ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE. Donderdag 25 April 1895. Directeur-Uitgever J. WA ALE, RECLAMES. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting KENNISGEVING. BELASTING 0? DE HONDEN. KENNISGEVING. Opneming van de Wegen en Voetpaden. NIEUWSTIJDINGEN. ÖTl) E R w IJ Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6605. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abormements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' 15 regels T'ö Cts. Elke regel meer IS Cts. J. DE GRAAF Cz., Mr. HLEEBHAKEB POSTSTRAAT C 1Q3, Zierikzee. op Zaterdag «3 April f 8d5, des namid dags te ééil 11111% in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhnisstvaat, wijk C No. 80. Rechthebbenden op een nieuw houten schoor- steentje van een hoogaarts, een bruin geschilderd boord uit eene roeiboot en een oesterzcef, lang 1,50 M. en breed 1 M., alles ongemerkt, alsmede op eene roeiboot (peilboot) gemerkt »Leendert Abrampolder", vier riemen en eenige brokken hout, alle ongemerkt, een en ander gevischt by den zeedijk van Borrendamme en den mond der haven alhier, worden voor de vierde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1895, op heden door hen is opgemaakt en van af heden tot den 27 April e.k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tjjd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op oDgezegeld papier. Zierikzee, den 13 April 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Herplaatsing wegens misstelling). De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag: <lon S7 April o.k~, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 April 1895. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1894. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1895. Benoeming Commissie voor de zaken der Schutterij. Benoeming van leden van het stembureau voor de verkiezing van. drie ledea der Provinciale Staten op 14 Mei e.k. enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op den O Mei e.k. van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zjj wijzen er de belanghebbenden op, zorg te dragen dat de wegen goed zyn geëffend, en de werken naar behooren zyn uitgevoerd, zullende hierop evenab in vorige jaren gestreng worden toegezien, en zoo noodig Proces-Verbaal opgemaakt. Zierikzee, den 24 April 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Ind i De Sum. Crt. ontving een brief van een fuselier, een en ander over den Bas Maligan bevattende, waaraan bet volgende is ontleend: »Hjj was op Lombok ontegenzeggelijk de man, die 't ons lastig heeft gemaakt, en hij was daar een dappere kerel. Ware hij niet op Lombok geweest, dan zouden de poengawas niet zoo sluw zijn geweest om het verraad op touw te zetten. Maar 't is ook bekend, dat hjj, toen alle hoop voor de Balineezen verkeken was, allerlei plannen bedacht en uitvoerde, om ons afbreuk te doen. Volgens de kettingjongens, die bjj de Balineezen te Mataram en Tjakra-Negara hebben gediend, was hij de ziel van alles. In Balineesche kleeding was hij altijd in de weer, en beriep hij zich op Rusland, Engeland en andere mogendheden, die volgens hem, gepakt en gezakt klaar stonden om den Balineezen op Lombok bij te springen, waardoor de moed bij dat volk ieder oogenblik weer opflikkerde. Verder is 't bekend, dat bij de veldstukken heeft bediend, die wij in handen van dat volk moesten