ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Mei 1895. PASPOORTEN. RECLAMES. Inschrijving Schutterij. NIEUWSTIJDINGEN." Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pros per 3 maanden ia ƒ1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6617. Directeur-Uitgever J. WA ALK Advertentiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode 1B regela 'T'Ö Cta. Elke'regel meer 15 Cta. Ï7 DE GRAAF Cz., Mr. kLËEHQAHEB, POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Zierikzee, ge durende de 2e helft der maand April 1895: 1. S. Borderijk, Amsterdam. 2. L. .T. Meesters, Nieuwer-Amstel. 3. L. S. Gast, Vlissingen. 4. J. A. de Kok, Zevenbergen. 5. J. Graait', Van Brouwershaven: 6. Kokema, Amsterdam. Van Eikerzee: 7. J. Kooiman, 's Gravenhage. De MILICIEN-VERLOFGANGERS der lichting 1888 kunnen, voor zoover zij tot op heden werden gepasporteerd, hunne paspoorten ter Gemeente- Secretarie komen afhalen. De in het jaar 1870 geborenen worden herinnerd aan hunne verplichting tot inschrijving voor de Schutterij, waartoe dagelijks ter Gemeente-Secretarie gelegen heid bestaat. Denemarken. In Denemarken heeft de politie een eigenaardig systeem om dronkenschap tegen te gaan. Iedere beschonk ene, die op straat wordt aangetroffen, wordt op een wagen gezet en naar de wacht gebracht, waar hij blijft totdat hij weer volkomen nuchter is. Onder een veilig geleide wordt hij daarna naar huis gebracht, om hem de gelegenheid te ontnemen weer van voren af aan te beginnen. Daarna wordt en hierin ligt het eigenaardige van het systeem de waard, die den bescbonkeno het laatste glas hier, wijn of jenever verkocht heeft, aangoraaaud onder bedreiging met straf, de transportkosten voor zijn klant te betalen. Indien het tweemaal voor- komt, dat een kastelein iemand te veel heeft ge schonken, dan wordt zijn lokaal onverbiddelijk gesloten om nimmer weer te worden geopend. Rusland. Jagolkowsky, de zoogenaamde baron Sternberg, 6e aanstoker van de anarchistische aanslagen, in 1894 te Luik gepleegd, zal den 5 Juni te St. Peters burg terechtstaan. Talrijke getuigen uit Luik zijn uitgenoodigd om naar St. Petersburg te komen, doch weinigen zullen de reis maken, als hunne reiskosten niet betaald worden. Frankrijk. De bekende Parijsche danseres, onder den naam van la belle Otéro bekend, heeft een slachtoffer gemaakt. Een jongmensch van 22 jaar, die in Afrika gediend had, erfde fr. 30,000, kwam te Parijs, zag de ster en werd wanhopig verliefd. Hij verspilde do erfenis aan allerlei kostbare cadeautjes, maar tevergeefs, la belle wilde niets van hem weten. De arme jongen nam een rijtuig en in het Bois de Boulogne schoot hij zich dood. In zjjn zak vond men een brief, waarin hij zijn droevige geschiedenis vertelde, benevens fr. 200 afzonderlijk ingepakt voor den koetsier, die hem bij zijn laatsten rit gereden had en de rest van het erfenisje, die hij aan een vriend vermaakte. Duitschland. De grootste serie die ooit door een billartspoler is bereikt, werd te Keulen in bet hotel «Fllrst Bismarck" door den Berlijüschen kampioen Kerkau gemaakt; hij speelde van het acquit (le stoot) en maakte achtereenvolgens 2301 caramboles. Nederland. Amsterdam, 20 Mei. De tentoonstelling is Zondag bezocht door 11.500 betalende bezoekers, 't Was er druk en gezellig. In de drukkerij van de firma Enschedé, waar Laurens Coster nithangt, kan een ieder zich