ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 Januari 1895. Aangifte voor de Zeemilitie. k (Th k i% r»rr Coöperatieve Suikerbie Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6558. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot Maandags, Woensdags en Vrijdags midda 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte bereke Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Men BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikek noodigen de ioteiingen hunner gemeente, hehoorende tot de lichting van dit jaar, uit, om, wanneer zij bij de zee militie verlangen te dienen, zich daartoe in persoon, vóór den 1 Februari eerstkoniende, op een werkdag, van des voortniddags 9 tot des namiddags 4 uren, ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. De bepalingen der wet, die betrekking hebben tot de zee militie, komen hoofdzakelijk op het volgende neder: 1°. de zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verde iigingsvaartuigen voor den binnenlandschen dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de koloniën en bezittingen van het Ryk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ia geval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe machtiging verleene; 2°. voor de ingelijlden bij de zeemilitie duurt den dienst vijf jaren; 3°. alleen aan hen, die vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandscltc zeevaart maakten en zich voor de zeemilitie hebben aange bodenwordt ook wanneer zij bij de zeemilitie niet hebben kunnea worden aangenomen, gedurende bunnen verloftijd, vergunning verleend, om het beroep van buitenlandsch zeevarende te blijven uitoefenen, welke vergunning in gewone tijden hun niet wordt gewei gerd, en zonder welke zij niet tot eene verbintenis voor de buitenlar.dsche zeevaart worden toegelaten; 4°. de manschappen bij de zeemilitie kunnen, in gewone tijden, vergunning kekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zy hun derde dienstjaar hebben volbracht; 5°. zij zijn, na het bekomen van een behoorlijk pas poort, in lijd van vrede, van den dienst der schutte rijen vrijgesteld. Zkrikzee, den 3 Januari 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NATIONALE MILITIE. Ontheffing van den werkelijketi dienst voor geestelijken en studenten in de godgeleerdheid. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 127 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72), art 74 van het koninklyk besluit van 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46), zooals dat bij koninklijk besluit van 22 Juli 1892 (Staatsblad no. 179) werd gewijzigd, als mede op provinciaal blad no. 23 van 1892; Herinneren geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en studenten in de god geleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs w rden opgeleid, dat zij hunne aanvragen, bedoeld ia de eerste zinsnede van art. 127 der bovengemelde wet, tusschen *20 Januai'l en 1 Februai'i u. h. behooren in te dienen bij den burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de nationale militie zijn ingeschreven. Zij echter, die voor vernieuwing van ontheffing van den xoerkelijken dienst op meer aangehaalden grond in aanmerking wenschen te komen, leveren hunne aanvraag hiertoe met het vereischte bewijsstuk in by 'denzclfden burgemeester in de laatste 10 dagen van de löe maand van het jaar, waarvoor hun ontheffing van den dienst werd verlecud. Zierikzee, den 3 Januari 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Ml EU WSf JD3M GEM Amerika. Een vreeselijke ramp