ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 1 Zaterdag 1 December 1894. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiê enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6545. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regelB 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen can Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Utrecht, 29 Nov. Dinsdagnacht is aan den Singel bij de Wienerbrug het lijk opgehaald van den kapt.-magazjjnineester der artillerie C. J. H. Volgens geruchten moet zijn gezien, dat de kapitein door twee personen werd achtervolgd en aangegrepen. Toen men bij de brug was, zouden zij den kapt. te water hebben geworpen. Er is tot nu toe echter in deze duistere zaak nog geen licht gekomen. Rotterdam, 28 Nov. Pieter Jongebloed, een 62-jarig schippersknecht, te Nieuwediep woon achtig, werd heden ochtend, door kolendamp gestikt, op den vloer liggende gevonden in de kajuit van het liehterschip «Vracht zoeker", ligplaats hebbende in de Wijnhaven voor de Bezemmakerssteeg. De man heeft blijkbaar nog pogingen aangewend om het gesloten luik van de kajuit te bereiken, althans hij werd gevonden aan den voet van het trapje dat daarheen voert. Zijn lijk zal naar Nienwediep worden overgebracht. Rotterdam, 29 Nov. Heden namiddag, op nlaarlichten dag, spoedde zich een gelddrager der gasfabriek over de Bierhaven, een welvoorziene buidel, waarin ruim duizend gulden aan bankpapier en specie, in de hand dragende. De man stapte flink door en bemerkte niet dat drie, niet veel goeds in het zin hebbende, lieden hem volgden. Halverwege de haven gekomen, sprong één van het drietal plotseling vooruit, wierp den gelddrager een zakje met peper in de oogen, en fluks grepen de beide anderen naar den begeerden geldzak, dien zij met alle krachtsinspanning uit 's mans handen trachtten te rukken. De aanranders rekenden echter niet op de kordaatheid van den gelddrager, die, van zijne verantwoordelijkheid volkomen bewust, ondanks zijne 61 jaren, zich met kracht verdedigde en den buidel niet losliet. Luidkeels riep hij, den schat vasthoudende, om hulp. En toen daarop eenige burgers toesnelden en hij zich met een enkelen veeg van de hand de peper een weinig uit de oogen gewischt had, namen de aanranders de vlucht. Twee hunner ontkwamen, doch de peper- gooier werd door den gelddrager, die hem herkende, achtervolgd en met behulp van burgers in de Bierstraat gegrepen. Later, toen de politie er bij kwam, werd hij aan deze overgegeven. Zij nam hem mede naar het bureau in de Pauwensteeg en kerkende in hem een in den Vogelenzang woon achtigen bootwerker, die reeds meermalen in hare handen kwam. Naar het ontvluchte tweetal wordt gezocht. Te Rotterdam (Fejjenoord), bemerkte dezer dagen de telegraaf-opzichter "V., terwijl hij 's avonds in zjjne keet was, aan de buitenzijde eenig leven en gestommel, blijkbaar om te stelen. Op een nader onderzoek uitgaande werd de beer V. onverhoeds aangevallen en aan de achterzijde van den hals door een messteek verwond. De aanvaller een man klein van gestalte ging op de vlucht, terwjjl V. nog bet bewustzijn had zich naar zijn bijzijnde woning te begeven, alwaar bij dadelijk geneeskundig Werd verbonden. Zijn toestand is niet zorgwekkend. De zaak is in handen van de politie. Zierikzec, 28 Nov. Mr. van Geuns opende heden avond de reeks Volksvoorlezingen van het Nut, met een vluchtig kijkje in de huishouding van den Staat, de Provincie en de Gemeente. Helder en duidelijk teekende hij ieders macht en ieders recht, ieders doel en ieders plicht, en zeker is zijn warm woord bij de stil luisterende schare in goede aarde