ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 Februari 1895. NIEUWSTIJDINGEN. B] H k 1<: t Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6576. Directeur-Uitgever J. WAALE. Adrerteatiëaran 13 regela 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementa- of Advertentie-gelden gelieve rnen te zenden aan de Administratie Zierikzeexche Nieuw abode" Amerika. Door de koude en den geweldigen sneeuwstorm in de Vereenigde Staten zjjn vele menschen om gekomen of gewond. In Nebraska is een geheel gezin doodgevroren. De scholen zijn er gesloten wegens de felle vorst, en de zaken zijn er zeer door belemmerd. In Texas zijn duizenden stuks vee door de koude omgekomen. Rusland. l*etci*sburg, 12 Febr. Niet alleen de jonge Keizerin verkeert in gezegende omstandigheden, zoodat zij geeu schaatsen mag rijden, maar ook do Keizerin-weduwe. De opwinding, veroorzaakt door den dood van Alexander III, schijnt geen blijvend nadeel voor haar gestel te hebben veroorzaakt. Zwitserland. De Zwitsersche bladen deelen meö, dat er onder handelingen hebben plaats gehad tusschen pastoor Kneipp en de rogeering van het kanton Freiburg, die waarschijnlijk tengevolge zullen hebben dat de bekende waterdokter zal worden beroepen tot professor aan de Katholieke Universiteit te Freihnrg. Ouitschland. Door de trouw vau zijn honden is dezer dagen een tuinopzichter te Berlijn om het leven gekomen. Die man, Herzog genaamd en 68 jaren oud, was belast met het opzicht over de plantsoenen van den »Sch weizergarten" en hij bad daar twee honden, die hem 's nachts op zijn ronden vergezelden. Toen hij nu dezer dagen *s avonds op een onge woon uur in den tain kwam, sprongen de bonden, die daar rondliepen, van blijdschap tegen hem op, en wel zoo onbesuisd, dat de bejaarde man, die niet zeer vast meer op zijn beenen stond, op den grond viel. Er sprong hem een bloedvat door den val. Hg kon niet opstaan en toen men kwam toesnellen om hem te helpen, joegen de honden, die meenden dat men hun meester kwaad wilde doen, met dreigend gebrom en tandenknarsend ieder weg, die nader wilde komen. Men moest de woedende dieren met strikken vangen en wegtrekken, vóór men Herzog te hulp kou komen en toeu het eindelijk zoo ver was, stierf de arme man, nog vóór men hem naar zijn woning had kunnen brengen. In het jaar 1871 stierf te Berlijn een handelaar, die een zeer belangrjjk vermogen naliet. Zijn testa ment bevatte onder meer de bepaling, dat een huis, 't welk hij bezat, aan zijn broeder zou ten deel vallen. Aan deze beschikking werd uitvoering ge geven overeenkomstig den wil van den erflater, en het huis, dat op een waarde van 80,000 thalers werd getaxeerd, ging in het bezit van den broeder ovor. Bij de vereffening van den boedel werd een brandkast aan een koopman verkocht, die do kast' in zijn kantoor gebruikte, tot hij onlangs de zaken aan kant deed. De brandkast werd toen overgebracht naar eene nieuwe woning, die hij gebuurd had. Bij het vervoer raakte de brandkast defect. De des kundige, die er bij geroepen werd, maakte den bezitter opmerkzaam op een geheime lade, waarvan deze nooit geweten had. Bij het openen van die lade bleek die een aantal papieren te bevatten, o.a. ook een codicil op het bovenvermelde testament, waardoor de schenking van het huis aan den broeder van den overledene tc niet gedaan werd. Deze wordt nu dus bedreigd met eene vordering van zijn mede-erfgenamen tot teruggave van het onrechtmatig bezeten on roerend goed. De waarde van het huis is inmiddels belangrijk gestegen en wordt nu op omstreeks 400,000 thalers geschat. In Bremen alleen is voor de nagelaten be trekkingen van hen, die bij het vergaan der Elbe" hun graf in de golven