wordt uit Silverlake, een stadje in Oregon, bericht. Op Tweeden Kerstdag woonden een groot aantal personen des avonds een feestje bij. Plotseling ontplofte een lamp en het gevolg was, dat in minder dan geen tijd het geheele lokaal in brand stond. Een en veertig personen vonden den dood in de vuurzee en zestien bekwamen zware brandwonden, vijf dezer laatsten vorkeeren in hopeloozen toestand. Te New-York had een brand plaats, die in de 26e avenue geheel een fabriek in de asch legde. Twee spuitgasten vonden daarbij den dood. Te Louisville werden door een ontzettenden brand verscheidene pakhuizen tot berging van koopmans goederen verwoest. De schade beloopt 5U0,000 dol]. Eindelijk komt nog uit Toledo in Ohio het bericht van een brand in het entrepot, waarbij 625,000 schepels koren verloren gingen. De schade bedraagt niet minder dan 575,000 doll. Engeland. Een bevallige Londensche actrice, Kit.ty Tyrrel, is in het Elephant and Castle-theater plotseling ge storven, onder het meespelen in de Kerstpantomime «Bick Whittington". Zij kwam juist na een duet, dat zij als «Kattenkoning" gezongen had, achter de coulissen, toen zij, door een beroerte getroffen, dood neerviol, den glimlach, waarmee zij de bijvals betuigingen bad beantwoord, nog op het gelaat.. De overige medespelenden zeer ontdaan door het droevig geval brachten niet dan met groote inspanning het stuk ten eind. Het publiek kwam niets ervan te wetenalleen trad een andere dame verder als «Rattenkoning" op. Frankrijk. De Franscbe kapitein Dreyfus is door den krijgs raad schuldig verklaard aan landverraad en ver oordeeld tot levenslange verbanning en opsluiting in eeno vesting. Bewezen is, dat Dreyfus aan eene vreemde mogendheid of hare agenten plannen en teekeningen heeft ter hand gesteld omtrent de landsverdediging van Frankrijk. De veroordeelde zal nu in volle uniform, onder geleide van een detachement artillerie, het wapen waartoe hij behoorde, onder aanvoering van een vaandrig naar het groote plein van de Militaire School worden geleid, waar door troepen een vier kant gevormd wordt. Binnen dat vierkant is de plaats voor den veroordeelde aangewezen. De kommundant der troepen gelast den griffier van den krijgsraad hem het vonnis met luider stemme voor te lezen. Daarna richt de komirtandant zich tot hem en voegt hem op bevelvoerenden toon toe: «Alfred Dreyfus, gij zijt onwaardig de wapens te dragen. Op last van het hoofd des staats degra- deeren wij u." Zoodra die woorden gesproken zijn, treedt de oudste ouderofficier van het escorte naderbij en rukt hem al zijne militaire insigDiJJn en onder scheidingsteekenen afde galons op de mouwen en de kepi, de troetels zijner epauletten, de knoopen van den dolman, de pluim van het groote tenue. Dit alles wordt op den grond geworpen en vertrapt. De sabel wordt uit de scheede getrokken, gebroken en den veroordeelde voor de voeten gegooid. Ver volgens wordt deze door een brigadier en vier artilleristen met de bajonet op het geweer voor bet front der troepen rondgeleid, waarna hij door gendarmes wordt weggevoerd, om weer naar de gevangenis te worden gebracht, waar bij bet oogeo- blik heeft af te wachten, dat hij wordt weggevoerd voor zyne deportatie in eene versterkte plaats. □uitschland. Te Würzburg wordt eene gewoonte van jaren lang nog steeds in eeve gehouden. Op nieuwjaars dag brengt een deputatie den prins-regent de gcluk- wenschen der stad over in een sierlijk bewerkt adres. Daarbij wil bet gebruik dat den vorst als geschenk 50 goudguldeus in eene kostbare doos worden