ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 0 December 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. GEMEENTE-OPZICHTER. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. Yerachijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia ƒ1,30, franco per poet f 4,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6517. Advertentiënvan 13 regelB 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement8- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode Zij. die in aanmerking wenschen te komen voor de be trekking van Opïiohtor der Gemeente» Werken te Zierikzee, tevens belast met werkzaamheden aan de Gasfabriek, op eene jaarwedde van f 500, be nevens emolumenten, voorloopig tot een bedrag van ÏOO en met vooruitzicht op verhooging, worden verzocht hunne sollicitatiën (adres op zegel) franco in te zenden aan den Burgemeester van Zierikzee, vóór den 14 December 1894. Alleen zij, die practische ervaring hebben, komen in aaqmerking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee: Gelet hebbeude op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk <Je Nationale Militie; Maken bekend: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke inge zetenen, welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1876 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 3lsten Januari 1895, van des voormiddags 1U tot des namiddags 1 uur en van des na middags 2 tot 4 uren; dat voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens rpoeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44), voor zoover hare bepalingen bij de wet van den 22sten Juni 1893 (Staatsblad no. 91) voor de toepassing der Wet op de Nationale Militie zya ge handhaafd 2°, hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijvenin Nederland verblyf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen (art. 15 der wee van 19 Augustus 1861, Staatsblad no. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2*. de in een vreemd Rijk verblyf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zjjti voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont (art 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwnaar, in de ge meente waar hij woont; 3®. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4®. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn va der of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16der wet), dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven verplicht is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat, bij diens ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze over leden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustenrie verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht, dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ten minste f 0,50 en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van artt. 18 en 24 der wet. En is hiervan ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), oor de eerste maal, waar zulks binnen deze gemeente ge bruikelijk is, afkondiging geschied. Zierikzee, den 4 December 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEffS. Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENUM 4K1NG. Uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER er. WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat by de stemming, die op den 4den dezer heeft plaats gehad, ter verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats, open gevallen door het door den heer G A. DE LOOZE genomen ontslag, de volstrekte meerderheid van stemmen heeft ver kregen en alzoo is gekozen de heer G. A. OE LOOZE. Zierikzee, den 5 December 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEMS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris, Algemeen Overzicht. »Het daghet in het Oosten" was waarschijnlijk den indruk wel, dien overal het manifest maakte, dat Keizer Nicolaas I ter gelegenheid van zijn huwelijk uitvaardigde. Was men door deu inhoud van het eerste woord van den Keizer tot zijn volk reeds eenigszins