gevallen, heeft het veler blik ver ruimd, veler hart met ingenomenheid doen kloppen voor die bolwerken van het maatschappelijk leven, zjjn allen heengegaan met het heilige voornemen om de pijlers van den Staat een gewrocht van eeuwen door hun orde en door hun kracht te schragen, en ieder hand weg te rukken, die zou willen trachten ze wankel te zetten. Na hem gunde jhr. Röell, aan de hand van den heer Buning, ons een blik op het leven van Jan Maat aan boord van een oorlogsschip, een tafereel vol humor en leven, en hij, zoowel als de eerste spreker, verdienden de toejuiching die het publiek hen zoo onverdeeld gaf. De leden vau Onderling Hulpbetoon" hadden tot deze bijeenkomst vrijen toegang en zeker zullen zij, die er nu geweest zjjn, het goede, dat ze hoorden, aan anderen overbrengen, en daardoor meewerken om hun getal een volgende maal nog grooter te maken. Bij den gemeenteraad van Middelburg is inge komen een verzoek van de heeren Ribbink, Van Bork Co., concessionarissen voor exploitatie te Middelburg en Vlissingen van Telephoon-netten, berichtende dat zij vermoedelijk er in zullen slagen van de regeering vergunning te bekomen tot aanleg en exploitatie van eene intercommunale lijn, ver bindende hunne centraal-bureaux in genoemde ge meenten. Zij verzoeken, voor zoover Middelburg betreft, toestemming te geven tot aanleg dier ge leiding. Door de ambtenaren der belastingen te Middel burg is de vorige week, wegens onvoldoende aan gifte, benaderd eene per spoor aangevoerde partij glas van ongeveer 3000 Kilo. Zfcrik%ec, 29 Nov. Gisteren avond werd ten huize van mej. de wed. KaDaar gehouden de algemeene vergadering der Zierikzeesche IJsver- eeniging". Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden stationair blijft en 220 bedraagt. De rekening van het vorig jaar sloot met een batig saldo van 84,56'/,. De aftredende Bestuursleden de H.H.: J. van Schelven en D. Q. Mulock Houwer Jr. werden als zoodanig herkozen, terwijl in plaats van den heer W. Ribbens, die verzocht bad niet meer in aanmerking te komen, werd gekozen de heer J. J. Koning. De Voorzitter deelde mededat beden bad plaats gehad de aanbesteding van het maken en stellen eener verplaatsbare ijstent. De vorige tent had men in huur, doch daar deze te klein bleek te zijn en het steeds huren nadeelig voor de Vereeniging kan geacht worden, was besloten eene ijstent te doen maken, die eene lengte van 9 l/j en eene breedte van 6y2 M. zal hebben, en volgens de aanwezige teekening doelmatig zal zijn ingericht. Het resultaat der besteding was, dat drie i n s c li rij vin ge- biljet ten waren ingekomen, waaruit bleek dat do hoer W. Koole de minste inschrijver was, ad f 693,75. Daar de raming f 684 bedroeg, werd besloten het werk aan genoemden heer te gunnen. Het daarvoor be- noodigde kapitaal is geplaatst in aandeelen ad 10, rentende 3 pCt. 's jaars. Met het oog op deze tent werd aanvrage gedaan de termijn van de pacht der Gracht met zeven jaar te verleugen. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken, werd de vergadering, die vrij goed bezocht was, gesloten. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk verleende Woensdagnamiddag aan den beer K. van der Slikke over 1894 eene gratificatie van 50 voor het be zitten der acte van hoofdonderwijzer. De heeren C. Castol, onbez. rijksveldwachter aldaar, en Draver rijksveldwachter to 's Heer Arendskerke, ontvingen voor bewezen politiediensten respectievelijk ƒ20 en f 5. Verder werd besloten de levering van een stel nieuwe schoolbanken voor een der lokalen van de school te Oostkerke aan te besteden en de boomen rondom de school te Ond-Sabbinge onder den