overhandigd. De doos laat men telkens op nieuw maken, maar de goudguldens worden bij het koninkljjk munt-kabinet ingewisseld en de stad kan ze daar, tegen betaling der waarde, elk jaar terugkoopen. België. Vóór eenige dagen, verhaalt de Etoile-Belge, kwam bij de centrale afdeeling van politie een bevel tot inhechtenisneming betreffende zekeren Jacob Jans sen, Nederlandsch onderdaan, wiens uitlevering door de regeering van zijn land was gevraagd. Janssen had in Den Haag belangrijke bedriegerijen gepleegd, ten nadeele zijner patroons. Mon wist dat hij naar Brussel was gevlucht. De Brusselscbe justitie ging onmiddellijk aan het zoeken. Maandag 11. heeft de hoofdinspecteur Ledoux, Janssen in een herbergje in de rue de la Fiancóe opgespoord. De oplichter is in de gevangenis van Saint-GiUes in verzekerde bewaring gebracht. Nederland. Amsterdam, 31 Dec. In de Eersto Tuin dwarsstraat beeft hedenochtend een oxecutorialen verkoop wegens huurschuld plaats gehad, welke slechts 19 cent heeft opgebracht. Amsterdam, 1 Jan. Dr. A. Kuyper is 1 gisterenavond in redelijken welstand uit het buiten- land alhier teruggekeerd. Rotterdam, 1 Jan. Omstreeks 33/4 uur in den nacht brak or een felle brand uit in pand No. 3 in den Toerijstuin, waarin is gevestigd bet «Cafó Americain". De brand ontstond op de slaap kamer van den houder F. Muller, welko op den zolder is gelogen, en breidde zich van daar over den gebeelen zolder, het dak en do daaronder ge legen verdieping uit. Men verschafte zich door bet inslaan van de deuren toegang, waarna achter- eeuvolgens do spuiten 2. 1, 4 en 11 in werking werden gesteld. Onder leiding van hoofdlieden dor brandweer, was de brand te 6 uren in den ochtend I gebluscht. i Do inwonende vrouwen wisten zich intijds te redden. Do waterschade is aanzienljjk, doch wordt door i assurantie gedekt. Te Rotterdam heeft Zaterdagavond bet water bij lange niet de hoogte bereikt van voor acht i dn gen. De hoogste stand was ditmaal, te 6% uur, j 2.90 Meter boven Rottepeil, maar de Zuidblank word voor een derde der breedte overstroomd en vele kelders, voornnmeljjk aan de Steigers, in bet I Hang en aan den Visscbersdijk, liepon onder. In de havens stond het water nagenoeg overal met den wal gelijk en aan de Niouwehaven ZZaan bet West-Nieuwland en aan den Steiger bij het Mo» riaan8plein liep het er zolfs over. Voorts bad men reeds vroeg in den avond van het water veel last bij een bakker op de Zeevischmarkt, waar het in j de bakkerij liep, by een tapper aan de Nieuwebaven, i wiens laaggelegen taplokaal onder water gezet werd, I en bij een vogelkoopman aan den Boerensteiger, waar men o. m. een eend in het voorhuis kon zien zwemmen. De straten blcon overigens geheel droog en zelfs werd op de Noordblaak het tram wegverkeer j niet gestoord. In Duifshaven liep de Bosch polder wederom onder. Te Soheveningen, Kralingen, Schiedam en Vlaar- dingen liep ook alles zonder ongelukken af. Alsof men in Rotterdam nog geen last genoeg heeft van het water sloeg Zaterdag middag eensklaps aan den Boezemsingel op den hoek van het Oost- vestplein een groot gat in de straat door het springen van een buis der waterleiding. Het water spoot terstond daarop met zulk een kracht opwaarts, dat de straatsteenen een eind weggeslingerd werden en in korten tijd de benedenhuizen en kelders van een drietal panden aan het Oostvestpleiu onder water stonden. Een rijtuig- en zadelmakerij kreeg belang rijke waterschade. IlOfltfetiissc, 30 Dec. Alhier is overleden de heer mr. A. C. B. Thomaes, lid der Prov. Staten van Zeeland («•OCS, 1 Jan. Heden bad de baronesse Sckim- melpeuninck van der Oyen, terwijl ze met haar dochtertje en binderjuffrouw naar de kerk reed, een ongeluk aau haar rijtuig. De as brak en het lichte rijtuig sloeg om. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar het paard bloedde hevig. In dit jaar ziju de heeren Adam, den Boer, Fabery de Jonge, de Jonge Mulock Houwer en Lambrechtsen als leden van den gemeenteraad aan de beurt van aftreding. De drie ccrstgenoemden zijn anti-revolutionair, de beide anderen liberaal. (CCScliC. ''De Daily Tribunehet hoofdorgaan vau Chicago, hetwelk wekelijks aan zijne abonné's olieverfschilderijen als premie uitlooft, bevat in haar no. van 10 Dec. 1.1. het volgende omtrent een knaap, geboortig van Cortgene en die eenige jaren alhier woonachtig is geweest: Pieter Verburg, een 15-jarige knaap, wiens ouders vóór 6 jaar uit Holland hierlieeu kwamen, heeft getoond een bijzonderen aanleg voor de schilder kunst te bezitten, 's Morgens vóór en 's avonds na schooltijd verkoopt hij de Tribune. Hij begon daar mede 4 jaar geleden. In den laatsten tijd doet hij dit met het doel om geld te verdienen, t.en einde zijn studie voort to zetten. Zjjn aanleg voor de schilderkunst bewoog zijn vader hem op eene tee- kenschool te plaatsen, waar bij spoedig verrassende vorderingen maakte. Maar vooral trekt thans de aandacht van het publiek zijne copie van de schil derij van Vosberg, getiteld «Alleen", een premie van de Tribune. Pieter maakte die in zjjn vrijen tijd, zonder dat hij bij zijne leermeesters nog aan kleursckilderen gedaan heeft. Ieder roemt de keurige uitvoering, en ook kenners zeggen, dat bet voor een beginner verdienstelijk geschilderd is en iets goeds voor de toekomst belooft. rVoordgOUfVC, 1 Jan. Volgens den vanwege het Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht alhier geplaatsten regenmeter viel in de afgeloopen maand 52,2 m.M. water. bevolking te Noordgouwe Overzicht der over 1894: Op 1 Jan. 1894 geboren 400 M. 15 -4- 390 V. 790 4- 14 29 -f- 404 V. 819 4-9 s= 15 -4- 895 V. 804 4- 28 49 415 M. overleden 6 "409 M. gevestigd21 430 M. -I- 423 V. 853 vertrokken35 -f- 24 59 "895" M. 399 V. 794 De bevolking bedraagt dus op 1 Januari 1895 794 zielen. Zierikzee, 2 Jan. Wij ontvingen bet ge wone jaarboekje der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Het hoofdbestuur geeft in een «voorwoord" een overzicht van het door haar verrichte in het af geloopen jaar, waardoor zij trachtte de belangen der landbouwers te behartigen en eindigt met den wenscli dat 1895 voor den landbouwer en voor de geheele maatschappij moge zjjn een voordeeligjaar. Nogmaals wordt er op gewezen dat zoovele land bouwers in Zeeland nog geen lid der Maatschappij zijn; daardoor is 't hoofdbestuur in de noodzakelijk heid om vele verzoeken om fiuanciöelen steun af te wjjzen. Wij wekken dus nogmaals dezulken op om lid der Maatschappij te worden; de contributie van f 2 per jaar kan toch waarlijk geen bezwaar zijn, vooral als men bedenkt, dat men behalve den almanak ook gratis toegang verkrygt tot de ten toonstellingen der Maatschappij. De schade aan den West-Kapelscben Zeedijk schijnt volgens de eerste alarmeerde berichten gelukkig niet van die atmeting te zijn als vermeld werd. De waterkeoringen aan den polder hebben zich bij dit springtij en stormweder over bet geheel beter gehouden dan oen week tevoren. Do hooge vloed en de rnwe zoo trokken, vooral te Vlissingen, een groot aantal nieuwsgierigen. Vooral de zeeboulevard leverde een hoogst