ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 Januari 1895. GYMNASTIEKONDERWIJS voor Onvermogenden. NIEUWSTIJDINGEN. Hi Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6570. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote leiter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden afin de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode'* BEKENDMAKING. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien Art. 1 van het besluit der Staten tot heffing van steigerrecht, dd. 9 November 1888, No. 7a (Provinciaal blad No. 54 van 1889); doen te weten, dat aan de Staartnol by Hors- selo door de zorg van het Gewestelijk Bestuur is gebouwd een steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen, tot het innemen of aanzetten van reizigers en tot het laden of lossen van goederen; dat deze op Vrijdag 1 Februari a.s. in gebruik zal worden genomen; en dat daarop te rekenen van dien dag van toepassing zullen zijn het Reglement op het gebruik van de steigers in Zeeland (Provinciaal blad No, 116 van 1888), het hierboven vermelde besluit der Staten tot heffing vuu steigerrecht (Provinciaal blad No. 54 van 1889) en het besluit der Staten van 9 November 1888, No. 7h, tot vaststelling der reglementaire voorschriften voor de gemelde heffing (Provinciaal blad No. 55 van 1889); noodigen de gemeentebesturen uit dit besluit dadelyk na ontvangst af te kondigen en aan te plakken, waartoe een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren aan die besturen wordt verzonden. Middelburg, 25 Januari 1895. Gedeputeerde Staten voornoemd DE BRAUW. Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat aan onvermogende kinderen van 912 jaar tot een beperkt getal kosteloos Gymnastiekonderwijs kan worden gegeven. Ouders, die meenen dat hunne kinderen daarvoor in aanmerking kunnen komen, behooren daarvan aangifte te doen in het Gymnastieklokaal in de Poststraat alhier, op Maandag of Dinsdag den 4den en 5den Februari a.s., tusschen 12 en 1 uur des middags. De ouders, voor wier kinderen de dokter Gymnastiek onderwijs gewenscht acht, behooren bij hunne aanvrage eene geneeskundige verklaring, waaruit zulks blykt, over te leggen. Zierikzee, den 30 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Volgens de officiëele schatting bedraagt het na gelaten vermogen van wylen Jay Gould de som van 205 millioen gulden. Rusland. De jonge czaar van Rusland heeft een sympathieke ukase uitgevaardigd: jaarlijks zullen uit zijn kas 50.000 roebels uitbetaald worden aan hulpbehoevende geleerden, litteratoren en journalisten. De ministers van onderwijs en van financiën, met den president van de academie van wetenschappen, zijn met de uitvoering van deze ukase belast. Engeland. IzOndcu, 28 Jan. Het stormweder veroorzaakte weder vele zeerampen. Eene ernstige aanvaring vond eergisterenavond plaats nabij Dungeness, tusschen de Transatlantische mailstoomers Schiedam" en Massachusetts". De eerstgenoemde verliet op 8 Jan. New-York naar Amsterdam met zeventig passagiers. Hare reis werd vertraagd door noordooster stormen. De «Schiedam" wachtte op de Hollandsche, te Dungeness hoofdkwartier houdende loodsen, toen de Massachusetts" tusschen de Schiedam" en de kust wilde doorvaren, betgeen de »Schiedam" te laat bespenrde. Haar kapitein liet achteruitstoomen, maar dit voork wam de botsing niet. De Massachusetts" voer met volle kracht tegen bakboordzijde der »Schiedam" aan, makende enorme gaten tot aan de waterlijn, waardoor het voorschip volliep. Een van de Schiedam's" ankers werd tien voet naar binnen