ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 Januari 1895. Tweede Blad. Herijk der maten en gewichten in 1895. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6568. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter uwdt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zeru/en aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zioukzee, Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 4en dezer maand (Provinciaal blad no 6); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in deze gemeente in 1895 geene verplichting tot herijk bestaat dat echter de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat het laatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Zikrikzee, den 15 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Amsterdam, 23 Jan. De publieke verkoop van den inboedel van Reens had hedenvoormiddag alhier plaats op de binnenplaats van het voor malige Huis van Bewaring aan den Heiligenweg. Hij liep zonder stoornis af. Reeds te negen uur was een menigte volks voor de poort aanwezig, tegen 10 uur werd onder bewaking van de politie het publiek 6 aan 6 binnengelaten, tot de binnen plaats zoo goed als gevuld was; daarna werd de Heiligenweg door de politie afgezet. Onder het publiek had daarbij een kleine schermutseling plaats, waarbij een zoon van notaris Wertheim aangevallen werd. Hij verweerde zich met een wandelstok en een hem ontzettende inspecteur van politie werd in de hand gebeten. Op de binnen plaats was een balustrade aangebracht, waarachter de deurwaarder en enkele personen, onder wie later koopers bleken te zijn, aanwezig waren. De oorspronkelijke schuld was 78, de onkosten bedroegen 80, te zamen f 158. Minder dan 25 cents mocht niet geboden worden. Bij ieder stuk bood Reens of anderen dan ook 25 cents, waarop de koopors achter de balustrade twee A drie gulden boden, soms bespottelijk hoog, waardoor de geheele verkooping een zonderlingen indruk maakte. Zoo werd een goedkoop tafeltje, door de lieden achter de balustrade voor f 10 gekocht, een goedkoop I istje voor f 12 en een emmer, geen 50 cent >iard, voor één gulden. Reens bood dus slechts •zooveel als de stukken hem feitelijk waard waren, en werd weder eigenaar van een goed deel van den inboedel. De totaal-opbrengst was 129. Na afloop werden de door Reens teruggekochte stukken weder onder bewaking van een sterke politie- afdeeling in den verhuiswagen geladen en in draf naar Reens' huis in de Nieuwstraat gebracht, gevolgd door de menigte. Na afloop hadden de anti- belastingmannen een openbare vergadering in >Con- stantia'" Utrecht, 23 Jan. In de Ondegracht bij de Jacobsbrug alhier werd gisterenmorgen het lijk gevischt van den heer v. L.lid der firma v. L. alhier. Na den dood zijns broeders, die een paar jaren geleden eveneens door verdrinking bet leven verloor, was de beer v. L. niet meer degene van voorheen, terwijl hij vooral in den laatsten tjjd meermalen blijken gaf van aan zwaarmoedigheid te lijdenen zeer zenuwachtig te zijn. Het ver moeden bestaat dan ook, dat de heer v. L.die als zeer humaan bekend stoDd en in wieD, behalve zijn gezin, tal van arme geloofsgenooten veel zullen verliezen, in een aanval van zwaarmoedigheid een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Gouda, 23 Jan. Zn de gisterenmiddag alhier gehouden gemeenteraadszitting deelde de Voorzitter, de heer Noothoven van Goor, mede, dat bij testamen taire beschikking door wijlen den Burgemeester Mr. Van Bergen IJzeudoorn, aan de gemeente is gelegateerd 1°. onder last van levenslang vruchtgebruik voor mevrouw de weduwe, de groote tuin, achter het huis van wijlen den Burgemeester, benoyens de moestuin inet bijbehoorende gebouwtjes; 2°. de graven der overleden familie en 3°. f 40,000 voor een wandelplaats, niet verre buiten de gemeente en van twee kanten te bereiken, met vrijlating echter aan den gemeenteraad, deze som voor een ander werk beschikbaar te stellen. De opcenten en boedelkosten, op een en ander komende, komen niet ten laste van de gemeente, maar moeten betaald worden uit de nalatenschap. 