hamer te brengen. De drinkgewoonte bost jaarlijks aan ons volk 96 millioen gulden, terwijl gansoh Nederland nog geen 85 millioen aan brood uitgeeft; tachtig procent der vonnissen door de rechtbank geveld, zjjn een gevolg van sterken drank. Door H.H.M.M. de Koninginnen is aan dr. de Ranitz f 500 gezonden. In het begeleidend schrijven wordt gezegd, dat «deze som namens H.H.M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes beschikbaar wordt gesteld als bijdrage voor en als bewijs van belangstelling in het doel, dat U WelEdel-Geleerde tracht te bevorderen om hot heilserum tegen diph- teritis in het algemeen, maar vooral ook voor minvermogenden, verkrijgbaar te stellen. Zierikzee, 29 Nov. In de heden namiddag als spoedeischend (art. 42 der Gemeentewet) belegde vergadering van den raad dezer gemeente, op ver zoek van leden van dien raad (art. 40 der Gemeente wet) waren afwezig de heeren Moolenburgh, v. d. Lek de Clercq en Legemaat, allen met kennisgeving, en de heer de Looze. De Voorzitter deelt mede, dat een schrijven was ingekomen van de heeren raadsleden Fokker, Mulock Houwer, Franse en v. d. Vliet, waarbjj deze verzoeken de opheffing van de geheimhouding van eene dor beslotene raadsvergaderingen. De Voorzitter geeft het woord aan den heer Fokker om het voorstel nader toe te lichten. De heer Fokker vorzoekt, om dit in beslotene vergadering te doen. De Voorzitter doet daarop de vergadering in eene beslotene overgaan. De vergadering heropend zjjnde, deelt de Voor zitter mede, dat besloten is om de geheimhouding op te heffen van de besloten raadsvergadering van 9 Mei 3.1., voor zooveel betreft de bespreking in die vergadering over het openbaar maken van geheimen uit besloten vergaderingen en geeft daarop het woord aan den heer- Fokker. De beer Fokker zegt, dat, nu de raad besloten heeft de geheimhouding betrekkelijk het genoemde punt op te beffen, hjj, ook namens de heeren Houwer, v. d. Vliet un Franse, het volgende wcnscht te zeggen, dat hjj, omdat meerdere toespraken op papier worden gebracht, ook op schrift beeft gesteld. Spreker zegt alsnu het volgende: Bij de behandeling van den hoofdelijken omslag voor 1894 werd door een dor leden in eene besloten vergadering medegedeeld, dat het hem bekend was dat de heer A. Buijze Mz., bijna onmiddellijk na afloop der vergadering, wist, en naar zijne woorden, van een raadslid, dat hij verhoogd was. Het verklappen van dit geheim werd toen in den besloten raad ampel en breed besproken, en. door een der sprekers werd gezegd, dat toch de' kraaien van het dak 't niet konden vertellen en een der raadsleden moest geklapt hebben. In diezelfde vergadering, waarin de heer de Looze tegenwoordig was, werd door al de leden één voor één uitdrukkelijk verklaard, dat zij niet de zegs- mannen waren geweest. Ook de heer de Looze verklaarde dit, er bijvoegende, dat bij niet voor den volgenden dag den heer Buijze gesproken had en deze hem toen in zijne apotheek kwam vertellea dat hij verhoogd was. Van 't in deze vergadering behandelde werd den leden geheimhouding opgelegd. Denzelfden avond verscheen in de Nieuwsbode 't bekende bericht over de kraaien, dat zoo woordelijk overeenkwam met 't geen door een der leden in de besloten vergadering was gezegd, dat het onmogelijk scheen of een der leden, die aldus den draak stak met zijne medeleden en met de opgelegde geheim houding, moest dit hebben verteld. Naar aanleiding van' dat bericht werd de bekende brief verzonden die in de vergadering van 9 Mei 1894 is voorgelezen, en die bepaaldelijk, al was het niet bij name, aanwees den heer de Looze, omdat deze door alle raadsleden voor den schuldige