ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 Januari 1895. Lijst van Inkwartiering. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6567. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Beddingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiukzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de lyst der in woners dezer gemeente, die voor het verleenen van Inkwar tiering en onderhoud in aanmerking komen, naar aanleiding van art. 17 der wet van den 44 September 4866 (Staatsblad no. 138), door hen is herzien en vastgesteld onder dag- teekening van heden; dat die lijst is aangeplakt in den benedengang van het Raadhuis en van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zjerik7.ee, den 22 Januari 4895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CU. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Engeland. Ia verschillende streken van Engeland woeden sneeuwstormen en hebben er overstroomingen plaats. De kiezers van Evesham moeten voor een deel naar de stembus roeien. Het geheele kiesdistrict is over stroomd. Frankpijk. President Faure heeft niet, zooals zijn voor gangers, per rijtuig, maar per spoor de reis van Versailles naar Parijs gemaakt. De landauer, die hem in laatstgenoemde stad aan het station wachtte, was gesloten, doch Faure gaf onmiddellijk last de kap neer te laten, »daar hij zich niet wilde ver bergen". Uit de gelederen der omstanders, die dat woord gehoord hadden, ging een luid gejuich op. Zaterdag werd een deputatie uit Htlvre ontvangen, die haar voormaligen stadgenoot kwam feliciteeren met de onderscheiding, hem te beurt gevallen. Faure is een hartstochtelijk liefhebber van muziek. Zijn vrouw en zijn beide dochters moeten zeer goede pianisten zijn. Hoe het met de particuliere zaken gaan zal, is nog niet bepaald. De werklieden vreezen, dat hij niet langer lid der firma zal kunnen blijven en dat zij zulks zouden betreuren, is te begrijpen, wanneer meneweet, hoe vriendschappelijk hg met zijn werk lieden omsprong. Kwam hij onverwachts aan, zooals dat herhaaldelijk gebeurde, dan gaf hij hun de hand en had voor ieder een vriendelijk woord over. Parifs, 21 Jan. Na nog verschillend© stappen gedaan te hebben, is Bourgeois naar den President der Republiek gegaan om mede te deelen dat hjj van de opdracht tot Kabinetsvorming afzag. 22 Jan. Bourgeois heeft op aandringen van iuire op nieuw op zich genomeu om pogingen te doen tot het vormen van een nieuw Kabinet. Donderdagavond is de gedegradeerde kapitein Dreyfus uit Parijs naar het eiland Ré vervoerd, waar hij het oogenblik moet afwachten tot zjjn deportatie. Te La Rochelle, waar bij naar het eiland werd ingescheept, wist het gepeupel, ondanks de voorzorgen der politie, in het station te dringen, waar ten slotte eenige personen op Dreyfns afgingen en hem met stokken en vuisten sloegen. De politie agenten en de gendarmen konden hem niet be schermen tegen de woede van het publiek, dat schreeuwde: »Te water! Dood aan den verrader!" Met veel moeite kon de omnibus, waarin Dreyfus met zijn bewakers had plaats genomen, door de menigte komen tot de haven, waar hij werd in gescheept. België. Een dynamiet-aanslag is te Jatnet, Charleroi, gepleegd. Toen Zondagavond een aantal bezoekers vereenigd waren In het café-restaurant van de weduwe Frischman aldaar, hoorde men plotseling tegen twaalf uur een hevigen knal. Een der vensters ^erd vernield en de stukken glas vielen onder de gasten. Er ontstond een hevige paniek; ieder zocht een goed heenkomen door deuren en vensters en in minder dan geen tijd was het lokaal leeg. Het bleek dat een dynamiet-patroon of een bom met kruit gevuld, dit was nog niet vastgesteld, onder een der vensters was gelegd en daar ontplofte. Het parket van Charleroi stelt een onderzoek in. De materieele schade is gering. Nederland. Harclcrwflk, 21 Jan. De werving voor het Kol. Werfdepot beeft in het afgeloopen jaar goede resultaten opgeleverd. Slechts 1700 man werd gevraagd, doch door de benoodigde aan vulling voor het Ned.