ZIEBIKZEESCHfi NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Februari 1895. NIEUWSTIJDINGEN. Veracbynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6572. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de« Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- oi Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Rusland. Met groote deelueming zijn te Petersburg 40 stu denten ontvangen, die, door de verleende amnestie, uit Siberië zijn teruggekeerd. Men is zeer dankbaar voor de zachtmoedigheid van den nieuwen Czaar, die o.a. ook aau behoeftige schrijvers en journalisten ondersteuning heeft doen uitreiken en aan de weduwen en weezen van dagbladschrijvers een toelage heeft toegezegd,, op geregelde tijdstippen uit te keeren. Frankrijk. Cülitis, 2 Febr. Henry de Roehefortis heden- namiddag hier aangekomen en werd door een menigte van 4000 meoschen toegejuicht. Er gebeurde niets bijzonders. Rocb.efoxt vertrekt morgan-naar Parijs. België. Proecs-Joniaux te Antwerpen. De advocaat-generaal bracht Donderdagavond zijn requisitoir ten einde. Hij achtte de schuld van de beklaagde volkomen bewezen en toonde aan hoe deze zaak eigenlijk eene aaneenschakeling van misdaden is, die niet anders dan door eene zoo geslepene vrouw als madame Joniaux kon geschieden. Haar huisgezin was door verschillende oorzaken diep in schulden gedompeld, zoodat deze in 1893 reeds ruim 28 duizend francs bedroegen. Zij moest dus uitvlucht zoeken en daartoe diende in de eerste plaats de vergiftiging van Léonie Ablay, wiens leven door haar verzekerd was en van welke verzekeringssom zij 30,000 francs ontving; de heer van Kerckhove, van wien de beschuldigde meende te zullen erven, stierf ook onverwachts, en eindelijk Alfred Ablay, die ook verzekerd was ten voordeele van de beschuldigde. Dat zij buitengewone hoeveel heden morphine en atropine heeft gekocht, wordt bewezen door de getuigen. Met het grootste overleg heeft zij, volgens den proc.-generaal, hare daden overlegd, met de grootste onverschilligheid hare slachtoffers aanschouwd. Zij heeft door morphine de dolk in het hart van haren eigen broeder gestoken, en die dolk (de morphine) is in het lijk Met de grootste koelbloedigheid hoorde de beklaagde de aangrijpende woorden van den proc.-generaal aan. Hij requireerde ten slotte dat de jury haar zou schuldig verklaren aan de drie vergiftigingen. De verdedigers trachtten in uitvoerige pleidooien het gebrek aan bewijs aan te toonen. Zaterdagavond antwoordde de adv.-generaal op de beide verdedigers. Hij achtte de schuld van de '■eklaagde voldingend bewezen en meent dat als tie beschuldigde werd vrijgesproken, zij met hare vergiftigingen zou voortgaan. Het is één uur na middernacht. De voorzitter vraagt aan de beschuldigde of zjj iets tot hare verdediging te zeggen heeft. Zjj ant woordt ontkennend. Hij geeft daarop lezing van de vragen aan de jury gesteld. Er zijn er zes: drie betreffende de drie sterfgevallen, aan vergiftiging toegeschreven, de drie andere betreffen de gebruikte middelen. Kwart vóór 2 uur treedt de jury binnen. De uitspraak luidt: »Ja" op al de vragen. Mevrouw Joniaux wordt binnengeleid. Het vonnis wordt haar medegedeeld. Een hevig zenuwtoeval overvalt haar. Haar toestand is op dit oogenblik deerniswekkend. Het Hof gaat binnen en brengt eene veroordeeling ter dood uit. Nederland. Kcidcil, 31 Jan. Een zeer ernstig ongeluk vond gisterenmiddag plaats in de nabijheid van deze stad. Op hot Galgen water vermaakte zich een gezel schap, bestaande uit een heer en twee jonge dames, met schaatsenrijden, toen plotseling alle drie in een wak geraakten. Spoedig aangebrachte