ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 7 Maart 1895. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIn die enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6585. Directeur-Uitgever J. VVAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- ol Advertentie-gelden gelieve men te zen/Jen aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". 15 regels Yd* Cts. Elke regel meer 15 Cts. J. DE OR.AAF CZ. Mr. ULEKUnAHKU POSTSTRAAT C 103. Zierikzee. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt hoUend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1891)95, d.d. 1 Maart 1895, No. 197, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 5 Maart 1895. CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht. De Rijksdag in DuitSClllaiid is begonnen met de beraadslagingen over bet nieuwe wetsontwerp, dat de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Bondsstaten regelt. Deze verhouding is zeer onvast en onvoldoende geregeld, en vooral in de laatste jaren zijn de bijdragen van de Bondsstaten in de rijksuitgaven belangrijk gestegen. Vooral voor de kleinere staten wordt deze toestand onhoudbaar, 't Is daarom, dat de rijksregeering al sedert eenige jaren tracht eene definitieve regeling dezer belang rijke financiëele quaestie te vinden, doch tot nu toe zonder succes. Twee lastige zaken staan hierbij de Regeering in den weg. In de eerste plaats is het nagenoeg onmogelijk eene zelfstandige directe rijksbelasting in te voeren. Immers worden in sommige Bondsstaten zeer moderne directe belastingen geheven, terwijl dit in andere staten niet het geval is, zoodat eene algemeene rijksbelasting zeer ongelijk drukken zou; voegt men bij deze moeilijkheid nog moeilijkheden van politieken aard, dan blijkt het, dat langs dezen weg eene oplossing ondenkbaar is. Eene tweede moeilijkheid, waarmede de Regeering steeds zal te kampen hebben, is de clausule Pranckenstein vau 1879. Volgens deze clausule moet het rijk eeu zeker percentage van de op brengst der rijksin voorrechten en tabaksbelasting aan de Bondsstaten overdragen, terwijl de opbrengst der zegel belasting en der verbruiksbelasting op bet gedistilleerd geheel aan die staten moet worden uitgekeerd. En daar het Centrum er nu op staat, dat deze clausulo gehandhaafd blijft en zonder Centrum niet aau eene meerderheid ten gunste der Regeering in den Rijksdag te denken is, moet de Regeering deze clausule ook wel onaangetast laten. In het nieuwe ontwerp, dat de Regeering nu beeft ingediend, heeft zij getracht beide klippen te ver mijden. De vraag, waar dus alles omdraaide, was, de bijdragen der Bondsstaten in de rijksuitgaven in eene vaste verhouding te brengen tot de gelden, die de Bondsstaten van het Rijk volgens de clansule Pranckenstein ontvangen. Volgens een vroeger wetsontwerp zouden die vaste bjjdragen altijd 40 millioen minder moeten bedragen, dan de som die volgens bovenstaande clausule aan de Bondsstaten wordt uitbetaald; maar volgens het thans ingediende ontwerp wordt bepaald, dat die som in geen geval hooger stijgen mag dan de som, die door het Rijk aan de Bondsstaten uit de bovenaangewezen bronnen wordt uitbetaald. Mocht er nu een surplus zjjn ten bate van het Rijk, dan wordt hiervan een fonds gevormd om een eventueel tekort te dekken en de nationale schuld gaandeweg af te lossen; voor het geval, dat dit fonds voor hot eerste doel niet voldoende is, wordt dan bij deze wet tevens eene buitengewone heffing van indirecte belastingen voorgeschreven. Wordt dit wetsontwerp aangenomen, dan zal vermoedelij'k de financiëele toestand der kleinere Bondsstaten