ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 Februari 1895. Directeur-Uitgever J. YVAALE. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. veraending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6579. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- ot Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 15 Februari 1895, no. 114 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat: 10. de jacht op houtsnippen en tvaterwild met ingang van '1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zyn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 13 Juli zal geoorloofd wezen; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en niet 27 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild; 4°. de visscherij van 1 April tot en met 31 Mei zal gesloten zyn. von- zooveel be'reft het visschen met dc ajfi» of rnet het sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoor loofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei, doch dat die in het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, in het zijkanaal van Sluiskil (Ter Neu.en) naar de Axelsche Sassing en in de Axelsche Vlakte eerst op 8 Mei zal gesloten zyn, in verband met de omstandigheid, dat die wateren van 1 April af door aftapping op een verlaagd peil worden gehouden 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alléén met aalkorven zal mogen plaats hebben. Middelburg, 16 Februari 1895. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE BRAUW. F r a n k r ij k. Frankrijk is weer een schandaal rijker, dat heel veel sensatie gemaakt heeft. De rijksbetaalmeester Jesaja Levaillant, oud-directeur van den algemeenen veiligheidsdienst, is uit zijn betrekking ontslagen, omdat hij voor twee Joden, die wegens frauduleus bankroet vervolgd werden, zijn invloed gebruikt heeft bij Joodsche rechters. De twee bedoelde per sonen hadden reeds meer processen gehad, doch steeds waren zij overwinnaars gebleven. Jesaja had intusschen zijn bankroete geloofsgenooten niet altijd geholpen, omdat zij, zooals hij schreef, evenals hij, behoorden »tot de eerste aristocratie der wereld", maar omdat zij hem voor tien pCt. in hun winsten lieten deelen. De zaak is in de kamer door de anti semieten ter sprake gebracht, doch met niet veel succes. De minister verklaarde, dat bij bet benoemen tot eenig ambt niet gevraagd werd, of de candidaat li 'otnsch, of Jood of vrijmetselaar was, maar alleen of hij de bekwaamheden bezat, noodig voor de ge vraagde betrekking en dat in een land, waar kerk en staat gescheiden zijn, dit de eenige weg is. Ontrouwe ambtenaren, tot welk geloof ook behoo- rende, worden gestraft. Dit is dan ook inderdaad de eenige rechtvaardige maatregel, die genomen kan worden. Geen enkele onschuldige, eerlijke ambtenaar mag lijden ter wille van een ontrouwen ambtgenoot, maar dat de schuldige, hij zij Jood of Christen, dan ook voorbeeldig gestraft worde. 'Van de kleinere oplichters, die gearresteerd zijn, zullen we maar niet spreken. Woensdag kwamen de personen, beschuldigd van chantage, voor de correctioneele rechtbank te Parijs. Vooral de getuigen A décharge zullen zeer talrijk zijn, zoodat dit proces niet binnen enkele dagen kon afloopen. Pas voor eenige dagen door de begenadiging der Fransche Regeering uit zijn ballingschap terug gekeerd, richten Henry Rochefort c.s. met meer hevigheid dan immer te voren hun aanvallen tegen I de bestaande instellingen. Men schrijft van dezen man: Het is de derde maal, dat Rochefort uit de ballingschap terugkeert en telkens werd bij met geestdrift begroet, ofschoon niemand precies weet, wat men aan hem heeft. Sedert 25 jaar neemt hij op het politiek tooneel een in het oog vallende plaats in, maar van een positief programma weet hij niet. Toch zijn zijne aanhangers en bewonderaars toegenomen en wanneer bij even bekwaam was tot handelen, als tot vinnig schrijven, zou hij gevaarlijk kunnen zijn voor de republiek. Hij geniet thar.s de populariteit van generaal Boulanger; hij noemt zich de