/lllllkZÏIMIII NIEUWSBODE Dinsdag 29 Januari 1895. Gewijzigde Dienst. NIEUWSTIJDINGEN. Schroefstoonischip „SCHELDE". O Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6569. Directeur-Uitgever J. VVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 C u meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tui do Maandags, Woensdags en Vrijdags midib.gs 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berek> betalingen van Abonnement#- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Amerika. De toestand to Brooklyn blijft even ernstig. De sympathie voor de stakers neemt toe, daar de maatschappij zich niet aan een scheidsrechtelijke uitspraak durft wagen. De schouwburgen geven voorstellingen ten bate der stakers, terwijl ook de vakvereenigingen steun verleenen. Engeland. Zooals bekend is, is het in de Engelscbe hoofd stad geen ongewoon verschijnsel, dat midden op den dag het licht moet aangestoken worden, ton gevold* van de mist, die zoo zwaar en ondoor dringbaar is, dat men geen hand voor de oogen kan zien. Het is een vette, viezige mist, die dikwijls dagen achtereen duurt en wordt toegeschreven aan het ontelbaar aantal schoorsteenen in die huizen provincie. Dat zulk eeu mist ongezond is, behoeven we zeker niet op te merken. Intusschen zijn er nog andere nadeelen aan verbonden. Het verkeer beeft in Londen veelal per spoor plaats en nu gebeurt bet wel, dat een trein soms midden op de lijn uren moet blijven staan, wat natuurlijk voor iedereen, maar voor mannen van zaken in het bizonder, een ernstige zaak is. De maatschappijen doen wat zij kunnen. Zoo plaatsen zij van afstand tot afstand mannen langs de lijn, die voortdurend een soort klappers neerleggen, ten einde op die manier de komst van een trein aan te kondigen. Woensdag is het echter een weer geweest, zelfs voor een bewoner van Londen merkwaardig, 's Morgens stormde het geducht, om 9 uur scheen de zon heel vriendelijk, om 10 uur heerschte er een Egyptische duisternis; bet begon weldra te donderen en te weerlichten; daarna kwam er een vreeseljjkehagel storm, die afgewisseld werd door een hevigen sneeuwstorm. Plotseling bedaarde dat nare weer, het zonnetje keek lachend op de goede stad Londen neer en toen iemand om halfelf op de binnenplaats van zijn woning kwam, deed hij de ontdekking dat het vroor. In den tijd van ongeveer een half uur had meu dus in Londen: zonneschijn, storm, een dikke duisternis, donder, bliksem, een hagel- en sneeuwstorm, weer zonneschijn en ten slotte vorst. Men zou waarlijk met wat minder reeds tevreden kunnen zijn. Tal van ongelukken hadden natuurlijk plaats. Rusland. Nicolaas II schijnt den weg der hervorming te willen inslaan. Zoo heeft hij dezer dagen een com missie ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar de werking der censuur, blijkbaar met het doel om de scherpe bepalingen te verzachten. F r a n k r ij k. Dreyfus werd bij zjjn aankomst te Ré opgewacht döor een even vijandige menigte als te La Rochelle. Hij verklaarde daar, vóór men hem naar zijn cel bracht, nogmaals, dat hij onschuldig was. «Als dat over drie jaren nog niet gebleken i3", zeide hij, »moet men mij maar een pistool geven, dan zal ik mij doodschieten". Hij begrijpt volkomen de uitingen van woede tegen hem; hij zou evenzoo gehandeld hebben tegenover een landverrader. In den trein tusschen Fontainebleau en Thomery werd plotseling een der reizigers door een vlaag van waanzin overvallen. Hij trok een revolver en vuurde zes maal op zijne medepassagiers, waarvan hij er drie verwondde, terwijl eene dame onmiddellijk gedood werd. Aan het eerstvolgend station werd de krankzinnige door de politie onschadelijk gemaakt. Duitschland. Het opruimen van sneeuw in de vorige week te Berlijn kostte het gemeentebestuur 200,000 Mark. Nederland. 