veel beter worden. Hierop wees vooral de secretaris der schatkist, en hij herinnerde nogmaals den Rijksdag aan de aanneming vaa de militaire wetten, waardoor deze vergadering de zedelijke verplichting had op zich genomen ook de middelen, noodig voor de uitvoering dier wetten, toe te staan. Vaa de 58 millioen, die noodig waren, zijn nog slechts 25 millioen door de aanneming der zegelwet toegestaan. De 83 millioen, die de baksbelasting ons zal brengen, zullen en moeten wij hebben, verklaarde de secretaris, terwijl bij eindigde met de verklaring, dat, zoo dit wetsontwerp niet wordt aangenomen, dit elk jaar opnieuw bij den Rijksdag zou worden ingediend Het is Diet te verwonderen, dat, na eene dergelijke uiting, de meening veld wint, dat men in net voorstel niets anders heeft te zien dan eene nieuwe poging der Regeering, om het iedereen duidelijk te maken, dat nieuwe indirecte rijksbelastingen dringend nood zakelijk zijn, m. a. w. dat de tabaksbelasting moet aangenomen worden. Met ingenomenheid hebben de Oostenrffk- SCllC bladen de overkomst van Keizer Wilhelm voor de begrafenis van Aartshertog Albrecht begroet. Aan het station te Weenen werd de Keizer afgehaald door Keizer Prans Joseph, vergezeld van alle Aartshertogendie te Weenen vertoefden. De begroeting was zeer hartelijk, terwijl eene ont zaglijke volksmenigte op de been was in de straten, welke de Vorsten doorreden. De leden van het Habsburgsche Huis, die buiten Weenen sterven, worden 's nachts teruggebracht naar den Keizerlijken Burcht, opdat hun lichaam nog éénmaal onder het dak vau hun stamslot ruste, alvorens bet in den grafkelder bij de Kapucyners wordt neergelaten. Zulk een terugkeer gaat, volgens eeuwenoud ceremoniëel, van sombere praal vergezeld en zoo werd dan ook het lijk van Aartshertog Albrecht den 24en in Weenen in allen eenvoud teruggebracht om den 25en onder vele blijken vau belangstelling en deelneming in het familiegraf te worden bijgezet. Bij den dood van dezen grooten zoon van Oostenrijk, is de liefde van Keizer Wilhelm voor bet Oosten- 'kscbe Huis weder duidelijk gebleken, en de goede verstandhouding tusschen beide Keizers, kon het zijn, nog versterkt. De JFransCllC Kamer hervatte, na een reges van twee en een halven dag, ter gelegenheid van vastenavond, have werkzaamheden. Dat zij zich in de tegenwoordige omstandigheden vacantia gunde, wordt haar kwalijk genomen, en men klaagt er niet zonder reden over, dat men den geregelden gang der begrooting door allerlei redevoeringen van plaatseljjk belang, door tal van aldra weer in getrokken amendementen pleegt te stremmen waardoor men misschien nog niet eens met het voorloopig twaalfde voor Maart zal kunnen volstaan. Thans is men gevorderd tot hoofdstuk Koloniën. Bij de behandeling daarvan werd epn zeer anti- Engelsche redevoering gehouden door FraDijois Deloncle, een bekende politieke figuur, die het initiatief nam in de queastiën met Marokko, Egypte, Zanzibar, enz. Ook nu betrof zijne rede de koloniale Afrikaansche politiek, vooral der vorige Regeering, welke zijne goedkeuring niet wegdroeg. Wat zal de Regeering doen om de Engelschen te verhinderen zich meester te maken van de landen aan den Boven-Nijl zoo vroeg hijde Minister van Koloniën zal antwoorden, de tijd ontbrak om dit in dezelfde zitting te doen. Egypte. Na een lang lijden is de ex-Khedive Ismaël Pacha te Konstantinopel overleden. Hjj werd 64 jaren. In Januari 1863 volgde hij zjjn oom op als Khedive van Egypte. Onder zijn regeering werd het Snez-kanaal geopend, een werk, waaraan ook hij zijn beste krachten had gewijd. IJverig bewonderaar van