's Graveilba^e, 24 Jan. Tweede Kamer). Heden werd voortgezet de behandeling der voor stellen tot voorziening in het bestuur der gemeenten Opsterland en Weststellingwerf. Verschillende Sprekers voerden het woord. De heer Houwing bestreed de dringende noodzakelijk heid voor het ingrijpen in 't bestuur dier gemeenten. De heer Beelaerts meende dat de huishouding dier gemeenten grovelijk is verwaarloosd en achtte staats- tusschenkomst noodzakelijk. Ook de heeren Bastert, Rutgers en Rooyaards verklaarden zich voor de ontwerpen, als zijnde noodzakelijk. In de avondzitting, die tot half 12 uur duurde, werd het woord gevraagd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, die aantoonde dat deze voor drachten niet ongrondwettig zijnnoch bij Gedeputeerde Staten noch bij den Raad van State zijn ze bestreden. Wat de oorzaak is van de nood zakelijkheid doet thans geen nut, ze bestaat. De Minister acht het bewezen dat de noodzakelijkheid aan hulp bestaat. Morgenochtend 11 ure voortzetting. 'Zietelegr Dat Madame Sans Géne de groote aantrekkelijk heid van het schouwburgpubliek blijft, daarvan kon men zich Donderdagochtend te 's Hage weder overtuigen. Honderden hadden zich in queue voor den schouwburg opeengehoopt en trotseerden alle Weer om plaatsen te bespreken voor de aangekondigde voorstelling op 30 dezer. Te twaalf uren in den toen afgeloopen nacht posteerde zich reeds de eerste liefhebber met een boterham onder den arm en een pijpje in den mond. Te vijf uren waren er drie en te acht uren was er reeds een tamelijke queue, die te tien uren reeds ■zóó was aangegroeid, dat de politie moest worden gerequireerd om de orde in de vestibule te handhaven. ISergei» op 'Mioom, 25 Jan. Alhier zijn in de laatste dagen eenige ongeregeldheden voor gekomen tusschen burgers en militairen. Gisteren avond werd o. a. de schildwacht, geplaatst voor de kazerne Markiezenhof, aangerand door een drietal jongelieden. Een daarvan, zekere S., werd onmiddellijk gearresteerd en aan de politie overgegeven, terwijl de beide anderen nog denzelfden avond zijn in hechtenis genomen. De drie onruststokers zijn naar de gevangenis te Breda overgebracht. Door den garnizoens-commandant is bevolen, dat tot nader order 's avonds patrouilles zullen loopen. 24 Jan. In de laatste dagen is het hier onrustig. Eiken avond verzamelt zich een volksmenigte vóór de woning van een zekeren W., een niet ter goeder naam bekend staand persoon. Men scheen voornemens hem uit zjjn huis to halen en met hem af te rekenen. Slechts door het per soonlijk optreden van den burgemeester gelakte het gisterenavond de orde te handhaven, voor de volgende avonden word hulp van de rijks-poli tie gevraagd. Terwijl de mannen de rekening met W. zouden afsluiten, hadden de vrouwen plan dit met eeuo vrouw te doengelukkig kwam tot nu toe daarvan niets. W. schijnt heden vertrokken te zjjn, zoodat de rustige rust wel spoedig zal terugkeeren. lliervlict. Hier zal een vereeniging tot stand komen ter geldelijke pitkeering bjj het verlies