/lllllkZIIMlil NIEUWSBODE. Zaterdag 15 December 1894. Nieuwjaars-Collecte. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verucbünt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6551. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementof Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" l)it nummer bestaat uit twee bladen. Voor geruimen tijd weid door ons medegedeeld, dat voor verkiezingen van Tweede Kamer en Staten en van den Gemeenteraad van Zierikzee, geene ongeteekende advertentiën ter aanbeveling van candidaten meer zouden worden geplaatst. Met het oog op waarschijnlijke uitbreiding van het kiezerspersoneel, met bet oog op het belang van alle partijen, dus van het algemeen, dat die verkiezingsstrijd eerlijk en waardig gevoerd wordt, werd die bepaling door ons ingevoerd. De Gemeenteraad van Zierikzee werd daarbij opgenomen, omdat wij meenden, dat in eene gemeente van meer dan 500 kiezers wel altjjd personen gevonden zouden worden, die eene aan beveling van den door hen gewenschten candidaat met hun naam zouden durven onderteekenen. Ongeteekende advertenties ter aanbeveling of ter bestrijding van candidaten, waardoor één persoon, die niet eens kiezer behoeft te zijn, doch alleen wat geld voor de zaak behoeft over te hebben, een grooten invloed op den verkiezingsstrijd ban uit oefenen, zijn nimmer aanbevelenswaardige wapenen. De uitkomst heeft onze verwachtingen echter bedrogen, en, terwijl verkiezingen achter ons liggen, waarbij de gemoederen zeer warm waren, heeft de ervaring geleerd, dat, behoudens ééne uitzondering, men nog liever gebruik maakt van het ongeteekende strooibiljet, dan eene onderteekende advertentie te plaatsen. Wij zijn daarom, althans voorloopig, teruggekomen van ons vroeger besluit en zullen wederom voor verkiezingen van den '&icrUcxee*chen (Jc- ineenteraad ongeteekende aanbevelingen van candidaten opnemen, die door kiezers ter plaatsing worden aangeboden. Advertentiön met hatelijkheden, of aangeboden door figuranten of stroomannen, behouden wij ons voor te weigeren. DE DIRECTEUR-UITGEVER. De BURGEMEESTER er, WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen HEBBEN GOEDGEVONDEN: 1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Woeng- «liitf don 19 December des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoef tige» te doen; 2°. Aan alle behoeftige» te verbieden, om op den 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan, om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften am hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den II) December milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelary voorstelt. Zierikzee, den 12 December 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CU. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Op 5 December werji in JDuitschland de Rijksdag geopend in het oude gebouw en daarna had de feestelijke inwijding plaats van het nienwe. Den 9den Juni 1884 werd door den ouden Keizer Wiiueiiu I den eersten steen voor dit thans vol tooide grootsche gebouw gelegd. De toenmalige Kroonprins, later Keizer Frederik, was er toen ook bjj tegenwoordig, evenals Von Molfcke en deze allen zijn nu reeds weggemaaid door den onverbiddelijken dood. Alleen Bismarck is overgebleven van die mannen, die Duitschland's eenheid hebben gewrocht, maar ook hij was thans niet tegen woordig. Toen maals las hij de oorkonde voor, welke in den eersten steen ingemetseld werd en die aldus luidde: »Voor altijd zij dit huis een teeken der onbreekbare banden, welke in groote en heerlijke dagen de Duitsche landen en stammen hebben vereenigd tot het Dnitscbe Rijk", en Keizer Wilhelm I sprak bij het leggen van den eersten steen: >In naam Gods! In naam des Rijks. Tot eer des Vaderlands". Van dat grootsche werk lag de kleinzoon, de tegenwoordige Keizer, den sluitsteen. Ook hij liet een oorkonde in den laatsten steen inmetselen; ook hij hield eene toe spraak, reeds vroeger in dit blad medegedeeld, maar welk een verschil