-Ind. leger werd dit opgevoerd tot 3315, die naar O.-Indiü vertrokken. Van deze behoorden 2748 tot de infanterie, 410 tot de artillerie, 93 tot de cavalerie en 61 tot de genie. Onder deze behoorden 880 militieplichtingen, die tot een tweejarige detacheering bij het Indische leger overgingen. In het jaar 1894 is van het betaalde handgeld het aanzienlijk bedrag van f 61,830, alléén door tasschenkomst van het Kol. Werfdepot verzonden aan familieleden en betrekkingen van de voor Tndië bestemde militairen. Maastricht, 22 Jan. Het is thans zeker dat H.H. M.M. de Koninginnen tusschen 20—24 of 27—31 Mei deze stad zullen bezoeken. Voor dat doel worden in de woning van den Commissaris der Koningin reeds kamers gereed gemaakt, zoomede voor het gevolg, dat zal bestaan uit 4 dames en 9 heereu. Aan H.H. M.M. zal een geschenk in zilver worden aangeboden. Gedurende het verblijf der Koninginnen zal eene cautate worden uitgevoerd in het voormalig stads- magazijn, waaraan 500 heeren en 100 dames zullen deelnemen. 's Gravenhagc. 22 Jan. Tweede Kamer). De Kamer hervatte heden haar werkzaamheden. Dr. A. Kuyper verscheen na zjjn langdurige ziekte ter vergadering, welke mededeeling ontving van de ingekomen stukken, o.a. van een kennisgeving van het overlijden van Mr. Wintgens, oud-lid der Kamer, welke brief met een schrijven van rouwbeklag is beantwoord. De wetsontwerpen betreffende Opster- land en Weststellingwerf zijn morgen te elf uur aan de orde gesteld. In den opgang naar de publieke tribune van de Tweede Kamer is de volgende kennisgeving aan geplakt Bezoekers der publieke tribune worden verzocht alvorens de trap te beklimmen, wandelstokken, parapluies en pakjes af te geven en zich boven aan de trap te ontdoen van hunne overjassen". Een schildwacht met getrokken sabel staat aan den voet van do naar boven leidende trap om te waken dat aan het eerste deel van dit verzoek gevolg wordt gegeven. Het voorportaal by de tribune is tot kleedkamer ingericht met kapstokken en wordt ook door een vulkachel verwarmd. Alhier is opgericht een fonds tot ondersteuning van behoeftigen vau beogen ouderdom, die niet in gestichten van liefdadigheid kunnen worden op genomen en aan wie tot dusver onvoldoende of ondoelmatige hulp vanwege kerkelijke, burgerlijke of particuliere instellingen vau armverzorging werd verstrekt. Wijl de Koningin-Regentes de eerste bijdrage Bchonk voor het oprichten van dit fonds en aan het voorloopig comité ook later blijk gaf van Hare belangstelling in deze zaak, werd op voorstel van het voorloopig comité besloten aan de vereeniging den naam te geven van »Keningin Emma-fonds". De leeftijd voor het ondersteunen van behoeftigen werd, behoudens uitzonderingen, op 80 jaren gestold. Het bestuur der vereeniging zal zich door een dames-comité in zijn taak kunnen doen bijstaan. Uit het water van den tweeden vijver in het Haagsche Bosch zijn opgehaald de lijken van een vrouw en van een zes-jarig knaapje, dat zjj om klemd hield. Bij onderzoek is gebleken, dat het een moeder met haar kind was. Verschillende omstandig heden wijzen er op, dat de jonge vrouw zich met haar zoontje verdronken heeft en dat de drenkelingen nog niet lang in het water hadden gelegen. Men vond aan den waterkant