I I II I kZI I SCHE NIEUWSBODE. Donderdag 20 December 1894. Joh. van Schelven, nieuwstiTdTngenT Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6553. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betcdinyen aan Abonnements- of Advertentie-ffeleten gelieve 'men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Wij herinneren de Kiezers, dat de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad is bepaald op morgen, Donder dag den 80 December van 's morgens tt tot 's namiddags -ft uur. Met aandrang blijven wij aanbevelen, den heer de kandidaat der Liberale Kiesvereeniging. "Wij vertrouwen, dat voor deze kandidatuur geen gelukkiger keuze kon gedaan worden. De heer VAi\i SOIEEWEN heeft een eervol verleden, dat ons alle waarborgen geeft voor eene getrouwe behartiging van de belangen onzer Gemeente. Hij is een man van karakter, op wiens woord en daad wjj mogen bouwen; Jig. is een „self made" man, gesproten uit onze eigen Burgerij en heeft zich van onder op, alle rangen doorloopende, eene eervolle positie weten te verwerven! Dit zoude hem zeker niet gelukt zijn, als hij niet was een man van gezond oordeel, ijver en goede trouw. Van hem mag verwacht worden, dat hij zich niet zal laten medeslenren door partijgeest of personen- kwestie maar dat hij eerlijknaar zijn eigen vrije overtuiging en zonder aanzien des persoons de zaken zal behartigen van de Gemeente, waarin hij geboren en opgevoed is en van welker belangen hij daardoor meer dan menig ander op de hoogte is. Daarenboven is de heer VAM SCHEL. VEM door zijne positie onafhankelijk en behoeft hij niemand, wegens eenige betrekking, nering of bedrijf van zichzelf of van zijne familie, naar de oogen te zien; en zulke onafhankelijke mannen behooren in de eerste plaats een zetel te hebben in den Gemeenteraad. Met eenstemmigheid dus op uwe biljetten den naam ingevuld van den heer Joh. van Schelven. OPENBARE VERPACHTING ten Raadhuize van Zierikzee op Vrfidng den %S December 1804, des namiddags ten L!8'/3 11111% in twee perceelen en in massa, van: Een perceel BOUWLAND groot ongeveer 1 H.A. 5 A., en een perceel BOUWLAND groot ongeveer 70 A., beide deel uitmakende van het Zuid-Zelfeeterrein (kadastraal Sectie F no. 626, Gemeente Zierikzee) aun die gemeente toebehoorende en zulks voor den tijd van 4 jaren, ingaande met het rooven van den oogst van 1895 en eindigende met het rooven van den oogst van 1899. De voorwaarden voor de verpachting liggen ter Secretarie der gemeente ter lezing. Japan en China. Volgens de laatste berichten uit Tientsin ze zijn van Maandag heeft het Chineesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken of »Tsung li Yamen" besloten na pleehtiglijk in allen vorm van Japan den vrede te vragen. Daartoe is Chang-Yen-Kung, voorzitter der belasting-administratie, als buitengewoon gezant aangewezen. Eerstdaags waarschijnlijk vertrekt bij met een talrijk gevolg en prachtige geschenken voor den Mikado. Amerika. Omtrent de politieschandalen te New-York wordt nog gemeld, dat blijkens het gedane onderzoek de hoogere rangen voor geld werden verkocht, een officier van politie betaalde o. a. 15,000 dollars voor zijn baantje; dat agenten geld van publieke vrouwen aannamen om haar op straat ongemoeid te laten; dat iemand die wegens moord in hechtenis ge nomen was voor 500 dollars de middelen waren aangeboden om te ontkomendat zekere Max Leuftman leefde van tegen betaling borg te staan en dat er een georganiseerde bende bestond, met een Congreslid aan bet boofd, die over vrijspraak en veroordeeling van alle voor den politierechter gedaagde personen beschikte. Duitschland. Een eigenaardig