de ontwikkeling zijns lauds op elk gebied, stond hjj op staatkundig terrein vrijzinnige beginselen voor, gelijk ook zijn oom Saïd Pacha. Opgevoed in Frankrijk, met begrippen van West- Enropecsche beschaving, richtte hij zijn leven, zjjn hof- en hervormingsplannen geheel daarnaar in. Dat kostte geld, heel veel geld; een staand leger en pantserschepen waren voor Egypte nu geen behoeften en de Khedive had al zooveel geld noodig voor zjjn weelderig leven. Vandaar, dat de bevolking werd gekneveld en uitgezogon, het land diep in schuld gedompeld. Had de Porte dit nog gedoogd, zij kon niet gedoogen, dat de Khedive een struven naar onafhankelijkheid vertoonde en zjj dwong hem in 1879 afstand te doen van de Regeering. Ismaël werd verbannen en zwierf een tjjdlaug iu Europa rond, totdat de Sultan hum weder genade, oen kasteel aan den Bosporus en een vorsteljjk jaargeld schonk. Den ex-Khedive was het niot vergund op Egyptischen grond te stervenwellicht zal men willen toestaan, dat hjj er zjjn laatste rustplaats vindt. Oostenrijk. Wederom is te Weenen een moord gepleegd, die eerst na elf dagen is ontdekt. Het slachtoffer is een onde meoscbenschuwo vronw, de moordenaar een zeventienjarige metselaarsknecht. Op de volgende wijze kwam men tot ontdekking der misdaad. Een arme jongen kwam bjj een kroidenior met eon bankje van f 1000 om het te wisselen. De kruidenier werd achterdochtig en ging een agent balen, die den jongen mee naar het bureau nam. Ondervraagd naar de herkomst van zoo'n groote som, vertelde hij het geld vau den zeventienjarigen metselaars gezel Jakubek gekregen te hebbon. Deze werd door de politie spoedig opgespoord en bleek do zoon te zijn van den portier van een huis in de «Schikane- dergasse". Bij alle bewoners van dat buis ging nu de politie vragen of er niet geld gemist werd, maar alle antwoordden ontkennend. Een departement, waar men geen gehoor vond, werd opengebroken en men vond de bewoonster geworgd op den grond liggen. De jeugdige moordenaar heeft bekend. Duitschland. Keizer Wilhelm zond op 2 Maart, don verjaardag van Z. H. den Paus, hem een gelukwenscb, daarbjj de hoop voegende, dat bet Paus Leo gegeven moge worde nog vele jaren tot heil der Katholieke Kerk werkzaam te zjjn. België. In de Belgische Kamer verweet onlangs de clericaln volksvertegenwoordiger Helleputto zjjn social! tischen collega den advocaat Destrée, afge vaardigde van Doornik, dat deze geen vertrouwen verdiende als hjj voor de rechten der minder bedeelden opkwam, omdat hij zelf indertijd een arme weduwe een ongehoord hoog honorarium had laten betalen voor zjjn rechtskundige hulp. De raad van toezicht der balie te Charleroi onderzocht de zaak en de beschuldiging is gegrond bevonden. Destrée heeft werkeljjk de weduwe van een verongelukten mijnwerker, voor wie hij 25.000 fr. wist te verkrijgen, 5000 fr. laten betalen. Hjj stond daarvan 2500 fr. af aan zijn oom den advo caat Defontaine, die hem deze zaak bezorgd had. Mr. Defontaine werd door den Raad berispt en hij moet de 2500 fr. teruggeven. Destrée kreeg alleen een «waarschuwing" en hjj moet 1000 fr. terug betalen. De socialisten verlangen nu dat Destrée zjjn ontslag zal nemen als lid van de Kamer. KrilSSCl, 4 Maart. De tekst van het kieswet- ontwerp voor de gemeenten is uitgekomen. Kiezers zijnburgers die den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt en ten minste drie jaar in de gemeente wonen. Een stem toe krijgt elke kiezer van 35 jaar die getrouwd is of, weduwnaar, wettige nakome lingschap heeft en in hoofdsom en opcenten ten behoeve van den staat betaalt: tenminste 5 frank personeele