gehouden werd, zoowel omdat juist hij uit de bewuste raads vergadering, die tot half zes duurde, vroeger was weggegaan, en dus tijd gehad had 't te vertellen, als om andere redenen. Het verzenden van dien brief was in 't algemeen belang volkomen geoorloofd, de vermoedens tegen den heer de Looze waren zeer sterk, bijna zekerheid. Uit de goboudene instructie is evenwel niet gebleken dat de heer de Looze schuld bad aan 't vorklappen van 't geheim omtrent de kraaien, en moet hij dus volgens alle rechtsregelen gehouden worden yoor onschuldig en moet erkend worden dat wij ons hierin hebben vergist. Men mag dus niet den heer de Looze beschouwen als den schuldige, niet alleeu van 't verklappen van dit-geheim, maar van allerlei andere geheimen van vroeger en later tijd. Maar wel is uit de instructie gebleken: 1°. dat de heer A. Buijze in den avond van den 4 Mei van een raadslid vernomen heeft dat hij in de besloten raadsvergadering van dienzelfden dag verhoogd was in don boofdeljjken omslag, en dat hij dit vernomen heeft van den heer de Looze. Of nu dit feit niet strafbaar was omdat geen geheimhouding was opgelegd, doet niets ter zake; in elk geval heeft de heer de Looze iets wat hij niet zeggen mocht, oververteld, terwijl juist op 't geheimhouden van 't gebeurde bij de behandeling van den hoofdelijken omslag sedert jaren in den raad door ieder is aangedrongen; en 2°. is gebleken daardoor, dat het dus ook onwaar was wat de heer de Looze in de besloten vergadering later mededeelde, dat hij niet de zegs man is geweest, en hjj eoret den morgen van 5 Mei den heer Buijze, die 't toen al wist, gesproken beeft. Daar verschillende verklaringen van weerszijden later zijn afgelegd, stellen wjj er prijs op, vóór de a.s. verkiezing, dit hier openljjk te getuigen, opdat niet aan den eenen kaut meer worde ten laste gelegd dan wat gebleken en bewjjsbaar is, en aan den anderen kant de kiezers volkomen onpartijdig worden ingelicht vau heigEen werkelijk is vonr- fevallen, zoodat zij in volledige kennis van zaken nnnen oordeelen. Daar niemand meer hot woord verlangt, sluit de Voorzitter na omvraag do vergadering. Bjj Kon. besluit zijn benoemd: tot heemraad van den polder Borrenbrood, de heer C. van Schelven, tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders, de heer C. B. Temmerman. Onder de stellingen, te vinden achter do dissertatie, waarop dezer dagen te Utrecht een arts in de geneeskunde is gepromoveerd, komen deze twee stellingen voor: De watergeneeskunde van Kneipp moet geacht worden eene charlatannerie te zijn van het zuiverste water". Zij heeft echter deze verdienste, dat zjj lichaamsreiniging populair maakt. Tegen het gebruik van tabak moet, als tegen eene ernstige volkskwaal, van geneeskundige zjjde met meer aandrang gewaarschuwd worden. De hagelslngcommissio, die na de romp van 6 Aug. te Aalsmeer door het bestuur der afd. Aalsmeer van de »Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" werd bijeengeroepen, hoeft thans haar taak volbracht. Zij ontving een bedrag van f 9875 en heeft dit verdeeld over 250 bloemisten en tuinders, die zóó konden worden geholpen, dat de moed, die er uit was gehageld, weder herleefde. Zooals men weet is de afgevaardigdo voor Den Helder, de heer Staalman, wat men noemt een «cbrisfceljjk democraat". Uit do warme aan beveling van De Standaard mocht men opmaken, dat hij is een man naar bet hart van dr. Kuyper. Toch is bet niet waarschijnlijk, dat hot nieuwe kamerlid zich zal aansluiten bg' de anti-revolutionaire club, van welke dr. K. voorzitter is indien ten minste Tijs, die in hot laatste nummer van Extra Tijding redekavelt over