ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Maart 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. BEKEN DM AKING. DRANK t VET. NIEUWSTIJDINGEN. „STAD ZIERIKZEE" en „ZEELAND". Verbeterde dienstregeling. Schroefstoomschip „SCHELDE". Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, TransvaalIndië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6595. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter worcU naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEiUKzrE maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van MARIA DE IN EE FF, Weduwe Pieter Ribbens, voor den winkel van het huis, staande op de Nieu.ve Haven, Wijk C, No. 206. je, den 28 Maart 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. 'sGl'avenhagC, 28 Maart. {Tweede Kamer). Heden kwam in behandeling de motie van den heer Heldt, de wenschelijkheid uitsprekende van eene algemeene voorziening van den ouden dag der werklieden, onder verklaring, dat een lijfrente verzekering in die behoefte niet kan voorzien en met uitnoodiging aan de Regeering een Staats commissie te benoemen tot onderzoek van de inrichting eener algemeene voorziening. Voorop stellende, dat zijn niotie voor de Regeering geene politieke of vijandige beteekenis heeft, lichtte de voorsteller de strekking zijner motie uitvoerig toe met een schets van den toestand van den werkman, die zonder hulpmiddelen gebukt gaat onder den last van den ouderdom. Waardeerende de geringe voorziening, die bestaat o. a. door premiebetaling door patroons, achtte spr. die maatregel echter verre van algemeen. Algemeene voorziening is das wenscbelijk, maar deze is niet mogelijk zonder wettelijke verplichte verzekering, ïntusschen erkennende, dat de aandrang op pensioen verzekering te danken is aan de Regeering, betoogde spr. dat de lijfrenteverzekering onvoldoende is, al is hij in beginsel niet tegen zoodanige instelling. Zijn bezwaar is, dat zij de algemeene werklieden verzekering zal tegenhouden. Wil de Regeering meteen rijkslijfrentebank de verplichte verzekering niet heiemmeren, dan was spr. bereid dat deel zijner motie los te laten. Ten derde beoogt het verzoek tot benoeming eener Staatscommissie om deu tijd, die verloopt alvorens na een kieswetregeling en onder een nieuwe Regeering in 1897, zij deze nieuwe Regeering ook het tegenwoordige bewind, een pensioen-voorstel kan worden gedaan te benuttigen tot voorbereiding van de zaak. Spreker deed een beroep op de welwillendheid van Regeering en Kamer ten behoeve van den diep ongelukkigen, hulpbehoevenden werkman. De heer Bouman betuigde sympathie voor de strekking der motie en de benoeming van eene Staatscommissie, maar achtte haar voor velen slechts aannemelijk, wanneer de afkeuring van de Staatslijfrentebank, die de Regeering voorbereidt, daaruit verviel. Dr. Schaepman beaamt ook de strekking, omdat hij staatsbemoeiing op maatschappelijk gebied noodplicht acht en de noodzakelijkheid van algemeene voorziening in het lot van oude werklieden erkent. Z. i. is de motie echter te bindend voor Regeering en Kamer in zoover alleen voorstanders van het recht en den plicht van deu staat in de staats commissie zouden benoemd worden. Ter tegemoetkoming aan spr's. bezwaren stelde bij een andere motie voor, die aan de Regeering overslaat de benoeming eener Staatscommissie tot onderzoek of en op welke wijze en in welke mate van Staatswege in het lot van bedaagde werklieden moet worden voorzien met verzoek tevens voor stellen te doen. Spr. beoogt langs breeder weg hetzelfde practische resultaat te bereiken en tot een bevredigende oplossing te geraken. De heer Van Alphen beschouwt de werklieden- verzekering als een der gewichtigste onderdeelen van het sociale vraagstuk en had een gunstigen indruk van de volksbijeenkomst te 's Hage voor dit belang gehouden en besloten met