belasting naar de huurwaarde iu ge meenten beneden de 1000 inwoners, ténminsto 10 frank in die van 1000 t,ot 10,000 inwoners, ten minste 15 frank in die van 10,000 tot 25,000, en tenminste 20 frank in die boven de 25,000. Kiezers die onroerende goederen bezitten met een inkomen volgen het kadaster van 150 frank krijgen tenminste één stem toe. IBl'llSgcI, 5 Maart. Volgens raededeeling in den Moniteur of Staatsblad is, bij wijziging vau het besluit van 17 Juli 1894, onder voorwaarde dat voldaan wordt aan enkele bepaalde gezondheids voorschriften, toegestaan de invoer van schapen uit Nederland, bestemd voor de slachthuizen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge. Nederland. Franekcr, 27 Febr. Een groot aantal belangstellenden vulde Zondagavond de ruime zaal van de «Koombeurs", en geen wonder de heer Klimmerboom, onze muziek-directenr, had tegen dien avond zjjn afscheids-concert aangekondigd, en 't laat zich verklarendat concert zou een feestelijk karakter dragen. 't Programma bestond uit 3 afdeelingen, waarvan de eerste door 't muziekcorps der d.d. schutterij in beslag genomen werd. De uitvoering der drie daartoe gekozen nummers was, zooals we het van dit corps gewoon zjjn, flink. Wilden we eene op merking maken, dan zou 't deze zjjn: de clarinet prédomineerde wel eeDS wat al te sterk, maar overigens kon men voldaan zjjo, zoowel over de juiste samenstemming alsXs:cr de correctheid van uitvoering. Trouwens, als directenr van dit muziek corps vooral kan de heer Klimmerboom met voldoening terugzien op den nu volbrachten arbeid, 't Was dan ook zeer adrem, toen door den commandant der schutterjj, den heer D., in zjjne toespraak werd opgemerkt, dat bet muziekcorps onder deze leiding geworden was, wat het is, dat de heer KI. hier getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. De 2e afdeeling was gewijd aan vocale muziek. De zangvereeniging «Enpbonia", versterkt door oud-leden en liefhebbers, gaf een paar goed gekozen nummers ten beste. Liet de zuiverheid van stem ming in het le nummer, Hymne «Eeuwig is God", van Verhulst, ook een' enkelen keer iets te wenscben over, de uitvoering van het 2e no., «Frühlings- Botschaft", van Gade, vergoedde dat ruimschoots. Met begeleiding van strijkkwartet en piano werd deze altjjd scboone, zangrijke compositie flink ten gehoore gebracht. Was de sopraan-partij wat sterker geweest, het zou het geheel zeker nog ten goede gekomen zijn, doch met het betrekkeljjk geringe aantal leden en krachten, waarover de directeur beschikken kon, in verband met den zeer korten tijd van voorbereiding, hem gegund, mag hjj voldaan zjjn, getuige ook het luid applaus, dat allen tea deel viel. Jammer, dat niet meer oud-loden op gewektheid gevoelden zich nog eons te scharen in de rjjen der zangers; de uitvoering zou er te schooner, het afscheid er te barteljjkor door ge worden zjjn. De hoofdschotel van den feestavond werd in de 3e afdeeling opgedischt. 't Was kamermuziek, dat ons nu word aangeboden. Na een afscheid van 't muziekcorps en van do zangvereeniging, stond nu de beer Klimmerboom gereed in harmonische tonen zolf zjjn afscheid te laten klinken. Maar hjj kon dit niet doen, zonder daarbjj ook de beeren Tadema, notarissen te Frauoker en te St. Jac. Parochie, te gedenken. Zjj, met wien hjj zooveel trio's gemaakt, wier medewerking bjj steeds op zoo hoogen prjjs gesteld had, rij stelden zich ook nu gaarne disponibel om het afscheid van den directeur allo eer aan te doen. Deze afdeeling werd geopend met een Trio voor piano, viool en cello van N. Gade. Afgaande op de diepe stilte, die begon, toen