ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Juni 1895. Eerste Blad. RECLAMES. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Kijkjes op de Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjja per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6623. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö Cts. Elke regel meer IS Cts. J. DE GRAAF Cz., nr. HLEEB»AHEB, POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. Onderzoek Verlofgangers. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin dezer provincie van den 8 dezer (Provinciaalblad No. 45); brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschillig tot ■welke lichting zij behooren, voor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in bet genot ran on bepaald verlof zya gesteld, dat het onderzoek van die verlofgangers door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Dinsdag den 11 Juni e.k., des voormiddags te 9 ure, voor het Stadhuis te Zierikzee, eu roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie. 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, by den Burge meester zjjuer woonplaats aan, ten einde deze rijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 433); 2°. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hjj ïich vestigt, meldt hjj zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3°. De verlofganger, van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136); 4°. de verlofganger die artt. 133, 434 en 436 niet naleeft, wordt in werkeljjken dienst geroepen en gedurende ten hoogste 2 maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog. (Art. 437); 5°. de verlofganger van de militie te land, die by open bare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-Com missaris te worden onderzocht, verschynt by het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uit rustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Artt. 438, 439 en 140); 6°. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tjjd, dien het onderzoek voor den Militie- Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7®. behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zynde huis van bewaring of arrest, door den Militie Commissaris worden opgelegd aan den ver lofganger: 4°. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschynt 2®. die daarbij verschenen zynde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen; 3®. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4*. tiie kleeding- of uitrustingstukken aan een ander be- hoorende, als de zijne vertoont. (Art. 441); 8®. onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 440 voorgeschreven wyze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 443); 9®. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4®. van art. 441 bedoeld, of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschynt, of aldaar verschenen zynde, in het geval verkeert sub 2®. en 3®. van art. 441 vermeld, wordt in werkelyken dienst geroepen en daarin ten hoogste 3 maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. (Art. 144); 40®. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145); 11®. elk. die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbjj is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis, voor den tyd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krjjgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet by de zeemacht of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttyd. (Artt. 9 en 74); 12®. aan de by dc militie te land ingelijfden, die verlangen na volbrachtenoefentngstjjtf, minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 426). Zierikzee, den 22 Mei 4895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., L®-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. Marokko. Echt Marokkaansch en toestanden verradend van vóór het Oude Testament is weêr wat uit Tanger gemeld wordt: «Van Rabat zjjn te