ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 December 1894. Nieu wj aars-Collecte. Sluiting der jacht op klein wild. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6550. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cta. meerdere regels 40 Cte.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementg- of Advertentie-gelden gelieve men te zen/len aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Zierikzee, gedurende de le helft der maand November 1894: 1. J. J. Koole, Den Haag. 2. M. Gonzage, Locbem. 3. Z. Akker mans, Rotterdam. Door Brouwershaven: 4. A. J. J. Bjjbou, Kampen. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Zeeland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 7 De cember f89,4, no. 108; gelet op art 11 der wet van 13"Jdïii 1857 (Staatsblad-- no. 87); maakt bekenddat de sluiting der jacht op hazen fazanten, korhoenders en kwartels in de provincie is be paald op Maandag 31 December 1894, met zons ondergang, en dat het tfldstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 8 December 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE B R A U W. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1834/9s, dd. 7 December 1894, no. 167, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat i> Jer verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 10 December 1894. CH. NV. VERMEUS. B EKEN DMA KING. Verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikelen 8 en 14 der Gemeentewet; Brengt ter openbare kennis, dat de verkiezing voor één Lid van den Raad dezer gemeente, tengevolge van het niet aannemen der verkiezing door den lieer G. A. DE LOOZE, zal plaats hebben op DoiulerGag: den SO De- comber e.lc., van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, in de bovenzaal op het Raadhuis, waartoe aan i ieren kiezer een gesloten brief van oproeping, een stem briefje bevattende, zal worden tehuis bezorgd; en dat de oj miiig der stembriefjes zal geschieden op Vrijdag den 21 December daaraanvolgende, des morgens te 9 uur. Zierikzee, den 11 December 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen HEBBEN GOEDGEVONDEN: 1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op vVoens- <la«j den lö December o.k., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoef- tigen te doen; 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan, om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 19 December e.l<. milde bjjdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 12 December 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH, W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Openbare Aanbesteding, op Dinsdag- <len lö December 1894, 's middags 12 ure, ten Raadhuize, van: Het uitgeven van het Gemeenteblad van Zierikzee, over het jaar 1895. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Secretarie van de Gemeente. Spanje. In de haven van Barcelona liep dezer dagen een stoomschip nit Cuba binnen, dat een passagier aan boord bad van 110 jaren oud, Francisco Monies de Oca genaamd. De merkwaardige man is nog in bet volle bezit van zijn lichamelijke en geestelijke ver mogens, hem ontbreekt geen enkele tand, zijn baar is wel sneeuwwit, maar zwaar en overvloedig. Hij woont sedert 75 jaren op het eiland Cuba en is in al dien tijd geen dag ziek geweest. Hij is plantage arbeider en verricht heden uog zijn zwaren arbeid. Hij is thans naar Katalonië overgekomen, om zijn geboorteplaats Granolle nog eens weer te zien. Over eenige weken zal hij zich weer naar Cuba inschepen. Een omstandigheid, waarin men in vegetariërskringen belang stellen zal, is, dat deze Methusalem, naar men zegt, sedert zijn 20e jaar op plantaardig voedsel leeft. Italië. Testament van Verdi. De beroemde toonkunste naar Verdi heeft zijn testament gemaakt. Hij gevoelt zich niet geroepen zijn groot ver mogen ongeveer f 5,000,000 na te laten aan zijn verre bloedverwanten. Liever wil de grijze toondichter zijn geld ten nutte