achterlaten." Italië. Een proces, waarin de eisch ontzegd wordt en toch beide partijen tevreden zijn, zoo iets komt niet alle dagen voor. Een rechter te Milaan heeft echter dat kunststuk verricht. Een jonkman werd gerechtelijk vervolgd, omdat hij op den openbaren weg een jonge dame, de dochter van een voornaam koopman, een kas had gegeven. De jonge dame verscheen natuurlijk ook voor de reehtbank, en zij maakte daar door hare schoonheid zoo grooten indruk, dat de rechter den jonkman vrijsprak, omdat deze, bij het zien van zooveel schoonheid en aanvalligheid, zeker slechts aan een ■onweerstaanbare aandrift gehoorzaamd had". Met een glimlachje en een vriendelijken blik naar den rechter en den gedaagde, verliet de eischeres de rechtzaal, onder toejuichingen van het publiek. F r a n k r ij k. I*ar|j0, 23 April. De werkstaking van het omnibussenpersoneel neemt een min of meer ernstig karakter aan. Botsingen hadden heden op den Boulevard Magenta plaats tusschen de politie en de werkstakers, die verscheidene tramwagens omver wierpen. Eenige passagiers en een agent werden door steenworpen gekwetst. Talrijke arrestaties volgden. De gemeenteraad, bijeengekomen om te dezer zake te beraadslagen, heeft geen besluit ge nomen. België. Sedert Vrijdag is mevr. Joniaux, die zich nog altijd te Antwerpen bevindt, geheel verslagen, wijl zij toen het gevangenispak heeft moeten aantrekken en afscheid heeft moeten nemen van alle voorwerpen, die haar tot dat tijdstip aan vroeger gelukkiger tjjden herinnerden en haar als 't ware nog met hoop vervulden. Te Kortrijk is een man gestikt aan een te groot stuk biefstuk, dat hem in de keel bleef steken. Nederland. Amsterdam, 22 April. Na afloop van het diner ten Hove op heden, waaraan H. M. de Koningin geen deelnam, wat Zaterdag en Zondag wèl het geval was, verleende H.M. de Koningin-Regentes van 9.30 tot II uur audiëntie aan dames en heeren, die daarom gevraagd hadden. In de Willemstraat was het den ganschen avond zeer druk. Alle bewoners, groot en klein, vermaakten zich op de muziek van een zestal draaiorgels met dans en gezang tot laat in den avond. Op de audiöntie bij H. M. de Regentes op het Paleis te Amsterdam bevond zich heden ook een Volendammer in zijn eigenaardige typische kleederdracht, met de wollen slaapmuts op het hoofd. De Zaterdagmiddag bjj de komst der Koning innen gearresteerde personen, die in een rijtuig gezeten een soort van officieel kostuum droegen, zjjn gevangen gehouden. Hedenmorgen zjjn zjj uit het politiebureau aan de Oude Brug per celwagen vervoerd naar het huis van bewaring aan den Weteringschans. Hun zal ten laste gelegd worden bet ongeoorloofd dragen van een ambtskleeding. Zaterdagavond hadden in een der Gondsbloem- dwarsstraten, grenzende aan de Willemstraat, een paar colporteurs van Recht voor AUen het hard te vorantwoorden. Vooral de vrouwen waren zeer op hen gebeten en gebruikten de bekende Amsterdamscbe talhouten om hun woede op de colporteurs te koelen. 