vertegenwoordiger der eerlijke lieden en wordt toegejuicht als een redder des vaderlands. Tot hoever zal dat gaan? Waarschijnlijk zoover als zijne zenuwen het kunnen uithouden. Maar iets positiefs is van dezen man der negatie niet te verwachten en zijn verleden waarborgt, dat, als voor hem de tijd van handelen nadert, hij zal verdwijnen als zijn meester, generaal Boulanger". uitschland. »erl|)n, 18 Febr. Bij de audiëntie van den bond der grondbezitters werd een adres voorgelezen, waarbij 200,000 landbouwers de aandacht des Keizers vragen voor den nood van den landbouw. De Keizer antwoordde, dat de audiëntie het bewijs leverde van den ernst des Keizers om het welzijn dér boeren te bevorderen en dat het Keizerlijk woord, dat zijn deur openstond voor élken onder daan, geen ijdele formule was. De beweging van het vorige jaar, die de grenzen van het geoorloofde te buiten ging, had zijn landsvaderlijk hart gekrenkt. Doch dat was nu weder goedgemaakt. De Keizer hoopte, dat de beraadslagingen van den Raad van State iets goeds voor den landbouw zouden ten gevolge hebben. De heeren moesten zich van sensatiewekkende agitatie onthouden en God bidden, dat de bemoeiingen van den Raad van State tot heil van den landbonw zouden slagen. België. Volgens de Indépendance zullen de gronden waarop Mrs. Graux en Hendrickx cassatie hebben aangeteekend ten behoeve van Mevr. Jonianx, eerst over 6 A 7 weken door het Hof van Cassatie worden onderzocht. Zaterdag heeft in het zuiden van België een vreeselijke sneeuwstorm gewoed. Een trein van Ette naar Arlon bleef steken; ook andere treinen hadden groot oponthoud. Nederland. Haarlem, 19 Febr. De wethouder De Kan ter, die bij den brand van Zaterdagnacht zulke ernstige brandwonden heeft gekregen, bevindt zich thans vrij wel. De wonden veroorzaken hem wel veel pijn, doch gelukkig komt er geen koorts bij. Een kostbare verzameling aanteekeningeu over gemeentezaken, welke de heer De Kanter gedurende 25 jaren heeft bijeengebracht, is gelukkig gespaard gebleven, wijl die toevallig op zjjne kamer in het Raadhuis was. Van alle zijden worden den heer De Kanter blijken van sympathie gegeven. '|S Cilra venliagc, 19 Febr. De recherche van do politie alhier kreeg heden bezoek van een Amerikaanschen sergeant-detective uit New-York, die hier te laude was voor opsporing van een Italiaan, verdacht van oplichting van eenige duizenden guldens in deze wereldstad. De Italiaan moet te Woordep zijn aangehouden. Vrijdag had een knecht van den heer W. in Den Haag het ongeluk zich met een naald in de hand te steken. Binnen korten tijd zwollen hand en arm op en reeds Zaterdag is de man aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond was het bestuur van en een deputatie uit de vereeniging van oud-strjjdere bij de zee- en landmacht in Indië met een banier aan het Hollandsch spoorwegstation te 's Gravenhage present om generaal Vetter te verwelkomen Het geval verwekte natuurlijk veel opzien en het kostte nog al moeite den menschen te bedniden, dat zij te vlug geweest waren, daar generaal Vetter nog in Indië is. Rotterdam, 19 Febr. Dat het gister avond een echte jubel-avond was in den Grooten Schouwburg alhier laat zich begrjjpen. Willem van Zuylen, die zjjn veertigjarigen werkkring op de planken herdacht, was de held van het feest. De schouwburg was tot in do uiterste hoeken bezet; in het orkest waren zelfs drie rjjen stoelen bjjgezet. Reeds bij het optreden van den jubilaris in hot eerste bedrijf daverde de zaal van het applaus en werden hem kransen aangeboden, hetgeen herhaald werd na elk bedrijf. De grootste hulde was evenwel bewaard tot het einde van bet derde bedrjjf. Onmiddellijk voor de pauze, na het wederophalen van het gordjjn, zag men daar verschillende artisten geschaard om een tafel, woaroponder8cheidenegeschenken en geflankeerd door bloemstukken en kransen. Daar trad Rosier Faasson naar voren als woordvoerder van de afdeeling Rotterdam van het Tooneelverbond en van de talrjjke vrienden, die een big vond aan denken