ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Juni 1895. ANTJE! te Si-Maartensdijk, 6 Juni 1895. AANBESTEDING. Eerste Blad. RECLAMES. Paardenmarkt en Weekmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. AANMANING. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerikai Transvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6621. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 mre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Wegens liet Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag-avond niet worden uitgegeven. Hoofdkiesdistrict Goes. Bij cle aanstaande verkiezing voor een lid der Provinciale Staten bevelen wij ten zeerste aan, den heer Laat de liberale kiezers in dit district een voorbeeld nemen aan hunne mede standers in het district Middelburg en als één man hunne stemmen uitbrengen op den heer van de» Futte, dan kunnen ook zij de zege behalen en het liberale element in de Staten ver sterken. 15 regels Cts. Elke regel meer IS Cts. ar. DE GB Pi AF Cz., Dir. HLEEB1IAKEU, POSTSTRAAT C 103, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat de Paardenmarkt in dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den Juni o.k.en dat op dien dag tevens de gewone JMai'ktilaff zal worden gehouden, in plaats van op Doiulcrduff daaraanvolgende. Zierikzee, den 15 Mei 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Het is noodig, wil men op de hoogte blijven van bet voornaamste dat er in de verschillende landen van Europa omgaat, van tijd tot tijd eens pools hoogte te nemen van de positie, waarin de ver schillende Ministeries zich bevinden; en wanneer wij dit thans zullen doen, dan kunnen wij reeds bij voorbaat verklaren, dat ons onderzoek geen aan leiding geven zal tot groot vertrouwen in de stabiliteit der thans in de meeste Staten aan het roer zijnde Regeeringspersonen. In het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, daartoe genoodzaakt door eene tot de Regeering gerichte interpellatie, eenige mededeelingen gedaan over de nog steeds aanhangige kiesrecht-hervorming. De Minister verklaarde, dat de Regeering werkelijk geen aansporing noodig heeft om de tot standkoming van de kiesrecht-uitbreiding in orde te brengen. Het ontwerp, dat de Regeering tot dat doel heeft ingediend, is nog altijd in behandeling bij de commissie uit den Rijksraad. Deze commissie benoemde eene sub-commissie, en deze laatste is thans met haar werk gereed. Reeds dezer dagen zou zij haar rapport en hare voorstellen bij de commissie indienen. Uit deze verklaringen bljjkt dns, dat men den tijd nog heeft vóór de voorstellen openbaar zullen worden. De sub-commissie moet nu het oordeel der commissie afwachten en wanneer die twee tot overeenstemming zijn gekomen, is het nog de vraag of de meerder heid in het Huis van Afgevaardigden, bestaande uit de liberale en clericale Duitschers en de Polen, zich met het ontwerp zal kunnen vereenigen. Voor- loopig stelde de meerderheid zich met de verklaringen van den Minister tevreden, zoodat zelfs het voorstel van den Jong Czechischen afgevaardigde, Kaiz, waarbij van de RegeeriDg werd verlangd, dat zij in elk geval vóór 14 Juni met haar kiesrecht-ontwerp gereed zou zijn, werd verworpen. Derhalve zal in deze zitting van het Huis van Afgevaardigden wel niets meer van de behandeling van het ontwerp komen. Hoe het later met deze uitbreiding van het kiesrecht in Oostenrijk gaan zal, is moeilijk te zeggen. Prins Windischgrütz, de Minister-President, weet maar al te goed hoe moeilijk het is, gehoor te geven aan de steeds klimmende eiscben, tot hetverleenen van het kiesrecht aan de middenklasse en de werk lieden, en hoopt daarom steeds de oplossing dezer quaestie op de lange baan te schuiven. Op den duur is dit echter onmogelijk en het Ministerie zal eindelijk wel