ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 April 1895. RECLAMES. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6597. Directeur-Uitgever J. WAALE-. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrydags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Adminvttratie ZieriJtzeesche Nieuwsbode' 15 regels Tf» Cts. Elke regel meer Ït5 Cts. J. DE GRAiAF Cz., air. KLEEUnAHEB, POSTSTRAAT O 103, Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland. Huldiging van Hisuiarck. Mnundüg., <lc l April, was eigenlijk de dag, dat Bismarck 80 jaar werd. Om halfeli" verscheen de Vorst ui kurassiersrok mei het ijzeren kruis, gevolgd door Tyras en Rebekka, in den tuin, waar hij zijn verbazing uitsprak over den bloemen- rijkdom en zich door dr. Schweninger verschillende geschenken liet aanwijzen. Orn 12 uur begonnen de muziekkorpsen van den naderenden trein rnet studenten hoorbaar ie wordeu; tegrlijk stelde het uit Berlijn gekomen muziekkorps van het 4e garde-regiment zich op vóór het balcon. Een uitstekend plaatsje was gereserveerd voor Harnburgsche kooplui. Tal van photografen maakten hun toestellen gereed. Onder de journalisten bevonden zich Engelschen, Amerikanen en een Deen. Eerst kwamen de officieren uit ffalbersiii.it, om den oud-kanselier geluk te wenschen; om halféén begon het militaire muziekkorps het «Hallelujah" uit den «Messias" te spelen. Spoedig daarop kwamen de ongeveer 3000 studenten van de 30 universiteiten en de technische hoogescholenhet weer was heerlijk en de hemel helder. In vyf afieelingen waren de jongelingen opgesteld. Intusschen had Bismarck den adjudant van den koning van Wurteinberg ontvangen, die een eigenhandig schrijven van zijn souverein overbracht, dan de Senaten van Hamborg, Bremen en Lübeck, ten slotte de rectoren der universiteiten. Professor Plleiderer voerde uit naam der hooggeleerde heeren hef woord. Hij deed uitkomen, welk een vreugdedag het voor het Duitsche volk was, dat zich dankend eu jubelend om den geweldigen man verdringt, in wien het den schepper der eenheid, den beschermer des vredes, den leider van het publieke leven, den trouwen wachter zyner hoogste goederen ziet. In deze groote feestvreugde stemmen ook de hoog- leerarcn in, om hem, den doctor honoris causa in drie faculteiten, bij zijn 80en jaardag hun hulde te bieden en de hoop uit te drukken, dat hij, de door het volk verafgode, nog lang in een bloeienden ouderdom met een jeugdigen geest bezield onder hen vertoeven en werken zal als de historische verpersoonlijking van het nationale bewustzyn. Bismarck beantwoordde in eene lange rede die toespraak. Onstuimige toejuichingen en het kletteren der degens begroetten hem, toen hij, begeleid door de rectoren en de senatoren in bonte middeneeuwsche kleedy, in kurassiers- uniform zonder mantel van het balcon afkwam. De studenten waren aangekomen, en hieven het lied aan: «Horch, Smrraesllügel rauschen". Daarna werd het woord gevoerd dour den student Bruch uit Bonn, die een geestdriftige toespraak hield en daarna het adres voorlas, dat de studenten den jubilaris aanboden. Ook hierop antwoordde Bismarck, niet aangedaan, maar vroofyk en opgewekt, als volgt: Mijne heeren, ik heb zooeven uit den mond uwer leeraren, de leiders onzer hoogescholen, een bewijs van erkentelijkheid gehad voor mijn verleden; uit uw begroeting maak ik een belofte op voor de toekomst, die op mijn hoogten leefiyd een hoogere waarde heeft dan het vt-iledene. Gij zult in staat zijn, de gezindheid, die gy hier aan den dag legt, te toonen tot in het midden der volgende eeuw, terwijl ik alsdan tot den ouden tijd zal behooren. Een troost is het mij, dat Duitschers niet zoo zijn, dat zij op lateren leeftijd alles vergeten, wat hen in hun jeugd begeesterde. Binnen 40 jaar zult ge niet over alles denken