ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 Juli 1895. RECLAMES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Yerachjjnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija pee 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6634. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Yrydaga middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve tnen te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode** 15 regels 7"5 Cts. Elke regel meer 15 Cts. DE GRAAF Cz., Mr. KLEEBMAHEB POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Zierikzee, ge durende de 2e helft van de maand Mei en de le helft van de maand Juni 1895: 1. L. de Wilde, Overschie. 2. Firma Brand, Den Haag. 3. D. Telle. Rotterdam. 4. A. Schulte, Dortmund (Duit6chland). "Van Brouwershaven: 5. Chocolaadfabrikant, Wormerveer. Meisjes, die mi de Zomer vakantie op de Meisjesschool (School D) wenschen te komen, gelieven zich daartoe aan te melden bij Mej. T. Yisser, op Woensdag 10 Juli e.k. tusschen 2 en 4 uur. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie J. A. DE BRUYNE. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Maandag <len 8 Juli a.s. het gedeelte der Wandeling tusschen de NoordhavenpoorC en Nobelpoort, dat alsdan zal rijn afgeheind, van af des avonds 6 uur tot na alloop der aldaar te houden feestelijkheden van dien avond, voor het publiek zal ^esloteu z\jn. Zikrikzff, den 2 Juli 1895. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. België. Antwerpen, 1 Juli. Heden namiddag is een bjjzonderen trein, die een groot aantal Hollandsche bedevaartgangers naar Montaigu vervoerde, nabij het station te Antwerpen ontspoord. Een rijtuig werd omvergeworpen, waarbjj eene dame gedood werd. Verscheiden reizigers waren deerlijk gekwetst. Van particuliere zijde wordt het volgende gemeld: Hedenochtend vertrok een extra-trein uit Leiden met bedevaartgangers naar de bekende plaats Schcrpenheuvel in België. Op het reisprogram stond ook een bezoek aan Antwerpen, van waar de reizigers om 3 uur vertrokken. Even buiten het station zijnde, in bet centrum der stad, ontspoorde de trein, waardoor een wagon omviel en eene der vrouwelijke passagiers op de plaats dood bleef, terwjjl enkelen gekwetst werden, doch niemand levensgevaarlijk. Van het station werd terstond de noodige hulp geboden. De ontsteltenis onder de reizigers, onder welke zich verscheidene geestelijken bevonden, was groot. Nederland. Haarlem, 2 Juli. Door een der grootste industrieelen te dezer stede is een som van f 60,000 geboden voor het tot 1933 door de gemeente in erfpacht uitgegeven terrein »De Phoenix", dat, eerst fabrieks-, later sportterrein, thans voor den opslag van steenkolen, turf, steenen enz., gebruikt, een stadsgedeelte ontsiert en der gemeente nog geen f 100 per jaar oplevert. De gemeente zou van die som f 30,000 krjjgen, de erfpachter de andere f 30,000. De burgemeester en de wethouder van publieke werken hebben echter daartegen bezwaar. Amsterdam, 1 Juli. De Wereldtentoon stelling is gisteren bezocht door 11,600 betalende personen. Zaterdag 6 Jnli zal in het gebouw voor tgdelgke exposition de eerste internationale tentoonstelling van tuinbouw geopend worden. Deze zal drie dagen duren en o. a. door den schat van rozen zeer aan lokkelijk woiden. Het plan bestaat de Belgische afdeeling 13 Juli a.8. officiüel te openen. In den loop dezer week zal men op den toren van 't »Stadthnys op Oudt-Holland" een electrisch zoeklicht aanbrengen, met verschillende kleuren, evenals deze te zien was op de Parjjscbe wereld