gedrukt. De kapitein der Massachusetts" bood bijstand aan, waarvoorde «Schiedam" bedankte. De kapitein der »Scbiedam" liet de scheepssloepen klaarmaken, maar dit bleek onnoodig, daar de be manning er in slaagde de gaten te dichten, terwijl de waterdichte beschotten gesloten bleven. De passagiers bleven vrij van paniek. De Schiedam" stevende naar Boulogne, waar zij gisterenochtend aankwam, zullende zij heden dokken en gedeeltelijk lossen, waarna zij naar Amsterdam gaat tot verdere reparatie. De weergesteldheid was helder, terwjjl beide stoomers hunne lichten vertoonden. De aan varing wordt aan de, in et de voorschriften strijdige, tusschendoorvaring van de Massachusetts" geweten, wier schadebeloop onbekend is. F r a n k r ij k. Parüs, 27 Jan. Het Journal officiel deelt de samenstelling van het nieuwe Ministerie mede: President en Financiën, Ribot; Justitie, Trarieux; Buitenlandsche Zaken, Hanotaux; Binnenlandsche Zaken, Leygues; Onderwijs, Poincaró; Openbare Werken, Dupuy Dntens; Handel, André Lebon; Landbouw, Gadaud; Koloniën, Chautemps; Oorlog, Generaal Jamont; Marine, Admiraal Besnard. Maandag is de laatste maarschalk van hot keizerrijk, Canrobert, in den ouderdom van ruim 85 jaar overleden. Hij was het type van den vroegeren officier, kranig, dapper tot roekeloosheid, storuiloopende aan het hoofd der troepen, maar weinig ontwikkeld. Op 19-jarigen leeftijd Saint-Cyr verinten hebbende, was hij op 30-jnrigen leeftijd, tengevolge van zijn optreden in Algeriü, brigade generaal. Napoleon hielp hij krachtig bij zijn coup d'étatin den Krim-oorlog vocht hij als een leeuw tegen de Russen, zoodat »zijn huid er uitzag als een schuimspaan", zooals een ooggetuige het uit drukte. Vandaar zijn bevordering tot maarschalk. In 1870 gaf hij nogmaals bewijzen van zijn moed. Na dien tijd raakte hij op den achtergrond, tot admiraal Avellan Frankrijk bezocht, toen de eens zoo flinke officier als een afgeleefd man weer een oogenblik op den voorgrond trad. Benige dagen geleden heeft de gewezen keizerin Eugénie den trouwen dienaar nog bezocht. België. Proces-Joiilaux te Antwerpen. Het huiselijk leven der familie Joniaux wordt voor de Rechtbank ontleed met de grootste nauw keurigheid en brok voor brok voor bet publiek geworpen, dat er natuurlgk aan smult, schrijft de Tel, Ieder, die maar voor een stuiver aan de familie geleverd heeft, is voor de Rechtbank gedaagd, om daar te hooren de vraag: heeft ze onmiddellijk betaald?" en dan te antwoorden: »neen, in ver scheiden keeren". Het publiek weet nu precies, hoeveel wijn de familie Faber per jaar dronk: eerst voor 500, later voor 1500 fr. Een pater, daaromtrent ondervraagd, schatte de uitgaven der huishouding op 10 12,000 fr., volgens den schjjn". Van verscheidene getuigen had mevr. Joniaux geld geleend of trachten te leenen en bijna altyd onder voorwendsel, dat haar broeder Alfred een wissel va'schel ijk met den naam van haar man had onderteekend. En de houder van dien valscben wissel? Dien wilde mevrouw niet noemeu, zelfs niet aan den vrederechter Gallet, die haar op die voorwaarde zijn hulp wilde verleenen. Niemand heeft die wissels ook gezien. Mevrouw beweert van wel, maar de personen, die zij aanwijst, ontkennen het. Zelfs pator Verbrugghen, dien men voor den getuige hield die door de Voorzienigheid gezonden zou worden, zooals mevrouw beweerde, om haar verklaring te bevestigen, ontkent pertinent. Vroeger, bij een confrontatie met dien pater, had mevrouw tot hem gezegd, dat zjj de wissels in zijn tegenwoordigheid had verscheurd, terwyl haar laatste woorden