als poorter van Oud-Holland in het poorterboek laten inschrijven. Als bewijs daarvan krijgt bij een per kamenten cedul mede naar huis. Zijn naam wordt voorts vermeld in de krant (Nieuwtydinghe) van Oud-Holland, die dagelijks uitkomt en waarop men zich ook kan abonneeren. Na afloop van do tentoonstelling wordt het poorterboek van Oud- Holland aan het Archief van.Arasterdam ten ge schenke gegeven ter eeuwiger memorie. De firma Enschedé stelt aldus een iegelijk in de gelegenheid zich te vereeuwigen. Alles kost één dubbeltje. Volgens De Amsterdammer heeft het uitvoerend comité der Amsterdamsche wereldtentoonstelling aan een Maatschappij het uitsluitend recht gegeven, om de goederen, die er worden aangebracht, op het tentoonstellingsterrein te vervoeren. Eerst had men daarvoor een recht van f 8 per 1000 KG. of per M3. vastgesteld, maar daar vele inzenders weigerden er zich aan te onderwerpen, is het thans tot de helft teruggebracht (verlaagd kan men althans niet zeggen). Dat dit contract tot allerlei onaangenaamheden en geharrewar aanleiding geeft, blijkt uit de vele staaltjes, die bovengenoemd blad mededeelt. Zoo dreigde de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft met heel baar inzending terug te keeren, toen zij den prijs vernam, dien zij voor het vervoer moest betalen. De met het vervoer belaste Maatschappij liet zich ten slotte vinden voor f 160, voor het overbrengen van de kiosk (eerst was het vijfdubbele van den prijs geöischt). Voor het vervoer van den inhoud der kiosk waren 5 karren met paard en 10 man gedurende 4 uur noodigdaarvoor werd f 500 geöischt. Een sigarenfabrikant uit Utrecht betaalde voor het overbrengen zijner kiosk van de poort tot zijn terrein 108. De inzenders zotten de kiosk in elkaar voor eigen rekening. De firma Vos Van Mill exposeert stroop. Zjj betaalt voor haar plaatsruimte f 60de Maatschappij kreeg f 56 voor het transport. De Aachener Exportbrauerjj, een tent, die van Antwerpen kwam en welke van daar tot Amsterdam aan vracht kostte f 28, werd twee honderd en vijftig gulden berekend van dc poort der tentoonstelling tot op het terrein, natuurlijk met dien verstande, dat de menschen haar zelf nog in elkaar moesten zetten. Betaling werd geweigerd. Het Hippodrome, eigenaar de heer Xhaflaire van Breda, voerde met eigen volk zjjn goed aan, doch hem werd voor het gebruik van drie karren, die bij zelf gaarne geleverd had immers bjj had zjjn eigen paarden en 3 vierwielige handwagens honderdtwintig gulden berekend. Maar het ergste is nog, dat de exposanten en de exploitanten op het terrein ook moeten betalen voor het vervoer van allo artikelen van verkoop of bestemd voor eigen gebrnik, die ze niet frank en vrjj door eigen personeel op het terrein mogen laten brengen. Men liet aan die lieden drie stuivers betalen voor het vervoer van één pond vleesch en 25 ct. voor het overbrengen van een brokje jjs. Voor een stok pijp, noodig voor een leiding, werd voor het vervoer 70 ct. gevraagd en ieder aangevoerd vat bier kost van de poort tot in de tent of het huisje f 1. Geen wonder dus, dat er geklaagd wordt. De ontvangst van generaal Vetter zal op den 6 Juni ongeveer op de volgende wjjze plaats hebben Aan het station zullen zich vereenigen de leden der Commissie van ontvangst, de autoriteiten en alle hier in hot land vertoevendo oudstrjjders van Lombok, voor zooveel deze gehoor zullen