als thans, maar het zaad, dat onder de regeering van Wilhelm 1 gezaaid werd, zal toch vruchten dragen. Men rukt de plant van het nationaliteitsgevoel niet moed willig uit; zelfs de Duitschers in Amerika, in het Kaapland, in Australië kunnen hun geestdrift voor het oude vaderland bewaren. Wij hebben de nationale onafhankelijkheid door zware oorlogen moeten verwerven; de proloog was de Deensche oorlog; met Oostenrijk moesten wy vechten; na Sadowa twijfelde niemand er aap, of een oorlog met Frankrijk moest gevoerd worden; alleen moest opgepast worden, hem niet to vroeg te ondernemen, vóór de vruchten der vroegere oorlogen door de organisatie van Noord- Duitschland verzekerd waren. Nadat de oorlog met Frankrijk gevoerd was, liepen er geruchten, dat wij binnen vijf jaar weer een oorlog zouden hebben. Mijn taak was het. dat te verhinderen; er was geen reden meer om te strijden. Wat wij moesten hebber, hadden wy. Samoa en de Caroünen waren een stryd niet waard, hoeveel gewicht ik ook hecht aan ontwikkeling op koloniaal gebied. Na er aan herinnerd te hebben, dat leven stryden is, dat zonder strijd een volk weldra versteend zou zijn als de Ghineezen, eindigde de spreker met een opwekking, orn zich te scharen om den keizer als den vertegenwoordiger des ryks. Daarna kwam de vorst van het balcon, om een bokaal bier, hem ingeschonken door de studenten, uit een kunstig gesneden biervat, in de nabijheid opgesteld, in twee flinke teugen te ledigen en zich met verscheidene zyner vereerders te onderhouden. Bij het vertrek konden velen hunner zich slechts met moeite ontrukken aan de begeesterende tegen woordigheid van den grootste der overgeblevenen uit het Duitsche heldentijdperk. Schweninger zelf stond verbaasd over de onvermoeibaarheid van den 80jarige. Hoewel de nacht niet in ononderbroken rust was doorgebracht, zag de jubilaris er frisch en opgewekt uit. Herlijn, 1 April. De vlag wappert van alle openbare en vele particuliere gebouwende voor naamste straten hebben een feestelijk uiterlijk. Een berichtgever beweertdat de proloog, welke de beden in den schouwburg te geven feestvoorstelling zal inleiden, is gemaakt door den Keizer. België. Te Esschen is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd bij eene koe, afkomstig uit Nederland (Zutfen). In denzelfden trein bevonden zich nog 154 stuks vee, die alhoewel gezond, wegens dit enkele geval te Esschen niet mochten doorgezonden worden en tot groot nadeel der betrokken vee handelaars, Zaterdag alle naar Holland zijn terug- Te Rozendaal wordt dit vee op 's rijkskosten door de veeartsen, de heeren Montens en Van Driel, opnieuw gekeurd. Te Brussel is een 60jarige vrouw van blijde aandoening gestorven in de armen van haren zoon, die, na tien jaren afwezig te zijn geweest, aldaar terugkwam. Nederland. Maastricht, 1 April. In de zitting van den gemeenteraad van Zaterdag werd gelezen een schrijven van jhr. De Ranitz, particulier secretaris der Koningin-Regentes, met de mededeeling, dat H. M. de uitnoodiging van den gemeenteraad tot bijwoning van een feestbanket, door de Koninginnen, welwillend heeft aangenomen en daarvoor bepaald heeft Woensdag 23 Mei, te half zeven namiddags. De Raad heeft met eenparige stemmen f 15,000 toegestaan voor het doen van vernieuwingen en veranderingen aan het raadhuis, de muziektent op het Vrijthof en andere werken van big venden aard en voorts burgemeester en wethouders gemachtigd nit den post van f 25,000 op de begrooting voor appropriatie van de vestingterreinen uitgetrokken, de uitgaven te bestrijden voor de plechtige ontvangst van de Koninginnen. Roermond, 2 April. Op een sluwe manier is de beambte bjj den «Grand Central Beige", R. j alhier, het slachtoffer van een oplichter geworden. Zekere C. wist zich bij R. zoodanig in te dringen, I dat beiden