waren: »ik zal den hemel bidden, dat u het geheugen teruggegeven worde". Pater Verbrugghen geloofde, dat zjjn geheugen nog nooit verdwenen was geweest. Ten langen leste heeft de beschuldigde den naam van den geheimzinnigen wisselhouder genoemd, 't Is Leuriaux te Brussel, maar de man is dood. Waarom dat nu eerst gezegd? vroeg de advocaat- generaal. Beklaagde. Omdat Leoriaux mij 't geld had voorgeschoten op voorwaarde, dat ik zjjn naam niet mocht-noemen. In de laatste dagen wordt alle mogelijke bewijs aangevoerd, om mevr. Joniaux als schrg&ter van naamlooze brieven en als valsche speelster te ontmaskeren. De verdenkingen zjjn vele, maar afdoende bewijzen zijn er nog niet geleverd. Nederland. Vollenhove, 27 Jan. Toen eergisteren avond met ruw weder onze visschersvloot nit zee terugkwam, vermiste men 14 vaartuigen. Al spoedig werd vernomen, dat zjj in de haven te Schokland waren gevlucht, waardoor zjj in een benarden toestand verkeeren, daar zjj gewoonlnk voor één dag (hoogstens twee dagen) proviand aan boord hebben. Gisteren morgen waagde het een vaartuig Schokland te verlaten en is gelukkig behouden te Kampen aangekomen. Zeven van de andere be proefden des middags hetzolfde, doch moesten, toen zij ongeveer halverwoge den Ketel en Schokland waren gekomen, onverrichterzake terngkeeren. Hedenmorgen werden weder eenige vaartuigen waargenomen, die door het ijs worstelden, doch men vreest, dat zij iu het jjs «uilen vastraken en de nadeelige gevolgen van den gevaarlijken tocht niet zullen uitblijven. 'S CUravenhnge, 29 Jan. Do Eerste Kamer is gisterenavond bijeengekomen tot hervatting van hare werkzaamheden. Ingekomen was het overlijdens bericht van Mr. W. Wintgens, ond-lid van de Tweede Kamer, dat voor kennisgeving werd aan genomen. Mede waren ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waar onder die tot regeling van het bestuur in de gemeenten Opsterlaud en Weststellingwerf, welke ter onderzoek naar de afdeelingen werden verzonden. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdagvoormiddag 11 ure. Alsdan zal de beraad slaging aanvangen over de Staatsbegrooting voor 1895. Zoodra mogelijk zal aldus verklaart de Minister van Justitie aan de Eerste Kamer ter hand genomon worden de herziening van de wetsbepalingen betreffende de rechten der gehuwde vrouw, speciaal wat betreft hare vermogensrechten, terwijl omtrent het voogdijrecht reeds vroeger eene dergelijke voorziening is toegezegd. Zaterdagavond was de rechercheur van politie Vau deu Doorn aan het commissariaat op het Alexanderveld te 's Gravenbage bezig zijn revolver schoon te maken, niet wetende dat cr zich nog een scherpe patroon op bevond, toen het wapen afging en de kogel hem naast het rechteroog trof. Door de geneesheeren Steijn Parvé en Beukema Andreae werd de eerste hulp verleend, doch de kogel was tot iu de hersenen doorgedrongen en kon niet ver wijderd worden. De verwonde werd spoedig per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd, waar hjj nige oogenblikken later overleed. Hg laat eene vrouw met negen kinderen achter. Rotterdam, 29 Jan. De firma Erven Wed. J. van Nelle heeft haar tevredenheid betuigd over het flink optreden der politie, bij gelegenheid van de werkstaking, door aan alle agenten, onverschillig van welke afdeeling, een pakje met 17 sigaren te doen toekomen, terwijl zij tevens een bedrag van f 350 in het Politiefonds heeft gestort. IBreda, 28 Jan. In een weiland aan den rijks weg van Roosendaal naar hier, heeft men heden morgen een naar gissing 30-jarig man gevonden, geheel bebloed