ZIEBIKZËESCI1E NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Deeember 1894. Tweede Blad. RECLAMES. Handelaar in Wijnen en Gedistilleerd. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens pec week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6551. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Ct»., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 15 regels Ti> Cts. Elke regel meer 15 Cts. IM. C. van der Vliet, Zierikzee, Havoiiplein .'129. Opgericht in 1763. Openbare Aanbesteding, op Dinsdag den l-*8 Deeember 1894, middags 12 ure, ten Raadhuize, van; 11 et uitgeven van bet Gemeenteblad van /.ierikzee, over het jaar 1895. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter £';cretarie van de Gemeente. Nederland. Euiltcrcn, 13 Dec. In den avond van 8 dezer is ons dorp in opschudding gebracht door eene menigte van wel 500 man uit deze en om liggende plaatsen, die zich verzameld hadden met het doel, om K. v. S. B., eene moeder van 11 kinderen en sinds eenige maanden gescheiden van haren echtgenoot levende en samenwonende met een jongmensch, H. v. H. genaamd, wederom met haren echtgenoot te verzoenen en B. v. H. te mishandelen. Met geweld werden beide personen uit het huis van den landbouwer W. v. R. gehaald en in optocht mee naar het dorp gevoerd. Daar aangekomen werd de vrouw en v. H. door den predikant, die hen uit de handen van de woedende menigte wilde ontzetten, opgeborgen in de leerkamer en in de pastorie. Het volk bleef staan en eischte hen terug. De vrouw werd toen door do politie onder den toren opgesloten, terwijl het intusschen aan de menigte gelukt was door inbraak v. H. uit deleer- kamer te halen. Men trok met hem door het dorp, en mishandelde hem totdat hij ineenzakte en in eene herberg werd binnengedragen. Daarna werd beproefd de vrouw in handen te krijgenmet alle macht, zelfs met een boom, werd beproefd de deuren van den toren te openen. De weinige politie kon tegen de menigte niets doen eti was genoodzaakt de deuren te openen. Zij werd toen door de menigte naar haar wettigen man teruggebracht. Naar men verzekert is zij den volgenden dag weder weggeloopen en gisteren is zij met haren beminde naar elders vertrokken. C«08l<la, 14 Dec. Tengevolge van de aan merkelijk verhoogde gemeente-belasting verlaten niet alleen vele families de stad, maar het regent ook reqnesten tegen die verhooging. Naar men zegt zijn er reeds 150 bij den gemeenteraad inge komen. "s («ravenha^C, 13 Dec. Tweede Kamer. Staatsbegrooting, Binnenl. Zaken. Bij de veeartsenij- kundige politie waarschuwde de heer Zijp tegen opneming der parelziekte onder de besmettelijke veeziekten, waaruit echter de varkensziekte moest verdwijnen, vroeg de heer Seret pabliekmaking van kennisgevingen omtrent veeziekten in meergelezen dagbladen dan in plaatselijke courantensignaleerde de heer De Beaufort (Amsterdam) de moeielijk- heden voor de grensbewoners bij hot beweiden van vee. De minister beloofde den heer Zijp met des kundigen te rade te zullen gaan; volgt bij het ad verteeren der bekendmakingen de traditiën van zijn departement en zal de moeielijkheden bij de grensbeweiding zooveel mogelijk verlichten. De heer Zijp ondersteunde verder krachtig het denkbeeld van bet Landbouwcomité in bet belang der bevordering van de rijksveefokkerij en vroeg daarvoor nog dit jaar geldelijken steun. De minister achtte de provinciën daartoe veeleer geroepen, maar is niet ongenegen de pogingen van anderen door het rijk te doen steunen. Door deu heer Pyttersen werd een vermindering f met f 30,000 voorgesteld, ten einde te breken met beperking