'sOravenha^e, 22 April. Op den tocht van HH. MM. naar Engeland zal een strikt incognito worden in acht genomen. HH. MM. reizen als gravin Van Baren en dochter. Te Londen zullen musea en andere merkwaardigheden worden bezichtigd. Het incognito brengt mede, dat er van hulde betuigingen, die men aan HH. MM. zou willen brengen, niet veel zal kunnen komen. Onze gezant, baron Van Goltstein, zal receptie honden te zjjnen huize, die de gravin Van Buren zal bjjwonen, maar zonder haar dochter; de besturen van de Ned. cor- poratiön in Londen zullen bjj die gelegenheid worden voorgesteld. Echter bestaat er kans, dat HH. MM. een godsdienstoefening in de Nedorlandsche kerk zullen bjjwonendaar zullen zij zich te midden van de Nederlandsche kolonie in Londen bevindon. Koningin Victoria zal, na baar terugkeer uit Zuid-Frankrijk, HH. MM. op Windsor ontvangen verder zullen deze do hertogin van Albany, de zuster van Koningin Emma, op Claremont bezoeken. De Minister van Marine zal zich aanst. Don derdag naar Vlissingen begeven om het Kon. yacht Valk", dat aldaar gereed ligt om HH. MM. de Koninginnen naar Engeland over te brengen, te inspecteeren en tevens om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, gemaakt met bet pantser- dekschip »Evertsen", in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij »De Schelde" aldaar. De Koninginnen vertrekken Vrijdag van Amsterdam, over Utrecht, Boxtel, Breda, naar VlissiDgen. Uit Engeland keeren HH. MM. terug per Hollaudsch spoor van Vlissingen naar de residentie. Naar men verneemt is het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht bjj den Raad van State ingekomen. Ollde-Tonge, 23 April. Het is te voorzien dat de strjjd bij de verkiezingen van een lid der Prov. Staten in het district Middelharnis hevig zal zijn. Van liberale zijde wordt tot candidaat gesteld de heer Mr. van Weel, notaris te Ooltgensplaat en oud-lid der Staten voor ons district. De anti revolutionairen zullen den heer J. Roodzant, aftr. lid, trachten te bandhaven. Voor de liberalen staan de kansen niet ongunstig, doch de ondervinding heeft geleerd, dat eene trouwe opkomst noodig is, om hun de overwinning to bezorgen. Kicrvliet. Een verzoekschrift aan de als weldoenster geroemde Koningin heeft het goede gevolg gehad, dat de zoon eener weduwe, die van een wagen viel, voor rekening van H. M. te Vlissingen geneeskundige verpleging zal genieten. Domburg, 22 April. Naar wjj thans met zekerheid kunnen melden zal de vorstin von Wied, vergezeld van de prinsen en prinsesjes, dezen zomer van af 1 Augustas tot in de maand September alhier in het Badhotel van den heer H. J. Vreeburg ver toeven. De verschillende appartementen zjjn be sproken. Het gevolg van de vorstin zal bestaan uit den hofmaarschalk graaf van Bylandfc, eenige hofdames, de bonne der prinsesjes en verder dienstpersoneel. llicldclburg, 23 April. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bij circulaire van 22 dezer de Burgemeesters in dit gewest mededeeling gedaan van do aan den Minister van Oorlog ver leende Koninklijke machtiging om in dit jaar krachtens art. 125 der Militiewet tot den werkelijken dienst op te roepen de verlofgangers der verschillende korpsen van de lichtingen 1892 en 1893. Daarbij is gevoegd een staat, waarop zijn aan gewezen welke militieplichtigen alsnog dit jaar moeten worden opgeroepen, met vermelding tevens van don tijd, waarvoor die oproeping behoort te Burgemeesters worden daarbij verzocht in betrekking tot de opkomst al datgene te verrichten wat ten opzichte van de voor hunne gemeenten opgetreden en aldaar gevestigde verlofgangers be hoort te geschieden. De liberale kie9vereeniging Eendracht maakt Macht" alhier stelde gisterenavond tot candidaten voor het kiesdistrict