ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 30 Mei 1895. BERICHT. RECLAMES. Paardenmarkt en Weekmarkt. Keuring der Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden is f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6620. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' Wegens liet Pinksterfeest zal de nieuwsbode op aanstaanden Maandag-avond niet worden uitgegeven. 15 regels TZï Cts. Elke regel meer 155 Cts. J. ÜE GrRJAiAF Cz^, Vfr. KLEEBMAKEB POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat de Paardenmarkt in dit jaar zal plaats hebben op Woensdag don «Juni o.lx.; en dat op dien dag tevens de gewone 3X nr ktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 15 Mei 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, k CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den IS Juul e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rjj- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de AJgemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 27 Mei 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. 1.0-8urgem. JAN SNELLEN, Secretaris. Denemarken. De gewezen hofdame van de Duitsche keizerin, gravin Schimmelmann, heeft Donderdag jl. te Kopen- hage een lezing gehouden in de sociaal-democratische Unie. Zij verhaalde van het leven aan het hof en van de ellende, die te Berlijn heerschte. Zij leidde liever een eenvoudig leven in een visschershut dan in het keizerlijk paleis. Voortaan zou zjj alleen voor de maatschappelijk misdeelden leven. Zij was voornemens geweest, een boot te koopen, om de visschers uit Pommeren daarmee te hezooken, maar men heeft haar in een krankzinnigengesticht opge sloten, waarvoor haar 21000 kronen in rekening gebracht werd, zoodat zij haar villa bjj Kopenhage moest verkoopen. De rede maakte een diepen indruk. Hongarije. Zondagochtend werd Praag geteisterd door een wolkbreuk. Er viel eene zoo groote hoeveelheid water, dat de laag gelegen buitenwijken bijna geheel werden overstroomd. Huizen en kelders liepen vol water, zoodat velen der bewoners slechts met groote moeite, met behulp van booten, konden gered worden. Natuurljjk is de schade door het water veroorzaakt zeer groot. Oostenrijk. Iiinsfirück, 28 Mei. De Koningin en de Koningin-Regentes van Nederland zijn voor een langdurig verblijf te Igls aangekomen. Duitschland. Kiel, 27 Mei. Volgens de KieUr Zeitung heeft er hedenmiddag een ontploffing plaats gehad op een torpedoboot, die op de werf Germania te Eckern- förde voor Turkije in aanbouw was. Het dek van het schip is geheel opengebarsten. Zes zwaar- gekwetsten werden naar Ecbernförde gebracht. De stoomboot Hollmann uit Kiel werd te hulp gezonden en bracht den torpedojager naar hier. Het bleek toen dat er zeven menschen gedood en twaalf zwaar gewond waren, allen behoorende tot de werf Germania. Boven het westen van Pruisen zijn Zondag en Maandag hevige onweders losgebarsten, die aanzienlijke schade hebben aangericht. Door den hagel en de hevige stortregens hebben de te veld staande gewassen veel geleden, terwijl ook vele persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. België. Zondagmiddag omstreeks halfzes steeg de aeronaut Toulet van de place St. Lambert te Luik op met zijn grooten ballon »le Prince Albert". Drie passa giers waren voor hun pleizier in bet schuitje gestapt om de luchtreis mede te maken. De ballon was reeds tot bijna duizend meter gestegen, toen plotseling het omhulsel van den balion eene groote scheur bekwam, waardoor deze snel begon te dalen. Tonlet, die het gevaar in al zijn omvang begreep, wierp zoo spoedig mogelijk verscheidene zakken hallast over den rand van het schuitje, doch de ballon begon steeds sneller te dalen, zoodat ten slotte het schuitje met duizelingwekkende vaart naar beneden schoot en neerviel bij de brug van Huy midden in het kanaal der Onrthe. Het schuitje werd ondergedompeld en een der passagiers, die er uitsprong, nam een bad, dat