geven aan de uitnoodiging der commissie, die de reiskosten voor hare rekening neemt. Na de ontvangst begeeft men zich naar het Stad huis, waar de burgemeester den generaal zal toe spreken. Van daar gaat het naar het Paleis voor Volksvlijt, waar een concert wordt gegeven en de oudstrijders, onderofficieren en minderen aan oen gastmaal zullen worden genoodigd. Des avonds zal dan nog een schitterend vuur werk op den Amstel worden ontstoken. Alle z.g. forensen te Amsterdam hebben thans bericht ontvangen, dat de aanslagen nietig zjjn verklaard. Het batig slot der weerstandskas door de forensen bijeengebracht, zal aan Liefdadigheid naar Ver mogen" te Amsterdam worden uitgekeerd. Deze week maakten de kappers- en barbiers bedienden te Amsterdam weer een tocht ter propaganda van bun eischsluiting des Zondags. Van het café Damrak 104 namen zij daarbij den weg over Dam, Paleisstraat en Elandsgracht het Van Lennepkwartier in en vervolgens langs de Rozengracht naar de Haarlemmerpoort. Zjj deelden reeds mede, dat op een vergadering van 1.1. Donderdag 9 Mei circa 200 patroons, die des Zondags slniten, besloten hebben, in geval van werkstaking, in de kosten daarvan bij te dragen. Nu reeds is aan eenige bedienden, die geweigerd hadden Zondags te werken en dientengevolge door hun patroons ontslagen waren, hun volle loon door de bcdienden-vereeniging »Door Hereeniging Ver betering" uitbetaald. Spoedig echter zjjn dezen weer bij nieuwe patroons geplaatst. Besloten is verder door dezelfde »goedgezinde" patroons, de bedienden, die niet met de beweging meegaan, voortaan te boycotten. Dezen zullen dus gedoemd zijn, voortaan steeds bjj Zondags werkende patroons in dienst te treden. De werkstaking der opperlieden en kalkbewerkers is geëindigd. Zoowel de gezellen als de patroons hebben iets toegegeven en het loon is vastgesteld op de basis van het hoogst tot dusver betaalde uurloon: 20 cents per uur. Dit beteekent voor de meeste gezellen eene verhooging van 2 cents en bij aangenomen werk eene daaraan evenredige loons- vermeerdering. Het Grand-Theatre van Lier" is verkocht voor f 133.000. Naar wjj vernemen is het Theatre aangekocht door een consortium van bankiers, dat zal trachten den schouwburg in stand te houden met Gebr. Van Lier als directeuren. 's Gravcilkngc, 21 Mei. Omtrent het wetsontwerp tot wjjziging der Arbeidswet zjjn in de afdeeliugen der Tweede Kamer verschillende bedenkingen gerezen, voornamelijk tegen de aan stelling van adjuucts en het uitsluitend technisch karakter der inspectie. Na mondeling overleg van de Commissie van Rapporteurs bleef de Minister vasthouden aan de benoeming van adjunctsaan het hoofdzakelijk technisch karakter der Inspectie en aan de samensmelting tot het toezicht op stoora- toestellen en arbeidsinspectie. Art. 1 is ruimer ge redigeerd om vrijheid to geven, hoofdinspecteurs en vrouwelijke inspecteurs eventueel te benoemen. Blijkens een heden bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indife' ontvangen telegram, is de gewezen Radja van Lombok, tengevolge van hartverlamming, overleden. In de laatste dagen werden in den omtrek van den Schenkweg en ook in andere stadsgedeelten van Den Haag bij personen, na het gebruik van panne koeken, verschijnselen van vergiftiging opgemerkt. Zij gevoelden zich in meerdere en mindere mate ongesteld en de geneesheeren constateerden ver giftiging. Bjj de politie werd aangifte gedaan. Een voorloopig onderzoek heeft thans aan 't licht gebracht dat de oorzaak van de vergiftiging moet gezocht worden in het gebruiken van de olie, waarmede de koeken waren gebakken. Deze olie zou geperst zjjn uit beschimmeld raapzaad. De schuld zou hier dus liggen niet aan den winkelier-verkooper, maar aan den groothandelaar. In Den Haag is overleden de heer J. van Nieuwkujjk, laatstelijk resident van de Wester- afdeeling van Borneo. 