aanneming der bekende motie. Werkelijk is het een staatsbelang een opoffering van staatswege te doen tot ver zekering van den toestand der volksklasse, die handenarbeid verricht en daarom is hij voor de motie-Heldt en in de fraaiere motie-Scbaepman ziet hij een verzwakking van de beweging. De heer De Beaufort (Amsterdam) ontwikkelde hoofd- en vormbezwaren tegen de motie-Heldt, maar achtte het voorstel Schaepman aannemelijk. Spr. geeft de voorkeur aan een motie die den aandrang op pensioenverzekering vereenigt met de zorg voor invalide werklieden. De heer Borgesius bestreedt de motie-Schaepman, omdat dezo geen rekening houdt met het vroeger onderzoek der parlementaire enquete—commissie, waarbij reeds de wenschelijkheid is erkend van voorziening van Staatswege. In de motie-Heldt zou hij gaarne zien bepalen de wenschelijkheid van voorziening en beleefde uitnoodiging der regeering om te onderzoeken hoe voorziening mogelijk is. De heer Rutgers acht de motie-Heldt zeer onbestemd en verheugt er zich in de heer Heldt onder werklieden ook anderen met laag inkomen wil verstaan, maar dan moet de motie dit ook uitdrukken. Ook de taak der Staatscommissie moet juister omschreven worden. De heer Van Karnebeek acht de motie-Schaepman minder bezwaarlijk, doch vindt de redactie door den heer Borgesius aangegeven nog het best. De heer Harte blijft voor verzekeringsplicht, maar acht de motie-Heldt minder gelukkig en vreest dus onzuivere stemming. De Minister van Buitenlandsche Zaken wijst op het gewicht der zaak uit sociaal en economisch oogpunt en om geen teleurstellingen te wekken. Tegen den inhoud en de strekking der motie bestaan bedenkingen, vooral waar de uitvoerbaarheid wordt vooropgezet zonder dat die vaststaat, terwijl de meeningen bovendien zeer verschillen over staats- bijdrage, verzekeringsdwang enz. Of de vorige Regeering een belofte heeft gedaan, laat hij daar, zeker is zij niet ingelost, reden te meer tot voor zichtigheid om geen nieuwe teleurstellingen te wekken. Volstrekt onjuist is het, dat een Staats lijfrentebank niet zou kunnen voorzien in de behoefte van werklieden. Hnlde brengende aan de kalme meeting te 's Hage, acht de Regeering een staatscommissie onnoodig en in geen geval zou zij de motie, die haar oplegde een commissie te benoemen, eenzijdig 8aamgesteld uit voorstanders eener regeling kunnen uitvoeren, zonder dit als casus belli te beschouwen. Maar de Kamer is vrij om zich inlichtingen te verschaffen, die zij noodig acht. {Zie telegram). De Tweede Kamer heeft de motie van den heer Farncombe Sanders, den wensch uitsprekende naar regeling der fondsen voor weduwen- en weezenpensioenon voor burgerlijke ambtenaren en militairen in Nederlandsch-Indië bjj de wet, met 39 tegen 26 stemmen verworpen. Rotterdam, 27 Maart. Heden ochtend werden op eene jonge dochter, terwijl zij voor het raam der ouderlijke woning in de Tollensstraat zat, eenige schoten gelost. De hagelkorrels vielen voor hare voeten. Gelukkig bleef het meisje ongedeerd. De dader bleef onbekend en men kan ook niet vermoeden, wat zijne beweegredenen geweest zijn. In eene alhier gehouden vergadering der timmerlieden-vereeniging »Eendracht tot Voor uitgang" aldaar, deelde de voorzitter mede, dat eene missive was ingekomen van de patroons- vereeniging »Bouwkring", waarin mededeeling werd gedaan, dat met lo. Mei aan de timmerlieden 20 cent per nur zou worden uitbetaald en bjj Zondags- of nachtwerk, respectievelijk 100 en 50 pCt. verhooging zal worden toegekend; ook aan de schilders zal met lo. April 18 cent per uur uit betaald worden. Hoewel de vergadering deze kennisgeving met applaus begroette, zeide de voorzitter, dat de ver- eeniging toch zal bljjven voortgaan met de eischen der werklieden te handhaven. Naar men verneemt hebben allo continentale lijnen naar Noord-Amerika den tnsschendeks-passage- prijs