aan Van Zuylen wilden schenken. Namens eerstgenoemd lichaam bood hjj hem een krans en namens de laatsten de teekening eener zilverkast benevens een feestgave, besloten in een zilveren koffertje, aan, bestemd om het inwendige der kast te voorzien. Dit geschenk ging vergezeld van een album, de namen der gevers bevattond. Behalve de naam van don tegenwoordigen burgemeester komen daarin ook de namen voor van diens boide voorgangers, de heeren Vening Meinesz en Lyckama A Nyeholt. Verder van prof. Nolen, zonder wien, naar Fuassen zeide, Van Zoylen or niet meer wezen zou, verschillende schilders en letterkundigen, onder wie Israëls, Mesdag, Emants, Nouhuijs, mevrouw Snijder van Wissenkerke, en, last not least, ook van den ouden Judels. Namens eenige schilders werden den jubilaris eenige schilderjjen en teekeningen vereerd en door den Tivoli-schouwburg een krans. Daarna nam mevr. Beersmans het woord om den jubilaris namens zijn medeleden een krans en een geschenï aan te bieden. Zoowel Faassen al9 mevr. Beersmans herdachten Van Zuylen's wording als kunstenaar en wenschten hem toe dat hij nog lang de sympathie van Rotterdam en geheel Nederland zou mogen behouden. Eindelijk nam Van Zuylen zelf het woord. Hjj noemde het thans ontvangene een kapitaal van liefde, vriendschap en holde, waarvoor hij met zijn gaven de rente zou betalen. »Is het zoo goed geweest, moedor", klonk het daarop van zijn lippen, terwijl bij zich wendde tot de loge, waarin de oude vrouw met verdere familie gezeten was. Daverende toejuichingen lieten zich na deze verschillende redevoeringen hooren, waarop in het slotbedrijf nog meer bloemen werden geofferd. In de pauze werd Van Zuylen door den burge meester 's Jacob, de leden der commissie en verschillende vrienden gecomplimenteerd. De burge meester sprak daarbij eenige zeer waardeerende woorden. Mevrouw Beersmans, die in het stuk mede werkte, deelde in het succes van den jubilaris. In haar spel was niets meer merkbaar van de moeielijke dagen, welke zij eerst zeer onlangs heeft moeten doorworstelen. VligsillgCH), 18 Febr. Omtrent den brand te Queensborough aan boord van de mailboot Prinses Elisabeth" kan nog het volgende gemeld worden De brand was ontstaan door dat een jongen eene brandende petroleumlamp liet vallen, tengevolge waarvan in een oogenblik het vertrek, waarin de thans overleden personen sliepen, in lichte laaie stond. Zjj konden onmogelijk meer vluchten en zijn door den rook gestikt. Zes andereu van de equipage hebben, doordat zij met eene bank een beschot hadden gerammeid, nog kunnen vluchten. Twee hunner kregen nog enkele wonden, welke evenwel niets te beteekenen hebben. Van de twee omgekomenen laat de een, Geluk genaamd, een vrouw zonder kinderen achter; de ander Zwerus, was ongehuwd. Toen men hen vond lag do een geknield met saamgevouwen handen de ander had een arm om zijn makker heengeslagen. De lichtmatroos J. van den Berg, die brand wonden kreeg, is in het gasthuis te Vlissingen opgenomen. Uit het logies der matrozen is niets gered. De geleden schade aan het schip is door assurantie de .blussching had men eenige vertraging, doordien de waterkranen van het schip op één na alle bevroren waren. Zondagmiddag te één uur kwam van Queens borough te Vlissingen aan het stoomschip Prinses Elizabeth", commandant Buskop, medebrengende de twee lijken van de bjj den brand omgekomen matrozen. De Elisabeth" is belangrijk beschadigd. Het volkslogies is geheel uitgebrand met een gedeelte van de tweede klasse, zoodat bet daar eene open ruimte is geworden. Het voordek zal ook wel vernieuwd moeten worden, omdat het aan den onderkant door de vlammen veel geleden heeft. Aan de Kou. Maatsohappjj »de Schelde" alhier is de herstelling, die, naar men zegt, wel een ƒ20,000 zal beloopen, opgedragen. Het lijk van S. werd beden middag begraven. Behalve de familie, brachten de kapitein, de eerst© stuurman en de eerste machinist der •Elisabeth" de laatste eer aan den overledene. Het ljjk van 8. G. werd naar Eliewoutsdijk