Middelburg: de aftredende leden, de heeren C. J. J. A. van Teijlingen en C. L. van Woelderen, en voorts als nieuwe leden de heeren Jhr. A. A. van Doorn, Burgemeester van Yeere, Dr. A. v. d. Swalme, Mr. F. J. Sprenger te Middelburg en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke te Koudekerke. De beide Vlissingsche heeren H. P. J. Totein Nolthenius, Burgemeester en A. A. A. Gewin, die in., de vorige vergadering als voorloopige candidaten de meeste stemmen verwierven, heeft >Eendracht maakt Macht" dus losgelaten. Dat aan den polder Walcheren" door de jongste stormen aanzienlijke schade is toegebracht, bleek j.l. Zaterdag ter algemeene vergadering van dien polder. De voorzitter deelde n.l. mede, dat de schaden, die onmiddellijk voorziening hadden ver- eischt, alleen reeds het totaalcjjfer der stormschaden met niet minder dan f 43650 deden stijgen, terwjjl buitendien in den aanstaanden zomer verschillende werken afdoende moesten worden hersteld, waarin nu slechts voorloopig was voorzien. 23 April. In de heden gehouden raads zitting werden tot onderwjjzers benoemd de heeren D. H. C. Ittmann van Goes en M. C. van der Maas te Oud-Sabbinge. Medegedeeld werd dat de pachters van een aan de gemeente behoorend hofsteetje, de wed. A. Boone, is overleden, doch dat haar kinderen de pacht hebben overgenomen. De laatste metalen kruisridder hier ter stede L. Verheule is heden op 85-jarigen leeftijd in het gasthuis overleden. Op Zuid-Beveland leeft nog slechts 1 strjjder uit do dagen van '30. Wegens niet al te beste verstandhouding leefden man en vrouw gescheiden. De moeder had het eenige kind, een zevenjarig jongetje, meegenomen. Dezer dagen nu heeft de vader het kind zonder voorkennis der moeder van de straat, waar het speelde, opgenomen en het weggevoerd, vermoedeljjk naar eene inrichting voor onderwjjs. De moeder zocht tot laat in den nacht naar baar kind, maar vond bet natuurlijk niet. Rrtiiiligge, 23 April. Door de liberale kies- vereoniging alhier zjjn tot voorloopige candidaten gesteld voor de Provinciale Statendo heeren J. H. C. Hejjse, M. Bolle Lz. en Mr. J. A. Bolle. Tot afgevaardigden werden verkozen de heoron A. van Popering Mz. en J. van den Berge Jz. Als bestuurslid, tevens secretaris-penningmeester, werd bij acclamatie herbenoemd de heer A. van Popering Mz. voornoemd. Elkerxee, 28 April. In do gisterenavond alhier gehoudene vergadering van de afdecling »E)lemeet en Eikerzee" der centrale liberale kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, ter verkiezing van leden der Provinciale Staten, werden do aftredende leden: de heeren J. H. C. Hejjse, Mr. J. A. Bolle en M. Bolle Lz. opnienw als candi daten gestemd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozende heeren M. do Glopper te Ellemeet en Anth. Wiltson te Eikerzee, terwijl bjj acclamatie de heer J. Batenburg te Ellemeet als bestuurslid werd herkozen. Zierikzee, 22 April. De agenda voor de 118de algemeene vergadering dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Njjverheid", op 9 en 10 Juli a.s. alhier te houden, bevat o.a. het volgende 1. Rapport der jury over de ingekomen ant woorden op de prijsvraag tot het verkrijgen van electrische kracht door windmolens en besluit om trent de voorgestelde conclusie; 2. Directeuren, kennis genomen hebbende van een missive van de heeren mr. J. H. Schobor en Dinger, over