's Grave ullage, 20 Mei. Een heer ver miste in de laatste dagen der vorige week een bedrag van 6000. Niet wetende waar het geld kon zijn, deed bij aangifte aan het centraal com missariaat van politie. Den rechercheur v. S. werd opgedragen een onderzoek in te stellen ten huize van bedoelden heer en de politiebeambte slaagde er in tusschen eenige boeken bet geld terag te vinden. De heer had het geld das te goed weggeborgen. Bigde het bedrag terag te hebben, beloonde hjj den rechercheur met de aanzienlijke gift van dnizend gulden. - H. M. de Regentes, die geruimen tjjd ge leden vóór de reis naar Amsterdam zich alhier den voet verzwikte, beeft dezer dagen te 's Hertogenbosch weer last die verzwikking ge kregen en heeft in verband daarmede de hulp van dr. Van Tienhoven ingeroepen, die zich Zaterdag naar Njjmegen begaf. Het Nederlandsch Weldadigheids-Genootschap >Koning Willem Fonds", te Londen, ontving dezer dagen een bijdrage van onze Vorstinnen, namelijk f 150 van de Koningin en f 100 van de Koningin- Regentes. Rotterdam, 20 Mei. Hedenochtend te 4 uur is alhier een hevige brand uitgebroken in de fabriek van lijnkoeken vau de firma C. L. Schepp Zn., Fey en oordstraat 4. De vlammen deelden zich medo aan het kantoor pand dier zelfde firma op de M&askade no. 70, zoodat het daar tnsschen staande pakhuis van vernis en verfwaren van den heer A. J. Pontier (hoek Maaskade en Feyenoordstraat), groot gevaar begon te loopen. Door het in werking brengen van 7 handspuiten en 5 stoomspuiten, welke ieder met twee slangen werkten, bleef de brand tot die per- ceelen beperkt, waarvan echter niets is overgebleven. De machinist was reeds vóór vier uur aanwezig en had wegens reparatie aan een ketel een lampje in don kelder onder den ketel laten zakken. Daarna had hjj zich even verwjjderd om gereedschap te halen. In dien tusscbentijd brak de brand uit. Te zes nur konden de laatstgekomen spuiten weer inrukken. Alles was verzekerd. Sluis, 20 Mei. Een huis alhier, genaamd «het Kapelletje'waarvan de gevel, hoewel geschonden, uit bouwkundig oogpunt groote waarde schjjnt te hebben, is in openbare veiling aangekocht door den heer Victor de Stners, ref. bjj het Min. van Binnenl Zaken te 's Hage. De restauratie van dit monument dor oudheid zal vébl kosten, doch onze gemeente zal een sieraad rjjker worden. llicldelburg, 21 Mei. Daar de heer C. J. J. A. van Teijlingen, lid van Gedep. Staten van Zeeland, in het district Middelburg niet herkozen is als lid van de Prov. Staten, en wegens het bedanken van do heeren Mr. J. C. R. van der Bilt en J. P. I. Buteux, moet in de zomorzitting van do Prov. Staten de helft van het college van Gedep. Staten ver nieuwd worden. Op dit oogenblik bestaat dit college uit één liberaal, den heer J. H. C. Hejjso, één conservatief, den heer W. A. graaf van Lijnden, en één katho liek, den heer L. J. M. van Waesberghe Janssens. Goes, 21 Mei. Te 's Heer