belangwekkend schouwspel op en de groote zeeheld Michiel de Ruyter kon zich thans weer in zijn elemènt gevoelen; het. schuim dor brekende golven vloog aaar tot over zijn beeltenis heen. Te Zoutelande zoo meldt de Midd. Ct. waren Zondagmorgen een veertigtal dijkwerkers van Westkapelle begonnen met het maken van een zoogenaamden «platbcrin", di&r, waar de duinen het meest hebben geleden. Bjj de opgraving stootte men op oen vloer van roode plavuizen, van zeer kleine afmeting. In een hoek van den vloer word een gedeelte van een geraamte gevonden. Gevonden zijn nog eenige koperen geldstukken, o. a. Frisia 1628, Transylvania 1626, benevens een geldstukje met een beeld van een man of eeno vrouw, waaromheen een randschrift, dat wegens hot roest niet te ontcijferen is. Ook kwam te voor schijn een steenen poppetje, van onderen geschonden. Zaterdag werd iu de Bomvrije kazorno te Vlissingen den sergeant D. op het onverwachts door een soldaat 2e categorie van de klasse van discipline met de kolf vau een geweer een slag tegen de borst en de kin gegeven, waardoor de sergeant uit den mond bloedde, Oogenblikkelyk werd de soldaat door zijn kameraden vastgegrepen en vervolgens in arrest gesteld. Op len Kerstdag kwam te Tilburg eene dienst bode bij hare ouders logeeren. Reeds den volgenden dag overleed zij. Op last der justitie werden kist en graf verzegeld. Maandag is het lijk opgegraven, om door twee geneeskundigen gerechtelijk onder zocht te worden. Het U. D. vertelt de volgende vermakelijke geschiedenis: In een tapperij op het Vredonburg bevonden zich Zaterdag twee vreemde kooplieden, die voorgaven reizigers in manufacturen te wezen en daardoor in staat te zijn om een lap fijn laken, dat zij bij zich hadden,, voor eeu koopje van de band te doen. Hoe aanlokkelijk dat aanbod echter ook was, deed zich tocb geen enkele koophr voor, totdat op eens zekere D,, die aan een tafeltje dichtbij gezeten, blijkbaar met aandacht bad geluisterd, van zjjn stoel opstond en verzocht bet laken te mogen zien. Nadat D. het laken geruimen tijd aau alle kanten had bekeken en vooral tegen een ouden boer de deugdelijkheid er van zeer had geroemd, werd hij na over en weer bieden voor f2,50 en een oud zilveren horloge eigenaar van den lap laken, die echter volgens opgave va» de kooplieden wel f 20 waard was. Toen het laken was verkocht, kwamen er meerdere liefhebbers opdagen, waaronder ook de oude boer die zoo gelukkig was om voor f 10 het laken in eigendom te bekomen. Dat de boer geen geld geuoeg bij zich bad, was voor D. geen bezwaar, want daar bij tocb naar Amsterdam moest kon bij heel goed met hem naar Maarsen gaan om bet geld in ontvangst te nemen. Nauwelijks waren beiden vertrokken, of ook de twee kooplieden ver lieten haastig de tapperij en deden, toen zij D. niet meer zagen, aangifte bij de politie, dat deze van hen een lap laken had ontvreemd en daarmede op den loop was gegaau. Weinig© oogeublikkon latei- werd D. aan hot station vau het staatsspoor aan gehouden en kwam alstoen aan bet licht, dat D. de medeplichtige der beide kooplieden was, die niet wetende wat deze met den boer was overge komen, van meening waren door D., die het geld en zijn horloge weder had terug ontvangen, te zijn bedrogen en daarom de hulp der politie inriepen. Aan het wantrouwen der kooplieden heeft de buitenman het evenwel te danken, dat hem het verdriet is bespaard geworden te moeten ervaren, dat by voor ƒ10 een lap laken had gekocht, die nog voor geen gulden waarde had. Op de Waal, onder Wamel, is Vrijdagavond een treurig