weldra dikke vrienden waren. C. werd I huisvriend, daarna zelfs huisgenoot bij R., waar- l voor hem zelfs geen kostgeld gevraagd werd. Op voorstel van C. zouden beiden te Dllsseldorf een wijn- en sigarenhandel beginnen. Beiden zouden zekere som storten. De eerste onkosten werden door R. betaald, die ook de reiskosten, in hut belang der zaak door C. gemaakt, voorschoot, ja zelfs in diens persoonlijke behoeften hielp voorzien, want C. had op 't oogenblik gebrek aan geld, maar was dit eiken dag wachtende. Eindelijk zeide C. bericht te hebben ontvangen, dat zijn geld aangekomen was. Hij ging naar het postkantoor, maar kwam on- verrichterzake terug, daar de directeur afwezig was. C. toonde zich daarover zeer gebelgd. Hij zou zich bij den minister beklagen en stelde een adres op. Intusschen ontving hg een schrijven van den post directeur, waarin deze zich wegens zijne afwezigheid verontschuldigde en beloofde het geld den vol genden morgen te zijner beschikking te stellen. Vrijdagmorgen ging C. naar het postkantoor om zijn geld te halen. Vooraf vroeg hij R. diens horloge te leen, dat deze echter (gelukkig voor hem) Diet kon missen. Toen 's namiddags C. nog niet van zjjne boodschap terug was, kreeg R. argwaan. Hg ging op onderzoek uit en kwam tot zijn ontsteltenis tot de ontdekking, dat hij deerlijk bedrogen was. C. was niet op het postkantoor geweest, geld wa9 er niet voor hem geweest en de directeur had hem niet geschreven. Met zjjn buit had hg zich uit de voeten gemaakt. Gelukkig voor den heer R. werd hem toegestaan zijn post bij den «Grand Central Beige", waarvoor hij reeds bedankt had, opnieuw te aanvaarden. Amsterdam, 2 April. Een noodlottige brand eischte in den afgeloopen nacht alweder 5 slachtoffers. In de Polanenstraat (nieuw stadsdeel bniten de Mniderpoort) ontstond omstreeks halfdrie brand in perceel 45, bevattende zes woningen, waarvan er 5 waren bewoond. De bewoonster der eerste verdieping, vrouw Roelfstra haar man was aan de gasfabriek werk zaam werd even na het uitbreken van den brand wakker door rook- on brandlucht en wekte door haar angstgeschrei de buren, terwjjl zij met haar beide kleine kinderen de trap afsnelde. De bewoners van de tweede verdieping volgden spoedig haar voorbeeld, terwjjl de bewoners der bovenste ver dieping zich van den zolder op het belendende perceel konden begeven. De weduwe Ketelaar, die met haar drie dochters en twee kleinkinderen, meisjes van V/t en 3 jaren, op de voorkamer der 2e verdieping woonde, schjjnen zich laügs de brandende trappen niet in veiligheid te hebben kunnen begeven. De 17jarige dochter Wiepkje sprong hot raam uit en werd zwaar gewond naar het gasthuis ver voerd. Haar toestand was hedenmiddag bevredigend. De 60jarigo vrouw Ketelaar met haar twee dochters en de beide kleinkinderen zijn echter in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand, die vermoedelijk bjj Roelfstra ontstaan is, ligt nog in bet duister. De brandweer beperkte de ramp tot het aangetaste perceel. Nader wordt gemeld: Bij verder onderzoek bleek, dat bet vuur nog twee andere slachtoffers had gemaakt, n.l. twee dochters der oude vrouw, Grietje de Jong, zelve weduwe en moeder der verbrande kleinen, en Jansje Ketelaar, hare zuster. Op de tweede verdieping huisden dus de oude weduwe Ketelaar met hare drie dochters en twee kleinkindoren. En van deze alle is alleen de 17jarige Wiepkje in het loven gebleven. Zij sprong uit bet keukenraam, terwijl er nog bijna niemand op straat was en kwam op de heup terecht. Toch kon zij, hoewel niet zonder steun, nog Ioopen. Om van baar gedaan te krijgen, dat zij zich naar het Gasthuis zou laten vervoeren, moest men haar wjjsmaken, dat hare hnisgenooten gered en bij buren onder gebracht waren. Op het oogenblik doet haar toestand het beste hopen. De