ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 Januari 1895. AFKONDIGING. Herijk der maten en gewichten in 1895. Omroeper. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden iB ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6564. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 C meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk Maandags, "Woensdags en Vrijdags mie 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte bei Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeescke Nieuwsbode" BELASTING 01» DE HOSPES. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZtfiHOZEE maken bekenddat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1894, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan deu Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 14 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad, in zijne Vergadering van den 19 November 1894, vastgestelde besluit tot wijziging van het besluit tot hefiing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burger-Avond school in deze gemeente. Zierikzee, den 15 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZUSUKZEB, Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 4en dezer maand (Provinciaal blad no 6); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in deze gemeente in 1895 geerte verplichting tot herijk bestaat; dat echter de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelwerken, en dat het laatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Zierikzee, den 15 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretans. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZjERUZEB maken bekend, dat in die gemeente de betrekking van Stadsomroeper en Omroeper bjj <lou openbaron van viKoh op de Visch- markt vacant is. Sollicitanten worden opgeroepen, om zich vóór den S3 Januari aai., by gezegeld verzoekschrift, te wenden tot den Gemeenteraad, terwyl inlichtingen te verkrijgen zyn ter Gemeente-Secretarie. Zierikzee, den 16 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur to Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het jaar 1895, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zier*kzee, den 16 Janoari 1895. CH. W. VERMEIJS. Opgave van kinderendie huisonderwijs genieten. Huisonderwijzers en huisonderwijzeressen in deze gemeente, die lager onderwijs geven, worden herinnerd, dat art. 80 der wet op het lager onderwijs bepaaltdat zij jaarlijks vóór 1 Februari aan Burgemeester en Wethouders moeten inzenden eene lijst van de kinderen van boven de zes en beneden de twaalf jaar, die van hen onderwijs genieten. De lijsten ter invulling zyn te verkrijgen ter Gemeente- Secretarie Japan en China. In de Japan Weekly Mail worden van het oorlogs- tooneel twee heldhaftige daden gemeld, die ten bewyze kunnen dienen van de onversaagdheid, welke den Japanners in het algemeen eigen is. Het eerste verbaal is dat van oen dapper zeeman, aan boord van de >Itsukushima Khan", die dood geschoten werd bij zijne pogingen om het kruit magazijn te reddende man was namelijk een marinier, en hem was gelast bij den ingang van het kruit magazijn op schildwacht te staan. In het hevigst van den zeestrijd bij Hai-yang werd de «Itsukus- hima" zóó gestuurd, dat gedurende eenigen tijd de kogels van 's vijands klein geweervuur alle schenen terecht te komen in de nabijheid van het vaartuig, en toen de schildwacht dit bemerkte, aarzelde hij niet om zooveel mogelijk met zijn lichaam den deuringang te dekken. Hij slaagde in deze poging volkomen, want geen enkele kogel sloeg in het magazijn. Toen het treffen geëindigd was, zou de trouwe bewaker worden afgelost, die nog altijd, hoewel met iets vreemds in zijn gelaat, op zijn post stond. Geen wonder, waut de