ZIERIKZEESCHE MEI WSE0WE. Donderdag 29 November 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. AFKONDIGING. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Lom'boR. o V n i.i Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6544. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren voor de belasting op het personeel dezer gemeente, betreffende het dienstjaar 18®V»s, t- w. een kohier voljaarsrecht n°. 6 en het 2e kwartaalskohier n°. 7, welke kohieren op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 November 1894. CH. W. VERMELJS. SPOEDEISCHEND. (Artikel 42 der Gemeentewet). De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dondordajj den SO November o.k., des namiddags teS3|, uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 28 November 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Voorstel van Raadsleden, strekkende tot opheffing van de geheimhouding van eene der besloten Raadsvergaderingen, enz. Japan en China. Jokohama, 27 Nov. Do Keizer van Japan heeft tot leger en vloot, die Port Arthur vermees terden, de volgende proclamatie gericht: •Port Arthur, dat den vijand beschouwde als het bolwerk van zijn land, is door u genomen. Wjj prijzen uwe diensten. Doch daar de koude toeneemt en het einde der operatiën nog ver weg is, zoo moogt gij u in goede gezondheid bewaren, ten einde uwe krijgsbedrijven voort te zetten". Amerika. De proefneming van dr. Gibbons den Ameri- kaanschen geneesheer, die wilde trachten den moordenaar Wilson, na diens terechtstelling, door electriciteit weer levend te maken door hem oxygeen fn te blazen zal niet kunnen geschieden. De hooge gerechtelijke overheid heeft beslist dat zulk een proefneming in strjjd is met de wet. Bij een hevigen orkaan te Chicago, welke daar veel schade aanrichtte, is een hooge ijzeren schoorsteen omvergewaaid. Hij viel met volle zwaarte op het huis van den millionnair Handy en door het neervallend puin werden niet minder dan 195 inenschen gewond. Rusland. Keizer Nicolaas maakte Vrijdag met zjjne jonge bruid eene wandeling door Petersburg. Dit is zoo iets ongewoons, dat de voorbijgangers het hooge paar eerst niet herkenden. Later werden de Czaar en de aanstaande Czarin overal beleefd gegroet. In een handschoenenmagazvjn gingen zij ©enige inkoopen doen. De Keizer van Rusland heeft vorst Oesjkomskjj, zijn metgezel op zijn reis om de wereld, tot parti culier secretaris benoemd. Oesjkomskij behoort tot de liberale adellijken, en zijn benoeming baart groot opzien. Maandagmorgen om tien uur heeft de plechtige voltrekking plaats gevonden van het huwelijk tusschen Keizer Nicolaas II van Rusland en Groot vorstin Alexandra Feodorowna, vroeger Prinses Alix van Hessen. Een-en-twintig kanonschoten van de vesting hebben de plechtigheid geopend, waarna in de verschillende zalen van het "Winterpaleis de genoodigden zich hebben verzameld. In de kapel daarvan vereenigden zich de Heilige Synode en de geestelijkheid. Toen de bruid, met de kroon getooid en den hermelijnen mantel met goud-brocaat om de schouders, hare vertrekken verliet, om zich naar de kapel te begeven, donderden weer 51 kanonschoten. Zij werd door de Keizerin-weduwe de kapel binnen en naar den Keizer geleid. Na eene plechtige godsdienstoefening is het huwelijk voltrokken door wisseling van ringen, waarna de plechtige zegen is gesproken. Na de hu welijks-voltrekking werd eerst de Keizerin weduwe door het jonge paar begroet en gedankt, waarna de aanwezige Souvereinen en Prinsen hen kwamen gelukwenschen. Een »Te Deum" volgde alstoen, alweer begeleid door kanonschoten, ditmaal ten getale van 301. Later werd het corps diplomatique, enz. gereci- piëerd, en daarna begaf men zich naar de Kasan- katbedraal tot het bijwonen van een dankdienst. Eerst toen dit alles voorbij was kon het jonge paar zich tusschen