Marakesch met bestemming naar Fez aangekomen vier wagenladingen hoofden van rebellen, gezouten, om ze te bewaren voor bederf. Toen bet bleek, dat ze toch in slechten staat waren, heeft de gouverneur de Jodeu gedwongen zo opnieuw te zouten". China. De keizerin-weduwe van China, de hoogbejaarde, heeft een levensloop achter zich, die geheel en al op een roman geljjkt of een vertelling uit de «Duizend eu een Nacht." Zij was het kind van arme ouders, die in eene voorstad van Canton woonden. Zjj was echter eene zeldzame schoonheid. Toen de ouders niet wisten, vanwaar zij het da- geljjksch brood zonden krjjgen, deed het jonge meisje het voorstel, haar als slavin te verkoopen. Zoo kwam zjj in handen van een beroemden Chineescben generaal, die zoo verrukt werd door haro schoonheid, hare verschillende talenten, dat bij haar aannam als zjjne dochter. Toen de goneraal later naar Peking kwam, wist hjj den keizer geen beter geschenk aan te bieden, dan zjjn aangenomene dochter. De keizer zelf werd dan ook verliefd en koos haar tot zjjno gemalin. Toen de keizer in 1861 stierf werd de vroegere slavin regentes en beheerscberes van het grootste rijk der wereld. De tegenwoordige keizer was toen eerst zeven jaren oud. Er hoerechten leeljjke toestanden, in China, toen de keizerin-weduwo aan de regeering kwam. Het rjjk was diep in schulden en werd verscheurd door onderlinge twisten. Indien dat na anders is, dan is dat te danken aau de keizerin-regentes. Amerika. Bij Parkesbury, in Virginia, is groote ver woesting en verlies van menschenlevens veroorzaakt, door de ontploffing van 250 kisten nitroglycerine, welke op een schuit werden vervoerd. Het vaartuig en nog verscheidene andere, een stoomboot, een fabriek en tien huizen werden ver nield en 200 menschen gedood of gewond. De ramp werd veroorzaakt door eon der mannen van de schuit, die een roeiriem, waarmee hij eenige vrouwtjes had gesalueerd, bjj ongeluk op een der kisten liet vallen. Hongarije. De varkenspest heerscht in erge mate in Hon- garije, en ook in de omstreken van Mainz is zjj uitgebroken. Duizenden dieren bezwjjken er aan. Duitschland. Hoe tegenwoordig door zekere fabrikanten choco lade wordt vervaardigd iet men uit het proces tegen den chocoladefabrikant J. L. E. Köning uit Dresden-Plauen, die tot 600 mark boete werd veroor deeld. Hjj bad chocolade gemaakt, waarin slechts 20—25 pet. cacao was, en overigens uit meel, vet, cocosbotér, secamolie, vaniline, Engelsch rood, Johan- nisbrood, schalen van hazelnoten en kienrus bestond. De vereeniging van Dnitsche chocoladefabrikanten had de grove vervalscbing ontdekt en eene aanklacht ingediend. België. Dinsdag is mw. Joniaux uit Antwerpen naar de gevangenis te Bergen, Henegouwen, vervoerd. Op haar verzoek werd haar vergund haar eigen kleeren te dragen gedurende de reis, doch haar tweede verzoek, om met een gewonen trein getransporteerd te worden, word niet toegestaan. In gezelschap van vjjf andere voroordeelden, drie mannen en twee vrouwen, reed zjj in den celwagen naar het station. Daar nur en dag van haar transport onbekend waren en het nog vroeg was voor het vertrek voor den trein, was er weinig publiek aan het station. Nauweljjks werd echter het celrjjtuig geopend of als een loopend vuurtje verspreidde zich het gerucht, dat zich mw. Joniaux daarin bevond. Allen verdrongen zich voor de waggon. Trotsch als voorheen, Bchrjjft het Hbld v. A., nog altjjd met dien harden blik in do oogen, met dezelfde stonte houding als vroeger, ging zjj naar den trein. Eerst do twee landloopsters, tusschon de gendarmen eenige meters achteruit, alleen en vrjj, met een valies in de hand, als eene dame die eene pleiziorrois giog doen, zoo los en onbedwongen kwam de heldin van het drama der Norvierstraat. Don nieuwsgierigen, dio haar wat te dicht nader kwamen, zag zjj vlak in de oogen en nagelde zo aan hunne plaats, als vroeg zewat hebt ge noodig, wat wilt ge van mij hebbon? Die vrouw heeft wanrljjk eene wilskracht, die aan het verbazende grenst. Te 4 uur uit Antwerpen vertrokken, kwam do trein te 5 uur te Brussel en werd mw. Joniaux met het celrjjtuig, dat haar afwachtte, vervoerd naar do gevangonis der Pitist Carmes", waar zij den nacht heeft doorgebracht. Woensdagmorgen werd zjj verder naar Bergen overgebracht. In de gevangenis aldaar bevinden zich 350 gevan genen, waaronder 100 vrouwen. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. De aardbevingen te Florence. Een particulier schrijven van een te Florence verbljjf houdend geleerde, geeft een juist denkbeeld van de aardbevingen, die deze stad teisterden. Sinds eenige dagen hadden wij zeer on natuurlijk weder. Het was zóó koud, alsof wij Februari schreven in plaats van Mei en op de hooge bergtoppen lag sneeuw, welke verschjjnselen voor Florence in de tweede helft van Mei geheel abnormaal zijn. Daarbij heerschte er in de afmosfeer eene onverklaarbare en onaangename drukking, een overvloed van negatieve electriciteit, naar het schjjnt. De krankzinnigen in het gesticht San Salvi builden en jammerden dagen achtereen; alle zenuwachtige menschen in de stad loden verschrikkelijk. Ik zelf was reeds drie nachten niet vóór drie uur in slaap kunnen komen om tien uur ging ik te bed en dag en nacht klopte mjjn hart alsof het moest barsten. Zaterdagavond was een kennis van mij bij mjj op bezoek gekomen. Wjj bevonden ons in de eetkamer en ik lag met 11G hartslagen in de minuut in een leunstoel. Ten 8 uur 50 hoorden wjj midden onder het gesprek een onderaardsch gedruiscb, een rollen ovenals van den donder, doch veel vreeselijker, daar het onder onze voeten zeer sterk en dof weerklonk, onmiddellijk daarop een schok, gevolgd door eene golvende beweging van den bodem. De kamer waggelde, het huis trilde en een lichte stofwolk, veroorzaakt door neerstortende kalk, vulde de ruimte. Alle schellen in het huis begonnen te lniden. De beweging van den bodem had ongeveer 6 seconden geduurd, docb voordat ik dit waarnam aan de toestellen, had ik deze over schat tot 20 A 25 séconden. Met de woorden>Een aardbeving! naar buiten!" sprong ik op en wjj namen de dienstbode, die ons tegemoetsnelde, in onze vlucht mede, want zij meende, dat wjj haar hadden gescheld, omdat er bet een of ander ongeluk gebeurde. Toen wij de trap afsnelden, luidden do schellen nog en in de buizen met electrische schellen, bielden ze eerst op als de kracht dor batterjjen was uitgeput. Op straat hoorden wjj een geluid als het knetteren van geweerschoten; het was bet geraas van neerstortende schoorsteenen en kalksteen massa's, dan een geschreeuw en ver volgens werd bet stil. De straten vulden zich met menschen, die zonder angstgeroep of gejammer of andere uitingen van zinneloosheid, een stille, treurige docb zeker austige stemming wekten. De oardbeweging bedroeg te Florence vjjf centimeter; de daken van de gewone huizen bewogen zich ongeveer 20 centimeter uit do loodljjn eu het is nog te verwonderen, dat men er zoo goed afgekomen is. Wij liepen eenigen tijd op straat heen en weer en gingen daarna in huis terug, om warme mantels en overjassen te halen, voor het geval, dat wjj buiten zouden moeten overnachten, up de straten bleef het druk, vele duizenden waagden zich niet m-er in de huizen en op trottoirbanden en de bankc i der openbare pleinen en plantsoenen bleef de menigte, ondanks den kouden regen, die woldra begon te vallen, don nacht doorbrengen. Zieken werden uit de huizen gebaald en op matrassen in de open lucht Deergelegd. Vele bezittere van eqnipages reden naar de Viale dei Colli en brachten den nacht door in hunne rijtuigen, anderen huurden koetsen en overnachtten daarin op de pleinen. Ten half elf des avonds vervulde een nieuwe schok de menigte met nieuwen Bchrik De historische bouwwerken in en om Florence zjjn alle min of meer, doch gelukkig niet zeer ernstig beschadigd. Van