en zwaar gewond. Door hulpvaardige personen werd hij in eene nabjjstaaudo woning gebracht, alwaar de ongelukkige zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, spoedig den geest gaf. In de weide was de sneeuw op verschillende plaatsen rood gekleurd van het bloed. De politie doet onderzoek. Het lijk is naar bet doodenbuis van de algemeene begraafplaats overgebracht. Bij nader onderzoek is gebleken dit lyk te zgn van zekeren M. Koevoets, woonachtig te Hoeven. Twee diepe sneden in de rechterpols zijn bevonden. Eenige personen, bij wie K. het laatst vertoefd heeft, zjjn geboord. I«lzcncl||lte, 28 Jan. Aangaande den hier plaats gehad hebbenden moord, kan het volgende worden gemeld: Het slachtoffer Prudence Aldeweireldt, oud 88 jaar, woonde op het gehucht »'t Molentje" gemeente IJzendjjko en was een kennis gaan bezoeken, zekeren D. Goossens, die 20 minuten van de woning der verslagene woont. Omtrent 5 uur was zij door de beide ouds*e dochters vau Goossens naar huis gebracht, die haar echter verlieten, toen zij in de verte een mans persoon gewaarwerden, waarop zij zeiden dat zjj nu, zoo zij zich haastte, toch weer gezelschap had. Dinsdagmorgen kwam een zoontje op »'tMoleuije" en vertelde daar dat hij onderweg aan 't putje een jas en een muts had zien liggen. Een der koehoerdes, genaamd Ed. de Witte, ging onmiddellijk zien en vond den kapmantel en de muts van bet slachtoffer. De broer van de verslagene, die ook kwam zien, vroeg aan het zoontje van Goossens, wanneer Prudence toch naar huis kwam, daar de geheele familie in de meening was, dat zjj op de hofstede was big ven slapen. Toen deze echter zeide, dat zij den vorigen -dag woggegi^a was, en Aldeweireldt den mantel en de muts zag, die hg dodelijk her kende, maakte zich een angstig voorgevoel van hem meester. De politie werd dadelijk gewaarschuwd en nadat men een paar nur gedregd had, werd het lyk door een paar inwoners van IJzendijke uit den put gebaald. Diefstal moet de aanleiding tot de misdaad geweest zijn, althans de portomonnaie van de ver slagene, die een gulden en eenig kleingeld inhield, werd met enkel het kleine geld teruggevonden, terwjjl ook de haak van den kapmantel was afgescheurd. De dokter heeft op den arm een schram ontdekt, die vóór haar dood toegebracht moet zgn. VliNftiilgeil, 29 Jan. De weduwen vau de bjj de bekende ramp op de reede alhier omgekomen Belgischo loodsen en roeiers weigeren de pensioen akte te onderteekenen. De haar door het Belgische gouvernement toegekende pensioenen achten zjj veel te gering, vooral hierom dat baar eebtgenooten in en door den dienst om het leven zjjn gekomen. (■oes, 29 Jan. De sneenw heeft eene leeljjke Btreep gehaald door het werkplan van •Werk verschaffing". Met het open weer werd veel gespit, vooral de heeren De M. hebben veel van hun grond rond de stad en in den Poel laten spitten. Per roe werd daarvoor aan de werklui 9 cent betaald, waarvan 6 cent door de eigenaars en 3 cent door de vereeniging voor Werkverschaffing". Door deze verdeeling werden beiden geholpen. Dit middel van werkverschaffing heeft nu natuurljjk Galgenhumor! Een werkman klaagde tegen zjjn kameraad over het zuur in do maag; vooral dezen middag was het erg, want zjjn vrouw bad een heel ons spek gebraden voor vader, moeder en zes kinderen. En dat was schoon opgegaan, voegde hg er lachend bjj. Goedkoop dronken! Bij iedere flesch cognac die men aan een opgegeven aares koopt, krjjgt men een pond broodsuiker tec. Cognac en broodsuiker samen voor f 1,25. Het was wel zoo gemakkelijk als er eene hoeveelheid warm