niet onbelangrijk verhoogd. Terneuzen, 28 Maart. In 1894 kwamen uit zee alhier binnen van Gent of nan het kanaal gelegen los- en laadplaatsen in België, 923 zee schepen, tegen 790 in 1884, 496 in 1874, 303 in 1864 en 156 in 1854. Vli§§iil2Cn28 Maart. Zaterdagmorgen wordt met ao mailboot uit Engeland alhier ver wacht generaal Booth, commandant van het Leger des Heils. De generaal vertrekt mot don bliksem- trein des morgens 6,30 van hier naar Amsterdam, alwaar hjj dan 10,20 zal aankomen. In deze gemeente heerscht de influenza in hevige mate, hoewel zjj tot na toe gelakkig niet van ernstigen aard is. Geheele gezinnen zjjn door de ziekte aangetast; de geneesheeren hebben het zeer druk. Middelburg, 28 Maart. Op verzoek van den Minister van Binnenlandscbe Zaken beeft de Commissaris der Koningin in Zeeland do barge meesters in deze provincie om toezending verzocht, voor j zooveel deze althans in hnnno gemeenten bestaan, van een exemplaar der gemeentelijke verordering, ten doel hebbende de gevaren van ontvlambaarheid te verminderen van petroleum in den hendel toe- I gelaten en voor huishoudelijke doeleinden bestemd, en een exemplaar der gemeentelijke verordening op de prostitutie. Waar geen afzonderlijke verordening omtrent genoemde onderwerpen bestaat, maar wel bepalingen in een algemeene politie-verordening I voorkomen, kau worden volstaan met de toezending van een uittreksel, houdende die bepalingen en de j daarop gestelde straffen. Een en ander geschiedt naar aanleiding van een aan den Minister van Bnitenlandsche Zaken gericht verzoek van den Italiaanschen Gezant bier te lande en van den Nederl. Consul te Riga. Alles heeft waarde, behalve oud leer en blik. Zoo luid een oud gezegde. Hoe 't nu met oud leer gesteld is, weten wjj niet, maar oud blik heeft wel degelijk waarde gekregen. Groote partijen oud blik worden bijna dagelijks uit ons land naar Duitschland verzonden. Daar wordt het in expresse fabrieken langs electrischen weg van het tin ontdaan, waar van men een zout fabriceert, dat voor de zijde fabrikanten van groote waarde is. Te Middelburg zal thans ook zulk eene fabriek worden opgericht. Een brood nog geen zeven heele centen. De Middelbnrgsche broodfabriek heeft de levering van het brood voor de verschillende gestichten aan genomen voor 6°/|0 cent per K.G. (Wat verdienen onze Zierikzeesche bakkers dan toch veel geld f Hier kost het brood nog 9 tot 11 cent per K.G. Een letterzetter.) Bij de vereeniging »Floralia", bloemenkweek voor den werkenden stand, zijn dit jaar door 330 personen 1500 plantjes aangevraagd. Dit getal is kleiner als in vorige jaren. Het schijnt dus, dat bjj den werkman de liefde voor de schoone kinderen der natuur begint te verflauwen. In het droogdok >Prins Hendrik" heeft heden met goed gevolg de uit elkaar zetting plaats gehad van het stoomschip »Sineroe" van de Rotterdamsche Lloyd, welk schip alhier 24 voet verlengd moet worden. Deze belangrijke reparatie is opgedragen aau de Kon. Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen. De bataljons van het 3e regiment infanterie uit Vlissingen en Middelburg zullen dezen zomer gedurende 14 dagen kampeeren te Bergen op Zooi ten einde met de aldaar in garnizoen troepen oefeningen op groote schaal te houden. Ieraeke, 27 Maart. Op het gebied der kunst matige oestercnltunr schijnt uitstellen" tegen woordig het wachtwoord te zijn»Uitstel" van den op 1 Maart jl. vervallen betalingstermijn der pacht sommen, uitstel" der voor 1 April in te leveren verklaring der pachtverlenging der perceelen Ierseke- bank. Uitstel" van aankoop der tot lage prijzen aangeboden zaaioesters, enbij vele vennootschappen uitstel" der uitkeering van flinke dividenden. Vtnts, 26 Maart. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren E. C. Priester en J. P. de Kam is eerstgenoemde fit.