vonden, reeds meer dan 77 duizend mark bijeengebracht, terwijl uit Wilhelms haven bet bericht komt, dat de weduwe van den bg die ramp verdronken fabrikant Walther Schüll uit Düren, de som van 100,000 mark, voor welke het leven van haar echtgenoot verzekerd was, ten behoeve van de slachtoffers der vreeseljjke ramp bestemd heeft. Ondanks de snerpende koude houden de troepen van het garnizoen te Straatsburg druk veldoefeningen. Per specialen trein naar Brumath of Zabern gevoerd, bereideD zjj hun maaltijd in de open lucht, terwijl zij 's avonds, na een vermoeienden dag, per extra- trein weer terugkeeren. Dank zij de genomen voor zorgen, hebben de proeven nog geen nadeelige gevolgen gehad voor de gezondheid der soldaten. België. Een oordeel over Had. «loniaux. Aan een nabetrachting over haar proces, door den Antwerpschen correspondent van het Hbld. geleverd, ontleenen wij nog het volgende: Er is in de geheele Belgische pers, ook in de geheele wereld van advocaten en magistraten, die de debatten bijwoonden, ééu roep over de buiten gewone geestes- en wilskracht van de ter dood ver oordeelde. Volle veertien dagen heeft beklaagde de even ingewikkelde als onafzienbare reeks vragen van den voorzitter beantwoord, zonder zich zelf een enkelen keer tegen te spreken, zonder zelfs, ook waar men haar ondervroeg over feiten van vóór tien of twintig jaar, meer dan één seconde te aarzelen, te weifelen, meer dan juist noodig is om voor bet reeds bedachte een passenden vorm te vinden. Volle veertien dagen heeft zij de herhaling en wederherhaling van de door een menigte getuigenissen tegen baar ingebrachte beschuldigingen aangehoord, zich verweerd, vaak in scherpe bewoor dingen, tegen wat de voorzitter, de openbare aanklager of getuigen haar aanwreven, en toch alleen dón haar koelbloedigheid ingeboet, wanneer men opzettelijk of anders haar tweeden man in een andere episode poogde te mengen. Dan bruiste zij op, dreigend, met vlammende blikken, zich schrap zettend, als een getergde leeuwin, niet duldend dat men hem in zijn eerlijk- of zedelijkheid krenkte, of maar raakte. Een bij uitstek krachtige, bijna manne lijke figuur naar het uiterlijk, naar het innerlijk wel en wis die femme forte, welke, zoo als verteld wordt, de bestuurderes van de kloosterkostschool, waar zij eens leerlinge was, in Marie Ablay erkend had, er bijvoegende«Zij zal wonderen doen, zoo zij deugdzaam blijft: maar weese elle toumemalf" j Mooi in 't geheel niet; terugstootend nog minder doch begaafd met een welbespraaktheid, die de meeste advocaten, in het proces werkzaam, haar mochten benijden, met een kracht van overreding, van suggestie als het ware, die haar op de meest natuurlijke, noodzakelijke wijze, tot «het orakel harer familie" verheffen moest. Daarenboven een keurig opgevoede, smaakvolle en althans naar haar huiselijke omstandigheden te oordeeleu ordelievende vrouw, met betrekkelijk luttel meut len, een artistiek uitzicht gevend aan hare home, winnende, zonder veel inspanning, de vriendschap van allen, die tot haar naderden. Zondagavond is bij mevr. de wed. Cordeweener, te Brussel, eene brutale diefstal gepleegd, tijdens hare afwezigheid. Er is in het geheel voor 365.000 francs gestolen aan effecten, behalve eene kostbare verzameling juweelen en een aanzienlijk bedrag aan geld. Antwerpen, 10 Febr. De ijstoestand op de Schelde wordt steeds erger. Slechts twee stoomschepen kwamen gisteren voor de stad, nl. de Nautilus en de Azalea van Londen, terwijl het Duitsche stoom schip Iris, bet Engelsche stoomschip Tenedos en het Nederlandsche stoomschip Ariadne, benevens nog eenige andere vertrekkende, 24 uur in het jjs hebben gezeten en eindeljjk terug zjjn