van de mond- en klauwzeerziekte onder het vee en het doorzieken van het vee niet tegen te houden. Hoewel de heer Zijp bet doorzieken beschouwd als middel tot beëindiging van het mond- en klauwzeer, wilde hij toch der regeering het geld voor krachtige bestrijding van het kwaad niet onthouden. De heer Harte wees over het meeningsverschil onder de deskundigen over de handhaving van het afzonderingsstelsel. De commissie van rapporteurs beschouwde het amendement meer als een motie en de heer Ferf deelde het bezwaar van den heer Zijp, met wiens hulde aan de krachtige maatregelen van de regee ring tegen het mond- en klauwzeer hij instemde, vooral wegens het belang tot herkrijging van den vee-invoer buitenslands. De heer Seret had de overtuiging, dat de maat regelen tot belemmering van het mond- en klauw zeer doelloos zijn en nadeelig voor den landbouwenden staod, maar gaf ook de voorkeur aan een motie tot bereiking van het doel. Daarentegen meende de beer Rutgers, dat de handhaving der belemmerende bepalingen ten voor- deele was van de vreemde protectionisten. Bij den bopeloozen strijd tegen het mond- en klauwzeer, late men dc ziekte den natuurlijken loop. De minister van Binnenl. Zaken verzekerde, dat de regeering denkt aan opheffing der beperkende maatregelen, die de beste resultaten hebben opge leverd in verschillende streken. Een bepaalde uit spraak der Kamer beeft hij niet noodig. Zijn stelsel, waarvoor wetswijziging noodig is, is bij opkomende gevallen bet kwaad onmiddellijk onderdrukken en bij uitbreiding het doorzieken niet belemmeren. De minister handelt reeds in de richting van het amendement, maar bestrijdt dit als kunnende be lemmerend werken bij het ontstaan van behoeften. Na 's ministers verklaringen, trok de heer Pyttersen zijn amendement in, zich voorbehoudende zoo noodig later een motie in te dienen. Bij het hooger onderwijs wees de heer Everts op het toenemend materialisme en ongeloof, tengevolge van het neutraal onderwijs en hoopte bij het een maal te zien komen tot oprichting vau Protestantsche en Katholieke kerkelijke Hoogescbolen met >jus promovendi" en subsidie van den Staat. Voorts wenscht hij verbod van eind-examen aan jongelui van de 5e klasse Gymnasium en weer opneming van leeraars van bijzondere gymnasia in de Staats- examen-commissiëu. De heer Heemskerk sluit zich bierbij geheel aan, wijst op de behoudende begrippen van dezen minister ten aanzien van het Hooger Onderwijs, waarschijnlijk omdat deze daardoor en door kiesrecht de toekomst der liberale partij wil waarborgen. Spreker kenschetst onze universiteiten met het oog op de theologische faculteiten, als rationalistisch of pantheïstisch. Hij .verdedigt de toekenning vaa het »jus promovendi" aan bijzondere universiteiten, wat indertijd Kappeyne voor de Amsterdamsche universiteit voorstelde en toen door den heer Van Houten werd goedgekeurd. Verder verdedigt hij de subsidieering van bijzondere gymnasia. De heer Heemskerk besloot met de verzekering, dat de anti-revolutionaire partij het geweer bij den voet heeft, maar als zij weer eens eenmaal zal gaau vuren, de muren van het openbaar hooger onderwijs evenmin veilig zullen zijn voor haar aanvallen als de muren van Jericho. De beer Vau Bylandi dringt aan op oprichting van een leerstoel in de archeologie te Leiden. De heer Beelaerts drong aan op onderzoek van de langdurige vacantiün en ruimere toelating van vreemden aan onze universiteit. De minister van Houten verzekert, dat bjj niet zjjn persoonlijke overtuiging wil stellen tegenover die van den heer Everts, maar meent, dat nergens bet byzonder hooger