tusscken die oorkonde en die rede van hem en die eenvoudige woorden door zijn grootvader gesproken. Bij den ouden Keizer alles voor en door het volkhier het leger, en het leger alleen. Zou dit niet een der teekenen der tijden zjjn De troonrede, waarmede de Keizer de zittingen van den Rijksdag opende, ving aan met bet in roepen van Gods zegen over het nieuwe gebouw. Bij ons streven", aldus vervolgde de Keizer, »om de zwakkere klassen te ondersteunen en te brengen tot hoogere, maatschappelijke en zedelijke ontwikke ling, schijnt het raadzaam op krachtiger wijze op te treden tegenover de verderfelijke handelingen van hen, die de staatsmachten trachten te storen in het vervullen van hun plicht. De verbonden regeeringen achten derhalve eene aanvulling van het strafwet boek noodzakelijk. Het met betrekking hierop in te dienen ontwerp wil in hoofdzaak door uitbreiding van straf de bescherming der Staats-ordening ver sterken. Vorder zal een ontwerp worden ingediend tot verbetering der bestaande rechtspleging eu wel in zooverre, dat voortaan aan onschuldig veroor deelden schadeloosstelling zal worden verleend. Een wetsontwerp toé regeling van het beurswezen zal in deze zitting worden ingediend, gelijk mede een tegen zekere soorten van weddenschappen. De ont sluiting van verdere belastingbronnen zal onver mijdelijk zijn. Er zal opnieuw eene tabaksbelasting worden voorgesteld, gelijk mede een ontwerp tot betere regeling der financieele verhouding tot de afzonderlijke Staten. Ons vertrouwen op het behoud des vredes dus vervolgde de Keizer ontving nieuwe bevestiging. Getrouw aan den geest onzer bondge nootschappen, ondtyhouden wij met alle Mogendheden goede en vriendschappelijke betrekkingen. Twee naburige Rijken werden onlangs door verpletterende gebeurtenissen getroffen. Duitschland heeft zich toen oprechtelijk aangesloten bij de algemeene deelneming, die een schoon bewjjs is geweest voor de solidariteit der menschelijke gevoelens in de algemeene vrede lievende gezindheid. In den overleden Keizer Alexander III betreurt de Keizer een vriend en een beproefd mede-arbeider in het werk des vredes". De tirade, dat het in te dienen ontwerp in hoofd zaak door uitbreiding van straf de bescherming der Staats-ordening wil versterken, ziet op de zooveel besproken Umsturz Vorlage, die thans openbaar is gemaakt. De inbond betreft de wjjziging van vijf paragrapben van het strafwetboek en twee nieuwe paragraphenin het militair strafwetboek de wijziging van een paragraaf en in de wet op de drukpers de uitbreiding van het recht tot het voorloopig in beslag nemen van drukwerken, die betrekking hebben op de nieuwe aan te brengen strafwetboek-para- graphen. Het zwaartepunt van de nieuwe wets bepalingen ligt in de volgende voorgestelde toevoeging op paragraaf 130 van het strafwetboek: Ieder, die op eene wijze, welke den openbaren vrede met gevaar bedreigt, den godsdienst, de monarchie, de familie, het huwelijk, of den eigendom door smadende uitingen in het openbaar aantast, wordt met eene geldboete tot hoogstens 600 Mark of met gevangenis straf tot hoogstens 2 jaar gestraft. Over het algemeen wordt dit wetsontwerp zeer koel ontvangen, en ongetwijfeld zal het niet dan gewjjzigd worden aan genomen. Toch hebben de socialisten reeds bjj de eerste zitting in het nieuwe Rijksdaggebouw mede gewerkt om den kans tot aanneming van het ontwerp te doen stijgen. Nadat de Voorzitter eene redevoering had gehouden ter gelegenheid van de eerste zitting, werd er een Hochf op den Keizer aangeheven. De socialistische afgevaardigden bleven zitten, wat tot eene stormachtige betuiging van verontwaardiging bij de overige leden aanleiding gaf. Het was een tooneel van wilde verwarring en woede als nog nooit was aanschouwd. Nadathet rumoer een weinig was bedaard, nam de Voorzitter wodor het woord om onder algemeene teekenen van instemming een kort en waardig woord van protest te doen hooren. Singer, een der sociaal-democratische ver tegenwoordigers der