gekeerd, daar het niet doenlijk was door het ijs heen te werken. Aan groote stoomschepen wordt slechts een loods ver strekt, voor risico der gezagvoerders. Nederland. Itergen-op-Zoom, 12 Febr. De pogingen, welke hier in het werk gesteld zijn door de ver- eoniging »de Unie", om in den aanstaanden zomer den optocht der Leidsche studenten voorstellende »de intocht van Prins Maarits binnen Bergen-op- Zoom in 1622" ook hier te doen houden, zijn niet geslaagd. De inschrjjving tot dekking van de kosten is niet voldoende geweest. Bij gelegenheid van het carnaval op 26 Febr. a.s. evenwel zal een groote gecostumeerde optocht gehouden worden, welke veel belooft. Onderscheidene vereenigingen zullen daaraan deelnemen. Door «de Unie" zijn premiön uitgeloofd van f 50, f 25, f 15 en f 10. Middelburg, 11 Febr. Heden herdacht de heer G. Keijzer, leeraar ia de gymnastiek aan de H. B. S. alhier, zijn vjjftigjarigen dienst bij dat onder wjjs. Hij ontving veel bljjken van belangstelling van oud- en tegenwoordige leerlingen. Eleiiesme, 12 Febr. Ofschoon het wéér verre van mooi en het ijs zeer slecht was, had toch heden middag, onder de sneeuwbuien door, een hardrijderij, een hardlooperij on do kluchtige tonnenrollerjj over het ijs plaats. Door een inteokenlijst bjj de moer- gegoeden te laten circnleeren, was de commissie in staat gesteld eiken deelnemer aan don wedstrjjd een prijs uit te deelen, bestaande uit een flinke hoeveel heid brood en een ferm stuk spek, wat zeer zeker bij allen in de nijpende koude en gedwongen werke loosheid goed te stade kwam. Honderden toeschouwers bewogen zich op het gs. FVoorriwelle, 12 Febr. Aan de herkiezing voor een lid van den gemeenteraad hebben deel genomen 30 kiezers. Gekozon is de heer A. Baten burg met 24 stemmen. De heer W. Pieterse verkreeg 4 stemmen, terwjjl er 2 blanco werden ingeleverd. Itrouwcrsliaven, 11 Febr. Werd er Dinsdag 1.1. op de banen der jjsclub voor behoeftigen gezorgd, Vrijdag j.l. had er eene ringrijdorjj voor liefhebbers om eenige prjjzen plaats. Prachtig wéér begunstigde dit feestje. De prijzen werden bebaald als volgt: le prijs M. Klaassen, 2e prjjs C. J. Pleune, 3e prijs Jb. de Kort, 4e prijs Joh. van Slnijs en 5e prijs O. J. Kloet. Een woord van dank moet worden toegebracht aan het Bestuur en de Leden der IJsclub «Eendracht" voor hunne medewerking in deze. Dank zij den steun der ingezetenen, werd de ijsvereeniging alhier nogmaals in de gelegenheid gesteld Dinsdag een wedstrijd op priksleden te doen houden voor behoeftige menschen. Thans namen 33 personen daaraan deel en de prjjzen waarom werd gereden bestonden ook nn weder uit levensbehoeften. Er werden 5 hoofdprijzen uitgereikt, terwijl de overige 28 ook ieder hun deel kregen. IBroil wcrsliavcn, 12 Febr. Gisterenavond vergaderde alhier de lib. kiesvereeniging Brouwers haven, Zonnemaire en Duivendijke, die door het ongunstige weer zeer slecht bezocht werd, hetgeen zeer te bejammeren is, omdat daarin behandeld werd de wijziging van het programma der Liberale Unie, waarvan deze vereeniging eene afdeeling uit maakt. Na eenig debat werd met meerderheid van stemmen geacht den tijd voor de Liberale Unie gekomen om een hervormingsprogram samen te stellen, waarvan de verwezeulijking in de naaste toekomst moet worden nagestreefd, vooral op grond dat wanneer daartoe eerst de nieuwe kieswet wordt afgewacht, het zal Mijken dat de tijd dan te kort is om deze hervormingsplannen ernstig te overwegen. De uitslag der daarna gedane overwegingen van do vraagpunten, behoorende bij de missive van het Bestuur der Liberale Unie van 2 Januari j.l., was, dat deze meest allen toestemmend werden beant woord. Slechts omtrent enkele, waarvan