minister eeu socialistisch onderwijzer zou ontslaan, antwoordt hij, dat gemeenteraden onderwijzers ont slaan. Hij onderscheidt tusschen beginselen der onderwijzers en hunne deelneming aan verboden vereenigingen. Het amend.-Harte-Vermeulen om te schrappen den post voor Slöjd-onderwijs aan Rijkskweekscholen is, na bestrijding door de Commissie van Rappor teurs en den minister, verworpen met 42 tegen 21 stemmen. De Kamer hervatte heden reeds des voor middags 10 uur den begrootingsarbeid. De begrooting van Binnenlandsche Zaken was nog niet afgedaan. De Kamer was gevorderd tot de afdeeling Kunsten en Wetenschappen. De bouw van arcbieflokalen op het Bleyenburg vond bestrijding bij den heer Van Alphen, die den post nog niet voor beslissing rjjp achtte en den Minister verzocht den post terug te nemen. De Minister had daartegen groot bezwaar. Met het oog op het brandgevaar achtte hjj de archieven in het gebouw op het Plein het z.g. oude Amsterdamsche huis niet veilig. Daarom moet eeu doelmatig brandvrij archiefgebouw op Bleyen burg worden ingericht. Het voorgebouw aan het Plein zal worden bestemd tot tjjdeljjke vestiging van het Departement van Binnenl. Zaken gedurende de verbouwing van dit Ministerie. Na de verzekering des Ministers aan de heeren Van Bylandt eu Conrad, dat de ruimte in den tuin voor den bouw voldoende was en een hulde in dit debat aan de Haagsche brandweer voor haar spoedige hulp b(j het onlangs ontstane begin van brand in het archiefgebouw worden de/-100,000 voor het archiefgebouw met 49 tegen 7 stemmen toegestaan. De heer Everts critiseerde de opeisching van het archief te Roermond, doch de Minister verdedigde het optreden in deze met bereidverklaring tot terug gaaf van de stukken, waarop de gemeente recht heeft. De Kamer verwierp met 50 tegen 20 stemmen het amendement der Comm. van Rapporteurs om f 2500 to weigeren voor inwendige restauratio der Hervormde kerk te Zwolle, na bestrijding door den heer Van der Waal en den Minister. Op onvoor zien werd 1500 voorwaardelijk toegestaan voor restauratio van het kerkgebouw te Sckermerkorn. De heer de Beaufort opperde het denkbeeld een commissie van toelating voor schilderijon in het Rijksmuseum te benoemen en vroeg een passende omgeving voor Rembrandts Nachtwacht". De Minister zal aan beide zaken zijn aandacht wjjden. Do geheele begrooting werd ongewijzigd zonder stemming aangenomen. Bg het algemeen debat over hoofdstuk Marino verdedigde de heer Goekoop uitvoerig de wensche- Ijjkheid eener vaste regeling van de marinebehoeften en voor locale en algemeeno behoofton on aan schaffing van materieel van de grootste oorlogs- waarde om alzoo bij minimumuitgaven een maximum weerbaarheid te verkrijgen. Verder betoogt hij de noodzakelijkheid van lagere ramingen, daar jaarlijks de rekening van dit hoofd stuk een overschot toont van 8 a 9 ton. De hoer Arie Smit betoogt de noodzakelijkheid van jaarlijks 3 raillioen voor aanbouw te besteden, hg is absoluut voorstander van kruisers, daar de diepgang 54 ii 56 d.M. moet zjjn, hij zou echter de snelheid willen vergroot zien en desnoods den termijn van aanbouw daarvoor verlengen. De vorige week hield do uit leden der Tweode Kamer gevormde »Landbouwclub" eene vergadering. Daarin werd bet bureau samengesteld. De heer Lieftinck werd voorzitter on de heer Smeengo secretaris. TfirnCUZCll, 15 Dec. Komen uit vele streken berichten in de bladen voor wegens den schoonen stand van het wintergraan, zoo ook kan gemold worden dat in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandoren men over het algemeen over den wasdom dier graan soorten uiterst tevreden isde slakkon, wier aanzjjn nog al vrees veroorzaakte, hebben gelukkig geen voortgang gemaakt. Arulnlgge, 15 Dec. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering werd besloten, naar aan leiding van een brief van Ged. Stoten om den gemeenteraad te hooren in zake het verzoekschrift van den gemeente-ontvanger om verhooging zjjner jaarwedde, te adviseeren het tractement van dien ambtenaar met f 50 te verhoogon en dus op ƒ475 te stellen. Besloten werd ook nogmaals op het salaris van f 650 eene oproeping te doen voor onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school. Hot voorstel van den heer W. Jumelet om het. salaris op f 700 te stellen, werd met 6 stemmen tegen 1 verworpen. Enkele wijzigingen werden gebracht in do begrooting over 1894. Deze werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f 62,50 moer dan de oorspronkelijke raming, ten behoeve van een doofstom kind uit deze gemeente. Af- en overschrijving der begrooting 1894 van den post onvoorziene uitgaven werd bepaald ad f 175 voor den aanleg der nieuwe begraafplaats. Idem werd besloten tot af- en overschrijving ad f 30 als voorschot op de van het rjjk torug te ontvangen kosten voor de beteugeling van de varkensziekte. Idem ad f 15 voor wegen en voetpaden. Mededeeling werd gedaan der kasopname bjj den gemeente-ontvangei'. Hot bedrag in kas ad f 4310 was overeenkomend met hetgeen er in moest zijn. Benoemd werd tot lid van hot Burg. Armbestuur de heer A. Hage. Voorgedragen waren door Burg. on Woth. de heeren A. Hage (aftr.) en J. van den Berg Jz. In do vergadering, deze week alhier door do Vis8cherijvereeniging gehouden, werden de heoren J. Okkerse Wz. en J. de Waal Gz., resp. voorzitter en secretaris, als bestuursleden herkozen. Medegedeeld werd, dat door Gedep. Staten van Zeeland afwjjzend is beschikt op het verzoek der Vereeniging om vermindering van steigergeld voor het lossen van slechts een enkele maal mosselen. Evenzeer was eene afwijzende beschikking ingekomen van den gemeenteraad van Bruinisse op hot verzoek tot het verkrjjgen van een windanker buiten de haven. Op een verzoek om verbetering der mossel- losplaatsen te Brussel, is door den Nederl. consul aldaar geantwoord, dat een ingesteld onderzoek niet tot, bevrediging van haren wensch heeft geleid, daar andere visschers die losplaatsen voldoende achten. Het verzoek van de vereeniging «Scbuttevaer" te Brouwershaven, om zich bij haar aan te sluiten en met haar samen te werken werd afgewezen onder mededeeling, dat de vereeniging te Bruinisse niet ongenegen is desgevorderd eeu verzoek tot ver betering van het vaarwater te steunen. Ten slotte deelde het bestuur nog mede, dat het per brief deu havenmeester te Hansweert verzocht had om de versleten haalijzers in de schutsluizen op het kanaal door Zuid-Beveland te herstellen. Bruinige. 