tentoonstelling, waar men er de Seine zoo fantastisch mee verlichtte. De heer Wolf, dirigent van de kapel op Oudt- Holland", is uitgenoodigd door 't comité der Ber- Jijnscbe tentoonstelling aldaar, om gedurende den duur der expositie met zijn kapel oud-Hollandsche liederen te komen spelen. De eene tentoonstelling is nog niet van do baan of de voorbereidende stappen voor een nieuwe tentoonstelling worden reeds weer genomen, althans de Tel. weet mede te deelen, dat men in 1898 te Amsterdam een groote tentoonstelling van machine- riën houden zal. Het plan is, den vooruitgang op dit gebied in de laatste 50 jaar aanschouwelijk voor te stellen. Amsterdam, 2 Juli. De pachter van de vPrins Hendrik", het mailschip op de tentoonstelling alhier, heeft Zondag een moeielijken dag gehad. Op het drukste unr van den dag, toen een groot aantal bezoekers hun diner kwamen gebruiken, staakten de meeste kellners, ongeveer een 12-tal, den arbeid, 8 anderen deden niet meö. Zij eischten een gulden loon per dag, beter eten en veertien dagen vooruit opzegging van den dienst, zich hunner zijds tot dit laatste ook verbindende. Het gebruik is dat de kellners geen loon krijgen. De pachter wilde aan de eischen niet toegeven en de kellners gingen heen. De bediening geschiedde nu door het gebeele hofmeesters-personeel. Het personeel aan boord bestaat nit circa 80 personen. Gistermorgen meldden zich weder eenige der kellners aan, doch werden niet aangenomen, daar reeds nieuw personeel was in dienst gesteld. Zij, die omstreeks 6 uur gisteravond op bet dek van de >Prins Hendrik" dineerden, hebben een flauw begrip gekregen van wat het zeggen wil, ala er een opstootje op een schip plaats heeft, dat in volle zee is. Het geval droeg zich, volgens het HM., als volgt voor Een gezelschap personen had op het schip plaats genomen, waaronder zich een aantal kellners be vonden, die het werk gestaakt hebben en ontslagen zijn. Toen de heer Rejjnst, pachter van het schip, op het dek verscheen, werd bij plotseling door eenige mannen uit dat gezelschap aangevallen waardoor spoedig een algemeene vechtpartij ontstond. Het personeel trok partij voor den heer Reijnst en alles wat in de buurt was, als stoelen en gereed schappen, werd van weerszijden als wapen gebruikt. Dat deze schermutseling hevige ontsteltenis onder de bezoekers bracht, laat zich begrijpen, vooral toen er bloed vloeide en er eenigen bewusteloos op den grond-wdervielen. Het was eeu verwarde vecht- partjj, die zoo hevig werd, dat de zaak een hoogst ernstig verloop zou hebben gekregen als meu zich van messen of scherpe voorwerpen had bediend. Nu reeds moest iemand, levensgevaarlijk verwond, naar het Binnen-Gasthuis vervoerd worden. Natuurljjk schoten spoedig ook bewakers van het terrein, die als onbezoldigd rijksveldwachter zijn aangesteld, te hulp, maar de rust was niet geheel hersteld, voordat een detachement politie verschenen was. Zoo heeft het geschil tnsschen den pachter van het schip en zijne bedienden een treurig einde gehad, dat er zeker niet toe zal bijdragen om beide partijen tot elkaar te brengen. Van een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In de Koestraat te Amsterdam is dezer dagen iemand overleden, van wien De Tijd het volgende verhaalt Sommige buren herinnerden zich niet, ooit den man gezien te hebben dan bij gelegenheid, dat zjjn vrouw hom in de eeuwigheid was voorgegaan. Welk een opofferend echtgenoot deze in haren man bezat, bleek hieruit, dat zjj van geneeskundige hulp moest worden voorzien door de familieleden. Toen de dokter wjjn voorschreef ter