de bedoeling niet duidelijk genoeg was omschreven, werd geeu oordeel uitgesproken. Tot gemeente-geneesheer werd gisteren door den Raad alhier benoemd Dr. L. F. Boerma, arts te Ter-Apel (Groningen). Met hem stond op de voordracht de heer C. F. Broekhoff, arts te Urk. Xierikzcc, 13 Febr. Dat er in onze gemeente op verschillende wijze veel aan de liefdadigheid ten offer wordt gebracht, zal niet worden betwjjfeld. Doch niemand zal ook betwijfelen, dat er zooveel z. g. stille armen zijn, die dikwijls meer gebrek lijden dan zij die de vrijmoedigheid bezitten om hun nood kenbaar te maken. Het was daarom eene goede gedachte om ten voordeele dier stille armen een concert te geven, waarop, behalve het Harmonie- fezelschap «Kunst en Eer", zich ook de afdeeling trijk-Orchest en de Gemengde Zangvereeniging «Euterpe" zullen doen hooren, terwjjl dit zal af gewisseld worden door eenige voordrachten. Het belooft dus voor de bezoekers een genotvollen avond, die des te aangenamer zal zijn, iudien door flinke inteekening het goede doel wordt bereikt en de stille armen zich in stilte kunnen verheugen in het genot dat ook hun wordt bereid, n.l. verzachting van hun lijden. Door het bestuur van het waterschap «Schouwen" is, op het gebied van polderbemaliug, iets nieuws toegepast, dat in wijderen kring bekend verdient te worden. Ter vervanging vau een ouden watermolen met scheprad is een metallieke molen gebouwd, met horizontaal liggende centrifugaalpomp, een molen die de eigenschap heeft zich zelf op den wind te zetten en van zelf uit den wind te gaan, wanneer de windkracht een vastgestelde grens overschreden heeft. De molen bezit acht wieken, voorzien van gegalvaniseerde bedekki&g en moet in staat zijn ruim 8 M3. per minuut 1 M. hoog op te voeren. Hij kan dus tijden lang geheel aan zijn lot over gelaten worden en eischt geen andere bediening dan het smeren op vooraf vastgestelde tjjden. Intusschen is hjj voorzien van een inrichting om hem bniten werking te stellen, zoodra het niet noodig is dat gemalen wordt, zoodra dus de binnenwaterstand beneden een zeker peil daalt. Naar wij vernemen heeft de molen, met inbegrip van zjjn eenvoudige fundeering, niet meer dan f 5000 gekost. Een water molen van het oude model, die bovendien bediening vordert, kostte zeker het dubbele bedrag. De officiöele proefneming heeft nog niet plaats gehad, maar reeds nu is geconstateerd dat bjj zeer zwakken wind, wanneer de watermolens niet werken kunnen, de metallieke molen in beweging komt; dat bij een flinken molen wind de molen zeer rustig en krachtig water opbrengt en met 30 32 slagen zich eenigszins uit den wind verplaatst, zoodat hg niet meer snelheid verkrijgt en dat tjjdens stormen als die op 23, 30 en 31 Januari ook geen nadeelon worden ondervonden. (N. R. Ct Do commies der posterijen 2e kl. A. de Kok is van Gorinchem naar Middelburg verplaatst. Tot telephonist te Kloetinge is benoemd de heer L. de Brujjn, brievengaarder aldaar. De 82-jarige doovo vrouw te Borssele, wier kleeren vóór veertien dagen in brand stonden, heeft ha8r ongeluk niet lang overleefd. Zaterdag is zjj gostorven. Door ingelanden van den calamiteosen Hoofd plaat- en Tbomaespolder is tot lid van den djjkraad gekozen do heer J. Baars, grondeigenaar te Hoofdplaat. In het Nieuwsblad van Zeeuwsch- Vlaanderen van 9 Februari l.i. komt een zeer lezenswaardig verslag voor van opgerichte fondsen te Breskcns, Schoondjjke en Nieuwe Sluis tot uitkeering van geldelijke ondersteuning ia geval van ziekte. To Breskens traden in eene gecombineerde vergadering van particulieren en werklieden zeer velen als lid en donateur toe. Do voorwaarden van bet lidmaat schap bestonden in wekelijksche