ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. r Dinsdag 1 Januari 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. Pakketpost. - Nieuwjaarsdag. Agent van Politie. KENNISGEVING. BELASTING OP^DE HONDEN. NIEUWSTIJDINGEN. ChOCM. 29 Dec. In de gemeenteraadszitting van gisterenavond werd mededeeling gedaan van een schrpven van Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den tcgenwoordi^en commissaris van politio, de heer A. R. Holsbeimer, met 1 Januari a.s. op f 1200 is gebracht. Uit de vroeger vermelde voor drachten werden benoemd tot onderwijzeressen do dames E. P. Matthijsen te Goes en A. R. Born te Wilhelminadorp, beiden No. 1 der voordracht. ADVERTENTI Schippersvereniging „Sc Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6557. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte bereken Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee maakt bekenddat zijn kantoor op nieuwjaarsdag voor den dienst der lBakketpost zal zijn gesloten. 31 December 1894. De Directeur voornoemd, DE BLOEM E. De Schippers of Eigenaars van Schepen, die het over 1894 verschuldigde havengeld nog niet hebben voldaan, worden uit- genoodigd dit ten spoedigste te komen afbetalen, en zij, die hun abonnement over 1895 wenschen te vernieuwen, vervoegen zich ten Kantore van den Havenmeester w. A. BOWBYES. Sollicitanten naar «ie vacante betrekking van Ajjcnt van ï*olitio 2e klasse in de gemeente Zierikzee, waaraan verbonden is eene jaarwedde van' 500, benevens vrye uniforrnkleeding, schoeisel, wapening en aanspraak op pensioen, beliooren zich bij gezegeld verzoekschrift vóór den 10 Januari 1895 te wenden tot den Burgemeester van Zierikzee. Persoonlijke aanmelding is vooralsnog niet noodig. Vereischten zijn: lengte van minstens 1.70 M., niet ouder dan 35 jaar, goed zedelijk gedrag en vrij van het gebruik van sterken drank. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1894. op heden door ben is opgemaakt en van den 29 December 1894 tot den 12 Januari 1895 ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tyd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 28 December 1891. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. 3loorn, 29 Dec. Een arme vodden handelaar alhier werd aangeroepen om een behang tekoopen, wat bloot kwam bg het afscheuren van het ovcr- geplakte. Hij ging met een stukje daarvan naar eenige kleine opkoopers in antiquiteiten en vroeg of dit nog waarde bad. Geen enkele zag er iets in. Hg ging nog eens naar zijn eersten opkooper terug, die bij nader inzien voorstelde het voor gezamenlijke rekening te koopen. Aldus werd gedaan en het behang werd gekocht voor f 100. De opkooper maakte toen met den voddenhande laar, die de f 50 aandeel niet kon uitschieten, de zaak voor f 25 af. Nu echter kan de opkooper reeds f 2000 voor het behang krijgen, terwijl hij niet genegen is het voor minder dan 3000 te laten. Amsterdam, 29 Dec. Heden morgen zou een bediende van de Twentscbe Bank per rjjtuig een.pakket binnenlandscbe fondsen, ter waarde van ongeveer een ton, naar de Nederlandsehe Bank brengen. Bij het uitstappen uit het rijtuig strui kelde hij, tengevolge waarvan het touwtje brak waarmede het pakket was bijeengebonden. De hevige wind nam de papieren op, deed ze over de straat en deels ook het Rokin in dwarrelen. Het grootste gedeelte woei gelukkig tegen het rijtuig op en kon nog bijtijds gegrepen worden. Hetgeen verder over de straat verspreid lag, of in het water terecht was gekomen, werd door tal van gedienstige helpers bijeengeraapt en opgevisebtzoodat betrekkelijk