aflossing vond den man volkomen dood en letterlijk doorregen door geweerschoten, want hij was door niet minder dan 36 kogels getroffen. Het spreekt van zelf, dat hij vóór het bereiken van dit verschrikkelijk totaal dood was, maar toch had zijn stervend lichaam den post willen behouden, in zijn leven zoo goed en dapper bewaakt. De Fusoku Guho verhaalt de stoutmoedige daad van een infantericsoldaat, kort vóór den slag van Phyöng-yang. Er waren dringend booten noodig, maar alle beschikbare vaartuigen waren door de Chineezen in beslag genomen of aan de overzijde der rivier Tai-dong vastgemeerd. Een der Japanners bood aan, ten minste één der vaartuigen van de overzijde te gaan balen, en na verkregen toestemming om het stuk te wagen, zwom hij meestal onder water en iu een kogelregen de rivier over, maakte een der kleinere jonken los en trok die naar de plaats van waar bij vertrokken was. Tot groote blijdschap zijner krijgsmakkers kwam hij er zonder een enkele wond af. Deze dappere soldaat stond bekend als de moedigste en behendigste zwemmer van het leger. Engeland. In den slag van Waterloo viel het rijtuig van Napoleon in handen der Engelschen en daar te Londen alles tot geld gemaakt wordt, werd hot rijtuig aangeschaft met het doei om er zaken mede to doen, en werkelijk de man heeft zijn plan goed overlegd. Zijn nakomelingen trekken hier profijt van. Duizenden en duizenden inwoners van Londen zijn het rijtuig gaau zien en moesten daar een zekere som voor betalen. Zij die zich erin willen neerzetten op de plaats waar eens de machtige keizer gezeten had, moesten iets meer betalen. Men heeft uitgerekend dat van het begin af tot op heden reeds 300,000 gulden ontvangen is. F r a n k r ij k. Ha ri|s, 15 Jan. De Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren het tweede Ministerie Dupuy genoodzaakt zijn ontslag in te dienen, door ver- werpiug eener door den afgevaardigde Trélat voor gestelde motie, waarbij de houding der regeering word goedgekeurd, in eene beslissing van den Staatsraad, in een geschil over de waarborgsom, van staatswege te betalen aan de spoorwegmaat- De Ministers boden daarop by den President der Republiek hun ontslag aan. (Zie telegrammen.) In den nacht van Zondag op Maandag is, zoo als reeds gemeld, te Parijs een bom ontploft, die intusschen niets dan materieele schade veroorzaakt heeft. Om tien minuten vóór middernacht werd de concierge van een huis in de straat Monceau ge waarschuwd, dat een verdachte doos op het kozijn van zijn woning geplaatst was. De concierge spoedde zich naar buiten, vatte de doos aan en wierp ze midden op de straat. Een oogenblik daarna deed een geweldige ontploffing de gansche wijk schudden en een hagel van projectielen vloog naar alle rich tingen, de ruiten van alle vensters verbrijzelende. Een onbeschrijfelijke paniek maakte zich van de omwonenden meester. Eenige minuten later was de commissaris van politie op de plaats des onheil» om eeD voorloopig onderzoek in te stellen. Volgens verschillende gegevens moet het een groote, vierkante blikken doos geweest zgn, van Engelschen oorsprong, zoo een, als waarin Eugelsehe cakes verzonden worden. Er moet zich dynamiet in bevonden hebben, daar anders de slag nog veel harder zou geweest zijn. Ook bevatte zij een groote hoeveelheid kruit, want alles rook er naar. Nog geen spoor van den misdadiger is gevonden. Wel hebben de agenten, dio in naburige straten dienst deden, een man zien vluchten, doch het was niet mogoljjk, hem te ratten. In de gereis der naburige huizen zjjn honderden gaten. België. Eon vreeseljjk ongeluk vond Zondag te Antwerpen plaats. Op het oogenblik dat de trein uit Gladbach aankwam, passeerde de heer Përior, kolonol der artillerie, dqn ovorweg der Longue Ruo