tot een besluit moeten komen, ook al ontstaat daardoor het gevaar, de drie toongevende staatspartijen het niet eens kunnen worden en het Ministerie genoodzaakt zal worden af te treden. Evenals de kiesrecht-quaestie voor het Oosten- rijksche Ministerie, blijft de Home-Rule-quaestie eene bedreiging voor het Kabinet in Jingeland. Keer op keer rooft elke aanvullings-verkiezing een lid der Regeeringspartij en doet de toch al zoo kleine meerderheid slinken, maar al ware dit nog niet genoeg, thans hebben ook de Schotsche af gevaardigden besloten, de Regeering niet meer te steunen. De aanleiding tot dit geschil tusschen de Regeering en de Schotten is hierin gelegen: De laatsten verlangen voor hun land, evenals voor Ierland, hervormingen, in de eerste plaats, ten einde allengs ook het verwezenlijken van hun ideaal: Schotland voor de Schotten, voor te bereiden. Toen onlangs nu de Schotsche afgevaardigde Mac Gregor deze zaak in het Lagerhuis ter sprake bracht en op spoed aandrong, antwoordde de Minister Sir William Harcourt, de woordvoerder der liberale party, dat het Ministerie vooreerst nog niet aan de tenuitvoer legging der aanhangige Schotsche hervormings plannen kon denken. De heer Mac Gregor herinnerde toen aan den hachelijken toestand, waarin het Ministerie verkeert en deed uitkomen dat dit besluit der Regeering haar wellicht den steun van een deel der liberale Schotsche afgevaardigden kon kosten. Sir William Harcourt antwoordde, dat het Ministerie zich aan dergelijke bedreigingen niet kon storen. Daarmede was de zaak voorloopig afgedaan, maar nu brengen de Schotten hunne bedreiging inderdaad ten uitvoer. En nu mogen de liberale Regeerings- organen al verklaren, dat deze afval vaD een deel der Schotsche afgevaardigden voor het Ministerie niet van overwegend belang is, toch is dit wel het geval, want de meerderheid, waarover Lord Rosebery in het Lagerhuis heeft te beschikken, is te gering, dan dat de liberale partij den steun der liberale Schotten zou kunnen missen, zonder gevaar te loopen bij do een of andere stemming in de minder heid te geraken. Telkens duiken er dan ook weor geruchten op, zoo ook dezer dagen, van een aftreden van Lord Rosebery, die dan ook telkens nog worden tegengesproken; maar toch kan men zonder over drijving zeggen, dat de toestand van het Ministerie hachelijk is en zjjne dagen geteld zjjn. Schreven we in ons jongste Overzicht, dat de houding, die de Kamer in Frankrijk jegens de belasting-voorstellen van Minister Ribot aannemen zou, vrijwel kon worden voorspeld uit de commissie die tot onderzoek daarvan gekozen zou worden, de uitslag van die verkiezing kan niet anders dan als eene ernstige nederlaag voor het Ministerie Ribot worden beschouwd. Immers, terwjjl voorheen de gematigd-republikeinsche partg steeds de meerder heid in deze commissie had, is nu het zwaartepunt verplaatst naar de radicalen, die niets van Ribot's financieele plannen willen weten. Reeds heeft de commissie haren arbeid aangevangen metahet aan nemen van een voorstel van den heer Krautz, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de Regeering in plaats van haar toevlucht te nemen tot nieuwe belastingen, in de eerste plaats bezuinigingen zou invoeren. Vervolgens werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen van den heer De Cavaignac. Daarin werd verklaard, dat de commissie er niet aan denkt iets af te dingen op hetgeen do Regeering meent noodig te hebben tot verzekering van 's lands weerbaarheid, maar toch niet van plan is, alles toe te staan wat de Minister van OorlogGeneraal Zur Linden, aanvraagt, voordat eerst bjj de andere departementen bezuinigingen zjjn ingevoerd. Deze eerste besluiten der commissie strooken derhalve niet met de bekende plannen van den heer Ribot, die in het tekort van 51.000.000 