hoofdstad, verklaarde, dat hjj en zijn partijgenooten niet van hunno zetels willen opstaan voor iemand, die de soldaten, wanneer zjj den eed afleggen, er aan herinnert, dat zjj geroepen kunnen worden op hunne ouders en broeders te schieten en die de tegen de socialisten gerichte Umsturz Vorlage heeft bekrachtigd. Gansch Dnitsch- land is verontwaardigd over deze gebeurtenis, die nog wel een staartje zal hebben. Het directe gevolg is reeds geweest, dat geen der socialistische af gevaardigden in hot bureau werd gekozen en het vorige onveranderd herkozen werd. Ook in de Brlfjischc Katnor hebben de socia listen zich eens doen hooren. Toen bjj de behandeling der begrooting de dotation voor de leden van bet Koninklijk Huis aan de orde kwamen, werd namens de socialistische partjj eene verklaring voorgelezen, waarin op grond barer repnblikeinsche overtuiging, verzet werd aangeteekend tegen de civiele ljjst en tegen hot aan den Graaf van Vlaanderen verleende jaargeld. Een heftig debat ontstond, waarop de Minister-President de Kamer uitnoodigde kleur te bekennen door een hartelijk »Leve de Koning" aan te heffen. Volgaarne, luide en lang gaf de rechter zijde aan die aitaoodigiag gehoor, en ook de liberale linkerzijde en de progressisten bleven niet achter wege, waarop de socialisten antwoordden met een •Leve het Volk" en Weg met de Kapitalisten". De civiele lijst en het jaargeld voor den Graaf van Vlaanderen werden met 97 tegen 35 stemmen toe gestaan. Ook in Italië zijn de zittingen van het Parlement woer hervat met eene troonrede, door deu Koning uitgesproken. Dank werd daarin betuigd voor de pogingen door de afgevuardigden aangewend tot verbetering der financiën, en aangekondigd werden maatregelen tot beperking der uitgaven en ver meerdering der helastiüg-opbrengst. De Koning hoopt, dat Italië deze crisis zal te boven komen. Nu alles aantoont, dat in Europa rust heerscht, kau Italië zich vreedzaam ontwikkelen. Ook Crispi ontwikkelde zijn plannen, 't Is te hopen dat deze zitting werkelijk iets nuttigs voor Italië opleveren zal. Amerika. Een der rijkste mannen van Buffalo (V. S.), de advokaat Gibbs, werd in April van dit jaar, 's avonds door een paar straatroovers aangevallen, en terwijl hij zich tegen deu een verdedigde, door den ander doodgeschoten. Alle moeite, de moordenaars to ont dekken, bleef vergeefs. Eensklaps, den 15 Oct., meldde zich de tooneelapeelster Sadie Robinson bij de politie aan en legde de opzienbarende verklaring af, dat zij en baar man dezen moord hadden gepleegd. Aanvankelijk sloeg men geen geloof aan de zelf beschuldiging der jonge tooneelspeelster on hield men haar voor krankzinnig, maar zij bleef haar schuld volhouden en verklaarde dat baar geweten haar geen rust liet, waardoor zij besloten was haar straf te ondergaan. Daarop werd haar man ver hoord, die in het begin wel het feit loochende, maar al spoedig tot bekentenis kwam. »Toen we in 't begin van 't jaar", zeide hjj, »te Buffalo kwamen, zag 't er slecht met ons uit. De week vóór den moord konden we zelfs onze huur niet betalen. Crediet hadden we niet en geen schouw burg wilde ons hebben; we moesten honger lijden. Geen mensch hielp ons. Mijn vrouw kon wel geholpen worden, maar die leed ook liever honger, dan mij te verlaten. Op zekeren avond liet ik mijn vrouw een coatuum van mij aantrekken, nam een revolver, gaf er haar ook een en we gingen nu de Delawarastraat in. Zeven of acht personeu lieten we passeeren. Toen Gibbs kwam, zei ik tot Sadie: Daar komt een rijke aanl" »Die is te groot", antwoordde ze. Intusscben was hij vlak bij ons gekomen, en op hem aanleggend, zei ik hem zijn handen in de hoogte te steken. Maar in plaats daarvan sloeg hij met zijn stok, pakte me bij de hand en trachtte me mijn revolver af te nemen. Op dat oogenblik ging 't wapen af zonder hem te treffen. Iets later knalde een tweede schot en werd Gibbs aan den arm gewond. Gibbs pakto mij beet en trachtte mij op den grond te werpen. Toen schoot Sadie haar