hulp mocht er in slagen, twee der drenkelingen op vasten bodem te brengen, doch alle pogingen faalden om ook de derde, een zestienjarig meisje, Van B. genaamd en wonende aan den Morsweg, te redden. Vlissingcn, 1 Febr. Alhier werd heden door den inspecteur van het Nederlandsch loodswezen, den heer J. C. de Ruijter de Wildt, in tegenwoor digheid van den heer F. J. B. Vanschooten, onder- ;nspecteur ran bet Belgisch loodswezen en van het personeel op plechtige wijze uitgereikt aan den loodsscbipper E. van Hoepen, het kruis van ver diensten le klasse in goud met diploma, en aan de roeiers J. Kamermans, J. Jobse, P. de Jong, H. Mom maas en J. A. Heijdens, de kruizen van verdiensten 2e klasse in zilver, eveneens met diploma's, die hun door den Koning der Belgen waren verleend, naar aanleiding van bet redden van eenige hunner kameraden, die bij de aanvaring met de «Seguel" i levensgevaar verkeerden. Vlissingcn, 2 Febr. Hedenmiddag kwam alhier aan het stoomschip «Soerabaya" van de Rotterd. Lloyd, welk schip in 1884 aan de Maat schappij «de Schelde" alhier werd gebouwd. Het zal nu aan deze werf 24 voet worden verlengd, verder van nieuwe machines worden voorzien en overigens geheel worden ingericht als het zusterschip «Salak". Men schrijft ons uit Vlissingen Wegens het steeds toenemende drijfijs zal op de schepen, die naar België bestemd zijn, het quarantaine- onderzoek thans niet meer aan den Doel, maar op de reede alhier geschieden. Rammekens is, indien het geval zich mocht opdoen, als quarantaine-plaats aangewezen. Aan den heer Breukink, arts alhier, is het onderzoek opgedragen. Middelburg, 2 Febr. Gister herdacht de heer J. H. van Nouhuijs, stationschef alhier, zijn 30-jarig ambtenaars-jubileum bij het Staatsspoor. Van alle zijden ondervond deze humane en wel willende ambtenaar, die sedert 1882 als chef vaa station Rotterdam (Beurs) tot zijn tegenwoordigen werkkring werd bevorderd, blijken van belangstelling en waardeering. De verschillende ambtenaren, be ambten en de restaurateur van het station gaven den jubilaris een aangenaam aandenken aan dezen dag, en vanwege eenige Middelburgsche handelaren werd den heer Nouhuijs door het stedelijk muziek korps der schutterij een serenade met fakkellicht aangeboden, welk laatste vreugdebetoon ook aan heel wat nieuwsgierigen eenige vroolijke oogen- blikken bezorgde. Middelburg, 2 Febr. Een door 250 land bouwers uit Walcheren geteekend adres is aan de Tweede Kamer verzonden met verzoek tot invoering van een schaalrecht op granen, meel enz. De leden van den Werkmansbond alhier besloten zich aan te sluiten bij den nationalen ebristeljjken werkmansbond voor leden van de Nederl. Herv. Kerk. Eenigè heeren zijn uitgenoodigd een commissie van advies uit te maken. Er treden voortdurend nieuwe leden tot den Bond toe; terwijl bet pensioen en weduwenfonds vrjj ruime deelneming ondervindt. Men schrijft ons uit Middelburg, d.d. 31 Jan. Als. oen bcwjjs hoc accuraat men hier in het Gasthuis met de dooden omgaat, diene het volgende. Twee zieken werden ter verpleging in het Gasthuis gebracht, eene vrouw en een man. Beiden komen te overlijden, en als gevolg werden beide lijken gekist bjj de familie bezorgd om ter aarde besteld te worden. De weduwe, natuurlijk meenende het lijk van haar man in huis te ontvangen, en dit nog eens willende zien, laat de kist openmaken, doch tot hare verbazing komt zij tot de ontdekking dat in de kist lag het ljjk eener overledene vrouw". Goes, 2 Febr. Nadat Donderdag nog met behulp van 4 paarden een Bchip de haven was binnengetrokken, is de scheepvaart gestremd. De stoomboot Admiraal de Ruijter" is te Rotterdam ingevroren. Ook in het aankomen der posten uit Schouwen- Dniveland kan men den invloed van den winter gewaar worden. De Nieuwsbode o. a., die anders vroeg in den voormiddag wordt uitgereikt, komt nu eerst laat in den namiddag aan haar adres. 