proces is begonnen voor het Munchener schwurgericht. De Galicische taal onderwijzer en hypnotiseur Czinski heeft eene rijke, adellijke dame, terwijl zij in hypnotischen toestand verkeerde, gesuggereerd dat ze hem lief moest hebben, en liet zich met haar door een gefingeerde» priester in den echt verbindeü. De broer van de dame, op wier geld Czinski het gemunt had, heeft hem aangeklaagd. De dame loochent dat ze onder hyprfotischen invloed was. Beroemde hoogleeraren van verscheiden universiteiten, o. a. Preyer en Hirt, zijn als deskundigen opgeroepen. Nederland. 'ft Clravenhage, 17 Dec. Omstreeks halfvijf bij het verlaten van trein 28 van het station van Den Haag naar Leiden had hedenmiddag een ernstig ongeluk plaats. De heer Van Gelder, lector aan 's Rijks Universiteit te Leiden, wilde namelijk op den reeds in gang zijnden trein springen. Hij had het portier reeds geopend, maar werd raedcgesleurd, viel en kwam tusschen de treeplank en den waggon terecht. Op het gescheeuw en de signalen hield de trein op en werd de heer Van Gelder uit zijn benarden toestand verlost. Zwaar gewond aan beide beenen en aan het gelaat werd de gewonde in een lokaal van het station binnengedragen. Door een drietal doctoren, de heeren Dumontier, Polano en Lissauer, wier hulp was ingeroepen, werd de eerste heelkundige hulp verleend. Een der beenen bleek bij het heupgewricht gebroken te zijn. Nadat de heer v. G. verbonden was, werd hij naar het Leidsche ziekenhuis getransporteerd. Het ongeluk verwekte aan het station groote ontsteltenis. Blijkens een Maandag bij het departement van koloniëu ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, heeft de hoofdleider van het verzet tegen het Nederlandsch gezag in Boven- Tamiang (residentie Sumatra's Oostkust), radja Silang, zich met zijnen broeder radja Oemar, onvoorwaardelijk aan ons bestuur overgegeven. 's Graveilhn^e, 18 Dec. Tweede Kamer. Het hoofdstuk voor de Nationale Schuld werd goedgekeurd. Hierop volgde de begrootiug voor het Ministerie van Financiën. De heer Van den Berch van Heemstede vertolkte" de vele klachten over de toepassing der bedrijfs belasting, die door afschaffing van het patent wel ten goede kwam aan kroeghouders en den landbouw, doch zwaar drukt op den nijveren middenstand, vooral ten plattenlande door de gelijkheid van aanslag voor steden en dorpen. Hij vroeg tegemoet koming aan de klachten, door oen flinke verlaging der personoele belasting. De heer Roessingh schetste het belang van de tfschaffing der. tollen op .vaarten en wegen vooral voor de turfindustrie h. 1.1., die in veel ongunstiger positie verkeert dan andere takken van nijverheid. De Min. geve de vrije vaart, opdat de turf ook naar de groote steden kan worden vervoerd. De heer Farncombe Sanders wees op de bedenke lijke gevolgen van speciale crediet-openiDgen buiten voorkennis van de Rekenkamer, omdat dit leidt tot beschikking over de staatskas zonder medeweten van de verantwoordelijke personen of lichamen. De heer Hintzon besprak de maatregelen te nemen tegen weerspannige of onwillige belastingschuldigen en acht optreden der bevoegde autoriteit in deze niet voldoende, maar wenscht dat de fiscus krachtiger maatregelen zal nemen om onwillige betalers, zooals er te Rotterdam in het bijzonder velen zijn, te dwingen aan hunne verplichtingen als belasting schuldigen te voldoen. Dergelijke onwil om te betalen is ook nadeelig voor do opbrengst der plaatselijke belasting. Spr. beval als middelen aan het wegvoeren der in beslag genomen goederen van den belastingschuldige uit zjjn woning naar een verkoopplaats en de taxatie van don prijs, die hot goed moet