het boterhammentrommeltje, dat bet jongetje mede naar school genomen bad, waaruit wordt afgeleid het vermoeden, dat het ventje door zijn moeder vooraf nit de school is De vrouw had de echteljjke woning verlaten wegens huiselijke oneenigheid. In het Bosch heeft zich Maandagmiddag iemand doodgeschoten. Het lijk werd naar hot Ziekenhuis overgebracht. Botterdam, 21 Jan. Do werklieden op de meubelfabriek der firma Allan Co. (afdecling stoelenmakerij) hebben bet geluk gehad op lot in de Staatsloterij de 50,000 te trekken. Een der deelnemers is vóór 8 dagen overleden, zoodat zijn aandeel, f 565, aan zijn weduwe zal worden uit betaald. Bij Kon. besluit is, met ingang van den dag, waarop in uitvoering van de wet van 6 Dec. 1894, de vereeniging der gemeenten Rotterdam, Kralingen en Charlois zal tot stond komen, eervol ontslag verleend aan F. B. 's Jacob, als burgemeester dor gemeento Rotterdamaan G. H. Lambert, als burgemeester der gemeente Kraiingen, en aan inr. J. D. A. van Biommenstein, als burgemeester der gemeente Charlois, en tot burgemeester der nieuwe gemeente Rotterdam benoemd, F. B. 's Jacob voornoemd. Een aardige bezoldiging is zeker wel die het thans vacante kantoor van ontvang der invoer rechten en accynzen te Rotterdam geeft, nl. een vast tractement van f 6000 en eene toelage van de gemeente van f 4500 voor het ontvangen der havengelden. Tcriicuzen, 22 Jan. De hier ter stede bestaande Hand werklieden-Vereeniging heeft besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met het ver zoek voor het vervolg bij het uitvoeren van gemeente-werken een minimum-werkloon te bepalen. Tevens werd besloten tot bet plaatsen van een eigen Verenigingsgebouw en zal men trachten hiervoor een kapitaal op to nemen. Dit gebouw zal verrijzen iu de Vissor-Donzestraat. De 2e luit.-magazijnmeester F. D. De Witte, toegevoegd aan den komm. der vesting-artillerie, wordt 1 April a.s. te Tenieuzen geplaatst en belast met het bebeer over bet artillerie-magazjjn aldaar. Vlissill£Cll, 21 Jan. Reeds herbaalde maleu werd gewezen op de slechte verlichting in den omtrek van de sluizen. Niet alleen dat dit veel gevaar oplevert voor hen, die 's avonds verplicht zijn deze sluizen te passeeren, doch vooral voor een vreemdeling is bet een kunststuk de stad binnen te komen, wegens bet gevaar van in het water te vallen. Dezer dagen is de heer V. W., die van zijn kantoor kwam, tusschen de schutsluis gevallen en slechts met groote moeite gered geworden. Het is te hopen, dat aan het vroeger gedaan verzoek, om de sluizen des avonds electrisch te verlichten, gevolg moge gegeven worden. Zooals men weet worden te Glasgow aan de fabriek van John Elder Co. voor de Maatschappij Zeeland" 3 stalen radersteamers naar éénzelfde type vervaardigd. Deze schepen zullen een twintig- mijlsvaart moeten verkrijgen, waardoor de nachtreis tusschen Vlisringen en Queensboro tot ongeveer zes uren zal worden teruggebracht. Indien men nu een gemiddelden vaartijd der tegenwoordige nachtbooteu op 8 uren schat dan begrijpt men wat het buteekeut dat nu de reis van haven tot haven in 2 uren minder zal worden afgelegd. Met den vaartijd der tegenwoordige dagbooten zal het verschil ruim 1 uur bedragen. Kan men met de laatste de reis tusschen Londen en Rotterdam in weinig meer dau 10 uur doen, met de nieuwe steamers zou dit dan in 9 uur te doen zijn. Zoo gaat het al vlugger en vlugger! Moge voor de Maatschappij »Zeeland" deze vermeerderde snelheid een middel wezen om de felle concurrentie het hoofd te kunnen blijven bieden. Men schrijft ons uit Ylissingen: De beer dr. Kuypers, chef van het militair hospitaal