zeer lang van duur was. Onmiddellijk was er hulp aanwezig en door het aantrekken van den kabel werd do ballon naar den wal getrokken. Het bleek, dat hjj over eene groote lengte was gescheurd. Alle reizigers kwamen gelukkig met den schrik en een onvrijwillig bad vrij. Bijna de geheele Luiksche bevolking was getuige van dit ongelnk, dat boven verwachting goed is afgeloopen. Nederland. Maastricht, 26 Mei. Behalve de reeds vermelde gift van f 1500 ten behoeve der armen, heeft H. M. de Koningin-Regentes nog de volgende schenkingen gedaan, als: aan de gemeenteboden f 150, aan de politie f 150, aan de muziek der schutterij f 150 en voorts aan het muziekkorps van het 2de regfc. inf. f 150. G raven hage, 27 Mei. Aan hetScheve- ningsehe strand heerscht thans groote bedrijvigheid. Tal van werklieden herstelt er het dezen winter weggeslagen strandriool naar 't Waterververschings- kanaal, zandtreinen rjjden af en naar en van 't Kurhaus voor de zandstorting langs den afgeslagen duinrug, andere treinen voeren van het station van den Hollandschen stoomtram groote blokken steen en ander materiaal aan voor de aan te leggon hoofden. Bij een en ander komt het gereedmaken der schniten, die de schrobnetvisscherij eindigen om op de haringvisscherg te gaan en het victualiseeren van die bodems, terwijl daarbij nog de drukte komt van de aankomende on ter schrobnetvisscherij af gaande schniten, met den visch-afslag. Eindelijk de opstelling van het Kurhaus van de montagne russe, winkelgalerij en andere gebouwtjes, waarvan een deel nog wacht op 't herstel van het weggeslagen hooge duingedeelte. Uit de gerechtelijke schouwing van het ljjk van den op zijn bed dood gevonden smid K. te 's Gravenhage is gebleken, dat hier niet aan een misdaad is te denken. In den vroegen ochtend van Maandag is aan het strand te Scheveningen, ter hoogte van het Paviljoen, aangespoeld het lijk van een als heer gekleed persoon, dat in een zeer ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde, zoodat het aangezicht onkenbaar was. Het lijk was gewikkeld in een cocosmat. Daar er Dnitsch en Oostenrjjksch geld op bevonden werd, vermoedt men, dat het een dren keling was van de »Elbe". '8 Gravenhage, 28 Mei. Tweede Kamer). De Kamer is heden te 21/» uur bijeengekomen tot hervatting der werkzaamheden. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen wets ontwerpen en Regeeringsbescheiden, meerendeels reeds gepubliceerd. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De ontvangst van generaal Vetter op Zaterdag namiddag te I u. 23 zal geschieden op het gewone perron van de Hollandsche spoor, waarvan een gedeelte, zoomede eenige wachtkamers, znllen wordon gereserveerd. Van regeeringswege zal den generaal tevredenheid betuigd worden voor den goeden afloop van de onder zjjne leiding volbrachte expeditie. Vervolgens zal door een commissie, bestaande nit grootofficieren der Kroon, de presidenten van de hooge staats- en rechterlijke colleges, de inspecteurs van leger en vloot, alle hier aanwezige oud-gouver neurs-generaal, oud-vice-presidenten van den Raad van Indiö, oud-legercomraandanton, ministers van staat, den gouverneur der residentie, den Commissaris der Koningin en den burgemeester, de generaal worden welkom geheeten, terwijl hem de eerewjjn zal worden aangeboden. De stafmuziek der grenadiers en jagers zal de ontvangst met de volksliederen opluisteren, terwjjl in een open rijtuig do generaal naar het hótel De Onden Doelen zal geleid worden. Naar men verneemt worden de correspondenties tnsschen de betrokken autoriteiten in zake den zeeroof, op het Nederlandsche schip »Anna" gepleegd, nog steeds voortgezet en zou deze quaestie weldra in den ministerraad een pnnt van beraadslaging uitmaken. Men verzekert dat de Regeering besloten is tot het zenden van de >Johau Willem Friso" en de »Van Spejjk" (die uit Indiö terngkeeren) naar de kast van Marokko, om voldoening te eischon voor den op de >Anna" gepleegden zeeroof. Ook do Alkmaar" en de »Atjeh" zouden, na het bezoek aan Kiel, tot dat doel beschikbaar zijn. ■Icllevoetslliis, 27 Mei. Hr. Ms. monitor •Matador", commandant de kapt.