ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 12 Februari 1895. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 40,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6575. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Algemeen Overzicht. Terwijl alle Parlementen reeds lang hunne Kerst- vacantie geëindigd hadden, had het Èiigelsehe Parlement zijne werkzaamheden nog niet hervat en hield het vacantia tot Dinsdag. Wel was het naar de in Engeland heerschende gewoonte eene betrekkelijke vacantiedaar alle invloedrijke Parlementsleden de vacantietijd gebruikten om hier en daar redevoeringen te houden, waarin zij voor hunne kiezers hunne meeningen over de meest brandende vraagstukken van den dag blootlegden. Zoo hield de oud-Minister Sir Charles Dilke dezer dagen te Bradford nog eene redevoering, waarin hij zeer sterk de krasse wijze, waarop Lord Rosebery tegenover het Hoogerhuis is opgetreden, afkeurde, 't Is waar, Sir Charles Dilke, voorheen een van de toongevende leiders der liberale partij, heeft nu niet zooveel invloed meer, dat aan zijne meening te dezen opzichte bijzondere waarde behoeft gehecht te wordenmaar toch blijft het zeer onzeker, of Lord' Rosebery en de liberale partij bij den aan staanden strijd tegen de Pairs de overhand zullen behouden. Intusschen het Parlement is geopend en Lord Rosebery heeft als Premier de troonrede voorgelezen, waarin hij het programma der Regeering voor het aanstaande jaar mededeelde. Zooals elke troonrede, begon ook deze met de mededeeling, dat de verhouding van Engeland tot de andere mogendheden zeer bevredigend was, ook wat betrof de betrekkingen met Frankrijk. Het is bekend, dat tusschen Frankrijk en Engeland nog steeds koloniale geschillen aan de orde zijn; maar een daarvan, de quaestie over de grensregeling in Sierra Leona, is thans bijgelegd. Lord Rosebery wees op dit resultaat, ten bewijze dat de verhouding tusschen beide landen geen reden meer geeft tot ongerustheid. Voorts sprak de Minister natuurlijk ook over den oorlog tusschen China en Japan. Hij betreurde het zeer, dat er nog geen einde was gekomen aaa dezen strijd, terwijl het steeds het doel der Regeering blijven zal, de vrede in Oost-AziS te herstellen. Tot dat doel onderhoudt Engeland de vriendschappelijke betrek kingen met de Regeeringen der andere staten, die vooral belang hebben bij hetgeen in Oost-Azië voorvalt. Deze toespeling doelde natuurlijk op de toenadering tot Rusland, welke zich sedert het overlijden van den vorigen Czaar vertoont. Het gemeenschappelijk gevaar, dat den Engelschen en den Rassen van de Japanners dreigt, heeft beide staten, voorheen steeds alles behalve vriendschappelijk jegens elkander gezind, weer nader bijeengebracht. Verder gewaagde de Minister-President van de gruwelen, die in Armenië zijn voorgevallen. Ook daarover is de Engelsche Regeering in overleg getirden met de andere mogendheden, ten einde de Pórte te bewegen een onderzoek naar de schuldigen in te stellen en hen te straffen. Dit onderzoek is nog niet geëindigd, maar de Turksche. Regeering heeft zich in alle opzichten bereid ver klaard, de wenschen der mogendheden in te willigen. Na deze mededeelingen kwamen de binnenlandscbe aangelegenheden ter sprake. Lord Rosebery ver klaarde dat hij wetsontwerpen zou indienen betreffende de verbetering van den toestand der lersche pachters (dus de handhaving van Home-Rule); tot invoering, van scheiding van Kerk, Staat en Wales; tot regeling van den verkoop van sterken drank; tot doorvoering van het stelsel, dat ieder burger slechts één stem zou mogen uitbrengen en tot het oprichten van scheidsgeriohten tot het bij leggen van geschillen tusschen werkgevers en werklieden. Dit