onderwijs zoo vrjj is als bier en de kerkelijke universiteiten groote verdeeldheden zonden geven. lfcotterdaiii, 13 Dec. Gisteren avond over leed alhier, in den ouderdom van bijna 82 jaren, de heer Leendert Pieter Le Sage ten Broek van flillegersberg, van December 1854 tot April 1882 ontvanger der succesierechten alhier, na vooraf den Staat gediend te hebben als ontvanger der regis tratie eu domeinen, achtereenvolgens te Druten, Harlingen, Oud-Beierland en Gorinchem. De overledene, die de laatste jaren zijns levens in ruste heeft doorgebracht, was, ook te dezer stede, als ambtenaar bekend om zjjno groote bekwaamheden en buitengewoner! dienstijver. Woensdag ochtend wees op den Coolsiogel een burger den agent van politie 3o klasse W. J. van der Lugfc den beruchten inbreker on dief H. F. Af. Mieserius aan, o. m. verdacht van den diefstal bij den leer Drost aan de Diergaardelaan. Zooals men weet, was Mieserius den 23en der vorige maand uit het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat alhier ontsnapt. Bedaard, doch telkens omkijkende, wandelde hg de Delftschepoort door, de Coolvest op en de Peperstraat in. In deze kreeg hij den agent van politie in de gaten en nu volgde er een wedren van een 20 minuten door allerlei Stegen en sloppen, waarbij de agent, die op goed geluk, in plaats van den inbreker achterna te loopen, eene straat oversloeg en hem daardoor te ge moet liep, hem eindelijk in de Weste Wagenstraat te pakken kreeg. De gearresteerde noemde zich Nieuwenhuis, bad weinig zin om deu agent op diens verzoek te volgen naar het politiebureau in de Pauwensteeg en trachtte nogmaals te ontloopen. D'.t mislukte, waarna men bem voor alle zekerheid de bandboeien aandeed. De verdere tocht naar het politiebureau liep nu goed af. Nadat M. aan dat bureau nog vlug eene poging had beproefd om door den schoorsteen van een naast de wachtkamer gelegen vertrek te ontsnappen, hetgeen hem echter even vlug belet werd, bracht men hem over naar den commissaris van politie, den beer W. F. Leijds. DdAr viol hij al spoedig' door de mand, bekende de gezochte te zijn en den naam Nieuwenhuis, waarmede hg zjjne papieren vervalschte, te bebben aangonomen om zekerder te zijn niet ontdekt te worden. Omtrent zijne ontsnapping uit het huis van bewaring en verdere lotgevallen tot zijne aanhouding op heden vertelde bij, lachende, het volgende: Het vertrek uit het huis vau bewaring werd hem eerder gemakkelijk gemaakt dan bemoeilijkt. Uit de wachtkamer liep bij op zijn doode gemak naar beneden, waarna de portier verscheen, die zonder iets te vrageu of te zeggen de deufen voor hem ontsloot en hem in vrijheid liet, waarom M. met een bonjour bedankte. Het speet hem later dat bij zijn getuigengeld vergat te vragen, daar hg dit best kon gebruiken, want hij bad geen cent op zak. Tot 's avonds ll'/2 uur bleef hij dien dag in de stad rondkuieren, ging daarop naar het cam van ztja broeder Jean George in de Zomerhof- straat No. 6, trad het biunen en wist, door niemand gezien, eene loods achter het huis van dien broeder te bereiken, waar hij zich verstopte, 's Nachts stond hij op, brak zgne kist, die iu de loods stond, open, verkleedde zich en verliet omstreeks 3 uur zijns broeders huis, na eerst uit de toonbanklade ongeveer f 6 te hebben gehaald. Dien nacht wandelde hij verder buiten rond en ging den volgenden dag te voet naar Dordrecht. Hier bleef hij dien dag, logeerde 's nachts in een logement aan de Vischstraat en vertrok den volgenden dag per spoor naar Antwerpen. In deze plaats, waar hij bekend was, bleef hg eenige dagen en keerde toen naar Rotterdam