bewoners van het perceel hadden allen bun huisraad tegen brandschade verzekerd. Maar Van der Enst, de bewoner der bovenste verdieping, had eerst sedert twee weken dit huis betrokken en had zijn polis nog niet laten overschrijven. Vrouw Roelfstra, bij wie de brand aankwam, vertelt, dat in haar alkoof een petroleumlampje dicht bij het. bed hing. Wakker wordende zag zij hare bedgordijnen in brand staan. In nachtgewaad en op bloote voeten, maar met een kistje, waarin haar polis, een horloge en andere zaken van waarde, kwam zij bij een overbuur binnengeloopen. Te Amsterdam is op de spoorbaan bij de Spaarndammerstraat door een brugwachter gevonden het lijk van een man met afgereden hoofd en linker been. Op bet. lijk werd gevonden een geboorte-akte, waaruit bleek, dat de doode was een bankwerker, die verleden jaar in het gasthuis aldaar verpleegd werd, terwijl tijdens die verpleging zijne vrouw met haar vier kinderen gerechtelijk uit hare woning gezet zgn. Men vond bij den doode 17 scherpe revolverpatronen en op de plaats des onheils een met 6 scherpe patronen geladen revolver. 's Oraveilliagc, 2 April. {Tweede Kamer). Heden kwam in behandeling het voorstel-Hartogh tot vereenvoudiging van het burgerlijk procesrecht. De algemeene beraadslaging werd ingeleid door den heer De Kanter, die, alle hulde brengende aan den ontwerper en aan de commissie van voorbereiding, het licht liet vallen op het sociale belang bij bet voorstel betrokken en zich om verschillende redenen daarvoor verklaarde, omdat door het ontwerp sneller, goedkooper en beter recht zal worden verkregen. Ook wees hij als een voor deel aan, de uitbreiding van het recht der conser vatoire maatregelen tot betere verzekering van de executie van vonnissen. De Minister van Justitie verklaarde spaarzaam te zullen zijn met zijn raadgevende stem, het advies vau den Raad van State, dat hij hoopte gnnstig zou zijn, te zullen afwachten en betoonde zich gezind tot bet totstandkomen der voorgestelde verbeteringen mede te werken, alleen verzocht bij de internationale punten betreffende het verschijnen voor vreemde rechters en rakende de vreemdelingen over te laten aan bet beleid der Regeering, die daarover naar aanleiding van het congres voor het privaatrecht in onderhandeling met het buitenland is, over welk verzoek de beer Hartogh bij het betrekkelijke artikel zijn bedenking voorbehield. Hiermede liep het algemeen debat af. De behandeling der artikelen bad o.a den volgenden uitslag. Verworpen werd het amendement—De Kanter, gericht tegen de aanplakking van een exploit aan het woonhuis der vroaw, wanneer dit niet kan geschieden aan baar in persoon, een maatregel, dio verzekerde den commissie en voor steller, alleen uiterst zeldzaam zal worden toegepast ter voorkoming van echtscheiding bniten medeweten der vrouw. i Bij het voortgezet debat over het voorstel-Hartogh is art. 16 (booren van getuigen voor buiten- landschen rechter) goedgekeurd, daar de Minister wel terugneming aanbeval, doch het artikel niet nadeelig vond voor de hangende internationale onderhandelingen. {Zie telegram). Riervliet, 1 April. Heden was het 25 jaar feleden, dat de heer H. Vleugels zich als genees eer in ons midden vestigde. Ons muziekgezelschap «Harmonie" bracht den hooggeachten dokter, presi- I dent der «Harmonie", een ovatie. De vorige week nam de 82-jarige wethouder, de heer J. van der Linde, zijn ontslag als raadslid, een nieuwe verkiezing is nu al vastgesteld, en wel met Pascben, des Dinsdags. Middclliurs, 2 April. Hedenavond ver gaderde de Liberale Kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" alhier, teneinde voorloopigecandidaten te stellen voor de a.s. Staten-verkiezing. De vergadering, welke door een 50-tal leden werd bijgewoond, werd door den Voorzitter, don heer J. J. H. Doorenbos, met