programma komt volkomen overeen met hetgeen Lord Rosebery in zijne jongste rede voeringen mededeelde. Klaarblijkelijk acht de Regeering het niet wenschelijk dadelgk den strijd tegen het Hoogerhuis aan te binden, op grond dat daardoor onmiddellijk eene ontbinding van het Parlement noodig worden zon, waardoor wederom vele wetsontwerpen, die reeds lang aan de orde zijn en dringende afdoening eischen, weder eene aanmerkelijke vertraging zouden ondervinden. Van daar dat de Regeering eerst deze wetsontwerpen aan de orde stelt. Eerst later zal het aangekondigde voorstel, dat tegen de Pairs is gericht, aan de orde komenvrees, dat dit voorstel niet komen zal, behoeft niet te bestaan. Lord Rosebery, zoowel als de overige Ministers, hebben zich in hunne openbare redevoeringen te dezen opzichte te beslist uitgelaten, dan dat zij nu nog een anderen weg zouden kunnen inslaan. iDe nadere bijzonderheden over de plannen der Regeering zullen zeker spoedig blijken, zoodra het Lagerhuis zijn gewonen arbeid hervat heeft. Voor wie, na de jongste troonverwisseling iu Rusland, gaarne nu en dan hoopvol het oog richten naar het Oosten, om den veelbelovenden jongen Czaar aan het werk te zien, moet bet eene groote teleurstelling zijn geweest, wat de Czaar op eene onlangs door hem verleende audiëntie beeft gesproken. Het was bij gelegenheid eefier groote receptie in het Winterpaleis van niet minder dan 182 deputaties uit den adel, de steden, de Provinciale Raden, de Kozakken enz., dat de Keizer aldus sprak: »Ik weet, dat in eenige vereenigingen en eenige Provinciale Raden stemmen zich hebben doen hooren, die schenen te doelen op den wensch naar ver wezenlijking van ongerijmde droomerijen, door aan te nemen, dat de Provinciale Raden geroepen zonden kunnen worden tot deelneming aan staatkundige aangelegenheden. Iedereen weet, dat ik mijne krachten wijd aan het mij dierbare Rusland, maar ook even vast en bestendig als mijn onvergetelijken vader de autocratie zal handhaven". Wanneer deze woorden, door den Czaar gesproken, werkelijk zijn gemeend, dan behoeft men vooreerst geen Grondwet te verwachten voor Rusland en mag men zeggen: «Arm Rnsland" en >Arme Nicolaas II". Nog steeds heeft de Czaar geen opvolger benoemd voor den heer Von Giers. Nu weer wordt gemeld), dat Baron Von Staal, de Rnssische gezant te Londen, waarschijnlijk niet tot Minister van Buitenlandsche Zaken zal worden benoemd, maar dat Prins Lobanoff, de gezant te Berlijn, de meeste kans beeft. Wordt deze benoemd, dan zal hij waarschijnlijk als gezant te Berlijn worden opgevolgd door den tegenwoordigen gezant te Kopenhagen, den heer Muraureff. De ministeriëele crisis in Noorwegen is nog niet opgelost. Naar men weet beeft het conservatieve Kabinet Stang, tengevolge van den uitslag der verkiezingen, zjjn ontslag genomen. Koning Oscar heeft het ontslag nog niet aangenomen, maar toch is bg reeds in overleg getreden met de leiders der verschillende partgen. In de eerste plaats ontbood de Koning den heer Stein, den bekenden leider der radicale partij, yóór den heer Stang, Minister-President. De heer Stein verklaarde namens zijne partjjgenooten, dat de radicalen en geavanceerd liberalen, die over de meerderheid in het Storthing beschikken, in geen geval zouden medewerken tot het vormen van een Kabinet, tenzij de Koning den bekenden eisch in zou willigen, dat Noorwegen door eigen consuls en gezanten zou worden ver tegenwoordigd. Dat de Koning dezen eisch zal inwilligen, is niet te denken. Engeland. In geen jaren is zoo'n strengen winter beleefd als de tegenwoordige, 't Is overal vriezen of sneeuwen, op menige plaats beide. De vorst was dikwijls 25 20 graden. Cumberland werd meest door sneeuw