PINKSTERTARIEF Schroefstoomschip „SCHELDE". en zich met een kaartspel bezig hielden. Zij vroegen den kastelein een bankbiljet van f 200 voor ben te wisselendeze, niets kwaads vermoedende, gaf hun te kennen dit niet te kannen doen, doch bij zou hun wel f 40 willen voorschieten en later gaf hy nog eens f 40. Intusschen was het sluitingsuur daar on moesten zjj zich verwijderen, maar zij zouden den volgenden ochtend terugkomen en dan wel afrekenen. De heeren laten echter te vergeefs op zich wachten en de nieuwe kastelein is zjjn f 80 kwijt. Te Rotterdam is door de Dordrechtsche politie opgespoord en aangehouden de 24-jarigo gehuwde J. v. d. B., uit St. Nicolaas (Bolgiü), die wegens aanslag op de eerbaarheid door een Bel gische rechtbank was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Deze persoon, die reeds eenigen tyd op grooten voet te Dordrecht leefde en zijn verder verbljjf te Dordrecht onveilig achtte, had zich toen naar Rotterdam begeven, waar hij in een koffiehuis werd aangetroffen en in hechtenis genomen, om aan de Belgische Regeering te worden overgeleverd. IJxentlfike. Ëen gareelmakersknecht begaf zich op Hemelvaartsdag naar Gent, naar het meisje, dat hem ontrouw was geworden en nu verkeering met een ander had aangeknoopt, loste een paar revolverschoten op haar, die onmiddellijk neerviel. Oogenblikkelijk schoot hij daarop zich voor 't hoofd, zoodat de dood volgde. Het meisje was niet dood en alleen maar gekwetst -, zij is herstellendo. Middel burg, 25 Mei. Door Gedep. Staten van Zeeland is de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Goes, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Huvers, die voor Middelburg aannam, bepaald op Woensdag 5 Juni en herstemming, zoo noodig, op Woensdag 19 Juni. Bij de laatste loting voor de nationalo militie had te Middelburg een geval plaats, dat voor den betrokkene onaangename gevolgen heeft gehad. Men schrgft daaromtrent het volgende aan het IlandeltU. Een loteling, die een dienstplichtig nummer had getrokken, kwam by den militieraad reclameeren wegens broederdienst. De militieraad verklaarde hem dienstplichtig, omdat zijn broeder was ontslagen uit den dienst, wegens gebreken in den dienst ontstaan. De betrokkene beweerde, dat zijn broeder was ontslagen wegens gebreken in en door den dienst ontstaan. Men deelde hem mede, dat by binnon 10 dagen in hooger beroep kon komen by Ged. Staten. Hy heeft daar echter geen gevolg aan gegeven. In Januari, toen de militieraad zitting hield ter keuring van rempla<;anten en nummerverwisselaars, verschijnt ter keuring als remplaqant het jonge mensch in quoestie. Men deelt hem mede, dat by niet kan aangenomen worden als reraplaijant, daar hg dienstplichtig is. Men vraagt hem: waarom zjjt ge niet op de tweede zitting verschenen? waarop hij antwoordde, dat de burgemeester van Vlissingen hem gezegd had, dat hot niet noodig was, daar zijn broeder was gepensioneerd wegens gebreken in en door den dienst ontstaan. Op verzoek van den militieraad begaf by zich naar Vlissingen om de bewuste stukken ter overtuiging te gaau halen. Hij voldeed er onmiddellijk aan en de militieraad erkende de juistheid, doch kon er niets aan doen. Hg wendde zich daarom met een adres tot de Koningin-Regentes, waarop gunstig werd geadviseerd door den Commissaris der Koningin, door den militieraad en door den burgemeester van Vlissiogen. Niets mocht evenwel baten; de jongeling, die remplaijant had willen worden, om met het geld daarvan een hypotheekje op het huisje van zjjn moeder af te lossen, werd ingeljjfd en is thans dienende. De oorzaak van het gobearde is te wjjten aan een schrijffout aan het ministerie met hot woordje niet begaan en aan den burgemeester van Vlissingen, die den betrokkene adviseerde niet naar de tweede zitting van den militieraad te gaan, als zjjnde onnoodig. De oorzaak van deze zaak schijnt te liggen zoo wel aan den betrokken persoon als