politiek met Jaap, de alter ego is van den heer Staalman. Die meneer Tijs dan antwoordt op een opmerking van zjjn. vriend Jaapdie den hoor S. den raad geeft, zich bjj de fractie-Kuyper aan te sluiten, het volgende: »Ik "geloof toch niet, dat hij het doen zal. Als hij zich aan een club verbindt, dau is hjj niet vrij meer en dat dunkt mij is erg schadelijk. Hjj moet als volksman vrij staan en mag verwachten, dat ieder, die het wel meent met do belangen van het volk, hom zal steunen. Doet men dat niet, wanneer een goede zaak door hem wordt aanbevolen, dan graaft men zijn eigen graf. De natie zal dan kunnen zien, wie do ware volksvrienden zijn in de Kamer en ben daarnaar beoordeelen. Maar, ik heb goedo hoop; er zjjn in de Kamer nog wel flinke mannen, die niet m de éérste plaats vragen, vau welken kant een voorstel komt als het maar goed is, cn daarom zou ik zeggen: Staalman moet zich bij geen enkele club aansluiten, want hjj staat toch als domocraat, nou ik verwed er om wat je wilt, alléén". In Extra Tijding, het blad van deii heer Staalman, wordt medegedeeld, dat do beide officieren, die in de jongste verkiezingsdagen iu zjjn winkel zijn geweestzich op hoogst beleedigende wijze hebben geuit tegen de ochtgonoote van Het Vaderland, dat wist te vertellen dat bet twee officieren van de landmacht waren, wordt uitge- noodigd de namen van deze mannen vau eer" te noemen. En dau gaat de beer S. voort: >Nog nooit gedurende ons langdurig verblijf te Helder, werd ons althans door den minst opgovoeden soldaat of matroos zulk een diep schandelijke be jegening aangedaan. >Wat nu betreft >het gevorderde onderzoek" wij stellen daarin weinig vertrouwen. «Het is nog niet zoolang geleden, dat bij gele genheid van het bezoek van Hare Majesteiten aan onze gemeente de aan ons bureau aangebrachte versiering in den nacht werd vernield en een glas ruit ingeslagen. «Wie waren daarvan de bedrijvers?'... »De schildwacht der mariniers, zoowel als de commandant, der jnfanterie-waebtconstateerden direct na het rinkelen der glasscherven niemand anders dan een of twee officieren te hebben zien vluchten. Enofschoon nu op hetzelfde uur door den schildwacht voor de mariniers-kazerne de thuis komst werd gerapporteerd van een der officieren, bleek ons, na gedane aanklacht, nog bitter weinig van eenig resultaat. «En, wie zal nu, gesteld er werd een onderzoek noodig geoordeeld, in de thans aanhangige zaak geloofd worden «De beide half dronken officieren óf de alléén staande vrouw «Ons dunkt, het feit reeds, dat 2 Nederlandsche officieren zich schuldig maken aan minder gepaste aardigheden", tegenover een onbeschermde vrouw in zulk eene positie, moest voldoende reden geven voor een geduchte bestraffing. «Doch wij vreezen. 't Zijn officieren en daar mee wordt veel goedgemaakt". Van den Tesselschen schipper jakker en zijne drie zoons, wier schuit na den jongeren storm werd gevonden, op zjjde liggende, met gebroken mast en zonder plecht, heeft men tot heden nog niets ver nomen. Vader en zoons hebben dus naar alle waar- schjjDlijkheid den dood in de golven gevonden. Voor de nagelaten weduwe wordt een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. De identiteit van den persoon, die den 9en dezer te Lierop de mindeijarige Mina G. ontvoerde, is nog altijd niet vastgesteld. Wel heeft hij reeds verschillende namen als de zijne opgegeven, maar deze zjjn bij onderzoek gebleken valsch te zijn. Zoolang intusseheu zijn ware naam niet bekend is, kan hjj niet uitgeleverd worden. Men meldt uit Ridderkerk: De aanranding der getrouwde vrouw in bare woning te Bolnes heeft voor een der betrokken personen een ireurigen