geplaagd; op de spoorwegen werden de lijnen ver sperd; schoolkinderen vièlen uitgeput neer en moesten naar hnis worden gedragen en menigeen is maar nauwelijks aan het gevaar ontsnapt om in te sneeuwen. In de Hooglanden van Schotland heeft het sinds 28 December bijna onafgebroken gesneeuwd, nu veel, dan weinig, '.doch zonder ophouden. Bij een sneeuwstorm zijn duizenden schapen omgekomen en nog meer duizenden loopen gevaar van honger te sterven, want er bestaat geen middel om hen voedsel te bezorgen. Op de heuvels sterft het wild bg groote hoeveelheden; de bergboenders, verblind door de sneeuw, loopen de zee inde herten zoeken voedsel en beschutting op de boerderijen. In Midden-Engeland was de vorst Donderdagnacht 12 graden Fahrenheit onder nul. Ettelijke menschen zjjn doodgevroren. Frankrijk. Een vreeseljjk onheil heeft de stad Montceaules- Mines getroffen. In den mijnput Sainte-Eagonie heeft de vorige week een ontploffing plaats gehad, die, voor zoover thans bekend is, 29 slachtoffers heeft gemaakt, waarvan 21 dboden. Het is reeds de derde maal dat die mijnput menschenlevens heeft gevorderd, eens 81 en daarna 45, doch nu waren er sedert 18 jaren geen ongelukken in gebeurd. De ramp begon met een brand in een der verlaten galerijen. Men zond 52 man naar beneden, om barricades op te werpen, ten einde het vuur tot die galerij te beperken en een ontploffing van mijngas to voorkomen, terwjjl men den ploeg van 300 man, die moest neergelaten worden, voorloopig terughield. Ten 5 uur noordemen een ontzettendeontploffing. Onmiddellijk werden maatregelen tot redding genomen en de 80 mannen, die men daartoe vroeg, badden zich in een oogwenk aangemeld. De brand had zich evenwel door alle gangen verspreid, waar door het reddingswerk zeer werd bemoeielykt. Ten 12 unr 's middags had men een en twintig lgken en acht zwaar gewonden bovengebracht. Omtrent het lot van de overigen verkeert men in onzekerheid, maar men beschouwt ben als verloren, daar een instorting de verdere redding onmogelijk heeft gemaakt. Het gebeele personeel van do maat schappij met de ingenieurs aan het hoofd, was ter plaatse, benevens de procureur der republiek en de onder-prefect, die van Chalon-sur Soanne gekomen waren. Tienduizend menschen verdrongen zich op het terrein bij den ingang van den pat, waar de vreeselijkste tooneelen plaats hadden, telkens wanneer de vreeselijk verminkte en verkoolde lgken boven gebracht werden. Bijna alle ongekoraenen zgn gehuwd en vaders van gezinnen, zoodat 46 kinderen achter blijven. Zoodra het bericht van de ramp naar Parjjs was overgeseind, zond de President der Republiek den commandant Lombard met een som van 2000 francs naar do plaats des onheils, om de eerste hulp te verleenen. Ook de secretaris van het mi nisterie van Binnenlandscbe zaken vertrok derwaarts, om de gezinnen der slachtoffers geldelijken steun te brengen. Twee van de mijnwerkers, die beneden waren, zgn als door een wonder ongedeerd boven gekomen. Een van hen, een oude mijnwerker, heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat het ongeluk aan onvoorzichtigheid te wijten is. Volgens bom waren de maatregelen om den brand te beperken en toevoer van lucht te beletten, ten eenonmale onvoeldoende. België. Het proces-Joniaux is op indirecte wijze een voordeeltje voor de Belgische schatkist. Wel zal de Staat de kosten van het proces ongeveer 60.000 fres. moeten dragen, omdat de ver oordeelde die niet betalen kan, maar daarentegen is voor de telegrammen aan de dagbladen 250.000 fres. ontvangen. De vaart op de Schelde is nu geheel gestremd. De stoomboot «Akassa", die naar Liverpool vertrok, moest plotseling tcrugkeeren en ligplaats zooken in de dokken. De drie