aan enkele autoriteiten. C*OC0, 26 Mei. Ingelanden uit den Goeschen polder ontvangen over 1894 f 4,50 per Heet. uit het goed slot der rekening over dat jaar. Het verzoek der timmermansknechts, om 2 3 cent meer loon per uur, is door de bazen gedeeltelijk ingewilligd; het loon wordt met één cent per uur verhoogd. Wolfaartsdii k, 25 Mei. Door de royale giften van den heer Burgemeester en den President, den heer Adr. van de Linde, is het muziekgezel schap »Wolferts-fanfare" in het bezit gekomen van een prachtig vaandel. Op plechtige wijze is zulks heden aangeboden en met erkentelijkheidals blijk van bijzondere belangstelling, aanvaard. Hier mede nu versierd, en verrijkt met de beide reeds verworven medailles, heeft het gezelschap, waarbij al de bestuursleden zich hebben aangesloten, heden avond eene muzikale wandeling door een deel der gemeente gemaakt, en wel over Oud-Sabbinge en door Oostkerke, hetgeen een massa menschen, zoo oud als jong, op de been heeft gebracht. IBrulnigge, 25 Mei. In de gisteren ge houden vergadering van den gemeenteraad werd verslag uitgebracht van het onderzoek door de daartoe benoemde commissie der rekening van het Burgerlijk Armbestuur en deze daarna goedgekeurd. Besloten werd tot af- en overschrijving van f 3,15 op de begrooting van 1894 en tot wijziging der begrooting van 1895, door toevoeging van f 75 verplegingskosten van een armen krankzinnige, inmiddels overleden, in het gesticht voor krank zinnigen te Dordrecht. Op een adres van P. Ockerse Cz. alhier, om afschrijving van havengeld over 1894, wegens het verruilen van een vaartuig, werd gunstig beschikt. Van Gedep. Staten was goedkeuring ontvangen der verordening op de vloedplankon. Besloten werd tot het maken van een houten Bchutting langs de straatzgde van het erf van het poBt- en telegraafkantoor en in besloten zitting werd het kohier van den hoofdelijken omslag over 1895 behandeld. Niets meer te behandelen zijnde, werd daarna de zitting gesloten. Klcrlkzce, 27 Mei. Ons Harmoniegezelschap >Kunst en Eer" gaf Vrijdagavond in «Parklust" en Zondagavond in den tuin van »Ons Genoegen" hare eerste Zomer-Concerten, onder directie van den nieuwen directeur, den heer 8. Klimmerboom. Eene beoordeeling dezer Concerten zullen wij voor ditmaal niet geven, want al spoedig zou ons toegeworpen kunnen wordennieuwe bezems vegen flchooa". Toch kunnen wjj gerust verklaren, dat da heer Klimmerboom thans reeds heeft bewezen dat hg in elk opzicht de rechte man op de rechte plaats is, en voor »KunBt en Eer" een waardig opvolger van den heer Ezerman zal zijn. Een woord van hulde aan den heer KI., na afloop van het Concert in den tuin van den heer Verwer, door een der Bestuursleden uitgebracht, was dan ook wel verdiend. Door ingelanden van den polder Waarde" zijn twee voordrachten opgemaakt, ééne voor dijk graaf, noodig door het overigden van den heer H. C. Poleg, en ééne voor gezworen door het aftreden van den heer C. Dijl. De voordracht voor djjkgraaf bestaat uit de heerenJ. Butegn, Krabben cl ij ko, J. L. van Overbeeke en J. Weststrate, beiden Waarde; en die voor gezworen uit do heeren: C. Thorenaar en Chr. Verstapte Jz., beiden Waarde, en Joh. v. Nieuwen- huijzen, Kruiningen. Aan den heer C. Dijl, die niet meer herkozen werd tot gezworen, is voor zjjn leven een jaarljjksch pensioen toegekend van honderd gulden. Een geruststellend bericht voor onze huis moeders, die in den laatsten tijd zeer klaagden over de verhoogde petroleumprijzenkomt uit Indiö: In Tamiang kwam na twee voet borens olie van goede kwaliteit met kracht opzettenaan de Oost kust van Atjeh zjjn overeenkomsten gesloten met de hoofden, om de aldaar talrijk voorkomendo olierjjke terreinen te ontginnen. De ruwe petroleum wordt door een der Atjehsche hoofden per emmer ver kocht en deze heeft daarvan een aardig inkomen. Vooreerst dus nog geen gebrek aan petroleum! Bij gelegenheid dat in eene kleine gemeente in