3 Febr. Maandagavond treedt de socialist J. K. van der Veer uit Middelburg hier op met het onderwerp: «Leugens en bakerpraatjes door den kapelaan uitgesproken in zijne rede in de ge vangenis tjjdens mijn verbljjf aldaar". Men weot dat do heer v. d. Veer een paar maanden in de cellulaire gevangenis alhier heeft doorgebracht, en dus ook de godsdienstoefeningen van den kapelaan heeft bijgewoond. Afgaande op den titel, mag men zich op iets gepeperds voorbereiden. Opmerkelijk dat bjj de vorige vergadering der socialisten te Goes, waarin ook v. d. Veer als spreker optrad, zooveel roomsch-katholieken waren. Gisteren had met prachtig weer hot gewone ijsfeest voor armo kinderen plaats. «Enphonia" ver leende belangloos zjjne medewerking. De kinderen amusoerden zich kostelijk en genoten van chocolade met beschuit. Na afloop had eene ruime nitdeeling plaats van spek, brood, brand stoffen, kleeren en dekens. Eero aan het bestnnr en de leden van Ijsver maak, dat de jaarlijksche contributie geheel opoffert aan een liefdadig doel H ijsen kerke, 2 Febr. Bij de peiling voor den Thoornpolder, waar de val of oover- afschuiving deze week plaats vond, werd langs de laagwaterlijn gepeild een diepte van 18 M. en 1 M. buiten den wal ruim 20 M. Ifrilinimse, 2 Febr. In de afgeloopen week werden alhier afgeleverd 1003 ton mosselen naar België, 180 ton naar Rotterdam en 960 balen naar Holland, Duitscbland en Engeland. In de prijzen is geen verandering gekomen. Het vele drijfijs en het ruwe weder is Dadeclig voor den mosselhandel. Nieuwer kerk (DuiVeland). De rederijkers kamer «Helmers" alhier hoopt Vrijdag a.s. eene uitvoering to geven, waartoe het saldo zal strekken voor de noodlijdenden te Strijenbam. Een woord van dank zij den leden gebracht, die tot zulk eene edele gedachte zjjn gekomen: wel te doen waar kuip wordt gevraagd. Zullen ook zij beschaamd worden in hunne vevwachting omtrent de opkomst? Ziedaar eene vraag die voorshands nog onbeantwoord blijft. Wij vertrouwen dat de burgerij van Nieuwerkerk en omstreken, gehoor gevende aan de hulp die thans wordt gevraagd, van dien avond die ons wacht en ons aanbiedt wat het programma ver meld, gretig gebruik zullen maken, waarom de rederijkerskamer «Helmers" wordt aanbevolen bij hare burgers. Zierikzee, 4 Febr. Ten gevolge van het ijs worden in het Keeten bij den overtocht van Vianen naar Stavenis6e zooveel moeielijkheden onder vonden, dat de posten van en naar deze gemeente alleen maar bij daglicht over dat veer gaan, zoodat het brievenvervoer naar Holland daardoor belangrijk wordt vertraagd. De post, die in gewone omstandig heden des morgens om 2 nnr van Stavenisse naar Bergen op Zoom vertrekt, gaat thans eerst om 8 uur van daar. De heer W. C. de Crane, Consulair-Agent van het Duitsche Rijk alhier, deelt ons mede, dat WAIjTHBB SCIIiKUU uit »nerrn, passa gier van het verongelukte stoomschip «Elbe", wordt vermist. Herkenningsteekenen zijn de volgenden: Een trouwring met den naam Emmy Schoeller, korte knevel, kort donkerblond haar, lengte middel matig, gedrongene gestalte. Een bedrag van duizend M a r k zal worden uitgekeerd aan den vinder van het lijk. Hot bestuur der Chr. vereoniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haai-lem, ontving voor het nieuwe gebouw van mevr. S. K. en de heer J. J. K. te Zierikzee elk f 500. Door het comité te Tholen is voor de nood