ongeluk voorgevallen. Terwijl het schip van den heer T. van Panuerden aldaar lag, zouden de zoon en de twee knechts van den voerder van het schip in de daarachter liggende roeiboot stappen, doch juist op het oogenblik, dat het touw losgemaakt werd, sloeg de roeiboot om, met het ongelukkig gevolg, dat alle drie er onder geraakten. De, zoon wist zich nog te grijpen en werd door een naastbyliggenden schipper gered; de twee knechts zijn verdronken. Men heeft hunne lijken nog niet gevonden. Te Meppel is Zaterdagavond, tijdens een kort, hevig onweder, de bliksem geslagen in de Herv. kerk en veroorzaakte eenige schade aau het plafond, nabij het orgel. Brand ontstond gelukkig niet. Te Groningen is vanwege «Patrimonium" een reuzenadres, voorzien van 6000 handteekeningen, aan den gemeenteraad gericht, inhoudende het ver zoek de kermis af te schaffen. In een der plattelands-gemeenten van Friesland is een huwelijk voltrokken tusschen een «jonkman" van 73 en een «jougedochter" van 69 jaren. Bij deze gelegenheid zijn door de «jongelieden" niet minder dan vijf kinderen erkend, onderscheidenlijk oud 44, 41, 39, 34 en 29 jaren. Onze Kwestie. Het Weekblad van het Recht komt nader terug op de bekende zaak van den heer J. Waale, directeur-uitgever der Zicrikzeesche Nieuwsbode, die in een adres aan de Tweede Kamer zich beklaagde, niet wettig of in elk geval te lang gegijzeld te zijn. Naar aanleiding van de inlichtingen in deze door den minister gegeven, zegt het Weekblad, vooral met het oog op de getrokken conclusie: «Het schijnt ons niet twijfelachtig, dat de rechtbank in overeenstemming met de wet de gijzeling beval en dat aUoo des adressants eerste klacht is ongegrond, daargelaten dat by zich daarmede, ware zy gegrond, ingevolge art. 68 Sv.; 2e lid, had behooren te wenden tot het gerechtshof te 's Gravenhage, niet tot de Tweede Kamer der Stateo-Generaal, die geen censuur heelt uit te oefenen over rechterlijke vonnissen of bevelen. «Van vrij wat bedenkelijker aard is des adressants tweede klacht, die betreft niet het in gijzeling stellen, maar het in gijzeling houden, na zijn schryven van 12 Mei jl. aan den rechter-commissaris". Daarom laat het blad bet tweede gedeelte der bekende ministeriöele nota in zijn geheel volgen. Het spatieert daarin de volgende periode: «Hieruit blijkt dat de rechtbank te Zierikzee aanneemt dat een getu eerst dan aan zijne verplichting om getuigenis der waarheid af te leggen heeft voldaan, wanneer er aan leiding is om het er voor te houden dat betgeen door getuigen wordt gezegd, werkelyk waarheid is". Na de feiten door den minister meegedeeld, is de twijfel van het blad wat betreft het in gijzeling houden na 12 Mei, bijna zekerheid geworden. Toch wil het over deze «netelige zaak" geen al te stellig oordeel uitspreken, voordat bet Kamerdebat zoo noodig nog meer licht zal hebben gegeven. In afwachting van dat debat bespreekt het slechts die punten, die daarbjj vermoedelijk op den voor grond zullen treden, een bespreking «die te korter kan zijn, omdat die punten mede zijn besproken in een hoofdartikel der N. Rott. Courant van 15 Dec., waarmede wij ons geheel vereenigen". In de eerste plaats vestigt het blad de aandacht op de conclusie door den minister in bovenstaande periode zijner nota getrokken. «Is die conclusie juist zegt hot en hare juistheid valt moeilijk te ontkennen, dan is het ook onbetwistbaar, dat men te Zierikzee eene opvatting heeft van de hier in aanmerking komende wetsbepalingen, dte met haar duidelyken inhoud en haar kennelyke strekking