francs wil voorzien door verhooging der alcohol- en der successie belasting. Er is derhalve een ernstig conflict te verwachten tnsschen het Ministerie cn de hegrootings- commissie, die door de meerderheid in de Kamer wordt gesteund. Vandaar dat de tegenstanders van den heer Ribot den val van het Ministerie reeds als eene uitgemaakte zaak beschouwen. Na het programma zijner werkzaamheden ten einde te hebben gebracht, door het aannemen der brandewijn-belasting en het goedkeuren der nood- suikerwet, is de Rjjksdag in JDuitschland met een Keizerljjke boodschap gesloten. In die laatste zitting hebben verscheidene leden der Regeering nog eens flink hunne meening gezegd over de ge volgde politiek. Veel onaangenaams beeft zjj moeten hooren, vooral van de zijde dor Agrariërs, die haar verweet voor don landbouw niet genoeg te hebben gedaan. Of we bjj de heropening van den Rijksdag dezelfde personen zullen zien aan de Regeerings- tafel, wordt betwijfeld. Nu reeds wordt er gesproken over eene aftreding van Von Hohenlohe. Misschien is dit niet meer dan een gerucht, maar misschien toch ook, dat er wel iets broeit. In Italië heeft Crispi overwonnen. Hij zelf werd zevenmaal gekozen en men verwacht eene sterke Regeerings-meerderheid. Het is te hopen, dat dan Italië werkelijk eens uit zjjn benarden toestand wordt verlost. Rusland. Vier professors in de theologie te Warschau zijn veroordeeld tot deportatie naar Siberië en 20 Poolsche seminaristen tot verplaatsing naar centraal Rnsland wegens deelneming aan nationaal-politieke woelingen. Engeland. toonden, 30 Mei. Aan de Times wordt heden uit Shanghai gemeld: De Japanners landden bij Taipeifoo en lieten aan de autoriteten weten dat zij voornemens waren Formosa in bezit te nemen. Frankpijk. Elf van de zuidelijke departementen van Frankrijk zijn door zware onweders met hagelslag geteisterd, zoodat nagenoeg de geheele oogst vernield is. Dezelfde streken hadden door de sneeuw dezen winter reeds Duitschland. In een der grootste Berlgnsche gasthuizen, (Friedrichshain), hebben alleenwonende assistent artsen plotseling hun ontslag gekregen. De aan leiding daartoe was een vermaning over het laat thuis komen. Dezer dagen ontvingen de assistenten namelijk van de directie prof. Hahn, prof. Fürbringer en den directeur Turner een aanschrijving, waarin geklaagd werd, dat sommige hunner vaak tot 2 of 3 uur in den nacht uitbleven »wat niet bevorderlijk kon zijn voor huu frischheid bij het werk". Men had de onhandigheid begaan dezen brief door een gewonen bureau-ambtenaar te laten schrijven, zoodat het. talrijk ondergeschikt personeel er in kennis mede werd gesteld. De assistenten gevoelden zich daardoor diep gekrenkt en antwoordden kort, langs denzelfden weg, dat zij de wjjze, waarop de ver maning geschied was, als niet correct konden beschouwen en dat bovendien de directie het recht niet bezat zich met hun persoonlijke aan gelegenheden te bemoeien, daar over het thuis komen niets bij hun aanstelling was bepaald. De directie toonde zich harerzijds over dit antwoord zeer gebelgd en bracht de zaak in de commissie voor de gasthuizen uit den gemeenteraad. Deze heeft daarop de vorige week besloten aan alle assistenten in het Friedrichshain-gasthuis hun ontslag te geven. Men hoopt echter nog de zaak in der minne bjj te leggen, waartoe reeds stappen zjjn gedaan. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden stukken. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. LVI. Jilles. De Meimaind Iyer* nie veel angenairne dtigeo buurt. Ik kom is oire oe jie et mit je boerderietje rnaikt, xoa ier in dair ek wel wat van je ezie, mar ik bin nie ge wend om zoa as sommige nieuwsgierige aigjes, overal mar op 't land te gaeD, in ieders kasse op te inaiken. Stoffel. Dair ouw ik oak nie van, dat weet je, want ik genoeg mit rn'n eige zaikjes te stellen. Wat noe de boerderie betreft, kan ik nog nie roeme, de Cene zaiden komme eel langtaim te voorschien, ik deel oak in et zelde lot van veelal andere boeren, in over motte zaoie, dat kan noe nog wel terechte komme, mar je bint toch zeker, dat je minder wichte van de peeën zult as van de eerste zaoi. De terve zal nie hoager komme as et middelmaitige, in as je deur de westersche streken van Schouwen gait, dan is er weinig dat uutmunt of zoa as de mensen dat noeme, eerste kwaleteit is. Jilles. Dairom mot je oak nie verstelt were, dat er zoaveel boerekoapdaigen bin. De boerderiën bin tegen woordig zaikjes van waiter in broad, in om uut et zaikje te leven, mot je de rekenienge van Bartjes weerga is goed kunne. S t o 1 f e 1. Noad leert wel buurt, dc mensen in 't alge meen bin zoa verwend, in welbeschouwd leven we aolemaile in groate weelde. Ieder jaigt mar om de piet uut te angen, dat is in kleeding, in leefwiezc, jao op aolerlei gebied. In aole rangen der maitschappie maike de mensen d'r eige et leven moeilik, deur dat ze vardcr wille sprienge as d'r stok lank is, in dat gait toch niet Mar dio meer uutgeeft as ie ontvangt is et bokjezukke boerderiën bin d'r dan oak wel, in dair is geen zalve an te strieken, die motte et opgeve. Jilles. Ik wou dat ik tegenwoordig mar Notaris was, dan stongc do zaiken beter: die mannen verdieno per oat meer as aol de Schouwsche boeren mit m'n kaore. 't Is 'n drukte die je nie bie kunt ouwe, verlee weke drie op ëênen dag. Ik nog op de koapdag van Aote ewist, mar nair dat et vee was, wier et diere verkocht. S to ff el. Dat is onbegriepelik, dat et vee zoa diere is, in de uutzichten aolan slechter worre, want 'n koeie van over de f 200 kan toch op een martpries van 40 cent voor 'n pond butter onmogelik rendeere. Maiger vee, dat tegen 40 cent de kilo wordt ckocht, bie 'n wei-uure van f 24 in oager, kan toch geen voordeel geve, as je voor 35 cent je vet vee verkoapt. Jilles. Dat is wair buurt, mar as je beoefte eit an 'n koeie of an wcivee, dan mot je koape om je zaike in stand te ouwen, want wat is 'n boer zonder ree? Stoffel. Dat is 'n keuken zonder amenitie, 'n uus zonder uoshoudster, 'n mistpit zonder mis in 'n bosse zonder geld. Jilles. Jie shit de spieker op de kop buurt, 'tis wair xoa as je reit, mar om die c« gemakken te voorkommen 7 Stoffel. Dair is wol wat an te doen, mar oak veel voor te laitcn. Ten eerste van sochcus vroeg tot saivens laite bio de zaike wou-, in op aolc kleintjes spikkeleere.' Naigai of de werkzaimedeu aolticd geregeld gai, in ieder plekje op je land bezoeke, zoadat je op je stoel kunt zegge wair of er wat mankeert, die mankere zoa gauw mogelik uut de wegt ruume, in vooraol zurge dat aolles zuuver is, in goed evoed wordt Wat incn d'r voor laite motte weet je oak wel, vooraol nie te dikkcls in te lange koflicuus ouwe bie Bom; voorts nie te veel of geen bamtjes wairneme buuten de boerderie, want do baintjes motte veel geve voor je d'r voordeel van eit 't Is net as mit m'n Griette; verlecwekc was ze an 't spek bakken in za most oventjes voor 'n koapvrouwe nair de deure in toe ze vromme kwam was aol der spek verbrand. Jilles. Op dezelfde wieze bin ik wegckommc. Ik aode in de leegte verlee jaire 6 voer ooi te liggen, die op een dag makkelik weg kon; ik meende dat ik nair stad most voor 'n wiesse wasje, in wat ineen je, saivens was et nog nie bio m'nkaore, 's nachts begon et te regenen, in et ooi bedurf aleel. As ik tuus ebteve was, dan aode ik uutmuntend ooi aod. Stoffel. Ik meende oak voor emelraid te stollesteeren toe 'k de kandidaten oirde noeme, dat geeft 'n raooien duit in dan kon 'k m'n boerderio an do kant doe. Jilles. Geloaf jie wel dat je op 'n groate boerderie al gouw dat inkommentje verspele kunt, as je zoo'n betrek- kinge