ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 Juni 1895. RECLAMES. POSTERIJEN. Keuring der Rijtuigen. COLLECTE ONVEILIGHEID VAARWATER. NIEUWSTIJDINGEN. Yerschgnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6625. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode' 15 tegels T'S Cts. Elke regel meer IS Cts. J. DE GRAAF CZ~ Mr. ULEEBJltHEB, POSTSTRAAT C 103, Zierikzee. MAAT-KNIPPEN. De onrlergeteekende bljjft zich aanbevelen in het les geven naar de veel verbeterde Hecuer Coupe. Vjjf gulden de cursus. Meelstraat. C. SA. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee maakt .bekend, dat voortaan op Zoo- en Feestdagen, de gelegenheid tot afhalen van brieven, couranten enz., zal geopend zijn des namiddags van 1 uur tot 1.30 (spoortjjd) of van 1.20 uur tot 1.50 (plaatstijd). Aangezien vele belanghebbenden ook afgifte ver langen van de correspondentie, aangebracht van de dorpen op Schouwen en Duiveland, en deze eerst aankomt ten IS.55 «poortijd (1.15 plaatstijd), wordt vóór 1 uur spoortijd (1.20 plaatstijd) niet afgegeven. Zierikzee, 11 Juni 1895. De Directeur voornoemd, DE BLOEM E. N.B. Voor ben die busrecht betalen, blijft de gelegenheid tot afhalen na aankomst der Spoorboot bestaan. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der AJgemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag <lon 15 Juni o.li., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende By- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om al?Jan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats hijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de by de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 27 Mei 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET,' Weth. l.o-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris, voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den geteapenden dienst In de Nederlanden De BURGEMEESTER en WETHOUOERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaarlijksche Collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapendeu dienst in de Nederlanden in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag den lO Juni n.s., aan te vangen te IS uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die Yaderlandsche in stelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te ondersteunen en bevelen haar daartoe in huDne belangstelling aan. Zierikzee, den 12 Juni 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.o-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat het voornemen bestaat tot het houden van schietoefeningen op 19 Juni a.s. en volgende dagen voor het fort aan den Hoelc vuu Hollaiul. in Z. W. richting, op een schijf geplaatst aan de Z. zijde ran den Nieuwen JRotterilamschon Waterweg; en dat op de dagen dat gevuurd wordt, van het betrokken fort eene roode vlag zal waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Zierikzee, den 12 Juni 1895. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-Burgem. Rusland. Bij keizeilyk bevel is ingesteld een blijvend ge zantschap bij bot Vatikaan, bestaando uiteen Minister- Resident en een Secretaris van legatie. De jaarlijksche uitgaven zijn begroot op 16,000 goudroebel. Dat er vroeg of laat een vast Russisch gezantschap Bij het Vatikaan zou worden ingesteld, was wel te voorzien, na de vele vriendelijkheden iu de laatste jaren tusschen Rusland en het Vatikaan gewisseld. Engeland. De advertentie-pagina's van dagbladen worden voortdurend voor minnende of smachtende harten een »meer en meer gebruikelijken weg" om zich t" uiten. Zoo las men in een der jongste nummers van The Times onder de advertenties het volgende »Zou bjj nu nogmaals willen spreken, de heer die in 1 8 6 4 te Londen zei, dat hij mij beminde eu die werd afgewezen Er is nog niets vergeten. De ouders zijn dood. E. D. C." België. Brussel, 11 Juni. De Kamer heeft met 79 tegen 68 st. en 4 blanco de invoerrechten op boter en margarine aangenomen. Nederland. Amsterdam, 10 Juni. Zaterdagmorgen