Noord-Brabant dezer dagen een nieuw raadslid zou gekozen worden, zat het stembureau reeds eenige uren bjjeen, zonder dat er een kiezer kwam opdagen, ja, het ging reeds naar drieën (om 5 uur werd de bus gesloten), en nog wachtte men tever geefs. De beide stemopnemers hadden ook nog geen stem uitgebracht, omdat ze het omtrent den persoon niet eens konden worden, terwjjl de voorzitter geen stemgerechtigde was. Het werd halfvijf, en nog was do bus leeg! Toen kon do voorzitter het niet moor uithoudenop allerlei wjjzen trachtte hy zjjn beide collega's bjj elkander te brengen: anders werd het immers herstemming, en hg slaagde or eindeljjk in door hen op een dorden persoon te wijzen. »Ja", zei oen der wethouders, «die komt nog al ergens, want ik heb hem laatst nog op den molen gezien En zoo kwam doze er met algemeene stemmen door. Te Njjmegen wil men oono commissie vormen, ten doel hebbende te trachten om bjj de troons bestijging van Koningin Wilhelmina aan H.H. M.M. aan te bioden eene naar de eischen des tjjds in te richton villa op een nader uit te kiezen riant gelegen terrein bjj Njjmegen. lomand, die na het verlaten der apartementen door HH. MM. de Koninginnen het hotel Keizer Karei te Njjmegen bezocht, ontdekte een aantal kleino snippertjes papier, op een waarvan hjj een W geschreven vond. De overige snippertjes zorg vuldig verzamelende, kou hjj daarmede den met eene duidelijke hand keurig geschreven naam «Wilhelmina samenstellen. Do bezittor van de handteekening onzer Koningin is voornemens deze als een herinnering aan Harer Majesteits verblgf te Njjmegen zorgvuldig te bewaren. Een liefhebber bood reeds f 100 voor deze hand teekening. H. M. de Koningin-Regentes heoft f 1000 toegezegd voor de algemeene armen te Tilburg. Voor de betrekking van plantsoen-opzichter te Delft, waaraan een jaarweddo van f 700 is ver bonden, benevens vrije woning, hebben zich ruim 140 sollicitanten aangemeld. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van gemeente-architect te Maassluis bedraagt 43. Zierlkzce, 25 Mei. Heden namiddag ge raakte het 8jarig zoontje van C. Laven, spelende op do Nieuwe Haven, in het water. W. Botbjjl sprong geheel gekleed te water en mocht den jongen op het droge brengen. Do knaap is er alzoo met een nat pak afgekomen en heeft misschien alleen wat vroeger Zaterdagavond gehouden, dan hg en zjjne ouders voornemens waren geweest. Vrjjdag is een 7l-jarige smid, wonende Smidsplein in Den Haag, dood in zijn bed gevonden met een bloedende wondo aan den neus. Daar de ontboden geneeskundige den dood toeschrijft aan gepleegd geweld, is het lijk door de politie in beslag genomen om gerechteljjk te worden geschouwd. Zestig jaar diaken Een zelden voorkomend jubilé herdacht de heer S. G. Gercama, te Boer (Franekerndecl). Op 17 Mei j.l. was hjj daar juist 60 jaar onafgebroken diaken, welke betrekking de nu 86-jarige al dien tyd trouw en nauwgezet vervulde. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Te Middelburg is aanbesteed het onderhond van den grooten provincialen weg door Zuid-Beveland (raming f 1400). Inschrijvers: J. de Jonge te Biezelinge f 1558, A. Foudraine te Goes f 1530, P. Dronkers te Kapelle f 1525 en C. de Wilde te Kattendjjke f 1380. Laatstgenoemdo is aannemer. Bij de aanbesteding op j.l. Vrijdag van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de werken aan de zceworiug aan den cal. Burgh- en Westlaudpolder, dienst 189%0, hadden met den laagsten inschrijver, den heer H. J. Romeijn to Burgh, voor f 5998, ingeschreven de heeren: P. Bezujjen te Duivendijke, voor f 6047P. Vink te Noordgouwo, voor f 6064C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 6087; A. van Popering te Bruinisse, voor f 6294. Ellcilicct. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle werd, ten verzoeke van de erf genamen van wijlen do echtelieden L. Blom Pz. en Tona de Oude, in de herberg van P. van Lange- raad verkocht: De opstal van een huis f 270idem vau een landbouwschuur f 180; idem van een wagenhuis f 110; erf, .tuin en boomgaard, groot 31 A. 30 c.A., voor f 300; erf en tuin voor f 275. 