terug. Overdag wandelde hij mee9t buiten rond, keerde 's avonds terug en sliep 's nachts in de houtloodsen op de Schie. Zoo ongeveer bracht hij de laatste acht dagen alhier door tot j.l. Maandag. Toen is hij naar Harderwijk geweest (»ik kreeg trek om naar Lombok te gaan", zeide hij) kwam hier weder terug en ging Dinsdag naar Utrecht, waar hij 's nachts logeerde. Vervolgens kwam hij bier terug met het bekende gevolg. Mieserius achtte zich voorts verplicht zijne excuses te maken tegenover de politieagenten, die de woning zijner tantes (de politie meende, dat het zijne zusters waren) op de Schiekade Oz., gedurende eenige dagen na zijne ontsnapping bewaakt bebben, omdat de agenten daardoor buiten zijn wil zooveel koude hebben geleden. Hij is, zeide hij, taet die tantes gebrouilleerd en komt er nooit aan huis. Gedurende het geheele verhoor verliet hem geen oogenblik zgne gewone brutaliteit. Met een lachend gezicht verhaalde hjj zijn wedervaren, alsof alles i slechts een pretje was. Zijne opmerkingeu getuigden van groote geslepenheid. Zoo ook vertelde hij met blijkbaar genoegen, dat hij schoenen met gutta peroba zolen draagt, waardoor men hem niet kon hooren loopen toen hij zijns brooder's huis betrad. Ook toen hij het politiebureau verliet om naar het parket van den officier van justitie gebracht te worden, verliet hem zijne gewone onbeschaamdheid niet. Opgeruimd, vroolijk en welgemoed stapte hjj, geboeid, tusschen twee politieagenten en gevolgd door oenen inspecteur, met opgericht hoofd derwaarts, wellicht in stilte overpeinzende hoe hg andermaal zou kunnen ontkomen. Het gelukte hem echter niet en ten tweeden male leverde de politie hem aan de justitie uit ter j>rdere bewaking. Men verdenkt Mieserius, in de laatste dagen te Delft en te Dordrecht een vólocipède te hebben opgelicht. Hij ontkent dit echter. Zjjn kneveltje had bij afgeschoren en overigens was hg goed gekleed. Hij is iemand van eene vrij tengere figuur, met een paar onrustige, diep liggende oogen. De politie te Rotterdam is tot de ontdekking gekomen van eene nieuwe industrie. Een vrouw, in de Baan woonachtig, waar zij een winkeltje houdt, verschaft in haar huis aan straatjongens gelegenheid om te dobbelen, en hebben de jongens geen centen om het spel voort te zetteu, dan schiet zij hun die voor. De jongens gaan, om het voorgeschoten geld te kannen terugbetalen, op stelen uit. Alles wat zjj machtig kunnen worden, is van hun gading, maar bjj voorkeur stelen zij goederen, die do vrouw voor baar winkeldebiet kan gebruiken. Deze is steeds bereid, wat de jongens haar aanbrengen te koopen en daarmede to verrekenen wat zjj haar schuldig zjjn, natuurlijk zonder voor hetgeen zij koopt den hoogsten marktprjjs te betalen. Zóó kweekt men dieven, en zoo wordt het ver klaarbaar, dat de eigendom steeds meer door jeugdige straatroovers onveilig wordt gemaakt. Tot de ontdekking van het bovenvermelde gaf aanleiding een diefstal van erwten uit zakken, die aan den wal gelost waren. Het is te hopen dat de rechter termen zal vindeu om de vrouw, die grooter kwaad bedroef dan do in hechtenis genomen knapen, behoorljjk te kannen straffen. Doi'dr'Ccllt, 12 Dec. Bij de gisteren alhier gehouden keuring van lotelingen der Nationale Militie was er een, die zoker geschikt was voor het leger van Tom Pouco. Hjj was slechts 60 c.M. lang, dus iets grooter dan oen pasgeborene en werd door zjjn vader op den arm gedragen! MocrdUk, 13 Dec. Heden werden door de maréchaussee alhier M. van D. en D. v. d. F., arbeiders te Lage Zwaluwe, govankeljjk en geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht, als zjjnde verdacht van diefstal van geld van zekeren A. van Dijk, met wien zij Zondag avond tc Lage Zwaluwe waren uitgeweest en van wien zjj wisten dat hij geld bjj zich had. Bjj het huiswaarts keeren zouden zjj, na hem eerst mishandeld te hebben, dat geld uit zjjn jaszak hebben ontvreemd. Van het voorgevallene werd door don bestolene bij do maréchaussee aangifte gedaan, die bjj onderzoek nog een gedeelte van het gestolen geld, hoofdzakelijk nit rijksdaalders bestaande, in hun bezit vond. EIi$$i(lgen, 13 Dec. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. zal op Nieuwjaarsdag aan de behoeftige leden dier gemeente een bedeeling worden gedaan van oetwaren en brandstoffen. Eene collecte, voor dit doel gehoudon, hoeft opgebracht 297,69. Aan de worf der kon. maatschappij De Schelde" alhier is aangekomen de sleepboot »Oceana", van de werf Fop Smit te Kinderdijk, welke boot aan »De Schelde" van machine en ketels moet worden voorzien. Op do duinen is men begonnen mot de ont ginning van de fundeoringen van de te bouwen vier villa's. Bij beschikking vau den minister van marine is G. C. But, zeeloodsschipper le kl. bij het loods wezen van het 6e district, standplaats Vlissingen, met iDgang van 1 Januari a.s., op zijn verzoek, eervol uit den dierst ontslagen; eu zijn met ge noemden datum bij denzelfden loodsdienst bevorderd: tot loodsschipper le kl. de zeeloods J. Lerns; tot zeeloods do kweekeling le kl. J. D. Sutherland; tot kweekeling le kl. de kweekeling 2e kl. J. Vader en tot kweekeling 2e kl. de matroos W. J. Koster. ■erseke, 13 Dec. In de heden avond go- houden raadsvergadering, die door den beer Klos, I oudsten Wethouder, werd gepresideerd, kwam in hoofdzaak in behandeling een schrijven van Gedep. Staten, houdende verzoek tot wijziging derbegroo- I tingen van 1895 eu 1894. Daar de raming van den hoofdei, omslag, zjjnde f 6000, de laatste jaren en vooral in 1894, door de werkelijke opbrengst aanmerkelijk is overschreden, meenen Gedep. Staten, dat die omslag voor 1895 wel op f 6500 kan geraamd worden. De post buitengewone rijkssubsidie kon dan met f 500 worden verminderd. Door de afwezigheid van eene onderwijzeres aan school 2 gedurende een maand, is de rijksbijdrage voor lager onderwijs in 1894, f 8,33 te hoog ge raamd. Daarom wenschen Gedep. Staten dien post, alsmede den post voor onvoorziene uitgaven, met f 8,33 verminderd te zien. Met algemeene stemmen werd tot de door Gedep. Staten voorgestelde wijzigingen besloten. Burgem. cn Weth. werdeu gemachtigd tot don verkoop van een hoop aarde, zijnde afval en slijk van suikerbieten. In de plaats van don heer Spruit, die bedankte, werd tot lid der nieuwjaarscommissie benoemd de heer J. C. van der Burght. 13 Dec. Eon jachtgezelschap met 6 geweren schoot gedurende 3 dagen onder deze gemeente 108 hazen. Xicrili.*CC, 14 Dec. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad in Zeeland en Westeljjk Noord-Brabant, de H.H. dr. H. Goemans Jr. alhier; dr. P. R. van Mierlo to Breda; G. A. de Looze, apoth.- alhier en G. H. M. Verlinden, apoth. te Bergen op Zoom. Bij kon. besluit is benoemd tot raad in het polderbestuur van Walcheren, de heer J. Borsius. Bij kon. besluit is de officier-machinist 2de kl. bg 's rijks stoomvaartdienst L. Klompe op pen sioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 1000. en eene verhooging ingevolge art. 1, c, der wet van 1 April 1875 (Staatsblad no. 33) van ƒ1125 'sjaars. Bij Min. beschikking is bepaald, dat de met 15 December a.s. benoemde adspirant-ingenieur van den Rjjkswaterstaat P. Hoogenboom, wordt toe gevoegd aan den inspecteur