-lnit. ter zee J. Cardinaal, heeft heden nacht zijn oefeningstooht aanvaard. Deze bodem gaat in zee zjjne schiet schijven inzetten, om daarna over Brouwershaven, Zierikzee en Wemeldinge naar Dordreoht te stoomen. Den 4en Juni keert het schip te Hellevoetsluis terug. Vligsingeil, 28 Mei. De Gemeenteraad heeft aan den heer J. Th. Roland verpacht den gevangen toren, ten einde daarin een »taveern" te vestigen. Deze gevangentoren, welke door zijn eigenaardigen bouwtrant dadelijk in het oog valt als men den Noordzee-bonlevard bewandelt, is sedert verleden jaar geheel gerestaureerd en heeft thans hetzelfde aanzien als vóór 1809, toen de Engelscben Vlissingen bombardeerden. Vroeger diende dit gebouw tot verdediging van de oude vesting, thans is daarin evenwel de oudheidskamer gevestigd. Door de ruiten hiervan heeft, men het schoonste gezicht op de Schelde. Boven op den toren is een platform, waarvan men een zeldzaam schoon panoramagezicht heeft over land en zee. Uit het algemeen depot van discipline te Vlissingen zijn Zaterdag weer een viertal soldaten Een hunner werd spoedig gevat, doch do overige drie ontkwamen en bezochten het bosch om het slot Ter Hooge, waar zij werden gesignaleerd. Na een tocht door eenige sloten en wateringen werd een hunner gearresteerd en door den veldwachter druipnat in de kazerne te Middelburg gebracht. Zondag morgen werd hij onder geleide naar Vlissingen overgebracht, doch het bleek dat hij daarin weinig aantrekkelijks vond, althans hij ont- suapte aan zijne geleiders en 9prong te water aan den nieuwen Vlissingschen weg, zwom enkele malen de leiding over, doch werd weder op bet droge gehaald. In Vlissingen gekomen, weigerde hij verder te gaan, werd echter door zijn geleiders mot veel moeite daartoe genoodzaakt en in de bomvrije kazerne bezorgd, waar men hem het passagieren zeker wel zal afleeren. Twee der deserteurs kwamen Zondagnacht te Wemeldinge en werden daar gearresteerd. Heden ochtend zijn zij onder politiegeleide weder naar Vlissingen gebracht. Zondagochtend deserteerde wederom een dier klassianen", ditmaal, terwijl de troep onder geleide naar de Ned. Herv. kerk ging. Onmiddelljjk liepen een sergeant en twee soldaten hem achterna, doch door zijstraatjes wist hjj te ontkomen. De vluchteling kwam tijdens de godsdienst oefening in de Geref. kerk en wilde d&ar door de kosterswoning verder, omdat de straat, waarin de kerk staat, doodloopt. Aan het bevel om zich gedurende den dienst stil te houden voldeed hij, in de hoop daarna zijn vlucht te kunnen vervolgen. Die hoop werd echter niet vervuld, want bij het uitgaan van de kerk kwam de patrouille om hem te arresteeren. (Af. Ct.) Terneiizeil, 28 Mei. De heer Nelemans heeft zjjn ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Goes, 28 Mei. Tengevolge het bedanken van den heer U. J. Huvors moet in het hoofdkiesdistrict eene nieuwe verkiezing plaats hebben voor de Prov. Staten. Deze is door Ged^taten bepaald.op.5 Juni, de herstemming zoo noodig op 19 Juni. De liberalen te Goes hebben den heer Izak D. Fransen v. d. Putte candidaat gesteld. Te Kapelle werden van anti-revolntionaire zjjde 11 stemmen uitgebracht op den heer Oggel en 4 op den heer J. Oele Hz. te Kapelle. Maandagavond had het eerste concert plaats van »Eupbonia" voor zjjne leden. Het programma bevatte verscheidene schoone nommersmaar vooral voor dames was het nog wel wat frisch in de buitenlucht. Daarvan kan men het bestaar natuurljjk geen grieve maken. Integendeel, het verdient lof, omdat het den primeur van de nieuwe ingestudeerde stukken aan zijne leden geeft. B. Slimmen, geboren te Goes, thans korporaal bij de huzaren te Venlo, verwierf tijdens het bezoek der Koninginnen aan die plaats den hoogsten prijs voor wedrennen door manschappen en korporaals. Dien