loop genomen; Zondag ochtend ontving men bericht, dat een dezer jonge lieden zich, vermoedelijkuit wanhoop, in de gevangenis te Dordrecht door ophanging van het leven heeft beroofd. De jonge man, B. B. genaamd, was ongeveer 30 jaren oud, en woonde bij zjjee ouders te Slikkerveer in. Maandagmiddag is de machinist K. ter Veen, 39 jaar oud, sedert 8 jaren als zoodanig werkzaam bij het stoomgemaal van het waterschap de Ver betering, zuidzijde aan het Hoendiop in Groningen, tusschen de machine geraakt, met de as in het rond gedraaid en vreeseljjk verminkt gedood. Zijn kinderen, die hem tegen half vier koffie kwamen brengen, bemerkten den treurigen toestand, waarna zij, doodeljjk verschrikt, hunno moeder daarmee in kennis stelden. Deze ging direct naar de plaats des onheils. Met bijna bovenmenschelijke kracht kreeg zij de machine tot staan, die nog altijd bet lijk meevoerde, 't welk toen naar de nabijzjjnde woning werd vervoerd. In een koffiehuis, nabij het grensstation Esschen, is een poging tot moord gepleegd op zekeren S. nit Rozendaal. De aanvaller bracht S. door middel van een snijdend werktuig (men denkt een scheermes) een lange en diepe snede toe in den hals, waaruit het slachtoffer veel bloed verloor. De geneesheer Wouters, uit Esschen, dien men in alle haast had laten roepen, verzorgde den gekwetste en naaide de wond dicht. De politie onderzoekt de zaak. van die producten te voorzien. Te Londen en Ant werpen is reeds een stapelplaats voor Australische boter en vleesch. Het handelsbericht over 1893 van Nienw-Zuid-Wales geeft aan, dat overal agenten gezonden worden, verlaging van transportkosten door de maatschappijen worden ingevoerd, dat alle krachten worden ingespannen, om den uitvoer van boter en vleesch te doen vermeerderen. Australië wordt een zware concurrent voor onzen landbouw. De invoer van boter in Engeland heeft zeer be vredigende resultaten gegeven en drukt reeds nu de botermarkt. In 1892 heeft Australië reeds bijna 21 millioen K.G. vleesch uitgevoerd. In dat jaar werd 4,278,000 K.G. boter uitgevoerd, die een waarde vertegen woordigde van 5,292.000 gulden. In 1898 bedroeg de boteruitvoer 5,557,000 K.G., terwijl men denkt dit jaar de uitvoer van boter tot meer dan acht millioen K.G. te doen stijgen. Het zwaartepunt van den Australiscben landbouw ligt in de veeteelt; daarvoor leent zich de bodem beter. De schapenteelt staat bovenaan. Australië telt 100 mill, schapen, 10,5 mill, runderen, 1,2 mill, varkens en 1,6 mill, paarden. Schapen vleesch wordt meest uitgevoerd. Schapen worden onver deeld verzonden, de runderen in vieren gedeeld, alles in bevroren toestand. De stoombooten, die ienen voor 't vervoer van boter, hebben daarvoor dpeciaal ingerichte ruimten, die zeer koel gehouden sworden. Gedurig vermeerdert het aantal maatschappijen, die zich er op toeleggen, vleesch uit te voeren. De boter- en vleescbprijaen worden nu reeds gedrukt door den aanvoer uit Australië. Door den vermeer derden uitvoer zullen meer markten dan tot nog toe gezocht moeten worden, zooals reeds bljjkt uit de pogingen als die te Hamburg, en zullen de prijzen van boter en vleesch waarschijnlijk nog meer dalen. Voorwaar geen schoon vooruitzicht voor onzen landbouwtoestand, die reeds genoeg aan den grond ligt. LomUo^L. Het Bat. Nieuwsblad meldt o. a.: Mataram is zoo goed als geraseerd. Alleen in het Noordoosten is nog een klein onaangetast gedeelte, waarin zich nog Baliörs ophouden. De schade, die wij den Baliöre reeds hebben toegebracht, loopt zeker in de millioenen. Men moet ben niet gelijk stellen met den armen Javaanschen dessaman, maar begrjjpen dat allo Baliörs welgestelde