-HU a la lid. Volgens de gesloten kiezers lijsten bedraagt het getal kiezers in deze gemeente voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor ieder 189. Gisteren werd onder deze gemeente, in een watergang bij den Breedeuvlietschen dijk, het lijk gevonden van P. v. d. K., die den vorigen dag van Stavenisse was gekomen, waar hij eenige dagen bij zijne familie had doorgebracht. De man was slecht ter been en leed aan toevallen. Hierdoor is hij waarschijnlijk in een sloot terecht gekomen en op jammerlijke wjjze om het leven gekomen. Rruinlsse, 28 Maart. Het vermoeden, dat Zondag een vaartuig verongelukt zou zjjn tijdens den hevigen storm, heeft thans bevestiging ver kregen. Bij de 2e roode ton onder den wal van het waterschap Nieuw-Rimmonede is door visschers een gezonken schip gevonden, waarvan de mast slechts een klein gedeelte boven water steekt. Omtrent het lot der opvarenden verkeert men nog in het onzekere. Vermoedeljjk zijn zij als lijken aangedreven op den hoek van Roxenisse, Zuid-Hollandsche of Flakkeesche ZuiderwaL Het mossel vervoer is thans weder in vollen fang. Wat den handel zeer zeker ten stade zal omen, is, dat de hoedanigheid der mossels uit stekend is. De mosselzaad visscherij gaat slecht. Enkele visschers, die zich tot de zaad visscherij bepalen, zjjn tbans bezig met het visschen van zeestorren, deels wijl de zaadbanken thans gesloten zjjn, deels omdat er geen zaad is. Onder Bommenede zjjn de ljjken van twee mannen, opvarenden van het aldaar in de nabjjheid gezonken vaartuig, gevonden. Op een der lijken vond men een paternoster en een zakje met geld. De ljjken van de vrouw en drie kinderen worden nog vermist. Hroii«verghaven, 28 Maart. Het ver moeden is zekerheid goworden, het tjalkschip geladen met palp en weggedreven tot kort bjj den hoek van Bonjmenede, is aldaar op de Grevelingen in den nacht van Zondag op Maandag volgeloopen en omgeslagen. De lijken van den schipper en den knecht en de boot, zjjn onder de gemeente Stellen dam aangespoeld, terwijl aldaar ook is aangedreven een plank, waaraan zich een zinken plaatje bevond, waarop mot zwart geschilderde letters to lezen stond: P. H. Opstaken Pz., Oud-Gastel. Noordwelle, 27 Maart. Na de motie— Dobbelmau door do Twcodo Kamer is verworpen 1 en daardoor 't vooruitzicht op beschermende rechten 1 op 't graan voor langen tjjd hopeloos is geworden, wilden de landbouwers en burgers van dezo gemeente zelve hnn graan beschermen. Een dertig personen kwamen daarvoor hedenavond bijeen, waarvan, na voorlezing van een concept-reglement, zich 20 leden vereenigden tot een Musschengilde. Tot bestuursleden j werden gekozen de H.H. M. do Vrieze, Voorzittor, J G. Doeloman, vice-Voorzitter en A. Vorjaal, Secr.- Penningmeester. Tot Boekhouder, feitelijk een factotum, werd op voordracht van 't Bestuur gekozen den heer A. Zandijk. 't Reglement, afkomstig uit Dreischor, werd daarna, met eenigo kleine wjjzi- gingen, goedgekeurd. Mogo deze nuttige vereeniging den landbouwersstand doen opstaan uit zjjn verval. Xicrlkzee, 29 Maart. To Leiden is tot arts bevorderd do heer C. J. Blanken alhier. Door den heer Erkelons, gemeente-geneesheer te Heikenszand, is wegons vertrek naar Holland als zoodanig ontslag gevraagd. Met 15 Maart is ontslagen de klerk der tele- graphio 2o kl. A. O. Hejjboer te Tholen. Bjj kon. besl. is pensioen verleend ad f 63 aan M. Jongejan, wed. van J. v. d. Zweth. laastoljjk vast lichtwachter bij 's Rijks Kustverlichting te Pernis. Met ingang van den lsten Mei a. s. is verplaatst de kommies der 2do klasse bij 's rijksbelastingen J. Bazen van Zierikzee naar Middelharnis en dio dor 3de klasse J. M. van der Male van Hulst naar 8trjjen. Voor het 2do gedeelte van het examen voor surnumerair bij de Staats-Spoorwegmaatscbappjj zijn o.a. geslaagd de heeren J. Schreuders te Arne- muiden en M. do Ronde te Sir-Jansland. Bij kon. besl. zjjn benoemd tot burgemeester van Philippine J. B. Dhoogetot burgemeester van St. Jansteen C. IJsebaert; tot burgemeester van den Bommel P. van Weel C.Gz., secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Dirksland J. Zaajjer Pz., secretaris dier gemeente; tot burge meester van Oostburg I. van Houte; en tot burge meester van 'sHeer Abtskerke Z. D. van der Bilt la Motthe. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, de heer B. K. Boom, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Groningen. J.l. Maandagavond ontstond brand in de vlasserjj van Jb. Stoel te Serooskerke (Schouwen). De oorzaak was dat een bos vlas op eene lamp viel, deze daardoor tuimelde en bet overige in brand stak. De vlasserij verbrandde met derzelver inhoud, doch de brandweer mocht er in slagen het woonhuis te behouden. Men schrijft ons: De verhooging en verzwaring van de drie land- djjken, die den geinnundeerdeu polder vau Strijen insluiten en waaronder ook de beruchte Zuiddijk behoort, is thans voltooid. In verband daarmede heeft het bestuur van het waterschap Tholen den dam weggenomen, welke op de plaats, waar do straatweg van Tholen naar Poortvliet den grensdijk snijdt, was opgeworpen. Veiliger ware het geweest dezen dam te behouden, tot de doorbraak gedicht was, doch hij was voor het verkeer zeer belem merend. Tengevolge van dit voltooide werk, zijn verscheiden ploegen polderwerkers ontslagen; eerst als de dijkbreuk gedicht is, zal er in den polder zelf, door het graven van greppels en waterleidingen, het herstellen van wegen en het afgraven van zand van het bouw- en weiland, weder veel te doen zjjn. Woensdag zjjn te Leeuwarden de eerste kievits eieren aangevoerd. Zij werden verkocht van f 1,50 tot f 2,50 per stuk. Het eerste kievitsei, dat Dinsdag te Sueok aan de markt kwam, werd verkocht voor f 17,50. In zake den geheimzinnigen dood van den 22-jarigen zoon van den vleesclihouwer K., aan den Ringdijk der Haarlemmermeer bij Halfweg, beeft het voortgezet onderzoek der Baarlemsche justitie tot de arrestatie geleid van den 21-jarigen broeder van den overledene, die door den majoor der rijks- veldwacht uit Haarlem en den rijksveldwachter Haak gevankelijk naar Haarlem werd overgebracht. Te Winschoten verkocht op de markt een ▼arkenshandelaar een zevenweeksch biggetje voor zes sinaasappelen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ge weigerd een legaat te aanvaarden, aan de gemeente besproken door wijlen den heer R. D. C. de Bie, bestaande in een portret in olieverf van den vader des erflaters en een zilveren inktkoker, door dezen als aandenken van de stad Amsterdam ontvangen. Als men dergelijke zaken aanvaardde meende de heer Van Hall zou men een prul-en rommel kamer" bekooren op te richten. Op de opmerking van den voorzitter, dat het hier iemand geldt, die de gemeente met eere diende, deed de heer Van Hall volgenzoo waren en zjjn er meer en als die ambtenaren allen hun contrefeitsel in »olieverf", hun intkokers, penhouders, later misschien gebor duurde pantoffels aan de gemeente aanbieden, behoeft men dat alles niet te aanvaarden. Met 19 tegen 12 stemmen werd besloten het legaat niet te aanvaarden. liOm)3o K. Uit Ampenan werd op 18 Febr. geschreven aan het Bat. NU..