bjj dragen van 5 cts., 7'/, cts. en 10 cts., waarvoor in geval van ziekte respectievelijk worden uitgokeerdf 0,50, f 0,75 en f 1 per werkdag. Het eiland, Tien Gemeten in het Haringvliet kan, wat in geen jaren hot geval is geweest, van de Buitenslnis (Numansdorp) af te voet over het gs bereikt worden. In December van 't vorige jaar werd uit een kist in de consistorie van do kerk der gereformeerden te Biezelinge eenig geld ontvreemd. Eerst enkele dagen geleden werd daarvan aangifte gedaan bij den rijks veldwachter Raas. Deze wist al spoedig den dader, een jongeling, die voor eene andero overtreding reeds gevangenisstraf had ondergaan, op te sporen en hem tot bekentenis te brengen van zijn misdrjjf. De oud-tooneelsfceler Veltman is vrij ernstig ziek. Aan een der openbaro scholen te Bokstel werden Maandagochtend de leerlingen naar huis gezonden, omdat men niet gezorgd had de noodige brandstoffen voorbanden te hebben. Hr. Ms. transportsohoener «Zeemeeuw", Maandagmiddag van Rotterdam naar Hellevoetsluis komende, is in het Nieuwe gat op een wrak gestooten en gezonken. Passagiers en equipage zjjn met eigen jol aan wal gekomen. Een Paradijsje I In de gemeente Ooster- en Westerblokker (N. H.) zijn de geoieente-opcenten op de personeele belasting met ingaDg van 1 Mei e.k. afgeschaft, Door de politie te Baarn is aangehouden en gevankelijk naar Arnhem gebracht een persoon wien in een slaapstee te Hilversum door zijne vrouw was verweten, dat hij 10 jaren geleden te Arnhem een politie-agent vermoord had en nog meer op zjjn geweten bad. De aangehoudene is een oude bekende der justitie. Uit 's-Hertogenbosch ging Vrijdagnamiddag een groot deel van de aldaar garnizoen houdende infanteristen een exercitie maken op schaatsen over het uitgestrekte ijsveld tusschen Den Bosch, Vlijmen, Engelen, Cromvoirt eu andere dorpen. Dicht bij Vlijmen werd de troep plotseling op geschrikt door het vervaarlijk geschreeuw van iemand, die toevallig daar op eeudenjaebt was en nu door luid schreeuwen nog juist bijtijds kon voorbomen, dat do manschappen in een aldaar aan- wezig groot en diep «wiel" terecht kwamen, waar velen hunner zeker een ontijdigen dood zouden gevonden hebben. Onlangs bad bet bestnur van het «Tehuis voor den Zeeman" te Vlissingen een algetneene ver gadering bijeengeroepen, om bij den benarden toe stand van de kas de vraag te bespreken of het mogelijk zou zijn de zaak nog een jaar gaande te houden. Gelukkig echter konden de discussiön daar voor achterwege blijven, daar de voorzitter mede deelde dat hem, benevens andere giften, een bankbiljet van duizend gulden was ter hand gesteld door mejuffrouw J. te 'b Gravenhage. Bij den molenaar F. aan den Bosschenweg to Tilburg hoorde de meid eenig geritsel in een aan grenzend vertrek. De dienstmeid maakte de vrouw des huize9 er opmerkzaam op, doch deze schreef het gerammel toe aan muizen. De meid evenwel niet overtuigd, begeeft zich naar de kamer, opent een kast en een vreemde kerel spoedt zich door de voordeur naar buiten. Tot heden heeft men dio groote muis niot machtig kunnen wordeul Te Wiuterswjjk had dezer dagen een even zeldzame als ongedachte redding uit levensgevaar plaats. Terwjjl de treinsmid De G. op het terrein der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij werkzaam was, naderde hem van achteren een trein, die langzaam rangeerend achteruit stoomde. De G., die dit niet had opgemerkt, werd door een der buffers omvergestooten en viel tusschen de rails, maar behield gelukkig zijn tegenwoordigheid van geest. «Ik voelde dat ik omviel", heeft hij later verteld, «maar ik begreep dadelijk wat er gebeurde en ik dacht: «Nou moet ik plat gaan liggen". Zoo rolden