opbrengen. De heer JE. Mackay gaf tegenover deze onjuiste voorstelling door den Minister van Financiën ge geven, een overzicht van de juiste toedracht van de zaak der administratieve voorschotten voor de kleeding en uitrusting der miliciens. De gebruikte golden waren niet te wjjten aan overschrijding der begroo ting en op de begrooting waren toegestaan gelden, die ongebruikt in de schatkist zjjn gebleven. Spr.'s doel was voornamelijk te doen uitkomen, dat de handelingen wel verre van te wjjten te zjjn aan het Ministerie van 1888, veeleer op rekening komen van de verwarde administratie van het daaraan voorafgegane Kabinet, waarin de Min. Sprenger van Eijk zelf zitting had. De Voorzitter stelde een voortzetting der werk zaamheden na Kerstmis in uitzicht, wanneer do debatten niet beperkt werden. De heer Willinge drong aan op maatrogolon ter bevordering van eenheid van rechtspraak in be lastingzaken. De heer Zijlma vroeg partiöele herziening der wetgeving op de grondbelasting ten opzichte van de bedijkingen. De heer Tydeman vroeg 's Ministers denkbeelden te vernemen over een geleideljjke herziening der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen. De heer Donner kwam op tegen bestendiging der staatsloterijen en meende, dat de toestand der geld middelen de afschaffing dier ongeoorloofde bron van inkomsten gedoogde. De heer Heldt verdedigde de maandeljjksche uitbetaling der tractomeoten vooral aan do kleine ambtenaren en de heer Van Alphen vroeg tracte- mentsverhooging van de lagere commiezen der be lastingen. De Minister van Financiën handhaaft de belofte tot herziening van het personeel. Afschaffing van rijkstollen op vaarten en wegen is beloofd bij do vermogensbelasting en die belofte zal nagekomen worden, zoodra de gelegenheid zich aanbiedt. De bestaande wetsbepalingen omtrent executiën ziju voldoende. Er zijn voorschriften gegeven hoe deze te handhaven. Onderzocht zal worden of de vervolgingen moeten worden uitgebreid. Binnen niet langen tijd zal de herziening van de belasting der gebouwde eigendommen worden voorgesteld. Hij is geen voorstander van de Staatsloterij, maar ziet in de naaste toekomst geen kans tot afschaffing. Maandeljjksche uitbetaling van tractementen zal hjj overwegen. Het volgend jaar zal hij trachten de tractementen van de belasting-commiezen to verhoogen, de speciale credieten zijn zeer bedenkeljjk, maar de beschuldi- ging-Mackay is onjuist. De Minister heeft slechts het naaste feit in de millioenonrede medegedeeld, geen leedvermaak uit gesproken, integendeel den last op zich geladen de comptabiliteitswet te herzien. Utrecht, 18 Dec. Een buitenman, althans iemand blijkbaar onbekend met de knnst, die vooral aan de bewoners van groote steden eigen is, n.l. om voor betrekkelijk weinig geld toch veel te ge nieten, kwam j.l. Vrijdag alhier om eeDige gelden, Daar men verzekert f 800, te incasseeren. Na die taak te hebben volbracht ging hij in een bierhuis, met vrouwelijke bediening, een potje bier drinken, maakte daar kennis met een heel aardig kellne- rinnetje en werd verliefd. Het gevolg hiervan was, dat de man den trein, die hem naar huis moest voeren, vergat, dat het bier langzamerhand ging werken en ten slotte de rijksdaalders rolden alsof ze geen waarde meer hadden. Eerst laat in den avond verliet hij met een zwaar hoofd en al heel wat lichter beurs zijne geliefde, na haar echter vooraf te hebben beloofd dat zjj den volgenden dag met hem uit rijden zou gaan, hetgeen dan ook ge schiedde en waarbjj hij haar met geschenken over laadde, als ware hij een millionair. Nadat dat spelletje ook Zondag nog had geduurd, was het