goed wair wil neme? Ik aode et de Burgemeester gairn egunt, in toch geloaf ik, dat et beter is dat ie et nie eit Die man eit zoaveel. in ie zou er zeker meer werk van emaikt 6, as dan wel gebruuk is. Stoffel. Jie prait er over alsof de bcnoeminge al deur de Koninginne bekrachtigd was, dat kan nog best anders uutloape, want dair gai zoaveel vouwen in 'n zak. Jilles. Och buurt et gait mien niks an, de kandidaoten bin goed, et bin gelukkig aolemaile Schouwenairs, die kennisse van de zaik in wairmee m'n gerust voor den dag kunne komme. Stoffel. Jao, dat is zoa, mar et is toch gevairlik om z'n verwachtienge te oage te spannen, want dan mot et zeker tegenvaole. Jilles. M'n zulle et beste mar ope, as den benoemden mar niet te wies is in eigen oagen, dan zal het wel goed gai. „Stoffel. Buurt ik zou niet gairn kwaid praite, mar den eersten stong ommes oak op de lieste van de oagste j angeslaigene? I Jilles. Ja wel. wat zou dat? Stoffel. Ik oirde lest dat liesje voorleze, in daimai wiere ze ewoge, mar dat kwam nie best uut, want het meerendeel was te lucht bevondend. w. z. dat ze zeer weinig wairde voor et raaitschappelik leven aode. Jilles. Mar buurt, wordt er nie te veel van zukke mensen evergt? Stoffel. Nee buurt, dairover wier zeer bescheije esproke in ieder nair z'n krachten eschat, en dan vroeg men, kan 'n miljonair 'n kleine gemeinte zonder iemand tekort te doen, nie tot de oagste welvairt brienge, in et geld dat dikkels op oapen in de kasse leit, an z'n medemensen tot verminderde renten afgeven? Oeveel zuchten er nie onder 'n last van vuuf tot zes procent, je zou verstelt weze zeije ze as je dat is wist. Jilles. Mar worre die mensen et wel evraigt, om op die wieze ulpe te verleenen? Stoffel. Men verzekerde dat et nog al dikkels epro- beerd was, mar nnl op 't rekest. De meeste wiere ofeschilderd as verdraigzaime mensen, beleefd in vriendelik in den omgank, eel goed voor d'r eige liefje, mar zeer ingetoge voor de beoeften van d'r mede mensen. J i 11 o s. Dat is toch 'n zwakeid van de mensen in 'f. algemeen (goeije bin d'r altied eweóst in zulle d'r blrtve). Velen beklaige d'r mindere in ongelukkige medemensen, dan oir je eel meewairig over de èrme zielen praite, zeis trainen vloeien op de kaiken over eur treurig lot, mar geen enkel dubbeltje vloeit er uut de beuzen, om dat lot té verzachten, nee, de welgemeende ontboezeminge oirt men: noe kon die of die de erme stakkers wel is wat geve, alsof ze zeis genoeg dienst bewezen aode mit d'r trainen. Stof lel. Oir is buurt, as die begunstigde mensen ons oirde praite zouwe ze ons uutlache, in zegge dat tn'n jaloers was op ullie fortuun, ik weet te goed dat jie of ik dair nie over dienke, in dairom zeg ik gerust dat ze nog nie genoeg op de oagte bin van de maitschappelike toestanden, ze be- griepe nie dat ieder mens een zeker gewicht in de «chaile mot vertegenwoordige om den maitschappeliken evenair in balans te ouwen. Jilles. As ze dat begrepe buurt, zouwe d'r zoaveel boerekoapdaigen nie were, want et zou toch wel 'n biion- dereid weze, as die boeren aolemaile slecht voar d'r zaiken waire, die nou nie kunnen betaile. Stoffel. Dat is wair buurt, in dairin komt oak et misverstand van de geldmannen veeltieds duudelik te voor schien. M'n buurman vroeg lest an 'n meneer 'n weinig geld ter leen, meneer was zeer beleefd in zei: de tarwe is toch wat duurder; och zei buurman, dairek voor't moment niks &n, want ik ze nie. Meneer sprak nog eel opgewekt over een en ander en gaf et geld, doch tegen 5 dat was op de dierdere terve. As den oest verdroagd of veraigeld is, in er volgt 'n pair daigen groeizairn, oangenaim weer, dan oirt men de groateluu zeggenwat prachtig weer, vrat treffe de boereu et goed op den oogst. Ziedair buurt mensen van et oagenblik, die niks van de juuste toestanden