water on een citroen bij cadeau werden gedaan f In welke winkel zal men het initiatief nomen om bij een pond broodsniker 5 30 cent een flesch cognac toe te geven? IerseliC, 29 Jan. In de raadsvergadering van Maandagavond werd wegens de langdurigo ziekto van den heer Joost Sandee, tot tydelgk wethouder benoomd de heor D. Spruit, dio de benoeming aannam. Aan den heer J. J. Verhulst, benoomd tot onder wijzer te Wissokerko, werd op zjjn verrook tegen 1 Mei eervol ontslag gegeven als onderwijzer aan school 1. De benoeming eener onderwijzeres aan diezelfde school, ofschoon op de agenda voorkomendo, kon niet plaats hebben, omdat de voordracht nog niet van den schoolopziener was teruggekomen. Besloten werd, wegens vermeerdering van het aantal leerlingen, voor school 2 een vijfde onder wijzer aan te stellen en het salaris te bepalen op f 550. Behandeld werd de concessie-aanvrage dor heeren Bergman c. tot het leggen van een paardentram- weg tusschen Iersekendam en 't station Krniningen. De hoofdvraag, of de weg in 't algemeen belang wordt geacht, werd met 8 tegen 1 st. bevestigend beantwoord, doch op de richting werden aanmer kingen gemaakt. De ingrijpendste was, dat ter ver mijding van een bjjzonder nauwe straat een paar andere straten werden aangewezen, waardoor do ljjn iets langer wordt. Een verzoek van de bewoners der Scbottestraten om die straten voor de gemeente in eigendom te nemen, kon door den raad niet behandeld worden, omdat het niet van den eigenaar uitging. Omtrent een verzoek vau de gymnastiek-vereeni- ging Vooruitgang zjj ons Streven", om het zieken huis of een schoollokaal voor hare oefeningen te mogen gebruiken, werd besloten nadere inlichtingen te vragen omtrent den aard en omvang der te houden oefeningen. Verder was nog ingekomen een verzoek om ver betering van den weg langs den buitendijk tusschen Schuttershof en Kaaiweg. Vooraleer hieromtrent te beslissen, verzocht de Raad aan B. en W. om een plan. IVissekerke. Als bestuursleden voor de eerewacht bij de installatie van den heer Helderman als burgemeester, zgn benoemd de heeren P. Janse, P. Jeronimus Jr., L. Koets eu P. v. d. Maas en voor het bestuur van de kroningscommissie de heeren M. H. Marcusse, M. v. d. Berge, H. Kramer en C. v. Damme. Campcrlailfl. Voor do festiviteiten, die bij de installatie van den nieuwbenoomden burge meester zullen plaats hebben, zijn in de vergadering, gehouden bij de wed. I. Hage alhier, benoemd de heeren A. van Hee, M. Goudswaard en Jac. Noordhoek, resp. voorzitter, vice-voorzitter en secre taris; een kassier wordt in een eerstvolgende ver gadering benoemd. tileersdtlk, 28 Jan. Aan de oproeping van den heer Witte Hage, om bjj de installatie van den heer Helderman als Burgemeester, ook hier feest te vieren, werd door 83 personen gehoor gegeven. Een commissie van 6 leden word benoemd, n.l, de heeren M. Maris, voorzitter; J. J. Verhulst, vice-voorzitterJ. Schippers, secretarisD. Kaboord, penningmeester en de heeren H. Noordhoek en Jan de Looff Sr., als commissarissen. Tot hoofden van de eerewacht werden benoemd de heeren E. v. d. Moere, D. Meulenberg en C. Maris tot hoofden van de kroningscommissie de heeren Z. Heyboer, N. Filius, L. Klement en J. de Looff Jr. Zierikzee, 30 Jan. Aan het tramcomité BrouwershuvenSteenbergen is op 25 Sept. 1.1. door den Minister van Waterstaat bericht, dat hij bereid was te bevorderen, dat ten behoeve van do ontworpen verbinding, van Rijkswege aan het Zjjpe de voor den stoomveerdienst noodige haven werken, steigers en woningen (voor het dienst personeel) worden