de eerste tonen rolden en dio door een daverend applaus werd vervangen bjj 't wegsmelten van de laatste, komt het ons voor dat dit nummer op allen een hoogst gunstigen indruk maakte. Trouwens, waar dilettanten van zulk gehalte met een' meester samenwerken, daar dwingon de accoorden tot luisteren. En, eindelijk, daar stond dan do heer Klimmerboom alléén om met oen paar prachtige, indrukwekkende nummers voor viool-solo te be ginnen en zjjn feestelijk afscboid te eindigen met eono scboone solo voor piano. Als altjjd toonde hij ook nu weer, beide instrumenten goed machtig te zjjn, maar in 't bjjzonder trof ons Zondagavond de gevoelvolle wijze, waarop bjj de heerlijkste tonen aan zjjne viool wist te ontlokken, zoodat eene herhaling van 't laatste nam nier gevraagd en gegeven werd. Geen wonder, dat velen de woorden in den mond gelegd werden: met hem gaat een degelijk musicus ons verlaten, want, hiermee heeft de heer KI. zjjn muzikaal programma voor Franekor afgespeeld. Dat velen zjjne talenten en bekwaamheden naar waarde wisten te schatten, toonden de harteljjko woorden, die hem aan 't slot uit veler mond werden toegesproken, en niet minder de stoffelijke blijken van waardeering, die daarbij vergezeld gingen. Zeker 2al do avond van 24 Febr. '95 den heer Klimmerboom tot eene onvergetelijke, aangename herinnering strekken aan zijne 15-jarige loopbpan als muziek-directeur in zijne geboortestad. Onze beste wenscben vergezellen hem naar Zierikzee! Edam, 4 Maart. Door den veldwachter werd heden eene vrouw alhier aangehouden wegens bede- larjj, dio tot den allerbest gezeten stand had kunnen behooren, doch door verslaafdheid aan den drank haar gezin diep rampzalig maakte. Dezer dagen nog verkocht zij haar laatste goud en zilver, beddegoed en zelfs onderkleeren, om maar brandewijn te bunnon koopen. Herhaaldelijk is zij wegens dronkenschap door de politie aangehouden. 'S GravenllAgC, 5 Maart. Tweede Kamer. Bjj het voortgezet debat over het ontwerp tot heffing van invoerrechten naar de waarde, is goed gekeurd het gewjjzigd Rogeerings-artikel 23 bevattende andere bepaling van de schadevergoeding bij vernietiging van eene benadering. Hot maximum is bepaald op 15 pCt. van de waarde. De toe kenning geschiedt door eene commissie of door een raad van beroep, nadat de aangever en de deskundige voor de administratie zijn geboord, en alleen wegens oponthoud dat de aangever niet heeft kunnen voor komen, terwijl de schado geheel of gedeeltelijk op de benaderaars kan worden verhaald. De Minister constateerde, dat, daar de ambtenaren kannen kiezen tusschen taxatie en benadering, vrees voor nadeel van de schatkist is afgesloten. Aan de wet is een tjjdeljjk karakter van 4 jaar De eindstemming is bepaald op Donderdag. Daarna is eene discussie gevoerd over de conclusie der commissie in zake de Noord-Oos'er-Locaal - spoorweg, het vertrouwen uitsprekende A de Regeering spoorwegverbindingen in die streken van Overijsel, Drente en Groningen zal bevorderen. De heer Roessingh verdedigde uitvoerig eene andere conclusie door hem met de heeren Willige, Smidt, Vos dc Wael on Smecnge voorgesteld, om te doen uitkomen, dat volstrekt een locaalspoorweg noodig is en geen tramwegen, en de Minister uit te nooóigen alsnog in die richting mede te werken. De heer Hesseliuk van Suchtelen ondersteunt krachtig den heer Roessingh in het wezenlijk belang der streek. De heer Van Delden verdedigde de conclusie der commissie, daar de Regeering krachtigeu steun noodig heeft toegezegd en belanghebbenden de financiëele bezwaren te licht hebben gesteld. Is die ongewenscht, dan liever Staatsaanleg. Naar men verneemt, is het ontwerp tot her ziening der wet op de personeele belasting gereed, en zal het waarschijnlijk spoedig aan den Raad van State worden gezonden. Heden avond ten 7 ure werd alhier gehouden de vergadering, uitgeschreven door het Ned.