d' Argilu. Hij word door do locomotief gegrepen en vreeselijk gewond. Binnen enkele minuten blies bjj den laatsten adem uit. 14 Jan. Voor het Hof van Assises begon hedenochtend het proces dor anarchisten. Vjjf-en- twintig gendarmen en talrjjke agenten handhaafdon de orde. Do geheele omgeving van het Gerechtshof werd zorgvuldig bewaakt. De zitting werd om 10 uur geopend. Do beklaagden werden daarna binnen geleid; Jahogolsky en Vliegen staan bij verstek terecht. Het Hof begon allereerst met de samen stelling der jury; daarna las de griffier de akte van beschuldiging voor. l'roceg-JToiiiaiix te Antwerpen. De geneeskundige, belast geweest met de gerech telijke schouwing der drie Ijjken, kon geen formeele verklaringen afleggen wat do lijken van Léonie Ablay en de heer Vandekerckhoveu betrof; hij had geen vergif gevonden, maar zjj waren niet gestorven ten gevolge van de opgegeven oorzaken. Wat evenwel Alfred Ablay betrof, verklaarde hjj zonder schroom, dat deze gestorven was ten gevolge van vergiftiging. (Langdurige sensatie onder het publiek). Het ondervragen der getuigen wordt voortgezet. De heer Mathijsendio terug naar Parijs moet keoronwordt heden ondervraagd. Hij heeft 400 franc geleend aan mevrouw Joniaux in 1889; zij had hem vroeger reeds om 2000 franc gevraagd. »Ik heb haar over geen teruggeven gesproken, om dat zij er niet over sprak," zegt hg. «Ik veronder stelde dat zij het geld niet had". Professor Depaire, expert der verdediging, her haalt zijne verklaring van gisteren. Indien Alfred Ablay 20 centigrammen morphien had ingenomen, haddo men meer dan 8 milligrammen in de maag teruggevonden. Daar moet inderdaad meer vergif aanwezig zijn dan in de andere deelen van het lichaam. Op een vraag van mr. Graux antwoordt hjj dat de gevonden morphien het innemen verraadt niet van 20 centigrammen, genoeg om iemand te dooden, maar van 2 of 3 centigrammen, dosis door een geneesheer gewoonlijk voorgeschreven. De advocaat-generaal Sorvais merkt op dat pro fessor Depaire in 1884 de lijkschouwing van zekeren Hanssens beeft gedaan drie dagen na den dood. Hanssens was gestorven aan vergiftiging door lau danum, waarvan het princiep morphien is. Professor Depaire vond toen ook geen groote hoeveelheid morphien in het lijk, een bewijs, zegt het open baar ministerie, dat zjjne besluitselen in deze zaak geen betrouwbaren grond hebben. De heer Ohaudelon, dokter en scheikundige expert der verdediging, zegt insgelijks dat de gevonden morphien bewijst, dat de dosis, door Alfred Ablay ingenomen, niet groot genoeg was om de vergif tiging te veroorzaken. Den meesten indruk wekto het getuigenis van dokter Stienon, expert der verdediging: «Het lijk van Leonie Ablay", zegt hij, «was in eenen zulken staat vau ontbinding dat het aan den wetsdokters onmogelijk was na te gaan of zij aan typhuskoorts gestorven was, ja of neen. Het lag twee jaar onder de aarde. Anderzijds bewijzen al de symptomen, door de dokters bjj haren dood waargenoineu, dat zij wel aan die ziekte leed en daarin de oorzaak van haar overlijden moet gezocht worden. Wat Vandenkerckhove betreft, niets bewijst dat hg vergiftigd werd door atropien. De gewone symp tomen van die soort vergiftiging zijn geheel en al achterwege gebleven, terwijl alles schijnt te bewijzen dat hij wel aan eene beroerte overleed. En nu Alfred Ablay. Men sterft niet, zegt dokter Stienou, door het innemen van eene groote hoeveelheid ver gif. Een klein gedeelte 6lechts doodt liet organisme. He.t overige van het vergif wordt in het lijk terug gevonden. Er dient dus eene tamelijk groote hoe veelheid vergif teruggevonden te worden. Hier vond men 8 milligrammen! Er kan dus geen spraak wezen van vergiftiging door morphien. Deze verklaring is in scherpe tegenspraak met