gemaakt. De staat zal verder voor zijne rekening nemen den aankoop van eene veerstooinboot, zoomede de exploitatie van een veerstoomboot eu deu veerdienstalsmede het onderhoud van havens, steigers en woningen. Aan het comité is echter de voorwaarde gesteld, dat het na aftrek van het gekapitaliseerde subsidie nog voor de onderneming benoodigde aandeelen- kapitaal te zjjner tjjd zal kunnen worden bijeen gebracht. Door het comité it nog niet aan deze voorwaarde voldaan. In den zomer van 1893 werd door eene dame uit Middelburg te Domburg een kostbaar gouden horloge verloren, zonder dat zjj daar ooit iets van vernam. Dezer dagen werd door den gemeente veldwachter te Arnemuiden ontdekt, dat een aldaar woonachtige visscher de vinder was geweest, die het horloge al dien tjjd kalm had bewaard, zonder dat bjj eene poging deed om den verliezer op te sporen. Het uurwerk is nu naar de Midd. Cl. meldt in beslag genomen, en tegen den betrokken persoon is proces-verbaal opgemaakt. Naar men meldt i6 er geen grond om, in verband met het te Sas van Gent gevonden ljjk van een ambtenaar der spoorbaan GentTerneuzen, aan misdaad te denken. Zierikzee, 30 Jan. Door den Min. van Marine is aan den heer J. van Schelven, commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden alhier, vergnnning verleend tot het waarnemen der be trok king van lid van den gemeenteraad tegeljjk met zjjne rijksbetrekking. Zaterdagmorgen is eene 82-jarige alleenwonende doove vrouw te Borsele aan een groot gevaar ont komen. Bij het aanmaken van haar kachel vatten hare kleeren vuur en stonden deze spoedig in vlam. De buren, gewoon aan haar dikwjjls voorkomend gehuil wegens lichaamspijnen, dachten bij ver nieuwing h in het gewone verschijnsel, doch bet aanhoudend en luider wordende geschreeuw deed hnn ieta ergere vermoeden. Toon zij de woning zouden binnentreden, kwam juist haar gehuwde dochter om de gewone bezigheden te verrichten. Aan deze mocht bet gelukken de oude vrouw uit haren gevaarlijken toestand te verlossen. De miliciens der bereden artillerie van de lichting 1893 worden 28 Februari a.s. in bet genot van onbepaald verlof gesteld. Te Bergen op Zoom worden pogingen aan gewend om bij het aanstaande carnaval een grooten gemaskerden optocht te houden. Een tiental sociëteiten zijn reeds bereid daaraan deel te nemen. Onder Spijkcnisse (op IJsel monde) is thans eerst de schade zichtbaar, welke door den hoogen vloed is toegebracht aan don polder »Het Honger- land". Op niet minder dan 23 plaatsen, zijn de dijken doorgebroken; het zjjn meest zeer groote gaten. De buitenste dijk vertoont nog slechts hier en daar een heuveltje. Deze dijk werd het vorige jaar pas gemaakt. De polder staat nog onder water en is thans dicht gevroren. Te Pornis is in ontredderden toestand binnen gekomen de sloep •Onderneming". Door een plotseliDgen storm overvallen, woei het grootzeil uit de ljjken en scheurde aan flarden. Een stortzee wierp den matroos Johannes van der Steen zoodanig tegen dek, dat hg zware kneuzingen kreeg. Met dezelfde zee werd de jol overboord geslingerd en ging deze verloren. Doordat de sloep op zjjde geworpen was, kreeg de gevangen visch gelegenheid om uit de buu iu zee te zwemmen. In een stal bjj de woning van den vlcesch- houwer R. te Haarlemmermeer werd Donderdagavond diens 22-jarige zoon in zittende houding dood ge vonden. Uit de lijkschouwing door de plaatselijke geneeskundigen bleek, dat een messteek in het hart het jongmensch onmiddellijk gedood had. Naar aanleiding van het bovenstaande werd Zondag door de Haarlemsche