versterking, wist de vrek raad. Hjj kookte bieten en van het afkooksel met een scheutje azjjn er bij bereidde hjj den versterkenden edelen Tokayer. De politie heeft verscheidene dagen en nachten de wacht moeten houden, ten einde hot porceel (als men het krot zoo noemen mag) voor al^ehoele afbraak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door baldadigen verbrijzeld waren. Bjj de begrafenis van den man hebben de lijkbezorgers een niet te benijden baantje gehad, daar de vervuiling in het >8terfbuis" aan het onbeschrijfelijke grensde. En die man bezat niet minder dan 30 vaste eigendommen De vorige week Maandag kwam S. in de militiezaal te Amsterdam om te loten voor de schutterij. Wat is het hoogste nommer?" vroeg hg aan den agent, die bij de bus stond. >Drie duizend vierhonderd, meneer!" was het antwoord. Zoo dan zal ik dat eens trekken", zei de loteling lachend. En hij deed het. Het nommer, dat de gelukkige te voorscbün haalde, was werkeljjk het allerhoogste, no. 3400. Zoo luidt ten minste een verhaal in de Amst. Crt. Utrecht, 2 Jnli. Op de gisteren alhier gebonden paardenmarkt werd reeds vroeg in den morgen door een landbouwer aan een naar het scheen buiten- landsch koopman, een kloek werkpaard voor een Sin ken prijs verkocht, ouder bepaling, dat het paard terstond zou worden gestald en dat de betaling des middagsin een aangewezen tapperij zou plaats hebben. Op den bepaalden tjjd was de buitonman present doch in de plaats van den koopman, trof hij een paar paardenkoopers aan, die een kaartje speelden en hem zeer vriendschappelijk uitnoodigden een spelletje mee te doen. Al hun praten bleek echter te vergeefs, de man wilde niet bijten en scheen ten slotte kwaad vermoeden te krggen, althans op eens stond hij op en begaf zich naar den stal, waar hg echter tot zijn schrik het paard niet meer zag staan. Toen hij zich daarop naar het station wilde spoeden, traden de beide paardenkoopers hem in den weg, zoodat de hulp der politie moest wordeu ingeroepen, waarop beiden maakten dat zij weg kwamen. Na geruimen tijd zoekens werd het paard in een stal op het Vredenburg teruggevonden, waar het door een paardenkooper was gestald, die evenwel met twee andere kooplieden haastig was vertrokken, met achterlating van het paard en zonder zijne ver tering te betalen. Middelburg, 2 Juli. Maandagavond zou het vergadering zjjn van leden der begrafenis- Maatschappij »Uifc Voorzorg" te Middelburg, tot het verkiezen van een Directeur der Maatschappij, uit het drietal door heeren Commissarissen voor gedragen. De vergadering zou plaats hebben in de ruime zaal boven de sociëteit, doch de toeloop van leden was zoo groot dat de zaal alras te klein bleek en men besluiten moest de zaal te verlaten en naar de groote Schuttershofzaal te wandelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Goed en wel vergaderd bleek even wel dat verschillende personen in de vergaderzaal aanwezig waren niet tot medestemmen gerechtigd, zoo meende de een althans, terwijl een tweede weder van een ander gevoelen was. Het werd rumoerig in de zaal en het slot van de historie was dat de vergadering voor onbepaalden tijd werd uitgesteld, tot veler teleurstelling en men dus onverrichter zake kon huiswaarts keeron. Er moest eerst eens onderzocht worden wie al of niet stemgerechtigd zijn. Hot aantal personen, die de vergadering bijwoonden, wordt geschat op 1200, waarvan velen buiten Middelburg (als Goes, Zierikzee enz.) woonachtig zjjn. Voor elk der personen, dio het door Commis sarissen voorgedragen 3tal vormen, is hard gejjverd met