prijs, bestaande uit een zilveren horloge met dito ketting, en waarin de naam van H. M. is gegraveerd, ontving hjj nit de handen der jonge Koningin. Tot bewaarder in de strafgevangenis te Goes, is uit de 29 sollicitanten, die zich voor die betrekking hadden aangemeld, tijdeljjk voor één jaar door den Minister van Justitie benoemd Gerard Rottier, wonende to Goe6. kapelle, 28 Mei. De liberale kiesvereeniging stelde gisterenavond tot voorloopigen candidaat voor de a 8. verkiezing van een lid der Provinciale Staten, den heer J. N. Elenbaas, burgemeester te Krabbendjjke. ColijiiNplaaf, 29 Mei. De gemeenteraad benoemde lieden tot gemeente-geneesheer de heer A. Aaltsz van Schiedam. fttaveillgtfe. IQ Gene Maandag alhier gebonden vergadering van ingelanden van hot calam. water schap Stavenisso", werd rekening en verantwoording gedaan ovor het dienstjaar 1894/95. De inkomsten bedroegen f 1570.67, de uigaven f 1334.01, zoodat do rekening sloot met een saldo van f 236,66. Vastgesteld werd do begrooting voor 1895/96, in ontvangst en uitgaaf op f 1471,60. Als leuen van den djjkraad werden herkozen de hooren C. Tuijnmon alhier, Mr. J. v. d. Lek de Clercq te Middelburg en A. Gaakeer te St. Maartensdjjk. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. do Visser te Leiden, werd benoemd de heer J. W. Wagtho, rentmeester van het Kroondomein te Tholen. In eene dergelijke vergadering van den polder •Oud-Kempens Hofstede" bleek uit de rekening over 1894/95 dat de inkomsten bedragen hadden f 7248.63, tegon een uitgaaf van f 6683,57s, zoodat er een saldo is van f 565,05s. De begrooting voor 1895/96 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op /"6223,73s. Als djjkraadslid werd herkozen de heer H. van 't Hof alhier. $4avenig0C. In de vergadering van de ingelanden van den nieuwen polder (annex Stavenisso) bleek, dat de inkomsten over 1894/95 bedragen hadden f 1573,93s, tegen een uitgaaf van /"1278,01s, zoodat hier een goed slot is van f 295,92. De be grooting voor 1895/96 word in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1520,50'. Xlerlkzce, 28 Mei. Gisterenavond ten 8 ure hield de Vereoniging Onderling Hulpbetoon" alhier hare 23ste janrijjksche vergadering in het »Huis van Nassau". Behalve 5 donateurs waren een 20tal leden aan wezig. Bij afwezigheid van den voorzitter, de heer W. Koole, nam de vice-voorzitter, de heer J. Gloude, het presidium waar. Deze heette de aanwezigen welkom en verzocht den secretaris, den heer J. W. V. Labrand, voorlezing der notulen van de vergadering in het vorige jaar. Na goedkeuring daarvan, bracht deze verelag uit over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek, dat de ontvangsteu hebben bedragen f 3086,14, de uitgaven f 2884,24, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 201,90. Onder de uitgaven komt voor een bedrag van f 2553,60, uitgekeerd aan 118 zieke leden. De geheele bezitting van de vereeniging bedraagt thans f 10793,48. Bij het uitbrengen van het jaarverslag werden herdacht de overleden bestuursleden, de HH. M. Boogaart en A. Keiler. Laatstgenoemde was een der eerste leden dezer Vereeniging, terwijl de hoer Boogaart 11 jaar lid was geweest. Eene dankbare hulde werd hen gebracht voor hetgeen zjj in hot belang der Vereeniging hadden verricht. In hunne plaats werden tot commissarissen ge kozen de HH. Jac. Hogerhejjde en D. Elscot, terwjjl de aftredende HH. P. Papeveld en J. Glonde werden herkozen. Het ledental is volgons het verslag met 17 ver minderd en dat der donateurs met 1. Bij de gewone omvraag ontstond eenig debat over de wjjze van uitkeering, en zulks in 't bjjzonder omtrent personen, die, hoewel niet ziek zjjnde, wegens ouderdom als anderszins niet meer in staat zjjn hunne gewone werkzaamheden te verrichten. De vergadering kenmerkte zich dit jaar niet door eon bjjzonder goeden geest. Wjj willen hopen, dat die geest van eendracht, die haar steeds bezielde, spoedig moge wederkeeren. Dat toch werkt