justitie een nader onderzoek en te Halfweg een verhoor ingesteld, dat van '8 morgens 10 tot 's avonds 8 uur duurde, en waarin behalve de huisgenooten verschillende personen werden gehoord. De duistere zaak werd niet opgehelderd. Indertijd leed de spaarbank van het »Nut" te Koog-Zaandyk door de ontrouw van haren boek houder een schade van pl.m. f 11,000. Door derden werd toen een renteloos voorschot verstrekt tot dekking van dit tekort, de administratie werd be langrijk gewijzigd en de bepaling gemaakt, dat aan de inleggers jaarlijks 3 pCt. zou worden uitgekeerd, terwijl de overwinst zou dienen tot vorming van een reservefonds en tot afbetaling van het renteloos voorschot. Na eene inspanning van 10 jaar hebben de commissarissen dit tweeledig doel bereikt; het reservefonds is gevormd, het voorschot is geheel afbetaald, en dat do spaarbank het vertrouwen der ingezetenen geniet bewijst wel het feit, dat zij pl.m. f 150,000 aan de gezamenlijke spaarders schuldig is. Te Naarden kreeg dezer dogeu iemand een onbeduidend wondje. Kort daarop ontstond bloed vergiftiging, ten gevolge waarvan zijn arm voor een groot gedeelte is afgezet moeten worden. Een tabaksblaadje, dat in den aanvang op de wond was gelegd, wordt nu als de vermoedelijke oorzaak der bloedvergiftiging beschouwd. Tengevolge van de strenge koude is Zondag middag een vreemdeling onder de gemeente Oldebroek aan den weg doodgevroren. In het Noorden des lands heeft hot Zondag nacht en Maandag den geheelen dag, sterk gevroren. In Friesland zijn alle kanalen, vaarten en grachten met ijs bedekt, en is overal de scheepvaart gestremd. Op de jjsvlakten bewegen zich duizenden ecliaatsen- rjjdere; in de meeste plaatsen zgn hardrijdergen aangekondigd. Te Groningen stond de thermometer van Fahrenheit Maandagochtend 8 nur slechts 3 graden boven het nulpunt, dus 29 graden vorst. Een zoo lage stand is in vele jaren niet voorgekomen. RE SNEEElvl Door den sneeuwstorm in België was 't telegraaf- en telephoonverkeer tusschen Brussel en Parijs Zaterdag eenigen tijd afgebroken eu den geheelen dag bemoeilijkt. Te Brugge was de storm zeer hevig en werd nogal verwoesting aangericht; o.a. is het torentje op het gebouw der normaalschool afgewaaid. In de Ardennen, te Namen, Arlou en Virton had men nog nooit zooveel sneeuw gezien; schier overal lag hij een meter hoog. Op de spoor wegen werd groote vertraging ondervonden, deels ook door de vele omgewaaide lantaarnpalen. Aan de Belgische kust werd nog al schade aangericht aan de zeeweringen. De rivieren stegen zeer hoog en in het Maas- en Sambre-gebied is men zeer beducht voor overstroomingen. Uit alle landen komen opnieuw berichten van sneeuwstormen. In Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, overal werd het verkeer gestremd door de groote massa sneeuw, die in de laatste dagen is gevallen. Tengevolge van den storm i6 te Menin een fabriek ingestort, waarbij 10 personen werden gekwetst. Ook in de Vereenigde Staten is ontzettend veel sneeuw gevallen. Verscheidene treinen bleven steken. Er is groote schade aangericht, terwijl verscheidene scheepsrampen plaats vonden. Aanbestedingen, Verkoopingen enz NIcuwe-Tonge, 28 Jan. De vorige week had te Sommelsdjjk de aanbesteding plaats van pl. m. 600 M3. onderboudsgrint. Laagste inschrijver was L. de Boom van 's Graven deel, voor f 1,69 de M3., vrij op den wal. Het begrinten van don Duivonwaardscben dijk, waarvan onlangs de aanbesteding plaats had, is thans gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Tieleman te Melissant, voor f 8314. Zooals