advertentie, circulaire en woord. Men spreekt er thans van dat een keuze geljjk aan die voor de Tweede Kamer zal gehouden worden, n.l. met bussen in de verschillende gemeenten der provincie. Vergckc, 2 Juli. Naast de bandboogschutterij Sint-Bast.iaan die alleen zich oefent op ae Doelen, is een tweede verrazen, onder den naam van •Claudius Civilis". Het aantal leden bedraagt 26. Deze nieuwe vereeniging oefent zich alleen op den vogelbij gelegenheid der Kruiuingsche kermis is er koning geschoten. Als overwinnaar trad uit den strjjd de heer P. Hoondert, die de meeste losse vogels in een bepaalden tjjd schoot. Het Bestuur bestaat uit de heeren P. Hoondert, hoofdman, Job Bom, le deken, P. J. Poley, 2e deken, Z. Bouwens, secretaris-penningmeester en G. Leys, 2e secretaris. Bij gelegenheid der Kruiningsche kermis gaf •het fanfaren-gezelschap Mozart", met medewerking vau de gymnastiekvereeiiiging Vooruitgang zij ons Streven", eene uitvoering op de weide van deu heer P. Hoondert. Het fanfaren-gezelschap speelde als altijd flink en de gymnastiekvereenigiug, hoewel nog jong, gaf toch blijken van flink gestudeerd te hebben. Prachtig weder begunstigde de uitvoering. Aoord-Beveland.i 2 Juli. Door den hevigen wind werden keutJflBeeht of morgen ver scheidene hoornen ontworteld en schade toegebracht aan gebouwen. ISruinisse, 1 Juli. In de Vrijdag gehouden vergaderiug van den gemeenteraad werden tot leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden van den Raad, gekozen de heeren W. Jumelet en Joh. EleDbaa8. Verder werd eene commissie benoemd tot onderzoek der armenbegrooting, bestaande uit de heeren D. van den Berg, Joh. Elenbaas en W. Jumelet. Nog werden een paar af- en overschrijvingen op de begrooting van 1895 goedgekeurd en mede gedeeld dat bjj de kasopname alles in orde was bevonden. Eikerzee, 1 Juli. Heden herdacht de beer du Claux zijn 40-jarige loopbaan als Hoofd der School in deze gemeente. Reeds vroeg in den morgen wapperden uit schier alle woningen de Nederlandsche driekleur, ter eere van den grjjzon, doch kraebtigen jubilaris. En geen wonder! Het gold immers iemand, die door zjjne betrekking ton nauwste aan de gemeentenareu ver bonden is; het gold iemand, die door zjjne voor komendheid, zjjne welwillendheid, zijne liefde, de achting der burgerjj had verworven't gold iemand, die door hot licht zjjner kennis de vaak zoo duistere harten der leerlingen had verlicht, en waarvan zjj in hun volgend leven de verblijdende vruchten hebben kunnen plakkenDat du Claux' verdiensten en jjvere plichtsbetrachting hoog gewaardeerd wor den, bleek uit een prachtig cadeau, bestaande uit twee schilderjjen in Griekscben stijl omljjst, hem door het Gemeentebestuur geschonken. Do leerlingen zongen in den voormiddag van den feestdag hun' »meoster" vele gepaste liederen toe, waaruit bleek dat zjj den arbeid, de moeite en zorgen van hun' gowaardeerden onderwijzer op hoogen prjjs stelden. Geen beter bewjjs van liefde, vriendschup en toegenegenheid konden «le leerlingen hun onderwjjzer en opvoeder schenken, dan een' prachtigcn gouden vingerring en een zilveren potlood. Dat ook du Claux in herinnering is gebleven bjj zijne oud-leerlingen, bleek auidoljjk uit het stoffelijk bewijs van belangstelling, den booggeschatten leer meester geschonken. Het geschenk, n.l. een canapé, ging vergezeld van een pracht-album in rjjk ver golden lederen hand, bevattende de in gond gedrukte namen der gevers. Een woord van hulde moge aan de firma 8. Ochtman Zoon niet ont houden worden voor de correcte afwerking van het geheel uit de hand vervaardigde pracht-album! 