slechts voor een kleine waarde verloren is geraakt. Bij Kon, beslnit van 29 dezer is de beer L. J. Veltman, tooneelspeler te Amsterdam, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Utrecht, 29 Dec. Gisteren bad alhier in het logement van den heer Chaulet een dubbele moord plaats. Hieromtrent kan gemeld worden, dat beiden eergisteren avond in het logement kwamen en twee kamers vroegen, voorgevende van Rotterdam te zijn gekomen en hun reis, doordien zij zich hadden verlaat, niet kunnen vervolgen. Nadat men hun ieder een kamer had aangewezen, is het meisje np de bare gebleven, doch is de jonge man uitgegaan eu eerst te npistrpohs één uur in het logement teruggekeerd* waarna hij zich onmiddellijk naar 2ijn kamer begaf. Gisteren ochtend omstreeks 7 uur opgestaan zijnde, verzocht bij aan de dienstbode om zijn meisje te willen wekken, doch toen zij even daarna terugkwam met de mededeeling, dat ze zeker nog sliep, want dat zij de juffrouw niet wakker kon krijgen, ging bij zelf naar boven in haar kamer. Onmiddellijk daarop werden kort achter elkander j twee revolverschoten gelostterwijl men boven komende het meisje in haar bloed badende vóór het ledikant en den jongeling op korten afstand van daar, met een kogelwond in bet hoofd 'op den grond vond liggen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar van beiden slechts de dood kon worden geconstateerd. Zooals de jonge man heeft opgegeven, heette hij H. en was evenals zijn meisje in den Haag woonachtig. Volgens do N. Rolt. Crt. was de jonge vrouw uit Rotterdam en scheen geldgebrek, nadat het paar eerst een vrij aanzienlijke som van den vader van H. had doorgebracht, de oorzaak van de wanhopige daad te zijn geweest. Ook in een ander hótel alhier (Bellevue op het Vreeburg) had gisteren een soortgelijk voorval plaats. Een daar verblijvende logé schoot zich dood. 'S <wl*AVCIlllA£C, 28 Dec. H. M. de Koningin Leeft aan H. M. de Koningin-Regentes, baar moe der, o. a. de volgende Kerstgeschenken gegeven 4 kleine zilveren schenkblaadjes; een floorlamp; een paar Saksische beeldjes en verschillende hand werken, door de jonge vorstin zelf vervaardigd. De Koningin schonk aan de jonge Koningin een tafel (vernis Martin met geschilderd blad; eenige antieke meubels; een zilveren bonbonnière; een antieken trommel en een toilet-garnituur vau ivoor met goud. Het geschenk van den Duitschen Keizer aan Koningin Wilhelmina bestaat uit een kopie van een schilderij, dat Prins Willem van Oranje als jongeling voorstelt. Het origineel bevindt zich in bet museum te Kassei. Eeu Haagsch porceleinen koffie- en theeservies heeft niet tot de Kerstgeschenken behoord. Twaalf Kerstboomen schitterden bij gelegenheid van het Kerstfeest in de groote zaal van het Paleis. H. M. de Koningin reikte aan een twaalftal ge- noodigde kinderen van familiën hier ter stedo geschenken uit. Jhr. W. A. C. De Jonge, lid van den Raad van State, heeft als zoodanig ontslag gevraagd en gekregen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen. De heer De Jonge was, als oudste lid van den Raad in rang van benoeming, tevens lid van den Raad van Voogdg der Koningin. Met ingang van 1 Januari 1895 is de heer H. J. de Weille, thans geagreëerd klerk ten kantore der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Middelburg, benoemd tot rijksklerk aan dat kantoor. ■AIaasvi'AaI, 28 Dec. Tot secretaris dezer gemeente is benoemd de heer J. Maaten, ambtenaar ter secretarie alhier, No. 2 der door burgemeester en wethouders opgemaakte aanbevelingwaarop als No. 1 voorkwam de eervol ontslagen