wapen vlak bjj zijn hoofd af. Gibbs viel. We doorzochl n zijn zakken, maar moesten vluchten, vóór we iets bij hem gevonden hadden, omdat er meuscheu aankwamen. We liepen weg, klommen over een schutting en liepen tusschen de paar huizen door tot we aan een andere straat kwaaien. We gingen, nu een dwarsstraat door en kwamen weer bij de plaats van den moord, waar de menscben juist bezig waren het lijk op een wagen te leggen. Daags na den moon kregen de echtelieden een engagement te Buffalo bij een der schouwburgen en speelden mot 'Maar de eebtgenooten, die vóór de gruweldaad veel van elkander bielden, kregen na den moord een onverwinlijken afkeer van elkander. Do een vreesde 's nachts door den ander vermoord te worden. Ten 6lotte maakte de vrouw een einde aan dit akelige leven en bekende alles. Uit vrees voor de doodstraf zegt zij nu, dat haar man alle drie dit schoten heeft gelost en zjj haar revolver in 't geheel niet heeft gebruikt. Hongarije. Het volgend staaltje van de oninenschelijkheid van het anti-semitismo, dat ook in het Hongaarsche leger heerscht, wordt door do Oosteurjjksche bladen meegedeeld. Wilhelm Rosenfeld, de zoon van een paardenkooper uit Miskolcz, werd voor 2 jaren bjj do huzaren ingedeeld en naar het 14o regiment te Nyiregyhaza gezonden. Hjj deed ijverig en getrouw zijn plicht en kon, als zoon van een paarden hande laar, uitmuntend mot de dieren omgaan. Hjj was echter do eenige jood in het escadron en het voor werp van den algemeenen haat, zoowel van de onderofficieren als van de manschappen, die hem de wreedste kwellingen aandeden. Eerst scholden en sarden zjj den armen jongen, daarna sloegen zjj bem en de aanvoerder en ophitsor van deze schandalen was de korpolaar Szabo. De mishandeldo schreef hartroerende brieven aan zjjn oudei's en smeekte hen, dat zjj alles zouden aanbieden om zijn ver plaatsing naar het huzarenregimont to Miskolcz te verkrijgen, daar het leven hem ondraaglijk werd. Op zekeren avond kwam de wachtmeester Jasko beschonken thuis en beval den huzaren »den jood Rosenfeld" uit zjjn bed te halen eu ongekleed op de binnenplaats van de kazerne te brengen. Het was een bitter koude Novembernacht en de ruwe soldaten begoten den slechts in hemd en slaapbroek gokleeden jongen man met jjskoud water, terwijl zjj bem met jjzeren staven sloegen. Het verstramde, bloedigo lichaam van den gepijnigde werd daarna in een paardendeken gerold, op den grond geworpen en met voeten getreden. Tengevolge van dezo laag hartige foltering werd Beèenfcld zwaar ziek en is, na vier dagen van vreeseljjk lijden, in een toestand van waanzin gestorven. En zoo iets gebeurt in Europa op het einde van de 19e couwt België. Een vreeselijk ongeluk vond plaats op de terreinen der artillorie te Brasschact, Antwerpen. Een tweede- laitenaut werd getroffen door splinters van een bom, dio hem ondcrljjf en beenen verbrijzelden. Na enkele oogenblikken bezweek de ongelukkige officier. Nog slechts kort geleden vond bij de oefeuingen der artillerie te Brasscbaet een ontploffing plaats, waarbij men verscheidene slachtoffers telde. Te Antwerpen is aangebonden Eduard Krakau, een der personen, die te Winschoten uit den woon wagen van den luchtschommelhouder Fcij eene geldkist met f1500 ontvreemdden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. R G II T M K 1 li G H. In de Maandag 10 December gebonden terecht zitting van het kantongerecht to Tholen werd A. G.r landbouwer te St. Maartensdijk, veroordeeld tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis, wegens bet niet aan gifte doen van zich bij zijn vee openbarende ver- sebjjnselon van mond- en klauwzeer. In dezelfde zitting vorderde de ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Mr. Van Genus, zeven dagen hechtenis tegen M. G., schaapherder te Poort vliet, wegens het brengen van vee in een gebouw, waar aan mond- en klauwzeer lijdend vee gestaan heeft, vóór de ontsmetting van dat gebouw. De rechtbank te Middelburg heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tusschen de Maat schappij »Zeeland" te Vlissingen, eischeressc, en do Zeeuwsche Stoomboot-Maatschappij te Middelburg, gedaagd tot terugbetaling vaD schade aan de eischores berokkend door aanvaring in het kanaal bij Vlissingen van de Stoomboot »Cbang" door de stoomboot »Valk", tengevolgo waarvan de »Chang" was gezonken. Aan de eischeres werd de vordering ontzegd, met veroordeeling in de proceskosten. In de zaak van Mr. G. W. baron van Dedem, te Wageningen, 'tegen den uitgever der Nieuwe Wageningsche Courant (de bekende eisch van f25,000 wegens beleediging), heeft bet Gerechtshof te Arnhem Woensdag in honger beroep vernietigd het vrij sprekend vonnis der rechtbank aldaar. Het Hof acht de geïncrimineerde gedrukte inge zonden stukken beleedigend voor den appellant en veroordeelt den geïntimeerde tot 100 schade vergoeding en aanplakking van bet vonnis, ontzegd do verdere vorderiug van den eischer en laat den geïntimeerde zijn eigen kosten en do helft der kosten van den appellant betalen. Het Hoog Militair Gerechtshof beeft uitspraak gedaan in de zaak van den sergeant P. A. M. dienende bij de 3o comp., 2e bataljon, 8e regiment infanterie te Deventer, die door den krijgsraad te Leeuwarden werd vervolgd en veroordeeld tot drie maanden militaire detentie, wegens beleediging van den luit. M. zijner compagnie, door een door hem gedicteerden en door Helena G. geschreven en aan het adres van genoemden luit. toegezonden brief. Bjj een breed gemotiveerde sententie overwoog o. a. het Hof, dat bekl. tot zijne verdediging heeft "l, dat hi) dien brief aan den luitenant heeft toegezonden om te trachten de verhouding te doen ophouden, welke tusschen dien luitenant en genoemd meisje met wie hjj (beklaagde) kort na zijne aankomst te Deventer verkeering had gekregen bestaan had, en welke de luitenant nog poogde voort te zetten; dat uit een nader door commis sarissen uit het Hof omtrent dit punt gehouden verhoor van den beklaagde en de getuigen Helena G. en genoemden luitenant voldoende is gebleken, dat er grond bestond voor do meeuing van den bekl., dat de luit. de verhouding trachtte voort te zetten, waarin hij tot Helena had gestaan, en dat alzoo het beweren van bekl., dat hjj den bedoelden brief aan dien luit. beeft doen toekomen alleen om die verhouding te doen ophouden, aannemeljjk is. dat dus het gepleegde feit, bij het ontbreken der be doeling om te beleedigen of te bedreigen, nóch recht streeks hetgeen in booger beroep bij bet bepleiten dor Raak van do zijde der beschuldiging is betoogd nóch met behulp van art. 17 onder de bepaling van art. 99 van bet crimineel wetboek voor bot krijgsvolk te lande valt; dat het echter, wegens de militaire ondergeschiktheid, waarin de beklaagde als onderofficier tot den luitenant M. staat, als eene oneerbiedige behandeling van zij'nen meerdere in rang moet worden beschouwd, strafbaar volgens art. 16 van het reglement van krijgstucht. Op deze gronden deed het Hof het veroordeelend vonnis van den krijgsraad te niet, sprak den bekl. vrij van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van het schriftelijk dreigen van zijnen meerdere in rang, en verklaarde, dat het gepleegde feit de krijgs- tuchtelijke overtreding oplevert van het oneerbiedig behandelen van zijn meerdere in rang, met dien verstande, dat de door bekl. van het begin van September tot den 4 October jl. (toen hij op last van het Hof werd ontslagen) ondergane voorloopige verzekerde bewaring als voldoende straf voor die overtreding moet worden aangemerkt. De proces kosten te dragen door den Staat L o mlpo li. Het Nieuws ontving het volgend telegram uit Batavia Het 9e bataljon is bier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De Gouverneur-Generaal hield aan het Êtation eene toespraak en inspecteerde de troepen. Er was feestelijke ontvangst in het Van Zuylen- park. De standaard werd door de echtgenoote van den Gouverneur-Generaal met bloomen versierd. Voor den ingang van het huis van den overste Scheuer was een oereboog opgericht, met bet motto: Alles kost een dubbeltje". Het weder was regenachtig. Het Nieuws van den Dag gaf Donderdag het volgende bulletin: Generaal Vetter is ziek en keert waarschijnlijk naar Batavia terug". Dinsdag is te Nijmegen bjj de familie per telegraaf het bericht ontvangen dat de 2e luitenant der infanterie van het Nederl .