stoombooten «Norwich", Chemnitz" en «Alma", die Donderdag in het ijs zaten voor Austruweel, zijn losgekomen, daarentegen geraakten zes andere stoombooten bij de eerste kromming van de Schelde in bet ijs vast, t. w. de Engelsche' staemers «Feuedos" en «Peterborough", de Duitsche booteu «Olivia" en «James Dickson" en twee andere Engelsche booten, van welke de namen onbekend zijn. Voor den handel van Ant werpen zeker een zware rampl Nooit," zoolang den oudsten zeelieden heugt, is de toestand der Schelde door de ijsmassa's voor de scheepvaart zoo gevaarlijk geweest als thans. Do boot «Noordland" van de Red Star Line beeft de haven verlaten, en dank den kolossalen afmetingen en den buitengewonen machines, kon zjj Vlissingen bereiken, waar de mail en de passagiers aan boord zouden gaan. Nog hebben de vorige week drie stoomschepen de haven kunnen bereiken; de stoomboot «John Johansson" van Middlesbro' moest echter in de haven van Terneuzen vluchten. De dienst der Great Eastern (Antwerpen Harwich) is gestaakt en gaat nu via Ostonde. Alweer een schandaal in België. Te Brussel houdt bet publiek zich op dit oogenblik bezig met een aanzienljjk bankroet, namelijk dat van eene dame G., gescheiden echtgenoote van een stads ambtenaar. Zij zou de plaat gepoetst hebben, na eene hoeveelheid valsche wissels te hebben uit gegeven ten bedrage van meer dan een half millioen. RriiSSel, 8 Febr. In de Kamer zijn de tribunes stampvol wegens de interpellatie van Lorand over den Congo. De Minister van Buitenlandsche Zaken, die met groote aandacht wordt gevolgd, zegt te kunnen aan kondigen, dat hij 6poedig bg het Bureau der Kamer zal indienen een wetsontwerp tot goedkeuring van het den 9en Jan. tusschen België en den Congo-Staat gesloten verdrag, waarbij de voorwaarden voor de overneming van het grondgebied van den Congo- Staat is geregeld. De memorie van toelichting, daarbij te voegen, is in drie hoofdstukken verdeeldzij zal den toestand van den Congo uit een internationaal oogpunt be handelen, de bronnen van inkomst van deu Congo opgeven en den financiëeleu toestand uiteenzetten. Alle acten en bescheiden, die dienen kunnen om de Kamer voor te lichten, 'rillen oveneens worden overgelegd. De minister acht het onmogeljjk dadelijk tot de behandeling dezer zaak over te gaan en hij geeft da6 in overweging te wachten, totdat alle bescheiden zgn overgelegd. Lorand dringt er op aan dadelgk te interpelleeren. Lorand verwijt de Regcering zich uit te spreken in de geheime bijeenkomsten der rechterzijde. Hij vraagt waarom de Regeering de overneming voor stelt voor 1900 en herinnert, dat zg overeenkomsten op dit stuk heeft aangegaan. Wjj zijn volstrekt niet ingelicht, zegt hjj. Hij herinnert dan aan de reeds gedane offers; België onderhoudt officieren en diplomaten ten behoeve van den onafhankelyken staat. Hij verwijt de Regcering het land te bedriegen. Het hoofd van het Kabinet verwijt Lorand zijn opwinding. Wij zullen een ontwerp indienen, zegt hij, dat besproken zal worden in alle vrjjheid. De Kamer tal al de noodige stukken hebben, iedereen tal aan het debat kunnen deelnemen. Gedachten- wisseling is onmogeljjk, omdat men niets weet. Laten wjj dus wachten met ons wantrouwen tot het ontwerp zal tjjn ingediend. Het incident wordt gesloten. lillik. 9 Fobr. De uitspraak in het anarchisten proces is als volgt: Moller en Westkamp zijn ver oordeeld tot lovenslangen dwangarbeid, Broich on Bach tot tien jaar dwangarbeid. Vossen tot vier jaar gevangenisstraf, Wilko en Schlebach tot drie jaar, juffrouw Schlebach tot zes maanden, terwijl Arnold, Leblanc, Verbist, Jooris en Berg zgn vrij gesproken. Nederland. Amsterdam. 