gemeente secretaris de heer F. Niemantsverdriet te Nnraansdorp. Vitas lit ge II, 28 Dee. Reeds lang bestond vermoeden dat op de fabriek van de kon. maat schappij »De Schelde" koper ontvreemd werd. Do politie, daarmede in kennis gesteld, arresteerde een viertal jongelieden van 16 ft 18 jaar, als van den diefstal verdacht. Twee hunner hebben reeds eene volledige bekentenis afgelegdterwijl de beide anderen vermoedeljjk alleen medeplichtig zijn. Het ontvreemde koper, eene niet onaanzienlijke hoeveel heid, bleek door de verdachten verkocht te zijn bij den tagrjjn P. de L. alhier. De gemeenteraad van Vlissingen beeft aan de firma Ribbink, van Bork Co. vergunning verleend tot bet aanleggen van telephoonlgaen tusschen Vlissingen en Middelburg. Van den ingenieur C. L. M. Lambrcchtson ont ving de raad een exemplaar van De Ingenieur bevattende het verslag der werkzaamheden met teekeningen van het nieuwe Sas. Voorts werden de gewone raadscommissiën her benoemd. Eene goede zjjde eener overstrooming'. Voor 10 centen (één dubbeltje) per pond kan men hier puik, best schapenvleesch bekomen, af komstig van de schapen uit den ondergeloopen Annapolder. Voor den werkenden stand eene zeld zame gelegenheid om eens eeu stukje vleesch op de tafel te hebben. lftrililiissc. 31 Dec. Door het stormachtige weder van Zaterdag is voor Herkingen een vaartuig gezonken, geladen met melasse. Van de vaartuigen, die bier voor den wal lagen, zijn er twee gezonken, terwijl een viertal de haven binnen wisten te kouien. Van de gezonken vaartuigen werden de opvarenden met moeite gered door een hoogaarts uit Brouwers haven en hier aan wal gebracht. Het eene vaartnig, schipper Vechter van Stads kanaal, was geladen met steenkolen, het andere, schipper Geense, van Waarde, met kopererts. Zie rik zee, 29 Dec. Voor oen zeer talrijk gehoor trad in de vergadering van ons Nutsdepar- tement als spreker op, de heer van den Berg uit Heerenveen. Had de begaafde spreker ons ten vorigen jare reeds een blik doen slaan op do dagen der Fransche revolutie, thans behandelde bij de levensgeschiedenis der ongelukkige Marie Antoinette. Vanaf haar geboorte tot aan het schavot leidde de spreker zyn aandachtig gehoor en deelde vele voor sommigen onbekendo zaken uit haar veelbewogen leven mede. De heer van den Berg kan verzekerd zijn hier steeds een aandachtig gehoor te zullen vinden. Men meldt ons uit Tolcil Zondagmiddag 4 uur is de zeedijk van den polder Strijen op de hoogte van de hofstede van J. v. d. Slikke over een lengte van 75 Meters weggeslagen. Het zeewater kwam met alle kracht naar binnen stroomon, zoodat de bewoners dier hofstede en van het gehucht Strijenham zich in allerijl met hun have door de vlucht moesten redden. Zes varkens zijn verdronken. Het water kwam met zulk een geweldige kracht den polder binnen, dat de daarin uitloozende binnensluis vau den polder Poortvliet de ontzettende watermassa niet kon trotseeren en weldra ook niet langer bestand bleef het tegen te houden, waardoor het met alle kracht ook dien polder binnenstroomde en beden waren aldaar de Weihoek en meerdere lage plaatsen in een zee Treurige omstandigheden. Met alle kracht worden pogingen aangewend die bewuste binnensluis met battings en duizenden zakken grond te stoppen, wat Maandagvoormiddag in zooverre gevorderd was, dat wij alle hoop koesteren, dat dit zal mogen gelukken, dan is het buiten water afgesloten, maar hoe zal dan bet binnen- geloopen water worden verwijderd? In Strgenham komt het zeewater ieder getij tot de daken der woningen. Arme bewoners, wij zijn bewogen