/lllllk/IISIIII NIEUWSBODE. Donderdag 11 Juli 1895. VERKIEZING Directeur-Uitgever J. WAALE, REOLAM JECS. vier leden in den Gemeenteraad Mr. H. C. MOOLENBURGH, W. TEN HAAF, J. A. LEGEMAAT en Mr. S. J. M. VAN GEUNS. KEAMSGEVllXG. Veiling van Tiende-Vructiten. NIEUWSTIJDINGEN. Verechgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië ene. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6637. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels YSZ Cts. Elke regel meer 15 Cts. ar. DE OR.AAF Cz,, Mr. HLEEBHAHEB, POSTSTRAAT O 103Zierikzee. van van Zierikzee. Tegen Dinsdag 16 dezer worden de Kiezers voor den Gemeenteraad wederom opgeroepen tot het uitbrengen hunner stemmen. Ditmaal is voor ons de taak, om de kiezers voor te lichten, zeer ge makkelijk immers van de drie aftredende leden is de eerste genoegzaam bekend, terwijl de beide laatsten in huDne kort stondige zitting reeds bewijzen hebben gegeven dat zij het goede willen en elk naar zijn krachten het belang dezer gemeente tracht te bevorderen. In de plaats van Mr. Bo ei ja wordt aanbevolen Mr. V^H GrCUllS. Wij gelooven te mogen zeggen, dat de laatste waardig is den eerste op te volgen. De heer Boeije heeft gedurende zijn bijna 20-jarig lidmaatschap van den Raad ontegenzeggelijk zeer veel goeds gedaan; zijne adviezen werden dikwijls opgevolgd en als Wethouder van Financiën was hij uitstekend op zijne plaats. De heer Van Gr©\ins zal, naar wij vertrouwen, den heer Boeije op waardige wijze vervangen. Een woord ter aanbeveling van den heer Van G-euns is totaal overbodig, leder, die hier in het publiek leeft, kent genoemden heer uit publieke vergaderingen. Wij vertrouwen dat hij ook in den Gemeenteraad zal toonen te zijn »de rechte man op de rechte plaats". Wij bevelen alzoo aan, de H.H. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vryilatf don 1SÏ «Juli e.k., des namiddags te l«/t uur op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 6 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, CU. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Opmaken eener voordracht ter benoeming van een hd in het College van Zetters. Benoeming leden stembureau voor de verkiezing van Raadsleden op i6 Juli e.k. Benoeming van een Hoofd aan de Openbare Lagere School Calsmede van een onder wijzer aan die school. BEKEND JfIAKlJ\G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat zij aan PIETER VAN DER JAGT Jz., van beroep slager, wonende in deze gemeente, en zijne rechtverkrijgenden, Toorwiuirilclyk vergunning hebben ver leend tot het oprichten van eene varkensslachtery in het perceel, staande in het Korte Groenendal, plaatselijk gemerkt "Wijk D No. 464, kadastraal bekend Sectie B No. 290. Zierikzee, den 8 Juli 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van brengen ter kennis van belanghebbenden dat de openbare Veiling der TIEIVZ>JE- VJttTJOJEïTEBN", aan komende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1895, zal plaat3 hebben op DonOerdag1 <len lï!* Juli e.k-, des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 10 Juli 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland. Petersburg 7 Jnli. Gisterenavond is de overeenkomst betreffende de uitgifte der 4 pCts. Chineesche goudleening, groot 400 milUoen francs, door 6 Fransche, 4 Russische banken en de Chineesche gevolmachtigden geteekend. Do termijn van aflossing is 36 jarenbinnen dien tijd kan noch conversie, noch aflossing plaats vinden. China neemt de ver plichting op zich vóór 15 Jan. 1896 geen door de Begeering gewaarborgde goudlceningeu uit te geven. De leening is gegarandeerd door de douane-ontvang sten in de verdraghavens, met deposito van douane certificaten. Ingeval China zijn verplichting tot betaling op de gestelde termijnen niet nakomt, neemt Rusland de vervulling daarvan op zich. Het besluit betreffende den waarborg luidt als volgtIn de gevallen, waarin, uit welke oorzaak ook, sommen, die voor de betaling van vervallen