van varkens. De arbeiders vooral zjjn met die vereeniging zeer gebaat. lJxcndyke. In het Franschmansputje ~- indertijd verdronk daarin een Franschman nabjj hot gehucht Oudeland, halfweg Schoondijke, werd Dinsdag levenloos Prudentia Dupont opgehaald. Enkele bijkomende verschijnselen doen aan moord denken, 's Woensdags arriveerde de justitie uit Middelburg. P. D., een ongehuwde vrouw van pl. m. 40 jaren, was bij hare buren op bezoek geweest, en in den avond thuis gekeerd. Toen schijnt ze aangevallen, gedood en in de ptft geworpen te zijn. Haar manteline lag nabjj de put. Verkeering had ze nimmer gehad; niet aan liefdespel, maar wel aan roofzucht geeft deze treurige geschiedenis te denken. .lli<l<lell)(irg, 23 Jan. In eene vergadering der liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht" alhier, werd gisteren eene bespreking gevoerd over de jongste nota der Liberale Unie. De secretaris dor vereeniging, Mr. E. Fokker, leidde de verschillende vraagstukken in en lichtte die nader toe. Zoo zeide hjj o. a., dat door do Libe rale Unie niet bedoeld was een achteruitstelling van het vraagstuk van kiesrecht; alleen werd beoogd een richting aan te geven waarin in do naaste toe komst volgens het beginsel der liberale party dient te worden gestnnrd. Bjj nadere ontleding van de verschillende vraagpunten waren -deze terug te brengen tot zekere groepen, waarvan de verwezen lijking en totstandkoming, als gewenscht en noodig, nader werden toegelicht. Na eenige gedachtenwisseling werd zonder hoofde lijke 8tomming aangenomen de volgende, door den heer Fokker voorgestelde motie: De kiesvereeniging Eendracht maakt Macht", zich vereenigende met de meening van het bestuur, dat do tijd gekomen is om een hervormingsprogram samen te stellen; van oordeel, dat de bij de circu laire van 2 Jan. '95 gevoegde vraagpunten de juiste richting aangeven in welke in de naaste toekomst na totstandkoming der met ongeduld verbeide kiesrechthervorming behoort te worden gestuurd, besluit van dit haar gevoelen aan bet bestuur der Liberale Unie mededeeling te doen. lerscke, 24 Jan. Gisteren dacht men algemeen dat er weer een hoogen vloed zou komen. Het water, opgezweept door den noordwestenwind was gisterenmiddag vrij hoog, doch gelukkig bedaarde de wind tegen den avond, zoodat men al spoedig zag, dat men voor geen overstrooming der oester putten te vreezen had. Toch waren de belang hebbenden den halven nacht op de been; men was de schade nog niet vergeten, die in den nacht van 22 op 23 December veroorzaakt werd. Wissen kerke, 22 Jan. Zoo vol als het heden bij don heer G. J. de Smit was, ziet men ook niet alle dag. De burgers waren n.l. opgeroepen om te beraadslagen of men al dan niet feest zou vieren bij de installatie van den nieuwbenoemden Burgemeester, den heer D. J. Helderman. Personen van iederen stand stonden opgepakt als haringen tegen elkaar, en 'tis daarom niet te ver wonderen, dat de heer Witte Hage, die de vergadering had opgeroepen, verlegen was met zijn te over vloedig suceès. Nadat de vergadering door hem geopend was, stelde hij de vraagwat te doen, feestvieren of niet, waarop met daverend applaus besloten wordt feest te vieren. Het was echter een onmogelijkheid om met zoo'n massa van volk een definitief bestuur te kiezen. Door Hage werd daarom eerst voorgesteld om te vragen wie genegen zou zijn lid te worden van de commissie, waarop dadelijk ongeveer 50 personen, die zich verbonden voor een inleg van 25 cent per persoon, zich aansloten. Door die personen werd alsnu een voorloopig bestuur benoemd, bestaande uit de heeren C. N. v. d. Heijde, Jac. v. d. Berge, A. v. Dam me en Witte Hage. Zaterdag a.s. wordt overgegaan tot het benoemen van een definitief bestuur. Camperland zou zich, evenals Geersdijk, wel aan sluiten bij de feestcommissie van Wisseukerke, doch zullen hun eigenlijk feest wel vieren in eigen kring. 