twee rijen troepen door naar het Anitschkoff-paleis begeven, waar alweer de Keizerin-weduwe hen opwachtte. Den geheelen dag weerklonk het gelui der klokken. De bruid is gekapt voor een gouden toilet-tafel, welke eens het eigendom was van Keizerin AnDa Iwanovna. Die Keizerin vermaakte dat kostbare meubelstuk aan al de na haar komende keizerlijke bruiden, met de bepaling, dat dezen op haar huwelijksdag voor die tafel gekapt moesten worden. Al de er bij behoorende voorwerpen zijn van massief goud, en er staat een stoel bij, bekleed met purper satijn, met fijne Brusselsche kant er over. Hongarije. Frans Kossuth heeft den eed afgelegd en daarmee den laatsten hinderpaal weggenomen die zijn staats burgerschap van Hongarije in den weg stond. Duitschland. Rcrlffl), 27 Nov. Vorstin Bismarck is heden morgen overleden. Bismarck verliest in haar eene waardige echtgenoote, die hem vaak steunde in zjjne moeielijke levensperioden. Ofschoon zjj reeds 1 '/j jaar lijdende was aan eene hartkwaal en water zucht, kon von Bismarck zich maar niet den ern- stigen toestand voorstellen, zoodat zij hem als het ware nog is ontvallen. Ook zij beheerschte zich uiterlijk volkomen, alleen om hem het verdriet te hesparen. Eerst in den laatsten tijd begon hij den ernst der ziekte in te zien en zeide dan ook tot zijn kamerdienaar: »alles sterft vóór mij". Nederland. Amsterdam, 26 Nov. Onze wereldstad was gisteren zonder brood". Zondagmorgen werd in het Paleis voor Volksvlijt" eene meeting fehouden, die door 2000 bakkersgezellen wer< Ül Men eischte verhooging van loon, overwerk tegen verhoogd loon, afschaffing van nacht-arbeid, langer schaftijd en eindelijk Zondagsrust. Wat dit laatste betreft, was reeds bekend gemaakt dat door circa 200 patroons en fabrikanten met bijna algemeene stemmen was besloten, met 9 Dec. a.s. niet op Zondagen te znllen bakken of hun gezellen te laten werken, en zulks van 's Zaterdagsavonds 12 nnr tot Zondagsavonds 12 uur; evenmin op den tweeden Paaschdag. Op de huishoudelijke vergadering, hierboven genoemd, waren alleen gezellen toegelaten. Een uitzondering werd gemaakt voor het gemeente raadslid, den beerP. Nolting, die, onder oorverdoovend gejuich ontvangen, op een tafel staande, de menigte aanspoorde krachtig op te treden voor de recht matige eischen. Waar de gezellen getracht hadden overleg te erlangen met de patroons en dezen niet van billijke eischen willen hooren, daar moest de publieke meening op hun band zijn en zon het publiek hen steunen, indien zij ordelievend bleven. Hun plicht was solidair te zijn. Daverende toe juichingen.) Nadat de comité-leden nog op solidariteit hadden aangedrongen, vroeg de voorzitter eindeljjk: Zijfc gij thans bereid tot staking?" »Ja! Jadreunde het door de zaal en de handen en petten werden onder gejuich gezwaaid. Welnu", zoo sprak do voorzitter, dan is de werkstaking geproclameerd en dadeljjk ingetreden. Dan is Amsterdam morgenochtend zouder brood'. En zoo was dus gisteren de bakkers-grève alhier algemeen. Er waren op enkele plaatsen kleine ongeregeld heden voorgekomen bij 't beletten van 't werk aan ploegendie voor den arbeid opkwamen. Over 't geheel echter ging het, dank zjj ook de door de politie genomen voorzorgsmaatregelen, nogal kalm toe. Een bakker in de Weesperstraat, die zelf aan 't werk wilde gaan, werd gedwongen zijn deeg weer in den trog te werpen. Bjj de depóthouders was bjjoa niets meer te krijgen; men zag overal dienstmeisjes met een mandje uitgaan om nog te trachten een brood machtig te worden. Maar de voorraad was spoedig op. Een bekend patroon, die vooral klanten heeft onder de hotelhouders, deelde hun persoonlijk mede, dat hjj het brood, dat hi) nog in voorraad had, pond-ponds-gewijze zou leveren, doch onmogelijk hedenochtend het gewone brood kon bezorgen. Heden zullen deputaties de patroons