coupons of uit gelote obligation der Chineesche leeniug worden vereischt, aan de banken of bankiers huizen, die de betaling bezorgen, niet tegen den vastgestelden termijn ter beschikking zijn gesteld, zullen de bedoelde banken of bankiershuizen met de vereischte middelen voor rekening der Russische Regeering worden voorzien, onder voorwaarden welke de Russische Regeering, respectievelijk de Minister van Financiön, heeft vastgesteld. Omtrent de aflossing der leening of de uitsluiting van verdere Chineesche in bevat bet besluit niets. Frankrijk. In de gevangenis te Riom, is een daar wegens bet plegen van fraudes gevangen zittend notaris, toen men hem aanzegde, dat zijne betrekkingen een groot deel der schade hadden vergoed en hij derhalve kwijtschelding van den overigen straftjjd zou ontvangen, plotseling ineengezakt en gestorven waarschijnlijk van vreugde. België. Zondagnamiddag om kwart over vgven is te Brussel de stoomketel gesprongen van een klein bootje, bestemd om bezoekers van den Pont de 1' Alléé- verte langs het kanaal van Willebroeck naar »Venetië in Brussel" over te brengen. Hoewel de kade vol wachtenden en wandelenden was, bevonden zich nog geen passagiers aan boord van de boot. De gevolgen der ontploffing waren niettemin ernstig genoeg. Drie personen, onder wie de machinist, werden letterlijk in stukken geschenrd; twee anderen zjju verminkt. Een der lijken werd tot in de boomen van de kade geslingerd en kwam daaruit naar beneden ploffen. Het geval bracht natuurlijk groote sensatie onder de wandelende menigte teweeg. De justitie nam den eigenaar der boot, een eenvoudig werkman, die haar pas gekocht had, in verhoor; het bootje schijnt al heel oud en wrak geweest te zgn. De ongelukkige eigenaar heeft bij het onheil zijn twee zonen verloren. Nederland. Waalwijk, 9 Jnli. Gisterennamiddag is de gemeentelijke bergplaats van petroleum, gelegen aan de Haven, in de asch gelegd. De geheele gemeente was in rep en roer door de zware, op kanonschoten gelijkende knallen, teweeggebracht door het springen der groote menigte gevulde vaten, terwjjl een breede zwarte rookkolom, gedragen door eene zee van woeste vlammen, den hemel scheen te willen verduisteren. Do in de haven liggende schepen waren gelukkig alle aan de ovorzjjde (westzijde), zoodat zjj door het vaar niet konden bereikt worden; toch was de hitte daar nog zóó hevigdat vele schippers genoodzaakt waren hunne vaartuigen aanhoudend te begieten, ten einde het smelten van teer en pik te voorkomen. Behalve de bergplaats met den geheelen voorraad petroleum, is alleen een hooimijt, staande aan de oostzgde, vernield. De brandende petroleum stroomde langs alle zijden de bergplaats uit, zoodat, indien de havenkade niet hooger gelegen was geweest, de wateroppervlakte spoedig éóne vuurmassa zou geworden zijn, welke voor de schepen zeer gevaarlijk had kunnen zijn. Op het oogenblik, toen de brand uitbarstte, stelde juist***, schutterij zich in beweging, om de gewone oefeningen te gaan houden. In plaats daarvan werd nn bet terrein van den brand bereikt en omsingeld, waardoor de veiligheid niet weinig werd in de hand gewerkt en gevaren werden voorkomen, daar de naaste omgeving zeer onveilig werd gemaakt door de neervallende brandende duigen, welke tot op grooten afstand werden verspreid. Noch de bergplaats, noch do aanwezige petroleum en fustage waren tegen brandschade verzekerd. Omtrent do oorzaak is met zekerheid niets bekend. Yllsslngen. Behalve de dezer dagen ver melde aanzienlijke som, vermaakt aan het R.-K. Weeshuis alhier, is door wijlen Mej. A. M. Franzen Pouwels aan de R.