van d'r onderoirigen in pachters wete, in zeis nie begriepe dat wat bedurve is zonder wairde bluufL Jilles. Dat zie m'n duudelik an de millioenen kilo's juun, die overal legge en duuzende guldens schal an onze provincie berokkene. Stoffel. Jao buurt van dat product buije zeker nie betaile, mar as noe aol de eeren zoo goedgunstig bin as die meneer die in de bode adverteerde dat ze nai Pienkster mar betaile moste, dan eije lange genoeg krediet, want dat is nog al rekbair. Jilles. Zoa zie je dat er nog wel goeije mensen oak bin, die de lankmoedigheid betrachten. Stoffel. As je 't wel beschouwd is de menscheid erg zoetsappig, kiek mar is oe solide de groate koapman be- andeld isvan de schuld dair ie van beticht wier is ie vrie esproke. Leve den vrieën andell zuile z'n geestver wanten wel nutroepe. Et zou oak te bejammeren weze as ze den andel an banden leide in dat je boeken nie nair je eige zin in kon rlchte. Jilles. Och buurt ik al zoaveel van allerlei boeken oirt, dat et mar beter is geen boeken in te slain. Ik kan er m'n eige nie mee opouwe. Stoffel. Dair doe 'k oak niks an, ik be waire m'n rekeniengen goed die 'k betaild in kieke bie oage daigen zoo is in m n kasse of et leije kan om 'n extratje te gebruuken, in dairmee uut. Jilles. Je rekeniengen bewaire is tegenwoordig zaik man, want lest kreeg ik er eene uut de stad, die 'k al l&nge betaild oade, acht daigen Iaiter kreeg ik zoo'n dienk van de post in die wouw dat geld sebiet mar dair komt m'n Saore uut den oek sprienge, nee m'n goeije man, zei ze. dat betail ik nie voor de tweede keer. De man vroeg eel beleefd om de kwitantie te meuge zien, m'n Soare toonde die in ie was tevree. Noe zal 'k je mar nie zegge wie dat vergeet-me-nietje eweest eit, mar as et meer beurt, dan lait ik et in de Nieuiotbode zette. Stoffel. Dan zou je zeker 'n goeije Pienkster emaikt as je reketiiengc nie goed bezurgd eweest was. Jilles. Joa buurt, bie leven in welwezen zou ik dan gairne nair Schoddcbosse rië, maik je noe je kasse oak is op of je mit je Griette oak inee kunt, dan rie m'n mit ons vieren, wairschienlik zal buurman Jantje in den nieuwen boer oak wel meerië. Stoffel. Dair zou ik wel zin in want et is dair in die streken zoa mooi. Mar buurt, onder ééne conditie, m'n gai nie in dat bochje zitte van de fijne wynen, want dat kan nie lejje, in onze vrouwen liever de ruutnie. Ze zouwe veel liever op dat bier bergje zitte. Jilles. Zo ktinne et kricge zoa as ze et verkor», as 't mar nie to veel geld kost, in aoles mar goed is Cat m'n gebruukc. Stoffel. J nst, dat lieken mien oak, in dan zoq,cn'n Griette nog is in 't Aigsc.be, b«s wille kieke bie die dikka rrouwa, .lie kent ze nog uót d'r jongen tied zieje, zou d'r man zegge. Jilles. Noe buurt, m'n Saore cit er al zoa lange opevlast om dair is te gai kieken, as 't noe mar mooi weer mag weze, dan zulle m'n dat is wairneme. Maik raar datje goed wat op de reize mee kunt neme, dan rie m'n vroeg weg, want 't is 'n groate reize. M'n Saore zal dainig in d'r schik were. Zoa as ofesproke is buurt, ik gaije groete oir. Ondertrouwd Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren 23 Mei. Een zoon van C. Aleman en C. Bibbe. 24 Mei. Een zoon van B. Goedegeburc en C. Haaijman. 26 Mei. Een zoon van L. van Damme en K. A. Hendrikse. 27 Mei. Een zoon van M. de Jonge cn W. Rijngoud. J. van Schcndel en M. L van der Velde. 