alhier, heeft van den heer Cambier, commandant van Hr. Ms. pantserschip Stier", een gift ontvangen, ten einde die te verdeelen onder het oppassers-personeel van dit hospitaal, als blijk van waardeering voor de liefderijke verzorging van de gewonde stokers en matrozen, tijdens de bekende gasontploffing aan boord van genoemd schip, dat gedurende het bezoek der Koninginnen in Augustus op de reede alhier geankerd lag. ■Aralillend (|kc. Bij een zeer ernstig geval van diphterie, door den alhier gevestigden arts, j den heer G. F. W. Geill, met het veelbesproken serum behandeld, heeft dozo geneeswijze ten volle j beantwoord aan den hoogen roep, die bijna allerwege van haar uitgaat. 17 uur na de inspuiting van het I bloed vocht was alle gevaar geweken van het patientje, dat anders hoogst waarschijnlijk de immer gevaarlijke I operatie der tracheotomie of luchtpijpdoorsnijding had moeten ondergaan. j Zierikzce, 23 Jan. De Maandag 11. gehouden vergadering van ons Departement van Nijverheid j was gewijd aan de behandeling van het belangryk rapport, door de Commissie van Algemeene Zaken i opgemaakt over de vraag, of eene vaststelling in bestekken van marimum-arbtid&duur en minimum-loon, zooals de Amsterdamecbegemeenteraad indertijd deed, wenscheiijk is. Dó Commissie was 't er over eens, dat in t algemeen dergelijke bepalingen aan beveling verdienen, maar ten aanzien van de wen- schelijkheid voor Zierikzee was zjj verdeeld. Eén lid der Commissie wilde geen oordeel daarover uitspreken alvorens een grondig onderzoek in alle onderdeeleu naar den feitelijken toestand te Zierikzee was ingesteldterwijl van de leden, die ook zonder zoodanig onderzoek een oordeel wilden uitspreken, de meerderheid de wenschelijkheid aannam, de minderheid haar ontkende. Nadat de Voorzitter, do heer Van der Yegt, had medegedeeld, dat ook het Bestuur over de vraag verdeeld was eu de meerderheid vau het Bestuur de wenschelijkheid voor Zierikzee ontkende, werd een langdurig en opgewekt debat gevoerd, waarin met overtuiging van beide kanten werd gestreden. Aan den oenen kant stond de heer Vermeys, voor zitter der Commissie, die de conclusie der minder heid verdedigde, wijzende op de bior ter stede bestaande goede verstandhouding tusschen patroons on werklieden, de goede behandeling die de laatsten van de eersten ondervindenen vreczcnde dat inmenging der overheid op die verstandhouding nadeelig zou werkenhjj vond steun bij de heeren Van der Werf en W. C. do Crane. Daartegenover verdedigde de heer J. A. de Bruyne de conclusiön van de meerderheid der Commissie, op grond dat ook voor Zierikzee de bepaling de heilzame vruchten zou afwerpen die zjj elders opleverden, en dat de goede patroons, die nu reeds de belangen hunner werklieden behartigendoor de bepaling zouden worden gebaat, daar zjj dan niet meer behoefden te wijken voor de concurrentie der minder goede, die hunne arbeiders exploiteerende thans voor eene lagere aannemingssom kunnen inscbrjjvcn. Aan zijne zjjde schaarden zich do hoeren mr. Van Geuns en Koole Jr., van wie de eerste vooral het vraagstuk in het algemeen behandelde en in de een stemmigheid van de Commissie daaromtrent de grooto en vreugdevolle beteekenis van het rapport zag, de katatc de schets -au dor. feitelykea toestand te Zierikzeeals zou deze do bedoelde voorschriften onnoodig maken, te rooskleurig achtte. Het deuk- bepld eindelijk om ceu onderzoek naar den alhier bestaanden toestand in te stellen, werd door den heer Snellen verdedigd. Ten slotte werd aangenomen met bijna algemeene stemmen do wenschelijkheid (om in de bestekken de bewuste bepalingen op to nomen) in