met uw lot I Door de heeren A. Volker Lzn, te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem is aan den Minister van Waterstaat, Handel aangevraagd voor eene gedeeltelijke bedjjking van de Lauwerzee. /ïcrik/.t'i', 29 Dec. De stoomboot »Stad Zierikzee", hoden namiddag ter reede komende op de reis van Rotterdam, was verplicht wegens den hevigen 6torm en de hooge rfee er van af te zien de Zierikzeesche haven aan te doen en moest terug- keeren naar bet Keeten. Gelukkig was bet schip juist in tijds daar om de opvarenden van het schip «God met Ons" te redden. Dit schip was geladen met kolen, komende van Rubrort, bestemd naar Willebrouck (België), en gisteren in het Keeten voor anker moeten komen. Door den hevigen storm en hooge zee is het heden gezonken. De schipper, A. de Keizer, met zijne 2 knechts hadden nog even tijd zich in hunne boot te redden en werden door de inmiddels zoo nabij mogelijk gekomen stoomboot gered. Overigens is hoegenaamd niets g -red A nnen worden, en, naar men zegt, is het schip niet verzekerd. De St. Ct. bevat de wet, waarbij bekrachti ging wordt verleend aan de beffing ten behoeve van de provincie Zeeland: a. van acht en twintig opcenten op de hoofd som van de grondbelasting op de gebouwde eigen dommen en van twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen over 1895, en b. van achttien opeenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1895/96. Zaterdagochtend is te Bergen-op-Zoom een voerman, zekere K., bij do fabriek van de heeren Assel bergs Co. onder een met bout geladen wagen geraakt en aan de gevolgen overleden. De slagers te Gouda hebben besloten den prijs van bet rundvleesch op 1 Jan. a.s. met 10 cts. per kilo te verlagen. Een voorbeeld dat navolging verdient 1 In de zaak van den moord te Bussum schijnt weer een nieuw element te zijn gekomen, dat eenigen t-ijd van onderzoek eisebt. Daarom is de openbare behandeling ter terechtzitting verschoven tot begin Februari. De arbeider H. 6tientjes te Wildervank wilde Woensdagavond ongeveer elf uren een bezoek brengen aan eene dienstbode, maar aangezien zij reeds bezoek had, wilde zij hem niet ontvangen en draaide zij de brug af, inet het gevolg dat S. in het Hoofddiep viel en verdronk. Men zal zich herinneren dat te Hillegomna het overlijden van den penningmeester der spaarkas, den heer H. Nieuwenhnis, een tekort werd ontdekt van ruim f 11000, waardoor vele getroffen schenen te zullen worden. Na eene algemeene vergadering van de inleggers, onder leiding van den beer Van Oostveen, wist men de weduwe van den penningmeester te bewegen met 1 Januari 1895 f 5000 te restituceren. Deze som is thans betaald geworden, terwijl de commissarissen, do heer«.n S. baron Van Heemstra en J. G. vau Waveren, ieder 1500 bijdroegen. Ook de afdeeling Hillegom der «Maatschappij voor Bloembollencultuur" had hare gelden iu deze kas belegd, docb weigerde zich aan te sluiten bij de overige inleggers en deelt dus in die f 8000 niet mede. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling werd besloten maatregelen te nemen, om de belegde en verdwenen gelden op een andere wijze terug te krijgen. Diploma A voor de zuivere toepassing van bet correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry kon verstrekt worden aan de dames H. E. Bacbman, Zwolle; N. J. G. Besier, 's Gravenhage; A. A. A. Burghgraef, Spijk; A. S. Cb. Zeeman, 'sGravenhage en aan de heeren J. W. Bartels Hz., Zwolle; .1 Bosch E.Jz.Zwolle; E. G. Braak, Webe; J. J. Brouwer, Serooskerke; T. v. d. Heuvel Jz., Steenwijk; H. L. Imraink, Zwolle; J. J. Janzen, Helder; C. C. Krieger, 