niet is te rijmen. Den gijzeling door gyzeling te dwingen de waarheid te spreken is in beginsel de pynbank, nu niet toegepast op beklaagden, zooals in den goeden ouden tijd, maar op getuigen. Liegt een getuige onder eede, hetzij bij bet onder zoek ter terechtzitting, hetzij by de gerechtelijke instructie in het uitgezonderde geval van art. 100 Sv., de straf, op meineed gesteld by art. 207 Sr., treft hein. De gijzeling als dwangmiddel tegen getuigen dient allcdn om hen te nopen den eed of de belolte, waar deze is voorgeschreven, en daarna hunne verklaring af te leggen, onverminderd de straf, waaraan de getuige zich blootstelt, iudien hij volhardt bij de weigering om aan zyne «wettelijke verplichting", dat is hier het aQeggen zijner verklaring voor den rechter-commisaris, te voldoen (art. 182 Sr.). Het is waar, art. 68 spreekt van «getuigenis der waarheid", maar het is in het stelsel der wet niet wel vol te houden, dat daarmede iets anders of iets meer bedoeld wordt dan met «zijne verklaring" in art 166 en het is duidelyk, dat de aangehaalde woorden van art. 68, al konden zij gelukkiger zijn gekozen, niets anders beoogen dan geheel objectief aan te duiden het karakter van de getuigenis als een middel om de waarheid aan den dag te brengen". Het tweede puilt, waarop het Weekblad wijst, betreft de tusschenkomst der rechtbank, die bij hare beschikking van 16 Mei het ontslag van den beer Waale uit de gijzeling gelastte, op grond «dat het er voor te houden (was), dat de getuige voornoemd thans" («dat is n.b. reeds op 1.2 Mei" teekent het blad hier aan) «do waarheid kon hebben gesproken". Met de N. R. Ct. is bet blad 't volkomen eens, dat deze beschikking volgens de wet geen reden vau bestaan had: «Ingevolge het bij de jongste herziening van bet Wetboek van Strafvordering aan art. 68 toegevoegde derde lid kan de rechtbank geroepen worden eene vordering tot verlenging der gijzeling, nadat deze 30 dagen heeft geduurd, toe- of af te wijzen; maar anders blijft zij buiten de zaak. De officier, belast met de executie van bel bevel, dat de getuige in gijzeling worde gebracht en gehouden, totdat hy aan zijne verplichting zal hebben voldaan, moet, zoodra hein daarvan is gebleken, onder zijne verantwoordelijkheid, onmiddellijk het ontslag doen plaats hebben. Wat men in civilibus zoude noemen de ontbindende voorwaarde of, wil men liever de onzekere tijdsbepaling dies in cert usvan het ontslag, werkt van rechtswege. Rechterlijke tusschenkomst komt daarbij niet te pas, en kan das, indien daardoor de invrijheids- stelling van den getuige, nadat hij aan zijne verplichting heeft voldaan, is of wordt vertraagd, den officier niet dekken". Het derde punt van de nota, dat het" Weekblad releveert, is de moeilijkheid iu den weg gelegd aan het overleg van Mr. Fokker, met zijn gegijzelden cltënt, en het terughouden van een brief van dien advocaat ter voorberoidiug vau een onderhoud over de gijzeling en een te dier zake in te stellen appèl. Wanneer in het huishoudelijk reglement van het huis van bewaring te Zierikzee werkelijk bepalingen voorkomen, die de gemaakte maatregelen formeel rechtvaardigen, dau vindt het Weekblad het hoog tijd, dat de daaraan ingevolge art. 22 Sr. verleende koninklijke sanctie worde ingetrokken. liAUPBOIII Door de indijking der Lauwerzee, w de H.H. A. Yolker Lz. te Sliedrecbt te Gorinchem concessie is aaugevra; vorig No.), zal pl. m. 1900 H.A. la kunnen worden. Gedurende de maanden October, December van 1894 zijn alleen uit I 12135 schapen naar Londen verzonde Het