-Indische leger K. J. F. A. Goossons, op Lombok aan malaria over leden is. Luitenant Goossens genoot zjjne opleiding aan de Kon. Militaire Academie te Breda on werd 21 Juli 1892 als 2e luitenant aangesteld, Zekere »Janus" beeft, d.d. 29 Oct., een brief uit Ampenau aan het Bat. Nwöl. gezonden, waarin hjj zjjn bevreemding te kennen geeft over het feit, dat mindere militairen van de expeditie op Lombok belangrjjke sommen gelds per postwissel aan bunne zwarte vrouwtjes op Java overmaakten sommigen wel f 1000 per maand. Deze sommen gaan door voor opbrengst der hazard spelen, waaraan te Ampenan veel geofferd wordt. Ook moeten er te Mataram vele voorwerpen van waardo »genaast" zijn, waarmee nu Javaansche dames pronken. Janus" is van meening, dat een en ander aan den Staat der Nederlanden toekomt, maar men heeft hem geantwoord dat de Hollandsche 8taf den Sasaks vrij bad gegeven te plunderen, zelfs in de poeri van den Kroonprins, die veel voorwerpen van kunst en geldswaarde bevatte. •Janus" wil er daarom niet veel meer van zeggen, ofschoon hij 't toch beter vindt om dat rooven »niettegenst.aande het Gouvernement niets doet om onze benarde finauciëele positie te verbeteren" maar aan de «heeren Sasaks" over te laten. Ingezonden stukken. lieer RedacteurI Hoewel bevreesd voor de degelijkheid van het volgende, zult u mij toch ontzettend verplichten, en zal het mij drommels veel genoegen doen, als u mijn schryvcn plaatst. Vriend van Ikl na uw stuk gelezen te hebben, heb ik toch ook gelachen, en ik verzeker je niet weinig ook; niet zoozeer over den inhoud, want die zal ik trachten te weerleggen, maar over den aanhef. O, o, wat viel het u tegen, zoo iels over algemeenheden te hooren en volstrekt niet iets degelijks over uw eerste stuk. Maar gut, man, zou Stoffel zeggen, wat waren dan toch uw gedachten van uw eerste stuk? Hoe ik het lees of bestudeer, de degelijkheid er van laat wel wat te wenschen over. Of door u een appeltje opgegooid is tot twistgeschrijf, men zou het nu haast denken. U zegt, te meenen wat u zegt en wel zonder eigenbelang, en in het belang der boeren! Vandaag geloof ik het nog niet. Als ik do enkele regels, door mij geschreven, herlees, dan zit er van begin af aan weer op, dat wij niet tot overeenstemming zullen komen. U gelooft tnij niet, onbaatzuchtig en waarachtig ik u ook niet. Raadsels uit steken ligt niet in tnyne bedoeling, maar om u dan eenigs- zins een kleine vingerwfiziflg te geven, zal wel voldoende zijn, als ik zeg te zijn landbouwer, lid eener coöperatieve zuivelfabriek in onze eilanden, waar om den duivel geen boter in den kelder blijft staan, maar het grootste gedeelte, naar ik meen het 'J8, naar Londen voor een goeden prijs aan vaste afnemers wordt geleverd. Daarom lachen ook de boeren-Icden en het aansluiten nu van de bangen by de oprichting, spreekt voor zichzelf. Vergun mij nu de opmerking, dat die fabrieken zjjn op gericht voor rekening en risico der boeren, worden gead ministreerd door een bestuur uit hoeren, bijna belangloos, dat wil zeggen, dat van het bestuur buiten den directeur niemand salaiis ontvangt. Nu heb ik waarachtig weer zooveel over de boterfabrieken geschreven, dat de aanleiding tot lachen bij u wel weer zal bestaan. Maar wetenlyk, vriend van Ik, het is om tot de meekrapfAbrieken te komen. Geheel het verloop der meekrap-industrie, (vroeger de goud mijn voor deu landbouwer) nu na te gaan, zou zeker de Redactie van de Dode weigeren de daarvoor benoodigde plaatsruimte af te staan. Maar wat het oprichten dier fabrieken aangaat, zoo diene een voorbeeld. De fabriek »De Nijverheid" te Kapelle (Duiveland) is opgericht enkel door landbouwers en wel in het begin der malaise met genoemd produkt en is ook in onze eilanden de laatstgestichtc fabriek. Welnu, wat verzekert mij nu een aandeelhouder in genoemde fabriek? Dat genoemde fabriek het eigendom is der aan deelhouders en de aandeelen nog een waarde van beteekenis vertegenwoordigen. Dat is ook coöperatie en toen bestond ook den moed met lage prijzen te beginnen. En nu de afgebroken fabrieken I Hoeveel aandeelen waren in het bezit van de landbouwers in de meeste dier fabrieken? Hoeveel nieuwe fabrieken zijn afgebroken Ik geloof maar van zeer weinige, en dat de oude afgebroken werden, die waren toch door de groote dividenden aJ lang reeds binnen bij de aandeel houders, en roet het oog op de steeds gedrukte prijzen, verkocht men ze, omdat meestal tegen groote reparation aan gebouwen en machineriën werd opgezien. En in wier handen zaten de meeste aandeeleu? Ik meen van voor het grootste deel in handen van geldmannen, die hoe belangloos verder, toch ook prat waren op de groote dividenden en een goed gesalarieerde betrekking van boekhouder, of zoo iets, niet versmaden, maai- zeker even spoedig besloten te ver- koopen toen de koe uit was; denkelijk uit boerenbelang. En nu, vriend van Ik, de slotsom: geen zand in de oogen der boeren, van mjj als boer geen eigenbelang, uit bereke ning, maar de waarheid; misschien bjj u groote holle woorden, maar die ik voor vol beschouw. Dat, waar een drachtig door de boeren wordt samengewerkt, schouder aan schouder den strijd om het bestaan gestreden, de zwakke geschraagd door den sterkere, het bewijs kan geleverd wor den dat ook een coöperatieve suikerfabriek zou kunnen bestaan, die gevolgtrekking of die opinie za! toch zeker alleen niet in mijn brein opgekomen ziju eu is misschien alleen bij u, die het dan toch zoo goed en eerlijk meent met den landbouw, onbestaanbaar. Speculatie noemt u het verkoopen van de suiker in het voorjaar 1894; zeker is dat speculatie van den kooper, maar de verkooper maakte er goede zaken mede, en nu, is het te verwonderen dat er met die lage prjjzen zoo gereclameerd wordt, dat er sprake i is in de nieuwsbladen van »sluiiing in het volgend jaar" of een jaar stil liggen van eenige fabrieken, en nog eens; toch koopen enkele fabrikanten suiker op. Den agent is alle macht ontnomen" zeide ik in mijn vorig schrijven. U voegt daaraan toe alle macht »om te knoeien" ontnomen. Waarom, vriend van Ikl waarom dien zin niet wat meer uitgewerkt? Wat ik er mede bedoelde, was, dat in het voorjaar door boeren gecontracteerd wordt met heeren agentendat vroeger bij eventuëele moei- Ijjkheden bjj de aflevering door die heeren, volgens mij, een onpartijdige beslissing werd genomen en wij nu met onont wikkelde personen, die zoo bang als een wezel zijn voor hun controleur of hoofdcontroleur, om toch hun baantje niet te verliezen, cn waar geen redeneereu ingang vindt. Weet u mede te spreken, vriend van Ik, zooals ondergeteekende, van 18 pee-campagneszoo ja, dan weet u tocb ook zeker dat er bjj den nauwlettendsten tarreerder wel een schrap door mag loopen. Want vergeet niet, dat een pee een aard- en geen halmvrucht is. Welke aardvrucht wordt er nu gewasschen geleverd, ik geloof niet een I Hoe rijmt gij, vriend van Ik. dat het bij mij voorkwam van dezelfde botters onder dezelfde omstandigheden gebot en geleverd op een zelfden dag, om verbeurt een voer, aan twee agenten, getarreerd bij elk zonder mijn bijzijn. Bjj No. 1 de procenten tarra 6 en bjj No. 2 15 bedroegen, dus een verschil van 9 procent. Volgens u heeft 15 de kerk in 't midden gehouden. Mis, vriend van lk I geen van beiden, want bij hertarratie in mjjn bijzijn had ik No. 1 (7) en bij No. 2 (9)°/o en toch kwamen de schepen van No. 1 goed uit en ging dien dag de 15 ®/0 van No. 2 door; erg pleizièrig niet waar? Over het woord pessimist doe ik het zwijgen, want dan maar op zijn boers »van 's gelijks". Als landbouwer is door mij ook geteekend op de lijst ter