dan ook de wagens een voor een over hem heen, maar de locomotief, die achteraan kwaia, moest wegens hare eigenaardig inrichting hem zeker ver- morselenwant niemand van het personeel had den man opgemerkt. Maar juist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil en stoomde daarna weer even langzaam vooruit, daar hij nu juist den gezochten wissel voorbij was; en De G. 6tond ongedeerd weder op. Te Meppel is aan een verzamelaar te Amster dam eene gewone dubbele briefkaart verkocht voor de som van veertig gulden, omdat ze van andere hierin afwijkt dat de woorden «briefkaart met betaald antwoord" onderstboven staan. Door mej. Dina Margaretha De Vries, wonende te Genève, is aan de Orde van Vrijmetselaren in Nederland geschonken een gedeelte van het buiten goed «De Parkeier" ter groote van 8,752 H.A., met het daarop staande heerenhuis en verdere gebouwen, enz., om daarop mettertijd te stichten een verbljjf of doorgangshuis voor half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen. De waarde der schenking wordt op ongeveer f 20,000 geschat. De onderwijzer Dijkstra, van Menaldum, die een vorig jaar als luidruchtig anarchist zooveel van zich deed hooron en spreken, is, naar aan de Zw. Ct. wordt geschreven, gebed van de dwaling zjjnê wegs bekeerd en weder als onderwjjzer werkzaam. Te Tilburg is in een veld nabjj den Berkdijk het lijk gevonden van zekeren C. v. d. H., die ten gevolge van de koude des nachts was omgekomen. De ongelukkige laat een weduwe met zes kinderen na. To Deurno (Noord-Brabant) had Vrjjdag een betreurenswaardig ongeval plaats. Een oppassend jongeling, de 17-jarige F. Hoedemakers, stond naar hut doorzagen van een boom te kijken. Vóór men er op verdacht was, viel de boom en kwam hg terecht op den armen jongen, die dadeljjk dood was. Uit de vele aanbiedingen van patenten om reddingsbooten spoedig buiten boord te brengen, naar aanleiding van do ramp het stoomschip «Elbe" overkomen, hjj de Norddentscbo Lloyd te Bremen ingekomen, is, naar do N. R. Ct. meldt, het patent «De Vos" van den heer C. J. F. de Vos te Rotterdam gekozen. Bjj onderzoek bleek dit patent bet doel matigst. Tengevolge hiervan is tusschen den heer De Vos en de Norddeutsche Lloyd een overeenkomst gesloten en zal nu op al de stoomschepen dezer maatschappij het patent «De Vos" in toepassing worden gebracht. Dinsdag heeft eene weduwe te Haarlem, tijdens haar zoontje eenige uren uit schaatsenrijden was, in haar kamer briquetten tot een zoodanige hoeveelheid ontstoken, dat zij dientengevolge door den damp is gestikt. Aan een particulier schrijven uit Kota Pohama (Atjeb) ontleenen wij, dat er aan gedacht wordt meer krachtdadig tegen Atjeh op te treden om zoo mogeljjk dit jaar nog den strijd tot een goed einde te brengen. RNbl /ierikwc, 18 Febr. De «'Spoorboot" vol brengt, zij bet dan ook met groote inspanning, tot nog toe bare dienst op Veere. Gisteren had zij meer dan 2 uren noodig om door het ijs uit de haven to komen. Heden nam. kwam zij weer hier aan. Do posten komen over Viane geregeld; beden- middag zelfs op den gewonen tijd. Nogmaals een woord van buide aan onze wakkere veerschippers! II e t gure wed e r. Uit geheel Europa blijven de berichten omtrent felle koude aanhouden. De verwachting, dat zachter wéér zou komen, is blijkbaar niet verwezenlijkt, ook niet in het Zuiden. In Engeland worden tempera turen waargenomen, die in de laatste 40 jaren niet voorkwamen, tot 44 graden F. vorst toe. Deze tempe ratuur is aan de wetenschappelijke observatoria geconstateerd. Te Londen vliegen duizenden hongerige zeemeeuwen en andere wilde vogels rood, vooral in dc parken en in den omtrek van den Theems, die dichtgevroren is. Ook