geld op en zooals van zelf spreekt de liefdevlam bij het meisje weder gebluscht, in afwachting dat een ander haar opnieuw zal doen ontvlammen. Wat de man betreft, die op zulk een roekelooze wijze zjjn geld had zoekgemaakt, deze moest Maandngmorgen zijn orerjas verpanden, ten einde aan geld te komen om den trein te kunnen betalen. AllSfftingeil, 18 Dec. Naar men verneemt, zag Zaterdag eon rivierloods aan boord van een stoomschip, dat hjj naar Antwerpen loodste, op de reede alhier een lijk drijven, gekleed met een olie pels. Daar hjj vermoedde dat het ljjk dat van een der bij de ramp vermoedelijk verdronken rivier- loodsen kon zjjn, verzocht hjj den kapitein de machine te doen stoppen, aan welk verzoek echter geen gehoor werd gegeven. Scticrpeillssc, 18 Dec. De muziek- en tooneelvereenigiug V. I. O. S. alhier zal op 26 Dec. a.s. eene vau hare jaarljjksche uitvoeringen geven. Deze belooft ditmaal ook een gezelligen avond te zullen opleveren, daar de muziekstukken door 2 tooneel- stukken en een voordracht in zang worden afge wisseld. Door den aankoop van een tooneelscherm is het decoratief sedert het vorige jaar weder be- langrjjk verbeterd. Hriiinissc, 18 Dec. Het bedrag, dat de 7-jaarlijkscüo verhuring van 85 ligplaatsen in de haven opbracht, was minder dan eerst werd opge geven. Het bedroeg nu f -£49,60,. 3e vorige maal 930,25. Zierikzee, 18 Dec. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van ons Departement van Njjverheid deelde de voorzitter, de heer van der Vegt, mede, dat het Bestuur uit zijn midden tot vice-voorzitter gekozen heeft den heer van de Velde Olivier. Ook maakte hjj de leden bekend met de wjjze, waarop het Bestuur de afgevaar digden ter algemeene vergadering in Juli 1895 hoopt te ontvangen, en gaf de hoofdtrekken van het plan, ter bekostiging waarvan spoedig eene ljjst voor vrjjwilligo bijdragen onder de leden zal circuleeren. Daarna verwisselde de heer van der Vegt de voorzittersstoel voor het spreekgestoelte om eene voordracht te houden over de kanalisatie der haven van Zierikzee, eene voordracht, welke door het talrjjk opgekomen auditorium met groote aandacht werd aangehoord. Uitgaande van de stelling, dat ondanks de bestaande verordening en de vele zorgen, door do gemeente tegen stormvloed genomen, toch altjjd bjj hooge waters gevaar dreigt voor de stad onzer inwoning eene stelling, gebaseerd op de ervaring in 1854, 1863 en 1889 opgedaan zocht hjj naar het middel om dit gevaar op afdoende wjjze te voorkomen. Hjj vond dit in den bouw eener schutslui.in de haven, bjj den iulaagdijk, op circa 400 meters van af het havenhoofd. Behalve het belangrjjk voordeel, dat Zierikzee dan tegen de onstuimige kracht van het water zon zjjn govrjjwaard, zouden tal van voordeden het gevolg van de volvoering van dit plan zjjn. Immers, wordt voortaan het water in de haven op ©en vast peil gehouden, wordt m. a. w. de haven een kanaal, dan behoort het droogJoopen der slikken (wat slechtriekende geuren verspreidt en voor de gozondhoid nadeelig is) tot het verledene; dan wordt de lastige en kostbaro zorg voor de vloed planken overbodigdan is de haven steeds bevaar baar en brengt geen laagwater meer de booten en pansagiere tot wanhoop; dan» wordt het onderhoud der kaaimuren aanmerkelijk goedkooper; dan komt eindeljjk de bavenglooiing in betere conditie. Boven- dion zal do tegenwoordige spuiboozem, hot Djjk- watcr, overbodig worden, zal dit water dus kunnen worden herschapen in een vruchtbaren polder, terwjjl ook het Sas niet meer noodig is en hier dus een dam kan gebouwd worden met flioken, breeden toogangsweg tot de stad.. Dat aan de volvoering van