gezonden. (M. Ct.) C-eersciyk, 18 Febr. Heden prikkelden alhier de werkloozen om prijzen, bestaande uit brood en spek. Door id Getrsdijkore was gezorgd, dat ieder der mededingers 2 X 2 Kgr. brood en V, Kgr. spek, benevens nog 5 cent kreeg. De meest vlaggen verkregen bjj bovenstaand proviand nog 35 cent. De heeren D. Kaboord en P. Willerasen waren oorzaak dat het feestje tot stand kwam, terwjjl door den heer H. Meulenberg Dz., als voorzitter der Commissie tot werkverschaffing, gezorgd werd dat de baan netjes in orde lag. liruiillsse, 20 Febr. Onder de hoogst nuttige vereenigingen, die in deze gemeente bestaan, behoort voorzeker ook de meisjesvereeniging, die hier een paar jaar geleden onder leiding van mevr. Bokma opgericht is. Evenals reeds meermalen geschiedde, werden ook deze week namens de vereeniging aan verscheidene gezinnen, waarvan vermoed kon worden dat zoo iets welkom was, verschillende kleeding- stukken uitgereikt. Vooral in deze barre dagen, nu er voor zoo menigeen niets te verdienen valt, worden dergelijke gaven dobbel op prjjs gesteld. In de gehouden vergadering van het hier be staande mussohengilde bleek nit het verslag van den boekhouder, dat over het afgeloopen jaar inge leverd werden 3226 musscben. Het grootste aantal werd ingeleverd door J. Uil, 286 staks, die tot koning werd benoemd. Besloten werd voor het jaar 1895 net getal in te leveren musschen voor elk lid op 50 te stellen en in plaats van ééne premie voor hem, die de meeste masschen inlevert, twee premiën uit te lovenééne voor hem, die het hoogste getal inlevert en ééne voor den opvolgende. Het bestuar, dat aan de beurt van aftreden was, werd met algemeen© stemmen herkozen, terwjjl de rekening en verantwoording van den secretaris- penningmeester goedgekeurd werd. Xieriltzcc, 19 Febr. In de op beden ge houden civiele terechtzitting van do arrondissements rechtbank heeft de heer H. Visscher, vroeger inspecteur vau politie te Nijmegen, de bjj de wet voorgeschreven eeden afgelegd als commissaris van politie alhier. De Commissaris der Koningin in Zeeland beeft bepaald dat de aflevering van de bjj de Nationale Militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer provincie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeld Op Maandag 4 Maart: Te Middelburg op de bovenvoorzaal van betraad- huis, voorm. 10 ure, na aankomst der Zoeuwsche Spoorboot, die te 6 ure van Zierikzee zal afvaren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de Zeemilitie hebben aangemeld. Op Maandag 11 Maart: Te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raad huis, voorm. 10 ure, na aankomst der Zeeuwsche Spoorboot, die te 6 uro van Zierikzee zal afvaren, die der gemeenten gelegen in Schouwen, Duiveland, St. Philip8land en Noord-Beveland en die der ge meenten St. Annaland, St. Maartensdijk cn Stavenisse. Op Woensdag 18 Maart: Te Tholen in het voorportaal van het raadhuis, midd. 12 ure, die der gemeenten Hengstdijk, Hon- tenisse, Ossenisse, Oud-Vosmeer, Poortvliet en Scberpenisse. Onder een clubje vrouwen, die Zondag over het ijs van Oad-Beiorland naar Roon gingen, was er een die het vorige jaar haar 60-jarige echtver- eeniging vierde. Het oudje verklaarde volstrekt niet moe te zjjn 1 Het ijs in den Krammer heeft zich voor een groot deel vastgezet. Te Battenoord (gemeente Nieuwe Tonge) ontwaart men een onafzienbaar ijs veld. Op somruige plaatsen ia het ijs ter hoogte vau een boerenschuur opgestapeld. Zierikzee, 20 Febr. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering vau ons Departement van Njjverheid deelde de Voorzitter, de heer van der Vegt, mede, dat bet Bestuur besloten heeft eene feestcommissie te benoemen met het oog op de Algemeeno Vergadering der Maatschappij, dezen zomer alhier te houden. Als leden dezer feest commissie zullen optreden de bestuursleden Olivier (voorzitter) en den Bouwmeester, benevens de heeren J. A. de Bruyne, H. C. van den Endo, Hogerland, van de Ven en F. C. van der Vliet. Ten einde het leden-aantal van hot Departement te vergrooten, zal aan een aantal niot-leden eene circulaire worden gezonden, wijzende op de beteekenis der Maatschappij in het algemeen en het Departement in het bijzonder, en aansporende om lid te worden. Daarna werden de vraagpunten behandeld van het Congres voor Vakonderwijs en Vakopleiding te houden te Amsterdam in April en Juni. Inleider was de heer J. A. de Bruyne, die op eene aan gename en heldere wijze de belangrijkste quaesties uiteenzette, en de door hem voorgestelde antwoorden op de vraagpunten door de vergadering zag aan genomen. Over eenige dezer quaesties, o. a. het karakter der lagere school en der burger-avondschool, en de vraag w&Ar het ambacht het best geleerd wordt (op de werkplaats dan wel in de ambachts school) werden opgewekte discussies gehouden. Tegeljjk met de vraagpunten werd behandeld, als daarmeó in direct verband staande, een rapport der Commissie van Algemcene Zaken, opgemaakt naar aanleiding eener in de vragenbus gevonden vraag, of eene meer artistieke lichting in 't onderwijs op de Zierikzeesche ambachtsschool wenscheljjk is, en aangenomen de conclusie van het rapport, dat deze vraag ontkennend beantwoordt. Meer dan eens in den loop der beraadslagingen werd met ingenomen heid gesproken over de deugdeljjke inrichting der ambachtsschool alhier en de goede vruchten, welke het aldaar gegeven onderwjjs afwerpt. Ten slotte werd besloten dat het Departement zich op bet Congres zal laten vertegenwoordigen door een zjjuer bestuursleden en werd door den Voorzitter den heer de Bruyne dank betuigd voor zijne belangrijke voordracht en voor zijne onverflauwde liefde voor het Departement. Bjj beschikking van Z.Ex. den Minister van Financiën is de heer H. Kanstein, thans commies verificateur te Zierikzee, met ingang van 1 Maart a.s. tijdelijk geplaatst te Amsterdam, om aldaar dienst te doen gedurende de tentoonstelling. Onder de armen te Brielle, die door den jongsten watersnood schade geleden hebben, is van het fonds Vrouwe van Ellemeet" 2100 uitgedeeld. De «Zeemeeuw", die onder Rockanje onder water zat, is weder vlot gebracht cn te Hellevoet- sluis in de marinehaven gesleept. Bg bet binuensleepen in die haven is zij echter weer gedeeltelijk gezonken en met niet geringe moeite den volgenden dag opnieuw vlot gekomen en in het Marinedok gebracht ter reparatie. Door de felle vorst waren bij een arm, rond zwervend jongetje te Breda beide ooren bevroren. Medelijdende meuschen namen het ongelukkige kind in huis en plaatsten bet terstond (wat heel verkeerd is!) bij de warme kachel. Toen de ooren ontdooid waren, viel van het ééne het onderste deel af. Dezer dagen kon men op de Noord nog den geheelen namiddag zien schaatsenrijden een 87-jarig bewoner van Slikkerveer. Zooals men weet, werd voor eenigen tijd te 's Hertogenbosch ODtdekt, dat een opgaarder van gasgelden ongeveer f 4400 zoek had gemaakt. Een commissie uit den Gemeenteraad onderzocht de zaak en kwam tot de conclusie, dat de schade, in elk geval f 2500, door den gemeente-ontvanger gedragen moeBt worden. Deze heeft zich bereid verklaard die som te restitueeren. Geheel onverwacht werd den behoeftigen te Moerdjjk Vrijdag jl. een blijde dag bereid. De welbekende kindervriend, de heer Koene te Rotterdam, die meermalen toonde dat het lot van zjjne vroegere dorpsgenooten, die in min gunstige omstandigheden verkeoren, hem nog steeds na aan het hurt ligt, zond op dien dag zjjne dochter naar Moerdijk, om eene uitdeeling te houden van 800 tarwebrooden, elk van 11 ons, 250 stukken spek van 4 ons en 30 wollen dekens, onder de vele stille behoeftigen, die dit dorp thans, door het geheel stilstuan der visscherjj, telt. Velen maakten van deze gelegenheid gebrnik, om het hoog nouuige door sommigen reeds zoo lang ontbeerd dankbaar in ontvang*t te nemen. Falb'» weervoorspellingen! Van 17 tot 21 Februari: Het weer wordt iets milder. Regen en sneeuw zullen betrekkelijk weinig vallen. Van 22 tot 23 Februari: De weersgesteld heid wordt weer ongunstiger: het wordt kouder. Toch