doen komen van hen, die het hem hielpen vergaren. Daarom laat hij op een zijner landgoederen een fraai groot huis bouwen, waar 200 Italiaanscho zang- en toon kunstenaars van beiderlei kuune, die aan het eind van hun loopbaan onvermogend zijn, een onder komen en al wat zij behoeven, kunneu vinden. Het huis, of paleis, wordt zeer fraai ingericht, electrisch verlicht en practisch verwarmd en er zal een overvloed van muziekinstrumenten zijn, o. a. 50 piano's en verscheidene orgels. Er komt een muziekzaal met een klein tooneel, een groote vergaderzaal, een bibliotheek, enz. Al de plannen zijn gereed en Verdi hoopt nog de opening te kunnen bijwonen van het gesticht, zjjn »laatste werk", zooals hij het noemt. Oostenrijk. Te Przemysl, eene kleine stad in Galicië, werd de vorige week in den schouwburg een drama opge voerd, waarin een spion optrad, die ten slotte door den held van het stuk werd gedood. De rol van den spion werd gespeeld door den zoon van een koopman, terwijl een der bedienden, op zijn kantoor werkzaam, als de held optrad. De laatste speelde zijn toI "metr zoo grooten hartstocht, dat hij den dolk, waarmede hij gewapend was, werkelijk gebruikte. De zoon vau den koopman werd zoo ernstig getroffen, dat hij onmiddellijk na de voor stelling overleed. Rusland. De jonge Keizer van Rusland blijft groote ver wachtingen wekken. Toen Z. M. onlangs te St. Petersburg langs de Newski reed, vloog er eeu brief door de lucht naar het Keizerlijk rijtuig, die niet er in, maar er onder viel. Het gevolg van den Keizer was natuurlijk weder zeer verschrikt; maar de Czaar liet stil houden, zich deu brief geven, las dien bedaard en verzekerde vriendelijk den schrijver, die in middels naderbij was gekomen: »Ik zal alles doen, wat gij hier vraagt". Daarna sprak hij tot den bij hem staanden commissaris van poütie: »Men moet het niet wagen, dien heer om dezen brief lastig te vallen. Nu niet, en later ook niet. Hoort gij, nooit, zeg ik!" Men beschouwt dit schijnbaar onbeduidend voor val als een verblijdend teeken, dat de jonge Keizer zich wil beijveren toegankelijk te 2jjn voor al zijn onderdanen en dat hij het Russische spreekwoord: >de hemel is hoog en de Czaar is ver" te schande wil maken. Een dergelijke gezindheid bij den Keizer moet ook gunstig werken op het gedrag der hooge ambtenaren, die nog al eens >bazig" bandelen. F r a n k r ij k. Op het oogenblik vertoeft te Parijs eene jonge Amerikaansche, die de eigenaardige opdracht heeft in zestien maanden een reis om de wereld te maken en vertrekkende zonder geld, terug te komen met 5000 dollars, op eerlijke manier verdiend. Bovendien moest zjj minstens 25,000 kilometer to voet of per rijwiel afleggen. Natuurlek is deze opdracht, welke do dappere juffer zonder aarzelen heeft aangenomen, het gevolg van eene weddenschap tusscben twee rjjke Amerikanen. Miss Londonderry, zoo noemt zich de jooge Ameri kaansche, had reeds in den beginne veel succes. Zij leerde wielrijden en toen zij het goed kon kreeg zij van een rijwielfabrikant een machine cadeau met nog 500 dollars er by, op voorwaarde, dat zij gedurende de gebeele reis slechts een rijwiel vau zijn fabriek zou gebruiken. Zij kocht in bet begin van haar reis allerlei kleinigheden, die zij later onderweg als souvenirs met winst verkocht; zij hield eene voordracht die baar een aardig sommetje aan entróes opbracht; zij verbond zich tegen goede betaling linten op haar kleeren to dragen, waarop de naam staat van firma's, die op deze wijze reclame willen maken zij stond eveneens om een deel barer 5000 dollars te verdienen, een paar unr in een winkelkast, opdat de menschen voor de winkelkast zouden blijven staan en dat met het beste resultaat. Het geld om den overtocht per stoomboot te betalen, verdiende zij hoofdzakelijk door het verkoopen van photographieën met opdrachten en een handteekeniDg er op, en zoo kwam zjj te B&vre en te Parijs, waar zij zij is journaliste en heeft in de rechten gestudeerd