'sGra venhage; G. Lindeboom. Frankhuis; J. Maten, Zwolle; J. L. Mehler, Zwolle; H. de Munnik Schoonhoven, J. Pellinkhof, ZwolleO. Posscl, Haren; G. G. L. Slot, Amsterdam en M. H. Stephan, Rotterdam. Over de Proefschriften van 8 candidaten voor diploma A moest afwijzend worden beschikt. Cappellen aan d'IJssel is door hevige branden geteisterd. De vorige week omstreeks half één sloegen do vlammen uit do manden makerij, behoorende bg de glasblazerij in die gemeente. Door den hevigen wind werd het vuur aangewakkerd, dat het geheele gebouw vernielde. Maar door de vonken werd ook de groote loods aangestoken op de scheepswerf van de firma A. Kalkman Zn.; een schip dat op stapel stond werd onmiddellijk te water gelaten. Ook deze loods, met wat er omheen lag, brandde tot op den grond toe af. De spuitgasten waven nog ijverig aan den gang, toen op nieuw het geroep vanbrandweerklonk. De wind had de vonken voortgejaagd, ze waren gevallen op de dakpannen van de schuur, onder legen met riet, en in den hooiberg cn op het staldak alles van de boerenstelling vau den heer «Schinkel. Daarvau werd evenmin iets gespaard; hot vee kon gelukkig gered worden en het is zeker te danken aaa het krachtig optreden van de spuitgasten, dat het huis onaangetast bleef, en de twee volgende schuren. Schinkel was voor een gering bedrag verzekerd hij lijdt dus groote schade. Maar het was of een booze geest op de gemeente was neergedaald. Daar werden de spuitgasten 's nachts om een uur of twee van de boerderij van Schinkel geroepen, wel een half uur verder voor de stecnenbakkerij firma W. en A. van Cappellen Wz., eigenaar de heer C. Verschoor. Daar was evenzeer een felle brand ontstaan en wel door het ongekend hooge water. Do beide steenovens met de aangrenzende berg plaatsen voor turf liggen buiten den dijk. Het water was er heen gevloeid, had een vau de ovens, die gloeiend stonden, doon scheuren en barsten, met een hevig gekraak, zoodat do omwonenden meenden dat het onweerde. De wind had het vuur verspreid over de opgeslagen turf, niet minder dan een paar duizend mud en in een oogwenk stond alles in lichtelaaie. Wel rukten de brandspuiten aan, maar aan blusschen viel niet te denken, want de brandende gebouwen waren overal omgeven door stroomend water, zeker een halvemanslengte diep. Men moest dus berusten. De stukken vuur vlogen over de Maas heen en vielen op de daken te Krimpen aan den overkant, zoodat ook daar de spuiten aan het werk moesten. Gelukkig bleef de bg de ovens gelegen woning van den opzichter gespaard. De brand duurde den geheelen Zondag voort en j den nacht. Toen het water gevallen was, ging de j brandweer er heen, en eerst den volgenden morgen I omstreeks acht uur was de gloed gedoofd. De ge- j heele voorraad turf met alle wagens en kruiwagens j zijn geheel vernield. De muren vau den oven I meter dik) zijn aauzienlijk verzakt en gescheurd, i ook de ongeveer 900,000 stuks steenen, die er werden gebakken, zullen wel onbruikbaar zijn. Zoo spoedig mogelijk zal de schade worden hersteld. De dertig arbeiders zullen hun loon blijven ont vangen. Alles was verzekerd bij de Onderlinge Brand verzekering-Maatschappij, firma de Jong, te Am sterdam alleen de turf was niet tegen brandschade gedekt. LomDoü. Aan een particulier schrijven uit Ampenan ont- leenen wij liet volgende: Een prachtig gezicht was het binnenkomen van het 9e bat., overste Scheuer te paard voorop, prachtig gedecoreerd, met de pet in de hand, daar naast Christan, ook met de Willemsorde. Meest alle soldaten hadden een