blijft bet droog. ificrikxcc, 20 Febr. Gisteren overleed onze oudste ingezetene, n.l. Elisabeth Tripee, wed. A. Goudzwaard, geb. te 's Hage op 6 Mei 1799; zjj bereikte dus den hoogen ouderdom van bijna 96 jaren. L 4 ülftlt O U W. sta veil lesc, 19 Febr. Als verbeterd bericht diene, dat door de oprichters eener boterfabriek alhier besloten is '/s (niet '/4cent per L. ver goeding te geven aau de buiten de kom of op min stens een kwartier afstand vau de fabriek wonende melkleveranciers. Te Oude-Tonge is besloten tot de oprichting eener Coöperatieve Zuivelfabriek. li E c T S Z A IA E N. y,icrili/.CC, 19 Febr. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank van 8 Februari 1.1., stonden terecht: 1°. K. N., koopman te Brouwershaven, beklaagd van op 1 Januari 1.1. op de baveu aldaar, ten aan- hoore van een talrijk publiek, den Burgemeester zijner gemeente te hebben beleedigd. Als verdediger trad op Mr. A. J. F. Fokker. De Officier van Justitie, Mr. Baron de Vos van Steenwijk, vorderde een gevangenisstraf van 6 dagen. De rechtbank veroordeelde heden beklaagde tot eeno gevangenisstraf van 14 dagen. 2°. H. van A., landbouwer, wonende te Ooster- land, appèllant van een vonnis van het kantongerecht alhier, beklaagd van jachtovertreding. Mr. Fokker trad voor beklaagde als verdediger op. De Officier van Jnstitie vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Beklaagde werd heden veroordeeld tot eene geld boete van f 20, bij nietbetaling te vervangen door eene hechtenis van 4 dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en bevel tot vernietiging daarvan. Voorts werden J. de H. en R. de H., arbeiders te Kerkwerve, wegens diefstal van straudgoederen, ieder veroordeeld tot eene gevangenisstraf van ééne week. Door het kantongerecht te Zierikzee zijn de navolgende vonnissen gewezen, als: 1°. Wegens jachtovertreding: A. V. M. G. en P. Ch. O. G. te Haamstede, ieder tot f 20, subs. 4 dagen. A. G. Sz. te Haamstede, tot f 5, subs. 2 H. v. S. te Bruiuisse, tot f 20, subs. 4 met verbeurdverklaring der wildstrikken en de op brengst van den haas, ad f 0,75. C. L. te Haamstede, tot 7 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer, met bevel dit uit te leveren of te betalen f 5, subs. 2 dagen. M. L. en J. 0. T. to Haamstede, ieder tot f 5, subs. 1 dag, met verbeurdverklaring van het niet j inbeslaggenomen konijn, met. bevel op no. 1 dit uit i te leveren of te betalen f 0,85. C. J. H. te Sirjausland, tot f 10, subs. 3 dagen, met verbeurdverklaring van bet niet inbeslag- genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of j te betalen f 10, subs. 2 dagen. 2°. Het rapen van schelpvisch aan den voet vau een waterkeerenden dijk in Zeeland: J. v. S. te Zierikzee, W. v. d. W. te Dreischor, ieder tot f 3, subs. 1 dag. 3°. Overtreding reglement van politie voor de poldere in Zeeland: L. F. en G. J. L. te Renesse, ieder tot f 10, snbs. 2 dageD. G. v. D. te Haamstede, tot f 5, subs. 2 dagen. 4°. Strooperjj J. F. te Dreischor, D. K. te Zierikzee, ieder tot f 3, subs. 2 dagen. 5°. Loopen over grond zonder daartoe gerechtigd te zjjn I. v. T. te Nienwerkerk, tot f 3, subs. 1 dag. 6°. Overtreding reglement op de wegen en voet paden in Zeeland: C. Y. te Zierikzee, tot f 2, subs. 1 dag. 7°. Overtr. reglement van politie voor Zierikzee: A. L. V. te Zierikzee, tot 2 X f 2, subs. 2X1 dag. 8°. Overtr. politie-verordening van Bruinisse: A. S. B-, P. B. en W. B. te Bruinisse, ieder tot f 8, subs. 1 dag. 9U. Straatschender^ J. H. te Zierikzee, tot f 2, subs. 1 dag. 10°. Verwekken van nachtelijk burengerucht: J. v. D., J. J. v. D. te Oosterland, L. W., C. C. Jz., C. J., E. K. te Zierikzee, ieder tot f 3, subs. 1 dag. 11°. Openbare dronkenschap: L. K. te Zierikzee, T. v. B., woonplaats onbekend, ieder tot f 3, subs. 1 dag. Vrijgesproken is H. F. te Renesse, beklaagd van jachtovertreding. De oud-gemeente-ontvanger van Schiedam, Beffers, is in cassatie gekomen van het arrest, waarbij zijn veroordeeling is bevestigd. kURkHlElilVS. Ds. A. van