liet alge meen, en aangenomen met 9 tegen 5 stemmen de niet-wetischelijkheid voor Zierikzee. Aan de Commissie bracht de Voorzitter een woord van dank voor haren zoo verdienstelijken arbeid. Benoemd tot archivaris der rijks-archieven in Zeeland, in plaats van wjjlen Mr. J. P. N. Erme- rins, Mr. R. Fruin te Utrecht. Men schrijft ons: De gezinnen, die bij de doorbraak te Strijen op 80 Dec. U. hun intrek in de gemeenteschool te Poortvliet hadden genomen, hebben op twee na dat gebouw verlaten en ecu verblijf bij anderen ge vonden. Do school is sedert Maandag 1.1. weer begonnen; het gedeelte der leerlingen, dat in het nog bewoonde lokaal vroeger onderwijs ontving, geniet dit thans in de Consistoriekamer der Her vormde Kerk. De bewoners van het gehucht »De Wacht", onder 's Gravendeel (Z.-H.), die in den noodlottigen nnebt van 22 op 23 December door do doorbraak van den Kildijk zooveel schade hebben geleden, hebben een verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten gericht, inhoudende verzoek om den geteisterden dijk zoo spoedig mogelijk te doen herstellen. Daar de polderbesturen nog niet tot een over eenkomst zijn kunnen geraken en het dagelijks in- en uitstroomende water de schade aan hunne eigendommen vermeerdert, vreezen zij bet einde der ramp niet te kunnen overzien. Van sommige woningen zijn muren en daken weggeslagen, terwijl andero met totale vernieti ging worden bedreigd. Xicrikxee. De beperking van bet met be laden voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge dc door Gedeputeerde Staten dezer provincie, gemaakte bepaling, opgeheven, met in gang middernacht tusschen den 21 en 22 dezer. Naar wij vernemen zal het Tooneelgezelschap van den beer A. van Lier op aanstaanden Woensdagavond in de Concertzaal alhier eene voorstelling geven althans wanneer de eerst daags aan te bieden inteekenlijsten een genoegzaam getal handt,eekeningen bevatten. Opgevoerd zal worden het beroemde tooneelspel Jenny de Hand- werkster". Wij vertrouwen dat thans de ingezetenen dezer stad en omstreken zullen toonen belang te stellen in de opvoering van een degelijk stuk, vooral door dit gezelschap. Toen de hoofdonderwijzer van Hoedekenskerke Zondag jl. van Borsele per rijtuig huiswaarts keerde, overkwam hem een ernstig ongeluk. Een oprit was door eene mutserd versperd. Door de duisternis was dit onzichtbaar. Het rijtuig kreeg daardoor zoo 'n geweldige schok, dat de passagier voorover met de handen door een ruit vielwaardoor de pols-ader werd gekwetst. Hierdoor ontstond hevig bloedverlies, dat door den geneesheer van Hein- kenszand gestuit werd. Algemeen schrijft men dit oDgeval aan kwaadwilligheid toe. De gemeentebode te Zoutclande, Adriaan Jobse, de oudste ingezetenfe der gemeente, beeft met ingang van 1 Februari eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Jobse heeft thans den leeftijd van 92 '/2 jaar be reikt eu is nog in het volle bezit van al zijn geest- j vermogens. Eiken dag gaat hij, goed of slecht weer, geregeld de duinen op en af. Vijftig jaren lang is hij der gemeente een getrouwe bode geweest en zeker zal hem zijn ontslag op de meest eervolle wijze worden geschonken. Van af het jaar 1835, dus zestig jaar, was hij om- en oproeper en bekleedde hij tevens de betrek king van keurmeester van het geslacht enz. XlcrKltzec, 23 Jan. Bij beschikking van den Minister van Justitie van 15 dezer, is de heer M. van 't Rood, thans cipier in het huis van bewaring alhier, benoemd tot cipier van de gevangenis te Tiel. De le luitenant P. D. Buijze, werkzaam aan de Kon. Mil. Academie, is met ingang van I Sept. a. s. op zijn verzoek eervol uit