een toespraak geopend, waarbjj hg ook hulde bracht aan het verdienstelijk aftredend lid der Staten, tevens lid van Gedep. Staten, de heer J. P. I. Bnteox, die thans niet meer in aanmerking wensebt te komen. Na stemming van voorloopige candidaten bleek, dat met algemeene stemmen waren verkozen de heeren v. Teylingen en v. Woelderen, aftredendo leden, terwjjl voor de vier overige zotcis waren gesteld de heeren W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke te Koudokerke, J. F. van Dunnó te Middelburg, A. A. A. E. Gewin te Vlissingen, Mr. J. P. F. v. d. Mieden van Opmeer te Middel burg, Mr. F. J. Sprenger te Middelburg, Dr. A. v. d. Swalmo te Middelburg, H. P. J. Tutein Nolthenius te Vlissingen. Nevens den beer Bntenx wensebt ook het lid van Gedep. Staten, de heer Mr. J. C. R. v. d. Bilt van Heinkenszand bij de aftreding in Mei a.s. niet meer in aanmerking te komen voor het lidmaat schap der Staten. Van 1850 tot 1889 had genoemde heer onaf gebroken zitting voor Goes on van 1889 tot nu toe voor Sluis. Do hooge leeftgd (1 Mei a.s. wordt deze nestor 78 jaar) heeft Mr. v. d. Bilt tot zijn besluit van uittreding geleid. CaOCN, 2 April. Veranderlijk als eene tooneeldirectie zal men in bet. vervolg kunnen zeggen. Eerst wordt aangekondigd dat opgevoerd zal worden «Kleine Eyolf", daarna wordt het programma gewjjzigd en zal men vertoonen „Die goedo Buitenlui", en omdat alle goede dingen in drieën bestaan, heeft men nu bekend gemaakt dat men zich heeft bedacht en dat nu „Het ouderlijk Huis" zal worden gegeven. Misschien wacht ons op den avond der uitvoering nog eene nieuwe Terrassing, en wordt bij het op halen van het scherm aan het publiek medegedeeld, dat men toch nog maar een ander stuk zal geven. Op 13 Mei heeft Willem van Zuylen plan zijn jubilé te Goes te komen vieren. Aan belang stelling zal het dezen jubilaris hier zeker niet ont breken. Nog meer dan onder de predikanten is er tegenwoordig onder de geneeskundigen ten platten lande eene hoogst ongewenschto afwisseling. Er zgn gemeenten, die in enkele jaren drie- tot viermalen van dokter zijn veranderd, of liever drie- tot vier malen is een dokter vertrokken om zijne plaats door een ander te laten innemen. Als wij eenige jaren verder zgn, zullen door den grooton toevloed die heeren ook wel wat meer hokvast worden. Iersel4C, 3 April. Hedeu morgen is brand ontstaan in twee hooibergen op de hoeve van den landbouwer v. d. Velde. De oorzaak is onbekend. Het verbrande was verzekerd. Zierikzee. 2 April. Gisteren avond hield do Vereeniging „Floralia" alhier haro eerste jaar- I lijkscbe vergadering in bet lokaal van den heer Verwer. De opkomst was niet groot, slechts 14 leden waren tegenwoordig. De heer P. van der Have, die als Voorzitter fungeerde, wenschte de Vereeniging geluk met haren eersten geboortedag; bij wees er op, dat „Floralia", in het vorige jaar als een stekje geplant, wortel heeft geschoten en vruchtbare aarde heeft gevonden. De Secretaris-Penningmeester, de heer W. C. de Crane, deed rekening over het jaar, waaruit bleek, dat, niettegenstaande onvermijdelijke kosten, die het eerste jaar moesten worden gedaan, er toch nog een goed slot was van 951/, cent. Uit het verslag bleek, dat het ledental is geklommen van 116 tot 185; dat in het afgeloopen jaar aan 114 personen 514 stekken zijn uitgereikt; dat de kweekers met grooten lust zich hebben beijverd om hun planten tot tentoonstellings-planten te doen komen cn dat van de 30 prijzen 16 door leden van de Vereeniging zijn geschonken. In het verslag werd i hulde gebracht aau den vertrokkeu Voorzitter, Dr. v. d. Stadt, die zooveel heeft bijgebracht tot het totstandkomen dezer Vereeniging. In de plaats van genoemden heer werd tot bestuurslid gekozen de heer N. A. Hottinga, terwijl het aftredend lid, de heer