is oen 19-jarig jongeling, die voor zijn patroon aan een der financieels instellingen alhier geld gehaald liad, het volgende overkomen: De jonkman droeg het geld in een zakje in de hand en moest er mede zijn op de Bloemgracht. Op weg daarheen begaf hij zich in het urinoir op de Keizersgracht by de Wester mar kt, waar een oogenblik later een kerel binnentrad, die hem blijkbaar reeds eenigen tijd gevolgd bad, belust op het zakje met geld. Brutaal weg greep het sujet naar het zakje en gaf tegelijkertijd den jongeling met een mes eenige diepe sneden over de hand, zoodat het bloed er uit gudste en bij, door de pijn overmand, het zakje wel loslaten moest. De roover ging er toen ijlings van door, na eerst nog zijn slachtoffer, die om hulp begon te roepen, eenige vuistslagen in het gelaat gegeven te hebben. Een ander, die in de nabijheid stond, bljjk- baar om, als 'tnoodig was, bij het brutale werk behulpzaam te zijn, verwijderde zich met bem. Indien de roovers geweten hadden, dat de jonkman nog een zeer aanzienlijke som bankpapier in den binnenzak van zjjn jas verborgen had, hadden zij hem ook zeker niet daarvan in bet bezit gelaten. Een later bericht omtrent bovengenoemde aanranding meldt het volgende: Het geval van straatroof, hetwelk Zaterdag middag op de Keizersgracht te Amsterdam zou fepleegd zijn, is gebleken een verzinsel te zijn van en man, die meermalen te innen gelden kwjjt geraakt is. De wonden aan de hand, welke ook gebleken zijn minder ernstig te zijn dan het geval scheen, heeft hg zich waarschijnlijk zelf toegebracht. Zondag werd de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door ongeveer 15,000 betalende bezoekers. 's Ciravenliage, 11 juni. {Tweede Kamer). Met 41 tegen 84 stemmen is aangenomen het wetsvoorstel-Lobman, om höt Rijkssubsidie niet te ontbonden aan byzondere scholen, welker onder wijzersgetal tengevolge van onmacht op den daarvoor bepaalden termjjn nog niet voltallig is, nadat de beer Vermenlen had ingetrokken zyn amendement, dat bij de beoordeeling van de onmacht door de Regeering gelet wilde zien op het karakter der school, omdat de heer De Beaufort (Wijk) dan, met opoffering, zijn Vrijdag ontwikkelde bezwaren, zyn stem aan het wetsvoorstel weigeren moest. Ook de voorsteller bestreed het amendement. Elf liberalen stemden voor de wet. Daarna kwam in behandeling do motie-Beelaerts c. s., vragende een wetteljjke voorziening tot ver krijging van eenheid van tjjdrekening. De heer Beelaerts, de motie toelichtende, wees op het ongerief van de dubbele tijdrekening en op de daaruit ontstaande verwarring, waarover vooral de handelsreizigers klaagden. De Minister Van Houten verklaarde zich namens de Regeering voor eenheid van tijdrekening en dus niet tegen de motie, maar verlangde van de Kamer aanwijzing van de richting, nl. Midden-Europeeschen of Am8terdamschen tjjd, onder opmerking dat de locale tijd moeielijkhedun oplevert voor de spoorweg en postcorrcspondentie. De heer Rutgers bepleitte den Midden-Europee- schen tijd als don oenig mogeljjken, waarop de zoozeer gewensebte eenheid is te gronden en tor beëindiging van het dualisme. De beer Heemskerk sprak voor behoud van don Amsterdamschen tijd als het meest overeenkomende met de natuurlijke en plaatselijke gesteldheid en wilde dus noch Greenwich-, noch Midden-Europee schen tijd. De heer Beelaerts constateerde nog de afkenring van den tegenwoordigen toestand en tevens, dat de motie geen keuze wil doen tusscheu aanneming van eenigen tijd, waaromtrent het voorstel bljjve aan de Regeering. De motie ten gunste der tjjd-eenheid wordt aan genomen met 57 tegen 15 stemmen. De Kamer keurde ook goed de conclusie tor tegemoetkoming aan klachten over vertraagde uit gave van de bjjlage der Handelingen van de Staten- Generaal. Over de veiligheidswet werd geen algemeen debat gebonden. Op art. 1 is een amendement voorgesteld door de commissie van rapporteurs om deze wet te doen slaan op inrichtingen, waarin voor eenig bedrijf