den Battistero moest een blok marmer door de brandweer naar beneden worden gehaald, daar het gesprongen was en naar beneden dreigde testorten. De marmeren gevel van den dom heeft eenige kleine barsten en scheuren bekomen, de toren van Giotto echter, staat onbeschadigd in zjjn pracht van marmer evenals vóór 550 jaren. Binnen in den dom is een der ijzeren stangen losgerukt, die de spitsbogen van het middelschip verbinden. Zij is ongeveer 12 meter lang en zeer dik. Het geweld van den schok heeft haar losgerukt en als een koperdraadje doen buigen. De voorgevel van den dom van Fiesole, die reeds 870 jaren den tand des tijd6 trotseert, is van de zijmuren losgerukt- In de omstreken is de schade aan bouwwerken echter aanzienljjker en talrijk zijn de berichten van kunstschatten, die in weinige seconden zijn verwoest en vernietigd geworden. Ingezonden Stukken. Van Zierikzee komt de victorie 't Was eerste Pinksterdag, ik nam Uw Boó ter hand, Las daarin al het nieuws uit ons lief vaderland. 'k Verslond de samenspraak van Kreukeltje met Bieie, (Waarin meer pit zit als in advocaats-adviezen, Die echter duurder zijn, niet helpen uit den nood, Integendeel, die staat op wal, vaak brengen io den sloot). Zóó lezend, viel mjjn rechteroog, - mijn linker had het land, - Pardoes, toevallig op rubriek »de Burgerlijke Stand". Ik zag daarin, - geheel in strijd met onze statistiek - Dat in Uw stad, zoo schoon, zoo lief, zoo vol van ware chiec, Men uit den Kooiweg had gehaald, in een zesdoagschen tijd, Zes ferme Zeeuwen, doch, hoe vreemd, geen' enkle Zeeuwsche [meid. Toen dacht ikjuist, zoo gaati goed, d'oneffenheid verdwijn', Voor elke lieve Zeeuwsche maagd, moet er een bruigom zijn. Zorg Zeeuwsche vrouw, zorg Zeeuwsche man, - ten minste [als het kan, Elk mannetje een wijfje vind', elk wijfje vind' een man. 6 Juni '95. KEES. (De statistiek zegt, dat er meer kinderen van 't vrouwelijk dau van 't manlijk geslacht worden geboren, ten gevolge waarvan echtgenooten met een aantal dochters ge zegend, en die dochter» zelve, met zorg de toekomst tegemoet zien. Dezulken een riem onder 't hart te steken, door op een feit te wjjten, beter betrouwbaar dan de statistiek, ziedaar wat ik beoogde). Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 34 Mei. Een zoon van N. A. Frenk en M. van Tijn. gehuwd: 5 Juni. J. Krijger, 23 j., j.ra. en W. van der Cingel, 24 j., j.d. 6 dito. W. Vogelaar, 23 j., j.m. en J. J. Biene- feld, 22 j., j.d. overleden: 31 Mei. J. L. bjj de Vaate, 46 j., z. J. Klaasse, 22 j., ongeh. z. 4 Juni. N. G. Scheele, 61 j., wed. J. C. van der Mark. MA BkTBEBBCHTEiV Zierikzee, 6 Juni. Door de drukte met de paardenmarkt was de graanhandel van geen beteeken is. Puike Tarwe f 5,50 a f 5,75 Goede en mindere f 4,75 a f 5, Rogge f 4,— a f 4,25 Haver f 2,— a f 2,50 Amsterdam, 1 Juni 1895. Do onzinnige snelheid, waarmede exposition van allerlei aard en daaronder zelfs internationale, elkaar opvolgen, doet de belangstelling in de uitingen van het menscheljjk vernuft aanmerkelijk verflauwen; men ziet toch eigenlijk overal schier hetzelfde. Nauwelijks heeft men de Antwerpsche Tentoon stelling (veel daarvan schijnt naar hier te zijn over gebracht) achter den rug, of worden we onthaald op eene expositie van het Hotel- on Reiswezen. De Wereldtentoonstelling, gelijk aan den gevel van het Hoofdgebouw staat vermeld, onder ons gezegd, nog een pover reflex van de wereld gevende, lijdt in groote mate aan het euvel, waaraan alle hare voorgangsters mank gingen; zo is namelijk nog lang niet gereed. In vele afdeelingen is men nog koortsachtig drnk in de weer, en hetgeen reeds ontpakt is, doet uitzien naar hetgeen er nog in de goedgesloten kisten zit. De langzaamheid in den gang van zaken, waarvoor wel bijzondere redenen pleiten, beeft dit voor, dat het publiek nu gaandeweg kennis maakt met al het moois en niet ineens staat tegenover een onover zienbare massa, waarvoor