75 A. 70 c.A. bouwland voor f 450; 1 Heet. 07 A. 90 c.A. bouwland voor f 42531 A. 70 c.A. bouwland voor f 451de laatste 3 perceelen per 41 A. 68 c.A. Een hnis, ingericht tot 2 arbeiderswoningen, met erf, tuin en 2 stukken bouwland, groot 78 A. 60 c.A. voor f 1600. 1 Heet. 60 A. 50 c.A. weiland voor f 435; 2 Heet. 69 A. 20 c.A. weiland voor f 3702 Heet. 98 A. 80 c.A. weiland voor f 375; 2 Heet. 47 A. 20 c.A. weiland voor f 361de laatste 4 perceelen per 41 A. 68 c.A. En ten verzoeke van den WEd.Gestr. Heer Mr. D. J.Wolfson te Zierikzee, als curator in 't faillisse ment van F. v. d. Bout Tz. te Eikerzee, het tiend recht op 1 Heet. 28 A. 90 c.A. bouwland onder Eikerzee voor f 70; alles buiten 8% onkosten. Te Borsele werd door notaris J. de Vos voor J. Kievit geveild een hoefje met tuin en boom gaard, samen groot 9 Heet. 30 Aren 20 Cent., kooper L. van Bosse te 's Heer-Arendskerke voor f 5005. L4NOBOUW. Van oudsher is Walcheren het boonenland bij uitnemendheid. Witte, bruine, groote, kleine boonen voor menschen en boonen voor paarden, aan stokken, aan rijzen en zonder stokken of rijzen, kortom, alle denkbare soorten vindt men er. En ziedaar dan nu een voorjaar, waarin zooveel geboonte den brui geeft van het groeien. Die kleine kopstukken vertoonen zich maur niet, tenminste een groot gedeelte niet. Als men ze eens eventjes de lieve zon wil laten zien, dan ontdekt men, dat ze lijden aan een hartkwaalbruin en verrot is haar edelste lichaamsdeel. Men vraagt zich af: wat zou de oorzaak zijn? En als men dat wist, zou men zich dan later daartegen misschien kunen wapenen? Hoe het zij, als men ziet, dat sommige telers meer dan de helft nieuw zaaigoed moeten inleggen, is men overtuigd, dat de schade aan zaaigoed en tijd groot is. II Kill 1 A k E IV Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het verzet, ingesteld door den heer J. A. van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, tegen de verwjjzing zjjner zaak naar do openbare terechtzitting dei- rechtbank te Dordrecht, gegrond verklaard. Dientengevolge is de heer van Haaften Vrijdag avond ten half 6 ure uit de gevangenis ontslagen. KERKNIEUWS. Bedankt voor de beroepen naar Schore en Vlake en Grjjpskerke door den cand. C. Touw Wz. te Briellevoor het beroep naar Zuidzande door ds. Chr. Hunningher te Haarloo. De jaarvergadering van den Zeeuwschen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag, zal gehouden worden Dinsdag 4 Juni, derden Pinksterdag, te Goes. De morgenvergadering is alleen toogankeljjk voor de leden, als zjjnde bestemd voor huishoudeljjke zaken, 's Namiddags half drie treedt op ds. L. H. Wagenaar van Arnhem met het onderwerpde Gereformeerde Jongelingsvereeniging en de maat schappelijke zonde; en ds. C. J. W. van Lummel van Delft: de Geref. Jongelingsvereeniging en de Zondagsschool. Er is gelegenheid tot debat, 's Avonds 7 uur treden op ds. M. Schuurman van Alfen aan den Rjjn en ds. O. D. Eerdmans van Ierseke. Op verschillende plaatsen (o. a. te Vlissingen, te Nieuw-Vennep en te Tholen) keeren vele leden der Gereformeerde Kerken tot de Chr. Geref. Kerk terug. Te Tholen zou dezer dagen optreden ds. G. Bos, een geboren Tbolenaar, thans predikant der Chr. Ger. Gemeente te Aarlanderveen. Voor die predikbeurt vroeg men het gebruik van het kerk gebouw der vroegere Chr. Gereformeerden, thans kerk A geheeten, doch dit werd geweigerd. Met de meeste welwillendheid werd daarop door den burgemeester een schoolgebouw voor deze predikbeurt afgestaan. Aldaar trad de heer Bos op en sprak naar aanleiding van Jeremia 6 vers 16a: Zoo zegt de Heer: Staat op de wegen en ziet toe, en vraagt naar de oude paden, waar toch de £oede weg zij, en wandelt daarin, zoo zult gij rust vinden voor uwe ziel". Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk door den heer W. de Wilde, in uw blad van 23 dezer, achten wij het noodig, ter voorkoming van onjuiste voorstellingen en om der waarheid huldo to doen, een juist verslag te geven van de in de Vergadering van Ingelanden van bet Waterschap, op 15 dezer behandelde punten, betreffende de begrinting van wegen. In de gezegde Vergadering dan, werd o. a. ter tafel gebracht en gelezen een schrijven van het Waterschapsbestuur te St. Annaland, van den 9 Augustus 1894, waarbjj mededeeling werd gedaan dat door Ingelanden van genoemde corporatie was besloten tot het leggen van een grintbaan, tot aan de grens dezer gemeente, mits Ingelanden van ons Waterschap gelijk besluit konden nemen. De heer Rentmeester van het Kroondomein, hierop aan het Bestuur inlichtingen vragende betrekkelijk kosten van aanleg enz., deelde na die inlichtingen verkregen te hebben mede, niet genoegzaam hierop voorbereid te zijn, en zich om die reden buiten stemming te houden. Het verzoek van St. Anualand dus niet een voorstel van den beer Wagtho werd daarop in omvraag gebracht en verworpen met 39 tegen 6 stemmen (46 ingelanden, de heer Wagtho buiten stemming). Eveneens verwierp de Vergadering daarop met 27 tegen 19 stemmen onder de véórstemmors de heer Wagtho een staande de Vergadering ingediend voorstel dos heeren J. C. Quakkelaar, welk voorstel na eenige bespreking was gewijzigd in dier voege, dat werd gelezen: «kan de Verga dering in principe meegaan met het punt, jaarlijks een gedeelte der zand- en aardewegen over eene lengte van b.v. 1000 M. te begrinten? Toen do discussie hierover begon, werd van alle kanten door Ingelanden om een grintweg voor hunne respectieve hofsteden gevraagd, wat den hoer Wagtho aanleiding gaf de opmerking te maken: 't gaat als met de kinders, wanneer één een appel krijgt wil een ander er ook een hebben. U dankende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het Bestuur van het Waterschap, A. KLOET, Djjkgraaf. J. POLDERMAN, Ontv.-Gr. St. Maartensdijk, 25 Mei 1895. T E L E k R A «I II E II. Xoinergerst tot vorige prgzen. Chevallergerat 25 Cts. hooger. Erwten onveranderd. Bunderen 68, 64 en 58 Cts. Kalveren 90, 80 en 70 Cts. Vnrkena 34, 33 en 32 Cts. Schapen, 1ste kwal. 65 Cts., 2de 55 Cts. Viae. Aanvoer 15000 steen. Handel traag. Prgzen onveranderd. Rome, 27 Mei. Op 500 verkiezingen zijn 381 gunstig voor het Ministerie. Crispi is zevenmaal gekozen. 's (nraveiihagc, 27 Mei. De Hooge Raad heeft heden schipper de R., van Hontenisse, ontslagon van rechtsvervolging wegens het visschen van mosselzaad in de Gerevelingen onder Dreischor. Rotterdam, 27 Mei. Tarwe 20 25, Rogge 25 Cts. hooger. E K 1: HEI HEN ME III. Christenvervolging in het oude Rome. De vorige week hield prof. Max Conrat, hoog leeraar in het Romeinsch recht aan de Universiteit van Amsterdam, een voordracht over bovengenoemd onderwerp in «Odéon" voor de leden van den «Deutseh-Evangelischen Verein". Spr. begon met ons een blik te doen slaan op de eerste vervolging, waaraan de Christenen hebben blootgestaan onder de regeering van Keizer Nero, toen zijbeschuldigd den grooten brand in Rome te hebben gesticht, op de wreedste wijze werden ter dood gebracht. In panter- en tijgervellen werden zjj den honden voorgeworpen of wel levend ver brand. Hoezeer deze strafvoltrekking ons met afschuw vervult, moeten wij toch in het oog houden be toogde spreker dat de vervolgingenwaaraan (tot Constantijn den Groote) de Christenen hebben blootgestaan, niet het gevolg waren van Pöbelhetze, al zijn zjj ook hiervan niet geheel verschoond febleven. Van een algemeene geloofsvervolging is an ook nooit sprake geweest, wat ook door som mige schrijvers hieromtrent moge zjjn medegedeeld. De wetenschap kan slechts enkele verhalen van zuivere vervolging om den geloove als authentiek erkennen. Het Christendom had een staatsgeführlich karakter. Er waren tal van