dividend voor de aandeell boterfabriek te Oud-Beierland over b boekjaar is vastgesteld op 3 pOt. Voor de boterfabriek «de Adela Arendskerke is Jasperse te Nieuwd geworden van het ophalen der melk brengen der afgeroomde uit 's Hee: en de Kraarjertpolders. Omdat deze 1 zijne plaats aangesteld J. van Eijker Arendskerke; van Wolfaartsdijk en 's B kinderen, P. van Strien te Wolfaarts leveranciers uit de Poel brengt zelf d< die van Heinkenszand per ezelkar za' gevoerd. De melk wordt eenmaal per d: in de heetste maanden tweemaal per fabriek zijn de noodige melkbussen 1 prijs verkrijgbaar, n.l. a 6 of a 2,' begint 3 Januari te werken. Wie wi Zondags zijne melk aanvoeren. Ten slotte werd de fabriek met wa gesteld en werden toespraken gew den voorzitter, den heer J. J. van architect, den heer M. v. d. Linde t< Beroepen te Zuidzande ds. P. J O M O E R 11 8J Tot onderwijzeressen by het openbs wijs te Goes zijn benoemd mej. A. P Goes en mej. A. R. Born te Wilhel: Ingezonden fêtu Mijnheer de Redacteur Volgens het bericht in de Nieu December, zou de redding van 29 n schepen onder Bruinisse, alleen gés K. v. d. Linden; dit is onwaar: j redders zijn: Pieter Beekman Cz., j BrouwershavenC. Bartels; L. Karbi A. Vermaat en J. Jumelet van K. v. d. Linden van Brouwershavei Eenige Ingezetenen v Mijnheer de Redacteur! j Beleefd verzoek ik UEd. opnam i klaring, dat het artikel in een courant, omtrent de Zeeuw, niet af uwen gewonen correspondent te Go St. Maartensdijk, 3 Mijnheer de Redacteur! In den laatsten tijd wordt onze namelijk het Hoofd ervan, van v kanten op ergerlijke wijze aangeval Bode, orgaan van den Bond van en nu pas weer in de Zierikzeesche van beiden, óf zucht naar verbefcérit slechte toestanden óf persoonlijke zich uitende in het openbaar maken moet den inzender van bet stuk in hebben. Uit de bitterheid, waar geschreven is, zal ieder onpartijdig oordeelde wel dadelijk opgemaakt ke het laatste motief den schrijver gel het niet den schijn van laster, w; iemand alleen het kwade opsomt verzwijgt? Of is het den schrijver kend, wat en wie hij altijd voo geweest is, boevelen hij or voor die nu een betrekking bij het oi eene positie in de maatschappij ini zonder hem nooit zouden verkrege toch van algemcene bekendheid, dat jongelui les gaf, boeken, ja zelfs vo( verstrekte. Laat de verhouding wijzers vroeger te wenschen ovei van zeer nabij is mij verzekerd, da jaren uitstekend en zoo vriendschs is. En nu het onderwijs, door he. hy uog zelf eeu klasse had. Er w in mijne schooljaren gelezen, zom grondige bespreking der leesles. Nc ik mij met genoegeu zijn boeier vaderlandsche geschiedenis, zijne le rijkskunde, tweemalen per week, en zoogenaamde bijvakken. Wel is wa het nazien van rekenwerk wel een der autwoordeu, maar op welke s* klassen zal dit niet voorkomen In de sommen besproken. In mijn tij> zelfs uitstekende rekenaars. Eu betreft, daarvan is mij «immer iet Met de plaatsing van het bov ten zeerste verplichten EEN OUD-LE die voor dien onderw de meeste achting en Geachte Heer Redacteur! Vergun ook mij s. v. p. nog ruimte voor de thans hangende gx dit schryven vermeld. Ik vraag plaats om die onderteokenaar va iets te antwoorden en tevens oc komen op de voorgaande sokrijver: Om te beginnen„de vriend v geheel koud gelaten, want dat iemai aandrang eu ook zooals hij schrei belang, zich zooveel schryven zou zoodauig in de bres zou stellen blinde boeren, is m. i. onaauneme' wij den heer M. te Z., die te zijne hoeft gedaan, èn om >deu v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1