Arendskerke is een veldarbeidor Vrijdag zoodanig door de konde be vangen, dat hjj met geheel vorstijfdo ledematen op eene slede naar hnis gebracht moest worden, waar hem geneeskundige hulp gebracht werd, en dat in do maand Mei! Dezer dagen werd in eene bijeenkomst o. a. de wenschcljjkbcid der afschaffing van de kermis betoogd. De inleider hield stijf en sterk staando, dat-de kermis niet meer behoort tot onzen tijd, dat de kermistjjd een tjjd van schande is, enz. enz. Natuurlijk ontbrak het niet aan bestrijders, en onder meer werd den spreker de raad gegeven om gedurende een tiontal jaren alle pleinen, straten enz., waar maar tenten, kramen of andere attri buten van de kermis konden staan, tegen den hoogsten prijs van de gemeente en particulieren te huren. Hjj bad het dan in zijne macht om de kermis te wereD. De inleider bedankte feestelijk voor dit voorstel! Zondagavond heeft weer een zeer rumoerig tooneel plaats gehad in het gebouw van bet Leger des Heils. Men weet daar worden godsdienstige liederen op populaire wijzen gczoDgen, en toen nu de muziek de melodie aanhief van »trek maar aan het touwtje" werd door ecu aantal opgeschoten jongens uitgegalmd en tot in het oneindige her haald «en de wieg zal gaan", welke woorden niet precies in eene godsdienstige bijeenkomst passen. Eindelijk ging men aan het dansen, totdat ten laatste do vrooljjk-godsdienstig-danslostige jdtgelui moesten worden verwijderd. Rrilinissc, 18 Mei. Een ingezetene uit deze gemeente, met paard en wagen uit Zierikzee komende, had bij den Steedschen dijk het ongeluk van zijn voertuig en onder den wagen te vallen, zoodat hij overreden werd. Hoewel gekwetst, besteeg hij weer den wagen en bracht dezen behouden thuis. Onder geneeskundige behandeling gesteld, bleek, dat hij drie ribben had gebroken. Een zijner ooren was bijna van het hoofd gerukt, terwijl ook enkele vingers zwaar verwond waren. KicrlkzCC, 22 Mei. Programma van bet Eerste Zoraer-Concert in Parklnst op Vrijdag 25 Mei as., 's avonds 8 uur: van den man bjjna ingedeukt werd. Er bestaat weinig hoop den ongelukkige, vader van 7 kinderen, in 't leven te behouden. Een advocaat was onlangs in Dordrecht voor zaken. In 't hotel aan tafel zat een zeer onder houdend man, die blijkbaar zeer gaarne wenschte te weten wie de andere was. De advocaat zweeg, maar te vergeefs. Waar woont u? klonk het eindelijk. In Rotterdam. Voor welk huis reist u? Voor mjjn eigen huis. Zoo, zoo, en mag ik uw naam vragen. Jawel. (Pauze, amusant voor den advocaat, eenigszins verdrietig voor den ander). En hoe is dan nw naam? vroeg hg eindelijk. Karelse. Waar reist u in? Ik begrijp u niet, meneer. Wat of u verkoopt, klonk het ongednldig. Hersens, luidde het droge antwoord. De handelsreiziger keek den ander aan van het hoofd tot de voeten, en reide langzaam en met nadruk: »Dan heeft u een bedroefd klein beetje monsters bij u!" Zaterdag-middag had te Zaandam een droevig ODgeval plaats. Het vijfjarig dochtertje van den heer P. Brouwer, eigenaar van het hotel >Het Wapen van Amsterdam" (wonende Dam) had het ODgelnk door een open raam uit de 2e verdieping op de straat te vallen, met het treurig gevolg, dat de kleine reeds na twee uren overleed. Te Zwolle heeft de politie bij een aantal modistes en andere werkgevers een onderzoek in gesteld betreffende de naleving van de Arbeidswet. Naar aanleiding daarvan zijn bij