verkrijging van het aantal bunders ter oprichting eener suikerfabriek en wezenljjk, vriend van Ik! ik heb uit over tuiging geteekend, en het verwonderde mij zelfs dat er nog niet veel meer geteekend werd. Toen was er geen plan van wat of hoe, alleen maar de vraag: zou de deelneming zoo zjjn, dat er een fabriek kan opgericht worde»? Toen die voorloopige bunders cr waren, zijn er afgevaardigden benoemd, die weder een bestuur thans definitief te kiezen haddcji. Dit is ook gebeurd cn nu zal het zoo lang niet meer duren, dat ieder der voorloopige onderteekenaars weet waarvoor hij dan zijn hand te zetten heeft en dan zal de bewuste f 50 wel aan de orde komen. Iri welk geval er geen f 50 per bunder zat moeten blijven staan, vraagt u, wel als wij in plaats van 10 er 20 jaren over deden. Daarom schreef ik misschien wel. maar misschien ook niet, en tevens zeker zal er jaarlijks wel wat moeten blijven staan tot borgstelling van het kapitaal. U schreef, Goddank dan is 't niet waar wat bijna alle couranten schreven over die vijftig gulden. Ik geloof mjj niet te vergissen, dat door vele bladen de schets van dr. Bruinsrna is overgenomen. Maar is dat nu zeker en vast, en vooral zoo iets daarvoor te willen laten doorgaan, toer. de Ijjstcn nog in omloop waren ter teekening voor het bunder-aantal. Men doet een kind vóór de geboorte toch geen kousen aan? En zeer zeker is de coöperatieve fabriek nog in de geboorte en toch, volgens uw gedachten, weer al opgeschreven ten doode. Vergun mij een vraag: hoe staat het dan volgens u inet de andere fabrieken in ons land? Zijn die trotsche gebouwen dan over tien jaar ook van nul en geener waard"? Dat ware een ramp voor dat gedeelte van ons land, waar ze nu opgericht zijn. Maar zoo donker zie ik de toekomst niet in cn als u mij het vraagt, vriend van Ik, u ook nietl Uw belangloosheid is bij mjj aan grooten, ja zeer grooten twijfel onderhevig; is er bij u geen klein addertje onder hel gras? U steekt het vaantje voor de andere fabrieken wel wat hoog en zoekt uwe overtuiging met drang aan de boeren te willen in stampen. Alles is waarheid zonder eigenbelang en u meent wat u zegtl Zou dat nu ook waar zijn, ik geloof het niet. Mijn lang schrijven komt in 't kort hierop neer; dat wij, landbouwers, eenstemmig zijnde, hetzelfde wit bedoelende en zoekende, den strijd om het bestaan zien vol te houden. Vriend van Ik, in het slot van mijn vorig schrijven loste ik oponze hoop en onze gedachten van de op te richten coöperatieve suikerfabriek en toen ik het geteekend had, zag ik, dat ik niet geantwoord had op onze vrees. Welnu, vriend van Ik, ik vrees en velen mot mij, dat schrijvers zooals u, in plaats van. wat volgens ons een algemeen belang is, te steunen, hetzelfde met alle macht trachten af te breken en tegen te werken. Vóór ik eindig, want dat schijnt er zoo bij te hooren, diene, dat ik voor mij geen baantje begeer en geen zoons voor wien ik er op vlam, want waarachtig je kunt ze tegen» woordig beter slager of bakker laten worden. Al wat ik over deze quaestie schrijf, meen ik aan mijn stand, den boeren stand, verplicht te zijn, zonder zandstrooiing, en gaarne laat ik de beoordeeling aan de lezers over. Z. M. (Wegens plaatsgebrelc eerst heden geplaatst). 347ste Staais-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 3e klasse van 1013 Dec. 1894. Prijs van f IOOO, No. 1492. Prijs vati f IOO, No. 8622. Prijzen van f 45. 1091 1374 1428 1520 8635 11334 13893 1092 1385 1455 1530 8637 12558 13902 1099 1396 1472 6107 8648 13879 13904 1364 1411 1514 8626 11331 13887 13909 Weekmarkt te Zierikzee, 13 December 1894. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 60 en 62'/, Ct. de 5 Hectogram. K i p - e i e r e|n De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,87'/si /10,90, ƒ1,00 en f 25 per 25 stuks. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt WocilKflaj^ van Zierikzee naar Mid delburg en des Yrii<la$-nai»i<l<la#S van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1