wordt gewerkt, een kracht werktuig wordt gebezigd of 20 of meer personen plegen te verblijven, maar niet op de inrichtingen vermeld op de kinderwet van 1875. Voorts is voorgesteld een amendement-Kerdijk- Hartogh om bet minimum werklieden te bepalen op 10 en niet op 20 en aldus meer ambachtswerk- plaatsen onder de wet te 'plaatsen. De heer Heldt vreest, dat vele kleinere inrichtingen niet zullen vallen onder de wet. Hg stelt een amendement voor, bepalende dat bij bestuursmaat regel de wet op andero dan genoemde bedrijven kan worden toegepast. De heer Borgesius wensebte voor afzonder]jjko ruimten met elkaar in gemeenschap" te lezen: »bjj elkaar behooren". De Minister van Waterstaat blijft noodig achten, dat inrichtingen in de kinderwet genoemd, zullen vallen onder deze wet. Bouwwerken vallen onder deze wet. De beslissing over het amendement- Hartogh-Kerdijk laat bij aan de Kamer over. Het amendoment-Heldt acht hjj niet noodig. Rotterdam, li Juni. Een treurig ongeluk heeft gistermiddag nabij de Oude Plantage plaats gehad. Eeu 9-jarig knaapje was met zyn broertje van 4 jaar aan het spelen. Beiden waren druk bezig steeneu iu het water te gooieu, toen plotseling de oudste der twee uitgleed en voor de oogen van zijn broertje in de diepte verdween. Het kind schreeuwde met zyn zwak stemmetje uit alle macht, doch toen eindelijk hulp opdaagde, werd slechts het levenlooze lichaam van zijn broertje opgehaald en door de politie naar de woning der diepbedroefde ouders aan den Hoogenboezem overgebracht. Eenige jaren geleden verloor de schilder P. de R., wonende Lange Warande 128, een gonden ring en hoewel hij destijds daarvan onmiddellijk bij de politie aangifte deed, was de ring weg en bleef hij weg, totdat nu een paar dagen geleden - De R. een lombardbriefje ontving van iemand, die in het Ziekenhuis op sterven lag. De stervende had den ring beleend, doch in zjjn laatste oogenblikken berouw gevoeld en getracht door de toezending van het lombardbriefje aan den eigenaar van den ring, het geleden nadeel nog zooveel mogelijk te herstellen. Te Rotterdam vertoonde zich Zaterdagavond omstreeks 10 uur eensklaps een vreeselijke vuurgloed aan de lucht, alsof in de richting van de Diergaarde de halve stad in brand stond. Het bleek echter slechts eene loods te zyn, dienende tot bergplaats van aardappelen en uien, op het stations-emplacement van den Hollandschen Spoorweg, welke had vuur- gevat en in een half uur tyds tot den grond toe afbrandde. Wel was de brandweer in grooten getale uitgerukt, doch er bleek niet alleen niets te redden, maar ook weinig gevaar voor omliggende eigendom men te bestaan, zoodat de brandweer slechts weinig kon uitrichten. Toch zon wellicht het vuur niet zulk een uitbreiding gekregen hebben, indien men gemakkelijker water had kunnen bekomen. De loods was verhuurd aan twee handelaars, de h.h. J. C. Hoedemater en J. H. Roebeling. Bergen op Zoom, 10 Juni. Zondag vergaderden alhier een 70-tal gymnasten tot het vormen van een nieuwe afdeeling van het >Neder- landsch Gymnastiekverbun€". Daar waren afge vaardigden van de aan het N. G. Y. reeds aangesloten vereenigingen, »Luctor et Emergo" van Ylissingen, Achilles" van Middelburg en »01ympia" van Rozendaalbenevens van de niet-aangeslotene, »Mediobnrgum" van Middelburg, >Sparta" van Goes", >Kracht en Vlugheid" en Voorwaarts", beide van Bergen op Zoom, de laatste vier behoord hebbende tot het vroegere gewest Zeeland en van de uitgenoodigde, Volharding" van Goes, Oranje", »Sparta" en >Wilhelmiua" van Bergen op Zoom. Als voorzitter fungeerde de bonds-voorzitter, de heer K. Maller van Amsterdam. Er werd besloten tot oprichting van een zesde gewest, onder den naam »Zeoland"; dit omvat de provincie Zeeland en bet westelijke deel van Noord-Brabant tot aan de lijn GeertruidenbergBaarle Nassau. Tot voorzitter werd gekozen de heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe van Goes, oud-eere-voorzitter van het voormalige gewest Zeeland; tot secretaris de heer J. Molhoek van Goes; tot penningmeester de beer A. M. Hubregt.se van Middelburg; tot commissarissen de beeren Koomans van Rozendaal en Opscbolten van Bergen op Zoom. Middelburg, 12 Juni. Op uitnoodiging van bet bestuur der afdeeling Middelburg vau de vereeuiging ter bevordering van fabrieks- en handw.