drie modistes op verboden tijd vrouwelijke arbeiders in strijd met do wet aan bet werk aangetroffen, en is bij een schoenmaker om halftien nog een twaalfjarige jongen aan het werk gevonden. Van deze bevin dingen is proces-verbaal opgemaakt. Omtrent don toestand van den stuurman Wicber Smit, die zwaar gekwetst in het hospitaal te Gibraltar ligt, kwam te Onde-Pekela het volgend bericht De toestand van stnnrman Smit die door Marokkaansche zceroovers gewond werd is zeer gunstig, doch hjj is nog verre van genezen, want van de vier of vijf kogels, waardoor bjj is gefreffen, zjjn nog twee niet verwijderd, hetgeen door wakte achterwege moest bljjven. Volgens verklaring van deu dokter kan het nog geruimen tijd dnren, vóór hg is genezen. Komiek Te Groningen zjjn twoo Amster damsche «komieken" tijdens de kermis in hechtenis genomen, beschuldigd van diefstal van 30 aan effectencoupons. Een werkman op den Gruttersdijk te Utrecht kreeg bij den maaltijd een stukje vleesch in zjjn keel en is er aan gestikt. Rendez-vous. Pas-redoublé Lntann. Onvortnre. Marie Henrilitte Montagne. Grande fantaisie. Goillaume Tell Rossini. ja. MeditationMontagne b. Entre-Nous. Mazurka de Concert. J.Kessels. 5. SévilliaMontagne. 6. L'Africaine. FantaisieMeyerbeer. 7. Boléro. Au Bords de la Meuse Ilumblet. 8. Kunstier Leben. WalzerStrauss. De veehandelaar A. G. te Dirkslanddie onlangs door brand zjjn geheele bezitting verloor, ontving van H. M. de Koningin f 100 en van H. M. de Regentes f 50. Bjj het helpen aan 't verplaatsen van een waggon aan het station te Hulst overkwam Maandag middag den voerman W. S. van Hontenisse het vreeseljjk ongeluk tusschen de buffers van twee waggons bekneld te raken, waardoor de borstkas Re Reis der Koninginnen. Zondag ochtend hebben de Koninginnen de godsdienstoefening in de Groote kerk te Njjmegen bjjgewoond. Natuurlijk was de kerk overvoltal van personen woonden dezen kerkdienst bjj niet uit heilige devotie, maar om, evenals bij alle openbare vermakelijkheden en gelegenheden, waar HH. MM. zich vertoonen, haar zooveel mogelijk aan te gapen. Bij het binnenkomen der Koninginnen speelde het orgel: »Een vaste burg is onze God". HH. MM. namen plaats in het regeeringsgestoelte tegenover den preekstoel. De hofprediker, dr. v. d. Flier, die don dienst leidde, had tot tekst gekozen: Lucas 2 vers 49, laatste gedeelte en wel deze woorden: «Wist gij niet dat ik moet zjjn in de dingen van mijnen Vader?" Vooraf en daartusschen werden gezongen Gezang 204 vers 1, Psalm 73 vers 13 en Gezang 62 vers 1 en 9, terwijl aan het slot het laatste gedeelte van het zesde vers van Ps. 86 staande werd gezongen, nadat vooraf do hofprediker on daarna de beide Koninginnen waren gaan staan. Bjj het uitgaan der kerk hief het orgel Ps. 134 vers 3 aan, dat de aanwezigen meezongen. Na de godsdienstoefening werd de weesinrichting te Neerbosch door de Regentes bezocht. Daar werd zij ontvangen door den heer en mevrouw Van 't Lindenhont, de beide zoons van genoemden heer en een paar bestuursleden. De verschillende lokalen werden bezichtigd en H. M. betuigde hare bijzondere tevredenheid over de netheid en den eenvoud, die overal heerschten, informeerde naar de kinderen en vroeg ook, of de opvoeding niet vele eigenaardige moeilijkheden opleverde. De Koninginnen schonken f 1200 voor de armen te 's Hertogenbosch. De Koninginnen, te 11,52 uit Nijmegen ver