's Gl'avcnhage, 25 Jan. In de versierde kleine zaal van «Den Ouden Doelen" had gisteren avond het diner plaats van officieren en oud-offi cieren van het Indische leger en van het korps mariniers, ter herinnering aan de inneming van Atjeh's Kraton op den 24 Januari 1874. Uit ver schillende oorden des lands waren de deelnemers bij elkander gekomen, terwijl tal van anderen, die op den genoemden datum tot het Atjeh-leger be hoorden, hun spijt hadden te kennen gegeven door ziekte of om andere redenen niet met hun oud kameraden te kunnen aanzitten; tot die afwezigen behoorde tot ieders leedwezen de luitenant-generaal Van der Heyden, terwijl als gast onder al die soldaten en oud-soldaten was genoodigd de oud- vice-prssident van den Raad van IndiöR. O. Kroesen, in 1874 en ook in latere jaren als civiel ambtenaar deel uitmakende van de expeditionnaire macht. Met het plan om spoedig en zeker in 1899 weer samen te komen en den 25jarigen herinneringsdag weer kameraadschappelijk te vieren, als dit thans met den 21sten had plaats gehad, nam men laat van elkander afscheid. 's Oravcnhage, 26 Jan. De Tweede Kamer is uiteengegaan met het voornemen om op 26 Febr. a.s. de werkzaamheden te hervatten. Rotterdam, 26 Jan. Door de reeders car gadoors of agenten van vaste vaartlijnen alhier, is een adres aan den Minister van Marine verzonden, waarin er op wordt aangedrongen, dat, nu het licht op het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg in den nacht van 22 op 23 Dec. is weggeslagen en dus een nieuw licht moet worden gesticht, dit er een wordt van de grootst mogelijke sterkte, zoodat schepen, den waterweg binnenkomende na verkenning van het vuurschip, zonder moeite dat licht zullen kunnen vinden. Verder wenschen zij, dat aan den nieuw op te richten vuurtoren een mistsignaal worde verbonden, daar reeds lang behoefte bestond aan een toestel, waardoor ook bij mistig of dik weder de juiste bgging van het Noorderhoofd aan inkomende schepen wordt aangeduid. Met het oog op de kosten, die een inrichting als de gevraagde met zich brengt, wijzen adressanten er op, dat van de 8161 schepen, die in 1894 in de verschillende Nederl. havens binnenkwamen, niet minder dan 66,07 pCt. langs den Nieuwen Water weg arriveerden, en van de 8137 schepen, die het Rijk verlieten, 66,13 pCt. dit langs den Nieuwen Waterweg deden, waardoor het maken dier meerdere kosten ten volle gewettigd wordt. Ten slotte dringen adressanten er op aan, dat zoo spoedig mogeljjk een beslissing genomen wordt. Dordrecht, 25 Jan. Heden ochtend is dicht bij de Schenkel nabij de Wacht onder 's Gravendeel de dijk doorgebroken tusschen Nieuw-Beversoord en den Strijenschen polder, waardoor laatstgenoemden polder onder water is gestroomd. Hoezeer een z.g. zeedijk, bleek deze dijk, die geheel binnen ligt en sedert een reeks van jaren van geen water had te lijden, niet bestand tegen den drang van het water dat het nu sedert 22 December moest keeren ten gevolge van do inbraak aan de Wacht, welke nog altijd niet gedicht is. De dijk was op het door gebroken punt onderloops geworden en hoozeer men gisteren nog met zakken zand getracht bad het kleine gat of z.g. zuiger te stoppen, gelukte dit