die van den wetsdokter Van Vyve, wiens vaste overtuiging het is dat Alfred Ablay aan vergiftiging door morphien stierf. Nederland. Amsterdum, 14 Jan. Het Leger des Heils opent thans een Stuiverstoevlucbt en tevens voedings lokaal, dat in eene groote behoefte voorziet. Het plan is, om zooveel mogelijk arme onbe- huisden en zwervelingen in dit koude jaargetijde vau de straat te houden. Het voedingslokaal is gevestigd in de Haarl. Houttuinen no. 37. De openingsuren zijn van 123 uren, en op dien tijd is er warm voedsel te verkrijgen voor 21/» 6° 5 cts. per portie. Van 56 uur is er gelegenheid tot het gebruik van brood en koffie. De prijzen zijn zoo min mogelgk gesteld. Men betaalt voor eeu kop koffie een cent en voor brood eveneens. Des avonds om 8 uur wordt het nachtverblijf geopend, tegen 5 cts. logies, waai- tevens voor een cent brood en koffie wordt verstrekt, wat desnoods kan inverdiend worden door eenige werkzaamheden te verrichten. Bij de directie der Postspaarbank is men weder druk bezig met het jaarljjksch werk der bij schrijving van rente op de rekeningen-courant, dat altgd in de eerste dagen van Januari moet plaats vinden. Dit werk moet, ter voorkoming van vertraging in do behandeling der gewone zaken, natuurlijk zoo spoedig mogelijk afioopen, zoodat hulppersoneel moet worden gebezigd. Daartoe verleeneu 86 mili tairen (mcost onder-officieren) krachtens machtiging van den Minister, gedurende eenigen tjjd hulp. Naar wij vernemen, bedraagt het aantal rekeningen- courant, waarop thans do rente moet worden bij geschreven, pl. m. 450,000 tegen ruim 400,000 in het vorig jaar. Op hot terrein achter het Rjjksmuseum te Amsterdam is het hoofdgebouw voor de hotel- en rcistentoonstolling, dat oen oppervlakte zal beslaan van niet minder dan 30,000 M2., wat de grond- en fundoeringwerken betreft, reeds zoover gevorderd, dat met den bovenbouw wordt begonnen. Voor oonigo dagen werd ook «Oud-Holland" ondershands aanbesteed en nu reeds is men druk in de weer om do roosterworken te leggen, waarop deze karakte ristieke Oud-Hollandsche wijk zal verrjjzen. Ook met hot «Mailschip" en de Worldbazar" wordt binnen eenige dogen begonnen cn het laat zich aanzien, dat ra verioop van weinig tijd reeds een aanzienlijk gedeelte der verschillende belangrijke werken gereed zal zjjn. Het is bij do gerechtelijke schouwing gebleken, dat de dienstbode van den beer M. te Amsterdam, wier plotseling overigden aanleiding had gegeven tot het vermoeden, dat er vergiftiging zou hebben plaats gehad, haar natuurlijken dood gestorven is. Volgens verklaring van don geneesheer is zij over leden aan hartverlamming, een gevolg van roodvonk, waaraan zij zonder dat men dit wist, geleden had. WacenlDgen, 14 Jan. Zondag had op de tramlijn WageningenEde van den Staatsspoorweg eono botsing plaats tusschen een losse locomotief en een tramtrein. De losse machine bad door de sneeuw dienst gedaan om als tweede locomotief een vorige tram tot Ede te brengen. Het onheil had plaats even voorbjj do Wageningsche brouwerij, waar zich twee scherpe bochten in de lijn bevinden. Beide machines hadden met de stoomfluit krachtig gefloten, vermoedelijk geschiedde dit gelijk, waardoor do machinisten elkanders sein niet gehoord hebben. De beide locomotieven en de personenwagen zijn totaal onbruikbaar geworden. Vijf personen zijn gewond, waaronder een brieven besteller. Eén machinist cn één reiziger zijn zwaar gewond, doch niet levensgevaarlijk. De geleider van de losse machine beweert aan het station Wageningen te hebben doen verzoeken, de tram, die te 10,05 uit Wageningen moet ver trekken, niet te laten afrgden, vóór hij met zgn machine terug was. Hieraan schijnt niet voldaan. Qravenhngc, 14 Jan. De Tweede Kamer is (zooals we reeds