28 Mei. Een zoon van J. J. A. van Velthoven en J. E. Verkaart gehuwd: 29 Mei. T. C. Admiraal, 29 j., jm. en A. P. Schullingt 24 j., jd. J. de Ronde, 24 j., jm. en Th. van der Weijde, 23 j., jd. J. van de Kassteele, 27 j., jm. en G. van de Velde, 23 j., jd. overleden: 27 Mei. E. Beije, 37 j., echtgenoote van P. Sies. als levenloos aangegeven: 25 Mei. Een zoon van W. C. Leidekkers en M. Olree. H lllkTIIEIIIl'lll'EV Zleriltsseis 30 Mei. Het aanbod bestond bijna uitsluitend uit Tarwe, welke in de puike soort 25 cent booger werd verkocht; mindere onverkoopbaar. Puike Tarwe f 5,50 a f 5,75 Goede en mindere f 4,75 a f 5, Rogge f 4,— a f 4,25 Haver f 2,— a f 2,50 Andere artikelen komen niet meer voor en worden niet genoteerd. Weekvnarlct te Zierikzee, 30 Mei 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 35, 45 en 47% Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,60, f 0,75 en f 0,80 per 25 stuks. Eend-eieren: De Eend-eieren zijn verkocht voor f 0,77'/j en f 0,87 '/o per 25 stuks. STOOM BOOTDIK1V8T MIDDELBURG -ZIERIKZEE. Juni 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: Van Zierikzee 's morg. 's midd. 's morg. 's midd. Zaterd. 1 7,40 5, Zaterd. 1 7,50 3,45 Zondag 2 7,40 6, Zondag 2 6,30 6,— Maand. 3 7,40 6, Maand. 3 6,30 6,— Dinsdag 4 7,40 6 Dinsdag 4 7,50 3,45 Woensd. 5 7,40 5 Woensd. 5 7,50 3,45 Dond. 6 7,40 5 Dond. 6 6,— 3,45 Vrijdag 7 7,40 5» Vijjdag 711,30 3,45 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemon voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Des Zondags worden lletoiirbiljetlcil afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag. Middelburg-Zierikzee v.v. Ie kl. f 1,50, 2e kl. f 1, Tusschenveren v.v. Ie - 1,20, 2e - 0,80. A. WIEBOLS en E. ROHDE. 31 Mei 1895. zlerfkzeb, Den Haag, Eenige kennisgeving. Getrouwd: GERRIT VAN DER SLUIS en NEELTJE QUANT. - 29 Mei 1895. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot de heer J. Priemu§ in den ouderdom van bijna 68 jaar. Elkerzee, 80 Mei 1895. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwddochter, Wed. J. PRIEMUS—Gloppee. Men gelieve deze algemeenetevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Heden overleed in den ouderdom van ruim zestien jaren, onze onvergetelijke Zoon en Broeder Johannis Leendert, na een lijden van bjjna twee jaren. Zierikzee, 31 Mei 1895. K. BIJ DE VAATE. K. BIJ DE VAATE—den' Boer en Kinderen. De ondergeteekende betuigtook namens bare Kinderen, haren harfclffkcn danl*. voor de vele blijken van deelneming, tijdens de ziekte en na het overigden van haren Echtgenoot ondervonden. Tholen, 29 Mei 1895. Wed. A. J. CROÏNvan Gorsel. Ondergeteekenden betuigen bij deze, ook namens hunne kinderen, hartelffken dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij gelegenheid van hunne vijftigjarige Echtvereeniging op 28 dezer. Brouwershaven, 31 Mei 1895. F. VAN DEN BOUT Cz. M. K. VAN DEN BOUT—de Glopper. Hartelijk dank van den Zie- rikzeeschen Jongeling voor Uw onvergetelijk bezoek aan Zierikzee. Krnigr en algemeene kennisgeving. Harlel||kc dankbetuiging aan de Jongelingen, voor hun uiterst flauwe grap. DORA (niet Antje). Allo debiteuren, zonder onder scheid, gelieven te komen aanzuiveren, na Pinkster a.s. Woensdag 5 Juni afwezig. Zierikzee, (M. P.), 27 Mei '95. Jhr. W. M. H. DE JONGE. Ten Kantore van Mr. H. C. MOOLENBUBGH te Zierikzee zijn gelden op hypotheek beschikbaar. De Kastelein J. Dekker Hz. te Schuddebeurs bericht bij deze aan het geëerde publiek, dat Maandag e k. het Pinksterfeest te Schuddebeurs als naar gewoonte zal worden gevierd. Hij beveelt zich daartoe minzaam in de gunst van het publiek aan, en zal door puike waar, billijken prijs, nette en accurate bediening, zich ieders gunst trachten waardig te maken. De tuin Kal 's avonds a la CHorno worden verlicht. Onder aanbeveling, Uw Dw. Dienaar, J. DEKKER Hz. Schuddebeurs, 31 Mei 1895. W. BROUWER Jonsz., Bouwkundige te Nieuwer- kork, zal, namens H.H. Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Oosterland, op Dinsdag Mt. Juni trachten aan tc besteden: Het van binnen verven der Kerk en het verven van het meubilair der Kerk. Het Bestek 15 ct. te bekomen bjj den Bouw kundige voornoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1