- Werkliedeu-verbond, enz., reeds in ons vorig no. genoemd. De zaal was geheel vol. daar vele af gevaardigden uit alle deeleu des lands tegenwoordig waren, vertegenwoordigende 130 Vereenigingen. De eerste rijen waren beschikbaar gehouden voor leden der Sta ten-Generaal en daarin waren velen aanwezig. De heer Kater opende de vergadering met eene rede, waarin hij het doel uiteenzette en aandrong op aanneming der motie-Heldt, die ten doel heeft eene door het rijk gewaarborgde ljjfrente-verzekerings bank voor oude of verminkte werklieden. Deze rede werd met gewild applaus begroet en een laid bravo liet zich booren. Ingekomen was een telegram van dr. Kuyper, waarin hij zijne hooge ingenomenheid met het doel dezer vergadering omschrijft in deze woorden: «Ik jnich het denkbeeld eener staatscommissie van harte toe; verzekering van den werkman staat ook bij mjj op den voorgrond; de werkman te gebruiken tot bij oud en versleten is en hem dan aan de armenkas over te leveren, kan niet goed zjjn voor God". Na nog eenige discussie werd de vergadering ten 9'/4 uur gesloten; vooraf was nog met algemeene stemmen eene motie aangenomenwaarbjj de wenscbelijkbeid der aanneming van de motie-Heldt in de Tweede Kamer werd uitgesproken. Hulst. 4 Maart. Naar men verneemt zal binnen kort de aanbesteding plaats hebben van de indjjking der meest geschikte schorgronden in bet verdronken land van Saftingen. Het grondgebied der gemeente Klinge, zoowel als dat der gemeente Graauw zal er belangrjjlc door uitgebreid worden. Vliggingen, 5 Maart. Maandag werd een kwartiermeester aan boord van het stoomschip «Engeland" wegens het ontvreemden der tot de lading beboorende goederen, aan de p«.iitie over geleverd, die hem naar de gevangenis te Middelburg overbracht. Het gestolen goed is in beslag genomen. lIlsEclcllHirg, 5 Maart. Uit bet 29e jaar verslag der «Werkmans-Vereeniging" alhier bljjkt, dat bet ledental tamelijk gelijk bljjft, nl. 174, waar onder één eerelid. Id het bestuur kwam geen ver andering, en de directeur werd voor 5 jaren her benoemd. Do uitkeering bjj ziekte bedroeg dit jaar aan 88 leden 812 dagen, of een bedrag van f 406.65, terwjjl 50 leden geneeskundige behandeling genoten, hetgeen eene uitgave van /"263.471/! vorderde. Het getal begunstigers der Vereeniging is, evenals alle jaren, dalende. De Steen kolen-Vereeniging, eene onder-afdeoling, verschafte dit jaar aan hare 90 leden 2120 H.L. le qualiteit Ruhrkoleu, tegen f 0.62'/, per H.L. vrij thuis. Slechts leden en begunstigers uit den werkenden stand worden tot deze afdeeling toegelaten, dus alleen zij die het werkeljjk noodig hebben; deze maatregel dient om de neringdoenden niet te drukken. De onder-afdeelingen Rederijkerskamer en Zang vereeniging hebben ook dit jaar weer het mogelijke gedaan om het den leden aangenaam te maken. De rekening bedraagt in ontvang en uitgaaf f 1369.09, met een goed slot van ƒ176.25. De sociëteit >De Vergenoeging" op de Markt alhier, die dezer dagen (12 Maart; baar honderdjarig bestaan herdenkt, wenscht bjj die gelegenheid eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen, platenschilderijen en dergelijke zaken uit den patriottentijd. Zooals men weet, beeft deze sociëteit haar bestaan te danken uit den tijd der politieke partijschappen uit het laatst der vorige eeuw en speelde zij in die dagen