niet. Het gat had heden morgen een breedte van 12 15 Meter. Persoonlijke ongelukken zjjn niet voorgekomen en ook geen vee is er omgekomen. Niettemin is de schade zeer groot. Intusschen loopt nu ook de polder Noordkavel gevaar, zoomede het daar langs gelegen gehucht Schenkeldtjk. Sluis 26 Jan. De heffing van havengelden is bjj Kon. besluit opnieuw goedgekeurd voor deze gemeente tot 81 Dec. 1897. Rreskens, 26 Jan. Enkele ingezetenen hebben het initiatief genomen om pogingen in het werk te stellen, tot het oprichten eener vereeniging tot geldelijke ondersteuning van werklieden bjj ziekte. Reeds vroeger hebben we op het nut eener zoodanige vereeniging gewezen en bevelen daarom allen, die daarin belang stellen, dringend aan, eene vergadering, die vermoedelijk de volgende week zal gehouden worden, bjj te wonen. U%en<l({k.e, 26 Jan. Alle verhalen, die de verschillende bladen opdischten en alle vertelseltjes, die in deze nabnurschap van mond tot mond gingen, zjjn óf onwaar óf niet precies juist weergegeven naar aanleiding van de bijkomende omstandigheden bij den dood van Prudence Aldeweirelt, gewoonlijk P. Dupont genoemd. Geen enkel spoor van geweldpleging is opgemerkt haar portemonnaie was nog in baar bezit en de zilveren baak harer mantel is niet losgerukt, omdat zij zoo'n sieraad aan hot kleedingstuk niet droeg. Er kan evengoed aan zelfmoord gedacht worden als aan een misdrijf. Het nog vroege nur, tusschen 5 en 6 unr 's avonds, doet aan geen misdaad denken. P. A. was een smidsdochter van 88 jaar. Vlissingen, 25 Jan. Bij kon. besl. is goed gekeurd het raadsbesluit tot heffing eener belasting op het gemaal en het gedistilleerd. Vlissingen, 26 Jan. De burgemeester, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, heeft aan de ge meente een tweetal geëncadreerde kaarten aange boden. De eene kaart, gedateerd December 1894, geeft do toestand weer, waarin de gemeente zich bevond op 1 Januari 1895. De tweede kaart, mede door den burgemeester vervaardigd, geeft de toe stand weer na 1750 met de latere uitbreiding der vestingwerken en aanduiding van de gedoelten der stad, die grootendeels door het bombardement in 1809 werden verwoest of gesloopt. Men schrijft ons uit Vlissingen: Wij vernemen nog nader dat de 3 nieuwo mail- steamers voor de Maatschappij Zeeland", die vervaardigd worden op de Fairfield Shipbuilding Company Ltd. te Garan, 50 Engelscbe voeten langer zullen worden dan de tegenwoordige schepen. De tjjd van oplevering dezer steamers is bepaald op September a.s. De majoor van Essen, commandant van het 4e bat. 8e reg. inf. te Vlissingen, zal overgeplaatst worden naar Amersfoort. Vlissingen, 26 Jan. De scherm- en tooneel- vereeniging «Prinses Wilhelmina" heeft besloten den 21 Febr. a.s. een scherm- en tooneeluitvoering te geven, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan de weduwen en weezen van de bjj de ramp van 14 Nov. j.l. verongelukte zeelieden van het Belgisch loodswezen. Niettegenstaande de vele gevallen sneeuw, kwamen de treinen hier heden allen op den gewonen tijd aan. Middelburg, 26 Jan. De liberale kies- vereeniging «Eendracht maakt Macht" zal Dinsdag 5 Februari een vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer mr. E. Fokker, met het onderwerp: «De gemeente als werkgeefster". Door de buitengewoon groote massa sneeuw, die Vrijdagavond en nacht gevallen was, heeft men weer eens te zien gehad een echt winterlandschap. Fraai was zulks vooral op de singels en bolwerken, doch minder