in Frankrijk is do temperatuur lang niet aangenaam. De marine-haven to Brest moet voor het grootste gedeelte toegevroren zjjn. Het gewone bericht, dat de oudste zeelieden zich zoo'n toestand niet kunnen herinneren, ont breekt ook daar niet In Hongarije hebben hevige sneeuwstormen gewoed, zoodat het spoorweg- en telegraaf-verkecr daardoor ernstige stoornis onder vond. Volgens tijding uit Madrid doet het slechte weör de influenza en in het algemeen de sterfte toenemen. Een paar leden van het Marokkaanscbe gezantschap zijn door influenza aangetast. Het aantal sterfgevallen is op één dag to Madrid de honderd te boven gegaan. Ook uit New-York wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat de koude in de Vereenigde Staten feller is dan daar gedurende do laatste jaren is voorgekomen. Te New-York is een ontzaglijke hoeveelheid sneeuw gevallen, zoo zelfs, dat rijtuigen en trams don dienst moesten staken. Ook uit de westelijke staten komen berichten van hevige sneeuwstormen, welke gepaard gaan met felle koude. Een ernstig ongeval bad plaats te Halsas. een dorpje in Zweden. Het dak van een ijzergieterij is door het groote gewicht van de daarop liggende sneeuw ingestort. Twaalf mannen moeten gedood en elf zwaar gewond zijn. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. ltrtlillissc12 Febr. Heden werd door Burgera. en Weth. dezer gemeente den mesthoop verkocht, dio aan den Keiweg langs het dorp ligt. Van het lo perceel werd kooper de heer Ld. van Popering voor f 64van het 2e de heer J. van der Have voor f 65; van het 3e de heer Ld. van Popering voor 64van het 4e de heer J. van Vesscm voor 60 en van het 5e de heer I. Padmos voor f 57. De totale opbrengst was dus f 310. LAKPBOI1W. Omruiling van boerenzoons uit Zuid-Beveland met die uit Groningen heeft een paar jaar achtereen plaats gehad. Nn hoort men er niet meer van. Wafc daarvan de reden is kan moeilijk gezegd wor den, want zij die twee zomers in Groningen hebben doorgebracht, spreken nog steeds met genoegen over hun verblijf aldaar. En eveneens blijkt uit brieven van een boerenzoon uit Groningen, die tweema°' den oogst heeft helpen binnenhalen op Zuid-Beve- land, dat het hem daar uitmuntend is bevallen. Over het nut van dergelijke omruiling is men het genoegzaam eens; de blik der jongelui wordt verruimd; zjj leeren zich niet blind turen op het systeem vau hunnen vader; zij leeren andere ge wassen andere werktuigenandere grondsoorten kennen. Het stijve en houterige, dat velen ken merkt, verdwijnt, In 'tkort: tegenover de vele voordeelen staat voor zoover bekend geen enkel nadeel; kosten zijn er niet aan verbonden en toch hoort men er niet meer van. RECHTSfiAkEll. Een schoenmaker te Deutichem, beklaagd van het uitlokken tot meineed, is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem, te Colijnsplaat, door ds. H. Buitenhuis te Sleeuwijk. Beroepen te Heerenveen, dr. L. A. van Langeraad te Stolwijk. Aan de militieplichtigen, die met de Pascben hun belijdenis wenschen af te leggen om tot lid van een kerkelijk genootschap te worden aangenomen, zal op aanvrage een verlof verleend worden van 10 dagen vóór Paschen tot den Dinsdag daarna. O N 1> E 1 W IJ 3. Benoemd tot hoofd der school te Sluis, de heer Ter Laan te Arnhem. Op de ljjst, aanwijzende de namen der kinderen die geene school bezoeken, komen in de gemeente Bruinisse slechts een viertal namen voor. Van die vier kinderen zijn er twee idioot. 