15 Dec. Door een der hevige buien, die Zaterdag zich van tijd tot tijd voor deden, werd van een vaartuig, komende van Oude Tonge, de mast overboord geslagen. Het schip, geladen met pakken stroo, was zoo ontredderd, dat het door de schippers T. W. de Koning Tz. en A. Jumelet Az. alhier, op sleeptouw genomen en hier in de haven gebracht moest worden. Bij de verhuring van de ligplaatsen in de haven, aie heden gehouden werd, brachten de 85 ligplaatsen thans f 930,50 op, tegen f 940,25 bij de vorige verhuring. Iluuiiitttcde, 15 Dec. Vrijdag avond gaven, onder leiding van den heer C. J. Reisinger, eenige leerlingen der O. L. school alhier eene uitvoei-ing, die zeker wel geslaagd mag heeten. Hoewel het ongunstige weör veleu had teruggehouden, toch was de opkomst vrjj groot. Er was voor eeu aangename afwisseling gezorgd. Zang, vrjje- en orde-oefeningen voor jongens en meisjes, komische en dramatische voordrachten, kwam op het met zorg samengesteld programma voor, dat zeer verdienstelijk werd afge speeld. Aan toejuichingen ontbrak het dan ook niet, en de uitvoering van het slotnummer •Sneeuw witje", verwierf ieders goedkouring en eeu wel verdiend applaus. Een woord van lof en dank aan don heer C. J. Reisinger, alsmede aan de ouderwijzers J. Spek en Slot, die door hunne flinke medewerking eerst genoemde krachtig steunden, moge hun dan ook niet onthouden worden. JHerikzee, 17 Dec. Naar wij vernomen zal op Vrijdag a. s. in de Concortzaal alhier een Decla- matorium worden gegeven door den hoer Bottinga van Amsterdam, Eere-lid van verschillende Rede rijkerskamers en kokrooml op verschillende con coursen. Hot programma bevat: 1°. Eeu vergeten schouw burg en een miskend kuustenoar; 2°. Het jurkje: 3°. Do vergissing; 4°. Een roepstem; 5°. De macht van het zout; 6°. 'tWas er maar ééntje; 7°. Een vleeschvorkoopster op de Nieuwmarkt te Amster dam en 8°. Te veol vergunning. De heer Bottinga is hier geen onbekende maar wel eon gunstig bekende, en dit gevoegd bij den geringen entéeprjjs (GO cents) zal, naar wjj vei-trouwen, hom een goede opkomst verschaffen. Voor een talrijk publiek word verloden Vrijdag in de Concertzaal weer eene kinderoperettc opgevoerd: «Dc Prins van Sind", bewerkt naar een vertelling uit de «Duizend en één nacht". l)e vele moeite, die het den heer Joh. Tkeewis bjj hot instudeeren van den zang, zoowel als de heeren en dames, die hem terzijde stonden bjj het monteeren en costu- meoren van 't stukje, moet gekost hebben, werd eenigszins beloond door do eer, dio zij met hun werk inlegden, want do uitvoering slaagde boel goed. Zeer jammer is het, dat die sprookfes niet alleen soms erg onbeholpen van tekst zijn, maar, wat erger is, do van overal en uit alles opgegaarde wijsjes liggen meestal heelemaal lmite-n 't bereik van do kinderstem en onzuiver zingen is nog maar een klein nadeel, dot daaruit voortvloeit. Aardige tóoneeltjes komen er anders in voor, o. a. de vertelling van de kleinste der dwergen met 't afwisselend invallen van 't koor is geestig en echt kinderljjk. De Prins en do Prinses toonden een goed muzikaal gehoor en zuivere stemmen te bezitten en bijzonder goed werd door allen 't ge- Bprokon gedeelte gezegd. Maar groot on welverdiend succes bad bet ingelaste Zigeuner-ballet, niet te moeiljjk en vermoeiend, maar met gracieuse be wegingen en figuron, die don samensteller, den heer A. Thoowisalle oor aandoen. Do strijk- muziek van «Kunst eu Eer" verleende weer zijne goede diensten door eenigo in den smaak vallende nummertjes ten beste te geven. Men schrijft ons uit Tbolcn: De spijscommissie alhior is voornemens deze week hare gewone bedeelingen to beginnen. De schrale verdiensten in den afgeloopcn regonachtigen zomer, gevoegd bij den slechten aardappeloogst, nopen haar iets vroeger dan andere jaren do armen to onder steunen. Te Vlissingen is tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken bjj herstemming gekozen de heer A. II. Polak, met 55 stemmen. De heer M. Laermoos verkreeg 35 stemraeu. Door den heer A. E. Lambert, architect cu gemeente-opzichter te Oudc-Tongo, is voor de algemeene armen aldaar ter hand gesteld de over gehouden winst van een door hem uitgevoerd werk, waarvan bjj bestek on begrooting bad gemaakt, doch dat bjj de aanbesteding niet werd toegewezen, daar de metselaars, aannemers in combinatie, meer dan >/a boven de begrooting hadden ingeschreven. De ambachtslieden, die thans werkzaam zjjn geweest, hebben tevens flink loon gehad. Kierikzec, 17 Dec. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrokking van gemeente- opzichter alhier, 91 sollicitanten aangemeld. Door den gemeenteraad van Oud-Vosmeer is als tijdelijke onderwijzeres aangesteld mej. A. J. de Wilde-Giljarasc. Aan den eervol ontslagen gemeente veldwachter werd oen bedrag van f 150 als pensioen j toegekend. Op de voordracht voor genoemde betrek king kwamen voor J. Snijders, agent van politie te Zierikzee, P. Kaat, idem te Middelburg en L. Geuze, idem te Bergen-op-Zoom. De eerste is zooals wjj vroeger meldden benoemd. Tot klerk der postorjjen en telcgrapbie 2e klasse is o. a. benoemd de beer C. C. don Decker te Hulst en tot brievengaarder te Oostkapelle de lieer C. Geldof Jr. Eervol is ontslagen de vrouwelijke klerk der posterjjen 2e klasse A. C. Nanninga te Hulst. De 23-jarige juffrouw uit Haarlem, dio op 22 Nov. jL in den winkel van den horlogemaker \V. te Haarlem zich door een revolverschot had ver wond, is weder hersteld uit het gasthuis ontslagen. Te Rotterdam heeft eene vrouw in de Batavierstraat bij ongeluk petroleum op oen brandende kachel gegoten. Zjj kroeg hevige brandwonden eu is aan de gevolgen overleden. Te Eede was do 22jarige knecht van deu korenmolenaar J. D. v. d. Craats boven in den molen bezig met het naar boven hijschen van gevulde maïszakkon. Daar de molen langzaam liep, ging het hjjschen niet zeer vlug. Hjj stond naar beneden te kjjkeu of de zakken reeds naderbjj waren gekomen, terwjjl bjj de eene hand op het windas had gelegd. Ongelukkigerwijze ging het touw over de hand en werd de knecht meegesleurd, tengevolge waarvan zijn beide beenen boven de knie zjjn gebroken, alsook zijn rechterarm. De linkerarm is ernstig gekwetst. Gelukkig, dat een kleinzoon van den molenaar juist boven in den molen kwam en onmiddellijk den molen deed stilstaan. De arm en de beide beenen werden door een geneesheer gezet. De verkooping van meubelen, toebehoorend aan T. Stienstra te Harlingen, heeft Vrijdag plaats gehad. Toen het bedrag der achterstallige belasting bereikt was werd door den deurwaarder met de veiling opgehouden. Er waren maatregelen genomen om alle rumoer te keeren. Vier aan vier werden de kooplustigen toegelaten tot het lokaal, na be hoorlijk te zijn gefouilleerd; fluitjes en rateltjes werden afgenomen, wie geen geld kon toonen, mocht buiten blijven; wie praats wilde maken, werd naar buiten gebracht gelijk «burger" Reens gebeurde, die door vier man op straat werd gezet. Het goed werd naar waarde betaald. Vóór eenige jaren werd te Tilburg een knaapje door de tram overreden, met het treurig gevolg, dat de beide beenen tot onder de heupen geampu teerd moesten worden. Dagelijks kon men hem in de nabjjheid van het station vinden, waar hij zich, gezeten, of liever vastgeklemd op een stoel, de pooton als voeten gebruikende, voortbewoog en door /.ijn hulpeloozen toestand ieders medeljjden opwekte. Sedert eenige dagen echter ziet men hem gezeten in een wagentje, aan