in de 1ste inspectie, ter standplaats 's Gravenhage. De heer Niemantsverdriet, gewezen secretaris en ontvanger te Klaaswaal, heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin-Regentes gewend, inhoudende het verzoek om het Raadsbesluit, waarbjj hem on gevraagd ontslag verleend werd, alsnog te vernietigen. Men schrijft uit het »land van Oadzand" aan de Tem. Ct. bet volgende. Er is in eenige jaren in verschillende gemeenten heel wat verdeeldheid gekomen en natuurlijk alweer door politiek, religie en nog wat anders. Wij waren hier lang van bevrijd. Het goede land van Cadzand was echter uooit zoo in beroering als in den laatsten tijd. Waar .men het evenwel niet verwachten zon is wel in het rustigekalme Aardenburg. Daar bestaat de eenige Doopsgezinde gemeente van geheel Zeonwsch-Vlaauderen. Deze heeft, in tegenstelling van zooveel andere kerkelijke gemeen ten, vele eigendommen in Aardenburg en andere gemeenten. Voor de ontvangst van de opbrengst dier goederen is natuurlijk een ontvanger noodig. Sedert jaren was biermode belast de beer Mr. A. van den Broecke, die evenwel niet tot de Doopsgezinde gemeente behoort. Sommige leden vonden het beter voortaan iemand voor die betrekking aan te wijzen, die vod tot de gemeente behoorde, en het inderdaad beter gebruiken kon dan Mr. van den Broecke, die overigens een baantje van pi. m. 300 best missen kan. Naar aanleiding hiervan moest Zondag 1.1. tusschen 1 1 en 3 uur eene verkiezing plaats hebben voor iemand, die in 1896 de penningen der rijke gemeente zou innen. Men moet het bij verkiezingen zoo nauw niet nemen, zei een6 dr. Schaepman maar dat men bij die gelegenheid ook b<-fc gewone middel ongeteekende vuile strooibiljetten gebruikt, is iets fin de siècle Als dat zoo voortgaat komen er weldra ook zulke dingetjes voor notabelen of advertentiën ('t gebeurt belaas al in ons kanton) Intusschen heeft zoo'n strooibiljet meer kwaad dan goed gedaan voor de candidatuur van Mr. van den Broecke. Van heinde en ver was men opgekomen. Dat »men" wil zeggen de weinige manneljjke en vrouwe] ijko kiezers. Maar toch cr waren er uit Gent, Antwerpen, 's Hertogenbosch en vervolgens uit een vijftal gemeenten buiten Aardenburg. Do uitslag der verkiezing was den beer van den Broecke zeer ongunstig. Bij eerste stemming verkreeg bjj 16, de heer J. van der Hooft 19, do heer D'hont 7 stemmen. Alzoo herstemming tusschen do heersn van der Hooft en van den Broecke. En toen moest de heer van den Broecke de vlag strijken voor den heer van der Hooft, die 26 stemmen verkreeg. De beer van den Broecke kon bet maar tot 17 brengen. Of deze uitslag in 't belang der gemeente is, weten wij niet, maar zeker is 't, dat niet meer de eensgezindheid woont in de kerk, waarin het lam als symbool van liefde, zachtaardigheid eu vrede te zien is. De aanvoer van suiker is dit jaar te Amster dam buitengewoon groot. Alle pakhuizen in bet Entrepot zijn er vol, wat in geen 25 jaren is voor gekomen. In hoofdzaak is do bergruimte noodig geweest voor de suiker, welke bij den heerschenden lagen prijs niet van de hand wordt gedaan. Xieril&zee, 14 Dec. Heden avond ten 7 ure werd onder voorzitting van Mr. A. J. F. Fokker, ten huize van Mej. de Wed. Kanaar, eene ver gadering gehouden der Liberale Kicsvereeniging, ter verkiezing van een caudidaat bij de aanstaande verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De notulen der vorige vergadering werden goed gekeurd. Uit de presentielijst blijkt dat 32 kiezers tegen woordig zijn. De Voorzitter herinnert, dat deze vergadering is belegd tengevolge het bedanken van den heer G. A. de