23 Jan'. Bij den hoogen watervloed van heden is in de sluis tusschen den »Sophia-" en »Thoorn- polder", die bij de doorbraak van den »Sophia-" was afgesloten, een zager ontstaan, waardoor het noodig was om met man en macht dadelijk het gevaarljjke punt in orde te brengen. Stavenisse. Donderdagavond 11. gaf de vereeniging >Streven naar Beter" van St. Maartens dijk, alhier ten huize van den heer A. van Dalen, eene bijzonder goed geslaagde tooneeluitvoering met dames. Ten tooueele werden gebracht het tooneel- spel in 3 bedrijven: EmmaBerthold, en het klucht spel: De Huwelijksadvertentie. Namen te noemen zoude hier niet gepast zijnalleen kan men gerust melden, dat er verscheidene zeer goede krachten by waren. Namens het talrjjk aanwezige en dankbare j publiek werd den leden van voornoemde vereeniging j een woord van welverdienden dank toegesproken. Ilrtliilig&C, 24 Jan. In de Dinsdag ge- houden vergadering van de visscherij-vereeniging i werd door den secretaris verslag uitgebracht over het verhandelde in 1894. Tevens werd door den penningmeester rekening gedaan van zijn gehouden beheer, waarna hem décharge werd verleend. Ingekomen was een bericht van den ingenienr J. F. Stoel, met betrekking tot de haalijzers in het kanaal van Zuid-Beveland. Medegedeeld werd dat 14 niouwe leden waren toegetreden, zoodat de vereeniging nu 86 leden en 3 donateurs tolt. Met algemeene stemmen werd tot eere-voorzitter benoemd, de heer Mr. A. J. F. Fokker, advocaat te Zïerikzee. Verder werd de openstelling der banken ge durende de maanden Maart en April besproken. Besloten werd zich tot de zustervereeniging te Filippine te wenden om samenwerking te verzoeken, ten einde aan Zijn Ex. den Minister van Financiën te verzoeken de banken op dien tyd open te stellen. Hö£ lid P. Duivendijk, scheepstimmerman alhier, verzocht der vergadering haren steun in zijn ver zoek aan het Djjksbestnur alhier, om vier palen te mogen plaatsen voor zjjne scheepstimmerloods, aan den binnenkant van den dijk, om zjjne nieuw ge bouwde schepen te water te kunnen laten brengen. Daartoe werd besloten. Verder werd do wenscheljjkbeid besproken om de mossels te vorkoopen bij het gewicht, daar de tonnen zoo groot zjjn. Besloten werd deze zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. Het vaartuig, dat gisteren voor den wal ge zonken is, was »de Carl Schroers", kapitein Carl van Marwijk, thuis behoorende to Duisburg. Hot vaartuig was geladen met steenkolen en voer van Pruisen naar Bolgiö. Het was bemand met zes personen en door hot stormweer lek gesprongen. Naar men verneemt is de schade door assurantie gedekt. j Jfllerlky.ee, 24 Jau. Uit de 88 sollicitanten naar de vereeoigde betrekkingen van stads-muziek- directeur, carillonbespeler, directeur van het muziek gezelschap Kunst en Eer" en organist aan de Nieuwe Kerk, zjjn vier heeren uitgenoodigd, die achtereenvolgens proeven van hunne bekwoamhoid hebben afgelegd. Hot zjjn de heeren: Van der Grient uit Londen, De Vogel uit Schiedam, Klimmerboom uit Franeker en Richter uit Dresden. Verschillende colleges hebben hunne adviezen reeds uitgebracht en in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad verwacht men de definitieve benoeming.' Benoemd