lijdenden te Strijenbam ontvangen de opbrengst eener te Zierikzee gehouden collecte ten bedrage van f 69,15. Men schrijft ons: Het dichten van de doorbraak te Strjjen geschiedt rechtstreeks, dat is zonder eerst een vingerling of noodkade om het gat te leggen. Het is duidelijk, dat deze wijze van handelen het werk aanmerkelijk bekort, maar ook dat het in uitvoering moeielijker wordt, daar zonder nooddjjk de strooming door de opening blijft bestaan, wat het gevaar voor ver nietiging van het gedeeltelijk voltooide werk vrij j groot maakt. Niet minder dan acht zinkstukken zullen noodig zjjn om de diepte in de dijkbreuk, welke beneden den zeebodem is ontstaan, te vullen. I De eerste zijn in de eerste helft van de vorige week met goed gevolg te water gelaten. Een ongeval heeft zich voorgedaan, een aak met steen geladen en met verscheidene personen bemand, is dicht bij j den zeedijk, tengevolge van het onstuimige weder, j omgeslagen; de opvarenden kwamen evenwel allen behouden aan wal. Tengevolge van de vorst heeft i men sedert Woensdag alle werkzaamheden moeten j staken, het aardewerk, omdat de grond bevroren is, het maken van zinkstukken, omdat het hout bij het vlechten van de tuinen licht breekt. Bjj het aardewerk is een man, tengevolge van een val, voor den arbeid ongeschikt geworden; daar de werk lieden echter tegen ongelukken verzekerd zijn, geniet de werkman daarvan thans de voordeden. Daar tengevolge van nen zuidenwind langs de Thoolscbe kust een uitgestrekt jjsveld is ontstaan en in den verdronkeu polder de ophooping van drijfijs tooneemt, dreigt hier andermaal eenig ge vaar, aangezien de kracht van de ijsmassa voor het versche werk noodlottig kan worden. Aan den oever van den calamiteusen «Thomas- polder" (Zeeuwsch-Vlaanderen) tusschen peilraal 9 en 11 is een afscbuiving ontdekt ter lengte van 60 M. bjj een breedte van 55 M. Aan ruim 80 huisgezinnen te Heinkenszand is door een geacht ingezetene dier gemeente een halven Hectoliter steenkolen uitgereikt. Eene vrouw te St. Jansteen, die hare aan typhus ljjdende familie te Hulst dikwjjls bezocht, bracht de ziekte in haar gezin. Thans ligt zij met baar man en acht barer kinderen op het kerkhof, terwjjl de overige kinderen ziek in het armoedige huisje zijn overgebleven en aldaar nog worden verpleegd. Gekozen tot. leden van den Gemeenteraad te Middelharnis de H.H. J. v. d. Baan en C. J. Kruithof. Allo pogingen om de gebroeders Mol in de Zuiderzee te vinden, waren tot Zondag 1.1. vruchte loos. Vormoedeljjk zitten zjj tusschen Harderwijk en Urk ingevroren. De Zaandamsche visschers zjjn door een sleepboot gered, nadat zjj met behulp van planken en haken een groot eind over het jjs waren vooruitgeschoven. De boofd-conducteur dc H. IJ. S M.f die in do vorige weok in een vlaag vau waanzin een remmer verwondde, is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Naar men mededeelt, bestaat er uitzicht, dat H.H. M.M. do Koninginnen op den 3n of 5n Mei de opening der Wereldtentoonstelling voor hotel- en reiswezen te Amsterdam zullen bjjwonen. Te Vlaardingen is tot gomoente-ontvanger benoemd jhr. M. W. Do Jonge, burgemeester en secretaris te Schermerhorn. Hot salaris bedraagt ƒ1450 en de veroischto borgstelling f 17.000. Het N. v. d. Dag, aan baar 25n jaardag eon woord van herdenking wijdende, wjjst er op, dat kort na de oprichting van het blad, op 1 Juli 1869, de wet tot afschaffing van het dagbladzegel in wer king trad, onder welker werking het getal dag en weekbladen van 160 in 1869 steeg tot 760 in 1894. Vrjjdagmiddag hoeft de surnumerair bjj het postkantoor te Delft Van 9. in de gang van dat kantoor zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Hr. Ms. korvet «Alkmaar" (waarop gevallen van gele koorts voorkwamen) wordt in do tweede helft van Maart uit West-Indië in ons land terug verwacht. Deze bodem zal te Hellevootsluis binnen vallen en aldaar buiten dienst worden gesteld. Uit goede bron verneemt De Nederlander dat de drie nieuwo kruisers voor onze marine hier te lande zullen worden gebouwd. Vermoedcljjk in de maand Februari of tegen Maart worden ze aanbesteed. Te Etten-Leur (N.'