's Avonds brachten de onderwijzers en een 3-tal onderwijzeressen van do Afdeeling Westeljjk- Schouweu den jubilaris een bezoek. Bij monde van den heer M. Poldermans, hoofd der school te Elle- meet, werd den jubilaris hartelijk geluk gewenscht met dezen gewichtigen dag. waarop met volle recht feest gevierd kon worden. Spreker herdacht in zijne rede eerst het vcrledene, waarop de heer du Claux met fierheid, met trotsch kon terugzien. Daarna sprak Spreker den wensch uit, dat do overige levens jaren nog zeer velen mogen zjjn, opgewekt en aan genaam mogen voorbijgaan en bij de genoegeljjke en streelende overtuiging smako, werkzaam geweest te zijn om de jeugd te vormen tot nuttige leden der maatschappjj. De jubilaris aanvaardde onder harteljjke dankbetuiging het geschenk, bestaande uit een zeer elegante pendule met coups, hem door zijne ambtbroeders uit achting en liefde aaDgeboden. Te zeven ure vergaderde een groote schare in het rjjk versierde schoolgebouw, aau welks ingang een eerepoort was aangebracht Binnen het schoolgebouw heerschte een prettige stemming. Gloeiende toosten en luimige voordrachten tot verhooging der feestvreugde wisselden elkander voortdurend af, tot dat bet tjjdstip was genaderd, waarop men ging scheiden. Xoiincmaire, 3 Juli. Naar wij vernemen wenscht de oudste Wethouder dezer gemeente, de heer K. P. Verseput, bjj de aanstaande verkiezing van leden van deu Raad, waarbjj hij aan de beurt van aftreden is, zjjn mandaat niet meer vernieuwd te zien. De heer Verseput is lid van den raad sedert 1854 en wethouder van af het jaar 1873. Dat hjj naar het oordeel der ingezetenen hunne belangen naar bebooren heeft behartigd, blijkt wel hieruit, dat zijne herbenoeming voor beide betrekkingen Steeds met nagenoeg algemeene stemmen plaats had. Zierikzee., 2 Juli. Naar wij vernemen heeft Dr. J. K. de Bruyne zijn ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer. *Do heer J. J. van Kerkwjjk is Dinsdag naar Londen vertrokken om de Regeering te vertegen woordigen op de internationale spoorweg-conferentie aldaar. In den Wilhelmina-polder werden dezer dagen door Belgische koopliedeu 6 veulens, die nog bij de moeder liepen, voor den enorm hoogen prijs van f 185 per stuk gekocht. De handel in jeugdige knorrende viervoeters is al laug slap geweest, maar zoo duidelijk, als dit dezer dagen aan den dag kwam, bleek het gelukkig Blechts zelden, neen nooit! Buiten Kiel-Windeweer passeerde do veehandelaar B. een tolboom. Hjj moest 7'/j cent tol betalen, maar vond er iets andere op, om den boom voor zich te doen openen. De tolgaar der ontving een varkentje en gaf een dubbeltje toe. Niemand bewere nu, dat het fokken van varkens nog een geldwinning is. Deze toch bracht de weinig kapitale som van 17'/j cent op. Te Voorschoten heeft Zondag tegen den avond een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Twee jongelingen, de 18-jarige J. Waardenburg, kostwinner van zijne moeder, die weduwe is, en de 20-jarige L. De Bruin gingen omstreeks halfzeven zwemmen in den vijver van de vroegere buitenplaats van den heer Leembruggen. Deze vijver is in het midden zeer diep, wel 10 voet. Beide personen schijnen zich te ver gewaagd te hebben. Ofschoon de een den ander wilde redden, zjjn zij samen verdronken. Hulp kon niet meer baten. Men kan zich den toestand der ouders vooretellen, toen de lijken banner kinderen werden thuisgebracht! Zierikzee, 3 Juli. Naar wij van vertrouwbare zjjde vernemen, wenscht jhr. mr. J. W. D. Schuur- beque Boejje bij de op 16 Juli a.s. te houden