hebben gemeld) ter hervatting van haar werkzaamheden (Friesche ontwerpen) op geroepen tegen Dinsdag 22 Jan., des namiddags te 2% uur. De commissie van rapporteurs over de uitzon deringswetten betreffende Opsterland en Weststelling- worf is namelijk na kennisneming van de memorie van antwoord en bijgevoegde bescheiden van oor deel, dat de openbare bobandeling der beide wets ontwerpen door de gewisselde stukken voldoende is voorbereid. Zij meent iutusschen niet onopgemerkt te mogen laten, dat de bij het Voorloopig Verslag omtrent onderscheidene punten verzochte nadere inlichtingen bij de Memorie van Beantwoording slechts ten deele verstrekt worden. Zoo behelst, om slechts op enkele punten te wijzen, dat Staatsstuk geen nadere toelichting der gronden, waarop Gede puteerde Staten van Friesland thans van oordeel zijn, dat de hoofdelijke omslagen in beide gemeenten tijdelijk aanmerkelijk hooger kunnen worden opge voerd dan door dat college nog in zijn missive van 26 April en 26 Juli 1894 uitvoerbaar geacht word. Zoo ook worden de bezwaren van genoemd collego tegen het beheer van hot armwezen in Opsterland niet nader uiteengezet en verklaart de regeering de gevraagde statistische overzichten aangaande de armenzorg in beide gemeenten niet te kunnen over- leggen. Buiten deze twee wetjes zullen door de Kamer geen andere zaken worden behandeld. Zoo is ten minste het plan. Aan het einde der volgende week zal de Kamer dus vermoedelijk weer uiteengaan. St. Aiinalninl, 16 Jan. De heeren A. J. Bierons Jr., burgemeester, H. Polderman en J. Zandee, wethouders en J. Polderman Jr., secretaris, hebben zich alhier gevormd tot eene commissie om gelden in te zamelen ten behoeve der slacht offers van de ramp te Strjjenham. ScherpenIssc, 15 Jan. De muziek- en tooneelvereeniging «Vooruitgang is ons streven" alhier heeft met den heer J. O. de Vlieger te Stavenisse eene overeenkomst aangegaan om op Vrijdag 18 Januari a. s. in zjjne herberg eene uitvoering te geven. Behalve de muzieknummers zullen ook twee tooneelstukken worden opgevoerd, n. 1. «Een oud soldaat", oorspronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven, en «Een uurtje in eene kiesvereeniging, of hij moet eandidaat worden", oorspronkelijk blgspel iu 2 be drijven. Wij hopen en gèlooven, dat deze èn ten genoege van de vereeniging zelve èn van de Stavenissenaars een prettigen avond bezorgen zal. llruinisse, 15 Jan. Op het postkantoor alhier werden in 1894 ontvangen 46892 binnen- laudsche brieven, 6128 portvrije dienstbrieven, 103789 couranten en verdere drukwerken, 418 aan- geteekende stukken met eene aangegeven waarde van f 47464,87s. De geheele ontvang van het kantoor heeft be dragen f 95239,39. De verkoop van postzegels bedroeg f 3314,57. Wegens postwissels werd gestort f 56370,56, uitbetaald f 24461,28s. Aan quitantiën werd ontvangen f 16817,62% uitbetaald f 1366,81. Op de postspaarbank werd ingelegd f 16465,25 en uitbetaald f 12708,85. Wjierf Itsece, 15 Jan. Uit de 83 sollicitanten naar de betrekking van gemeente-opzichter, is door Burg. en Weth. dezer gemeente gisteren benoemd de heer J. van der Valk, timmerman en aannemer alhier. Aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter J. Grim te 's Heerenhoek. Men schrijft ons: Aan menig lezer van de berichten over de door braak te Strjjen dringt zich zeker telkens de vraag op, waarom de waterbouwkundigen, met de uit voering van het werk belast, maar niet liever aan stonds begonnen zijn met de breuk in den zeedijk zoo spoedig mogelgk te maken, in plaats van daarmede enkole weken te wachten en intusschen alleen maar aan den binnendijk te werken. Ter beantwoording van dezo vraag zij medegedeeld, dat bet dichten van de doorbraak een zeer moeielijk werk is; door