-B.) heeft men in een sloot het lijk gevonden van iemand, die vaak aan zenuwtoevallen leed; bjj laat eene weduwe met vijf j jonge kinderen achter. J In den laatsten tjjd komen er in sommige j Friescho couranten voortdurend prijsraadsels voor, j in den regel van dien aard dat een kind zo onmiddelljjk kan raden. Zjj, die een goede oplossing I inzenden, met zes blauwe postzegels er bjj, hebben 1 dan kans op een prijs. Vooral te Kollum bloeit die industrie. I Dezer dagen nu is gebleken dat bjj een der beeren, die zich daarmede afgeven, alles bedrog is, dat er nooit prijzen hebben bestaan, terwjjl hij reeds vóór meer dan f 100 aan postzegels heeft ontvangen. Do politie, biervan verwittigd, heeft begrepen in die zaak eon .woordje mede te moeten spreken. Intusschen is de delinquent met de noorderzon vertrokken. I Bjj een, op last der Koningin-Regenfes, door baren particulieren secretaris met den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant gehouden conferentie over de mogelijkheid van een bezoek der Koninginnen aan die provincie in dit jaar bleek, dat de ver bouwing der woning van den commissaris zeer groote moeiljjkbedon voor het bezoek zal opleveren. Een bepaald besluit is nog niet genomen. Een vree8elijk ongeluk had Vrijdagmorgen te Zevenhuizen, een buurtschap van Apeldoorn, plaats. De vrouw van den landbouwer J. Put had namelijk eenig bedstroo in de kamer gebracht om te drogen en dit rondom de kachel een plaats gegeven, Daarop verliet zij voor enkele oogenblikken haar woning, haar beide kinderen, oud 3 en 5 jaar, zonder toe zicht thuis latende. Door een of ander ongelnkkig toeval moet kort daarop het stroo met de gloeiende kachel in aanraking zijn gekomen en daardoor vlam gevat hebben, waarop weldra een verstikkende rook het geheele vertrek vulde. Dit trok de aandacht van een paar buren, die onmiddellijk de woning binnendrongen. Tot hun hevige ontsteltenis be speurden zjj weldra, 'dat beide kinderen reeds gestikt waren. Het waren de eenige kinderen van hot echtpaar Put. De radeloosheid der diep bedroefde ouders laat zich beter gevoelen dan bescbrjjven. Door de jongste stormen is bet vaarwater op het Haringvliet niet weinig in. diepte afgenomen. In het «Aardappelgat", waar vroeger bjj ebbe 52 d.M. water 6tond, staat thans op sommige plaatsen 42 d.M. Te Nieuw-Lekkerland deed zich het volgend ongeval voor: Twee personen, waarvan de een een knaap van 16 jaar, zouden een pas gekocht geweer beproeven. De knaap liep vooruit, terwjjl de andere vlak achter- aankwam met het geweer. Plotseling giüg het geweer af en trof den knaap in het been. liet zal lang doren voor het been genezen is en wellicht zal de jongen niet rap ter been meer worden, j Bij contante betaling zou dat niet kunnen! Voor ééne zaak is Den Haag eene uitmuntende plaats, namelijk voor het. verleenen van een ver bazend ruim crédiet. In dit opzicht toonen de win keliers en magazjjnhouders een toegevendheid en lijdzaamheid, die slechts de zeldzame brutaliteit der gecrediteerde klanten evenaart. Dezer dagen verliet een Indisch hoofdambtenaar en familie met stille trom de residentie. Het huisgezin had het