men weet geven Provinciale Staten van Zuid-Holland aan dit werk 2/s subsidie, het andere V3 wordt door verscheidene andere corporaties verstrekt. Kostbaren en vroonlanden in den polder •Batteuoord" hebben Donderdag besloten hunnen zeedijk op te hoogen; de aanbesteding van dit werk zal binnen enkele dagen geschieden. Dinsdag 29 Jan. is te Goes aanbesteed door den rentmeester van het kroondomein, in het rent ambt Goes, het bouwen van een schuur, een vetstal en een varkenshok, het afbreken van de bestaande schuur, het wagenhuis en het varkenshok en het verlengen van de keet op de hofstede van het kroondomein, gelegen in den Frederikspolder, ge meente Colgn6plaat en gepacht door G. J. v. d. Linde. Inschrijvers: J. v. d. Werf te Noordgouwe voor f 12599; J. P. Panny te Krabbendiike voor f 12899; L. D. v. d. Linde te Kortgene voor f 12949; C. Kievit te Kolijnsplaat voor f 13215W. D. v. d. Moer te Koljjnsplaat voor f 13400D. de Rooy te Dinteloord voor 13500; L. C. v. d. Linde te O. en W.-Souburg voor f 13500; P. Dronkers te Kapelle voor f 14190 en D. de Jonge te Kolijns plaat voor f 16000. Aannemer is geworden de heor J. v. d. Werf te Noordgouwe. Architect is de heer D. de Koning te Goes. Ten overstaan van den notaris Pilaar werd ten verzoeke der erfgenamen van mevrouw douairière de Haze Bomme verkocht, een heerenhuis met koets huis, tuinmanswoning, bosch, moestuin, enz. Eigenaar werd de heer W. F. K. Lenshoek te Goes, voor f 8105 en f 1750 voor de hoornen. Onkosten 8'/, °/0. LIMPBOHIV, In een te Rotterdam gehouden vergadering van beetwortelsuikerfabrikanten is de prijs der beet wortelen voor de campagne 1895/'96 bepaald op hoogstens f 9 per 1000 K.G. netto gewichti De prijs der pulp is voor hen, die contracteeren, gesteld op f 1,50 per 1000 K.G. franco per schip aan de fabriek. Met het contracteeren en de uitbetaling van voorschotten zal eerst 1 Februari een begin mogen gemaakt worden. Cnilipcrlftml, 29 Jan. Onder dezelfde verschijnselen als bij den heer L. Wisse alhier, werd een ziektegeval geconstateerd bij een paard van den landbouwer C. de Koster alhier; de oor zaak der ziekte schijnt te liggen in den bedorven toestand, (schimmel) van 't klaverhooi. RECHTSZAKEN. De advocaat-generaal Van Maanen heeft Maandag 1.1, voor den Hoogen Raad conclusie genomen in zake het cassatieberoep betreffende de valsche bank biljetten. Ten opzichte van de tweede voor Keese aan gevoerde cassatiemiddelen betoogde de adv.-generaal, dat verzuimt is te beslissen dat door het aanbieden vau oen biljet, van f 100 ter betaling van f 80 door Keese nadeel kan worden teweeggebracht, en dat het bewijs voor de valschheid beruBt op gissingen en redeneeringen van de getuigen Coster en Beaussar, terwijl dat door deskundigen moest onderzocht zgn. Het van valschheid verdachte biljet van Keese bij Beaussar gepresenteerd, en door dezen geweigerd, is niet ten processe aanwezig en ook niet onderzocht door deskundigen. Indien de Hooge Raad in bet gevoelen der recht bank deelt omtrent de splitsing van de biljetten in min of meer goede, dan zou daaruit renvooi naar een ander Gerechtshof moeten volgen. De overige middelen acht spr. ongegrond. De conclusie strekt tot vernietiging van het arrest van het Gerechtshof to Amsterdam eu ver wijzing van de zaak naar een aangrenzend Gerechtshof. Uitspraak 4 Maart. li ERKNIEtlWS. Bedankt voor het beroep naar Appelscha, door ds L. Ingelse to Wilbelminadorp. Bedankt voor het beroep naar Ovezande en Driewegen door ds. C. J. Montyn te Chaam. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1