een niet onbelangrijke politieke rol. Aan baai- behoort dan ook nog steeds, hoewel aan de oudheid kamer te dezer stede in bruikleen afgestaan, do vrijkeidshoed, die den vrijheidsboom, in" deze een vlaggestok, dekte, waaromheen de Fransche bevrij ders bij hun komst alhier de carmagnole dansten. Zooals onze lezers nog wel bekend zal zijn werden tijdens het verblijf der Koninginnen te Middelburg, aan H.H. M.M. voorgesteld de verschil lende kleederdracbten der Zeeuwsche boerinnen (19 soorten.) Men verneemt nu dat al deze kleeder dracbten op de in April alhier te houden Zeeuwsche poppententoonstelling zullen worden geëxposeerd. Goes, 4 Maart. Na eene reis van dertien uren bereikte de stoomboot «Admiraal de Ruyter" via Hellevoetsluis Zondagavond Goes. Op de reis van Rotterdam en zelfs in de haven bad de boot veel last van het drijfijs. Wakker als de directie is, zullen de reizen elkander weer geregeld opvolgen. Ieder voorjaar wordt hier in particuliere tuinen en tuintjes op ast van het gemeentebestuur door een deskundige een onderzoek ingesteld naar de vruebtboomen, of zich daar nl. ook rupsennesten in bevinden. Ieder bezitter van een tuintje is in den regel verstandig genoeg om die nesten te verwijderen en zoodoende zijne vruebtboomen voor vernieling te bewaren. Maar ten opzichte der nalatigen is bet een uitmuutende maatregel. Want na verpopping blijft het ongedierte niet ter plaatse, maar verspreidt zich natuurlijk ook over de eigendommen vau anderen. lerscke, 5 Maart. In de afgeloopen week zijn van hier ruim 2000 balen mosselen verzoudon, vertegenwoordigende ongeveer eene waarde van f 6000. Soms kwamen er 17 beladen voertuigen aan het station. Door de bemoeiingen van den jjverigen directeur IJ. Talma alhier, is er aan de gymnastiekvereniging ook een schevmvereeniging verbonden. Het getal leden is van 12 tot 18 geklommen. Er bestaat nog gelegenheid om als lid aangenomen te worden, doch dit moet dan spoedig geschiedeD, want anders zjjn de andere met hnnne oefeningen te ver vooruit. Het plan bestaat om dezen zomer eene uitvoering in de open lucht te geven. HrtliiÜSSe, 5 Maart. De heer_ J. M. K. Visser, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot secretaris a/i. te Loosduinen en kantoorhouder van bet Rijkstelefoonkantoor aldaar. Xiei'lkzee, 6 Maart. Den 28sten dezer maand zal te Middelburg aanbesteed worden het wegruimen der in Dec j.l. voor den wal te Bruinisse gezonken schepen. De lading dier schepen is, voor zoover zij uit steenkolen bestond, voor een groot deel weggehaald. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer" is aan den Minister van Waterstaat o. a". eeu adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op de opruiming der gevaarlijke en hinderlijke wrakken op het Krammer. I Dezer dagen klaagde een inwoner uit Breda, dat hg de tijding van het overlijden van zijn in Indisehen dienst zijnden zoon veel te laat had ver nomen en nu heeft iemand uit Suameer weer een andere klacht. Ongeveer veertien dagen geleden ontving de arbeider P. Roorda aldaar van 't depar tement van koloniën bericht, dat zijn zoon Theunis B. Roorda den 9den Januari jl. te Magelang was overleden. Thans evenwel blijkt, dat niet a®n zoon is gestorven, maar een zekere F. B. Roorda, af komstig van Franeker. Zondag avond kregen in den trein tusschen Utrecht en Vleuten twee passagiers twist, tengevolge waarvan medereizigers den noodrem in beweging brachten. Toevallig hield de machinist stil op een brug en toen de machinist van de locomotief sprong om naar den wagen te gaan, van waar het sein was gegeven, stapte hij, door de duisternis