eenigen tijd als journaliste werkzaam wil zijn. En dat niettegenstaande zij geen Fransch verstaat □uitschland. Een medium uit Berlijn, onlangs in een hotel te Harzburg, Brunswijk, afgestapt, beweert in ecu naburig boscb de plaats te kennen, waar een groote schat is verborgen, bestaande uit millioenen Thaler, de keizerlijke kroon van Hendrik IV en eveneens diens scepter en den rijksappel. Het Brunswijksch ministerie heeft verlof tot het opgraven van den schat gegevenl Nederland. (Jli'celi i, 10 Dec. Reeds meermalen was het den winkelier in schoenen en laarzen E., op de Lijnmarkt alhier, voorgekomen, dat er een of meer paren schoenen uit den winkel verdwenen waren, doch hoezeer hij ook telkens zijne waakzaamheid verdubbelde, het mocht niet baten, zelfs het des avonds gesloten houden van den winkel hielp niet, zoodat hij dan ook ten einde raad, toen er Dins dag j.l. weder een paar fijne dameslaarsjes werden vermist, de hulp der politie inriep. Een onderzoek door de recherche ingesteld had ten gevolge, dat de bewuste laarsjes al heel gauw in een huis met recht van wederinkoop werden gevonden, doch bracht tevens aan het licht, dat in den laatsten tijd door diverse houders van dergelijke huizen een aantal paren Dieuwe scboeneu en pan toffels waren gekocht geworden. Een 40-tal paren laarsjes, bottines enz.aan deu heer E. vertoond, werden door dezen terstond als zijn eigendom her kend, terwijl het signalement dat van de verkoopster van al dat schoenwerk werd gegeven, zooueel over eenkomst had met dat van de juffrouw die met haar gezin boven den winkel van den heer E. woonde, dat de politie tot hare aanhouding besloot. Hoewel aanvankelijk voorgevende van niets te weten, was zij eindelijk wel genoodzaakt tot bekentenis te komen, daar zij door allen, bij wie zij schoen werk had verkocht, terstond werd herkend. Zooals zij verder verklaarde moest zij om haar woning te bereiken immer door den winkel en had zij, aan de verzoeking geen weerstand kunnende bieden, eerst een en daarna opvolgend meerdere paren schoenen ontvreemd en de opbrengst in baar huis houding verbruikt, ook al omdat haar man niet veel verdiende. Naar het zich Iaat aanzien zal er nog wel meer boven water komen en is de juffrouw voorloopig onschadelijk gemaakt, doordien zij gisteren middag naar de gevangenis werd overgebracht. Als hun meisjes dat te weten komen Twee buitenlieden brachten de vorige week een bezoek aan Utrecht, waar beide meisjes als dienst bode in betrekking zijn. Daar het echter nog te vroeg was om hunne ge liefden te gaan halen, dwaalden zij geruimen tijd in de stad rond, totdat hun kwaad gesternte hen in een bierhuis in de Boterstraat deed verzeild raken, dat nu juist niet in den besten reuk staat. Nog niet lang hadden zij daar gezeten, toen een paar jeugdige schoonen zich bij hen voegden en, na op de kennismaking eenige potjes bier te hebben geledigd, op een onderhoud onder vier oogen aan drongen. Lang aarzelden de jongelieden niet, om bet hun blijkbaar nog onbekende terrein te betreden, doch weldra zouden zij leenm, dat men door schade en schande dikwijls wijs wordt. Nadat zij namelijk een gezellig uurtje hadden doorgebracht, bemerkte de een dat zjjn zilveren horloge met ketting was verdwenen, terwijl de portemonnaie van den ander bijna geheel was geledigd. Terstond werd de hulp der politie ingeroepen, doch van het ontvreemde was als altijd reeds niets meer te vinden. Intusschen was bet reeds laat geworden, zoodat de ontrouwe vrijers, zonder hun geliefden te hebben gezien, ge noodzaakt waren in alles behalve opgeruimde stem ming den terugweg naar huis aan tp nemen. 'S Oraveilhage, 10 Dec. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting werden eenige kleinere ontwerpen behandeld, waarbij de min. Van Houten gelegenheid vond mede te deelen, dat bij do be handeling van do begrooting voor 1895 nader kan gesproken worden over de subsidieering van staats wege ter verspreiding van het serum tegen diph- theritis. Bij de behandeling van het ontworp betrekkelijk de raffinage van suikers van hoog gehalte, verklaarde de minister van financiën te willen zorgen, dat eene definitiove-suikcrregeling uiterljjk iu bet begin van 1896, zoo mogelijk nog op 't einde van 1895, bjj de Kamer zal inkomen. Het ontwerp is aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. De overige ontworpen, waaronder dat tot nadere regeling van bet crediet der beetwortelsuikerfabri- kanten, zijn aangenomen. Daarna is de discussie hervat over het hoofdstuk Justitie. Door den minister van oorlog is dezer dagen, ten behoeve van de adspiranten voor hot Reserve kader, eeu zeer gunstige beschikking genomen. Het is hun namelijk veroorloofd voor eerste oefening onder de wapenen to komen op hot tijd stip, dat hot meest met hunne wetenschappelijke opleiding of andore mnatschappoljjko belangen strookt. De adspirant-vaandrig, die zich b.v. verbonden heeft, on nog leerling der 4e klasse eeuer hoogero burgerschool of van een gymnasium is, heeft dus zekorheid dat hjj, zoo goweuscht, voor eerste oefe ning eerst onder de wapenen behoeft to komen b.v. n&hot afleggen van hot eind-examen. Verder is het mogelijk de 8 maanden dienst in het leger te verdoelen over de vastgestelde drie jaren op de wjjze, die het meest in overeenstem- min g is met de eischen van zijne maatschappelijke loopbaan. Eene gelijkmatige vcrdecling van den diensttijd over die drie jaren is dus niet noodig. Door verschillende patroons van groote bakke rijen te 's Gravenhage, zoomode door het bestuur dor brood- en meelfabriek aldaar is besloten o.s. Zondag, 16 December, de Zondagsrust in hunne inrichtingen in te voeren. Des Zondags ochtends zal dan geen brood meer worden bezorgd, en in dg bakkerijen zal van Zaterdag avond tot Zondag avond geen werk meer worden verricht. Het is te ver wachten dat, nu de groote patroons dit voorbeeld geven, do kleine bazen zullen volgen. De loonsverhooging-quacstie wordt door de patroons echter geheel losgemaakt van invoering van Zondags rust. Zij plaatsen zich op het standpunt dat iedere patroon bet loon met zijn eigen personeel moet regelen en niet met een comité uit de gezamenlijke gezellen, dat eene normale verhoogiug van hot weekloon der bakkersgezellen voorstelt. Door de uitgevers Kolff Co. te 's Gravenhage wordt uitgegeven eon boek »do Lombok-expeditie", beschreven door kapt. W. Cool, met illustration van luit.-kol. Hooyer. Het boek zal uitgegeven worden in 10 afleveringen, tegen den prijs van slechts 45 ct. por aflevering. De eerste aflevering bevat verschillende zaken, die betrekking hebben op de aanleiding tot deze expeditie, en is versierd met vele teekeningen die ons een juister begrip van land en volk kunnen geven. Wij vertrouwen, dat dit boek in veler handen zal komen. Illcrvllel. Een der grootste heerenbuizen, de vroegere woning van den pastoor, werd Maandag publiek geveild tot het hoogst geringe bedrag van f 1575x Daar bet aantal renteniers op landbouwende dorpen van jaar tot jaar afneemt, verminderen de groote huizen in waarde. Door toenemende bevolking worden de kleine burgerwoningen duurder. VliSSillgCIl, 10 Dec. De afdeeling Vlissingen van den Ned. R. IC. Volksbond, die onlangs, ingevolge besluit der algemoene vergadering, een schrijven van dank richtte tot het Kamerlid, den beer Arie Smit, voor de flinke wijze, waarop bij, bij de behandeling van Art. 56 der staatsbegrooting, de belangen der Nedorlandsche industrie verdedigde, heeft van den beer Smit een schrjjven terug ontvangen, waarin deze, o. m., de verzekering gaf, dat hem het welzijn van deu werkman, waaronder hij was opgegroeid, zeer ter harte ging en dat hij steeds diens belangen naar zijn beste vermogen zal weten te verdedigen. Het ss, >Soerabaya" van de Rotterdamsche Lloyd zal in Februari naar Vlissingen stoomen om aan de Kon. Maatsoh. »de Schelde" te worden ver lengd en eene belangrijke reconstructie te ondergaan. Het