-K. kerk te dezer stede de som van f 2000 gelegateerd, vrij van successierechten. Itliflulelhlirg. De Commissie uit Gedep. Staten, belast met het toezicht op den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, is opnieuw geconstitueerd en bestaat tbsns uit de keeren van Waesberghe Janssens, Siegers en van Rompu. De liberale kiesvereeniging Gemeentebelang" te Middelburg heeft een motie aangenomen, waarin de wenscbelijkheid wordt uitgesproken, dat de Raad niet zal besluiten de straatbelastiDg in te voeren. De heer Buisman, bezitter van een fraaien botanischen tuin te Middelburg, heeft aan de regeering voor het instandhouden daarvan subsidie aangevraagd. Genoemde heer onderhoudt zijn tuin uit liefde tot de wetenschap. Van de verrichte onderzoekingen en proefnemingen geeft hij verslag in binnen- en buitenlandsche tijdschriften en bladen. Daardoor heeft de wetenschap reeds heel wat aan bem te danken. Tegenwoordig houdt hij zich bezig met het kweeken van >bijbelsche planten." Goes, 9 Juli. Volledige lijst van candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Van liberale zijde: S. J. J. de Jonge Mulock Houwer (aftr.), A. E. Jansen, J. F. van der Leeuw (R.-K.), S. van der Peyl en W. Temperman. Van anti-revolutionaire zijde: J. Adam (aftr.), B. M. den Boer (aftr.), J. Fabery de Jonge (aftr.), M. H. Harinck en Iz. Wessel Sr. liriiinisse, 9 Juli. In de gisteren gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo. Besloten werd voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing slechts één candidaat te stellen. Scharend|jke. Op 't Noorderstrand van Schouwen, op Raai 33a, is gevonden een doode blauwe postduif, op de eene vleugel gemerkt 44, op de andere 4 Aan een der pootjes was een koperen bandje, waarop 0. 94 L. 318. Xicrikzce, 9 Jnli. Zooals wij reeds in een vorig No. herinnerdenwerd heden en morgen alhier gehouden de 118de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Gisterenavond arriveerden alhier do leden van het Hoofdbestuur en de verschillende afgevaardigden. De stad had een feestelijk aanzien en in dat opzicht is alzoo onze wensch vervuld. Des avonds ten 7 */a uur had de officieele ontvangst door het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente ten Stadhuize plaats. De Burgemeester, de heer Ch. W. Vermeys, heette de directeuren in hartelijke bewoordingen welkom" in deze gemeente, die vroeger groote beteekenis voor de industrie had; toen was zjj in het bezit van wevergen, koopvaardijschepen, scheepstimmer werven enz., thans nemen Nijverheid en Scheepvaart kleine verhoudingen aan; spreker wees echter op art. 1 der Maatschappij, die ook bevordering der volkswelvaart in het algemeen bedoelt. Daaronder behoort ook de Landbouw, en na zal men kunnen zien (zegt spreker) hoe deze tak van Nijverheid, die vroeger hier zoo bloeide, thans iu verval is door de lage prijzen, die worden bedongen. Hij hoopte dat de beraadslagingen der Maatschappij mogen strekken tot veiK-aering van dien toestand. Spreker stelde ten slotte een dronk in op de Neder landsche Maatschappij van Nijverheid. De heer Conrad, Voorzitter van het bestuur der Maatschappij, betuigde zijn dank aan Burgemeester en Wethouders en de ingezetenen van Zierikzee voor de woorden door den Voorzitter gesproken en voor de harteljjke ontvangst die ook de burgerjj door het uitsteken der vlag aan de leden der Maatschappij had bereid. Met aanhalingen uit de geschiedenis herinnerde hij, hoe Zierikzee steeds de Nijverheid had bevorderd, hoe deze gemeente in vroegere eeuwen tot de eerste steden van Zeeland behoorde en zich mocht verheugen in vele wakkere mannen. Voorts herinnerde spreker aan bet bezoek van Keizer Karei V aan deze stad in 1545, die toen hier logeerde in het huis »De Mossel" en die, toen hg een rgtoer naar Haamstede maakte, door de boeren werd overtuigd hoe zjj door krammat en rjjsbeslag hun land moesten beschermen tegen de zee. De Maatschappij van Nijverheid tracht ook de belangen van den Landbouw te bevorderen on gaarne zal zij die bevorderen, voor zoover het haar tnogeljjk is. Ten slotte sprak hij don wensch uit, dat Zierikzee tot den bloei vaa voorheen mocht terugkeeren. Daarna begaf men zich naar de Concertzaal, waar het departement Zierikzee de directenren en afge vaardigden zou ontvangen. Do Voorzitter, de heer