 17, niet bevorderd 5van de 2e kl. naar de 3e kl. 9, met herexamen 3, niet bevorderd 6van de 3e kl. naar de 4e kl. 9, niet bevorderd 3; van de 4e kL naar de 5e kl. 8, met herexamen 1, niet bevorderd 4. Het afgeloopen schooljaar is voor leeraren en leerlingen zeer slecht geweest door langdurig© ziekte van meer dan een leeraar. Dat de gevolgen van die maandenlange absentié's voor de leerlingen niet nog nadeeliger geweest zijn, moet vooral worden toegeschreven aan den ijver van den directeur der H. B. S., dr. Diebl, die steeds zorgde zooveel mogelijk den geregelden gang van het onderwijs voortgang te doen hebben. De voorzitter van de commissie van toezicht op hetM.O., Mr. J. G. de Witt Hamer, liet bij het overgangsexamen dan ook niet na daarop te wjjzen. De jaarlijksche feestelijke vergadering van de onderwijzers uit het arrondissement Tolen en Noord-Beveland, zal op 26 Juli a.s. te Zierikzee worden gehouden. Voor de betrekking van eersten onderwijzer aan de kostelooze school te Vlaardingen (jaarwedde 900) hebben zich 42 sollicitanten aangemeld. Met 1 Aug. a.s., wanneer de tijdelijke aan stelling van mej. A. J. de Wilde—Giljamse als onderwijzeres eindigt, zijn te Oud-Vosmeer drie vacatures aan de O. L. school. Op 23 geliefde Ouders: PIETER OKKERSE Az. en MARTHA VAN VESSEM Jd. hunne ~n-jtirige Echt vereeniging te herdenken. Bruin issE. Bevallon van eene Doclltci*, G. BOGTSTRA— Schaap. Zierikzee, 17 Juli '95. Heden overleed heel zacht en kalm, onze zoo teerbeminde Echtgenoot© en Moeder W 1 N REN», in den ouderdom van 56 jaar en ruim 1 maand. Een ieder die haar van nabij gêkend beeft, kan beseffen wat wg in baar verliezen. God sterke ons in deze zoo zware beproeving. Burgiï, 18 Juli 1895. De diepbedroefde Familie, JOB BEIJE. JAN BEIJE. CORNELIS BEIJE. MARIA JACOBA BEIJE. LENA MARIA BEI.TE. WILHELMINA ADRIANA BEIJE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3