onbekende lijk van het mannelijk geslacht dat Zaterdag avond te Vlissingen werd aangebracht, is Maandag door een beer en eene daine, die daartoe heden avond uit Gouda waven overgekomen, aan het gouden horloge, den sleutelring met sleutels enz,, herkend als te zijn dat van hnn broeder, den heer D. C. de J.oud 44 jaren, agent van eene handelsmaatschappij, wonende te Gouda. De ver dronkene leed, naar wij vernemen, aan vervolgings waanzin en was in den nacht van 29/30 Dec. '93 met de mailboot van Queenboro naar Vlissingen vertrokken. Te Vlissingen zal een Nieuwe Vlissingsche Courant opgericht worden. OoCS, 11 Dec. Aan het verslag der vereeniging voor Weezenverpleging op de beide Bevelanden ontleenen wij het volgende: Tot uitbreiding van haren werkkring werd de vereeniging niet in staat gesteld. Integendeel de belangstelling van kerkelijke en burgerlijke gezag hebbers verminderde, terwijl door overlijden en vertrek van begunstigers de financiën niet vooruit gingen. Evenwel niet geheel zonder sympathie was het streven vau weezenverpleging. Dit bljjkt o. m. daaruit, dat onder de posten van ontvangst voor komt f 50 vau een weezen vriend. Het aantal leden liep terug van 222 tot 206, dat der leden-corporaties van 24 tot 23, Het getal begunstigers bleef 70. Voor rekening der vereeniging worden 9 weezen verpleegdzij worden voor verschillende maat schappelijke betrekkingen opgeleid. Het bestuur leed een gevoelig verlies door het overlijden van mevrouw van der Mandende Laat de Kanter te Kapello, die van de oprichting af de vereeniging goede diensten heeft bewezen. In hare plaats werd gekozen mevr. Geill Markusse te Krabbendijke, terwijl in de plaats van den heer G. J. v. d. Bosch te Wilhelminadorp, die naar bet buitenland is vertrokken, gekozen werd de heer P. Dekker, burgemeester van We meidingo. De rekening over het afgeloopen jaar bedroeg in ontvang f 4133,58 en in uitgaaf 3697,88, zoodat er een goed slot is van f 435. De begrooting voor 1895 bedraagt f 1455 met 85 voor onvoorziene uitgaven. De politie alhier maakt korte wetten met losloopende honden. In de afgeloopen week zijn twee onbeheerd des nachts langs de straat loopeiide honden doodgeschoten. Ter bevordering van de veiligheid op de straat is zoodanig krachtig optreden niet ongewensebt. Niettegenstaande het aantal bakkeryen cn slachtergen te Goes nog al eens met een enkele wordt vermeerderd, blijven de brood- en vleesch- prijzen op dezelfde hoogte. Het groote aantal schijnt onderlinge concurrentie uit te sluiten. Sfavcnitise, 11 Dec. In de beden morgen alhier gehouden raadsvergadering werd tot onder wijzer benoemd de heer P. van der Wende, thans te Bleskensgraaf. In do vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. van der Menie, werd tot lid van het plaatselijk Armbestuur gekozen de heer M. va« Luijk. XicrlL ïCC, 11 Dec. De heer G. A. de Looze heeft bedankt vnor zjjne herverkiezing als lid van den Gemeenteraad alhier. By het te Utrecht gehouden practisch examen voor apotheker, is o. a. geslaagd de hoer W. P. H. van den Driessen Mareeuw, geb. to Terneuzen. De beer Chr. Hartog te Schorponisse beeft in den polder een veld met aalbessenstruiken beplant, ten einde zich toe te leggen op ooftteclt voor den handel; deze onderneming is op het eiland Tholen de eerste van dien aard. Het in de Dortsebe Kil onder Dubbeldam gezonken vaartuig Mossel", groot 9 scbeepston, geladen met mosselen, schipper A. Kik Thzn. te Bruinisse, zal van rykswege na verloop van drie dagen worden opgeruimd. De kaudjjfabriek en suikerraffinaderij Java" te Rozendaal, die sinds een paar jaar geheel stil stond, is aan eene nieuwe vennootschap overgegaan en zal, tot groot genoegen der werklieden, met Jannari a.s. weder in werking komen. Ds. Rogge, die de Lombok-expeditie heeft meegemaakt, is Woensdag van Samarang naar Nederland vertrokken. Hy zal zich te Deventer vestigen. Do bokende sociaal-democraat H. Van Kol (Ricnzi) zal binnenkort weer naar