welks wielen tandraderen, met naar boven uitstekende krakken, bevestigd zjjn, die hjj mot zijn handen draaien kan, door de stad rijden. Deze verbetering in zijn droevig lot is hjj verschuldigd aan de menschlievendheid van raej. Geytenbeek, aldaar. Deze dauie, begaan met den rampzaligen toestand van den armen ongelukkigen knaap, heeft zich de moeite getroost do noodige gelden te ver zamelen, toereikend tot het aanschaffen vau boven vermeld voertuig. De onderwijzer V., hoofd eener school te Tilburg, verdacht van ouzedeljjke handelingen en deswege ontslagen, heeft zich, zooals wij vernemen, uitide voeten gemaakt. Hoe zal dat afloopen V Aan een boer uit De Uildt werd dezer dagen op de markt te Leeuwarden een koe verkocht op vroemde wijze. Voor den eerste der 16 teenen van het beest zou bij 5 cents betalen, voor den 2den teen het dubbele van 5 cents, dus een dubbeltje, voor den 3don teeu het dubbele van 10 cents, dus 20 cents, enz. De koe zelf zou op den koop toe gegeven worden. Als men hot zaakje op zjjn geraak narekent, komt men tot de slotsom, dat het boertje voor de koe maar eventjes f 3276,75 zou moeten betalen. Daarvoor nu bedankt hjj, maar de verkooper is er niet mee tevreden, zoodat do rechter uitspraak zal hebben te doen. Voor do rechtbank kon de zaak wel eens een hooi anderen loop nemen dan de slimme verkooper, die meent den kooper er zoo aardig te hebben laten inloope», denkt. De man is al te slim geweest en hoeft daardoor niet bedacht, dat als bij eerst de zestien toenen vau de koe geleverd heeft, hjj het dier zelf niet meer op den koop toe leveren kan Eene koe zonder teenen is natuurlijk geen complete koe en daarop heeft de kooper recht; al ontbrak or maar één teen aan, dan zou hij nog het recht hebben te weigeren wat hem wordt oangebodcu. Als dit geschil eene rechtzaak mocht worden, dan zou 't dus wellicht blijken, dat bjj slot vau rekening de verkoopor de gefopte is, omdat hjj niet zal kunnen leveren wat hjj verkocht en dus niet alleen geen cent zal knnnon vorderen van den koopprjjs (ƒ3276,75) maar nog kans heeft tot schadevergoeding wegens wanpracstatie te worden veroordeeld. Falb's weerprofeliën zijn niet opwekkend. Er zullen 25 kritieke dagen in 't geheele jaar 1895 zjjn, o. a. 11 Jan. en 11 Maart, 3 Febr. en 3 April, 22 Juli, 20 Aug., 18 Sept. en 18 Oct. en 't weer zal in liet algomcen ongunstig zjjn. De bijzonder heden voor bet eerste half jaar zjjn vooral niet bemoedigend: veol sneeuw in de eerste holft van Januari, in Februari strenge koude, Maart zal warm zijn, maar April zal weder sneeuw brongen, gepaard met dondorstormen. Mei belooft storm, Juni slecht weer, met storm en zware regensBij zulke voorspellingen is 'toon uitkomst, dat het half jaar slechts zes maanden beeft! Aanbestedingen, Verkoopingen ens. klnoMterxniHlc. 15 Dec. Voor rekening der landbouwersvereoniging «Eigen Hulp" werd aanbesteed de levering van 273,000 K.G. Super- pbospbaat. Hiervoor waren ingekomen 6 biljetten. Minste inschrijver was do heer M. H. Salomonson te Rotterdam, voor f 2,82 por 100 K.G., aan wien de levering werd gegund. Ten overstaan van den notaris P. Wajj is op 17 dezer verkocht: Een pakhuis met erf en tuin grond, aan de Balie te Zierikzeo, groot 4 Aren 68 Centiaren, voor f 725 behalve de onkosten. LA il 1» B O 1 IV. In do Vrijdag gehouden vergadering der vereeni ging «Landbouwbelang" te Bruinisse, werd tot lid van het bestuur gekozen de boer C. R. Lemsom, in plaats van don heer J. Voorboijtel, die