dit plan ook nadoelen zijn verbonden, gaf spr. terstond toe. Intusschen, overwegend kwamen zij hem niet voor. De schut sluis zou natuurljjk voor de schepen oponthoud veroorzaken; echter zou dit niet laogor behoeven to zjjn dan 8 10 minuten, en zou daarna voor het doorvaren der haven nogmaals tien minuten moeten worden gerekend. Van grooter belang is het vraagstuk van de afwatering dor polders; maar ook hiorin zou te voorzien zjjn, óf door een nabjj de sluis op te richten stoomgemaal, wegmalende het water van alle betrokken polders, óf door do vier ten zuidoosten van het Dijkwater gelegen polders naar de Vier Bannen te doen afwateren. Eindeljjk zon de tegenwoordige loo2}Dg door de Westhavensluis, waardoor ook de riolen in do haven monden, vervallendie looziug zou kunnen geschieden door eene langs de haven loopondo en bjj do te maken sluis mondende leiding. Uitvoerig stond spr. ten slotte «til bjj de financieele zijde van het vraagstuk, om aan te toonen dat nimmer hierin een bezwaar zou bestaan tegen de verwezenlijking zijner denkbeelden. Immers de uit gaven, doorhem, met inbegrip van het gekapitaliseerde bedrag der jaarlijksclio onderhoudskosten, begroot op een kleine drie ton, zonden worden opgewogen door de groote geldelijke voordeden, voornamcljjk bestaande in het wegvallen der kosten voor buiten gewone vloeden, in vermindering van het onderhoud van kaaimuren enz., in het vervallen van het Sas, en in de aanwinst van don nieuwen polder. Voorzeker maakte de waarnemende voorzitter, de heer Olivier, zich de tolk van alle aanwezigen, toen hjj den spreker in harteljjko woorden voor diens hoogst belangrijke en met overtuiging uitgesproken rede dankte. Dat ook onder de aanwezigen de belangstelling in het onderwerp groot was, bleek uit de uitvoerige gedachtenwisseling, die nu volgde. Van verscheidene kanten werden opmerkingen ge maakt en vragen gedaan, welke door den spreker beantwoord werden. Zoo waren het de heeren Jhr. Mr. M. J. Schuurbequo Boejje en Couvée, die herinnerden aan de door hen bjjgewoonde ramp van 1854; en bijzonder treffend was het woord des eersten, die zelfs van de vloeden van 1825 en 1846 uit eigen ervaring vertelde, en den tegenwoordigen toestand hoogst critiek noemde. Van het debat, waaraan de heeren Olivier, Mr. D. van der VJiet, Hogerland, Van den Ende en Vorraeys deelnamen, stippen wij overigens nog slechts dit aan, dat do eerste de voorgesteldo lengte der sluis, 50 Meter, met het oog op de grootte der schepen, te gering achtte, en bezwaren inbracht tegen de wijze van riooleering, en dat ook de vraag naar het grootere gevaar bjj ijsgang en naar eventueele onkosten voor het uitbaggeren en in orde houden der buitenhaven werd ter sprake gebracht. Ten slotte sprak de waarnemende voorzitter den wensch uit, dat de heer van der Vegt zijne toespraak zou uitgeven en daardoor in ruimeren kring de aandacht op het gewichtig vraagstuk zou worden gevestigd, een wensch echter waaraan de spreker meende niet te zullen kunnen voldoen, daar geen volledig en gedetailleerd onderzoek door hem was ingesteld, maar zjjn berekeningen slechts globaal waren, en het enkel zijn doel was geweest om door mededeeling van die berekeningen belangstelling voor het onderwerp te wekken. Bjj kou. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Ellemeet de heer A. van der Wejjde. Bijna aan alle beetwortelsuikerfabrieken in Noord-Brabant is de campagne reeds afgeloopen. Aan de meeste dier fabrieken heeft dit jaar de cam pagne nauwelijks 10 weken geduurd. Zierikzee, 19 Dec. Waar overal geklaagd wordt over slechte jacht, wegens de groote sterfte der hazen, hebben de polders Ooster- en Siijansland en Bruinisse, niettegenstaande er ook daar nog al gestorven zjjn, hun ouden roem weder gehandhaafd. Immers in de vorige week werden in 5 dagen tij dB door 8 geweren niet minder dan 356 hazen, 30 faizanten, 16 konijnen ©n 2 hotrhmipperr gwrhotou, totaal 404 stuks. Wanneer men weet dat 20 man als drijvers dienst doen en daarmede een goede daghuur verdienen, zal men begrijpen dat zulke drijfjachten nog al een aardig sommetje achterlaten. Vrijdagavond zijn door het onverwacht onder- vloeien van het schor van den heer Geelhoed te St. Philipsland, 40 zjjner schapen verdronken. De overigen werden gered door schipper Faassen aldaar. Moet bjj een gesubsidieerde byzondere school, om in het bezit te bljjven der rijkssubsidie, het bjj koninkljjk besluit voorgeschreven getal onder wijzers reeds aanwezig zjjn op 1 Januari, of is het voldoende, indien de aanvulling vóór 1 Mei geschiedt? Op deze hem gestelde vraag antwoordde de minister Van Houten in de Kamerzitting van Vrijdag 11.: »Op de vraag van den heer Vermeulen, hoe de bepaling van regeeringswege plaats heeft van het tjjdstip van ingang van de vermeerdering, welke wordt geëischt, kan ik een voor hem bevredigend woord geven. »Na onderzoek van de vraag heb ik gemeend dat, wanneer er op 1 Januari vermeerdering van personeel volgens de wet noodig is, dat men dan die nieuw te vermelden plaatsen moet beschouwen als vacatures, voor welker vervulling men den normalen tjjd van vier maanden had". Zierikzee, 18 Dec. In de heden namiddag alhier gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren Mrs. Fokker en van der Lek de Clercq, beiden met kennisgeving (1 vacature). De notulen van het verhandelde in de vorige drio vergaderingen worden voorgelezen en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zjjn ingekomen de volgende briaven: a. van G><!*p Staten, houdende bericht, dat door hen wordt l-ernst in het voor 1895 toegestane subsidie nau het Burgerlijk Armbestuur; b. van hetzelfdo College, houdende terugzending der door hen vast gestelde rekening der dienstdoende Scbultery over 1893; c. van den heer Dr. M. de Haas, houdende kennisgeving, dat hjj zijne benoeming tot leeraar in do Natuurkunde enz. aan de Hoogere Burger school aanneemt, en d. van don heer U. H. E. Huber Noodt, houdende kennisgeving, dat hjj zjjno benoeming tot leeraar in de Scheikunde enz. aan de Hoogere Burger school en Burgeravondschool aanneemt. Deze brieven worden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van de wed. P. van Duivendjjk, om ontslagen te worden van do erfpacht van de Kleine Werf" op den Scheepstimmerdjjk en van kwijtschelding van bet laatste jaar erfpacht, wordt om praeadvies gesteld in handen van Burgem. en Wetb. Wordt voorlezing gedaan van een brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Ondcr- wjjs van 17 November j.l., houdende mededeelingen van haar onderzoek in zake het verleenon van ont slag aan leeraren der Hoogere Burgerscholen, van het desbetreffend adres aan Z.Exc. den Minister van Binnen 1. Zaken en het daarop ontvangen antwoord, uit welk laatste blijkt dat genoemde Minister het niet aanbevelenswaard acht ora eene regeling bjj benoemingen van leeraren te maken, zooals gemelde Commissio bedoelt. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Komt ter tafel een schrijven van do Plaatselijke Schoolcommissie, naar aanleiding van den voor Memorie" uitgetrokken post op de gemeente- bogrooting voor 1895, voor kosten van school bibliotheken. De heer Franse stelt voor, om voor elke school voor dat doel f 10 beschikbaar te stellen. Na eenige discussiën doet do Voorzitter de ver gadering overgaan in eene beslotene. De vergadering heropend zjjndo, besluit de Raad op voorstel van Burgem. en Weth., zonder hoofde- ljjke stemming, om alsnog f 50 beschikbaar te stellen voor de schoolbibliotheken. Do heer Franse trekt alsnu zijn voorstel in. De heer de Vos van Steenwjjk brengt namens do Commissie, benoemd tot onderzoek der begrooting van het Burger-Woc'shuis voor 1895, verslag uit en adviseert tot goedkeuring dier begrooting in ont vang en uitgaaf op f 8900. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt dien overeenkomstig zonder hoofdeljjko stemming besloten. De Voorzitter deelt mede, dat met het rooven van den oogst in 1895 de pacht eindigt van het Zeiketerrein en vraagt namens Burgem. en Weth. machtiging om bedoeld terrein weder voor 4 jaren en wel tot 1899 in het openbaar te verpachten, eerst in 2 perceelen en daarna in massa. Het voorstel om voor slechts 4 jaar te pachten, vloeit voort uit de omstandigheid, dat in 1899 verschillende gemeente-eigendommen uit de pacht zjjn en het Zelketerrein dan tegelijk met deze kan verpacht worden. De gevraagde machtiging wordt zonder hoofde- ljjke stemming verleend. Wordt op voorstel van Burgem. en Weth., naar aanleiding van ingekomen kennisgevingen vau ver trek uit de gemeente, afschrijving van hoofdeljjken omslag over 1894 verleend aan P. C. de Munck voor f 0.24% aan den heer J. Groebo voor f 2.56, aan mej. H. C. Houbaer voor f 0.98s en aan de elders wonende erfgenamen van den heer D. H. Ezerman voor f 7.78. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt mach tiging verleend tot af- en overschrijving van - en op eenige posten der gemeen te-begrooting voor 1894. Daarna wordt met algemeene stemmen vastgesteld eene door de Commissie van Fabricage, in overleg met Burgem. en Weth. ontworpen instructie voor die Commissie, waarin o. a. is bepaald dat deze in plaats van uit 4, zal bestaan uit 3 leden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop vast gesteld de door Burgem. en Weth. ontworpen voorwaarden, voor het gebruik van het Gymnastiek lokaal door den leeraar in de gymnastiek voor particuliere lessen, waarbij o. m. aan genoemden leeraar de verplichting wordt opgelegd om aan minvermogende kinderen tegen verlaagd tarief, ter beoordeeling van Burgem. en Weth., en aan onver mogende kinderen, daartoe tot een maximum getal door dst College aan te wijzen, kosteloos gymnas tiek onderwijs te geven. Komt ter tafel een voorstel van Burgem. en Weth., om aan den tijdeljjken Commies ter Secre tarie, den heer P. D. de Vos, eene belooning van f 50 toe te kennen voor werkzaamheden, buiten de gewone bureau-uren, gedaan tijdens de vacature der betrekking van Commies-Griffier ter Gemeente secretarie (1 Mei-1 Juli 1893), te voldoen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven op de gemeente- begrooting voor 1894. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Een voorstel van den heer Franse, om ook aan den eersten Commies ter Secretarie geljjke gratificatie toe te kennen, werd, na de pertinente verklaring van Burgem. en Weth. dat deze ambte naar tjjdens de vacature geen meerdere werkzaam heden had verricht, verworpen met 7 van de 10 stemmen. Tegen stemden de heeren de Vos, Houwer, Boejje, de Crane, van den Bout, Moolenburgh en van der Vliet. Wordt aangenomen, zonder hoofdelijke stemming, het voorstel van Burgem. en Weth., om de pacht van de visscherij in de Versche- en Zoute Gracht (met recht om ijsbanen te houden), eindigende 30 April 1899, onderhands voor den tjjd van 7 jaren te verlengen, alzoo tot 30 April 1906 en zulks voor dezelfde pachtsom eu onder dezelfde voorwaarden als de loopende pacht. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van de Afdeeling Schouwen en Duiveland der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, houdende verzoek om te mogen rekenen op den steun van het Gemeente bestuur van Zierikzee, ter gelegenheid van de in 1895 te houden Tentoonstelling dier Afdeeling. Dit schrjjven wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth. om praeadvies. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Regent van het Burger-Weeshuis, ter voorziening in de vacature, wegens het aan den heer Mr. C. J. Fokker met ingang van 1 Januari e.k. verleend eervol ontslag. Hiertoe worden aanbevolen de heeren: 1°. Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet cn 2°. Mr. J. P. Cau. Op de opmerking van den heer ten Haaf, dat het hem vreemd voorkomt dat op deze aanbeveling Mr. Cau, die de oudste brieven heeft, No. 2 staat, antwoordt de Voorzitter dat de aanbeveling uitgaat van het College van Regenten en zegt de heer Boejje dat hij het wenscheljjk acht te verklaren dat de heer Cau niet gaarne een benoeming zou aannemen. De heer de Jonge van Ellemeet wordt daarna verkozen met 8 van de 10 stemmen, terwijl de heer Cau 2 stemmen verkreeg. Vervolgens wordt voorzien in de plaatsen, door periodieke aftreding op 1 Januari e.k. open te vallen in de volgende Commission on Corporatiën, te weten: a. van regent van het Burger-Weeshuis, waartoe worden aanbevolen de heeren: 1°. Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije en 2°. Mr. J. P. Cau. Herbenoemd wordt de heer Boeije met 9 van de 10 stemmen, terwjjl do heer Cau 1 stem verkreeg; b. van lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens aftreding van het lid Dr. H. M. de Bruijn de Neve Moll, die verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen. Als zoodanig worden aanbevolen de heeren: 1°. J. M. W. van Elzelingen en 2°. Mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk. De heer van Elzelingen wordt met 7 van de 10 stemmen benoemd; de heer de Vos van Steen wjjk verkreeg 3 stemmen; c. van lid van de Plaatseljjke Schoolcommissie, waartoe worden aanbevolen de heeren: 1°. Jhr. A. C. Rö'ell en 2°. Mr. S. j. M. van Geuns. Herbenoemd wordt de heer Röell met 9 stemmen, terwjjl één stem in blanco was; d. van lid van het Burgerlijk Armbestuur, waartoe worden aanbevolen de heeren1°. J. Kooij- mau en 2°. H. M. den Bouwmeester. De heer J. Koojjman wordt herbenoemd met 9 stemmen; de heer den Bouwmeester verkreeg 1 stem. Eindeljjk wordt overgegaan tot de benoeming van leden der vaste Raadscommissiën, bedoeld bjj art. 54 der Gemeentewet, voor 1895. Tengevolge der gehouden stemmingen zullen zjj zjjn samengesteld als volgt: Commissie, belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen, tegen welker over treding straf is bedreigd, de heeren Mrs. Fokker en baron de Vos van Steen wijk; Commissie van Fabricage, de heeren Mulock Houwer en Mr. Fokker; Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlich ting, de heeren Houwer, Franse en van den Bout. Commissie voor de uitgraving en aflovoring van zelkasch, de heeren van den Bout en ton Haaf; Commissarissen van de vischmavkt: de heeren Houwer en de Crane. Tot leden van het stembureau voor do verkiezing van een lid van den Raad, tengevolge van het bedanken van den heer G. A. de Looze, worden benoemd de heeren Moolenburgh on Logemaat, en, zoo noodig, de overige raadsleden tot plaatsver vangers. De Voorzitter doet daarna de vergadering over gaan in eene met gesloten deuren. Heropend zgnde, wordt het suppletoire kohier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1