- Met den gezondheidstoestand blijft het treurig, zeer treurig gesteld. De lijst van de heden ge8van- cueerden toont er ruim honderd, Europeanen zoowel als minderen. Ook pastoor Voogel heeft ons verlaten. De resident is bij zjjn komst van Mataram te Ampenan weer ongesteld geworden. Koorts en nog eens koorts; de 2iekte krijgt een treurige rucht baarheid dagelijks komen sterfgevallen voor en spoedige evacuatie is het eenige redmiddel. Ondanks alle hygiënische maatregelen vermindert het aantal zieken niet. Het laatste vindt bevestiging in de Soer. Crt. van 20 Febr. >In het hospitaal alhier is 't voor de van Lombok geëvacueerde lijders nog alles behalve couleur de rose, want dageljjks waart de doodsengel daar rond en decimeert op een verschrikkelijke wijze, wat van onze Lombok-troepen door de Balische kogels en lansen gespaard bleef". De Lombok-rijksdaalders, die uit de schatkist van den radja afkomstig zijn, waar zij bij hoepen logen opgestapeld en die door het vuur geleden hebben, worden bij 's lands kassen aangenomen. L 4 M D II O II IV. Volgens de Staatscourant worden de gewassen, die in Zeeland in hoofdzaak verbouwd worden, als: tarwe, gerst, haver, boonen, erwten, aardappelen, suikerbieten, vlas en klaver, respectievelijk geschat op ongeveer: 18,000, 13,000, 6500, 8000, 8000, 8000, 7500, 4500 en 5500 H.A., daarna rogge, stamboonen, mangel wortels en gele wortels, beide als eerste gewas of hoofdvrucht, en kunstweiden, terwjjl koolzaad, uien en lucerne in de derde plaats genoemd moeten worden, ofschoon deze gewassen te zamen nog 16,000 H.A. in beslag nemen, tegen 79,000 H.A. van de eerstgenoemde. Het totaal aantal H.A. bouwland bedraagt ruim 103,000, dat van het grasland ongeveer 36,000. Aam - stedingenVerkoopingen enz. /lorikzoc, 29 Maart. Bjj de op gisteren gehouden aanbesteding van de leverantie van grint, volgens bestek No. 197 door: 1 bet Dagelijkscb Bestuur van het Waterschap Schouwen van 1100 M3., voor onderhoud van de rijbanen over de dijken enz. van het Waterschap Schouwen, is aannemer geworden C. W. van don Berg te Viane (Ouwerkerk) voor f 1,47 de M8.; 2°. de leverantie voor de grintwegen in Schouwen van 1280 M\, voor onderhoud der grintwegen, is aannemer geworden O. W. van den Berg voornoemd, voor f 1,43 de M8. Xicrikzee, 29 Maart. Het heden geveilde Heerenhuis met tuin aan het Havenplein, wijk D Nos. 406 en 407, groot 845 c.A., is door de verkoopster in bod gesteld op f 5000, waarna geene verhoogingen zjjn gevolgd. De uitslag der verkooping Hotel de Weerd" en andere roerende goederen kunnen wij niet mede- deelen vóór Maandag. Voor A. Hoek zijn den 27 Maart 1895 in het openbaar te Stavenisse verkocht: Twee werk paarden van f 308 en f 205, melkkoeien van f 201, f 176, f 171, f 150 en f 146, een 2jarige vaars van f 100 en 2 vaarzen van f 46 en f 18 enz. Corlgenc, 27 Maart. In het lokaal van den heer Jac. de Kejjzer alhier werd heden ten over staan van Notaris H. Roelof, zulks ten verzoeke van den heer C. G. Groonewege, geveildeen landbouwschuur met huis en erf, groot ruim 33 Aren. Kooper werd de heer C. Raas te 's Heerenhoek voor f 1335. Onkosten waren 8%. Voor dilthouten enz. moet worden betaald f 100. Strijkpenningen /"25. Woensdag 27 Maart werd door notaris Ph. de Ronde Bresser te Heinkenszand verkocht een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur en bakkeet, met 1—92—50 H.A. boomgaard, bouw- en weiland. Kooper werd de heer Lenshoek te Goes, tegen f511 per gemet; fotaal f 2506,21 en 210 voor de bootnen. Onkosten 8'/a De notaris Prins te Kruiningen verkocht aldaar eeu huis er erf aan den heer W. J. Kerchnor te Hauswcert voor f 430. Onkosten 81 Dinsdag is te Goes in de Zoutkeet door notaris v. d. Kloes publiek geveild een onverdeeld aaudeel in ambacht en tienden om en op Zuid-Beveland. Kooper werd do heer Lenshoek te Goes voor f 11. te Stavenisse, beklaagd van mishandeling van M. C. N. en J. van der R. De eerste getuige vorderde eene vergoeding van f 12,25, wegens kosten aan deu doctor en voor verlet van werkzaamheden. Als verdediger trad op mr. D. van der Vliet, die de civiele vordering, als zijnde niet ontvankelijk, bestreed, op grond dat de eerste getuige de vordering heeft ingesteld zonder bijstand van haren man, verder concludeerende tot vrijspraak van zijn client. De rechtbank veroordeelde heden beklaagde tot 15 boete, subs. 1 maand hechtenis, doch wees de vordering van de civiele