de strooming van het water is de bodem van het fat in den dijk, zoowel aan de buiten- als aan de innenzijde, diep weggemalen; om dit te bewijzen dieno onder anderen, dat in de vorige week een groote tjalk naar den grintweg iu den polder voer en vandaar met suikerbieten geladen langs denzelfden weg terugkeerde. Het plan voor het leggen van den vingerling aan de landzijde om bet gat en het sluiten daarna vau de opening in den dijk, moet dus rijpelgk overwogen worden, wil men het gevaar niet hebben, dat het onvoltooide werk keer op keer door den stérken stroom wordt afgebroken. Ook is bet hoogstwaarschijnlijk, dat een eventueele storm, ook al wordt er nog zoo degelijk gefundeerd, het half voltooide werk vernietigen zou. Het zou dus onvoorzichtig zijn niet eerst in den kortst moge- lijken tijd den binnendijk te versterken, waaraan men aanstonds beginnen kon en waarbij men van de strooming onafhankelijk was. Zierikzee. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bij het thans ingevallen dooiweder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingartg middernacht tosscheu den 16 en 17 dezer. Als eene bijzonderheid dient vermeld, dat aan J. H. Bal te Sirjansland deze week een zoon geboren werd, op denzelfden datum waarop hem twee jaar geleden en ook drie jaar geleden een dochtertje geboren werd. Op het request van uitwonende ouders aan Ged. Staten van Zeeland omtrent het gewijzigde schoolgeld aau de Hoogere Burgerschool te Goes is door adressanten bericht ontvangen, dat Ged. Staten geene termen hebben gevonden in dezen tusschen- beiden te treden. Door do politie te Goes is proces-verbaal op gemaakt tegen zekeren L. de F. uit Terneuzen wegens het zich schuldig maken aan oplichting in Goes, o. a. het koopen van koeien en een paard en 't lecnen van gelden op naam van zekeren D. uit laatstgenoemde gemeente. Bij is thans gedetineerd. Door zekeren P. van Achthuizen (gemeente Ooltgensplaat) zgn twee geweerschoten gelost op den jachtopziener A. Hoogzand van Middelharnis, gelukkig zonder hem te troffen. Te Hoofdplaat hebben dieven op de hofstede van den heer T. een vet varken geslacht en mede- genoinon. Kop en ingewanden liet men op de erve achter. Te Rotterdam is Dinsdagavond in de Zand straat aangehouden eeu beschonken zeeman, wiens aanhouding in het Politieblad was verzocht, omdat hij eene maand gevangenisstraf wegens wederspan- nigheid en 45 dagen gevangenisstraf wegens mis handeling moet ondergaan. Tot beide straffen was hij door de rechtbank te Middelburg veroordeeld. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat bij Schieland bet plan bestaat om, wegens den vloed van 22 December jl., de Hoogstraat, de Korte Hoogstraat en den Schiedamschendijk 40 c.M. te verhoogen. Zondagavond hoorde eene vrouw iu de Vrienden laan te Kralingen, die zich alleen in de keuken bevond, eenig leven in hare woonkamer. Zg ging met een lamp zien wat er te doen was, toen plotseling een man van ouder de tafel, die met een afbaugeud kleed was gedekt, te voorschijn kwam, en op de vlucht ging. Na onderzoek bleek het, dat er niets was ontvreeqid. Waarschijnlijk had de in sluiper even te voren, toen de vrouw een boodschap in de buurt deed, weten binnen te komen, en is door de spoedige thuiskomst vau de bewoonster verrast geworden. De socialist W. H. Vliegen te Maastricht, die in het anarchistenproces te Luik als beschuldigde is gedagvaard, heeft aan den president van het hof vau assisen aldaar schriftelijk bericht, dat hij aan deze dagvaarding geen gevolg zal geven. Hij ont kent de hem in de akte van beschuldiging ten laste gelegde feiten en verklaart zich bereid zich daar omtrent voor don Nedorlandschen rechter te ver antwoorden. Zooals men weet, wordt Vliegen beschuldigd de hand