voorbereid op eene verandering in de binnenlandsche staatkunde des rijks, dat stuk, nog bij het leven zijns vaders, zeker met diens medeweten, waarschijnlijk zelfs met zjjne goedkeuring opgesteld, dat stuk gaf niet de persoonlijke meening van den Keizer in zijn geheel weer. Gansch anders is dit met het tweede het gevalhier spreekt de jonge monarch voor bet eerst zonder eenig aanzien van wien ook tot zijn volk; hier ontvouwt hij gedeeltelijk zijn denkbeelden niet alleenmaar hierin brengt hij er reeds een enkele van in toe passing. Talrijke verlichtingen werden toegestaan, wat betreft de betaling van onderscheidene schulden aan de kroon, geleende sommen en achterstallen van belastingen werden kwijtgescholden en geld straffen werden verminderd. Verkort werden verder de veroordeelingen tot gevangenis- en vestingstraf, dwangarbeid, deportatie en het leven onder politie toezicht aan de vergetelheid prijsgegeven werden alle onontdekte staatkundige vergrijpen der laatste 15 jaren, terwijl de Miuister van Binnenlandsche Zaken er over zal worden geraadpleegd, wie onder hen, die op het oogenblik wegens vergrijpen van dien aard straf ondergaanverzachting daarvan verdienen; zij, tegen wie wegens den Poolschen opstand van 1868 vonnis werd gewezen, mogen voortaan vrijelijk in het geheele rijk verkeeren en treden weer in het bezit hunner rechten, en alsof dit alles nog niet voldoende ware, om allen die het waarlijk jaren en jaren lang met groote droef heid hebben aangehoord hoe het Russische volk onderdrukt werd, met vreugde te vervullen, komt thans de tijding dat een wetsontwerp wordt voor bereid, waarbij aan de gouverneurs het recht tot eigenmachtige administratieve verbanning wordt ont nomen. Als dit bericht waarheid behelst, dan belooft werkelijk voor Rusland een nieuw tijdvak van licht en vrijheid aan te breken, dan is 't zwarte spook Siberië, dat jaarlijks duizenden verslindt, bedwongen, dan verwerft de jonge Keizer zich een naam even groot en eervol als zijn grootvader, die aan het lijfeigenschap een einde maakte. «Administratieve verbanning of deportatie", dat toch wil zeggen, dat elke gouverneur van een gouvernement, provincie of groote stad het recht heeft om op eigen gezag, zonder er iemand in te kennen, ieder of onver schillig wien nit zijn huis te laten halen, hem in ketenen te laten slaan en naar SiberiC te verbannen. En daarvoor was eene verdenking voldoende. Als de gouverneur iemand staatkundig verdacht vindt, kan hij hem of haar, zonder opgave van redenen, zonder vorm van proces 's nachts uit zijn bed laten sleuren en naar Siberië verbannen. Een enkele wenk van een ondergeschikten ambtenaar aan den gouverneur, dat deze of gene iets nihilistisch aan zich neeft, en er wordt niet onderzocht of die wenk gerechtvaardigd is en niet soms bet uitvloeisel van haat of omkooperij de aangeklaagde gaat naar Siberië, ongehoord, onverdedigd, om daar in de mijnon van Nertsjinsk of in de vesting van Irkoetst rampzalig om te komen of voor zijn levon te verstompen. Is er nog een woord noodig om te zeggen, wat de afschaffing van die willekeurige macht der gouverneurs voor 't Russische volk en voor Rusland zou beteekenon? De scheidsmuur tusschen Rusland en de westorsche beschaving zou vallenRusland zou niet meer zjjn een land met een bedriegelijk vernis van vooruit gang overtogen, want de onderlaag van dat vernis, een grondverf vermengd met de levenssappen van duizenden diep en diep ellendigen, zou verdwijnen. Keizer Nicolaas kan Siberië kennen, want hij heeft het bereisdzijn naam is verbonden aan den grooten Transsiberischen spoorwegmoge hij ook verbonden worden aan een nieuwe, groote daad 1 Moge Siberië binnenkort iets anders beteekenen dan 't graf van vele van Rnslands beste krachten. Lief en leed, vreugdo en droefheid, zij wisselen elkander zoo vaak af in 't menscheljjk leven, dat het niet vreemd is, ze ook terug to vinden op bot wereldtooneelvreugde over de onverwachte ver andering ten goede, die daar in Rusland op het onverwachtst gekomen