verkiezing van leden voor den gemeenteraad, niet meer in aanmerking te komen. De nieuwe villa's op het duin te Vlissingen, acht in getal, zjjn voor dit seizoen alle verhuurd tegen een gemiddelden prijs van 700. Ook het Grand Hotel" is vol logé's. Weer zjjn twee nieuwe villa's in aanbouw. De grond voor de gestichte is gratis verkregen, terwjjl voor de nog te stichten f 1 per vierk. meter duin moet worden betaald. Ton deele is de onderneming in handen van Vlissing's burgervereeniging, ten deele geschiedt zij met vreemd kapitaal. Het plan bestaat om krachtig met den villa-bonw door te gaan, na aan de andere zjjde van het Grand Hotel". Dit seizoen is dan ook tot nu toe bjjzonder gunstig. Op de aanvrage van het bestuur der vereeni ging Landbouwonderwijs" te Middelharnis om subsidie, stellen Gedeputeerde Staten aan de Provin ciale Staten voor aan, die vereeniging tot weder- opzegging een jaarljjksch provinciaal subsidie van f 1000 te verleenen. Tot directeur der boterfabriek te Nieuwe- Tonge is benoemd de heer Tj. Blaum, botermaker aan de stoom zuivelfabriek te Dalen (Drente). De oudste dienaar van politie in ons land, J. de Haas te Meppel, die den leeftjjd van 82 jaar heeft bereikt, is thans eervol ontslagen, onder toekenning van een pensioen van ƒ300 'sjaare. Zierikzee, 3 Jnli. Heden middag werd door do gezellen onzer drukkerjj ter aarde besteld het lijk van hnnnen j.l. Maandag zoo ongelukkig over leden makker. Twee fraaie kransen, waarvan één door hen geschonken, dekten de kist. De zoon van den heer Lakenman (welke laatste eenige dagen afwezig en alzoo niet tijdens het ongeluk hier was) vervulde de taak zijDS vaders. Aan de geopende groeve sprak de meesterknecht ter drukkerjj een woord van waardeoring van den knaap, dat hij hoopte dat tot troost mocht strekkeD voor zjjne bejaarde moeder (eene weduwe) en zjjne verdere familie. Een talrjjk deelnemend publiek was op de begraaf plaats aanwezig. Uit de thans gesloten groeve van dit jeugdig mensch klinkt eene stem tot allen die zwemmen of baden willen: Wees voorzichtig, zoowel ten opzichte van den tijd als van de plaats! In de vergadering van den Gemeenteraad van Groningen beeft de Voorzitter hulde gebracht aan wjjlon Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, die gedurende 13 jaren een dor ijverigste Raadsleden is geweest, met groote belangstelling de te behan delen zaken onderzocht, en nooit oordeelde dan na nauwgezet onderzoek. Wat hij waar en goed achtte werd door hem verdedigd op eene wijze, welke zjjne politieke tegenstanders moesten waardeeren. De heer J. C. Bonman, inspecteur der registratie bjj het Ministerie van Financiën, is tjjdolijk belast mot de waarneming der directie van de Staats- Loterjj. Het stoomschip »Koniogin-Regentes", van de Maatsch. Nederland", is door zeven slecpbooten vlotgemaakt en beeft, na lo IJmuiden de geloste lading weder ingenomen te hebben, zee gekozen tot voortzetting der reis naar Indië. Rjjken zegen 1 Ta Gheel in Noord-Brabant is een vrouw bevallen van 4 welgeschapen zonen. Kraamvrouw en kroost zjjn welvarend. Te Groningen zjjn door de gezamenlijke leder handelaren de prjjzen van leder met 40 percent verhoogd. Te Deventer werden, geljjk reeds vroegergemeld is, gedurende dit vooijaar door één commissionair op één dag meer dau 50,000 kipeieren begeerd. Hjj kreeg op eiken marktdag eene konporder van 50 k 55,000 stuks. De oorzaak van die kolossale kooporder was, dat het buitenland geen of weinig kipeiren invoerde. Thans is de invoer weer zeer groot, waardoor de kooporder kleiner is geworden, hetwelk een