J. van Schelven, werd herkozen. Het Bestuur is voornemens in dit jaar een wed strijd uit te schrijven in het kweeken van Chrysantimums, waartoe eerlang stekken zullen worden verkrijgbaar gesteld. In Augustus of September zal wederom eene tentoonstelling worden gehouden, waarbg voor on- en minvermogenden een wedstrijd zal worden uit- j geschreven. Men schrgft ons: In den nacht van Zondag op Maandag 11. heeft men de volkomen afsluiting van de doorbraak te Strijen ondernomen en Maandagavond omstreeks elf unr was het werk met gnnstig gevolg vol bracht. Het werkvolk is gedurende al die uren in spanning geweest. Bjj kon. besluit zijn benoemd: tot commies der telegraphie le kl. C. C. Gorter, thans directeur van het telegraafkantoor te Heeren- veen; tot commies der posterijen 4e kl. J. C. Pilaar, thans surnumerair der postergen; en is bevorderd tot commies der posterijen 3e kl. S. Gaanderse, thans 4e kl. benoemd tot commies der telegraphie 4e kl., E. J. van Brabant, thans telegraphist. Het voorloopig resultaat der overleggingen in de liberale kiesverenigingen over de bestuurs- circulairo der Liberale Unie, waarin het initiatief werd genomen tot het ontwerpen van een program, is het volgende: Een veertigtal kiesvereenigingen hebben zich in beginsel verklaard voor het ontwerpen van zulk een program, oDder betuiging van instemming met de grondgedachten, waarvan de circulaire blijkbaar uit ging. Negen kiesvereenigingen achtten, nuhetkies- recht^vraagstuk nog hangende is, zulk een optreden praematuur. Vier kiesvereenigingen wenechen geen beslist oordeel uit te spreken of zich haar oordeel voor to behouden. Een aantal andere hebben nader bericht toegezegd. Burgemeester en Wethouders van Zaandam hebben een gunstig advies uitgebracht op het adres dor heeren prof. Drucker c. s., in zake minimum loon en maximum-arbeidsduur, met dien verstande, dat het minste loon niet lager mag zgn dan de thans aldaar geldende loonstandaard en de maxi- mum-werktijd worde gesteld op 11 uren daags. Dit advies zal in de volgende Raadszitting behandeld worden. Door de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in zake de foreuseu genomen, zal de inkomsten-belasting te Amsterdam ongeveer f 160.000 minder opbrengen dan waarop gerolcend is. Dozen schadepost meonen Burgera. en Wetli u.iors te kunnen dekken, door de te beffen 80 opcenten op het pers-eel te verhoogen tot 85, ongerekend de verhoogiu, van enkele andere middelen. Het sioorascbip «Crntbic", dat tot heden aan de Nassaukade te Rotterdam in arrest lag, is van daar naar den Oostkousdjjk gesleept, waar het nu onder beslag zal blijven liggen, totdat de rechtbank in deze uitspraak zal hebben gedaan. Het door de collisie met de «Elbo" gehavende vaartuig heeft veel bekgks, vooral uit het westelijk deel der stad. De slager A. Kleinepier te Biggekerke maakte dezer dagen een koe af, die reeds 16 kalvers had gegeven. Nadat do koe was gedood, werden haar nog twee levende kalvers ontnomen. Volgens do Engelsche pers zouden onze Koninginnen, bij haar verblijf te Londen, zoodra Koningin Victoria van hare buitenlandsche reis terugkeort, een paar dagen bjj H. M. logeeren. De heeren Van Zandt en Pinto, veehandelaars te Winschoten, hebben Donderdag jl. naar Zwitserland verzonden: 500 zware varkens en 150 vette ossen, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 50,000. Zaterdagmorgen trok het de aandacht der voorbijgangers, dat de vensters en de deur der woning van mej. S. Groen te Hillegom, tegen hare gewoonte, nog gesloten waren. Na eenig onderzoek besloot men de deur te openen. Binnengekomen vond men het lijk van de 80jarige vrouw. De oorzaak van den dood is onbekend. XicriliZCC. 