- njjverhoid, vergaderden 1.1. Maandagavond do af- f evaardigden van verschillende patroons- en werk- iödenvereenigingen ter stede, om do wonscheljjkheid te bespreken van de oprichting van een Raad van Arbeid in deze gemeente. Eenstemmig was men van de wenschelykheid en ook van do mogelijkheid der oprichting van zoo danige nuttige instelling overtuigd en het resultaat was dan ook, dat alle aanwezigon zich voorloopig tot medewerking verbonden. Aan eene commissie van 5 personen (2 patroons, 2 werklieden en 1 particulier) werd opgedragen, het ontwerpen der statuten. Goe#, 11 Juni. Tengevolge der weinigo deel neming aan het uitgeschrovap nationale kolfconcours b(j gelegenheid van het veertigjarig bestaan der kolfsocieteit »De Prins van Oranje", heeft men daarvan afgezien en zich bepaald tot een wedstrijd voor de leden. Zooals reeds is medegedeeld bad dit plaats Maandag 10 Juni. Opmerkeljjk is bet dat bjj dien wedstrijd de hoofdprjjs is gewonnen door den beer M. Lindhout, een bejaard man, bet oudste lid der sociëteit. Verscheidene jongere leden moesten zich met mindere prijzen tevreden stellen. Voor leden-nietkolvers was een biljartwedstrijd uitgeschreven. De hoofdprijs werd gewonnen door den heer S. J. J. de Jonge Mulock Houwer. 's Avonds werden do prijzen uitgedeeld en werd uitvoering gegeven aau het vroeger meegedeelde programma, Het plezier van kinderen te hebben 1 Maandag vermaakten zich een drietal jongens aan het station met het schieten met een catapult. Waarom zou men ook niet eens aanleggen op een passeerenden trein? Zoo gezegd, zoo gedaan. De steen verbrijzelde eene ruit in een coupé eerste klasse, tot grooten schrik der reizigers. Van bet eerstvolgende station werd naar Goes getelegrafeerd en de drie jongens waren spoedig gevonden. Natuurlijk kunnen vader en moeder do vrij groote boete betalen. Zoiiiienuiirc, 11 Juni. In de onlangs door onzen gemeenteraad vastgestelde en door Gedepu teerde Staten goedgekeurde politie-verordening komt, evenals in verschillende plaateen reeds is geschied, tot wering van bedelaars enz., de navolgende bepaling voor: »Het is verboden voorwerpen of waren van welken aard ook, hetzjj op of aan den »weg, hetzij aan de huizen te koop aan te bieden »of te venten, zonder voorzien te zijn van een bewijs »van vergunning, afgegeven door den Burgemeester." Zierikzee, 12 Juni. Met bijvoeging van een afdruk der circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken aan de Commissarissen der Koningin, heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie aan de verschillende gemeentebesturen eene aanschrijving gericht inzake bet aanvragen van vrijstelling van militiedienst, welke aanschrijving in hoofdzaak luidt als volgt: >Dit jaar zijn weder vele jongelingen na hunne inlijving ongeschikt voor den dienst bevonden. De meesten hunner hadden bij den Militieraad geeue vrijstelling gevraagd wegens gebreken, omdat zij door hun getrokken nomrner vrjj meenden te zjjn van den dienst. Het behoeft geen betoog, dat de inlijving van ongeschikte personen nadeelig is voor den dienst, aan het Rijk veel geld kost en voor de lotelingen, die tengevolge der afkeuringen later moeten op komen, groote teleurstelling baart. Ten einde een en ander zooveel mogelijk togen te gaan. noodig ik U uit ook hierop uitdrukkelijk de aandacht der betrokken lotelingen te vestigen, en te bevorderen dat zij, die wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken vrijstelling verlangen, ge wezen worden op hunne verplichting om voor den Militieraad te verschijnen. Zoo zij daartoe wegens ziekte of gebreken niet in staat zjjn, behooren zij daarvan door tusschen- komst van den Burgemeester, onder overlegging van een op zegel geschreven verklaring van een geneeskundige, kennis te geven aan den Militieraad die ben alsdan, overeenkomstig art. 89 der militie- wet, zal doen onderzoeken op de plaats waar zjj zich bevinden." De St.