pajong bg zich, die zij te Mataram gerampast hadden; zij zongen het lijf- deuntje vau Scheuer: «Alles kost eeu dubbeltje" en de muziek speelde er lustig op los. De troepen te Ampenan stonden opgesteld onder generaal Vetter en alles trok onder een donderend «hoerah" het kampement in. De troep werd gevolgd door 10 wagens, beladen met goud eu zilverden volgenden dag kwamen er weer 10 wagens en dit kon, volgens mijn zegsman, nog wel 14 dagen duren. De oude radja ziet er lang zoo suf niet uit als van hein verteld was; bg mijn rondgang zag ik ook eenige dames-prinsessen en andere dames, men had haar eenvoudig in het «blok" gesloten. Nimmer zag ik zulk een enthousiasme als toen de verloren stukken teruggebracht werden. Aan de algemeene vreugde kwam schier geen einde het was treffend om te zien: men moet onze offi cieren over onze Hollandsche jongens hooren het is steeds en altijd: bewondering en lof! Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris tar. J. A. Bolle te Renesse werd Vrijdag 28 Dec. te Bruinisse verkocht, de hofstede met landerijen van den heer C. Zoeter te Oosterland. Verkocht werd: 3 H.A. 49 Aren 30 c.A. bouw land a f 8051 H.A. 47 A. 90 c.A. bouw- en weiland ft f 200; 42 A. 70 c.A. bouwland ft f 475; 37 A. 80 c.A. bouwland ft f 500; 74 A. 40 c.A. bouwland ft f 400; 78 A. 40 c.A. bouwland 4/350 1 H.A. 29 A. 70 c.A. bouw2and a f 44198 A. 90 c.A. bouwland ft f 475; 20 A. 20 c.A. bouw land ft f 675; 70 A. bouwland ft f 375. Alles per 40 A. 33 c.A., ongerekend de onkosten ft 8 pCt. L 4 Hl> II O U IV. It E C II T Uk E N. De schaapherder te Poortvliet, tegen wien door het Openbaar Ministerie zeven dagen hechtenis werd gevorderd wegens overtreding der veeartsenij- kundige wet, is door den Kantonrechter te Tholèn veroordeeld tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Bij bevelschrift van de rechtbank te Middel burg van den 18 December zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen W. B., oud 12 jaar, L. J. V., oud 10 jaar, beiden zonder beroep, geboren cn wonende te Goes, de le thans gedetineerd te Middelburg, ter Vrijdag is de coöperatieve roomboterfabriek «De Adelaar" door den aannemer, den heer M. Buitendijk te Goes, aan bestedere afgeleverd. De aannemer, zoowel als de architect, de beer M. v. d. Linde uit Zierikzee, hebben eer van hun werk. De fabriek is 15,50 M. lang en 7,40 M. broeden. Onder hetzelfde dak bevindt zich aau de Zuidzijde de woning van den directeur. Deze woning is 8,75 M. bij 7,40 M. Aan de andere zjjde bevindt zich de machinekamer met ketelhuis. De schoor steen is 13 M. hoog. Voorts heeft men een ijshuis en stal voor 6 paarden, benevens eene bergplaats voor steenkolen. Het ijshuis, groot 7 M. bij 6 M., is van dubbele muren, waarvan de 35 c.M. tusschen- ruimte met kaf gevuld is. De bergplaats van ijs is met dubbele deuren, hermetiscbgesloten. De binnen ste deur is 15 c.M. dik en opgevuld met slakkenwol. Eene ruimte van 7 M. bij 6 M. kan eene aardige boeveelheid ijs bevatten. De plaats tot reiniging van roomtonnen en melkvaten is voorzien vau stoom- en waterleiding. Ook heeft men er twee van tegeltjes voorziene bakken voor de karnemelk. De aangevoerde melk wordt op een bordes in een bak op de bascule gewogen, daarna in eene zift overgestort en in een reservoir opgevangen. Door buizen gaat de melk naar den voorwaruier, waarna zij in de centrifuge ontruimd en gezuiverd wordt. De room vloeit over een af koeler in room tonnen, en de afgeroomde melk in eeu vertind ijzeren bak, vandaar wordt zij in een ander reservoir gepompt, om vervolgens door