fraai werd het in de drukke straten der stad, waar de sneeuw door het druk geloop en gerij werd herschapen in modder. Met niet genoeg te waardeeren vlugheid werd zeker door het gemeentebestuur gehandeld in den geest van een groot getal ingezetenen, door een 100 man te belasten met de opruiming der sneeuw in de stad. Reeds om elf uur was de Lange Delft geheel vrij van sneeuw en in den middag waren weder tal van andere straten geheel opgeruimd. De tram had in den morgen cenige vertraging, doch in den middag had de dienst weder geregeld plaats. Naar de gevangenis te Middelburg is over gebracht een gehuwd persoon uit IJzendijke, verdacht van onzedelijke handelingen met een meisje beneden de 16 jaren gepleegd te hebben. C*OCS, 26 Jan. De Roomscb-Katholieke kies- vereeniging alhier is ontbonden. De bestuursleden hebben de bijl er bij neergelegd en er was niemand bereid de plaats der aftredenden in te nemen. Zaterdag werd door eenige dames en heeren, met medewerking van de gunstig bekende Goesche symphonie-vereeniging, eene soiree gegeven ter goed making van de onkosten van het St. Nicolaasfeest aan arrae kinderen. De soiree had een volledig succes. Muziek en zang, afgewisseld door een paar tooneelstukjes en twee buitengewoon prachtige tableaux-vivants (Salomo's eerste recht en de ge vangenneming van Andreas Hofer) verschaften aan de talrgke toeschouwers een zeldzaam genot. Niet onmogelijk is het dat deze soiree afbreuk doen zal aan bet bezoek van de tooneel voorstelling op heden (Maandagavond) door het gezelschap Van Lier, waarbij opgevoerd worden Het Zangersfeest", van Von Moser, en Grootmoedertje", voor te dragen door mevr. Albregt—Engelman. Voor velen is ook de toegangsprijs, n.l. f 1,25, wel wat hoog. Donderdagavond geeft «Volksvermaken" eene soiree aan de leden. lerseke, 26 Jan. Er circuleert alhier een adres aan de Koningin-Regentes, waarin verzocht wordt, om als ook ingezetenen voor de vacature van burgemeester in aanmerking komen, als zoo danig te benoemen do heer D. Spruit, vroeger secretaris en ontvanger der gemeente. Missen kerke. 26 Jan. In 't café «De Kroon" was heden vergadering om een definitief hoofdbestuur te benoemen voor het feest dat zal plaats hebben bjj de installatie van onzen nieuwen burgemeester, den heer Helderman. In de druk bezochte vergadering werden gekozen de heeren A. T. C. Swenne, A. van Damme Jr., C. N. v. d. Heijde en W. Duclaux, resp. als voorzitter, vice- voorzitter, secretaris en penningmeester. Als com missarissen werden benoemd de heeren P. C. Meulen- berg, Steven de Regt en A. de Looff Lz. Donderdag 1.1. vergaderden de Camperlanders en Maandag zullen de Geersdijkers dit doen. Het resultaat dier vergaderingen, eveneens als de namen der bestuursleden van de afdeelingen die zich vormden voor de eerewaebt en het maken van versieringen voor dit dorp, wordt in 't volgend nummer gemeld. 28 Jan. Hedennacht half één uur brak er brand uit in een schuurtje, behoorende aan den beer W. de Looff alhier; het gebouwtje, dat geheel afbrandde, stond tnsschen de bewaarschool en een wagenhuis van den heer L. J. Boone. Spuit A zorgde dat de brand beperkt bleef tot genoemd pand. Twee schapen werden een prooi der vlammen. Yurmoedeljjk is het schuurtje verzekord; de schapen niet. St. Maartensdijk', 28 Jan. Do heer A. J. Geluk, arts alhier, heeft in de vorige week te Scherpenisse een kind van schipper J. Hageman, dat aan kroep leed, met gunstig gevolg met heil- serum behandeld. Deze kleine was de