ontginning van woeste gronden door den staat, achten het wenscbelijk dat de maatschappij haar aandacht bljjve wijden aaD het hoogst belangrjjke onderwerp, daarin behandeld, en stellen aan de algemeene vergadering voor, de door genoemde heeren medegedeelde denkbeelden als een vervolg op het adres van 1893 aan de hoogo regeering ter overweging aan te bieden; 3. Voorstel van directeuren om de herziening der wet, die in 1896 zou moeten plaats hebben, uit te stellen tot 1901; 4. Verzoek van de commissie van het museum van kunstnijverheid te Haarlem om door finauciüelen steun het mogeljjk te maken, dat door den aankoop van boeken en plaatwerken aan de boekerij een gewenschte en zelfs noodzakelijke uitbreiding ge geven wordt. Directeuren wenscben de vergadering volkomen vrij te laten in haar beslissing. 5. Voorstel van directeuren, dat de maatschappij toetrede als donatrice tot de vereeniging, tot be vordering van den Nederlandschen export met een jaarlijkscbe bjjdrage van f 25; 6. Voorstel van het departement Utrecht, dat, waar in den laatsten tjjd van verschillende zijden stemmen zijn opgegaan tegen het vrijhandelsstelsel, speciaal de weDsch is geuit tot het heffen van in voerrechten op granen, de maatschappij in deze van haar gevoelen doe bljjken. Directeuren vragen, of aan de bedoeling van het departement niet het best zal beantwoord worden door het houden van een congres en onderworpen deze vraag aan het oordeel der algemeene vergadering; 7. Voorstel van het departement Arnhem om een subsidie te verleenen aan ,de Arnhemsche kook- en huishoudschool. Directeuren ontraden de aanneming van het voorstel; 8. Voorstel van het departement Arnhem om van 1 Januari 1896 af het Weekblad der maatschappij op de oude manier te doen verzenden, dat is per post en franco door den uitgever, voor rekening der maatschappjj en daarvoor de noodige gelden op de begrooting uit te trekken. Directeuren meeneu dat overschrjjding van het voor het weekblad be paalde bedrag te bezwaarlik zou zijn voor de kas der maatschappjj', 9. Mededeeling van de personen, die tot leden van verdienste en eereleden zjjn voorgesteld. Op den tweeden dag zijn o.a. de volgende punten aan de orde: 1. Benoeming van drie directeuren, in plaats van de aftredende en niet onmiddellijk herkiesbare heeren C. Dyserinck, mr. J. Heemskerk Az. en jhr. C. v. Citters. Door directeuren worden als drietallen voorgesteld: Voor den heer Dyserinck te Amsterdamde heeren j S. J. graaf van Limburg Stirum, te Haarlem; A, L. de Sturler te Leiden; Armand Sassen te 1 Amsterdam. Voor den heer mr. J. Heemskerk Az. te 's Gravenhagede heeren H. A. van Beuningen, te Utrecht; mr. J. H. Schober, te Putten; mr. J. C. Meijer, te Leeuwarden. Voor den heer jhr. C. van Citters, te Purmerend: de heeren jhr. F. Backer, te Breda; P. J. van Houten, te 's Graven hage; mr. H. A. L. Hamelberg, te Arnhem; 2. Benoeming van een voorzitter uit directeuren 3. Benoeming van lellen van verdienste en eere leden, voorgesteld in de eerste zitting. Van het geval omtrent een vreemdeling, die Vrijdag te Veere de bjjzondere aandacht trok en door de politie aldaar gearresteerd werd, geeft de Midd. Ct. de volgende lezing: Een jeugdige Duitscher was Donderdag per trein van Creuznach naar Vlissingen gekomen om van daar de reis naar Engeland te aanvaarden. Hjj ver bleef den nacht te Vlissingen en