zijn tegenwoordige betrekking ontheven en geplaatst bij een der korpsen van het wapen der infanterie. Maandagochtend begaven zich eenige werk lieden van Oostkapolle naar hun arbeid. Een hunner, zekere P. M., tusschen de 50 en 60 jaar oud, viel nabij het kerkhof plotseling dood neer. De daglooner -Willem Bunks te 2e Exlöermond (Gron.), wiens zoon op Lombok sneuvelde, heeft vau den Min. van Oorlog bericht ontvangen, dat hem eene jaarljjksche toelage van f 50 is toegestaan. Men schrijft uit Oosthuizen, d.d. 22 Jan De reizigers die met den trein (circa 93/, 's avonds) nit Hoorn vertrokken naar Amsterdam, zijn aan een gevaar ontsnapt. De stationschef te Kwadjjk was afwezig en diens assistent op het kantoor, waar zich ook een zoon van den chef bevond. De assistent haalde den wissel over en zette dien op »veilig"; de zoon van den chef echter, baalde, zoodra de trein vertrok, den wissel weder om. De machinist kon niet meer stoppon en reed met kracht over den wissel. De twee 6talen veeren braken. Was dit niet geschied, een groot ongeluk zou hebben kunnen voorvallen. Te Ouderkerk a/d. IJsel i8 door een paartje ondertrouw gedaan, welke samen 34 zomers tellen. De kinderen zjjn elk 17 jaar oud. Te Rosmalen zijn een moeder van 52 en haar dochter van 21 jaar tegelijk in ondertrouw op genomen. Omtrent den moordaanslag op Tessel deelt mr. Herman J. Keizer iu het D. v. N. mode: Ik kan noch mag thans mededeel»-», hetgeen vroeger tusschen dr. W. en mjjn cliönte schijnt te zijn vooi gevallen. Het was naar mjjne meening in bet behmg van beide partjjen, en beschouwde ik deze zaak van zulk een ernstigen aard, dat ik vermeende het dringend verlangen van mijne cliönte, om in tegenwoordigheid hurer moeder een conferentie op Tessel te houden, niet te mogen weigeren. Men veronderstelde, en ik moet beamen niet zonder grond, dat dr. W. niet te Amsterdam zoudo komen. Terwjjl ik met ZEd. stond to spreken, viel plotseling een schot en snorde mjj rakelings een kogel voorbjj! Ik stond versteend! Een tweede schot deed mij mijn bewustzijn terugkrijgen en ik bemerkte toen, dat dr. W., uit de kamer gevlucht, achtervolgd werd door mijn cliönte, die door een glazen tochtdeur in de gang voor de tweede maal had geschoten en dezelve opende. In een oogwenk vloog ik uit de kamer op haar toe en ontrukte haar de revolver, die daardoor voor de derde maal afging. De dames liepen het huis uit en ik mocht mij verheugen, dat uit een door mij en dr. W. ingesteld onderzoek bleek, dat ZEd. door het eerste schot slechts zeer licht gewond werd. Beido vrouwen werden gearresteerd, doch alleen zjj, die geschoten had, in arrest gehouden. Dr. W. en ik begaven ons uit eigen vrije beweging den volgenden ochtend naar den officier van justitie te Alkmaar, waar wij beiden als getuigen werden geboord. Dr. Kuyper heeft de hoofdredactie van De Standaard weer aanvaard, doch moet op genees kundig advies nog halfstoom varen. Geen lezer van De Standaard, die het niet met belangstelling en dankbaarheid zal vernomen hebben dat dr. K. weer aan zijn werkkring is teruggegeven. In zijn eerste artikel deelt hij mede, dat hij door het nadenken der laatste maanden versterkt is in de overtuiging, dat in den kiesreebtstrijd het goede standpuot door hem is gekozen. Slechts in één punt schrijft hij verweet ik mijzelve verzuim. >In mijn ijveren voor het democratisch karakter, dat van het Calvinisme onafscheidelijk is, ontsloot ik mijn oog te weinig voor het gevaarlijk element dat door vermenging van de ware met de valscbe democratie ook in onzen kring kon iusluipenen hiertegen krachtiger dan dusver te gc-tuigen, zal mij voortaan