-Crt. no. 181 bevat de statuten der >Vereeniging tot bewaking der Bergsche oesterbank" te Tbolen. Bjj Min. beschikking is o.a. met 15 Juni a s. benoemd tot commies-verificateur bij 's Rjjks belastingen te Brouwershaven, H. J. de Ruyter, thans kommies 8e kl. te Schiedam. Voor de 49 opengestelde plaatsen aan de cadettenschool te Alkmaar hebben zich 216 ad- spiranten aangemeld. Te Rozendaal (N.-Br.) is plotseling overleden de Heer J. A. Laane, mede-oprichter van de eerste beetwortelsuikerfabriek, die der firma De Ram en Co., te Rozendaal, en van de fabriek der firma Laane, Rogier, Daverveldt, te Bergen-op-Zoom. Op industrieel gebied beeft de heer Laane zich zeer verdienstelijk gemaakt en hij was als degelyk burger en handelsman algemeen geacht. Zijn plotse ling overlijden zal dan ook door zyn vele handels vrienden met leedwezen vernomen worden. Zierikzee, 12 Juni. Men schrjjft ons uit Wissenkerke Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de Eacbters van landen in den »Sophiapolder", die tot et ryks-kroondomein behooren, een groote restitutie van de pachtsom teruggezonden. Door deze edele handelwijze is de schade, die door het inloopen van den polder hun trof, weer belangryk minder geworden. Te Ondelande deed zich verleden week de volgende aardigheid voor: Een inwoner dier plaats viel het voorrecht te beurt zijn buisgezin met een telg te zien vermeer deren. De vader was ovenwei daarover niet erg gesticht en om nu zijne ontevredenheid te kennen te geven nam hij zich voor geene aangifte van de geboorte bjj den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te doen. Hoe men ook praatte, de man bleef by zjjn een maal opgevat voornomen. Maar wat gebeurt? Deze geschiedenis komt den Burgemeester ter oore en deze begeeft zich naar de woning van don gelukkigen vader en tracht bem tot andere gedachten te brengen, door te wijzen op de moeite en de kosten die hy zich daardoor op den hals zal jagen. Niet vóórdat de Burgervader nog een gernimen tjjd met hem had gesproken en hem genoegzaam overtuigd bad dat dit niets tot de zaak af- of toe kon doen, besloot by dan toch maar zjjn kind in de geboorto-registers van den Burgerlyken Stand te doen inschrijven. {De Z.) Omtrent het nieuwe proces, waarin mevr. Bulkloy zich heeft gewikkeld, kan de N. R. C. nog het volgende mededeelen >In 1893 moet mevr. Bulkloy 2 persouen naar Preiburg in Baden hebben gezonden, om haar voortduren»: op do hoogte te houden van het doen on laten vau baar daar gevestigden schoonzoon, mr. Hoek. Zjj brak echter later de betrekking met die beide personen weder af, naar bet schijnt, omdat deze niet ten uitvoer hadden gelegd, wat zij eigenlijk wel wensebte. Althans zjj weigerde het bedongen honorarium to betalen. Een der beide personen nam een Amsterdamschen praktizjjn in den arm, en deze wi6t te Schoveningen een som van f 1500 van mevr. Bulkley te verkrijgen, tegen teruggeving van een drietal brieven. Mevr. Bulkley, het optreden van den praktizjjn in het belang van diens cliënt bewonderende, zocht hem aan zich te verbinden. Men kwam overeen, dat de praktizjjn zich te Freiburg zou vestigen om een verzoening tusschen schoonmoeder en schoonzoon tot stand te brengen. Voor de verandering van woonplaats werd een schadevergoeding van f 5000 bedongen en mevr. B. beloofde bet tienvoud van dat bedrag zoo de poging ten volle gelukte. Nadat reeds de verhuizing eenigermate was voorbereid, meldde de praktizjjn zich op een daarvoor bepaalden dag bjj mevronw B. aan, om de f 5000 te ontvangen. De toegang tot de woning werd hem echter beslist geweigerd. Hiorin nu hoeft de praktizjjn aanleiding ge vonden om mevr. Bulkley te dagvaarden wegens het niet nakomen der overeenkomst". Omtrent een ongelnk, aan den