Looze. Tot candidaat der Vereeniging werd gekozen de heer J. van Schelven met 21 stemmen, de heer J. van Os verkreeg 10 stemmen, terwijl 1 blanco biljet was ingeleverd. De heer J. van Schelven heeft de candidatuur aanvaard. De Voorzitter beveelt met warmte deze candida tuur aan en hoopt dat het resultaat zal zijn dat do candidaat roet eene schitterende meerderheid uit de stembus zal komen. De onlangs te Bergen op Zoom tot stand gekomen vereeniging »de Unie" wier doel o. a. is de vestiging voor vreemdelingen aantrekkelijk te maken eu het vreemdelingenverkeer te bevorderen heeft o. a. in beginsel besloten ijswedstrijden voor te bereiden en bij bet eerstvolgende carnaval bet houden van gecostumeerde optochten te be vorderen. In de jougstgehouden vergadering werd voorts in uitzicht gesteld de waarschijnlijkheid om den optocht van het Leidsche studenteucorps, bestaande in den intocht, van Prins Maurits binnen Bergen op Zoom in 1622, ook aldaar te doen houden, enz. Zaterdag is te Amsterdam uit Indië terug gekeerd do sergeant C. R. M. Werner. Deze militair, die thans wegens een leveraan doening in het Militair Hospitaal verpleegd wordt, is nog een jong man, vau even 31 jaren, flink gebouwd, met een innemend uiterlijk en heeft zich te Atjeh in menigen strijd onderscheiden. Een zijner heldendaden, in den avond van 7 Juli 1891, verhaalt de kapitein der infanterie van het N.-I. leger J. P. Schoemaker in zijn »Nederlandsch- Indische krijgsbedrijven" als volgt: »In den avond van 7 Juli 1891, te half zes uur, rukte de 9de brigade marechaussee, sterk een Am- boneesch sergeant, een Amboneesch korporaal en vijftien man, onder bevel van den sergeant Werner, van Kota-Radja over Kota-Alam naar Laropermey, om, ingevolge opdracht, tusschen laatstgenoemden post en Siroen dien nacht eeu hinderlaag te leggen. De marscb moest zóó geregeld worden, dat tegen bet invallen der duisternis Lampermey bereikt werd. Ongestoord bereikte de brigade, omstreeks 7 uur, de versterking Lampermey, die ongeveer 1700 meter van Siroen is gelegen. Na eeu korte rustpoos verliet men de plaats, om stelling te kiezen in een broeden kuil, die zich bevond bij een alleenstaanden grooten boom in het Siroenscbc, een plek die aan Werner en de zjjnen goed bekend was. Van uit die kuil zou men de sawah-vlakte en de kampong Siroen, het verbljjf van onze zoogó- naamde vrienden, iu 'toog kunnen honden. Voorzichtig sloop do brigade, de handen aan de trekkers, door de duisternis voort, omdat deze streek bg voorkeur door maraudeurs werd uitgezocht. Op ongeveer 50 meter afstands van den kuil boorde men geritselmen bleef staan, luisterde aan dachtig, doch verder niets hoorende, ging men voor zichtig verder. Twintig passen verder echter vielen op eens van rechts en links salvo's en omstreeks honderd tot de tanden gewapende guerilla's rezen uit den kuil en de omliggende struiken en deden onder schrille kreten een klewang-aanval. Dadelijk werden vijf marechaussee's buiten gevecht gesteld, doch Werner commandeerde attaqueeren.' en onder luid hoera stormde de handvol dapperen op den vijand in en in spijt van zijn geweldige overmacht werd de vjjand voor een oogenblik terug gedrongen. De dapperen fronteerden een kring om de ge wonden, maar de Atjehers, verbitterd over hun zware verliezen, hernieuwden met verdubbelde woede hun aanval, doch zóó flink hield de troep stand, dat het slechts aan drie Atjehers gelukte binnen den kring te komen. Door de geweldige overmacht geraakten Werner met vijf man, waaronder de zwaar gewonde Baltasar en Dipororaito, van den troep af, doch daar de gescheiden troepen