een zaak der consciëntie zijn." Een gegageevd onderofficier van het Indische leger te Haarlem heeft dezer dagen zijn kostvrouw op behendige wijze opgelicht. Onder voorgeven, dat hij bij het spoedig te verwachten overlijden van een tante te Leiden een flinke erfenis zou ontvangen, wist hij van de vrouw geld te leenen. De vrouw had geen kwaad vermoeden, daar voor een veertien dagen achtereenvolgens uit Leiden briefkaarten kwamen, vermeldende de ziekte en den toestand van de tante. Toen een telegram, ver meldende den dood, werd ontvangen, werden door de kostvrouw de reiskosten aan baar kostganger geleend, die met witten das en in het zwart gekleed te begraven ging. De erfgenaam kwam niet terug en het is gebleken, dat noch van een erfenis, noch van een tante sprake was. kwamen de centen aan. Een lange ijzeren kist onder den grond zat vol rijksdaalders en papieren geld; verder werden er nog gevonden drie ijzeren kistjes met diamanten, die geschat zijn op zes millioen gulden. Zoo verbazend rijk als die man is, kan men bijna niet gelooven. Verscheidene soldaten, die bij de schatkist op wacht stonden, hebben hun zakken nog goed gesmeerd. Ik heb ze gezien, die f 1009 j liaddouik was natuurlijk weer de ongelukkigste, want toen ik kwam, was het juist afgeloopen en 1 ik heb geen cent gehad. Aan onzen kant telden wij dien dag honderd drie en tachtig dooden en gekwetstenaan de I zijde van den vijand waren er ontelbaar veel. Hier j lagen er honderd, daar zestig, verderop weer veertig 1 mar» en zoo ging het maar door, het was ver schrikkelijk om aan te zien. 's Avonds slapen we op den grond, ik beloof u, dat gaat je niet in de koude kleeren zitten. Weinig en 6lecht eten, 's morgens een zeebeschuit met zoutevisch en 's middags een beetje rijst of bruine boonen met een stuk gerookt spek, dat misschien jaren in vaten heeft gezeten. Dan krijg je 's morgens om 5 uur als je uitrukt een oorlam (borrel) en als je 's avonds om acht uur doornat van den regen thuis komt, je tweede oorlam en dat gaat zoo dag in dag uit; met de natte kleeren, die je 's avonds uittrekt, ruk je 's morgens weer uit, dus behoef ik u niet te vragen wat voor leven of dat hier is. Sterf je niet door den vijand, dan sterf je bijna van honger en armoede, die men te verduren heeft. Ik zal blij wezen als ik spoedig van Lombok ken gaan en weer naar Java terug mag keeren, want zoo'n leven als men hier lijdt, is geen leven; daarbij is het eiland erg ongezond en vallen er eiken dag zware i LomlJO Ï3L. Aan een particulieren brief is het volgende ontleend: Na een bardnekkigen strijd vlogen wij het vorste lijk verblijf (poeri) te Tjakra-Negara in. Hier was het moorden en plunderen. Alles wat ons tegemoet kwam werd afgemaakt, zelfs vrouwen en kinderen kwamen met de lans op ons af, maar werden op 10 of 15 pas neergeschoten. De vijand was natuur lijk gedwongen om zich over to geven. De radja (koning) werd medegevoerd en voorloopig achter slot gestopt. Den 22on is hij naar Batavia gebracht. Daarop begonnen ze te plunderenalles werd mee genomen. De kelders werden doorzocht en daar Aanbestedingen, Verkoopingen enz. ■Acrkwcrve, 23 Jan. Ten overstaan van den notaris J. Franse werdeu heden alhier verkocht de onroerende goederen, staande ten name van den gefailleerde J. Hoogenboom Pz., als: Woonhuisschuurwagenhuis enz. en het erf- pacbtsrecht van 37 aren 05 centiaren voor f 1653; woonhuisschuur enz. en het erfpachtsrecht van 37 aren 49 centiaren voor f 841een woonhuis en het erfpachtsrecht van 01 are 03 centiaren voor f 8212 hectaren 96 aren 30 centiaren bouwland voor f 500 per gemet; 2 hectaren 73 aren 60 cen