is, droefheid over het groote verlies, dat Uuitschland's grootste staatsman, Vorst Bismarck, dezer dagen trof in het overlijden zijnor trouwe gade. In den ouderdom van 70 jaren overleed zij te Varzin, sedert jaren lijdende aan eeDe slepende ziekte. Zjj was de dochter van Heinrich von Putkamer, een grondbezitter uit Achter-Pommerland, en geboren in 1827, ïn 1847 trad zij met Bismarck in het huwelijk en dit heeft zich door alle tijden heen Ieeren kennen als een innig samenzijn; als het ideaal van een gelukkig huwelijk. In den ijzeren tjjd zijner werkzaamheid, in storm en woeling, in de dagen van den hectsten 'arbeid en de wildste openbare bekamping, bleef Bismarck steeds dezelfde teedere echtgenoot en bleef ook het hart zijner ega, zoowel als het huiselijk leven hetwelk zij hem bereidde, een zekere nood haven, waar hij kon uitrusten om nieuwen moed en nieuwe brachten te scheppen. En thans, terwijl hij zelf oud en ziek is, ontvalt de trouwe steun hem, daar zij zelf tot op het laatst haar ernstigen toestand trachtte te verbergen. Mogen de vele be wijzen van liefde en deelncmi-g ltai (enigen balsem schonken I En inmiddels nadert het tijdstip, waarop de Rjjks- dag weder zal worden geopend; Woensdag is de bepaalde dag. De oud-kanselier Von Caprivi heeft voor de uituoodiging om de opening van het nieuwe Rijksdaggebouw bij te wonen, bedankt. Allerlei geruchten loopen er over de aanstaande belasting wetten. De ministers zouden het eindelijk eens zijn geworden over het nieuwe belastingontwerp be treffende de tabaksbelasting; dezer dagen zal bet ontwerp bij den Bondsraad worden ingediend. Zoodra de zitting van den Rijksdag is geopend, zal men spoedig meer licht verkrijgen, doch tot heden be waart de regeering het stilzwijgen over haar plannen. En de regeering van Ifnllö volgt haar hieriu na, ook daar wacht men maar op de opening der Kamerzitting, ora te weten te komen, wat de regeering wil. Door de organisatie van het leger, welke de minister van oorlog heeft ontworpen, worden 70,000 lire bezuinigd. Wellicht zal het den heer Cvispi gelukken ook bij andere departementen nog eenige bezuinigingen in te voeren, maar het te kort op de begrooting bedraagt nog steeds 70,000,000 lire. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dus de belastingbetalende burgers weer wel op de een of andere wijze aan den tand gevoeld worden. De zitting van het Portufteenche Congres is wegens de rumoerigheid der vergadering gesloten tot tijd en wijle, dat de koning heropening geraden achten zal. Het bedoeld rumoer werd veroorzaakt door de oppositie, hoofdzakelijk uit ontevredenheid over een nieuw reglement van orde, waarbij o. a. aan den voorzitter de bevoegdheid werd gegeven, weerspannige leden voor 80 dagen te schorsen. Tegen deze bepaling kwam de leider der oppositie, Beiro, in zulke heftige bewoordingen op, dat hem verzocht werd zijn redevoering te staken, doch dit weigerde hij, evenals de zaal te verlaten. Hierop gelastte de voorzitter zijne verwijdering, maar zijne partijgenooten schaarden zich om hem been, zich fereedmakende tegenstand te bieden. Toen sloot e voorzitter, de vergadering en dat is thans ge volgd door een koninklijk besluit tot schorsing der geheele zitting. Transvaal. Den 26sten October iö over Waterval een hevige storm heengegaan, die zeer groote schade heeft aan gericht. Een correspondent Yan de Volksstem schrijft daarover het volgende: De storm ging van hagelsteenen vergezeld van de grootte van een kippen- tot een ganzenei. De ruiten sloegen alle stukde huizen dreven van het water en de rivier was bjjna 1000 treden buiten haar oevers getreden. Door het verschrikkelijk lawaai, dat de door den orkaan voortgezweepte hagel op de daken maakte, was het onmogelijk elkaar te verstaan. Het tafereel dat zich bniten aan ons oog ver toonde, is niet in woorden te brengen! Een aardappelland van don heer S. Williams, hetwelk verleden jaar 275 mud had opgebracht, was in een zandbank herschapen. Een land met «German" Bines, van den heer P. Williams, hetwelk