wilde Vrijdag een kijkje nemen in Middelburg. Hjj schijnt zich toen in den weg vergist te hebben en naar Veere gewandeld te zijn. Daar kwam hjj een met een uniformpet gekleed ambtenaar tegen, waarvoor hjj op den loop gingde man werd achtervolgd, eindelijk gevat en, omdat hjj geen inlichtingen geven wilde, door de politie stevig gekneveld en naar het politie-bureau te Middelburg overgebracht. De man was net gekleed, had voldoende geld in den zak, benevens een retourkaartje voor de mailboot naar Londen. Blijkbaar had hij ietwat te veel gedronken, waaraan zjjn zenuwachtigheid te Veere toe te schrjjven zal zyn geweest. Op bet politie-bureau te Middelburg gaf men hem wat te eten en te drinken en, na hem gekalmeerd to hebben, vroeg men hem de noodige inlichtingen, die de man voldoende gaf, waarna hem gelegenheid gegeven werd om op het bureau te blijven slapen. Den volgenden dag is hg per tram naar Vlissingen vertrokken en van daar naar Londen. De liberale kiesvereeniging te Tcrneuzen besloot niet deel te nemen aan de a.s. verkiezing. Voor de betrekking van deurwaarder bij de plaatseljjke belastingen te Vlissingen, hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Te Hansweerd ontvluchtte in den vorigen herfst een kanarievogel zjjne kooi, zonder dat het gelukte hem te vangen. Dezer dagen kwam hjj weder tegen do ruiten pikken. Het diertje heeft dus wel een barren winter door gemaakt! Te Dirksland zjjn de schuren van D. v. Z. en A. V. i. d. W. met den inhoud een p»n»i der vlammen geworden. Er kwamen 10 koeien bjj dezen brand om. De schuren waren verzekerd, de werk tuigen enz. niet Het vergelijkend examen voor plaatsing als machinist-leerling der marine te Hellevoetslnis zal in den loop van Mei plaats hebben. Voor 25 plaatsen hebben zich 76 candidaten aangegeven. In eene Maandagavond te Rotterdam gehouden vergadering der daar govestigde schippersvereniging Schuttevaer" werd besloten bjj den hoofdingenieur te V'issingen te vragen om betere betonning van de kleine Vuilbaard op de Oosterscheldete trachten te bewerken dat het plaatje bjj het draaigat van de Moerdjjksche brug wordt weggeruimd; te ver zoeken om de vallei van den moerdjjk naar Strien te betonnen, eindigende aan de 3e roode ton en te vragen om op hot eind van de Mosselkreek achter de 3e roode ton een vierde te plaatsen. Te Haarlem loopen geruchten, dat de justitie aldaar hoogst belangrijke aanwijzingen heeft gekregen omtrent den afschuweljjken moord, een paar jaren geleden op twee oude vrouwen aldaar gepleegd. De officier vau justitie, mr. Rethaan Macaré, leidt zelf het onderzoek. De vermoedelijke schuldigen, twee welbekenden bij do justitie, moeten zich te Rotterdam bevinden, althans herhaaldelijk vinden conferenties plaats tusschen het hoofd van het parket te Haarlem en dat te Rotterdam. In verband met deze geruchten wordt gemeld, dat Maandag zwaar geboeid, onder geleide van twee veldwachters, uit Rotterdam te Haarlem is aange bracht zekere G. Deze heeft den laatsten tijd wegens diefstal in de gevangenis te Rotterdam doorgebracht en moet zichzolven verraden hebben door een brief, dien hjj heimei ijk aan een mede gevangene wilde doen toekomen en die in handen van de justitie is gevallen. Een later boricht meldt nog: Geel, de peraoon die in verband met den moord op den Raamsingel gevangen zit, is een oude bekende van de justitie. Hoewel