partij tot veroordeeling van schadevergoeding af, overeenkomstig de conclusie van den verdediger. De substituut-officier van justitie, mr. van Eeten, vorderde verordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Verder werden nog veroordeeld: 1°. A. van P., arbeider te Oud-Vossemeer, wegens mishandeling tot f 10 boete, subs. 14 dageu hechtenis 2°. A. van IJ., schipper te St. Maartensdijk, bij verstek, wegens wederspannigheid, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; 3°. M. H.t arbeider te Stavenisse, bij verstek, wegens wederspannigheid, tot 1 maand gevangenis straf; 4°. J. G. van T. en P. van T., arbeiders te Poortvliet, bij verstek, wegens opzettelijk en weder rechtelijke beschadiging van eenig aan een ander toebehoorend goed, door 2 of meer vereenigde personenNo. 1 tot 1 maand gevangenisstraf; No. 2 tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 5°. M. S. J.Mz., visscher te Tholen, bij verstek, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 1 maand gevangenisstraf. U. I E l 44 s. Beroepen bij de Herv. gem. te Stadskanaal ds. P. F. van den Berg te Zierikzee. Beroepen bij de Geref. gem. te Kamperland ds. W. S. Veltman te Haarlemmermeer. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Stavenisse door ds. Montijn te Chaam. Werd in de vorige week een Israëliet te Sneek kooper van twee zitplaatsen in de Hervormde kerk aldaar, wijl de man niet op de hoogte was met 1 >den lagen koers" van dergeljjk artikel, ook te Witmarsum konden bjj eene publieke verkooping van een volledig kerk-ameublement geen hooge prijzen besomd worden. AI die meubels, met inbegrip van een preekstoel, i konden niet meer dan 100 gulden opbrengen. Het kerkgebouw zelf, vroeger de vergaderplaats der orthodoxen, ging over in banden van een handelaar, die plan heeft het gebouw tot stroopakhuis in te richten. u rclTiTn 11 ij s. Beter laat dan nooit. Dat men wel eens op betrekkelijk hoogen leeftijd liefde voor het onderwijs kan krijgen blijkt uit het feit, dat aan de gemeen telijke normaalschool te Beek is toegelaten, na gebleken bekwaamheid, een leerling van 38 jaar. Mej. L. M. van Gorcnm te Nieuwdorp is benoemd tot onderwijzeres te Wormer. G0C8, 28 Maart. De amanuensis der H. B. S. alhier, M. Hoogesteger, is in gelijke betrekking benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Aan het eind-examen der Burger-Avondschool te Goes werd deelgenomen door 8 candidaten, die allen het diploma verwierven, nl. A. den Boer, B. Mol, F. W. Schneiders, J. C. v. d. Pijl en W. F. J. van Riet, allen van Goes; D. Hage van 's Heer Arendskerke, C. J. van Blitterswijk van Wilhelminadorp en P. A. Moojen van Kloetinge. 348ste Staats-Loterij Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 2e klasse, van 25 tot 28 Maart 1895. Prijzen van f 30. 2705 2748 2785 2816 7867 8908 20286 2706 2756 2793 2826 7869 8909 20287 2721 2759 2797 2834 7890 10816 20291 2743 2766 2800 6938 7893 20251 20298 2746 2775 2815 6943 8902 20262 20592 RECirriZiKGN. XicrKkzce, 29 Maart. Ter terechtzitting van de arrondissemenfs-rechtbank van 22 Maart j.l. stond 0. a. terecht A. van der Kl., arbeider, wonende Radcrsioombootcn STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. APRIL. (Amsterd. tijd). Maand. 1 's m. 6,30 u. Maand. I's nam. 1,30 u. Dinsdag 2 8,Dinsdag 2 Woensd. 3 7,— Woensd. 3 1.30 De Retourkaarten ook voor de tusscbeuveerenzijn geldig gedurende drie maanden. De Directeur li. IT1, cl o Looze. MIENST Zierikzee--Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Maart—April. Aiusterd. t{fd. Van ZIERIKZEE 31'smrg. 8,u. Dinsd. 2 7,— Vrijdag 5 7,30» Van ROTTERDAM Maand, l'smidd.12,u. Woensd. 3'smorg.ll, Zaterd. 6 10,- Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2,—. 2de Klasse ,50. - -,75. De Directeur, A. VA Ai GASTEI,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3