tot cipier aan de gevangenis alhier de heer A. C. Gelderblom, thans to Breda. Bjj Kon. besl. zjjn benoemd tot dijkgraaf van den polder >Schorer", J. Polderdijk en tot dijkgraaf van bet waterschap »Groot- en Klein-Baarzande", H. G. Hammacher. Men schrijft ons van Sfcrzjenbam, <Ld. 28 dezer: De Zuiddjjk heeft het van daag zwaar te verant woorden gehad; op verscheidene plaatsen stroomde het water cr over en de doorlatingen waren talrijker en sterker dan vorige dagen. Den arbeid beeft men tegen hoog water moeten staken, daar het langer voortwerken groot gevaar opleverde en bet toescheen dat de dijk elk oogenblik doorbreken zou; hij heeft het echter voor het dagtjj staande gehouden, doch men vreest voor den nacht. Vele arbeiders, die nachtwerk moesten gaan verrichten, zijn om het gevaar thuis gebleven. Veel vee wordt thans naar Scherpenisse vervoerd. Men schrjjft ons: Tegen verwachting iD, heeft de Zuiddjjk te Strijen zich Woensdagnacht staande gehouden; de om standigheid, dat de vloed Diet nooger was dan bij gewoon weder, heeft daartoe voel bijgedragen. H.H. M.M. de Koningin cn de Koningin- Regentes hebben respectievelijk f 100 en f 50 geschonken aan den landbouwer J. Schouwenburg te Strijen, als tegemoetkoming in de door hem in den nacht van 22 op 23 December j.L geleden stormschade. Ten behoeve der nagelaten betrekkingen van den visschor J. Bakker, die met zijne drie zoons bjj gelegenheid van den storm van 12 November 1894 op de Zuiderzee verongelukte, is door de commissie te Tessel, die zich belastte mot de ont vangst van liefdegiften, eene som van bjjna f 2000 ingezameld. Te Vlieland werd 120 bijeengebracht, op Tessel zelf bijna 800. Zelfs uit Engeland, Belgis en Rusland worden milde bijdragen over gemaakt, o. a. uit Petersburg ten bedrage van 100. Woensdagavond is bij den hoogen waterstand weder een deel van Rotterdam ondergeloopen. Te Kralingen had hetzelfde plaats, evenals te Dordrecht. Te Scheveningen zijn verscheiden schuiten vlot geraakt, doch is weinig schade aangericht. Onder Roermond zijn verschillende weilanden en gehuchten overstroomd. De onlangs to Kloetinge overleden mevrouw douairière De Hazebomme, heeft niet alleen de armen dier gemeente goed bedacht, wat zij trouwens ook tijdens haar leven gewoon was te doen, maar ook ieder van haar dienstdoend personeel voor elk jaar, dat hij of zij bjj baar in betrekking was, een som van 100 gld. gelegateerd, wat voor sommigen een niet onaardig bedrag uitmaakt. Zondagmorgen lag te St.rijp (Noord-Beveland) vrouw Peels, die reeds eenigen tijd ziekelijk was, dood te bed. De man werd daardoor zoozeer ge troffen, dat ook hij des middags een lijk was. Woensdagmorgen zijn beiden onder veel deel neming ter aarde besteld. Eenige slagers te Goes hebben den prjjs van varkensvleesch en spek van 85 tot 30 cts. per half kilo verlaagd, daartoe door een paar hunner collega's en enkele particulieren genoodzaakt. Naar het zich thans laat aanzien zullen de inleggers in de bekende Hillegomsche spaarkas al hunne gelden terug ontvangen. Reeds was zooals wij vroeger meldden een bedrag van ruim f 5800 beschikbaar en was het wachten nog op de aangevraagde bydragen van de Commissarissen, die vroeger op verzoek vrijwillig het een en ander controleerden, doch sedert 1882 hun ontslag hadden genomen, zoodat de penning meester sedert dien tijd de zaak alleen beheerde. Thans blijkt echter, dat de nalatenschap van wijlen den penningmeester Nieuwenbuis ruim vol doende is om alle inleggers geheel te kunnen uitbetalen. VoIgen6 do Schoolwereld komt in het blad »De Katholieke School", een schoolblad, geschreven ten behoeve der ouderwjjzers van de bijzondere scholen der Katholieken, het volgende versje voor, dat een kijk geeft op de wjjze, waarop soms over andersdenkenden geschreven wordt. Het is de aanhef van een sonnet aan wijlen dr. Nuyeus, den bekenden katholieken geschiedschrijver en luidt: Gjj hebt voor de eer van Vaderland en Moederkerk Gezwoegd den vollen dag. 