velen zoo'n afschrik hebben. In de vrij groote ruimte, boven welke de inscriptie »Pays divers" is te zien, hebben nog slechts enkelen geëtaleerd. Uit dien hoofde onthouden wjj ons, om er nu reeds over te spreken. Heel veel nieuws en merkwaardigs is er trouwens nog niet te zien. Het is en blijft overigens eene onmogelijkheid, althans voor bewoners van groote steden, die toch ook in fraai uitgestalde winkels een boel schoons te zien geven, het groote publiek, door meubels en stoffeeringen, busjes en fleschjes, snuisterijen en andere zaken, soms allerminst met het Hötel- en Reiswezen verband houdende, iets meer dan vluchtig te boeien. Men heeft dan ook terecht begrepen, dat er, behalve «het gewone", iets buitengewoons moest zijn, een «point d'attraction". Er is daarom voor eene aantrekkelijkheid gezorgdOud-Hollandt, waar over later. Buiten het eigenlijk Tentoonstellingsgebouw treft men de wereld-bazar aan, waar de internationale en nationale marskramerijen, in kermis-hokjes, staan te marskramen; waar Sheh Ali, de waarzegger, in zijn blauw kleed neergehurkt zit in zijn tent met houten klosjes om zijn nek. Daarvóór staat een oogeljjk meiske, dat veel gebruik maakt van Sunlight- Soap, Boldoot's duizend bloemenzeep en Carbolzeep, en u tot binnentreden noodt. Sheh Ali laat de Hollandera allen tachtig jaar oud worden. De eerste dagen voorspelde hg 30, 40 jaar. Maar do menschen keken znur. Ze willen allen lang leven en van lekkere dingetjes hooren. Ze willen erfenissen en loterjjgelnkjes, eene vrouw met veel geld, gelnk, geluk! En Sheh Ali, de wjjze Egyptenaar, spreekt van schoone zaken en van 80 jaar. W at doet het er toe. Als hij veel gewaarzegd heeft, bidt hjj en telt tot duizend, tot tweeduizend, tot drieduizend. Hij heeft den tijd, en telt de centen, Hollandsche centen. Als je heengaat, vraagt z'n gids, die 15 talen spreekt, of er geen Egyptische cigaretten noodig zijn, en je koopt een doosje, want als je zoo oud wordt, ben je dankbaar gestemd. Het groote terrein daarbuiten geljjkt volmaakt op een kermis. Overal en in allerlei grillige vormen, zoo bijv. in den vorm van een olifant of een flesch, drinkhallen, gelegenheden om dorstigen te laven en hongerigen te spijzen. Een Wiener-café, waar men niet alleen komt om de interessante muziek van de Rumeniërs, en het kunstige spel van de Italianen te hooren, maar ook om het lichte bier te drinken uit glazen van een' halvon Meter lengte. Verder vindt men: het duistere Afrika, door den Koning der Belgen bezocht; den bekenden toover- schommol; het circus, waar je ook een ritje op een kameel kunt doen, een switeh-baan eneen Saksische worstfabriek in werking. Statig verheft zich dA&r ook het mailschip «Prins Hendrik", eene imitatie van de heuschelijke boot van dien naam, op welk schip men een aardig zitje heeft, en waarvan het ruim, weelderig gestoffeerd, dienst doet als restaurant. De culinarische profes sor Reintz zet daar wonderbaarljjk-appetijtelijke maaltijden voor, die goeden aftrek vinden. Men ziet er verschillende kajuiten, en er is ook een keurig dames-, lees- en rooksalon. Met een weertje zooals we in de éérste dagen der opening hadden, is er eigenlijk maar ééne plaats, waar men «thuis" is, dat is: aan boord der mailboot. Daar moet dan de begoocheling volkomen zijn. De dektent flapt als klapperende zeilen, stengon zwoegen en piepen, hengsels knarsen, de mannen staan met opgeslagen kragen te schuilen achter de kombuis, en spreken over de echte schepen, waarop ze gevaren hadden, en de vele jaren, dat ze op zee zwalkten. Bij zoo'n weértje moest men aan de muurvast liggende boot nog eene schommelende beweging kunnen geven. Wie weet, hoe eene kleine feunst- zeoziekte zou aantrekken 1 En, iets extra-aantrekke- ljjks mag het open terrein op een guren avond wel hebben. Vermakelijkheden van allerlei aard zijn, in de nabijheid van die arke Noach's, en de nog niet springende fonteinen, in niet geringe getale ver tegenwoordigd. Indien de zomer maar voor eene belangrijke in zending aan zonneschijn wil zorgen, dan zal men, in het algemeen, over hetgeen in de open lucht te genieten valt, niet te klagen hebben. Ook allerlei bijzondere tentoonstellingtjes, wed strijden en congressen liggen in 't verschiet. We hadden reeds een aspergos(.')