voor zijn lidmaatschap bedankt beeft. Bjj eene openbare verhuring voor zes jaren van landerijen, toebehooronde aan de Nod. Herv. Gem. te Purmerend, hebben deze f 546 per jaar minder opgebracht dan bjj de laatste verhuring. In do maand November kwamen in de provincie Zeeland bij 29 cigonaren 658 gevallen van mond- en klauwzeer voor en bjj 11 eigenaren 11 gevallen van vaikensziekte. R E t il X H Wé A ËL E IV Zierlkzcc, 17 Dec. Door het Kantongerecht zijn de navolgende vonnissen gewezen, wegens: Jachtovortreding M. d. W. te Kerkwerve tot f 20, subs. 4 dagen; M. K. te Haamstede tot f 20, subs. 4 dagen, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, mot bevel tot inlevering of te betalen f 10, subs. 2 dagenA. G. te Bnrgh tot 20 subs. 4 dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Visscherij-overtrcding P. L. to Sorooskerke tot f 1, subs. 1 dog. Overtreding Schelde-reglement J. v. d. B. te Bruinisse, F. W. te Clinge, ieder f 3, subs. 1 dag; L. V. Az., J. v. d. H. Cz., C'. v. d. H. Jz., allen te Clinge, ieder tot tweemaal 3, subs, tweemaal 1 dag; P. J. H. Cz. te Clinge, A. v. d. B. te Bruinisse, ieder tot 3, subs. 1 dag. Laten loopen van vee op bezaaid land; M. v. d. H. te Noordwelle tot 1, subs. 1 dag. Laten loopen van vee op weiland C. B. te Renesse tot f 3, subs. 2 dagen. Versperren van een openbaren landweg: F. K. te Nieuwerkerk tot f 1, subs. 1 dag. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. v. d. B. te Ouwerkerk tot f 1, subs. 1 dag. Laten loopen van hoenders op den open baren weg te Zierikzee: E* S. wed. H. v. D. te Zierikzee tot 1, subs. 1 dag. Verwekken van nachtelijk burengerucht: J. J. J. te Duivendjjke, J. B., J. v. D., C. N., A. d. B., A. K., P. d. M., W. J. v. d. M., allen te Brouwershaven, ieder tot f 3, subs. 2 dagen. Openbare dronkenschap bij 2de herhaling: J. P. H. en A. J. S., beiden te Zierikzee, ieder tot 14 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks werkinrichting voor den tjjd van één jaar. Openbare dronkenschap bij 1ste herhaling: A. K. te Zierikzee tot tweemaal 7 dagen hech tenis; J. J. T. te Zierikzee tot 7 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap: M. P. J., 8. d. K.W. K. en W. S.allen te Bruinisse, ieder tot f 3, subs. I dag; Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrjjdag terecht C. v. G. te Torneuzen, secretaris-penning- meester van de vereeniging Hulp in Nood" aldaar, die in die hoedanigheid f 89, aan die vereeniging behoorende, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het O. M. eischte tegen den beklaagde een gevangenis straf van 18 maanden. k E II k H E U W N. Ds. Snel, pred. bij de Herv. Gem. te Stavenisse, beeft het beroep naar St. Maartensdijk aangenomen. Sltjausiancl, 17 Dec. Door stembevoegd» mans-lidmaten werd heden benoemd en dadeljjk daarop door den Kerkeraad beroepen tot predikant de heer A. F. T. Smit, candidaat tot don H. Dienst te Zutphen, die volgens berichten in de couranten intusschen bet beroep naar 't Woud heeft aan genomen. Alwéér dus de stem des roependen in de woestijn. Hoeveel malen nog Volgens achterstaande advertentie biedt do Geref. Jongelings-Vereeniging opnieuw haren vrien den en haren tegenstanders gelegenheid aan met een dor hoofdpersonen uit den tijd dor Reformatie tot in bijzondorheden bekend te worden. Wie de overschoone lezing van ds. v. d. Linden heeft bij gewoond, zal wis niet verzuimen ook van deze gelegenheid te proixteeren, te meer wijl de namen