bezoeken en de eischen stellen. Daarna komen de werkstakers weet bijeen. Men schrijft nader: De werkstaking der bakkersgezellen neemt hier en daar een dreigend karakter aau. Op verschillende punten der stad, zooals Rokin bij den Dam, Rapenburgerstraat en op Rapenburg, werden de karrijders, die brood aan de depóts brachten, door werkstakende personen (bakkers en andero werk- loozen) bemoeilijkt. Op het Rokin werd de man omsingeld, zjjn kar afhandig gemaakt en het brood op straat geworpen. In de Rapenburgerstraat ver dedigde een karrjjder zijn voertuig, door er op te gaan staan, en do aanvallers met de zweep op een afstand te houden. Toen echter de menigte aan groeide, moest de man, op Rapenbarg gekomen, voor overmacht bakkenook hier werd het brood over de straat geworpen. Op de Prins Hendrikkade werd een man zijn kar I met geweld afhandig gemaakt en die in de gracht Alle groote fabrieken, uitgezonderd »De Holland" der firma Van Marwjjk Kooy op de Zoutkeetsgracht en de Wachter", van Haast en Lindeman, onder i Nieuwer-Amstel, waar voldoende politie de werk stakers verhindert den arbeid te bemoeiljjken, staan stil. Vele kleine bakkers echter, die met zoons of familieleden werken, bleven den ganschen nacht ongestoord doorwerken, zoodat deze goede zakeu I maken. Deze bakkerijen worden evenwel door één l of meer politie-agenten bewaakt. De prijs van het brood is dientengevolge 1 cent per pond verhoogd. Schiedam, 26 Nov. Eenige weken geleden werden alhier gelijk destijds is gemeld door de politie in beslag genomen twee ontvangst-bewijzen, elk van f 25, welke niet bohoorljjk van zegel waren voorzien. Deze z. g. quitantiën waren door een sigarenhandelaar als bewijs van echtheid zijner loterij, waarmede de verkoop zijner sigaren gepaard gaat, in de winkelkast tentoongesteld. Tegen de winners van een prijs van f 25 werd, wegens overtreding van de zegelwet, proces-verbaal opgemaakt. Thans hebben zij door tusscbenkomst van het registratiekantoor bericht ontvangen, dat zij ieder een boete van f 25 (zegge vijf-en-twintig gulden) moeten betalen. De geheele prijs is dus in boete omgezet. Oosterhoilt, 26 Nov. Een droevig feit viel dezer dagen voor aan de kostschool van den heer Treffers alhier. Het 15-jarig zoontje van den heer R., te Zaandijk, was daar sedert 1 September als kostleerling thuis. Donderdag werd hij uit het schoollocaal verwijderd naar do gang. Eenigen tijd later kwam een der leerlingen in het lokaal, zeg gende: Mijnheer u mag wel eens naar Willem R. gaan zien, hij doet zóó raar". En toen bleek, dat de knaap zich door verworging van het leven had beroofd. Omtrent de aanleiding tot deze wanhopige daad is nog niets bekend. Rozcndaal, 26 Nov. De beer Casper J. C. Fercken, koopman en zaakwaarnemer alhier, hande lende onder de firma C. R. Fercken, aau wien honderden landbouwers en kleine burgers hunne spaai-penningen hadden toevertrouwd, is failliet. Het passief is zeer aanzienlijk. Middelburg, 26 Nov. De Kamer van koop handel en fabrieken heeft besloten adbaesie te betuigen aan het adres der Kamer te Zwolle, betreffende toelating van den invoer van varkens in Duitschland, terwijl tevens werd besloten bij dat adres ook nog de aandacht te vestigen op den gang van zaken in Zeeland, wat betreft de invoer van rundvee en varkens in België, Middelburg, 27 Nov. Alhier is aange houden een vreemdeling, in het bezit gevonden van de navolgende voorwerpentwee koperen vrouwen- hoofdspelden, Zuid-Bevelandscbe dracht, vier gouden ringen, zilveren horloge no. 2022 met gouden ket ting, een gouden broche, twee gouden oorbellen. Dewijl de persoon de herkomst van die voorwerpen niet kan opgeven, zijn ze vermoedelijk ontvreemd, en verzoekt de officier van justitie te Middelburg ten spoedigste bericht, zoo iemand die voorwerpen mocht vermissen. Zeker in verband