in het belang der zaak, alzoo in het belang der werklieden. Uit het verslag, hierboven genoemd, bljjkt dat er 1 donateur is verloren. Wie helpt die plaats aanvullen Er mogen er ook meer dan één komen, we verzekeren het U. Het doel der Vereeniging is goed en «lke donateur is welkom. Men schrijft ons Sedert de vorige week is de dichting van de doorbraak te Strjjen voltooid en is het werk op geleverd. De bewoners van het dorpje zijn weer voor het grootste gedeelte in hunne in December ontvluchte huizen teruggekeerd. De mannen vinden hun werk in het herstellen van wegen en slooten, terwijl de vrouwen in naburige polders werk gaan verrichten. Nog altijd wordt de toekomst van dezen polder met bezorgdheid tegemoet gezien, omdat de zeedjjk alles behalve goed gefundeerd schjjnt te wezen. Maandag althans heeft het dijkbestuur van Poortvliet het weder noodig geoordeeld den ingenieur uit Zierikzee tot overkomst nit te noodigen en ongeveer 40 man aan 't werk te stellen, ten einde de zwakke punten te doen versterken. Op kleinen afstand van de pas gesloten doorbraak zag men op onderscheidene plaatsen het zeewater met zand aan de landzijde door den djjk komenwaaruit blijkt dat de toestand niet betrouwbaar is. Maandag moest tot 's avonds 8 uur gewerkt worden. Ingetrokken is de aanstelling tot rjjksveld- wachter-jachtopziener, ter standplaats Veere, van L Troost te Zuid-Beierland. Aangesteld is tot rjjksveldwachter-jachtopziener A. van Rjjswgk, schipper en visscher te Brielle (standplaats Veere). Maandagmorgen werd te Domburg een ongeveer 72-jarig djjkwerker van Westkapelle door een geladen wagen overreden, waardoor een zijner beenen ge broken werd en hg nog ©enige kneuzingen bekwam. De ongelukkige werd onmiddelljjk naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Teleurstellingen voor 's Rijks schatkist! Nn de opbrengst der middelen over April bekend is, weten we ook zoo schrijft de Boodschapper hoe het met hot aanvankelijk resnltaat van de belasting-hervorming van Pierson staat. Immers met I Mei kan geacht worden, dat zoo ongeveer alles van de vermogens- en bedrijfs belasting is betaald. En nu bljjkt, dat de ver mogensbelasting over 1894—'95 nog minder heeft opgebracht dan in het eerste jaar. Dat is zeker bedenkelijk. Dat de opbrengst over 1893'94 zooveel tonnen minder bedroeg dan waarop door Pierson bjj zjjn plannen was gerekend, was erg en viel zeer tegen bij hen, die met het werk van dien Minister zoo bijzonder ingenomen waren geweest. Maar men hoopte nog dat het wel beter zou worden. Alle begin was moeieljjk; volen waren door de mazen van den fiscus ontsnapt de contrölo kon niet zoo dadeljjk voldoende zijn en de ambtenaren hadden tjjd noodig om zich behoorlijk in de wet in te werken. Wanneer slechts het tweede jaar achter den rug was, dan zou het bljjkendat de opbrengst aanmerkeljjk hooger zon zijn. Het is, helaas! anders uitgekomen. In plaats van meer heeft de vermogensbelasting nog minder op gebracht. En met het oog op den financiöelen toestand des lands mag dit met reden bezorgdheid wekken. Temeer, omdat ook de bedrijfsbelasting niet is meegevallen. Van den aanvang af is door ons met meerderen voorspeld, dat die belasting niet zooveel zou opbrengen als het patent, dat in het laatste jaar ongeveer 44 ton in de schatkist wierp. Doch in do beido Kamers is door den Minister van FinanciBn de verwachting uitgesproken, dat het nog wel gaan zou, dat de bedrijfsbelasting wel zoo ongeveer 44 ton zon opbrongen. En zie de op brengst is nog niet eens 40 ton of 4 millioen. Derhalve een tekort van ruim 4 ton. Alweer dus een tegenvaller voor de schatkist, die waarlijk niet veel missen kan. En met het oog op de teleurstelling, die de vermogensbelasting in het tweede jaar gaf, is het te vreezen, dat de bedrjjfsbelasting het volgende jaar nog minder zal opbrengen. Aan verlichting van den belastingdruk, aan af schaffing van do rijks-tollen, die toch stellig door Pierson beloofd