tiaren weiland voor f 455 per gemet; 08 aren 80 centiaren bouwland in Duivendijke, by den hoop, voor f 125. Alles buiten toebedingen en onkoster. Door den notaris Pilaar werden te Wolfaartsdyk ten verzoeke der erfgenamen van J. Snoep verkocht een woon- en winkelhuis aan de oude kade. Dit werd gekocht door mej. wed. Snoep voor f 950 en vervolgens een woonhuis aan den Papeweg voor f 237 aan M. Weststrate. Te Hoedekenskerke is aanbesteed de levering van 29700 kilo ammoniak-superpbospbaat. In schrijvers: De Maatschappij tot levering van Kunst meststoffen te Dordrecht f 6,86, J. A. van Breen te Rotterdam f 7,22, P. de Koster te 's Graven polder f 7,28, Salomonson te Rotterdam f 7,40 en P. A. Adriaansen te Walsoorden f 7,62. Eerstgenoemde zal de levering uitvoeren. Voor 50,500 kilo superpbosphaatP. A. Adri aansen f 2,67, J. Kostense te Kruiningen f 2,87, P. de Koster f 2,68, J. A. van Breen 2,71, Salo monson f 2,71 en de Dortsche Maatschappij f 2,82. De levering is gegund aan P. A. Adriaansen te Walsoorden. Voor 1200 kilo Peru-guano: P. A. Adriaansen f 10, de Dortsche Maatschappij f 10,15 en P. de Koster f 10,17. De levering is aan eerstgenoemde gegund. Ch. Hoekman te Hoedekenskerke heeft het lossen aangenomen voor 29 cent per 10 balen van 200kilo. li A I\ B II O U W. (■OCü). 22 Jan. De eerste stieren keuring alhier is bepaald op 19 Februari on te 's Heerenhoek op 20 Februari. De heer dr. B. Slollema, assistent aan het rijksproefstation te Goes, is benoemd tot directeur van een dergelijk station te Groningen. Biervliet. Een landbouwer op een groote pachthofstede is vrij van pachtbetaling gesteld. Een verregende oogst, geringe kwaliteit granen en lage marktprijzen zijn een erge bezoeking voor onze boerente meer spoort bet loffelijk voorbeeld van den grondeigenaar tot navolging uit. Dezer dagen is door de permanente commissie tot oprichting eener suikerfabriek een circulaire gezonden aan ben, die zich in de provinciön Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Holland voorloopig hebben verbonden tot de oprichting eener coöpe ratieve beetwortelsuikerfabriek. Na herinnering aan de bekende samenstelling en splitsing dier commissie, zegt de circulaire, die niet aan de Zeeuwsche bladen, maar wel aan eeu Hollandsch blad schijnt gezonden te zijn. bet volgende: De omvang, dien de verschillende onderzoekingen, onderhandelingen en besprekingen aannemen, maken het onmogelijk om aan de verwezenlijking van het plan om reeds in 1895 met de fabriek gereed te zijn te denken. De vaste verbintenis, wanneer die wordt gesloten, zal dus eerst voor 1896 in werking treden. Wij meenen dat men in dit uitstel, gevorderd ook ter wille van eene goede on deugdelijke samen stelling van bet geheel, mede met het oog op de suikerprijzen en deu stand onzer suikerwetgeving, met weinig moeite zal kunnen berusten. Intnsschen vorderen de verschillende werkzaam heden, waarmede men zicb thans bezig houdt, uit gaven van onderscheiden aard, alsreiskosten, druk- loonen en dergelijke. Komt de fabriek tot stand, dan kan onder de kosten van oprichting dit bedrag gevoegelijk gebracht wordenwanneer ovenwei onverhoopt de uitslag onzer pogingen ongunstig mocht zijn, dan ware het onbillijk om dergelijke uitgaven ten laste te doen blijven van diegenen, die reeds hunne moeite en tijd voor de goede zaak over hadden. Men beeft dus ter vergadering der Cie. op 3 Dec. jl. besloten om tot goedmaking dier noodzakelijke uitgaven van ieder, die voorloopig is toegetreden, eene bijdrage van f 0,50 per hectare te heffen, welke eerlang zal geïnd worden. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1