-ten toonstelling. We krijgen vast een wieier-wedstrijd. De commissie der wielorbaan heeft groote plannen. Er zal o.a. een wedstrjjd worden uitgeschreven voor wiel- amazones en een voor slagersknechts (met 20 pond bepakking). Voorts zullen we vergast worden op eeno internationale wedvlucht van reisduiven tusschen Feignies (Frankrijk) en Amsterdam, terwijl er ook al sprake is van een nationaal electro-technisch congres. Zoo bestaat ook het vooruitzicht, dat de Zaanlandsche vereeniging «Bogaers" ons zal onthalen op het achttiende-eeuwsch bruiloftstafereel uit «De Bloem vau Zaandijk", waariu keur van oude kleederen en ljjfsieraden wordt tentoongespreid. Een der grappigste vertooningen zal zeker de maskarade van uitgebeelde straatnamen zijn. Daarenboven dringen zich tal van herinnoringsdagen op, die, binnen den tijdkring der Tentoonstelling vallende, meer of minder feestelijk gevierd zullen worden. Van Oud-Hollandt op de Wereldtentoon stelling, vormen de voornaamste onderdeden: eene Hollandsche gracht en een marktplein in den geest van het Antwerpsche, en dat geschikt is voor op tochten en feesten. Het heeft een duidelijk beeld vau eene Oud- Hollandsche 6tad. De modellen, waarvan gebruik werd gemaakt, werden gevonden in de menigte schilderijen en prenten uit het Rijks-museum, waarop oude stadsgezichteu zijn weergegeven, en voorts o.a. in de bekende collectie Splitgerber uit het museum Fodor. Eene bjjzoudere studie vereischten daarbij de onderdeelen, de bouw en de constructie van luifels, pothiyzen en dergelijke, welke in de moderne architectuur niet of weinig meer voorkomen. Voor de groote toegangspoort, heeft «de kerk poort" van Nijmegen tot model gediend. In do nabijheid daarvan staat een 15e-eeuwsck geveltje uit Zaltbommel. Een volgend perceel is een dubbel pand, navolging van een oud huis op het Rokin van 1586; vervolgens een poort naar die van Enk huizen, gecombineerd met de bekende leeuwengroep van de Haagsche gevangenpoort. Dan volgen, naar links gaande, een klein huisje uit Oudewater mot een topgevel uit Kampeu. Voorts eenige gecom bineerde gevels. Hier komt als hoekhuis: het be kende huis van Koedijk voor, dat, zooals men gevonden heeft, tot landhuis diende van Oldenbameveldt. De kolonnades op het Binnenhof herinneren aan verschillende visckhallen in ons land. Ter linker zijde staan weer een reeks huizen, gevolgd naai den ouden Vijgendam, daarna gevels van oud- Hollandsche renaissance. De Amsterdamsche poort te Haarlem heeft gediend voor een poort aan de zijde der Ruysdaelkade, waardoor tegeljjk de zoogenaamde nieuwe buurt met hare «verschrikkelijk leeljjke" huizon voor het oog verborgen is, en daarom schijnen ook de overige gebouwen aan dien kant vrjj hoog opgetrokken. Een dier huizen springt vooruit om do gestrekte ljjn te breken, en is eene gedeelteljjke imitatie van het zoogenaamde huis van Maarten van Rossum. Verder ziet men de Spuipoort te Dordrechtmet de eigenaardige gevelopschriften uit het laatst der 15e eeuw; een huisje uit Veereen een ander houten gebouwtje uit Middelburgdat nog op den huidigen dag aanwezig is. Een der voornaamste gebouwen is het oude stad huis van Amsterdam. Het bestaat uit een toren, het eigenlijke stadhuis, de zoogenaamde «Vierschaar" en het oude 8t. Elisabethsgasthuis. Ter linkerzijde waren o. a. de symbolen van de gerechtigheid en de teokenen der lijfstraffelijke rechtspleging aan gebracht, zoodat hier ook de kaak is nagemaakt, waarop de boosdoeners «openbaarlyck" werden te kjjk gesteld. Ook de bekende Bourgondische graven- beeldjes werden