3 April. Uit Amerika is de tijding tot ons gekomen, dat onze voormalige stad genoot, de laatstovergcblevene dor oprichters van dit blad, de heer p. ii. van «Ier Wcljilc, op den 18 Maart j.l. te New-York in 82jarigen ouderdom is overleden. Onder het opschrift: Professor van der Weijde overleden levert een der AmerikaaDsche bladen eene zeer waardeerende herinnering aan den overledene. Hij wordt vermeld als een beroemd geleerde, tevens groot musicus, componist en Bchilder. Hij was ge boortig van Nijmegen. Na te Delft te zijn gepromo veerd, werd hij in Nederland (Zierikzee) leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen. Voorts wordt van hem vermeld, dat hij in 1842 een blad oprichtte, gewijd aan de mathesis en pbysica; in 1845 schonk hem «de Maatschappij voor de be vordering van de kennis der Wetenschappen" eene gouden medaille voor het schrijven oener encyclo pedie voor pbysica. Tevens werd hij toen mede werker bij de oprichting van eene courant van liberalo richting, dio den strijd aanbond tegen be staande misbruiken in het gouvernement. In 1849 kwam hij naar New-York en 7 jaar later werd hij gegradueerd door bet >New-York University Medical College". In 1859 werd hij benoemd als professor voor natuurkunde, scheikunde en boogere wiskunde aan het «Cooper's Institute". Hij was ook professor in de scheikunde aan het «New-York Medical College". In 1864 werd aan bet «Girard College" te Philadelphia expresselgk voor hem een leerstoel opgericht voor do industriöele wetenschap. Weinige jaren later legde hij dit professoraat néér en kwam hij terug naar New-York, waar bij uitgever werd van oen wetenschappelijk dagblad The Manufacturer and Builder. Hij leverde vele zeer gewaardeerde stukken van wetenschappelijken aard aan Appleton's New-American Cyclopediawaarvan hij uitgever was. Hij was in het bezit van meer dan 200 patonten voor eigen uitvindingen, meest op het gebied van electriciteit. Wij ontleencn dit een en ander aan een Ameri- kaansch blad. Geheel in hot middeu latende de eenigs- zins Amerikaansche tint, die wij hier en daar meenen te bespeuren, mag toch met het volste recht getuigd worden, dat de overleden Professor van der Weijde, die reeds in Zierikzee als een geleerde van veel zijdige kennis te boek stond, in Amerika eene hoogst merkwaardige en zeer eervolle loopbaan heeft j afgelegd. j Rotterdamsche en Amsterdamsebe opkoopers bezoeken in het westen van Noord-Brabant de land bouwers voor den aankoop van aardappelen. Reeds duizenden H.L. werden gekocht. De prijzen, die zjj besteden, zijn voor beste jammen (klei-aardappelen) I f 4,50 per H.L., 2e kwaliteit f 4 en drielingen j f 2,50 a f 3,50 per H.L., franco wagen of schip. Lo mtoo ls- De medaille ter herinnering aan de gebeurtenissen i op Lombok is thans gereed. Het U. D. geeft er de volgende beschrijving van: De voorzijde geeft de Nederlandscbe Maagd te zien, de Sassaks beschermende en de Baliërs op de i vlucht jagende. Het snoode verraad der Baliërs wordt voorgesteld door een panter, die evenwel het J onderspit delft voor den Nederlandschen Leeuw. Zoowel de conceptie als de uitvoering stempelen dit werk tot een waar kunststuk. De keerzijde vertoont een tropee van wapens der verschillende troepen, die aan de expeditie hebben deelgenomen, zoomede van eenige inlandscbe lansen. 1 Daarboven het jaartal 1894; er ouder Expeditie tegen de Baliërs op Lombok. Landing te Ampenan i 6 Juli. Tractaat Augustus. Overrompeling 25/26 Augustus. Mataram veroverd, 29 September. Tjakra Negara 18 November. Naar aanleiding van berichten omtrent vele sterfgevallen onder de militairen, die van Lombok zijn teruggekeerd, schrgft dr. Proclraik, de chef van het Groot Militair Hospitaal te Weltevreden, het volgende aan bet Bat. Nbld. Van het begin der expeditie tot heden zijn in het hospitaal alhier ter behandeling gekomen 671 Europeescbe en 261 Amboineesche en inlandscbe militairen, als zijnde van