't Geschied ver val- (schingswerk Van Marais' lasterkroost en Libertijnsehe ploerten Gekeerd met 't machtig 6child van Nederlands (beroerten. Woensdagochtend, terwijl het nog donker was, is een locomotief van de Westlandscbe Stoomtram, zonder machinist, uit de remise te Loosduinen bo- hoorljjk over de rails naar Den Haag geloopen en aldaar behouden aangekomen. Zonder op het traject ongelukken te hebben ver oorzaakt, is de machine bij het eindpunt aan de Ljjnbaan, toen zjj van de rails op den straatweg overging, tegen een boom geloopen, en beschadigde o. a. baar schoorsteenpijp, die in het nabijgelegen water rolde. Ooggetuigen verklaren, dat de machine te snelle vaart bad om iets te kannen doen tot wegneming van het dreigend gevaar, dat gelukkig zonder ongelukken afliep. Dat velen zich opzettelijk aan bedelarij schuldig maken om onder dak" te komen, bleek wel op de jongste zitting der arrond.-recbtbank te Rotterdam op de ljjst van veroordeelden vinden wij twee per sonen, die op den openbaren weg om een halven cent hadden gevraagd cn die ook hadden aange nomen en daarvoor veroordeeld werden tot 3 dagen hechtenis en 8 jaar opzending naar eene rijks werkinrichting! Wie onzer lezers zjjn de gelukkigen? Van de premieleeniug Stad Brussel zijn du volgende 5 prjjzen elk groot 100,000 frs. (een kleine/50,000), nog 6teo«3s niet afgehaald. Trekking 15 Sept. 1890: serie 90422 no. 7. Trek king 15 Nov. 1890: serie 10192 no 2. Trekking 15 Mei 1892 serie 31597 no. 21. Trekking 15 Sept. 1892: serie 59714 no. 16. Trekking 15 Juli 1898: serie 8168 no. 24. Sla spjjkers in de vruchtboomenVoor eenige maanden werd deze raad in tal van vakbladen ge geven, als een middel, dat de vruchten tegen den aanval der wormen behoedt. De Fruit trade Journalvan New-York, bevestigt nu, dat dit een goed middel is en voegt er bjj, dat dit moet toegeschreven worden aan de oxydatie van hot ijzer door het sap van den boom, waar door zich amoniakzout ontwikkelt, dat in al do doelen van den boom doordringt. Het blad raadt aan een half dozijn spykers in eiken boom te Blaan en die bewerking zal dan h. i. zonder twjjfel met gunstigen uitslag bekroond worden. Zekere L., opzichter bjj het college der nitwatorende sluizen in Kennemerland enz., is met 245, die hjj ter uitbetaling had ontvangen, naar Antwerpen vertrokken, een meisje als reisgenoote medenemende, terwijl hij vrouw en kinderen in Alkmaar liet zitten. L. is te Antwerpen aan gehouden. Raadszitling m 21 Januari le Wisseukerke. 't Was maar fijntjes koud hoor, dat beloof ik je wel een beetje te koud, niet om te vergaderen, doch om te wachten in mijn celletje; 'twas daarbij zoo regenachtig, dat mij, tot mijn grooten spjjt, mjjn parapluie-standerd werd weggenomen om zijn dienst als zoodanig te doen. Met loede oogeu zag ik zijn vertrek aan. Nu had ik in zijn plaats wel een gegalvaniseerde zinken emmer, doch ik ben nu eenmaal niet gegalvaniseerd- zinken-emmer-aebtig. Mijn gezicht was dus betrokken. Vóór mij in de andere kamer snorde de kachel dat 't een lust was om te zien en juist alsof men er belang bij bad dat ik met niemand zou kunnen