eerste patient, waarop de heer Geluk deze kuur toepaste. Brufnlsse, 28 Jan. Naar aanleiding van het zinken van de »Carl Schroers no. 6", vlak vóór den wol dezer gemeente, kan nog gemeld worden, dat de botter van de visscherjj-politie op de Schelde en Zeenwscho stroomen onmiddellijk op het zien van den gevaarlijken toestand van het vaartuig, ondor commando van den opziener W. M. Wesdorp de haven verliet om hulp te verleenen. Daar de «Sncces" echter do schipbreukelingen reeds gered had, behoefde geen verdere assistentie verleend te worden. Hrulnissc, 28 Jan. Aan het verslag, door den Secretaris der Visscherij-Verceniging opgemaakt van het verhandelde in 1894, is het volgende ont leend. Op een vraag tot den rentmeester, de heer Boeije, gericht, of de knechts voorzien moeten zjjn van een klein consent op de gronden verpacht door den ambachtsheer, werd ten antwoord ontvangen, dat door den Hoogen Raad beslist was, dat het nieuwe reglement ook toepasselijk was voor bovengenoemde gronden. Tevens verzocht de rentmeester op de hoogte gehouden te worden van hetgeen in den vervolge van dit nieuwe reglement gevorderd wordt. Op initiatief van do vereeniging werd een collecte gehouden voor nabestaanden van de bjj de ramp in December '94 omgekomen personen. Bericht werd ontvangen van den Minister van Financiën als antwoord op 4 verzoeken, waarvan het verzoek, dat de verpachtingen der visscherjjen zoo mochten worden gehouden, dat zij één jaar vallen vóór den ingang der pacht, toegestaan werd. Goedgunstig werd ook beschikt op een verzoek aan den betrokken Minister om de openstelling der zaadbanken niet te willen bepalen op Zaterdag 15 September, doch op een datum aan het begin der week. Evenzoo had eene poging om verbetering der losplaats voor onze Bcbippers te krijgen te Brussel, het gewcnschto succes, daar van don Hollandschen consul aldaar bericht werd ontvangen, dat hjj met den havenmeester de zaak overwogen had cn hij met zekerheid kon melden, dat verbetering zou worden aangebracht. De vereeniging was das ook dit jaar weder op verschillende wijze nuttig werkzaam in het belang van de visscherjj en verdient dus zeker door alle belanghebbenden gesteund te worden. Oiiwcrkcrk. De dezer dagen alhier ge houden collecte voor de rampspoedigen door den watersnood in den Nieuw Strijenpolder heeft zuiver opgebracht f 54. Zlerikzec, 28 Jan. Men schrijft ons: Het stormachtige weder van de vorige week heeft aan de werken te Strjjen niet veel nadeel teweeg gebracht, alleen de noodkade, welke is opgeworpen om de groote wachtheul in den binnendijk te ver dedigen, heeft nog al geleden. Donderdagmorgen is men begonnen om haar in den vereischten toestand terug te brengen en binnen weinige dagen zal men met, dat werk gereed zijn. De Zuiddjjk, die sedert de doorbraak zulk een gewichtige rol te vervullen heeft, daar ze het dorp Poortvliet en de 6000 gemeten groote polder tegen overstrooming moet bewaren, is boven alle verwachting niet bezweken, hoewel de toestand somtjjds zeer hachelijk was. Reeds had op een gegeven oogenbiik een der bekende door latingen den vorm van een straal van bijna 1 d.M. middellijn verkregen, het zekere teeken van eene onvermjjdeljjke doorbraak binnen enkele uren, doch door de bovenmenscheljjko krachtsinspanning van vele werklieden, onder leiding van den ingenieur van Elzolingen, is men er eindeljjk in geslaagd die doorlatingen te 8toppen. Veel erger echter hebben wind en golven in het dorpje Strijen zelf huis gehouden. De