bijna eens zoo groot was, is thans ook een zandbank. De aardappels lagen 2 en 3 mijl verder met de planten er nog aan langs de rivier. De prachtige korenlanden leken gemaaid te zjjn door den hagel, slechts de stoppels zijn overgebleven. De vruchtbooraen, ten getale van ruim 800 stuks, zijn bladerloos en geen vrucht is er meer te zien. De boomen lijken thans wit, daar de hagel er den bast schoon afgepeld heeft. Bij de 100 hoenders waren door den hagel gedood. De smidswinkel van den heer Mollink is naar bet schijnt door een wervelwind aangegrepen, daar stukken ijzer een 8 mjjl in 't rond naar alle zijden verstrooid waren. Al het gereedschap is weggespoeld en van den ge- heelen winkel was slechts het aambeeld op zjjne plaats gebleven. Bjj Everhardt in het logement was een dak weg gewaaid en veel goed bedorven. Hier werden bij de 70 hoenders en 0 varkens door den hagel dood geslagen. Bij Schalkwjjk is het steenun schoolgebouw totaal vernield, geen steen is er op den ander blijven staan. De kleeren van den schoolmeester lagen 4 voet onder het zand bedolven. Zondag middag lag de hagel op de meeste plekken nog van 2 tot 4 voet hoog en brachten wjj nog een emmer vol mee in bet dorp. Italië. Men meldt uit Rome dat zware stortregens boven de plaatsen, die door aardbevingen geteisterd zijn, de schade nog aanmerkeljjk vermeerderd hebben. Hongarije. Bij Hidos is een gezelschap van 20 personen, die van een bruiloft terugkeerden, door wolven aan gevallen. Acht der aangevallenen wisten, hoewel ernstig gewond, te ontkomen on Hidos te bereiken. Maar van de overige twaalf kon een troep gewapende dorpelingen, die hen op het eerste gerucht te hulp snolden, nog slechts enkele bloedige overblijfselen vinden. Rusland. Bjj Riazan is een spoortroin ontspoord. Zeven-en- twintig wagens werden verbrijzeld, onder welke een wagen mot petroleum, en door den daardoor ontstanen brand kwamen drie raenschen om. Voorts werden er nog vele anderen gedood of gewond. Frankrijk. Op de kermis te Montmartre heeft in de menagerie van Pezon een dichter Yon Lug, in de kooi van do leeuwen een ballade voorgedragen, getiteld „Ballade des Agents". Terwijl de dichter aan hot reciteeren was, hield do dierentemmer Pezon den leeuw en de leeuwin in bedwang, en beiden, dat wil zeggen de dichter en de dierentemmer, verlieten ongedeerd do kooi. In het begin klonk de stem van den poëet wat onvast, wat wonder! Later geraakte hij wat meer op zijn gemak. Voor bet publiek was het natuurlijk een eonig schouwspel: een dichter mis schien te zien opeten, komt niet dagelijks voor. Duitschland. Te Berlijn heerschte de vorige weck Woensdag tot dicht bjj het middaguur een Egyptische duisternis. In alle winkels en kantoren kon slechts bij kunst licht gewerkt worden. Het meteorologisch instituut verklaart dit verschijnsel uit het samentreffen van een sterke teinperatuursdaliug en nevelvorming met een bijna volkomen windstilte. Deze laatste maakte dat de boven de stad zwevende rookdeeltjes niet werden weggevoerd; dientengevolge was do nevel, met al die rookdeeltjes bezwangerd, zoo donker, dat 't zonlicht er geheel door werd verduisterd. België. De laatste dag van Oud-Antwerpen. Zondag namiddag had het laatste feest op het terrein der wereldtentoonstelling te Antwerpen plaats tot sluiting van Oud-Antwerpen. Een schitterende hulde werd gebracht aan den schepper van deze groote attractie der expositie, den heer Frans van Kuyck en zijn medewerkers. Maandag is men begonnen met het ontruimen. Veel van hetgeen tot versiering van Oud-Antwerpen diende wordt verkocht. Nederland. Stcenniik, 8 Dec. In de afgeloopen week heeft men aan de grenzen dezer gemeente baldadig heden uitgehaald, die treurig getuigen van de ruwheid onder de jongelui buiten. Opgewondeu door den drank eu ophitsende gesprekken, begaven zich eenige boerenjongens naar een in de buurt wonenden landbouwer. Daar werd wat buiten het huis was vernield, een kar stuk geslagen, een pomp uit den grond gerukt, vervolgens do ruiten in geworpen, een deel van het meubilair vernield en aakpannen stuk gegooid. Daarna ontstond onder de woestelingen een twist, waarbij revolverschoten werden gelost en een der belhamels een kogel in de knie ontving. De politie werd gehaald en den volgenden dag werd een drietal der helden naar Heerenveen gebracht. Vijandschap tusschen den kroeghouder eu deu landbouwer schijnt de oorzaak van deze ruw heid te zijn. 