was, valt dus vooreerst niet te denken. Dat ziet er dus uiet bemoedigend uit. IntuBschen hebben wij nimmer anders gedacht. Een belasting, die de liberalistische geljjkheids- theorie tusschen steden eu platteland huldigt, kan onmogeljjk meevallen; vooral waar zoovele grove gebreken in do wet te constateercn zijn. De belastinghervorming van den heer Pierson hoeft waarljjk nog niet veel voordeel oangebracht. De kroeghouders hebben te jubelen; maar de burger, die van een vast tractoment heeft te leven, vindt alle redenen om over die hervorming te klagen. Waar moet het heen, als de beide belastingen blijven tegenvallen Met het stoomschip »Bromo", welk stoomschip Donderdag 30 Mei a.s. te Rotterdam kan verwacht wordon, repatriëeren 32 militairen, waarvan 17 militairen aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deelgenomen on de navolgende militairen gewond geweest zjjn, alsfuselier H. C. Dircks, die 18 November 1894 hjj de verovering van Tjakra- Negara een schot door den linkerwjjsvinger kreeg; de fuselier J. B. Maroten, die 29 September 1894 bjj do verovering van Matarara een schot in het linkeronderbeen bekwam, en F. L. Nijpels, die 26 Augustus 1894 hjj Mataram eon schot door den linkerbovenarm kreeg. Deze militairen verlaten den dienst met een gagement ad f 400 's jaars. De fuselier H. C. Dircks is voor zjjn gedrag op Lombok benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hij is geboren den 19 September 1862 te Zingst, Pruisen, en trad den 21 Januari 1885 bij het Indische leger in dien9t. De zaak tegen den burgemeester van Sliedrecht heeft den loop genomen, die men daar ter plaatse verwacht juister misschien gevreesd heeft. Te Sliedrecht werden hieruit ernstige moeieljjk- heden gevreesd. Zelfs de gemeenteraad heeft in een adres aan den minister niet verheeld, dat een even- tüeele terugkeer van den burgemeester in zijn gemeente gevaarljjke gevolgen kan hebben, zoowel voor de verhoudingen in de gemeente als voor do openbare rust. Vandaar dat een sterke aandrang uitging om den minister te bewegen maatregelen te nemen. Reeds vroeger was door eenige bladen betoogd, dat het niet aanging een burgemeester, die eenige maanden in voorloopige hechtenis door bracht, te handhaven in zjjn betrekking. Voor de Regeering zeker een lastige zaak. Een burgemeester te ontslaan, wijl een ernstige verden king op hem heeft gernst, gaat niet aan, terwijl aan den anderen kant met het belang der gemeente rekening dient te worden gehouden. Te Rhenen werd Zaterdagmiddag door den bjjna 99jarigen heer M. W. van de Waal de eerste steen gelegd voor de nieuwe stoommeubelfabriek, welke voor rekening van zijne kleinzoons, de heeren G. J. van de Waal Jr. en R. van de Waal, wordt gebouwd. In een open rijtuig kwam de nog krasse grijsaard op het terrein, even buiten de oude Westpoort aan den straatweg gelegen, waar zeer vele familie leden eu belangstellenden tegenwoordig waren, om van dit zeldzaam en merkwaardig feit getuige te zjjn. Toen de heer van de Waal met vaste hand den gedenksteen geplaatst bad, ging een algemeen gejuich op en werd de oudste inwoner van Rhenen geluk gewenscht met deze plechtigheid. De 99jarige heer van de Waal geniet nog de beste gezondheid, herkent dadeljjk nog bekende stadgenooten en onderscheidt zich nog door een helder geheugen en een opgewekten geest. Uit een goede bron kan de Asser Crt. mede- deelen, dat de helft van het kapitaal, noodig voor het stichten van een landkolonie door het Leger des Heils, bijeen is. Er worden thans drukke onder handelingen gevoerd over den aankoop van terreinen voor deze inrichting. Zoodra de kolonie in exploi tatie is gebracht, heeft men het plan in den omtrek van Veenhuizen, bjjv. Assen of Steenwjjk, plaatsen alwaar vele ontslagen bedelaars der Rijkswerkinrich ting komen, een post te plaatsen, ten einde de ontslagen kolonisten te verzoeken zich disponibel te stellen voor het maatschappelijk werk van het Leger des Heils. De