toevallig naar dezelfde richting werden teruggedrongen en naar dezelfde zijde front maakten, werd het mogelijk elkaar door het vuur te steunen. Onderwijl was men in de versterkingen Lamper mey en Siroen, opgeschrikt door de oorlogskreten, naar de banketten gesneld en rukten de patrouilles uit. Lampermey wierp eeu lichtkogel, die ongelukkig achter de stelling der marechaussee viel, waardoor de Atjehers zagen met hoe weinig vijanden zij te doen hadden. Beschaamd voor zoo'n klein troepje geweken te zjjn, hernieuwden zij den aanval, maar de mare chaussees doorstonden vijfmaal een attaque met het blanke wapen. De toestand werd echter hachelijk. De patronen der dapperen geraakten op eu de mannen uitgeput. Daar klonk het hoornsignaal de patrouille van Lampermey naderde en kort daarop moesten de Atjehers den strijd opgeven en haastig terugwijken. Onder dekking der patrouilles trok men met de gekwetsten op Lampermey terug; de sergeant Bal tasar overleed onderweg; de dood van den dappere was voor het korps marechaussee een groot verlies. Toen de brigade des avonds om tien uur per extra-trein te Kota-Radja terugkeerde, word zjj door den kapitein-commandant Notten indrukwek kend toegesproken en sergeant Werner verwierf de Militaire Willemsorde. Sergeant Werner is, merkwaardig genoeg, nooit ernstig gewond geweest; alleen beeft hij eens een schampschot gehad. De geneeskundige dienst zal nu uitmaken of hij wegens zijn ziekte moet worden afgekeurd, dan wel over een jaar, zooals hjj zoo gaarne wenscht, naar Indië kan terugkeeren. Het zou jammer zijn, als zulk een flink militair voor het Indisch leger moest verloren gaau. AanbestedingenVerkoopingen enz. XieriltZCC, 14 Dec. Bij de op gisteren door het Dagel. Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbestedingvolgens bestek No. 195, van bet bon wen van een brug met keersluis in den Ringdijk benoorden Nieuwerkerke, nabij Dievers weg, het verrichten van eenig graafwerk tot ver legging van de afwatering, het opgraven van den bestaauden duiker W. No. 15, het aanvullen van de opening in den weg en het opnieuw leggen van den duiker in den Ringdijk tegenover de Brouwers- havensche vaart, bezuiden Brijdorpe, is aannemer feworden de minste inschrijver, A. Heijboer te erooskerke, voor f 1729. l A rc P B oTwT Si ij Cl 11$ lil ml. Als vermeldenswaard op het gebied van de veefokkerij dieue het volgende: Bij de wed. J. Hanse staat een driejarig paard; waarvoor een bekend paardenhaudelaav de som van f 450 bood, of op voorkoop op 3'/5-jarigen leeftijd f 600, met een voorschot van f 200. Vader van dit edele dier is de bekende hengst »Joas", moeder eene stamboekmerrie. Nu de landbouw zoo kwijnt diene het boven staande ter uavolging om zich np de veeteelt toe te leggen, doch de landbouwer liedenke, dat het niet onverschillig is welke de ouders zijn der jonge dieren. ■4 EU IA N BEE H. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Kattendijke, door den cand. H. Stegenga te Oud- Loosdrecht. Bedankt voor hot beroep naar de Herv. Gem. te Monster door ds. P. Bok ma te Bruinisse. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Harioh (Friesland) door ds. D. Meinsma te Oudorp (Flakkee). Beroepen bij de Gcref. gem. te Kamperland ds. S. de Jager te Serooskorke (W.) Op het drietal van pred. bg de Evaug. Luth. gem. te Groningen komen voor: ds. F. G. Lagers te 's Hertogenbosch en ds. J. A. Helper Sesbrugger te Haarlem. $!l*jnil$lait<l. De aftredende ouderling D. Hanse eu de aftredende didken A. Olree werden door de stembevoegde lidmaten weder herkozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3