hooge vloed van Woensdag heeft allo uizen ter halver hoogte van het dak of geheel onder water gezet. De meeste woningen hebben een of meer harer buitenmuren verloren en blijven nu nog alleen door de draagkracht der andere en die der binnenmuren overeind. Andere zien er van binnen uit, alsof ze geheel zjjn uitgebroken, daar gangmuren, deurkozijnen, plankenvloeren enz. nog alleen de plaats laten /zien waar zjj geweest zjjn. Pannen ziju van de daken geslagen, ramen ver brijzeld, in één woord Strijen is weldra een puin hoop. Van het herstellen der meeste buizen is geen sprake meer, afbreken en op nieuw opbouwen is het oenige wat er gedaan kan worden. Arme bewoners, vroeger in hun stand zoo welvarend en thans van alles beroofd. De heeren Brand en van der Vlied, aannemers van het dichten van den zeedjjk, hebben in de verloopen week rijs, palen, riet en andere materialen aangevoerd en reeds is men zoover, dat Zaterdagmorgen een aanvang kon gemaakt worden, eene bezetting van rijswerk op do uiteinden vau den verbroken dijk aan te brengen, opdat de breuk tot de ontstane opening beperkt zou blijden. Tot gemeente-geneesheer te Hoek (Zeeland) is benoemd de heer W. P. Smit Sibenga, arts te 's Gravenhage. Te Philippine is Woensdagavond door den hevigen wind een mnur omvergewaaid, welke grootendeels in de straat neer kwam. Gelukkig is niemand daardoor gekwetst geworden. Door drie vischsloepen van Zwartewaal zijn in de afgeloopen week 14000 6tuks schelvisch aan gebracht. Een ervan, beladen met 5000 stuks, besomde f 1750. De influenza vertoont zich ook te Breda weder, en wel in kwaadaardig karakter. Reeds enkele, oudere personen bezweken aan die ziekte. Volgens bericht aan het Hbld. van Antwerpen uit Selzaete heeft men in de gracht te Sas van Gent het lijk gevonden van zekeren Jan Cbinitor, pikeur in dienst van de spoorbaan Gent—Terneazen. Men vermoedt eene misdaad, aangezien op de plaats waar het lijk gevonden werd de grond ver trapt was. Cbinitor was sedert lange jaren in dienst van den spoorweg en laat eene talrijke familie in rouw en nood achter. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee deskundigen, stelde een onderzoek in. Vrijdagmiddag ontstond in een goederentrein tusschen Haarlem en Leiden twist tusschen een hoofd conducteur en eon remmer, welke zoo hevig werd, dat de eerste zjjn mes trok en hiermede den remmer eenige sneden over het gelaat toebracht. De remmer trachtte hierop den machinist een sein te geven om te stoppen, hetgeen hem gelukte door een paar ruiten in do bagagewagen stuk to slaan. Zoodra echter den trein wat langzamer begon te rndon, sprong de hoofdconducteur er uit en nam jjlings H.* vlucht. De remmer werd doorgevoerd naar Lei len en opgenomen in hot Ziekenhuis. Dezer dagon werd op een der bureaux van do Kasvereoniging te Amsterdam oen effect ter waarde van ongeveer 1200 vermist, zonder dat men kon vermoeden waar het stuk gebleven was. De zaak werd in handen van de politie gesteld, en het mocht aan de ijverige nasporingen van den inspecteur der recherche J. v. d. Puttelaar gelukken zoowel het effect als den dief te ontdekken. Deze laatste bleek een der kantoorbedienden te zjjn, die het effect bjj een wisselaar in de Kalverstraat voor f800 beleend bad. Bjjna deze geheole som werd in eon der bureaux onder een parapluiestandaard verstopt teruggevonden. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Bij de aankomst van den sergeant P. Piet uit Lombok in zijne woonplaats Aalsmeer, wapperde van vele huizen de vlag te zijner eer en vocht men als om strjjd hom do hand te drukken. Lomlion. De bekende zendeling van der Steur te Magelang (op Java) schrijft, dat er zooveel soldaten van Lombok terugkomen met buikziekten en koorts. Er liggen wel 400 in 't hospitaal, 'tls treurig, hoe afgemat ze er uitzien. Kerels als boomen zijn geraamten geworden. Er zijn nog veel kinderen in de kampong, dio door de Lombok-ramp zonder vader zijn on geen recht op het weeshuis hebben. De schrijver heeft pogingen gedaan, om dien kinderen een onderdak te kunnen verschaffen en zal daarin misschien slagen. AanbestedingenVerkoopingen enz. Te '8 Heer Arondskerke is aanbesteed de levering van 22000 kilo superphospbaat. Inschrijvers: de bekende maatschappij te Dordrecht, f 2,89, A. Snel- leman, f 2,88, I. J. v. d. Have, f 2,84, P. de Koster, f 2,87s, P. J. van Ardenne, f 2,90, J. Kostense, f 2,82; 7700 kilo Chili-salpeter. Inschrijvers: de maatschappij te Dordrecht, f 10,88, A. Snelleman, f 10,50, I. J. v. d. Have, f 10,95, P. J. van Ardenne, f 10,82, J. Kostense, f 10,70, P. Kole, f 10,39; 5600 kilo ammoniac-phosphaat. Inschrijvors: de Dordsche Maatschappjj, 7,10, A. Snelleman, f 7,60, I. J. v. d. Have, f 7,85, P. de Koster, f 7,48, P. J. van Ardenne, f 7,19 en J. Kostense, f 7,39. Alles per 100 kilo. De levering is aan de minste inschrijvers gegund. li 1 II R O II M Cainpcrlancl. Bij den landbouwer L. stierven dezer dagen plotseling 4 paardenden aard der ziekte schijnt noch door den prov veearts, (de heer De Graaff) noch door den districts-veearts te zijn geconstateerd. RECHTSIAKEM. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch behandelde Donderdag j.l. in hooger beroep de zaak van het O. M. tegen den gewezen boekhouder der spaarbank te Bergen op Zoom, die door de rechtbank te Breda was vrijgesproken van verduistering van gelden van genoemde spaarbank, tegen welk vonnis de officier van justitie te Breda in hooger beroep is gekomen. Uit het verhoor van de vier gedagvaarde getuigen bleek, dat bekl, alleen in bet bezit was van den sleutel der brandkast; dat hij winsten, welke gemaakt, waren met het verkoopen on koopen van effecten, welke winsten in de kas dor spaarbank behoordeu to worden gestort, voor zich behield. Voorts dat de bekl. steeds met eene firma in effecten te Amsterdam onderhandelde, maar nooit heeft doen uitkomen, dat hij als boekhouder der spaarbank kwam, maar den schijn aannam makelaar in effecten te zgn. Verder bleek, dat zijne boeken niet in orde waren, dat het grootboek sinds jaren niet bijgehouden was en zijne aaateekeningen niet overeenkwamen met de rekening-courant van den kassier, zoomede dat hij, bij een in 1894 gehouden onderzoek, een aan zienlijk bedrag te kort in kas had. Het O. M., zich gedeeltelijk vereenigende met bet vonnis der Bredascbe rechtbank, is van meaning dat dit vonnis voor een ander deel behoort ver nietigd te worden, en eischt veroordeeling van bekl. wegens verduistering van gelden tot twee jaar ge vangenisstraf metdiensonmiddellijkegevangenneming. Aan dezen laatsten eisch voldeed het Hof niet De uitspraak in deze zaak is bepaald op Donderdag 7 Februari. Vrijdag zijn door de Rechtbank te Middelburg veroordeeld: W. B., 12 j., en L. J. V., 10 j., beiden te Goes, de le gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal (uit de offerbussen in de R.