'a Gravenhage, Februari. «Wel heb-ie van je leven", hoorde ik een oud burgervrouwtje van de week zeggen tot een dito Haagsche schoone, die de drie kruisjes al lang achter den rug had, toen ze in beschouwing ver zonken stonden voor het groote vensterraam van Pander in de Wagenstraat. Mens je zou zeggen dat het ding leeft!" Deze ooljjke ontboezeming gold niet meer of minder dan een instrument, dat in een hoek van bet vensterraam staat opgesteld en dat als de electrische piano wordt bestempeld. Nu moet ik eerlijk bekennen, dat als wij, Hagenaars, niet al zooveel gezien hadden wij zijn erg verwend er misschien wel eenige reden zou geweest zijn om van het «ding" te zeggen, dat het «leeft", want het is allerzotst om eerst iemand gewoon te zien spelen op de toetsen, en dan, als hij al lang weg is, die toetsen op en neer zien te bewegen, precies alsof de man nog aan den gang was. Daarbij is het decorum ook aardig. Met één druk is de piano aan 't spelen en gloeien de electrische lichtjes aan de kaarsen der candelabres. 't Mankeert er nog m&ar aan, dat de pianino zelve zich beweegt en men zou de nachtmerrie kunnen krjjgen. Wan neer men nu echter in de prachtige salons van Pander binnentreedt men kan dat geen winkels meer heeten, zoo zwierig zijn de zalen voor de hooge vensters versierd begint de illusie van de kijkers buiten toch wel wat te verminderen. Het is zoo, het «ding" speelt altoos door als men op den knop drukt, maar enkel de stukken die op een rol papier zijn uitgesneden, welke automatisch wordt voortbewogen boven een inlichting, die in inwendige verbinding staat met de kamerbeweging. Het is met allen eerbied voor den mooien naam, de fraaie constructie en den duren prijs ten slotte een speeldoos in 't groot, met dit verschil, dat bier geen rol met pennen in te vinden is, maar het geluid wordt voortgebracht door de gewone snaren van het instrument. Men is dus gebonden aan bepaalde stukken. Het repertoire van de «auto matische piano" is alzoo beperkt. Doch er is nog één nadeel dat elk draaiorgel en elke muziekdoos eigen is, nl. dat de onberispelijk rhytmische be weging op den duur een vervelenden indruk geeft. De melodie klinkt heel mooi, men kan de beweging versnellen of vertragen, maar ten slotte wordt die onveranderlijke regelmatigheid saai, en krijgt de toon een deunachtig karakter. Voor menschen met muzikale ooren is dit een onoverkomelijk be letsel om het instrument mooi te vinden. Een paar accoordeu als de knop de electrische drijf kracht van de inwendige machinerie doet stilstaan met gewone menschenhanden klinken ten slotte aangenamer dan een geheel stuk van een der beste componisten. Toch heeft het instrument voordeelen. Ten eerste voor vereenigingen, sociëteiten, onder nemers van publieke vermakelijkheden, die op di6 manier altoos dansmuziek kunnen doen uitvoeren voor danslustigen en nu en dan een mooi stuk kunnen laten spelen zonder pianist. Maar de prijs is geen kleinigheid. Vier en twintig honderd gulden heeft men zoo maar niet voor 't grijpen tegen woordig en dan het onderhond om de electrische beweegkracht te verkrijgen, een behoorljjke afwisse ling van muziekstukken te weeg te brengen, eventu eels gebreken te herstellen, neen, 't is een duur melkkoetje, zoo'n electrische tok keiaar. Toch beweert de hoofdagent reeds een paar exemplaren in Neder land te hebben afgeleverd. En hoogstwaarschijnlijk zullen er nog wel een paar bijkomen, daar het instrument inderdaad aanlokkelijk is voor menschen, die zelf niet spelen en toch van muziek houden en bovendien geld genoeg hebben. Een bepaald bloeiende toekomst zou ik echter aan het instrument niet durven beloven of vooi"spellen en God beware ons als hot «ding" eens goedkoop werd eu wij gedoemd zouden worden om huis aan huis zoo'n automatisch geklimper t.e moeten verduren. Dan zou het aller noodzakelijkst worden een belasting te leggen op L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1