hierbij nagevolgd. Naast het stadhuis vindt men: de oude herberg «de Prins", 't Was het logement waar de stad houders hier ter stede dikwijls hun intrek namen. Vervolgens komen reproducties van huizen te Deventer, het zoogenaamde Vondelhuis, huizen uit Enkhuizenuit Utrecht enz. Er zjjn een massa uit hangborden, een groot aantal luifelschriften naar historische gegevens te zien. Zoo zijn onder meer de volgende rijmpjes op uithangborden aangebracht Rachel beschreide haar kindje; Hier verkoopt men melk bjj 't pintje. Voor een hoedenmaker: Hier, maakt men hoeden Om daar hersens in te sluyten, Opdat het los verstand Daar niet mag vliegen buyten. Bij een timmerman: Wat is onbekwamer, Dan een timmerman zonder hamer? Bjj een vischverkooper Hier verkoopt men Zoutevis En leert men zjjn belijdenis^!) Bjj een tapper: Drink ik, zoo bederf ik, Drink ik niet, zoo sterf ik. Beter gedronken en bedorven Dan niet gedronken en gestorven. Bjj een vleeschhouwer Hier in d' ouwen Pelikaen Moet men om goede vleysen gaen. De koopman in oudheden heeft op zjjn uithangbord Schoone konst.uyt het verleden Meublen ryck met smaak gesneden Zilver koper en aerde waer, Vindt ge hier nu altegaer. Daarnaast woont de schoenlapper Berkhout, en heeft op zjjn bord staan: Hier maeckt en lapt men Schoenen, muylen al te gaer, Passen ze de een niet Soo passen ze den aer. De boeckverkooper, waer 't Kruyt voor de wildo woeste uythangt ende d&gelgkxs drie malen de PoBt af gaet, heeft hot volghende vaers uy thanghen Hier kan men koopen mededragen, Om in een schuyt ol op een wagen, Te lezen wat er is geschied, In steden, horen, zeegebied. Nog is een handelaer in oude Boecken hier ter stede, en Boekman genoempt. Daer staet geschreven D' wysheid haelt men uyt de Boecken, Die haer wil, moet hier dus soeckcn. In den Hoek van het Marcktpleyn woont vader 8imon Witgeest en is vermaert om syne Swarte Konst. «In den oolycken Kookelaer" leest men daer, en daeronder: Een mensen hooft dat spreeckt en lacht, Heeft Simon Witgeest uytgedacht, Wilt ge dat wonder nu eens sien, Treedt binnen hier dan goede lièn. Voor den scheerwinkel van August Mook leest men: Hier scheert men Guiten Voor vjjf Duiten. In de Dortee Poort waer men heerlyek Pilsener Bier drinkt, hanghen de twee dwazen uit, die een vat bier draeghende, elck syn kant willende uytgaen en daeronder: Door het dwase Misverstand Zjjn wy hier soo Neergeplant. De bakker op de Gracht zegt op zjjn uithangbord Die den bakker vergeten Zullen geen bollen eten. Tegenover den bakker beeft een der bewoners aan de Gracht de blommetjeB, in letterlijken zin, al op het dak gezet. Wat er te koop is, zegt het inschrift aan de pui: 'k Heb waer om op te roemen Hier verkoopt men tuiltjes en bloemen. Helmhout Co. zorgen voor de kleeding van den mensch. Zjj noemen zichKleedingmakers voor alle tijdvakken, en vestigen met het volgend rijmpje de aandacht op zich Adam en Eva leepen naekt in 't Paradys. Hier maeckt men kleederen voor een civielen prys. »In de Huyboom" zit het vol dorstigen en hongerigen, gevolg gevende aan de uitnoodiging op het uithangbord: Gebakken bot of schol met bier, Eyere vars, als room, met zier En de rest al navenant Legereis an en wordt hier klant 1 De drukker Enschedé zorgt voor geesteljjk voedsel. In diens drukkerij, waar Laurens Coster uithangt, kan een ieder zich als poorter van Oud-Hollandt in het poorterboek laten inschrijven, als bewijs daarvan krijgt hij een perkamenten codul mede naar huis. Zjjn naam wordt voorts vermeld in de krant (Nieustydinghe) van Oud-Hollandt, die dageljfkB uitkomt. Na afloop van de tentoonstelling wordt bet poorterboek aan het archief van Amsterdam ten geschenke gegeven ter eeuwiger memorie. Zoo is een iegeljjk in de gelegenheid zich te vereeuwigen. En dat voor één dubbeltje I (In ons volgend No. zetten wij de wandeling door Oud-Hollandt'" voort).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1