Lombok afkomstig. Van de Europeanen zgn in 't hospitaal overleden5 aan dysenterio en 3 aan malaria-koortsen en te Soeka- boemi 2 met buikziekte, derhalve in 't geheel 10 of plm. 1,5 pCt. Van de Amboineezen en inlanders zijn overleden: 2 aan malaria-koortsen, 2 aan buik ziekte en 1 aan beri-beri, dus in 't geheel 5 of nog geen 2 pCt. De meeste dier sterfgevallen hebben zich in de eerste dagen na de terugkomst der troepen van Lombok voorgedaanzoo zijn bv. den 14en December a. p. 4 militairen overleden, terwgl in de maand Februari slechts dón inlander over leden is en wel aan beri-beri. Honderden dier zieken hebben na een kort verblijf te Soekaboemi of Sindanglaga reeds bun gewone diensten hervat, anderen zien ginds hun herstel spoedig tegemoet, terwgl slechts een zeer gering getal naar Europa is opgezonden; onder dezen geen enkel in levens gevaarlijken toestand, de meesten hunner wegens blijvende verminking tengevolge van op het slagveld bekomen verwondingen. De 1ste luitenant der infanterie Ten Brugge Hngenholtz, een der eersten, die bij den nachtelijken aanval op Tjakra-Negara zwaar werd gewond en sedert in het hospitaal te Soerabaja verpleegd werd, is thans in zooverre hersteld, dat hij per „Prinses Marie" met tweejarig verlof naar Nederland kan vertrekken. I Ui FLiEüSK A. Men verzoekt ons, nu bier de influenza wederom baren intocht gedaan heeft, en ze weer velen onder bare slachtoffers telt, op het volgende te wijzen: Een eerste voorwaarde tot herstel voor een influenzalijder (vooral voor lijders, die zware koude bij zich hebben, welke zich openbaart in hoofdpgn, hoesten, pijn op de oogen en in de ledematen) is, dat hg flink transpireert en oen heel eenvoudig middel daarvoor, dat iedereen zich kan verschaffen-, is het gebruiken van een glas water (zoo warm mogelijk), waarin van te voren een halve citroen is uitgeknepen en waarbg eenige lepels suiker zgn gedaan. Dit nu drinke men aebter elkaar uit en daarna dekke men zich zeer warm toe, desnoods onder 4 5 dekens. Als men hierop flink transpireert, wat meestal het gevolg is, zal dit reeds eenige verlichting geven en wanneer dit iederen dag herhaald wordt, zal het zeker tot het spoedig herstel van den patiënt meewerken. Natuurlijk moet men daarbij de kamer houden. Verder zij toch iedereen aangeraden zoo spoedig mogelijk een dokter te laten halen. Uit een verwaarloosde influenza kan alles voort vloeien en ze kau den patiöut meer verdriet en geld kosten dan wanneer oogenblikkelijk hulp ingeroepen was. {U. D Behalve te Weenen heeft ook te Kopenhagen de influenza vrij hevig geheerscht. Over het geheel schijnt echter de epidemie in verschillende plaatsen afnemende te zgn. Ook te Amsterdam was deze in de laatste dagen zeer afnemende, en kan men dan ook zeggen, dat deze zoogoed als afgeloopen is. De sterfte was in de week van 17—23 Maart eenigszins verhoogd en bedroeg 29.21 op de 1000 inw. per jaar berekend, terwgl deze in de overeenkomende week gedurende de jaren 1885—1894 26.80 bedroeg. Te Rotterdam bedroeg de sterfte gedurende boven staande week 35.14 en te 's-Gravenbage 29.09. Aan influenza werden gedurende dezen tijd te Amsterdam 13, te Rotterdam 8 eu te 's-Gravenbage 9 sterf gevallen i AanbestedingenVerkoopingen enz. Te 's Gravenpolder werd door den heer W. Pelle, ten verzoeke van mej. wed. Bakkers, verkocht: het gebouw der vroegere christelijke school aldaar. Het werd gekocht door de christelijk gereformeerde kerk te Goes voor f 630. Te Goes is door Burgera. en Weth. aaubesteed het schoonmaken vau' scholen en eenige andere De heer N. Hageman schreef voor do beide eerste perceelon in voor f 228 en f 208. Daarvan werd de gunning aangehouden. Het derde perceel is aangenomen door den heer M. Buitendijk voor f 178.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1