misleid, in bet water met het gevolg, dat bij ver dronk. De trein heeft toen zijn weg vervolgd tot Gouda, alwaar van het gebeurde kennis werd gegeven aau de politie, welke de twistenden, die indirect schuld hebben aan den dood van den machinist, in verhoor nam. Volgens het Vad. moest het thans vaststaan dat de Koninginnen in de tweede helft van Mei Brabant (ook Den Bosch) en Limburg zullen be zoeken. Niet minder dan 154 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van veerbaas te Njj- megen, onder wie vele kapiteins van booten. De jaarwedde bedraagt f 775 benevens vrije woning. Het ruim anderbalf-jarig dochtertje van den landbouwer Th. Liuders te Blerik slikte spelende een boon in. De boon bleef in de keel zitten, aan de gevolgen waarvan het arme kind kort daarna overleed. Behalve de uitkeering van een dividend van 12 is door de reederij van de stoomboot «Pemis" f 1500 gestort in het reservefonds. Eene jonge moeder te Borger zoogt niet alleen haar kind, maar ook een jong varkentje och zoo'n lief beestje 1 Zondagavond halfnegen ontstond te Haarlem, tengevolge van onvoorzichtigheid van een der kin deren bjj hetspelen met buskruit, brand in de villa van den heer S. J. graaf Van Limburg Stirum aan den Wagenweg. Voor er hulp was, stond de bel-étage eu kort daarop ook de bovenverdiepingen in volle vlam, zoodat deze villa, behalve het sous terrein, geheel is uitgebrand. Met moeite is een kind, dat reeds te bed lag, gered. Ook van de villa daarnaast gelegen, welke met de woning van den heer Van Limburg Stirum onder één dak gebouwd is en bewoond wordt door den heer A. H. Holdert, zijn de zolder en het dak grootendeels door de vlammen vernield. Eerst om halfvier uur 's nachts was de brand gebluscht. De schade is zeer aan zienlijk, maar alles was verzekerd. AanbestedingenVerkoopingen enz. Wissen kcrke. 4 Maart. Heden werden ten overstaan van notaris Roelof in. «de Kroon" alhier geveild en toegewezen, de volgende onroerende goederen, allen behoorende tot do onbeheerde na- latenschap van wijlen den heer J. L. Kluit: 1. Woonhuis, schuur en erf, staande in de Voor straat. verkocht aan den heer Jac. de Kam Cz., voor f 1530; 2.Landbouwschuur,erfen varkenshok, op het dorp, verkocht aan den beer J. de Ridder, voor f 402; 3. Laudbouwschuur en erf, aan den Achterweg, verkocht aan den heer P. Jeronimus, voor 311; 4. Wagenhuis en erf, verkocht aan den heer J. de Kok, voor f 101 5-8. Een moestuin in den Wissekerkepolder, groot 3 A. 28 c.A., Idem 2 48 2 50 2 60 verkocht, in massa aan den heer I. Verhulst Johz., voor f 429; 9-11. Eeu partij weiland in den Wissekerkepolder, groot 2 H.A. 15 A. 14 c.A., Idem bouwland, >1 22 50 >1 >,49 «40» verkocht in massa aan de heeren I. en M. Ver hulst Jz., per gemet, voor 476 12-13. Een woonhuis en erf iu den Torenpolder, groot 1 A. 55 c.A., Idem 1 55 verkocht in massa aan den heer P. 0. voor 602 14. Een moestuin in den Torenpolder, groot 2 A. 88 c.A., verkocht aan den heer A. van Damtne, voor f 105; 15. Een moestuin in den Torenpolder, groot 9 A. 40 c.A., verkocht aan den heer P. Tazelaar Pz voor f401; 16. Een moestuin in den Torenpolder, groot 3 A. 96c.A., verkocht aan den heer J.v.d. Boud, voor/"225; 3 7. Een moestuin in den Torenpolder, groot 4 A,, verkocht aan den heer G. Gillesse, voor f 150 18. Een moestuin in den Torenpolder, groot, 3 75 c.A., verkocht aan den heer G. Gillesse, voor f 100 19. Een moestuin in den Torcnpolder, groot 3 k. 80 c.A., verkocht aan den beer P. C. Meulenbettf, voor f 85 20. Een moestuin in don Torenjiolder, groot 3 A.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1