's Ornvcillinge, 3 Dec. Door de nauw keurige nasporingen van do recherche van het Centraal-Bureau van politie zijn gisteren in den loop van den dag nog tal van voorwerpen een wagen vol gevonden, voornamelijk ten huize van den logementhouder R. aan het Zieke, afkomstig van de z. g. tuimelraamdiefstallen in den laatsten tijd des nachts ten nadeele van winkeliers hier ter stede gepleegd. Behalve de drie personen, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gearresteerd zijn, is ook nog door de politie de hand gelegd op twee andere lieden, verdacht van medeplichtigheid aan deze diefstallen. Vier van de vijf aangehoudenen hebben bekend. Vele der gestolen goederen waren reeds door de vermoedelijke inbrekers in gebruik genomen. De ledikanten in het logement van R. waren althaD6 voorzien van dekens, welke 's nachts door het raam boven de deur uit een manufactuurwinkel waren verdwenen. 'S Gravcnliage, 4 Dec. H. M. de Koningin- Regentes heeft zich heden, de herinneringsdag van de begrafenis van Koning Willem III, naar den grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft begeven en aldaar op het graf van Hdr. gemaal een krans gelegd, door Koningin Wilhelmina en hare moeder eigenhandig vervaardigd. H. M. was op de reis naar Delft slechts vergezeld van eene hofdame. 'sGraveilliage, 4 Dec. Tweede Kamer). Het algemeen debat is heden voortgezet. De heer Dobbelinan uitte zijne groote teleur stelling over het vasthouden dezer Regeering aan het verouderdeonmogeljjke vrijhandelstelsel, en constateerde, dat van daar niets te verwachten is ten gunste van bescherming. Hij wenschte de Kamer uitspraak te laten doen en stelde eene motie voor, welke verklaart dat herziening en uitbreiding van bet tarief der invoerrechtentot verbetering van don toestand van landbouw en industrie en in het belang van de schatkist, dringend wordt gevorderd. Deze motie zal gedrukt en op een later te bepalen tijdstip behandeld worden. De heer Harte behandelde de verzekering van pensioenen aan onde werklieden. Hij betoogde de noodzakelijkheid eener 6poedige invoering van wet- toljjken vorzekeringsplicht, daar anders de deel neming niet groot zou kunnen zijn. Door wettelijken plicht zal het loon algemeen zóó verhoogd worden, dat daaruit de verzekeringspremie kan betaald worden. Spoedige invoering is noodig in het belang van de oudste werklieden, in het belang van nuttige aanwending van de loonsverhooging eu om de zucht naar Staatspensionncering te voorkomen. De heer Van Karnebeek bestreed het. betoog van den heer Kerdijk, dat de oorlogsuitgaven groote bezorgdheid behoeven in te boezemen. Ook andere staten veranderen niet hun vestingbouw. Laten wjj dan voortgaan spoedig en goed ons plan te voltooieu. Voorts kwam bjj op tegen den aandrang fat be scherming, welke hij afkeurde en van deze Regee ring niet verwachtte. Vervolgens protesteerde hij tegen do bepaalde overeenkomst dor vorige ministers tot oventuöele kamerontbinding, waardoor gemeen overleg met de Regeering onmogelijk wordt. De outbinding zelve verheugt hem, aaar zij ondubbelzinnig toonde den afkeer der natie voor de kiesrocbtbervorming-Tak, eu dat do beweging voor het zoogenaamd algemeen kiesrecht opgeschroefd was. Ten slotte dringt spreker aan op ernstige maat regelen, om belemmering van de vrijheid van arbeid, zooals onlangs bjj do werkstaking der bakkers te Amsterdam, te voorkomen, daar die vrijheid ten minste even krachtig moet gewaarborgd zijn als het recht om te kunnen staken. De heer Veegcns verdedigt, dat do vorige Regee ring, met 't doel de Kroon buiten den strijd te houden, de ontbindsstnkken niet