Willem van Oranje en Marnix, reeds borg voor een flinke opkomst zijn. De toegang is dan ook voor ieder vrjj. Kciies&e, 17 Dec. In eene gisteren gehouden vergadering van stemgerechtigden ter verkiezing van 3 leden van het Kiescollege zijn met algemeene stemmen herkozen de aftredende loden A. Blom, M. Eijke on M. Jonker. Door het kiescollege van den raad der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse zijn tot leden gekozen de heeren J. van de Velde als ouderling en P. Noordijke Mz. als diaken, en zulks ter aan vulling van de vacaturen, ontstaan door het bodanken van de heeren M. van Zuijen en J. Dnijn- houwer. H P E W W J 3. Zierikzee, 17 Dec. Zaterdag 1.1. werd ten huize vau Mej. Kanaar de gewone drie maande) jjksche vergadering van onderwijzers gebonden. Tegen woordig waren 20 gewone leden en 1 voorstander. Vóór de pauze werd door de vergadering beslist, dat ook niet-onderwjjzers in 't vervolg als buiten- woon lid tot de vereeniging kunnen toetreden tegen een jaarlijksche contributie van f 1,50. Zulke leden zjjn echter niet verkiesbaar tot lid van 't bestuur en hebben slechts eene adviseerende stem. Do vergadering gaf daarna bljjk van haar in stemming met de denkbeelden van den heer Muller in zake oprichting van een pensioenbond. Nadat er besloten was de volgende vergadering op 11 Maart te houden, trad na de pauze do heer de Keijzcr, hoofd eener school te Duivendijke, op met eene lezing over het wissel- en opBcbuivings- systeem in do L. S. Op kalmen on bezadigden toon zette Spreker in zijn goed overdachte en van be langstelling in zijn onderwerp getuigende lezing zijn denkbeelden over beide stelsels uiteen, en toonde aan, welke voor- en nadoelen aan beide stelsels verbondon zijn. Uit 't debat, waaraan behalve de Voorzitter ook enkele leden deelnamen, bleek maar al to wel, dat de groote voordeelen en nadeeleu van eenzelfde stelsel tegenover elkander stonden, 't Kwam den Voorzitter wenschelijk voor in scholen met. 6 onderwijzers(essen), dat in 't algemeen het onderwijs der eerste leerjaren aan onderwijzeressen werd toevertrouwddat er dan misschien vorder opschuiving kan plaats hebben, maar dat het verder van de onderwijzers afhangt of zij met vrucht onderwijs in de hoogste leerjaren kunnen geven, want niet ieder onderwijzer is in elk leerjaar op zjjn plaats. De Voorzitter wenschte echter, dat men zijn uitspraak niet als een gevestigde opinio be schouwde. Na omvraag sloot hij de vergadering. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Scherpenisse, mej. C. Bodestof te Sliedrecht. Do raad der gemeente St. Philipsland heeft de jaarwedde van het hoofd der school in den Anna- Jacoba-polder verhoogd tot f 800, met ingang van don len Januari 1895. Door de onderwijzers van het eiland Tholeu is een adres verzonden aan de Tweode Kamer, waarin wordt verzocht, de opname van hunne weduwen en weezen in het pensioensfonds voor burgerlijke ambtenaren te verkrijgen. In eene buitengewone vergadoring van do afdeeling Tholen, van bet Nederlandsch Onderw. Genootschap, Vrijdag 1.1. gehouden, ten einde eene herstemming te doen plaats hebben voor een lid van het Hoofdbestuur, zijn op den heer Mejjer 11 en op den hoer Schook 5 stemmen uitgebracht. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school 1ste klasse te Schoonhoven, staat No. 1 de heer 0. van Elsücker te St. Maartensdijkbe noemd tot onderwijzeres te Cadzand, mej. Wosdorp te Bréskens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2