visscber Leendert van der Steen, op de sloep Koningin Wilhelmina" overkomen, deelt do schipper het volgende mede: Dinsdag jl. werd gecommandeerd: >2 reven in het zeil"; daarmede bezig zijnde, moest »de dirk" op- gebaald worden. Door het herkomen van een stuk water brak »do dirk" en viel de boegspriet naar beneden. Van der Steen word zoodanig getroffen, dat het lichaam door midden brak. Het hoofd met het bovenlichaam lag plat tusschen de beenen. Na vijftien uren ljjdens is de ongelukkige bezweken. To Deveuter had Vrijdag een aldaar wonende commissionnair een buitenlandsche kooporder vau niet minder dan 55,000 stuks kipeieren, betgeeu op do prijzen van zóó grooten invloed was, dat zjj een hal ven gulden per 100 stuks stegen. Tengevolge van de vermissing van een groote hoeveelheid steenkolen aan het station Meppel, zjjn vanwege de Maatschappjj tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan verschillende stations op metingen van aanwezige steenkolen gedaan. Naar do Mepp. Cl. meldt, moet men daarbij tot bet verrassende resultaat gekomen zijn, dat aan het station to Zwolle ongeveer 170 waggons en aan dat te Groningen 200 waggons steenkolen minder waren dan er moesten zjjn. Te Hillegom beeft men een hond moeten doodschieten, die sinds acht dagen op het graf van zijn meester verbleefbet trouwe dier was van die plaats niet te verwijderen en liet het toegediende -3--1 onaangeroerd! Weerberichten. In Wurtemberg, Beieren, Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland en een groot deel van Italië hebben onweders, wolkbreuken, overstroomingen en bagel- stormon in de laatste dagen voor millioenen schade aangericht. Diepe ellende wacht den bewoners dier geteisterde streken. In het Schwarzwald stortten de watermassa's met onweerstaanbaar geweld naar beneden; de sterkste boomen werden ontworteld. Alles stortte met donderend geraas in de dalen, waar onbeschrijfelijke verwoestingen werden aangericht. Het vee verdronk, tal van huizen vielen in puin, de wegen werden overstroomd, gedeeltelijk weggeslagen en met puin van huizen en bruggen of met boomstammen bezaaid. In Beieren is slechts een gering gedeelte on beschadigd gebleven. In tal van streken zullen de landbouwers jaren moeten werken om den bodem, weder vruchtbaar te maken. Bjj eene wolkbreuk in Hongarije zyn 42 menschen omgekomen, terwjjl 30 personen nog worden ver mist. Twintig hnizen zijn ingestort. Te Schwarzenbach zyn 12 menschen en veel vee verdronkenzestien buizen liggen in puin. De schade, in deze en twee naburige gemeenten aan gericht, wordt op f 600,000 florijnen geschat. In Beneden- en Midden-Italië heeft een hevige storm meer dan een millioen lire schade aangericht. Ook daar gingen eenige menscheDlevens verloren. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ten overstaan van den Notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq is op deD llden Juni jJ., voor de Erven van Mej. de Wed. H. J. Gudde te Tholen, verkocht: 6 Heet. 04 Aren 60 Centiaren weiland in den polder >1500 Gemeten" te Tholen, voor f 883 per 89 A. 24 c.A. L 1 H I) It O U W. Zooals men weet, sterven op Zuid-Beveland en niet het minst in den Wilhelminapolder veel koeien plotseling aan eene ziekte, waarvan de aard nog niet bekend is. Van den landbouwer O. te 's Heer- Arendskerke viel een zijner beste melkkoeien plotseling dood neder. Op de veemarkt te Goes waren Dinsdag aan gevoerd 18 koeien en 1 paard. Het grootste gedeelte werd onverkocht door de eigenaren meegenomen. RECHTSZAkEIl, Zierikzee, 11 Juni. Gisteren werd naar de strafgevangenis te Rotterdam overgebracht A. C. vroeger klerk ter telegraphie 2e klasse te Tholen, die bij vonnis der Rechtbank alhier van 21 Mei 1.1., wegens »het als ambtenaar opzetteljjk ver- »dui6teren van geld, dat hij iD zijne bediening onder »zich heeft", is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 9 maanden, onder aftrek van den tyd door hem in voorloopige bewaring doorgebracht. Ter terechtzitting van 21 