met het bovenstaande wordt nit Terneuzen gemeld, dat bjj aankomst der laatste Vlissingsche stoomboot aldaar Maandagavond een schamel gekleede vreemdeling door de maréchaussée werd aangehouden, terwijl een tweede dergelijk persoon, die in een daarbij gelegen estaminet was ingegaan, bij opsporing aldaar reeds door een achterdeur bleek gevlucht te zijn. Bij den aange houdene zijn een aantal gouden en zilveren voor werpen gevonden, waaronder een zilveren dames- cylinderhorloge met gouden ketting en gouden boerinuen-krullen en bellen. De aangehoudene gaf aan den wachtmeester der maréchaussée op te heeten Pieter Pardoen, wonende te St. Nikolaas. Goes, 27 Nov. In de gisterenavond gehouden bijeenkomst van den Christeljjken Volksbond tot werkverschaffing werd door den secretaris, den heer J. W. van de Weert, voorlezing gedaan van het verslag, dat wij reeds in een vorig No. dezer con- rant mededeelden. In de eerste week van December zal men op nieuw met de werkzaamheden een aanvang maken, waarbg 20 man aan het vlechten van matten zal gezet worden. Ook hoopt men het vervaardigen van manden voor de oestercultuor weer te kannen aanvangen. In het bestuur werd herkozen de heer C. L. M. Lambrechtsen en gekozon ds. van Lelyveld. Tegen over een verlies van 4 leden staat eene aanwinst van 20 nieuwe; alzoo eene vermeerdering van 16. De heer mr. J. G. de Witt Hamer, burgemeester, dankte het bestuur voor zjjne bemoeiingen. In het volkslogement van de weduwe den Boer in de Kleine Kerkstraat bjj het gasthuis, is gestolen. Door de eigenares werden vermist een horloge, eenige gouden ringen en boerinnensieraden van de dionstbode. De politie, met don diefstal in kennis gesteld, deed huiszoeking en vond het gestolene bjj twee personen, die in het logement logeerden. IlroilwersllMven, 27 Nov. Naar aan leiding van een bericht van de kustwacht van Goedereede aan den Commissaris der loodsen alhier, dat bewesten het Flauwe Werk (Goercesche zeegat) stakelvuur werd gezien en een licht doarbjj gelijk aan een brandenden teerton, vertrok gisterenavond balf twaalf de alhier gestationeerde reddingsboot Prins Hendrik" der Zuid-Hollandscho Redding- maatschappij naar zee, geassisteerd door de loods- afhaalkotter. Heden voormiddag half twaalf keerde zij on verrichter zake terug, niettegenstaade do bemanning op de aangewezen plaats eenige uren te vergeefs naar eenig schip had uitgezien. Zierikzee, 28 Nov. In do gisterenavond gehouden vergadering dor liberale kiesvereeuiging alhier, waarin 64 leden tegenwoordig waren, is met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van het bestuur, om bij de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad vanwego do kies- vereeniging geen candidaat te stellen. De heer B. van Djjken, leeraar in de Schei kunde aan do H. B. S. te Veendara, (vroeger te Zierikzee), zal met ingang van 1 April 1895 ontslag nit die betrekking nemen. Benoemd tot brievengaarder te Walsoorden de heer K. Zantgraaff, tevens tijdelijk belast met het beheer van het rijkstelephoonkantoor aldaar; tot brievengaarder te Groede de heer J. Boono, thans in gelijke betrekking te Helenaveen. De heer J. Delscune te Terneuzen is benoemd tot bureel-ambtenaar van 's Rijks-Waterstaat. De miliciens der lichting 1894, van de on bereden wapens, die tot de goed geoefenden behooren, worden met 1 Dec. a.s. in het genot van verlof De buitenplaats »Bloemenheuvel" te Hein- kenszand, eigendom van de familie Van Citters, benevens het daarop staande heerenhuis, gebouwd in 1856, wordt gesloopt. Te Maastricht zijn twee lijders aan diphtheritis, niettegenstaande de aanwending van serum, overleden. Het blijkt dat de zich in hechtenis bevindende De K. met de gewoonten en gebruiken te Helmond goed bekend den avond van 22 No vember met opzet gekozen heeft, omdat steeds op dien dag, als naamdag