Indië terugkoeren en daar eenigen tijd verblijven. Dinsdag werd voor de Amsterdamsche recht- bauk van drie inbrekers één vrijgesproken. De beide veroordeelden (vijf cn vier jaar) vielen daarop in nnnne woede den dienstdoenden rijksveldwachter aan. Onmiddellijk schoten de overige veldwachters en den deurwaarder toe en met vereende krachten slaagde men er in, de woestelingen te overmeesteren en weg te voeren. Te Nieuwenhoorn had een droevig ongeluk plaats. De 11-jarige L. Den H., die met een grint- wagen mede reed en naast den voerman op het kistje zat, gleed, door zich om te draaien, daarvan af cn hoewel de voerman nog naar hem greep, kon deze den val niet meer voorkomen. Door die vrnchtelooze poging had de voerman ook niet bij tijds de paarden tot staan kunnen brengen, zoodat bet voorwiel van den volgoladen wagen het knaapje oyer het hoofd ging. Het kind moet aan de ge volgen overleden zijn. Te Nijmegen wordt thans de mond der Nieuwe Haven van wege de gemeente electrisch verlicht door booglicht. Hierdoor zijn nu zoowel die haven als haar toegang van de Waal in wijden kring zoodanig verlicht, dat schippers, die, bij eventueel plotseling invallende strenge vorst en schielijk ontstaanden zwaren ijsgang op de Waal zooals eenige jaren geleden en ook nog in den vorigen winter het geval was wegens gevaar voor hunne schepen, des nachts de Waal moeten verlaten en de vluchthaven te Nijmegen willen opzoeken, deze veilig kunnen binnengaan. Te meer wordt dit bevorderd dooi de aanmerkelijke verwijding en verdieping, welke de havenmond eenigen tijd geleden heeft ondergaan. Voor de Rijnvaarders zijn deze verbeteringen alzoo van niet gering belang. Na de ramp van Paesens en Moddergat, in de maand Maart 1883, werden door de commissie, welke zich bet lot van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers had aangetrokken, 60 weduwen en 140 kinderen geldoljjk ondersteund, Langzamerhand is dit getal door overlijden van eenige weduwen en doordien de kindereu, groot geworden, zeiven in hun levensonderhoud kondon voorzien, belangrijk verminderd. Toch heeft die commissie nog altijd ruim 50 weduwen met ongeveer 40 kinderen te ondersteunen, die te zamen maandelijks gemiddeld 350 uit bet in gemeld jaar opgerichte fonds ontvangen. Uit onze jaartallenboekjes weten we allen, dat het teeken -f- wordt gebruikt om aan te duiden, wanneer een of ander geschiedkundig persoon is gestorven. Dat ditzelfde teeken ook dient, om ver schillende telegrammen, die achtereenvolgens niet het telegraaftoestel van Hughes worden ontvangen, van elkander te scheiden, schijnt minder algemeen bekend te zijn. Dit althans bleek eenigen tijd geleden. Een jongmensch ontving bet volgende telegram: »Kom morgen Tante -j-". Onze jonge vriend hieruit lezende, dat tante die er warmpjes inzat gestorven was, ging den volgenden morgen op reis naar Z., de woonplaats van de overleden gewaande bloedverwante. Maar hoe vreemd keek neef op, toen hij te Z. aangekomen, op het spoorwegperron in levenden lijve tantelief zag staan, die gevolg willende geven aan baar telegram van den vorigen dag, gereed stond per trein naar hem toe te komen! Onze KLwestle. Inlichtingen op bet adres van Jaeobns Waale, IMrecteur-Uitgever van de Zierikseetche N'ieutcsbadehoudende klachten over de van justitie onder vonden behandelingen. Ter voldoening aan het verlangen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal om te worden ingelicht, naar aanleiding van het aan de Kamer ingediend adres van Jacobus Waale, directeur-uitgever van de Zierikzeesche Nieuwsbode te Zierikzee, houdende klachten over van de justitie ondervonden behande lingen, heeft de Minister van Justitie het volgende medegedeeld Adressant beklaagt zich: 1°. »dat hij niet wettig gegijzeld is, omdat hij niet geweigerd heeft getuigenis der waarheid af te leggen, maar verklaard heeft, dat hij niets wist van een lid van den raad, doch van iemand anders, alzoo wel getuigenis gegeven"; 