te hebben gehad in de ver spreiding van een gedrukt manifest, bevattende aan het adres van o of andere functionarissen en burge Te Monnikendam heeft zei dood van een vriend zoozeer aangi zich Zaterdag op diens graf heel De Zijper Crt. geeft van d op Tessel het volgende verhaal: Eene avontuurlijke geschiedenis geen noodlottige gevolgen heeft Donderdagavond den Burg in rep Eene dame uit Saksen met har Amsterdamsch advocaat hadden intrek ia het hotel «De Lindebooi avonds ging de eerste naar dr. VI en loste 3 revolverschoten op h( kogel mis was, één in zgn are kleederen drong. 'tls nog niet geheel duidelijk, aanleiding heeft gegeven. Volgen die daar de ronde doen, had dr. kennis aan die dame, met dat ge kind van 3 jaren heeft. Hij bad beloofd haar te zulle een vaste betrekking had. Kort moet hij haar hebben afgeschreven Het doel der reisgenooten was, belofte te herinneren en hem desnc die na te komen. Hij bleef weiger deur. Toenzegt meneischte wiens verblijfplaats haar onbeken Ook hiervoor bleef hij doof, waaro radeloos werd en de misdaad bedr Nog denzelfden avond werd z bewaring gebracht, terwijl de moei den volgenden ochtend zijn vertro Over het algemeen heerscht op lijden met de beklagenswaardige tegen den geneesheer. De Heer Metelerkamp te B prof. Nicolaas Beets, den nu 80-jar regelen, naar aanleiding van ee Bred. Ct., hem toegezonden. Zij li Bij den ingang van het jat Ontaard niet, Volk van Ned En laat u niets beduiden Ontaard niet, eerbre burgers Ontaardt niet, kleine luid Ontaardt niet, gij die trouw Uw brood bij handenarbeid Blijft die gjj waart voor En die gjj nog kunt wezi Laat niets, al zijn de tijden Het goede in u besmetten Verzaakt geen plicht; betwi Toont eerbied voor de we Verbetering rjjpt bij orde e Als Vrede en Deugd elkanc Nooit kwamen goede din Door dreigen of door dwi Dat is van ouder herkomst Aan jongen en aan oudeii Door de allertreffelgksten al Betoogd en voorgehouden Dat is, door beide schade e Alom bevestigd vroeg en la En zouden zij die 't web 't In Nederland vergeten De plejjitige ontvangst prediker bij de Lombok-expeditie, die Vrijdagavond te Deventer i aldaar plaats hebben (heden) 8 uur in den schouwburg. Op de Varkensmarkt te Am gladheid eene koe gevallen, in 1 jarigen man, zekeren Butselaar, s medesleurende. In het begin schei met den schrik zou vrij komen. 1 dat hij inwendig zeer ernstig gekne en Vrijdag is hij aan de gevolge De miliciens der infanter: zullen tusschen 15 Juli en 30 durende eene maand voor hei onder de wapenen komen. De administreerende kerki Herv. Gemeente te Spannum Men spre9kt van een tekort in de f 20,000. Lomto Het rapport van den naar 1 Regeerings-Commissaris Scherer voering van rechtstreeksch besti tot verbanning van den Radja het ontslaan van alle inlandschi den Radja en tot het stellen vi de justitie onder ons toezicht. RECHT8Z4 werd voor de maar eeu aanvang gemaakt, met zaak van Nicolaas Boes, oud 18 vau op 12 Aug. 11. te Schagen vt de wed. Gomt Büte, geb. Stoel nicht Antje Beiers, welke moor diefstal. Tevens wordt genoemdei van diefstal met braak, gepleeg 19 Maart 1.1. ten huize van den H. L. Asser te Schagen. 62 getn zaak gedagvaard. Een buitengewoon talrijk pu zitting bij. De beklaagde is klein van pi gelaat en lichtblond sluik haar. Met de grootste onverschilligb laatstgenoemden diefstal; met zijn had bij afspraak gemaakt om erge daar hij geld wilde hebben voor Hij brak op genoemden datum daar die familie uit was, en stal e hoorn deed niet mee, omdat hij d gemakkelijk wist weg te komen. Oudshoorn bevestigde dit een klaarde verder dat zij op den ti waar zij samen werkten, dikwijls zij beiden geldgebrek hadden; zoo plan om bij de wed. Büte te gaai

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1