trokken, zjjn op het bepaalde tijdstip te Venlo aangekomen. Het weder was goed't was droog. Aan het versierde station werden do vorstinnen door den burgemeester met het dagelijksch bestuur en de militaire autoriteiten ontvangenvervolgens vertoefden zij even op het stadhuis, waar zij door den raad en andere waardigheidsbekleders werden begroet. Kort daarna werd een rijtoer gemaakt naar de Kleine heide tot het bijwonen der gymkhana-races. Door luitedant Mock werd aan de Koningin een huzarentascbje met aquarel aangeboden. Voor deze zonderlinge wedrennen had de Koningin een gouden horloge aangeboden voor de onder officieren en een zilveren met ketting voor de korporaals en huzaren. De vorstinnen toonden veel genoegen in de wed rennen en dankten de commissie voor de moeite, daaraan besteed. Zij vertrokken te 5 uur naar Maastricht. Aangezien vermoedeljjk weinigen onzer lezers een denkbeeld zullen hebben van zoodanige race laten wij hier eenige bjjzonderheden volgen. Eerst werd door 12 huzaren de eieren-ren met keerpunt gereden op een haan vaD 200 M. Hierbij ontving elk deelnemer aan het beginpunt een houten lepel en een ei; wie het eerst den eindpaal bereikte met een onbeschadigd ei in den lepel was winner; de lepel mag alleen bij 't eind van den steel worden vastgehouden. In de tweede plaats werd het redden van gewonden door 12 korporaals voorgesteld. Op 250 meter van het beginpnnt lagen de gewonden (etroopoppen) op den grond, voor elk deelnemer een. Op het bepaalde sein rent ieder zoo hard mogelijk vooruit, om zijn gewonde te halen, zet of legt dien dwars voor zich op 't paard om zoo spoedig mogelijk terug te zijn, na het keerpunt op 150 M. genomen te hebben. Daarna reden 12 onderofficieren een rosetten-ren op het ongezadelde paard. De deelnemers moesten hierbij op 250 M. van het beginpnnt van hun paarden springen. Zjj kregen dan een roset op de horst gespeld. Wie het eerst te paard met de op gespelde roset terugkeerde was winner. Vervolgens werd door officieren de vlaggen-ren met hindernissen gereden. Op het einde der 300 M. lange baan waren een aantal oranje, witte en blauwe vlaggen van V» meter lengte in den grond gestoken, terwjjl in de baan 2 horden en een honten muur waren geplaatst. De officier, die het eeret alle hindernissen nam en 3 vlaggen van verschillende klenr meebracht, was winner. 12 korporaals reden den paraplnien-ren met keer punt. Voor elk deelnemer lag op 250 M. van het beginpunt een paraplnie op den grond. Hg, die het eerst met opgestoken parapluie den eindpaal bereikte was winner. Eindelijk reden 12 huzaren een cigaretten-race met keerpunt. Op 200 meter van het beginpunt lag voor elk deelnemer een cigaret en doosje wind- lucifers op den grond. Hij, die bet eerst met brandende cigaret aan den eindpaal kwam, was winner. De intocht in Maastricht was zeer luisterrijk. De geheele stad was in keurigen feesttooi. In de Statenzaal werd gedineerd, 's Avonds had een groote fakkeloptocht plaats, waaraan 29 vereenigingen en ruim 1500 personen deelnamen. Die optocht werd door prachtig weder begunstigdgeen blaadje ritselde zelfs. Den geheelen avond bewoog zich een menigte in de vroolijk6te stemming langs de straten de opgewekte Limburgsche geest deed zich ten volle gelden. Bjjzondere vermelding verdient de eerewacht, die de vorstinnen te Maastricht begeleidde. Haar kostuum bestond uit een witte