pas 21 jaar oud, heoft hij reeds vijf von nissen wegens diefstal achter den rug, het laatste voor een diefstal van eenige honderden stoelen op het sportterrein >De Phoenix". Hij is van boerenafkomst en zijn vader wa9 vroeger in goeden doen, doch thans aan lager wal. Het schjjnt dat er ook nog een tweede persoon bjj de zaak is betrokken. Het geschil tusschen dr. A. Kuyper en mr. A. F. De Savornin Lohman is, naar uit Amsterdam aan het Utr. Dagbl. gemeld wordt, bjjgelegd. Volgens De Stand, heeft de minister van justitie te Leeuwarden een persoonljjk onderzoek ingesteld, naar aanleiding van de door jhr. mr. De Savornin Lohman in de Tweede Kamer meegedeelde feiten, met betrekking tot de middernachtzendelingen. Niet alleen de justitie-ambtenaren, maar ook de middernachtzendelingen worden gehoord. AanbestedingenVerkoopingen ene. Zierikzee, 24 April. Heden werd ten over staan van den Notaris Mr. J. A. Bolle, ten verzoeke van den heer L. van Dam me Gz. té Kerbwerve, alhier verkocht: Eene hofstede, arbeiderswoningen, houw- en weiland enz. De uitslag dezer verkoopiug is als volgt: De hofstede niet. gebouwen en 1 H.A. 88 A. 40 c.A., voor f 36502 H.A. 54 A. 80 c.A. weiland, voor f 3502 H.A. 07 A. 20 c.A. bouw- en weiland, voor f 355een huis, erf en bouwland, groot 18 A. 80 c.A., voor f 6011 H.A. 90 A. 70 c.A. bouw en weiland, voor S851 H.A. 05 A. 60 c.A. weiland, voor f 385 2 H.A. 85 A. 90 c.A. weiland, voor f 480; 1 H.A. 21 A. 50 c.A. weiland, voor f 380een huis, erf cd bouwland, groot 22 A. 40 c.A., voor f 400; 1 H.A. 09 A. 20 c.A. bouwland, voor f 4751 H.A. 39 A. 20 c.A. weiland, voor f 375 1 H.A. 29 A. weiland, voor 325; 1 H.A. 34 A. 80 c.A. bouwland, voor f 3752 H.A. 02 A. 20 c.A. bouwland, voor f 3504 H.A. 78 A. 20 C.A. bouwland, voor f 505; 2 H.A. 26 A. 30 c.A. weiland, voor f 501; 1 H.A. 77 A. 30 c.A. bouwland, voor f 523; 45 A. 90 c.A. tyouwland, voor f 600 43 A. 80 c.A. bouwland, voor f600. Alle prijzen zijn per gemet. Het laatste perceel onder Serooskerke, de overige perceelen onder Kerk- Werve. Onkosten 8 pCt. Te Goes werd door den Notaris Pilaar op het Slot Oostende verkocht de hofstede »'t Hof Zoute" met 39 H.A. 64 A. 28 c.A. bouw- en weiland en boomgaard aan den heer E. de Jonge Wz. te Ierseke voorf 31127.60 en voor de hoornen f 1499.50, samen alzoo voor f82618.10. Daarna 15 H.A. 9 A. 10 c.A. bouwland in den Olzendepolder aan den heer W. F. K. Lenshoek te Goes voor f 14606. Ver volgens 6 H.A. 50 A. 90 c.A. binnendyk te Kruiningen aan den heer J. Boone te Ki jiningen, voor 2282.55 en f 2775 voor de hoornen, sameu 5057.55. En eindelijk het tiendrecht op 10 H.A. 44 A. 30 c.A. te Ierseke aan mej. Wed. Joos Sinke aldaar voor f541. Het'tweede perceel was de hofstede »Plantlust" onder 's Heer-Arendskerke, groot 46 H.A. 29 A. 10 c.A. in die gemeente en 9 H.A. 59 A. 7 c.A. in 's Heer-Hendrikskinderen. Kooper van het geheel werd de heer L D. Fransen v. d. Putte 's Gravenhage voor f45882 en f2866 voor hoornen enz., samen ƒ48889. LAUDBOIIW. Cortgene. "Voor de 4e jaarlijksche verloting van Landbouwbelang" waren dit jaar weer een belangrjjk aantal loten meer verkocht dan vorige jaren. Het Comité kon daarom ook voor flinke prijzen zorgen. 3 paarden, 5 stuks hoornvee en 2 varkens maakten voor de verloting de levende have uit. Als gewoonljjk was 't voor ons dorp weer een drukken dagwaarvan de herbergiers niet het minste deel hadden. De uitslag is als volgt: No. Prjjs. No. Prijs. 