lieden waren, die in bun woningen een soort van woelde, tentoon spreidden, waarvan die eenvoudige dessolieden geen begrip hel>t>en. Alles wat zij bezaten is vernield, verbrand of geroofd; duizenden vruebtboomon zjjn omgekapt en hun vruchtbare, gedeeltelijk reeds beplante savrahvelden zjjn ia onze handen gevallen zij bezitten niets anders meer dan Tjakranegara, Narmada, Lingsar en eenigo kleinere kampongs ter Noordkust. Uitgenomen de hoofdstad Tjakranegara zijn al hun omvangrijkste en schoonste vestingen hun ontnomen. Volgens do kaart is Tjakra wel viermaal zoo groot als Mataram en eigenlijk is het één kolossale vesting, samengesteld uit talrijke kleine vestingen. Wel zijn die vestingen niet volgens de Europeescbe regelen der kunst aangelegd en kenmerken zij zich dus niet door de aanwezigheid van zwaar geschat, pantserkoepels en betonmuren, maar zjj bezitten niettemin een groot weerstandsvermogen en onzer zijds beschikken wij niet over legerkorpsen en artillerie- en genieparken, zooals men die in de Europeescbe vestingoorlogcn aanwendt. Met een naar verhouding kleine macht en be trekkelijk gebrekkige hulpmiddelen zullen we den strijd moeten strijden. Wie zich herinnert boe we hebben moeten vechten om een deel van Mataram te veroveren en hoe we, dank zij de kaltne en ferme leiding van overste Frackers en het onversaagd optreden van het 6e en 7e bataljon, in die onderneming slaagden, die zal begrgpen, dat er aan Tjakranegara nog heel wat j meer te kluiven zal vallen. Mag men de geruchten gelooven, dan heeft de oude vorst zijn toch reeds zeer sterk paleis door middel van zware palisa- deeringen bomvrij gemaakt en zijn er op verschil lende plaatsen bomvrije ruimten gemaakt, waarin de bevolking zal schuilen tegen onze granaten. Ook is het niet onmogeljjk, dat er binnen Tjakra op bepaalde punten zware versterkingen zijn opgericht. Heeft de vjjand zich tot een hardnekkige verdediging voorbereid, dan zal onze macht on voldoende blijken om, evenals zulks te Mataram is geschied, in eens tot het centrum der plaats door te dringen. Men meldt aan het Bat. Nbl.: Twee officieren, die bij de vermeestering van Mataram aanwezig waren, zagen, toen het gevecht zoo goed als geëindigd was, een Balinees bezig zijne vrouw te krissen en bij heiu een kind van ongeveer zes jaar, dat weldra hetzelfde lot zou moeten onder gaan. Gedreven door een edelmoedige gedachte schoten de officieren toe, legden den Balinees neer en redden het kind, een meisje, dat zij naar het bivak medevoerden. Met de redding van de kleine achtte echter geen der redders zjjn taak afgedaan integendeel, er bestond verschil vau gevoelen wie Van beiden het kind bij zich zou houden om het verder op te voeden. Zoo kwam het eiudeljjk tot een vergelijk, dat kapitein S. het meisje behield. De kleine toonde reeds spoedig hare aanhanke lijkheid, door zich met alle macht er tegen te ver zetten, wanneer de officieren uitrukten, terwjjl zij in den grootsten angst verkeert wanneer er schoten vallen. Het papier van telegrammen vergaat in be trekkelijk korten tijd, het perkament trotseert eeuwen, daarom is van het Amstcrdamsche telegram met de 214 ondorteekeningen aan generaal Vetter een afschrift op perkament gemaakt, dat Woensdag in een metalen koker aan den opperbevelhebber der Lombokschc troepen L i 1\ 1> II O D IV. Uittreksel van het verhandelde in de laatste algemeene vergadering der leden van de coöperatieve stoomzuivelfabriek «Luctor et Emergo" te Zonne- maire. Van af 5 Aug. tot 27 Oct. j.l. werden ingeleverd en verwerkt 389,648 Liter melk, tegen 228,529 Liter in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar, dus 