Van der Vegt, heette allen welkom. Hg wees er op, dat vooral door de kwgning van de meekrapteelt en de vermindering van de scheepvaart Zierikzee niet in bloei is toe genomen. De moed is echter nog niet opgegeven en door de bemoeiingen van het Departement van Nijverheid, dat zich steeds in bloei mag verheugen, is reeds veel goeds tot stand gebracht. Bet was aan het Departement zeer aangenaam het Hoofdbestuur iu hun midden te hebben en spreker verzekerde, dat men hier zou vinden de echte, onvervalschte Zeeuwsche gezelligheid. Na afloop dezer ontvangsten begaf men zich naar »Parklust", waarin, fraai geïllumineerd, door het Departement Zierikzee aan de leden eeu concert werd aangeboden, dat gegeven werd door het Muziekgezelschap »Kunst en Eer", onder directie van den heer Klimmerboom. Dit concert werd be gunstigd door prachtig wéér en was goed bezocht. Ons Muziekgezelschap kweet zich weder uitmuntend van zijne taak, iets wat meermalen de bewondering opwekte der aanwezige gasten. Na afloop van het concert werden de HH. leden van het Hoofdbestaur en de afgevaardigden uit- genoodigd door het Bestuur der Sociëteit >Do Vereeniging". Dat men nog langen tijd over de heerlijke natuur, over de aangename kennismaking enz. enz. zal gesproken hebben, zal ieder wel be grijpen. In de hedenmorgen gehouden algemeene vergade ring waren vertegenwoordigd 17 Departementen, uitbrengende, met de 6 aanwezige donateurs, 137 stemmen. De Voorzitter, de heer J. F. W. Conrad, opende de vergadering met een welkom in deze Zeeuwsche stad, nagenoeg de eenige die nog niet aan het spoorwegnet is verbonden. Spreker herdacht zgn voorganger, dr. De Haan, (die zooveel nut voor dezo Maatschappij beeft verricht) en dr. Vrolik, die bet nut dezer Maatschappij erkende met eene gift van f 3000. Spreker herinnerde vervolgens aan hetgeen de Maatschappij had gedaan, o. a. voor bet vakonderwijs en de vakopleiding. Daartoe is in April en Juni 1.1. te Amsterdam een congres gehouden, waarvau het doel was bevordering van bekwaamheid bg den handwerksman, en daardoor vermeerdering van zijn welvaart en verheffing van de Nederlandsche Nij verheid. Sommigen zeggen, dat het groot aantal werko- loozeu is ontstaan door overbevolking en dat alleen werkverschaffing daarin verbetering kan brengen. Als eenig redmiddel beveelt men daartoe in ons land aan: »de droogmaking van de Zuiderzee", doch spr. is daarvan nog niet zoo geheel overtuigd. Spreker gaat daarop na wat de Staatscommissie over deze zaak heeft aan het licht gebracht, wgst vervolgens op de groote kosten en op de totale onzekerheid der uitkomsten. Hij meent dat slechts een beperkt aantal werklieden bij het droogleggen van de Zuiderzee baat zulleu vinden. Zijne boeiende toespraak besloot de Voorzitter met de opmerking dat alleen bet pogen tot vermeerdering van het aantal degelgke en bekwame werklieden, die bun vak grondig verstaan, het doel moet blijven der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Dau zal zij inderdaad werkzaam zijn tot heil en voor spoed van ons Vaderland üit het verslag der Maatschappij blijkt, dat zij heeft 1461 leden, 13 donatrices, 71 donateurs, 35 bijzondere leden, 377 eere-leden, alzoo 1617 leden en begunstigers. Allereerst was aan de orde het rapport der jury van de ingekomen antwoorden op de prijsvraag tot het verkrijgen van electrische kracht door wind molens. Na de voorlezing van dit rapport wordt de verhandeling onder het motto »meer licht" bekroond. Bij de opening bleek de inzender daarvan te zijn de heer J. van Hourn, civiel-ingenieur te 's Hage. Het blijkt echter dat het vraagstuk niet is opgelost en de daartoe benoodigde electrische werktuigen te kostbaar zijn. Met betrekking tot de prijsvraag voor een model-diploma, moet de jury hare teleurstelling betuigen over de waarde der ingekomen antwoorden. Na eenig debat over het voorstel om thans een zilveren medaille te geven, wordt besloten deze zaak opnieuw in handen van Directeuren