8 Febr. In het voorjaar van het vorige jaar werden wegens slapte in het werk van 's Rijks marinewerf ongeveer 250 werklieden ontslagen. Een dezer, ziende dat in zjjn plaats dadelgk een ander werd aangesteld on dat zijn pogingen, gedurende een jaar door hem aangewend, om weer geplaatst te worden, vruchteloos waren, heeft zich thans met een adrea tot de Tweede Kamer gewond, waarin hjj zjjn ontslag toeschrijft aan ont hullingen, welke door bern zouden zijn gedaan bij den officier van politie, voor een raad van informatie en bij den tocnmaligcn kommandant van 's Rijks marinewerf omtrent een diefstal van eenige duizenden kilogrammen ijzer, welke gedurende den tjjd, dat hg op de werf werkzaam was, midden op den dag zou plaats gehad bobben, en die, volgens hem, wel aan het licht zou gebracht zijn, indien men dit slechts bad gewild. Hij deelt mede, dat bjj voor den raad van informatie zijn verklaringen onder eede heeft bevestigd en verzoekt der Kamer, nu van de werk lieden, die den diefstal zouden gepleegd hebben, één is gepensioneerd en vier anderen nog op de werf werkzaam zijn, en hij, de cerljjke werkman, werd ontslagen, een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Voor sneeuwopruiming en zandstrooiing achten Burg. en Wetb. van Amsterdam de f 10,000, daarvoor op de begrooting uitgetrokken, ontoereikend. Zij vragen nog f 10,000. Ornvcnliage, 8 Febr. H. M. de Koningin- Regentes heeft ƒ1200 geschonken tot ondersteuning van visschersgezinnen te Scheveningen, die door de ramp van 22/23 Dec. '94 thans tijdelijk zonder verdiensten zijn en f 2300 tot herstel van schade door sommigen aan hun eigendom geleden. De ondersteuning geschiedt door een commissie en bestaat uit bons voor levensmiddelen en brandstof. H. M. de Koningin-Regentes heeft de on gelukkige gezinnen, die bij een brand op het hofje op den Noordwal te 's Hage van hun inboedel beroofd werden, van dak en voedsel doen voorzien en terstond een onderzoek doen instellen naar den toestand der ongelukkigen. Tcriieuzcn, 8 Febr. Naar wjj vernemen zal mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer, alhier, in den loop der volgende week, eene voordracht houden over het nut der oude Maatschappij «Tot Nut van 't. Algemeen", om hiermede te trachten alhier eene afdeeling op te richten. Vligfifngeil, 9 Febr. De koninklijke maat schappij «De Schelde" zal over bet, afgeloopen jaar, evenals het jaar te voren, 5°/0 dividend uitdeelen. Het stoomschip «Drente," van de Rotterdamsche Lloyd, wordt in het begin der volgende week alhier verwacht, ten einde op de werf der «Schelde" eene reparatie te ondergaan. Gedurende do maand Januari zijn met de mailbooten der Maatschappij «Zeeland" vervoerd 5380 ton goederen, nl.van Vlissingen naar Enge land 4250 ton en van Engeland naar Vlissingen 1180 ton. Reeds zijn bier ter stede enkele scbepeD binnen gekomen die, met het oog op het vele ijs, Ant werpen niet konden bereiken. De voortreffeljjkheid onzer havens, die nog voor alle schepen te bereiken zjjn, komt thans reeds daghelder aan het licht. Men schrijft ons uit Vlissingen: Zeldzaam schoon is het grootsch en eenig gezicht dat de Schelde van deze stad t.e aanschouwen geeft. Zoover het oog reikt niets dan ijsschollen, waaronder sommige van reusachtige grootte, waarop bonderden hongerige vogels heen en weer fladderen, daar bet hun niet kon gelukken hun gewoon aas machtig te worden. Als de zon hare, reeds veel warmte gevende stralen op het ijsveld werpt en aan dat ewegeljjk geheel leven wordt geschonken, is dat gezicht wel de moeite waard een kijkje te komen Vrijdagmiddag bij het schaatsenrijden op de Vest te Vlissingen bleven twee personen met de schaatsen in elkander baken, terwijl zg in volle vaart over de banen .reden. Een hunner, een onderofficier der infanterie, viel daarbij zoo hevig, dat hg berschenschudding bekwam. Men vreest voor zijn leven. lliddelliurg. 