111,119 Liter meer. Van deze 339,648 Liter is bereid 23,699 pond boter en circa 1300 pond kaas. De balans sloot met een voordeelig saldo van 3877,89. Het saldo op 5 Aug. j.l. bedroeg f 2970,16'/,. De Commissie van Toezicht constateerde alzoo een goed slot van 907,72'/,, welk bedrag na aftrek van alle onkosten in 3 maanden is opgewonnen. Het aantal deelnemers is in bovengenoemd trimester vermeerderd met 2. Op 27 Oct. j.l. telde de Vereeuiging 78 leden. kEBILilIEIi WS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Ritthem door ds. P. K. Dommisse te Lage Zwaluwe. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Heerenveen door ds. J. A. Goedbloed te Nieuwendgk. Den 6 Dec. zal de heer L. van Giffen D.Fz. de oudste der predikanten by de Ned. Herv. kerk, zgn 65-jarige evangeliebediening herdenken. In 1807 geboren, werd hij 6 Dec. 1829 te Wijckel bevestigd, waarvan hg in October 1884 vertrok naar zjjne tegenwoordige standplaats Fcerwerd. De heer van Giffen is ridder in de orde van de Eikenkroon. Ds. P. Bokma te Bruinisse heeft toezegging ran beroep ontvangen naar Gameren. IJ Australië als concurrent van onze veeteelt. Voor korten tijd werden door een Australische maatschappij pogingen aangewend om te Hamburg een magazijn te vestjgen voor Australische boter en vleesch, om vandaar uit de Duitsche markten Tot hoofd der openbare school te Kapellebrug is benoemd de heer G. Stroeoken van Boschkapelle. De benoeming geschiedde met 4 van de 7 stemmen bjj tweede vrije stemming. Voor deze betrekking, waaraan eene jaarwedde van f 800 verbonden is, hadden zich 22 sollicitanten aangemeld. I ii g e x o n «I e ii stukke u. „FL O Rfl L I A". De Zomer met zijn bloemen is voorbijgegaando Winter staat voor de deur. Toch zijn niet alle bloemen verdwenen: voor vele ramen vindt men juist in deze dagen een bloemenhof: de Chrysan themum in haar groote verscheidenheid staat in vollen bloei. Wel wordt ze »do modebloem" van onzen tijd gekeeteu, welke aanduiding iets minach tends insluit; wel is er zeker overdrijving te be speuren in de wijze waarop ze gekweekt wordt: 't streven naar onmogelijk groote bloemen en naar kleuren, waaraan men geen naam kan geven, toch is ze in 't algemeen bevallig, levendig, schoon toch geeft ze onze kamers in November en December een vroolijk, een Zomersch aanzien. Onze Vereeniging nu wil trachten aan de leden 't genot te verschaffen bloeiende Chrysanthemums te bezitten't idee is geopperd in 't komende voor jaar stekkenvan Chrysanthemums beschikbaar te stellen, ten einde in November of December'95 een tentoonstelling te organiseeren. Met tevredenheid mag onze Vereeniging wijzen op hetgeen ze dit jaar 't allereerste reeds deed. Onze tentoonstelling van September jl. is uitmuntend voor een eersteling geslaagd en niet 't minst de minvermogende kweekers en in zenders dragen onze Vereeniging reeds een goed hart toe en zullen in 't komende voorjaar in grooten getale onze stekken willen ontvangen. Groot is de steun, die onze Vereeniging ontving van leden en begunstigers. Verscheidenen zijn op en door onze tentoonstelling als leden toegetreden. Ons eerste jaar spoedt thans ten einde. Een woord van dank daarom voor de ruim ondervonden medewerking. Doch niet minder een woord van aansporing aan diegenen, welke nog buiten onze Vereeuiging staan en die we zoo gaarne telden onder de leden en begunstigers. Zal onze jeugdige Ver eeniging iets worden, dan is daartoe de steun van zeer velen noodig. Welaan dan, iedor die met ons meent dat 't aatikweeken van liefde voor bloemen en planten en 't verspreiden van do kennis van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3