bedelaars en gevangenen worden na opneming in een Doorgangsbuis geplaatst, van waar zjj later, met eigen goedvinden, naar de landkolonie worden overgeplaatst. Door dezen maatregel zal mettertijd de bevolking der Rijkswerkinrichting te Veenhuizen belangrijk kunnen worden verminderd; Verleden week Zondag is vanwege de justitie te Groningen aan onderscheiden herbergiers te kennen gegeven, de deuren van hunne huizen des Zondags tot des avonds 7 uur gesloten te houden. De Asser. Ct. weet nu te melden, dat het voor nemen bestaat om art. 3 der Zondagswet op alle drankhuizen toe te passen, en voorts, dat het tevens allen winkeliers zal worden aangezegd dit op grond van art 2 der Zondagswet dat zij hunne waren niet mogen uitstallen, noch met open denren verkoopen. Tegen hen, die zich niet mochten willen onder werpen aan de handhaving der Zondagswet, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Als een gevolg der handhaving van art. 3 der Zondagswet, kon men op de deur van een der café's, eerste rang, te Groningen het volgende lezen •Daar art. 3 der Zondagswet te Groningen wordt toegepast, verzoek ik de geöerde bezoekers dedenr achter zich te sluiten". Zondag werd de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door 13,000 betalende bezoekers. De aangekondigde internationale tentoonstelling van katten, die op 15 en 16 Juni in een der ge bouwen van de wereldtentoonstelling zou worden gehouden, zal wegens te weinig inschrijvingen niet plaats hebben. Te Amsterdam vertoeft thans de heer Jacob Koton, een Rus, die 25 jaren als banneling in Siberië doorbracht en viermaal vluchtte, den laatsten keer met goed gevolg. De heer Koton heeft het voornemen in ©en voordracht zjjn wedervaren te verhalen. Hoe gevaarljjk en ongepast de grap is, om iemand te doen schrikken, is weder te Winschoten gebleken. Een 18-jarig meisje aldaar is, doordat plotseling iemand uit den wal eener sloot voor haar kwam springen, bewusteloos neergevallen, welke toestand, nadat zjj thuis gebracht en weder bij kennis gekomen was, herhaaldeljjk terugkeerde. Eerst den volgenden dag kon het meisje weder eenige woorden spreken. Thans is haar toestand zooveel verbeterd, dat er geen vrees meer bestaat, dat de gevaarljjke aardigheid nog droevige gevolgen zal hebben. Te Winschoten is Zaterdag gevankeljjk binnengebracht en naar het huis van bewaring overgebracht Eltjo K., uit Nieuwe Schans, die verdacht wordt van diefstal. In het bijzijn van zjjne bruid en wederzjjdsche familie werd K. gearresteerd, juist op het punt dat hij in het huweljjk zou treden. Een 75jarig kreupel moedertje heeft zich vervoegd bjj den voorzitter der arr.-rechtbank te Winschoten, om verlof tot het instellen van een eisch tot echtscheiding. Te Karken, bjj Posterholt (L.), is Vrijdag eene vrouw door den bliksem gedood. Tijdens een hevig on weder is Zaterdag onder Echt de bliksem ingeslagen ten huize van den winkelier G. Br, waardoor brand ontstond in eene loods, grenzende aan zjjne woning. De loods met den inhoud werden verwoest. Zondagavond kregen de werklieden J. E. en H. B., omdat hunne kinderen-elkander plaagden, twist op den Velperweg onder Velp. Het liep op eene vechtpartij nit. B. kreeg bjj deze gelegenheid een steek aan den hals, men zegt met een ververs- stopmes. Maandagavond overleed hjj aan de gevolgen der bekomen verwonding. De verelagene laat eene weduwe na met negen jonge kinderen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. NI. Maarlciasflfik, 28 Mei. Door het Bestuur van den Muijepolder werden gisteren aan besteed: de vornieuwings- en jaarljjksche onderhouds werken aan de waterkeering van bovengenoemden polder. Ingeschreven werd door de heerenA. Langejan Hz., voor f 1378; M. Polderman, voor f 1365; F. P. J. Polderman, voor f 1343- J. van Oost Az., voor f 1335. Laatstgenoemden is als minsten inschrijver het werk gegund. Alle inschrijvers wonen te St. Maartensdijk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1