ge voelige daling in de prijzen heeft veroorzaakt. Op verschillende plaatsen in ons land sloeg Zaterdagavond de bliksem in. Te DoetiDchem trof hjj eene kolossale boerderij. Huis en inboedel ver brandden en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Te Beek en Donk brandde eveneens ten gevolge van het inslaan van den bliksem eene woning af. Van den inboedel kon weinig gered worden en een schaap met een varken stierven door 't vuur. Te Vorden trof het on weder een boerderij, die tot den grond toe afbrandde; twee varkens vonden den dood in de vlammen. Te Deventer is door dezelfde oorzaak een koepel verbrand. Uit een rechtsverslag in de Arnh. Courant: Mevr. Van Beek kon met gerust geweten verklaren, dat zij Befje geen last had gegeven, op haar naam te halen. Op zekeren morgen had haar man de nota ontvangen en kwam bij haar, vragende: »moet je dat betalen", waarop zij antwoorde: •neen, ik heb niets geen schuld" 1 Eeu der rechters zeide, toen hjj die woorden hoorden: »'t moet aangenaam zjjn voor een man, als zjjne vrouw zoo iets zeggen kan." Falb'8 weervoorspellingen! De weervoorspellingen van Falb voor de maand Jnli luiden werkeljjk droevig. Regen, regen en nog eens regen. Juli 1895 zal haar naamgenoot van 1894 waarscbijnljjk in regenrijkheid overtreffen en Falb waarschuwt dan ook voor overstroomingen. Er zjjn slechts korte tusschenperioden van droog weer te verwachten. De neerslag is in beide helften van de maand ongeveer geljjk; misschien regent het in de tweede helft nog wat meer, of aaulok- keljjker uitgedrukt: in de eerste helft iets minder. Voor het meereDdeel zon deze neerslag met onweer voorkomen. In het midden der maand zonden over vloedig lange, aanhoudende regens optreden. Daarna zal ook de temperatuur stijgen, terwijl in het eerste en laatste derde deel de temperatuur beneden het normale blijft. Van 1 tot 8 Juli: Talrijke onweders met veel regen. Vooral op 1 en 7 Juli is veel regen te ver wachten. De temperatuur is alleen in de allereerste dagen hoog, maar daalt dan ouder het gemiddelde. Van 4 tot 7 Juli zijn aardbevingen te verwachten, echter in lichten graad. Provinciale Staten van Zeeland. De Zomervergadering werd Dinsdagavond op de gewone wjjze door den Voorzitter geopend. Vau de leden waren slechts absent de heeren D. J. Dron- kers en C. J. Huvers. Allereerst was aan de orde de benoeming van een Griffierwjjl mr. Polman Kruseman door ongesteldheid verhinderd was de zitting bij te wonen. Uit een 3-tal ambtenaren ter Prov. Griffie werd de heer mr. D. J. J. Laan met algemeene stemmen door de Vergadering tot waarnemend-Griffier be noemd. De benoemde, in de Vergadering tegen woordig nam daarop den zetel van den heer Kruseman in. Daarop was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde en herbenoemde leden in de verschillende districten. De Voorzitter droeg dit onderzoek op aan 2 Commission (de eene voor wat betreft de leden gekozen in de districten Zierikzee, Sluis en Goes, de tweede voor wat betreft de gekozenen in de districten Middelburg, Tholen en Hulst). Bjj monde van de heeren v. d. Have en Snijders werd door de Commission tot toelating der benoem den en herbenoemden geadviseerd, die daarop door den Griffier binnengeleid, beöedigd werden en zitting namen. De Voorzitter sprak daarna eenige harte lijke woorden, gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lidmr. Tbomaes en naar aanleiding van het feit dat een 4-tal leden, waaronder 3 leden van Gedep. Staten, ond-leden geworden waren, zijnde de heeren mr. v. d. Bilt, Butenx en v. Teijlingen, die hunne