heeft openbaar gemaakt en betiturt de openbaarmaking van het vertrouwelijk overleg door het opgevolgde Kabinet, dat beter ge daan zou hebben door de notulen van den Minister raad mede te deelen, waaruit bet juiste motief der ontbinding kan blijken tot verstiging van een on partijdig oordeel. Betreurende het aftreden van een werkzamer Ministerie, erkent hij de noodzakelijkheid van het tegonwoordige uit de oppositie tegen de kiesrechtregeling voortgekomen Ministerie, mits het de kiesrechthervorming bespoedige en niet vooruit- loopo op latere hervormingen. Spoedige afdoening van het kiesrecht vraagstuk is trouwens te wachten, wegens de samenstelling van dit Kabinet als Mini sterie voor kiesrechthervorming, en de samenstelling der Kamer wier meerderheid te verdeeld is voor andere hervormingen, dan die van het kiesrecht. In- tusschen is de regeling van do gemeentefinanciën vertraagd door de verwerping van kieswet urgent; maar zjj moet noodwendig voorafgegaan worden door verbetering van 's lands financiën allereerst door beperking van de uitgaven, welke voor 1895 twee millioen hooger geraamd zijnwaartegen spreker bezwaar heeft. De Minister van Financiën zal een voorstel doen tot. verhooging van het recht van overgang bij overlijden ten laste van vreemdelingen, die voor hun grondbezit geen vermogensbelasting betalen. Weldra kan worden verwacht een wetsontwerp tot herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen krachtens de wet van 1870, maar aangezien deze niet kan afgeloopen zijn vóór 1 Jan. 1896, zal een overgangsbepaling noodig wezen. De wijziging der burgerlijke pensioenwet zal weder worden ingediend. De afschaffing der Staatsloterij laat, volgens den Minister, de toestand van 's Rijks financiën nog steeds niet toe. Naar het Handelsblad verneemt, is de Minister van Financiën voornemens eene belangrijke ver hooging voor te dragen van de zegelbelastiug op binnen- en buitenlandsche effecten. Rotterdam, 3 Dec. Een buitenman, die sedert eenige weken eene tapperij houdt aan het Gedempte Frauscliewater no. 5 en in het bezit is van vrij veel geld, hetwelk hij, dom genoeg, meer malen liet zien aan de lieden die zjjne tapperjj bezochten, sloot gisteren avond zijn huis en ging uit. Op zijn zwerftocht kwam liij ten laatste te land in het logement en bierhuis „Do Stad Am sterdam" in de Poperstraat no. 33, welke inrichting gedreven wordt door D. van B.een stevige knaap, bjj de politie welbekend. Toen hij eenige oogen- blikken aldaar vertoefd had in gezelschap van een paar vrouwspersonen, een gewezen marinier, bijgenaamd de Lombokker, en den tapper, werd hij plotseling aangegrepen. Door de hevigheid van den aanval ontsteld en voor erger bevreesd, liet de man gewillig toe dat men zijn beide jassen en zijn vest losmaakte en uit een binnenzak van laatstgenoemd kleedingstuk zjjne portefeuille haalde, In die porte feuille was aanwezig een bedrag van f 1620 aan bank- en muntpapier. Dat geld werd er brntaal uitgehaald, de ledige portefeuille weder op hare plaats gebracht en 's mans kleeren weer toegeknoopt, waarna men hem vrij onzacht op de straat zette. De beroofde man, door de snelheid van de hande lingen der roovers in het eerst overbluft, gaf eenigen tijd later de politie van het voorgevallene kennis. Deze hield daarop van Bockhove, die half beschonken was, aan en stelde hem aan liet politiebureau in de Pauwensteeg in bewaring. Ook „de Lombokker" eu een paar vrouwen zijn reeds als medeverdachten in verhoor genomen. Van het geld is tot nog toe geen cent teruggevonden. €hOCS, 3 Dec. Hedenmorgen viel op een der Singels alhier een 76jarig man, die daar wandelde, plotseling dood neder; zijn lijk werd per rijtuig naar zijn woning gebracht. l^rSCkc, 4 Dec. Naar men verneemt is heden middag tusschen Kloetinge en Kapelle een ernstig ongeluk gebeurd. Een viertal inwoners uit deze gemeente, die zich naar Goes hadden begeven, zijn op de terugreis uit het rijtuig gesprongen, doordien de koetsier per ongeluk uit het rijtuig gevallen is, naar men