godsdiensten in Rome, wier belijders rustig hun cnltus uitoefenden. Dat de Christenen alléén zjjn vervolgd, kunnen wij slechts dan begrijpen, wanneer wjj naar een gerechtelijken grondslag zoeken. De eerste vervolging onder Nero berustte op de beschuldiging van brandstichting; dit was dus een gewoon misdrijf, dat niets met het Christelijk geloof had te maken, al is het waar, dat Nero speculeerde op den haat, die tegen de nieuwe leer bestond. Die haat berustte o. m. hierop, dat de Christenen de nietswaardigheid van bet aardsch bestaan predikten; de heiden nu is een WéUkind. De zwaarste steen des aanstoots lag in de meening, dat de Christenen bij hun ritus onmenscheljjke daden bedreven: Taritus spreekt van de «schanddaden" bjj hunne godsdienstoefeningen. Men geloofdedat daarbij kindermoord plaats had, en dit bjjgeloof kan ons niet te zeer verwonderenwanneer wij bedenken, dat er thans nog velen zijn, die de Joden van ritu- eelen moord beschuldigen. Overigens moet aan de beschuldiging van kin dermoord toch altjjd het plotseling verdwjjnen van een kind ten grondslag hebben gelegen, en dit is natnurljjk niet zoo'n vaak voorkomend feit. Er was in Rome een staatsgodsdienst, die als zoodanig zich tot de grenzen van den Staat be perkte; het Christendom daarentegen had een propagandistisch karakter. Mitras, Isis en andere Oostersche goden zjjn verdraagzaam, maar Jehovah 2efft: tigjj kunt geen andere goden dienen dan Mg". De zending naar buiten lag reeds in de Evangeliën opgesloten. Twee beschuldigingen waren het voornamelijk, die de Christenen voor den rechter brachtendie van afval van de Romeinsche goden en die van weigering van do keizervereering. Bjj deze laatste aanklacht stilstaande, wees prof. Conrat er op, dat het geloof aan de goddelijkheid van den keizer niet facultatief was maar imperatief. En nu zeiden de Christenen wel: «geeft Gode wat Godes en den keizer wat des keizers i8", maar zij verschilden van de heidenen ten opzichte van de vraag, wat men den keizer verschuldigd was. Voor den rechter gebracht, kon de Christen, die van majesteitsbeleediging was beschuldigd, nog voldoen aan de tot hem gerichte uitnoodiging, om den keizer door een offer te eeren. Eerst als hg dat weigerdewerd hij gestraft. Spr. gaf hiervan verschillende historische voor beelden, en verhaalde o. a. hoe de rechter tot Apollonius, die tijdens keizer Commodns terecht stond, zeide: «Ik wil u wel vrjjlaten maar ik kan niet"een andermaal gaf de rechter den beklaagde een wenk, hoe hij er zonder offer kon afkomen. Het was den rechters niet duidelijk, dat de Christenen niet én den Romeinschen cultus kouden eerbiedigen, èn tevens hun eigen geloof belgden. Wie maar, daartoe uitgenoodigd, bereid was alsnog te offeren, kon vrjj uitgaan. Alleen bepaalde weigering werd als een delict beschouwd't enkel wegblijven van den cultus was geen reden tot vervolging. Sommige Christenen namen echter een bepaald vijandige houding aan tegenover den Romeinschen eeredienst, en sloegen en bespotten de Romeinsche beelden. De groote meerderheid der Christenen heeft 't echter niet tot een vervolging laten komen, maar offerden. Langzamerhand begon men eerbied te krijgen voor de overtuiging van hen, die zeide, den keizer wel te kunnen eeren maar alleen God te vreezen. Doch eerst, toen onder Diocletianus en zjjn opvolgers de laatste bezwaren, den Christenen in den weg gelegd, waren opgeheven, was het geheel gedaan met de vervolging om den geloove. BI IE IV S T Zierikzee--Rotterdam en TUSSCHENGELEÖEN PLAATSEN. Mol.—Juni. Amslerd. Van Zierikzee Dinsdag 28 's m. 7,30 u, Dond. 30 7,— Zatcrd. 1 5, Zondag 2 5, ITInand. 3 0,30 Van Rotterdam Woonsd. 29 'sm. 10,45 u. Vrijdag 31 10,45 Zatcrd. 1 10,30 Zond. 2 10,30 maand. 3'snam.l,»0 geldig wan 31 Mei--8 Junii lste kl., enkele reis f 1,—retour 1,50. 2de - 0,50; - 0,75. De Directeur, A. VAN QAST1UU

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 2