9 Febr. Donderdag 14 Febr. zal hier ter stede een openbare voordracht worden gehouden door den heer mr. H. Smeenge, lid van do Tweede Kamer, met het onderwerpDepension- neering van den ouden werkman. Het kanaal door Walcheren ligt geheel dicht met ijs; alle scheepvaart is gestremd; alleen de pennyboot tusschen Vlissingen stad en haven, vaart nog. 10 Febr. Zeldzaam druk was het heden op de stadsvesten, waar duizenden schaatsen rijders en rijdsters hnu ijzers hadden ondergebonden om iu vliegende en gonzende vaart over de bevroren wateren heen te gljjden. Ook op de gsbanen van de ijselnb Walcheren, die goed worden onderhouden, bewoog zich een talrijke menigte. Van de watergangen naar en van Domburg, Veere en Vlissingen werd mede een druk gebruik gemaakt. Rond de vesten ver lustigden zich honderden wandelaars in het aardige schouwspel dat het ijsveld te zien geeft. In eene nadere circulaire omtrent de te Middel burg te houden tentoonstelling van poppen wordt medegedeeld, dat zij zal plaats hebben in den loop van April en gedurende 5 dagen zal geopend blijven. Zij zal bestaan uit: o. poppen en speelgoed, die ten geschenke worden gegevenb. poppen voor den wedstrgd, die eveneens ten geschenke wordep. gegeven c. retrospectieve verzameling van poppen en speel goed; d. poppen en andere speelgoed-artikelen, die ter opluistering worden ingezonden; terwijl aan de tentoonstelling wordt verbonden eene verloting van al de geschonken voorwerpen. Zoo mogelijk zullen de poppen in groepen worden verbonden, voorstellende1°. Nationale, 2°. Moderne, 3°. Historische, 4°. Fantasiekleederdrachten. Goes, 10 Febr. Ten huize van den rijksont vanger, waar ook het kantoor gehouden wordt, is het roodvonk uitgebroken. Met het oog daarop hebben een paar huisvaders, die tot dusverre van deze ziekte vrij bicven, dien ambtenaar te kennen gegeven, dat zjj wachten zullen met het betalen hunner belasting tot het gevaar van besmetting geweken is. Zou onder znlke omstandigheden van rijkswege niet voor een tydelijk kantoor dienen gezorgd te worden f Tal van nuttige vereenigingen bestaan in ons klein stadjevereenigingen ton nutte van den minder bed-"lde en den bandwerksstand. De vereeniging «Eigen Hulp" lieert aan hare leden hot weekloon uit, als zij door ziekte verhinderd worden bunnen gewonen dagelijkschea arbeid te verrichten. De vereeniging «Help u zei ven" tracht den werk man op goedkoopo manier in het bezit eener doel matig ingerichte woning te doen geraken. «Spijsbedceling" is eeno vereeniging van dames, die aan zwakke en herstellende zieken, gedurende minstens veertien dagen versterkende spijzen doen toekomen, en zelfs langer als do geneeskundige het noodig oordeelt. Eene onderlinge begrafenisvereeniging verschaft tegen een minimum van contributie aan de huis- genooten boven de 16 jaren van bare leden eene nette begrafenis. Dezer dagen was de heer van Hoek Riemens gedurende 25 jaren directeur dier vereeniging, bij welke gelegenheid hem het eere lidmaatschap werd aangeboden. VIlMeilkcrke, 9 Febr. Aan de spuit gasten, die tegenwoordig waren bij het afbranden V3D bet schuurtje van den heer W. de Looff en bij het blusschen hunne hulp verleenden, werd per persoon 27 cent uitgekeerd, terwjjl aan mej. M. Versluis, die het eerst kennis gaf, f 5 werd ter hand gesteld. Bovengenoemde bedragen werden verstrekt door de Zeeuwscho Brandwaarborg-Maatschappij, onder directie van den heer de Wijs, die daarvoor een premie van f 25 had geschonken. R issen kerke, 9 Febr. Dat zweven en wuiven, Dat wenden en stuiven, Dat went'len en zwaaien, Dat