zich aan niets laten ontbreken en toen het verdwenen was, dook de melkboer met een schuldvordering van f 500 op en bleek het dat de familie bjj de «Rijtuigmaatschappy" voor f 2000 in bet krjjt stond Verbeeldt u: twee duizend gulden voor ritjes door de stad, ip den tijd van een paar jaar! Welk een lankmoedigheid van de zijde der huur- koetsiers-vereeniging en wat een opliehtersgemak van de zijde der Indische familie, die, dank zij het onbeperkt en onbelemmerd crediet, op een flinken voet leefde, zonder ooit te betalen. Van de buren werd geld, wijn, van alles, geleend, met eene onbe schaamdheid, die alle perken te buiten ging. De 'Indische familie is nu per 2e klasse naar Indië teruggekeerd, velen achterlatende, die maar al te goed bun verlies beseffen Zierikzee, 4 Febr. In de beden gehouden zitting van den gemeenteraad, waarin afwezig waren de heeren Boejje en v. d; Lek de Clercq, is het gekozen raadslid, de heer J. van Schelven, als zoodanig geïnstalleerd. Na aflegging der ver- eischte eeden, wenschte de Voorzitter den heer van Schelven geluk mot de op hem uitgebrachte keuze, hopende dat het door de kiezers m hem gestelde vertrouwen moge worden vervuld. Hij wjjst hem op het gewicht der betrekking van lid van onzen gemeenteraad, en hoopt en verwacht dat hjj zich Doch door sympathie noch door antipathie zal laten terughouden om werkzaam te zijn in bet belang dezer gemeente. De heer van Schelven verklaart, dut hjj zich bewust was van het gewicht dezer betrekking, doch het vertrouwen dat hij beeft op de mede werking v .n het College, heeft hom doen besluiten zijne verkiezing aan te nemen. Di» van Schelven noemt daarop zitting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen on goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangenomen drie brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring j van raadsbesluitenvoorts een brief der Ploatseljjke Schoolcommissie, houdende bericht dat tot Voor zitter dier Commissie is benoemd do heer Jhr. A. C. Röell. Door Burgem. en Weth. wordt medegedeeld dat tot gemeente-opzichter is benoemd Jb. van der Valk Lz. In overleg met de Commissie van M. O. wordt op voorstel van Burgem. en Weth. aan den heer U. H. E. Hnber Noodt, leoraar aan de H. B. S., vergunning verleend lessen te mogen geven aan de Rijksuormaalschool. De Voorzitter doet daarop mededeeling der op brengst van diverse middelen over 1894. Daaronder komen voor: zelkasch f 770, huur gemeente-grond f 142,77 en vergunningsrecht f 1552,50. Eene ingekomen gewjjzigde begrooting van bet Burgerljjk Armbestuur voor 1894 wordt gesteld in hauden eener CotnmisBie, bestaande uit de heeren Mr. Fokker, de Crane en van den Bont. Afschrjjving van Hoofdei. Omslag over 1894 wordt verleend aan den heer A. Terlett ad f 1,47s en mevr. do wed. Mr. W. A. de Jonge ad 24,58s. Het verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwjjs over 1894 wordt ter visie van de leden gelegd. Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur der Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, om bij de in Juni a.s. alhier te houden tentoon stelling, steun uit de gemeentekas tc mogen ont vangen, wordt met algcineene stemmen, op voorstel van Burgem. en Weth. besloten, hiervoor f 150 toe te staan. Aan Burgem. en Weth. worden de noodige fondsen toegestaan tot ontvangst der leden van hot hier te houden Congres der Maatschappjj tot bevor dering van Njjverheid. Ingekomen was een verzoek van de wed. P. van Duivendijk, om ontslagen te worden van de erfpacht der Kleine Werf. Burgem. en Weth. stelden voor, haar van die pacht te ontslaan van af 1 Jan. 1.1. Aangenomen werd