van St. Cecilia, de koorzangers met de geestelijken hun jaarfeest vieren. Daar Do K. vroeger bij de wed. v. N. aan huis kwam, heeft hij zeker wel geweten, dat haar zoon, die met zijne moeder samenwoont, als koorzanger dien avond niet thuis was, en ook dat in dat huis wat te halen was. Alvorens daar zjjn slag te slaan, had hij, nog uiet vermomd, eerst een bezoek gebracht aan de pastorie. Met het oog op bovengeuoemde feestavond ver moedende dat de meid alleen thuis zou zpn, ver zocht hij deze den pastoor te gaan vragen bij een zieke te komen. Daar de meid hem evenwel afscheepte met de boodschap, dat hjj zelf zich maar tot den pastoor moest vervoegen, mislukte zijn toeleg. Daar De K. te Amsterdam eene goed be klante slijterij had, kan geen armoede, maar moet alleen gelddorst bein tot zijne misdaad verleid hebben. Zaterdag is hij naar de strafgevangenis te Roer mond overgebracht. Te 's Hertogenboscb is gevankelijk binnen gebracht zekere H. van der Houd 29 jaar, kistenmaker, vroeger te Osch, thans te Rotterdam, verdacht van de dader te zijn van eene in 1890 te Osch gepleegde zware mishandeling, waarvoor zekere De Graaf onschuldig eene gevangenisstraf van 3 jaar zou hebben ondergaan. Een kameraad van Van der H., welke in die zaak eene valsche verklaring zou hebben afgelegd, wordt mede vervolgd.' Frejj, de beschuldigde in de zaak der bankbiljetten, die door de rechtbank werd veroor deeld, maar door het gerechtshof werd vrijgesproken, is thans te Miinchen, waarheen hij na zijne invrijheid stelling was vertrokken, aan de tering overleden. Zooals wjj in 't kort gemeld hebben i6 te Rotterdam een der voorloopig gearresteerden ont vlucht. Daaromtrent wordt het volgende meegedeeld Donderdag-namiddag werden door den rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken, in het huis van bewaring op de Korte Hoogstraat verschillende getuigen en verdachten gehoord, in verband met den belangrijken diefstal met braak van gouden, zilveren en juweelen voorwerpen, voor eenige maanden ten huize van den heer Drost in de Diergaardelaan aldaar gepleegd. Onder de verdachten was ook aanwezig de vermoedelijke hoofddader H. M., een 21-jarig kellner, in de Helmersstraat gewoond hebbende. Toen nu de instructie reeds geruimen tijd aan den gang was en het de beurt van M. zou worden om in verhoor te worden genomen, bemerkte men, tot niet geringe ontsteltenis van bewaarders en portier, dat hij, die als een berucht inbreker gesignaleerd staat, spoorloos was verdwenen. Zoeken in het gebouw bleef zonder resultaat, terwijl ook het denkbeeld, dat hij zich over het dak in veilig heid gesteld zou hebben, geen grond vond, daar nergens sporen van braak of andere kenteekenen waren te bespeuren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hij brutaal als hij is, uit de wachtkamer, die op de eerste verdieping is gelegen, zich naar beueden heeft begeven en daarop door den portier is uitgelaten in de meening dat hij een getuige was. Natuurlijk heeft M. den portier, den schrik van alle dieven en inbrekers, in deze meening gelaten en toen de met een groote bos rammelende sleutels gewapende man achtereenvolgens de deuren voor hem ontsloot en hem de vrjjbeid aanbood, heeft hij, ontegen zeggelijk in zijn vuistje lachende en minzaam salneerende, met bekwamen spoed gemaakt dat bij uit de voeten kwam, geholpen door den zwaren mist, die des avonds boven de stad hing. Ook bjj de politie schjjut men dit vermoeden te deelen, daar alle sporen, booten en verschillende andero posten zjjn bezet, zonder dat men er tot nog toe in geslaagd is den ontvluchten inbreker en dief te pakken. De van hem bekende bescbrjjving is: middelmatige lengte, donker baar, klein zwart kneveltje, blauwe oogen, gekleed met zwart pak, colbert-jas, jockey-pet, staauden boord en sport schoenen. Men scbrjjft aan