Juni a.s. is gedag vaard K. H., vroeger bakker alhier, thans gedeti neerd, beklaagd van bedriegelijke bankbreuk. In deze zaak zijn, behalve den curator, den heer mr. A. J. F. Fokker, nog 5 getuigen gedagvaard. Voor beklaagde zal als toegevoegd verdediger optreden, de heer mr. D. van der Vliet. Bjj bevelschrift der rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezenP. J., oud 87 jaren, koopman en herbergier te Wolfaarïs- djjk, gedetineerd aldaar, ter zakedat bij te Wol- faartsdijk, koopman zijnde en bjj vonnis dezer rechtbank van 8 April 1.1. in staat van faillissement verklaard, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zjjner schuldeischers, goederen aan den boedel heeft onttrokken, door aan den curator in zijn faillisse ment, toen deze zich op 9 April 1.1. in de woning van hem, beklaagde, te Wolfaartsdijk bevond, ter beschrijving van diens boedel, te verklaren, dat hy geene andere goederen bezat dan zich destijds aldaar in zijne woning bevonden, ofschoon hjj eenige dagen te voren in Maart j.l. van uit zijne woning naar Zierikzee bad doen vervoeren tal van goederen, tot zjjn boedel beboorende en omschreven in boven bedoeld bevelschrift, of althauB dat hy, beklaagde, voor zooverre die goederen moesten strekken tot betaling van schuld aan zyn vader, daardoor dien schuldeischer heeft bevoordeeld op een tijdstip, waarop hij wist, dat bet faillissement niet kon worden voorkomen, en zulks ter bedriegelijke ver korting van de rechten zjjner overige schuldeischers. Aan den beklaagde is do beer mr. G. J. Bisschop, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Te 'sGravenhage werd Zaterdag in hooger beroep behandeld de zaak van den landbouwer J. K. te Krabbendijke, die zich verzet had tegen den burgemeester dier gemeente en die deswege door de Middelburgsche rechtbank tot gevangenisstraf was veroordeeld. De advocaat mr. D. Simons pleitte voor een geldboete. Het O. M. eischte bevestiging van het eerste vonnis. Te Groede werd onlangs na het overlijden van een apotheker, terwijl in de waarneming van diens apotheek niet wasvoorzien, door een der erfgenamen de sleutel der vergif kast bij den burgemeester ge deponeerd, maar daar er nog een tweede sleutel was welke de erfgenaam behield, werd deze als niet aan de wet voldaan hebbende tot boete veroordeeld. Van meoning zijnde door het afgeven van een sleutel zijn plicht te hebben gedaan, kwam hij tegen die veroordeeling in cassatie, maar het O. M. bij den Hoogen Raad, betoogende dat de bedoeling der wet is om, wanneor na het overlijden van een apotheker niet in de waarneming van de apotheek is voorzien, de apotheek geheel te doen stilstaan, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep. Uitspraak 24 Juni. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is Dinsdag aangevangen de behandeling in hooger beroep vau de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Koelman en Honriötle Momber, inzake den moord te Bussum op een 12-jarig meisje. Het getuigen verhoor heeft weinig bijzondors opgeleverd. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte 4 jaar voor Henriötte Momber en levenslang voor Koelman. De medeplichtigheid van H. Momber aan den moord achtte de ambtenaar niet bewezen, vooral na de nieuwe bekentenis van Koelman. R K R R H I E II 11 S. Aangenomen het beroep naar do Horv. gem. te Westbapelle door den cand. W. C. Mense te Bennekom; naar Nieuw-Vosmeer en Halsteren door dB. S. te Gempt te Hoogebeintum. Beroepen bij de Herv. Gem. te Vlissingen ds. Chr. Hanningher te Haarloo. De heer F. C. van do Plasscbe, candidaat te Utrecht, heeft bedankt voor het beroep naar Ovezande. Voor eene stampvolle kerk nam ds. L. Ingelse Zondagmiddag naar aanleiding van Hand. 20 vs. 32 afscheid van do gemeente te Wilhelminadorp. Gedurende de drie jaren, die genoemde leeraar in deze gemeente doorbracht, bad bjj zich vele vrienden gemaakt, niet het minst onder den werkenden stond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1