beste krachten gewijd hebben aan de belangen der provincie. Met applaus werd dit waardeorend woord des Voorzitters door de leden begroet. Vervolgens werden voor kennisgevingen aange nomen verschillende ingekomen stukken, waaronder een brief van het oud-lid, de heer van Uije Pieteree, inhoudende dankbetuiging voor de welwillendheid door de Staten hem 18 jaar lang als medelid be toond, en van ambtenaren van den Prov. Waterstaat, die dank betnigen voor de ingestelde pensioens- regeling. Een ingekomen adres van de Voorzitters van arbeidsraden te Leiden, 's Gravenhage en Am sterdam, om in de bestekken der verschillende aan te besteden prov. werken bepalingen van minimum loon en maximum-werktjjd op te nemen, werd als ongezegeld ter zjjde gelegd. De verschillende vooretellen van Gedep. Staten werden gerenvogeerd naar de afdeelingen. Met gesloten deuren werd kort vóór de sluiting der vergadering besproken een voorstel van Gedep. Staten, naar aanleidiug der hun gedane opdracht omtrent overdracht exploitatie van den stoomboot- dienst op de Westerschelde aan particulieren. Nadat nog eenige mededeeÜDgen voor kennis geving zjjn aangenomen, wordt op voorstel des Voorzitters de volgende bijeenkomst bepaald op morgenochtend (Woensdag) te 10 ure, waarop aan de orde zal zjjn de verkiezing van 4 leden van Gedep. Staten, 1 buitengewoon lid en bet trekken der afdeelingenwaarop de vergaderiug door den Voorzitter te c.a. 10 ure werd gesloten. (Zie telegram). AanbestedingenVerkoopingen enz. St- Maarten «cl Uk, 2 JuK- Ten overstaan van Notaris N. van Steenbergen, van Tholen, werd heden avond in tweede veiling publiek verkocht: 8 Heet. 79 Aren 75 Centiaren bouw- en weiland, watergang en zjjkantweg, gelegen onder de gemeente St. Maartensdijk. De verkoop geschiedde in 6 perceelen. Perc. I, II en III, zijnde bouwland, werd gecom bineerd toegewezen voor de som van f 805. Perc. IV, V en VI, zijnde bouw- en weiland, werd gecombineerd toegewezen voor f 700. Alles per 39,24 Are. De verkoop had plaats ten verzoeke van den heer W. N. v. d. Burght te Middelburg. BBCHTIZAKEM, Kierikzee, 28 Juni. De arrondissements rechtbank veroordeelde heden in hooger beroep, W. van den H., arbeider, geboren en wonende te Zierikzee, wegens het aanwendon van pogingen om wild te bemachtigen door middel van een damnet, tot eene hechtenis van zeven dagen. 2 Juli. De rechtbank veroordeelde heden K. H., bakker, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd, overeenkomstig de verdediging van het Openbaar Ministerie, wegens bedriegeljjke bankbreuk, tot één jaar gevangenisstraf. - Verder werd C. G. C., stadsarbeider, wonende te Zierikzee, mede gedetineerd, wegens bedriegeljjke verkorting van de rechten vau sohuldeischere, waarop een faillissement is gevolgd, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf; door het O. M. was gevorderd 1 jaar en 6 maanden. Nog werden veroordeeld: 1°. P. K., boerenknecht te Oud-Vosmeer, bij verstek, wegens mishandeling, tot 6 maanden ge vangenisstraf. Beklaagde werd reeds meermalen voor hetzelfde feit veroordeeld 2°. Q. K., arbeider te St. Maartensdjjk, wegens diefstal, tot 3 maanden gevangenisstraf. Deze is een oude bekende. Hg werd namelijk in 1874 wegens bet plegen van onzedelijke handelingen vex-oordeeld tot 45 dagen celstraf; in 1876, 1880, 1882, 1889, 1890 en 1892, telkens wegons diefstal, tot 8 dagen, 15 dagen, 183 dagen, 2 weken, 9 maanden en 1 maand gevangenisstraf; 3°. C. van der J.f workman te Yerseke, wegens mishandeling, bjj verstek, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1