spreken, werd meneer Maris in 't zweetkamertje gelaten, terwijl ik in mijn ijskelder moest blijven. Door de deuren eenigszins op een kier te zetten, konden we elkaar toch nog even toeknikken. Aan alles komt een end, ook aan 't wachten op dc opening eener raadszitting, en weldra sta ik achter mijn balie, terwijl de secretaris om meneer Maris gaat, die daarna den eed aflegt, zijn felicitatie ontvangt en zijn dank in een korte toespraak betuigt. Vervolgens gaan we bidden en toen dat gedaan was, moest ik bekennen bij me zelf, dat wo nog nooit zoo'n vergadering gehad hadden. Kun je begrijpen, we waren met z'n twaalven, te weten: drie burgemeesters (een fungeerende, een gewezen en een benoemde), voorts: 7 oude leden, een nieuw lid en één publiek (ik), 'k Zou haast vergeten te zeggen dat vóór de opening de heer Helderman door den 'Voorzitter met zijne benoeming tot burgemeester werd goluk gewenscht. Na voorlezing der notulen, die worden goed gekeurd, wordt door Burgeru. en Wetb. verzocht af- en overschrijving te mogen doen tot een bedrag van f 37,75 van den post voor (onvoorziene uitgaven, begrooting '94, aJs zijnde meer uitgegeven voor advertentiekosten (oproeping onderwijzers) dan op de begrooting daarvoor was uitgetrokken. Bovenstaande werd toegestaan. Hierop wordt de vergadering geschorst. Bij heropening komt aau de orde de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Camperland; op de voordracht staan: no. 1 de heer N. Nieuwdorp van Ridderkerk, no. 2 de heer J. M. Hofman van Rotterdam, no. 3 de heer D. A. van Houten van Westkapelle, no. 4 de heer A. Heule van Dreischor. Laatstgenoemde werd gekozen met algemeene stommen; dus als er niets in den weg komt heeft Camperland met 1 Februari een nieuwe onderwijzer. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aon de openbare lagere school te Wissenkerke, ter vervulling der vacature die reeds vóór 17 Januari bestond. Uit de één sollicitanten wordt met algemeene stemmen benoemd, de heer J. J. Verbuist van Ierseke. Bij omvraag verkrijgt de heer Q. J. M. Janssen bet woord, die gewag maakt van de gevaarlijke diepe kuilen die door het leggen van grindhoopen zijn ontstaan en waardoor de heer Gaauderse onlangs met zijn wagentje kantelde en in de sloot terecht kwam. Spreker zou die kuilen gedempt willen zien en daarvoor in de plaats willen veel langere, zoodat dit gevaar voor goed zou zijn geweken. De Voorzitter stemt toe dat die kuilen steil en gevaarlyk zijnhij twijfelt niet of bij aankomst der grint van 't voorjaar zal gevolg gegeven worden aan de op merking-van den heer Janssen. Nog wordt het woord gegeven aan den heer A. van Damme, welke ik moeilijk kon verstaan, zoodat ik my moest inspannen om uit enkele woorden op te maken, dat ZEd. vroeg, hoe het nu moet nmet het onderwijs tot 1 Mei, daar dan eerst eer Verhulst in functie treedt. Spreker wordt geantwoord, dat door den heer Swenne voor een zoo goed mogelijke regeling is zorg gedragen. Daarna kon ik rnyn boekje sluiten en na mijn kameraden gegroet te hebben, ging ik heen en was een kwartier nadien mijn corpus weer op zijn gewone warmtegraad. W1TTE HAGE. AanbestedingenVerkoopingen enz. StaveniSSC. Door het bestuur der Dorps- vereeniging alhier is publiek aanbesteed het leveren van: 29,500 K.G. Superph. 14 ad/2,69; 31,500 K.G. opgei. Peru Guano ad f 8,79beide partgen aan gebr. Verstraal» alhier; 9000 K.G. Cbili-sal- peter ad f 10,27, aan Adr. Pol vliet, Walsoorden; alles per 100 K.G. L A A II II O 1' W. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Februari e.k. te vervullen is de betrekking van assistent aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaarwedde f 1300. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 31 Januari e.k, schriftelijk aan te melden bij den directeur van het rjjkslandbouwproefstation voornoemd. REt H T fl A 14 E Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Donderdag de beide wagenmakers uit Hontenisse, wegens mein eed in de zaak van twee personen, eveneens wegens meineed vervolgd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. De rechtbank te Middelburg had hen vrij gesproken. In zake den moord te Bussum moet Koel man eeDige bekentenissen hebben gedaan; Henrietta Momber blijft steeds hardnekkig ontkennen. De openbare behandeling voor de rechtbank te Amsterdam zal waarschijnlijk einde Februari of begin Maart plaats hebben. 14 E 11 14 "Vil II ws. Amsterdam. 25 Jan. Ds. C. S. Adama van Schelfcema, de bekende schrijver en dichter, viert heden zijn 80sten geboortedag. Tal van nuttige instellingen beeft de begaafde man opgericht of helpen steunen. Zijn naam moge nog lang onder de levenden voorkomen O A K It W IJ Iersek.C, 24 Jan. De eenige sollicitant voor de betrekking van onderwijzeres aan school no. I alhier is mej. A. M. Contant te Warnsveld. De openbare school te Bruinisse werd op 15 Jan. 1.1. bezocht door 209 jongens en 155 meisjes, totaal 864 leerlingen. De Christelijke school door 52 jongens en 38 meisjes, totaal 90 leerlingen. Van het herhalingsonderwijs aan de openbare school gegeven, werd door 49 leerlingen gebrnik gemaakt, terwijl door 14 leerlingen het onderwjjs in de Fransche (aal en door 12 dat in de Engelsche taal werd gevolgd. Gemiddeld bedroeg het schoolverzuim 24 pereent. i\gi:/oiiPEii sirukkuv Saimenspraike tusschen Jilles Kruke en Stoffel Bieze. 1,11. Jilles. Nieuwejair zal 'k je mar nie meer wense buurt, want dan zou je wel dienke dat 'k bedelair was, die om d'r wille van 'n penninkje kwam. Stoffel. Dc wensen die veroord wiere, beoore tot de prize oudeid buurt, in dat komt omdat er zoaveei slechte worre uutesprokc, in van 'n bedurve geest getuuge. Jilles. Dat is best mogelijk, want mannen die voor vroom deur wille gai in allerleije godsdienstige vertooningen maike bedriege et meeste. Stoffel. Oe kuye zoa praite Jilles, as er geen onge lukken mee gepaird gai, dan is dat zoa niet. Jilles. Lest was ik op Schairendieke in zag zonveel volk nair dat kerkje loape, ik vroeg an Lerenbais, die dair juust an kwam, wat er te doen was? O zeit ie, dair mot 'n Evangelist preeke, ik nam de tied d'r of om is even te gai luusteren. Toe 'k de schaire overzien oa die dair mit lange gezichten neerzaile, in oirde wat die goeije man ver kondigde, kon ik geen vrede vinde voor aol wat ik oirde ift zag. Ik kwam tot de overtuuginge, dat et eele kerkje vol metischen, aolemaile beoorden, tot de teringliejers in stoffe- liken zin. voor de rest mocht ik niet oirdeele, want dat is onbekend. Stoffel. 7-ou jie dan dienke dat die menschcn et goeye nie voor Jilles. Zeker zullen ze et goeije voor De boapman leende wel geld bie z'n domenie. in toe de man om z'n geld vroeg, kreeg ie ten antwoord dat ie et nie kon geve, want dat n et geld an de errebeyers uutbetaild ao, op den bid- in dankdag, die jairliks ouwe wordt, omdat de mensen dairdeur nie zonder daggeld zouwe wpze. Kiek, dair eije et goeye van de zaik, de rest van 't geld oudt ie voor de volgende biddaigen. Stoffel. Wat eijt die man veel goeds om zoa voor x'm medemensen te zurgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3