met 8 tegen 2 at. (tegen do heeren v. d. Vliet en Moolenburgh) een voorstel van den heer de Crano, gesteund door de heeren Franse en Fokker, ooi haar van die pacht te ont slaan van af 1 Juli 1894. Als stads-omroeper wordt met 10 tegen 1 stem (blanco) benoemd P. Rodoe. Uit de sollicitanten voor do betrekking van muziek directeur, tevens kapelmeester bij de d.d. schutterij en klokkenist, worden door Burgem. en Weth. voorgedragen de hoeren S. Klimmorboom te Franeker en G. Richter te Dresden. Eerstgenoemde wordt met algemeono stemmen benoemd. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. Heden slaagde te Leiden voor bet doctoraal examen in de rechtswetenschappen de heer A. Moolenburgh van Zierikzee. Keu ontzettende zeeramp. De «Elbe" had Diusdaguvond te ze.s uur Bremer haven verlaten en de vaart naar New-York begonnen. Aan boord waren 44 kajuitspassagiers, 6 passa giers voor Southampton, 138 tusscbendekspassagiers en 165 man scheepsvolk, te zamen 353 personen. We vinden in de lijst van de kajuitspassagiers drie namen van Nederlanders: mevr. Andrew-Brieb&ch Amsterdam, en Lily en Andrew Kraane, Amsterdam. Twaalf uur na het vertrek, Woensdagmorgen te 6 uur, had de aanvaring plaats op ongeveer 75 K.M. zuidwest van Hawks lichtschip, 't Was donker, maar met een klare lucht. De kapitein stond op de brug, de wacht zat boog in den mast op den uitkijk, enkele matrozen stonden geleund in boeken, daór zich beschermend tegen den guren wind. Plotseling bemerkte de kapitein een stoomschip, dat recht in dezen koers voer en het was toen reeds te laat om te wenden, bet ongeluk moest gebeuren. Geen oogenblik verloor hij het hoofd, kalm en met vaste stem gaf hij bevel de vrouwen en kinderen aan gene zjjde van bet schip te brengen, en de booten uit te zetten. Deze dappere zeeman, E. Glamaun, is, met zijn schip ondergegaan, maar hjj dood tot het laatste oogenblik met grooteu moed zijn plicht, bij heeft gedaan wat Lij kon doen. De «Crathie", we mogen thans aannemen, dat dit het vreemde schip geweest is, stootte tegen de •Elbe". De schok was ontzettend, een vreeseljjb gat werd in den wand door de machinekamer geslagen en met een groot geloei stroomde toen het water de «Elbe" binnen. Dadeljjk op den stoot volgde er een groote ver schrikkelijke verwarring. Een der geredden, de passagier Hofinann, een Duitscher uit Grand-Island, die met zijn vrouw en zijn zooDtje familie in Duitschland bezocht had en nu op de terugreis was, geeft van wat er gebeurde het volgende verhaal: «Wij sliepen in een hut tweede klasse, grenzend aan het scheepsdeel, dat bij de aanvaring getroffen werd. Wjj allen sliepen. Plotseling werd ik wakker, ik hoorde op het dek de bel luiden, dit geschiedde, zooals ik later vernam, op last van den kapitein, die de botsing zag aankomen. Half slapend nog, hield ik dit gelui voor het gewone signaal voor 't ontbjjt. Maar dadelijk daarna hoorde ik boven mij druk loopen, schreeuwen en met ijzers en kettingen gooien en iet6 ernstigs vreezend, wekte ik de mijnenwij wierpen haastig wat voor de band liggende kleederen om en ijlden naar bet dek. In alle gangen, die op het trappleiotje uitkwamen, zag ik een druk geloop van halfgekleede menschen. 't Kostte moeite boven te komen, telkens zag ik menschen naast mij neervallen in den druk van alle zijden, waarschijnlijk zijn zij onder den voet geraakt, 't Was een akelig geworstel en ge schreeuw om boven te komen. Wij liepen naar bakboordzijde, juist toen de andere boot terugstoomde. Onder ons hoorden wij toen het water naar binnen spoelen, het gegil in de benedengangen en op de trappen, dat toen volgde, zal ik nooit vergeten, 't was me een oogenblik of ik in elkaar zou zakken van ontzetting. De kapitoin en de manschappen riepen ons toe kalm te wezen, 't was niet zoo erg als we dachten en de kapitein gaf last de booten uit te zetten. De matrozen giggen aan t werk. Het'gaat niet, -boorde ik roepen, de touwen zijn bevroren «Het schip zinkt!" gilden eenige passagiers. Ach, welk een nacht, welk een nacht! 