weem'Jen en draaien, Zoo los en zoo licht. Zoo zachtjes en vluchtig, Zoo dansend en luchtig, Zoo dwarlend en gierend Zoo tuim'lend en zwierend, Wat aardig gezicht.' Bovenstaande gedachten kwamen op bg uwen verslaggever, toen hij heden middags 'tjjs betrad, waarop honderden zich vermaakten. Rijken, armen, ouden en jongen, iedereen genoot van een uit spanning, die zoo onder ieders bereik valt. Een drietal tenten met de driekleur, waar men binnen nog een chocoladekleur bekomen kon, (en nog wat), waren aanwezig. Een ringrijderg op schaatseu vond ook plaats, waaraan 25 personen van allerlei slag deelnamen. Ieder had pret en dat is veel gezegd op een tijd, waarin zoo velen honger en gebrek lijden. Daarom doet het mij genoegen te kunnen berichten, dat a.s. Dinsdag door werkloozen een wedstrijd zal worden gehouden op priksleden en dat daarvoor wordt rondgegaan met een in- teekenlijst. Voor het bedrag zullen levensmiddelen worden aangeschaft en zoo mogelijk iedere mededinger zal in den vorm van brood of spek zijn deel ontvangen, dat bun door schrjjver dezes van barte wordt Si* Aiiitainilii. De Fairbank «de Con current" alhier, heeft over de afgeloopen campagne 10 pet. dividend uitgekeerd. Evenals in den winter van 1890 doet zich ook thans bij de minder gegoeden de behoefte aan steenkolen gevoelen, daar die niet, zooals de met aardsche goederen gezegenden, hun voorraad in den zomer op kunnen doen. Tengevolge de schaarschte wordt de brandstof ook veel duurder. Do aandeelhou ders der meestoof «de Eensgezindheid" alhier hebben getracht in die behoefte wat tegemoet te komen door deze week aan de armsten een hoeveelheid van circa 50 H.L. kolen uit te St. ■laartensdllk, 7 Febr- Heden gaf het tooneelgezelschap «Ons Genoegen" hare jaar- lijksche opvoering ten herberge van den heer C. Gaakeer. De stukken, op 't programma Vermeld, n.l. Akema, de Koetsier en Margot, of Een goede Opvoeding, werden flink afgespeeld. Vooral't laatste 6tukje hield de lachspieren van 'fc publiek gaande. De spelers moesten dikwijls ophouden, totdat het publiek weer tot bedaren was gekomen. Pèrsonen te bespreken gaat hier nietdoch men moet zeggen, dat 't gezelschap goede krachten bezit. Wij hopen haar een volgend jaar weer te zien optreden. Ten behoeve van de minderbedeelden is door enkele ingezetenen, welke zich tot eene commissie gevormd hadden, een gsfeestje georganiseerd, 't welk Zaterdag onder begunstiging van prachtig weder, werd uitgevoerd. Eene lijst, bij de ingezetenen gecirculeerd, bracht op ƒ42; 5,15 H.L. tarwe; 56 halve kilogr. brood; 80 halve kilogr. meel; 25 halve kilogr. rijst en 5 halve kilogr. spek en worst. Aan de verschillende wedstrijden werd door 103 personen deelgenomen. Voor het bedrag, dat aan geld ontvangen was, werden bons uitgereikt aan de winners en verdere deelnemers voor levens behoeften en brandstoffen. In het belang der goede orde en het welslagen der onderneming, was het echter wenschelijk dat het daarvoor bestemde terrein alleen voor belanghebbenden toegankelijk was. We willen hopen, dat het een volgende maal der commissie moge gelukken maatregelen te treffen, waardoor zulks bereikt wordt, hetgeen met mede werking van het Bestuur van het Waterschap zeker niet onmogelijk is. Sla ven Isse. In 4e Woensdagavond alhier gehouden vergadering van de aandeelhouders der fairbank, bleek uit het jaarverslag van den Secr.- Boekhouder, dat er in 1894 op genoemde Weegbrug gewogen zijn 1,458,187 K.G. aardappelen, 357,689 K.G. uien, 108,978 K.G. granen, 1,862,842 K.G. pulp en 4,783,972 K.G. suikerbieten, benevens 213 stuks vee. Door grootere reparatiën aan de fairbank is de uitkeering per aandeel dit jaar kleiner dan- de vorige jaren. Rrulnisse, 9 Febr. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voor kennisgeving aangenomen lo. de door Ged. Staten goedgekeurde gemeente- begrooting, dien6t 1895; 2o. afwijzende beschikking op de reclame van L. Muller alhier tegen zgn en aanslag in den hoofdelgken omslag. Besloten werd: lo. aan Ged. Staten eene subsidie te vragen als bjjdrage in de kosten van verpleging van een armen krankzinnige in het gesticht te Dordrecht; 2o. tot wijziging van af- en overschrijving op verschillende artikelen van de gemeentebegrooting voor 1894; de in Januari ingekomen rekeningen vorderen eene verhooging; 3o. een ingekomen rekening groot f 12 wegens het verstrekken van huisvesting en voeding aan arme, elders tehnisbehoorenda schipbreukelingen, te betalen uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1894; 4o. tot voortdurende heffing van kaai- en havengelden tot het jaar 1898 en de koninklijke goedkeuring te vragen op de onveranderde ver ordening op de heffing en invordering; 5o. werd het suppletoir kohier van de honden belasting, dienBt 1894, vastgesteld tot een bedrag van f 6. Verder was ingekomen een voorstel van Burgem. en Weth. om den ambtenaar ter secretarie alhier, de heer J. M. K. Visser, te benoemen tot plaats vervangend secretaris. De Voorzitter lichtte dit voorstel toe en zeide, dat gedurende eene afwezigheid van den secretaris, het college den heer Visser had leeren kennen als een bekwaam en ijverig ambtenaar, wien met volle gerustheid het secretariaat kan worden toevertrouwd. De leden gaven blijken van instemming met het gesprokene, waarna de heer Visser met algemeene stemmen wordt benoemd tot plaatsvervangend secretaris en daarna als zoodanig beëedigd. Na de gewone rondvraag werd vervolgens de vergadering gesloten. XleriliZCC. 11 Febr. Heden namiddag ten 1 ure werd op de IJsbaan alhier het feest gehouden ten voordeele van behoeftigen; het bestond uit Hardrijden en Klomploopen. De deelnemers, ten getale van 300, werden door het Muziekgezelschap «Kunst en Eer" begeleid naar het terrein. Het weer, dat des morgens minder goed beloofde, verbeterde des middags veel. Het was een aardig gezicht al die jongens, elk op zijn manier, te zien wedijveren in het hardrijden, terwijl de klompen-wedstrijd dikwijls een gevoel van medelijden opwekte. De deelnemers waren echter allen vol goeden moed en alzoo liep het feest goed van stapel. Het doel was be reikt. Door inschrijvingen was de Commissie in staat gesteld elk der deelnemers te gevenbrood, spek en gort, terwijl aan de winners nog kon worden uitgereiktrijstdekenssteenkolen of erwten. Melk en sigaren waren als premie daaraan toe- Het genoemde muziekgezelschap voerde ook op de baan eenige stukjes uit, en dit, gevoegd bij de verheugde gezichten der jongens en bunne ouders, gaf eene aangename afwisseling bg het zeer koude weêr. Naar wij Vernemen heeft de lieer S. Klim merboom van Franeker zgn benoeming tot muziek directeur enz. alhier, aangenomen. Benoemd tot notaris te IJzcndijke de heer Pieter Zijlstra, cand.-notaris te Axel. Aangesteld tot onbezoldigd ï-ijksveldwachter J. van Doorn Lz. te Ellewoutsdijk. Men schrijft ons uit Nieuwe Tonga, d.d. 7 dezer: Heden had de aanbesteding plaats van het op- hoogen en verzwaren van don zeedijk van den polder Battenoord: Aannemers waren van: Perceel I: P. V. d. Houten voor f 222,56; perceel II: G. Kamphens voor f\80. Deze lage aannemingssommen ?,ijn voornamelgk le danken aan de treurige tijdsomstandigheden van de landbouwende bevolking. Een groote arbeidende bevolking en geen werk, geen wonder, dat zij dan pakken wat zij krygen kunnen. De heeren in den Haag en Rotterdam, die tegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1