zegt, omdat hij het paard een zweepslag had gegeven en daarvoor zich te veel voorover gebogen had. Een passagier was zoodanig gekwetst, dat hjj spoedig overleden is. De anderen zijn met den schrik vrijgekomen. De overledene was bijna 70 jaar. lil*«linfsse, 4 Dec. Heden werd beriebt ont vangen, dat een alhier tbuisbehoorende boogaarts in de Kil gezonken is. De opvarenden werden gered. Zierikzee, 5 Dec. Bij de plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier zijn uitgebracht 324 geldige stemmen. Hiervan verkregen de HH. G. A. de Looze 214, J. M. W. van Elzelingen 87, P. Waij 14 en A. Timmerman Cz. 4 sfc., terwijl de overige st. op verschillende personen waren verdeeld. Alzoo is de heer O. DE LjOOXE her kozen. Na de mededeeling van wat is gemeld omtrent het besluit van den gemeenteraad van Zierikzee tot opheffing van bet geheim van hetgeen is verhandeld in de bewuste raadszitting in comitó-generaal, dat tot zooveel drukte aanleiding heeft gegeven, zegt de Zwolsche Crt. terecht: 'fc Zal zeker aan het publiek buiten Zierikzee weinig belang inboezemen, wat er te dezer zake is geschied en of de heer De Looze of een ander iets heeft geklapt, wat in de geheime raadszitting is gebeurd en dat zich schijnt bepaald te hebben tot de mededeeling, dat iemand een klasse verhoogd is in den hoofdelijken omslag, maar wél stelt ieder belang in hetgeen gevolgd is op de mededeeling in de Zierikzeesche Nieuwsbode, te weten de onrecht vaardige gjjzeling van den uitgever, nadat hij ge tuigenis bad afgelegd, en de machtsoverschrijding van de betrokken ambtenaren van politie. Wij hopen dat daaromtrent spoedig iets naders bekend wordt. Dit is tot dusver een open kwestie gebleven en dit is een zaak van algemeen belang. Te 's Gravenbage is geslaagd voor bet examen van commies der posterijen en telegrafie de heer J. M. Henning te Zierikzee. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Wemel- dinge de heer H. K. Persant Snoep van Kapelle. Te Ouddorp (Goedereede) is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer Jacob Nierop Cz. Door burgemeester en wethouders der gemeente Groede is, in plaats van den overleden heer P. Tazelaar, tot houdster van hot rijkstelefoonkantoor aldaar benoemd diens weduwe, mej. E. Ledain, wed. P. Tazelaar. Tot brievengaarder te Westkapellè is benoemd de heer F. L. P. Tismeer en tot klerk der posterijen en van de telegraphic de heer H. Schenk te Hansweerfc. Te Rilland bestaat het voornemen om eene eicho2-eifabriek op te richten. Eene commissie heeft reeds een onderzoek ingesteld en dergelijke fabrieken in Noord-Brabant bezocht. Bij do Koninklijke Nederlandsche Marine- Reserve zijn, bij kon. besluit van 3 dezer, met 1 Januari a.s. benoemd: Tot buitengewoon luitenant ter zee le kl. C. Bak ker, T. M. Lucas, Alderd Potjer eu H. le Clercq; tot luitenant ter zee 2e kl. J. Baron, J. Groeue- wold, J. Mefcz on K. W. G. Landmaun; tot adelborst le kl. H. K. van der Goot eu G. P. Bautn; en tot buitengewoon adelborst P. van Huizen, J. H. Boerma en G. Boon. Aan de buitengewone luitenants tor zee le kb voornoemd is vergunning verleend om op het Nederlandsch koopvaai'dijschip onder hun bevel de reserve-vlag als natievlag te voeren. Een nietige zaak en een tragisch einde. Dezer dagen is uit de Baangracht te Amsterdam opgehaald het lijk vau den jeugdigen diamantslijper, over wien het bekende proces betreffende de kleine steentjes voor het paleis op den Dam heeft geloopen. Het vinden van eenige zijner kleedingstukken aan den walkant van de Baangracht deed reeds ver moeden, dat de ongelukkige aioh door zelfmoord aan het over hem uitgesproken vonnis had ont trokken. De Amsterdamsche bakkers hebben iogezien, dat de verhooging van den broodprijs met 1 cent wel wat veel was cn hebben nu besloten dit slechts met een halve cent op te slaan. De ex-commissaris van politie van Hilversum, Tuinenburg, wiens verblijf te Monte Carlo ontdekt werd en die zich door een revolverschot bij zjjne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1