buizen bet gebouw te verlaten. De roomtonnen komen daarna in cementen bakken in de koelkatner, eu de room wordt door waterleiding op de vereischte temperatuur gebracht. Na 24 uren gezuurd te hebben, wordt do room in een Holsteinscben karn teruggebracht. De boter wordt daarna in den kelder gebracht, waar zij machinaal gekneed, opgemaakt en ingepakt wordt. Alles aan en- in bet gebouw is even proper en netjes, aan ruimte eu lucht outbreekt bet niet. De machine is vau 7 paardenkrachten, de betel van 5 atmosfeeren. Behalve de geriefelijke woning van den directeur, heeft men eeu net kantoor, benevens een woning voor den machinist-stoker. Voor de ondernemers hopen wij, dat deze fabriek op coöperatieven grondslag, goéde winsten moge afwerpen. zake dat zij op den 11 November 1894 middag te zamen en in vereeniging, na te hebben afgesproken om in de Rooms Goes de offerbussen open te breken en aanwezige geld te stelen, zich hebben de Roomsche kerk te Goes, aldaar twee met geweld hebben opengebroken en bedrag van f 0,45 aan die kerk to hebben weggenomen met het oogmerk rechtelijke toeëigening. Aan den len beklaagde is Mr. W. Dicl te Goes, ambtshalve als verdediger toe mi it K i i FIK Ds. Ph. J. Wessels, pred. bij de Ge Zierikzee, heeft ten tweeden male vooi naar die gemeente te Rotterdam bedar o li i;n li i j De heer A. de Smidt te Nieuw- en heeft voor zijne benoeming tot on Poortvliet bedankt. De beer P. L. Engelvaart, or Bergen op Zoom, i6 benoemd tot onde paedagogiek aan de Rijksnormaallessen - In de Vrijdag te Nieuwvliet geb vergadering werd tot onderwijzer aan school benoemd de beer C. de Klerck, wijzer te Zuidzande. In dezelfde verg: den heer Beerens tegen 1 Februa verleend als onderwijzer en van mejuffrouw S. de Klerck, onde dezefde school, met f 25 verhoogd. WELDAOIG HE DIAKENEN der Hervormde Gen geven onder hartelijke dnnkbetui dat door hen in de avondgodsdiem Zondag 30 December ten behoeve h is gecollecteerd een tienjruldcncrt' oudejaarsavond-godsdienstoefening een van tien gulden. Zierikzee, 31 December 1894. Namens Diakenen vo F. C. VAN DER VLIET, H. LAKENMAN, Sccrctar Voorspoedig bevallen van een T. C. VLAANDER-de Axel, 27 December 1894. Bevallen van een Koon, G. REMPT Zierikzee, 25 December 1894. Voorspoedig bevallen van eei E. H. SLAG! Zierikzee, Dam, 31 December 18! V II«cl(ik dank betoonde belangstelling op den 27: J. Het BEST 1'LH c tieve Zuivelfabriek te Nieuwerkerk geeft kennis hebbenden, dat het niet het vaste afnemers wensehfc Van af 1 Januari 1895 kun Winkeliers de boter der fabr prijsbepaling, bij minstens i a contant, zonder korting b< De verzeuding geschiedt f HET Afdeeling St.-Annal ALGEMEENE VERG A DE RIN Januari 189ft, 's namiddags om van C. Goedegebure aldaar. De leden dier afdeeling, welke ver zijn do vergadering bij te wonen, i hunne reclames omtrent gebrekki bebakening, in te zenden aan het 1 Op 3 Januari 1895. Nament het Bes De Voorzitter, A. J. B De Secretaris, J. SLAG Hartcljjk geluk cn ge wen se lit a ah e»i|jn Clientele, Vrienden den, bij de intrede rVicuweJaar. Zierikzee, 1 Januari 1895. II. OOST1 R. W. J. 0CHTI Papiermagazijn naast 's L: 1 Jan. 1895. P. G. RE NS El Confiseur, Appelmarkt, HeiJgroet aan Familie, Vriendei gebracht, zoo binnen als buiten Firma J. LA BRt Ondergeteekende wenscht aan T en Dorp9genooten een gelukkig Ni Ouwerkerk, 1 Januari 1895. DOMt Familie, Vrienden en Bekend) een gezegend jaar. Ouwerkerk, 1 Januari 1895. W. VAN OEVEREN e Mijne beste wenschen voor dt Ouwerkerk, 1 Jan. 1895. VA]

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3