-K. kerk te Goes), de le tot 1 jaar gevangenisstraf, de 2e tot eene van 7 dagen; W. B., 12 j., te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens dieren mishandeling (het verwonden van het paard van jhr. de Jonge), tot 14 dagen gevangenisstraf. In zake J. K., 38 j., te Krabbendijke, den 7 December 1894 ter zake van: bet opzettelijk belemmeren van eene handeling door een ambtenaar met eenig toezicht belast, ondernomen ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, is in verzet bedoeld vonnis bekrachtigd en de straf gehandhaafd. In zake J. E. W., 40 j., te Vlake, beklaagd van het doen eener valscbe aanklacht, is het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard. De drie personen, die bij het opstootje te Bergen-op-Zoom een schildwacht aanrandden en gevankelijk naar Breda werden gebracht, zijn op vrije voeten gesteld. De rechtbank te Utrecht deed Vrijdag uit spraak in de strafzaak van Rootjes, secretaris, en Takken, ODtvaDger der gemeente De Bilt en ver oordeelde Takken tot 4 jaren en Rootjes tot 2 jaren gevangenisstraf. Eenige weken geleden werd te Rotterdam eeu kassiersknecht, die een belangrijk bedrag bij zich had, door een drietal individuen peper in het gelaat geworpen, waarna zjj poogden hem het geld afhan dig te maken. In weerwil van zgn pijn wist de aangevallene het hem toevertrouwde te behouden. Het O. M. bjj de Rotterdamsche Rechtbank vor derde veroordeeling van den eersten beklaagde tot tien jaar, van do beide anderen ieder tot acht jaar gevangenisstraf. Van T., een der beide gedetineerden in zake den moord op Van Laanen te Nijmegen, isopvrjje voeten gesteld. De eenige, op wien de justitie thans vermoeden beeft, i6 van B. kEBIÜIEI) WS. De thans 80-jarige ds. C. S. Adam a van Scheltema begon zgn predikantsambt te Borsele en vervolgens te Coljjnspl&atvandaar vertrok hij naar Hoorn en werd in 1849 predikant te Amsterdam, waar hij in 1881 zgn emeritaat verkreeg. Beroepen naar de Herv. gem. te West-Kapelle, ds. H. J. H&rtgerinck te Monnikendam. SI. Maarlcns<l(|k, 27 Jan. Heden in de morgen-godsdienstoefening had de bevestiging plaats van ds. H. Snel. Z.Eerw. werd in zgn ambt aan deze gemeente verbonden door ds. Kromsigt, ven Scherpenisse, die tot tekst gekozen had Rom. 10 vers 17. Des namiddags aanvaardde de nieuwe loeraar zijne betrekking, naar aanleiding van Jesaja 51 vers 16. Een talrijke schare was opgekomen. Op 65-jarigen leeftjjd ontsliep j.l. Woensdag te Warmenhuizen de zeereerw. beer J. J. Frentrop. Eerst kapelaan te Middelburg, daarna pastoor te Oud-Vosmeer en Overschie, was de overledene ge durende bijna 19 jaren belast met de herderlijke zorg der parochie van de H. Ursula te Warmenhuizen. OMBER II IJ 3. In de vacature voor onderwijzeres te Wilhelmina- dorp, ontstaan door het vertrek van mej. Born naar Goes, is voorzien door de benoeming van mej. F. L. Bourdrez, thans volontair te Middelburg. vr i;. Plaatsgebrek noopt ons de ingezonden stukken uit Renesse en uit St. Maartensdijk tot een volgend nommer uit te stellen. 347ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse, van 25 Januari 1895. Prys van f ÏOO, No. 1479. Pryien van f 'Ï'O. 1367 1466 8625 12555 NIETEN. 1423 1453 1470 4481 1497 8647 8919 DIENST Zierikzee.'Rotterdan en TU8SCHENGELEGEN PLAATSEN. Jan.-Fcbr. Amsterd. I||d. Van ZIERIKZEEI Van ROTTERDAM Diftsd. 29 's mrg. 7,30 u.jWoensd. 30 '6mrg. 9,45 u. Dond. 81 8,Vrijdag 1 10,— Zondag 3 8,(Maand. 4 10,80» Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig s lste Klasse 1,25. 2,-. 2de Klasse - -,50. ,75. De Directeur, A. VAU KASTRL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1