te stellen. Vervolgens komt in behandeling eene miseive der HH. Mr. J. H. Schober en Dinger over ontginning van woeste gronden door den Staat. Directeuren spreken den wensch uit, dat de Maatschappij van Nijverheid hare aandacht blijve wijden aan dit hoogst belangrijk onderwerp, en stellen voor, de door ge noemde heeren geuite denkbeelden aan de Hooge Regeering mede te deelen. Bij do daarop gevolgde discussie verlangde de afgevaardigde van Haarlem, dat, als men zich opnieuw tot de Regeeriog wil wenden, men dit dan doe met opgave der vermoedelijke kosten en baten. Dan eerst kan z. i. de Regeering een juist oordeel vellen. Na eenig debat wordt besloten dat de Maat schappij omtrent deze zaak vóór eene duidelijke begrooting is opgemaakt, niet verder zal gaan en om deze te verkrijgen zich in contact zal 6tellen met de Heide-Maatschappij en het Landbouw-Comitó. Voorts werden aangenomen de voorstellen van het Bestuur tot vaststelling van een nieuw reglement voor uit te schrjjven prijsvragen, en om de wets herziening uit te stellen van 1896 tot 1901. Een verzoek van de Commissie van Kunstnijver heid te Haarlem om financieelen steun tot aankoop van boeken en plaatwerken wordt aangehouden tot de behandeling der begrooting. Een voorstel van Directenren dat de Vereeniging als donatrice eene jaarlijkscbe bijdrage van f 25 zal verleenen aan de Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen erporthandel, wordt na eenig debat met 86 tegen 51 stemmen aangenomen. Na de pauze werd behandeld het voorstel van het Departement Utrecht, waarbij de wensch werd geuit dat de Maatschappij in zake het vrg- handelsstelsel van haar gevoelen zou doen bljjken. Directeuren vragen of een congres in deze zaak niet meer nut kon doen. Een afgevaardigde van Amsterdam (de heer van Gelder), achtte de zaak voldoende besproken en meende dat geen congres daarvoor behoefde te worden gehouden. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen het houden van een congres. De heer van Beuningen (Utrecht) verdedigde de voort durende bespreking dezer zaak in de Maatschappij van Nijverheid. De Voorzitter meent, dat de bespreking in deze vergaderingen geen nut heeft; hij acht een congres noodig om de zaak door alle belanghebbenden te kunnen laten bespreken. Op voorstel van den afgevaardigde van Zierikzee (de heer J. A de Brnyne) wordt besloten deze zaak te brengen op de agenda voor de volgende algemeene vergadering. Aangenomen werd een voorstel, om aan de Arnheznsche kook- eu huishoudschool een subsidie toe te 6taan. De heer Mr. J. H. Schober te Utrecht werd reeds heden tot eere-lid der Maatschappij benoemd. Voor Diu- lag werd toen de vergadering gesloten. Na een ^emeonschappelijken maaltyd in het Hotel van Oppen", werd een rgtoer gehouden, die was aangeboden door het Dep. Zierikzee. In 24 rjjtuigen werd de tocht aangevangen naar Dreischor; aldaar werd bezocht de kerk, bekend om hare prachtige graftombe, terwijl velen ook een bezoek brachten aan de lOljarige ingezetene van die gemeente Mej. Tuyn. Van daar ging de tocht naar de boterfabriek >Luctor et Emergo", onder Zonnemaire. Do directeur, do heer Bosma, gaf aan elk de meest gewenschte inlichtingen, die natuurlgk velen aangenaam waren. Algemeen werd geprezen de nette inrichting dezer fabriek. Toen was het doel der reis Brouwershaven; de geheelo gemeente was in feestdosch. Aldaar werd in de eerste plaats een bezoek gebracht aan het Raadhuis, een gebouw dat oud is en veel ouds bevat. Het boek van Jacob Gate, de brieven van Alva, de pijnbank enz., alles wijst ons op de oudheid dier gemeente. Burgem. en Weth., be nevens de leden van den Gemeenteraad, waren aanwezig. De Burgemeester sprak eeu woord vau welkom" toe aan het Hoofdbestnur en de afge vaardigden der Maatschappij van Nijverheid. Hg herinnerde hun den vorigen bloei en welvaart dezer gemeente en wees er tevens op hoe deze plaats is achteruit gegaan, ook wat den landbouw betreft. Toch meent hg er