attilla met roode uit monstering, vergulde knoopen en gouden fouragères; roode rijbroek met witte bies; kolbak met roode tong en witte panache, rjjlaarzen en sabel. De schrabrakken der paarden waren wit mot een roode ster in do scherpe hoeken. Op de audiëntie, die zeer druk bezocht was, verscheen ook de bisschop van Roermond. Onder begunstiging van fraai weder reden de vorstinnen uit voor de opening en ter bezichtiging van de internationale tuinbouwtentoonstelling. Zij gebruikten daarna het dejeuner in het gouver nementshotel. Na het dejeuner reden de vorstinnen naar het stadhuis, waar aan de koningin, als blijvend aan denken aan haar bezoek aan Maastricht, een kostbaar huldeblijk der ingezetenen werd aangeboden, dat bestond uit een verguld zilveren engel op een voet stuk, waarvan het kapiteel met kostbare stcenen is geïnerusteerd. Deze plechtigheid geschiedde met een toèspraak en het geschenk werd dankbaar aan vaard. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt naar den Sint Pietersberg en dien bezichtigd, alsmede de sociëteit «Slavante". Dinsdag had een diner in het gouvernementshotel plaats, waarna een rijtoer gemaakt werd. De Maastrichtenaars zijn uitgelaten van vreugde. Aanbestedingen, Verkoopingen enz JKIerlkxce. 22 Mei. Heden werd door het Dagelijksch Bestuur van het waterschap Schouwen aanbesteed Bestek No. 199. Het herstellen en onderhouden van do "West- havensluis bij Zierikzee voor den tijd van drie jaar (1895—1897). Aannemer M. Mnste te Zierikzee, voor f 93,50. Bestek No. 200. Het herstellen en onderhouden van de Haven hoofden van Zierikzee gedurende het jaar 1895, in 2 perceelon. Aannemer le perceel H. Berrevoets Hz. te Kerkwerve (bij loting), voor f 199; 2e perceel D. van Oirschot te Zierikzee, voor f 1189. Bestek No. 201. Het, onderhouden en schoonmaken van de Sluizen, Duikers enz. in de Zee- en Inlaagdijken en van de Magazijnen gedurende het jaar 1895, in 3 perceelen. Aannemer le perceel J. den Boer te Zierikzee, voor f 214; 2e perceel H. Berrevoets Hz. te Kerk werve, voor f 444,44 Se perceel A. de Jonge te Scharend jjke, voor f 138. Bestek No. 202. Het herstellen en onderhouden van de Heulen, Bruggen, Duikers enz. vau het waterschap ge durende het jaar 1895, in 5 perceelen en in massa. Aannemer le perceel A. Heijboer te Scrooskerke, voor f 233; 2e perceel dezelfde, voor f 173; 3e perceel A. Verjaal te Noordwelle, voor f 872; 4e perceel C. D. Orneo te Eikerzee, voor f 480; 5o perceel dezelfde, voor f 200. Bestek No. 203. Het verrichten van eenige vernieuwingen aan - en het onderhouden van de Gebouwen en Directie- localen gedurende het jaar 1895, in 3 perceelen. Aannemer le perceel P. Aleman te Zierikzee, voor f 225; 2e perceel A. Verjaal te Noordwelle, voor f 155; 3o perceel A. Heijboer te Seroosberke, voor f 133. Bestek No. 204. Het aanbrengen van eenige Steenglooiingswerken ter vervanging van een rjjsboofd op het Noorder- strand. Aannemer J. den Boer Lz. te Eikerzee, voor f 2318. lVIsscil kerke, 21 Mei. Heden werd door het Bestuur van den calamiteusen Vlietepolder aanbesteedHet herstel, do vernieuwing en het onderhoud van de narde-, kram-, rijs- en steen- glooiingwerken aan genoemden polder over 1895/96. Hiervoor was ingeschreven door: P. J. Visser, Hansweerd, voor f 29,490. B. den Exter v. d. Brink, Krabbendgke, 29,690.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 5