der Mey, predikant bij de Herv. Gemeente te Delft, vroeger te Kerkwerve, heeft zich wegens voortdurende ongesteldheid verplicht gezien tegen 1 Mei a. s. emeritaat aan te vragen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Westkapelle, door ds. H. Hartgerink te Monnikendam. ONDER W KJ S. Benoemd tot onderwijzeres te Terwolde Mej. M. J. Bolle te Haamstede. Benoemd tot onderwijzeres te Opënde (U.) Mej. H. Douwen te Duivendijke. De heer J. C. Nardteu te Loenen a/d Vecht komt als no. 1 voor op de voordracht voor onder wijzer le klasse aan de openbare burgerschool Neptunusstraat te 's Gravenhage. Bij beschikking van den Min. vau Binnenl. Zaken is met 1 Maart, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan H. Koolwijk, als amanuensis aan de Rjjks boogere burgerschool te Middelburg. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Met veel genoegen hebben wij in uw blad gelezen, dat de vacature van muziek-directeur alhier eindelijk is vervuld en de nieuwe titularis, die met algemeene stemmen door den Raad is benoemd, die benoeming heeft aangenomen. Er is nu alle kans dat bet muzikale leven, dat zoo lang heeft gesluimerd, opnieuw zal worden opgewekt, en ons menig unr van genot zal worden bereid. Eeno schoono taak is weggelegd voor de Afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst alhier en wij vertrouwen dat de Directie, uit mannen bestaande die op het gebied van Toonkunst aller sympathie wegdragen, met kracht de handen aan den ploeg zullen slaan en de middelen beramen, om iets werkelijk duurzaams tot stand te brengen. Reeds menigmaal hebben we ons afgevraagd, of voor haar de tijd niet is gekomen om te breken met de traditie om slechts een concert te geven met medewerking van enkele specialiteiten uit den vreemde, die zulke enorme eischen stellen, dat met bunne bezoldiging het beschikbare kasgeld der Afdeeling totaal is uitgeput. Aan veler wensch zou worden tegemoet gekomen, wanneer in plaats van een enkel, bijv. twee of drie concerten konden worden gegeven, waarop eenige talentvolle musici en dilettanten, waaraan onze kleine stad zoo rijk is, medewerking wilden vor- leenen. Wie herinnert zich niet die genotvolle avonden van vroeger, toen de dames S. B. en v. d. L. de C., onder begeleiding van het heerlijk pianospel van de dames B. en Kr. op zoo eenvoudige, sympathieke wijze hare liederen deden hooren, of bij de uit voering van een oratorium door de zangvereeniging, als solisten optradenen hoe dapper en met weikeu jjver kweten zich de kooren, door zulk een voor beeld aangevuurd, van hunne taak! En niet alleen op de concerten van de Maat schappij van Toonkunst, ook dan, wanneer op initiatief van enkele ingezetenen een liefdadigheids concert werd gegeven om in strenge winters den behoeftigen te hulp te komen, stelden zjj zich steeds beschikbaar. Hoe eivol was dan de zaal en hoe talrijk de alom uitgesproken wenschon, dat de ingezetenen toch eens meer op dergelijk genot mochten worden vergast. Waar zijn die tijden gebleven en wat is de reden dat de Directie der Afdeeling, ondanks haren bekenden goeden wil, zooveel teleurstelling onder vindt en geene zangvoreeniging zich langer dan een jaar kan handhaven? Het is o. i. enkel en alleen, omdat te kwader ure de leiding dier zangvereeniging is toevertrouwd aan een lid, dat, hoewel geen onverdienstelijk dilettant, ten eenenmale alle takt mist om met zijne medeleden om te gaan; die door zijn wispel turig humeur, heerschzuchtig optreden, hot heden aftakelde wat hij gisteren nog verheerlijkte, het uitoefenen van steeds afbrekende, nooit opbouwende kritiek op zusterverenigingen, zelfs de meest welgezinde leden verbittert en hen den voorkeur doet geven zich aan te sluiten bij andere corporatiën, waar dergeljjke wanverhouding niet bestaat. Werkelijk, we begrijpen niet, waarom niet oen der drie bestuursleden de leiding op zich kan nemen; dan zou iedereen tevreden zijn. Ons zou dan eene herhaling worden bespaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1