op te mogen wjjzen, dat, terwijl aan het groote centrum inillioenen worden ten koste gelegd ter verbetering van water- en spoorwegen, voor een plaats als deze niets wordt gedaan. Met eene enkele ton gouds, besteed aan de ver betering van het Hellegatzou Brouwershaven gebaat zijn. Thans ontbreken allo verkeermiddelen. Daarom roept hg thans de hulp in van de hier aanwezigen en roept hen toehelpt ons in de verbete ring onzer wegen vau verkeer, verbeter het Hellegat. Indien dit do vrucht mocht zgn van dit bezoek, dan zou het rgke vruchten opleveren. Met een j >lang leve de Maatschappij van Nijverheid" besloot Z.Ed. zijne toespraak. De Voorzitter der Maatschappij, de heer Conrad, j zegt dat de tocht naar Brouwershaven hem zeer aangenaam was. Hier op dit' Raadhuis zien wij zeide Z.Ed. de bewijzen van den vroegeren goeden tijd. Is er thans achteruitgang, de Zeeuwen, ook van Brouwershaven, hebben steeds getoond veel energie te bezitten; moge die kracht steeds van hen blijven uitgaan, dau zullen zij ook wel steun j vinden. Laat ons hopen, dat Brouwershaven onder U we leiding tot vorigen bloei moge wederkeeren 1 Hierna werd een bezoek gebracht aan de Her vormde Kerk. Na eenige hartversterking genoten te hebben in het Hotel Kloet, waar eene nette bediening en goeden voorraad was, werd den terugtoeht aangenomen. Te Schuddebeurs werd nog opgehouden, waar de I Voorzitter der afdeeling Zierikzee van Nijverheid die heeren bedankten die hunne paarden en rijtuigen hadden beschikbaar gesteld voor dezen rgtoer, die, begunstigd door prachtig wéér, zoo aangenaam was afgeloopen. In de heden morgen gehouden vergadering der Maatschappij werden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. De rekening over 1894 en de begrooting voor 1896 worden goedgekeurd. In plaats der aftredende Directeuren (niet her kiesbaar) de h.h. C. Dyserinck, Mr. J. Heemskerk Az. en Jhr. C. vau Citters, worden gekozen do h.h. S. J. graaf van Limburg Stirum te Haarlem, H. A van Beuningen te Utrecht en Jhr. F. Backer te Breda. Deze heeren, voor zoover tegenwoordig, nemen hunne benoeming aan. De Voorzitter, de heer Conrad, wordt bij accla- Na langdurige discussie werd besloten de verhoogde subsidie aan het Museum van Kunstnijverheid te Amsterdam niet toe te staan. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering i3 Haarlem aangewezen. De afgevaardigde van Leeuwarden brengt zijnen dank voor de ontvangst te dezer plaatse en ook aan de feestcommissie voor den rgtoer en het bezoek aan Brouwershaven. Na omvraag werd de vergadering gesloten. Na het dejeuner werd een bezoek gebracht aan eene tentoonstelling ten Stadhuize van oude ornament-prenten, betrekking hebbende op kunst nijverheid eeue collectie van den heer J. A. Frederiks te Middelburg. Deze hield eene korte toespraak en gaf inlichtingen van deze volgens kenners hoogst belangrijke verzameling. (Wy herinneren belangstellenden dat deze tentoon stelling nog geopend is op a.s. Donderdag- en Vrijdagnamiddag). Vervolgens werden bezocht: de meestoof >De Wereld", de Zoutkeet, het Weeshuis en den Grooten Toren. Heden avond ten 6 ure zal het officieel diner worden gegeven in het Hotel van Oppen", waarna in den Tuin van den heer Verwer de feesten worden besloten met Concert en Illuminatie. Alzoo zgn hiermede de feesten geslotenwij gelooven dat zij bg allen een gunstigen indruk zullen achterlaten. Het Domburgsch Badnieuws i jaargang aangevangen. Als naar gewoonte bevat het weekblaadje tal van geriefelijke aanwijzingen en mededeelingen van allerlei aard. De lijst van aangekomen vreemdelingen is voor een eerste nnmmer reeds bijzonder uitgebreid. In een overzicht omtrent den toestand der badplaats wordt o. m. melding gemaakt, dat de beer Vreeburg, eigenaar van het badhótel, een flink gebouw heeft laten zetten, dat als dépendance van het badhótel dienst zal doen. Met erkentelijkheid wordt gemeld het behoud der buitenplaatsen Berkenbosch en Duinbeek, van welke laatstgenoemde heerlijkheid eenige his torische bijzonder heden worden aangehaald. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de Prinses Von Wied eenigen tijd in hot badhótel verblijf houden en zal dr. Mezger en familie deu 26 Juli zijn villa»Irma" betrekken. Naar men te Leiden beweert, is met den aldaar vermisten 2e luitenant-kwartiermeester J. niet minder dan f 5000 verdwenen, alleen van het stafmuziekkorps f 1500. Te Eist (Betuwe) heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De 12-jarige zoon van den halte-chef aan >de Vork" was bg een landbouwer gezeten op een der boomen van een in beweging zjjnde hooiharkmachine. Door het breken der singel werd het jonge paard schichtig en geraakte de jongen onder de machine, aoodat een der wielen over hem ging en een paar tanden in het lichaam drongen. Zwaar gewond werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Zgn toestand is levensgevaarlijk. Dr. Van de Stadt, directeur der hoogere bur gerschool te Arnhem, gaf Vrijdag aan H M. Koningin Wilholmina 2ijn eerste les in de natuurkunde. In een dezer dagen te Tilburg gehouden ver gadering van timmermansbazen is bij meerderheid van stemmen besloten het loon, ingaande 1 Jan. a.s., vast te stellen op 15 ct. per uur. Te Prinsenhage is een acht-jari# meisje, dat op de markt voor een speelgoedwinkel stond t® kjjken en even achterwaarts ging om den anderen j kinderen ook gelegenheid te geven het moois te j zien, op datzelfde oogenblik aangereden door de I stoomtram. Het kind werd door de machine ge- grepen en was terstond dood. Te Oostergo is de veehouder v. d. Lei te Kollum (Fr.) door de bevoegde macht uit de boerderg gezet. Niet minder dan 16 marechaussees waren daarbg tegenwoordig. Deze uitzetting had plaats wegens een vonnis van 't Hof van Friesland, ge wezen in zake eene procedure iusschen v. d. Lei als huurder en mr. baron Van Heemstra te Veen- wonden als eigenaar, die langen tijd aanhangig is geweest. Een zonderlinge scène is Maandagochtend te Utrecht afgespeeld, waarvan het Ulreehisch Dagblad de volgende lezing geeft: Hedenmorgen te ougeveer negen uur kwam een man in woeste vaart van de Moreelselaan afrennen, gevolgd door een aantal menschen, die luid schreeuwden: houdt heml houdt hem! Er waren eenige moedigen, die in den weg traden, doch op het gezicht van een revolver, die hg dreigend op hen riohtte, spoedig afdeinsden. Groote verwarring heerschte onder de ambtenaren van den Staatsspoorweg, die juist in groot getal naar hun kantoor gingen, en nu met ongewonen spoed het hoofdbureau binnentraden. De man uien zegt dat het een Duitscher is, die op het Stationplein een schot op een officier gelost had, zonder dien te treffen zette zijn vlucht voort, weder door een aantal personen gevolgd. Bij het hek van het buitengoed van den heer 's Jacob wendde hij zich om en schoot opnieuw zgn revolver af, waarbij hij een zijner moedigste vervolgers zoodanig in den benedenarm verwondde, dat diens opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. De woesteling zelf was inmiddels over het hek gesprongen en zette door den tuin zijn vlucht voort. Over den spoor weg bereikte hij de Jeremiebrug, waar hg door een wachter in de borst werd gegrepen. Hij wist zich echter los te rukken, gaf den wachter oen slag met de revolver, sprong in de Keulsche Vaart en bereikte zwemmende de overzijde. Door het land is hg verder op den loop gegaan, zonder dat het tot op het oogenblik dat wij dit bericht ontvingen gelukt was hem te grjjpen. Hij werd o. a. ook na gezet door een paar artilleristen, die in hetSterrebosch aan het exerceeren waren, en op last van hun officier, die den vluchteling blootshoofds over het spoor zag loopen, te paard stegen en hem vervolgden. Een later bericht meldt, dat meu hem niet zonder herig verzet heeft gearresteerd. De speciale verslaggever van de Tel., die aan boord van de >Atjeh" de opening vau het Noord-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1