2°. dat, zoo hij wettig gegijzeld is, in elk geval den volgenden dag, toen hij den naam van dien persoon genoemd heeft, de reden van die gijzeling verviel en de rechter-commissaris bad moeten zorgen dat hy uit die gijzeling ten spoedigste ontslagen werd, en die ambtenaar geheel buiten de wet handelde door op een beweren, waarvan niets waar was, dat bij er nog wel meer van wist, hem van zijne vrijheid te berooven". Wat betreft de feiten, welke aan de gijzeling van adressant voorafgingen, wordt het volgende mede gedeeld Op 11 Mei ving de rechter-commissaris met het onderzoek aan, en had de eerste ondervraging van adressant plaats. Eveneens dionzelfden dag bracht de rechter-com missaris, onder verwijzing naar art. 68, al. 1, van het Wetboek van Strafvordering, aan de rechtbank schriftelijk verslag uit van dat verboor. Daarin wordt melding gemaakt van den onwil vau adressant, om mede te deelen, welke geheimen uit geheime raadszittingen hem waren geopenbaard en wie bem die had medegedeeld, en tevens van zijn beroep op de omstandigheid, dat hem de openbaring was gedaan in zijne hoedanigheid van directeur-uitgever van de Zierikzeesche Nieuwsbode en van zijn gevoelen, dat hij op dien grond zedelijk tot zwijgen ver plicht was. De rechter-commissaris gaf daarbij te kennen van oordeel te zijn, dat »de getuige door de wet in deze niet tot geheimhouding verplicht was". Mede op dienzelfden dag (11 Mei jl.) werd, blijkens daarvan opgemaakt proces-verbaal, in eene buitengewone openbare terechtzitting, waar adressant was verschenen, door den rechter-commissaris ver slag uitgebracht en voorlezing gedaan van het verhoor van een getuige op 11 Mei jl., en adressant door den president, nadat deze hem bad gewezen op de gevolgen, verbonden aan zjjne weigering om getuigenis der waarheid af te leggen, opnieuw ondervraagd op de punten, waarover zijn verhoor bij den rechter-commissaris had geloopen. De getuige verklaarde te blijven volharden bij zjjne toen gegeven antwoorden en gaf desgevraagd nog op, dat bij zich als getuige niet verschoonde van bet afleggen van getuigenis uit hoofde van zjjne betrekking als directeur-uitgever van de Zierik zeesche Nieuwsbode, van zijn stand, beroep of wettige betrekking. De officier van justitie vorderde daarop dat getuige Waale in gijzeling zoude worden gebracht en gehouden, totdat hjj aan zijne verplichting zou hebben voldaan. De rechtbank, na eenige oogenblikken iu raad kamer te hebben geraadpleegd, besliste overeenkomstig die vordering en beval, bij vonnis van 11 Mei jl., op grond van art. 68 pan het Wetboek van Straf vordering, dat de getuige in gijzeling zou worden gebracht en gehouden in hot huis van bewaring te Zierikzee totdat hjj aan zijne verplichting zou hebben voldaan. De rechtbank constateerde daarbij, dat de getuige had verklaard zich niet te verschoonen van liet afleggen van getuigenis uit hoofde van zijn stand, beroep of wettige betrekking. Overeenkomstig bovengenoemd vonnis der rechtbank, werd adressant in bet buis van bewaring in gijzeling gebracht. De aaudacht wordt er op gevestigd, dat, terwijl, gelijk boven werd vermeld, do getuige bij zijn ver hoor voor den rechter-commissaris blijkens diens bovenvermeld rapport, zich uitdrukkelijk had beroepen op eene naar zijne meening bestaande reden van verschooning om getuigenis af te leggen, door bem ter terechtzitting werd verklaard, dat bjj zich als getuige niet wonschte te verschoonen. Verder wordt opgemerkt, dat uit bovenvermeld vonnis, in verband ook met de andere gereehteljjke stukken, blijkt, dat adressant werd gegijzeld, niet alleen omdat bjj deu naam van zjjn zogsman niet wilde noemenzooals op bladz. 2 van het adres wordt medegedeeld, maar omdat adressant weigerde getuigenis der waarheid af te leggen, doordien hij bleef weigeren te zeggen, welke geheimeu hem uit de geheime raadsvergaderingen waren medegedeeld en wie zijn zegsman was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1