't Was stikdonker en de zee ging boog. In betrekkelijk korten tijd werden de booten vrjjgemaakt, doch de golven sloegen er over en nog vóór iemand in kon stijgen, liep de kleine boot vol en dadelijk zonk zij. In do beide andere booten was plaats voor de passagiers. Ik greep mijn jongen en wierp hem in een boot, terwijl mijn vrouw toeroepend bjj mij te komen en zelf ook instijgend. In betzelfde oogenblik riep de kapitein«Vrouwen en kinderen aan de andere zijde!" Mijn vrouw drukte mij haar gouden horloge in de band en verliet mij, ook mijn zoontje werd uit de boot getild Ik heb ze niet meer teruggezien. Terwijl wij in de boot zaten, zag ik dat de andere boot volliep en met al die er in waren wegzonk. Wij trachtten ben, die in 't water dreven en luide om hulp gilden, te redden, doch een voor een zagen wij ze zinken, alleen mevrouw Bücber, die zich aan een paal of een touw had vastgeklemd, mochten wij in ons vaartuig trekken. Onze boot werd vau de «Elbe" afgestooten en wij dreven zes en een half uur rond, eer wij gered werden, 't Was ontzettend koud en halfgekleed als wij waren, hebben wij een bovenmensclielijke pjjn geleden. Bij het aanbreken van den dag zagen wij vele vaartuigen en met hemden en doeken trachtten wij de opmerkzaamheid van de opvarenden te trekken, 't was echter vergeefs Ik hond de redding van alle overige passagiers der «Elbe" onmogelijk, want bot schip zonk dadeljjk. Ik geloof ook niet, dat de tusschendekspassagiers iets van de aanvaring gehoord hebben, de stoot maakte niet zooveel geweld. Wij dreven rond in de bittere kou en telkens schepte onze boot water. Ten slotte bemerkte ons de bemanning van de «Wildflower", die ons aan boord nam en te halfzes 's avonds, twaalf uur na de botsing, te Lowestoft aan wal zette. Wij werden op het visschers vaartuig met de grootste liefde behandeld. Dadeljjk na onze aankomst werden wij naar bet zeemanshospitaal en van daar naar het Suffolk-hotel gebracht! Velen der geredden zijn ziek, mevrouw Bücber zelfs vrij ernstig". Een andere geredde passagier, John Bevara van Ohio, had den nacht in de eetzaal doorgebracht. Plotseling ontwakend zag hjj oen aantal halfnaakte personen door elkander loopon. Hij sloeg zjjn regen mantel om, bond zich twee reddinggordels om het lichaam en met geweld door de andereu heendringend, gelukte het hem boven te komen. Hij snelde naar bakboord en sprong in een reddingsboot. Een matroos wilde hem er uitstooten, maar Bevara hield zich aan dezen vast met de gedachteAls ik onderga, ga jij mee!" waarop de matroos hem losliet. Hij beschrijft het geluid van den schok als overeen komend met dat van woest op elkaar brekende ijsschotsen. Een der matrozen, Greenham, verhaalt: «Ik lag in kooi toen ik van bet rumoer boven wakker werd. Toen ik op het dek kwam, waren alle mannen en de kapitein druk aan het werk. De eerste order die gegeven was, luidde: Booten uit, de tweede: iedereen op het dek, scheepsvolk aan de posten. Toeu klonk hot: Vrouwen en kinderen aan de stuurboordbooten om het eerst gored te worden. De kapitein riep dio orders en de eerste officier kerbaaldo ze. Beiden stonden op de brug en zjj ziju met het schip. Onder het scheeps- ■i ■HHMHNBIN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1