1379 Varken. 1385 Gieter. 1397 Paardendeken. 1465 Bietenwiedmachine. 1479 2 kistjes Sigaren. 1497 2 kistjes Sigaren. 1571 Paardendeken. 1583 2 Hooivorken. 1595 3 jarige Vos Merrie. 1617 Tilburydeken. 1727 5-balks jjieren Egge. 1753 Rytuigmat. 1768 4-tands Mestriek. 1870 Lactobutyrometer van Marchand. 2095 Tuingereedschap. 2156 Tuig paarden netjes. 2161 Sack's Ploeg. 2171 Barometer. 2176 6 Kippen en 1 Haan (wit). 2259 2-jarige zwartb. Os. 2272 Grysbont Vaarsje. 2282 Paardendeken. 2302 Spykeregge. 2339 Paardendeken. 2352 Paardendeken. 2383 3-jar. Bruine Merrie. 23*6 Spade. 2428 2 kistjes Sigaren. 2529 Koperen Melkzeeft. 2567 Nederlandsche Vlag. 2587 Paardendeken. 2607 10 Korenzakken. 2648 4-tands Mestriek. 2684 10 Korenzakken. 2708 2 kistjes Sigaren. 2794 2 kistjes Sigaren. 2841 2 Hooivorken. 2852 Groen voederpers-peil- jjzer met max. therm. 2858 Rol Touw. 2869 2-jarige Vos Merrie. Voor do stierênkeuring te Öortgené waren aangegeven 6 stuks: 1 tweejarige en 5 éénjarige. De tweede prjjs werd den heer Van Langeraad toegekend voor zijn 2-jarigen stier. Van de éénjarige stieren werd met den eersten prjjs bekroond een stier van den heer H. Leendertee te Wissenkerke; met den tweeden prjjs den heer Joh. Verhulst te Wissenkere; en 2 derde prijzen werden toegekend aan de heeren W. Duclaux te Wissenkerke en P. Maas te Coljjnsplaat. Op de veemarkt te Goes stonden 96 koeien, doch de koopers ontbraken. Slechts enkele dieren werden verkocht. Aan het proefstation to Goes werden in 1894 1770 diverse monsters met 3125 afzonderlijke onderzoekingen verricht. Voor 1893 waren die getallen 1155 en 2029. Uit Zeeland kwamen 527, uit Flakkee 60, uit Noord-Brabant 714 monsters. Voor gerechtelijk onderzoek 292 monsters. Rotterdam, 25 April. In verband met het sluiten van de Belgische grenzen voor den invoer van vee, was het aantal stuks vee, heden ochtend op de veemarkt alhier aangevoerd, grooter dan ooit te voren. 3 Zweep. 22 Zeis. 46 Vogelkooi met Standaard. 50 Ploeg, (model Cock). 74 Tuig Zeelhalsters met Caoutchouc Borstel. 89 Tarwezoeft. 186 6 Kippen met Haan. 202 Bruine dubbele Ijjn. 271 Mesthaak. 302 Boterwarmer. 505 2-jarige witte Os. 540 Thermometer. 561 Lurkemmer. 578 Varken. 588 Eenpaards Borsttuig, compleet. 710 Achtertuig voor één paard. 820 2 lederen Halsters. 826 Stroosnijder. 849 Paardendeken. 877 Zweep. 912 Amcr. Deereploeg. 935 Ryhoofdstel. 970 2 zinken Emmers.. 1002 Kooktoestel. 1018 Stallantaarn. 1023 2-jarige zwartb. Os. 1048 Peenmolen. 1086 2 zinken Emmers. 1088 Kruisljjnen. 1124 2 Hoofdstellen. 1152 2-jarige vaalbonte Vaars. 1218 Tuigstrengen. 1255 Bascule. 1259 Karn-Thermometer. 1270 Rytuigmat. 1282 Kooi met Vogel. 1339 2 Rijtuiglantaanrs. 1369 Tuinschaar. KERKNIEUWS. Bedankt voor het i beroep naar Zuidland door dr. P. A. Klap te Oosterland. RreskcilS. Zondag ontving onze predikant, de heer W. H. Dijkman, toezegging van zijn beroep naar Loopik a/d. Lek. Te Heemstede overleed, na laugzaam verval van krachten, den 23 dezer, ds. Willem Petri, sinds 1 Juni 1894 emeritus-predikant van Horssen c. a., op 67-jarigen leeftjjd. Z.Eerw. diende de Herv. Gem. van Wemeldinge van 18631873. Bjj het examen voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, art. 56a der we'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1