de Pr. Dr. en Ars. Ct. uit Beilen van Vrjjdag: Een nachteljjke overval. De algemeene baat tegen de musku6fabri«>k van den heer J. Wagner heeft zich gisterawud ten duidelijkste uitgesproken. Wat. er gebeurd is, laten wij voor i '-koning van de bodrijvers on riekt eerlijk gezegd wel wat naar de middeleeuwen, doch bjj den baat tegen eu den last van de inrichting is het gebeurde ook zeer wel te vergoelijken. Omstreeks half zeven in den avond begon bet in de richting van de fabriek rumoerig te worden. Op onderscheidene plaatsen boorde men een boerenboren en gezang: soms zug men licht in bet veld. Een en ander deed vermoeden, dat het op de fabriek los giDg en niet lang duurde het dau ook of do bouten koet was omsingeld door een groot aantal jongo mannen, saamgestroomd uit Ter Horst, Spier, Hoithe en andere plaatsen. Dit de gesprekken bleek maar al te duideljjk, dat men niet met vredelievende bedoelingen kwam. Velen waren gewapend met stokken en knuppels, anderen voerden stroo met zich. Een onderhoud werd met den beer W. en zijn beido metgezellen aangeknoopt, waarin hem to ver staan werd gegeven, dat hij met zjjne fabriek moest beengaan of dat anders tot handtastelijkheden zou worden overgegaan. De heer W. was daartoe echter Diet genegen. Op eens knalt daarop een schot uit de menigte, dat beantwoord werd met vier revolver schoten van de zijde der belegerden. De menigte, wel tachtig honderd man sterk, dringt op, bossen stroo woraen in brand gestoken, met welke men het bouten gebouw wilde trachten in brand te steken. De belegerden zien het gevaar van hunne positie in. Inmiddels wordt de inventaris uit het gebouwtje naar buiten gesleept, waarbg een koffer met zilvergeld neervalt en de inhoud in het zand stort. De heer W. en de zijnen capituleoron. Nu wordt overeengekomen, dat het gebouw Zater dag zou worden afgebroken, wat door den keerW. op de meest ondubbelzinnige wjjze werd verzekerd. Aan een der aanwezigen stelde hjj een som van vijf gulden ter band als tot bezegeling van de minnelijke schikking, die getroffen was. De menigte trok daarop langzaam af. Velen echter vertrouwen de zaak nog niet. Mocht de heer W. echter niet opbreken, dan staan ons nog meer van deze tooneelen te wachten. Aan een particulier schrijven van den veldprediker Rogge aan Het N. v. d. D. is het volgende ont leend Thans nadert de tijd, dat ik hoop met verlof te kunnen gaan. Was ik niet naar lichaam en ziel ziek geworden, ik zat nog op Lombok. Doch die overstelpende gemoedsaandoeningen en uitputtende vermoeienissen, en die verschrikkelijke nachten van 25 en 26 Aug., haddon langzaam, maar zeker, mijne gezondheid geknakt. De herinnering aan die menschen- slachting vervult me nog met ontzetting. Het was of de hel was losgebroken. De kogels vlogen ine om de ooren en als door een wonder kwam ik behouden terug. Nu doet bet mij leed, dat ik het, zoo ik hoop, schitterend succes niet mag aanschouwen. Maar ik was zoo verzwakt en uitgeput, dat ik niet langer kon eu mocht blijven. Daarom verheugt het mij, dat ds. Offerhaus, een krachtige gezonde man, pas van verlof terug, mij beeft willen vervangen". Dit bericht is gedagteekend: Salatiga, 20 October. Ds. Roggo vertoefde daar tijdelijk tot herstel van gezondheid, en hoopte half November weder in staat te zijn, zijn arbeid in de gemeente te Samarang te hervatten. Onder de gesneuvelden bij den aanval op Tjakra Negara, op Zondag 18 November, behoort ook een Yersekenaar, n.l. Jacobus van Stee Fz., oud 19 jaar. Hjj behoorde tot de laatst aangekomen twee bataljons aanvullingstroepen en was voor don eersten dag in het vuur. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Dinsdag: Nengah Karang Karang, wettige zoon van den radja, is gedood in een gevecht te Topati. Wjj hadden één doode en 5 gewonden. Wjj zullen binnenkort weder een marsch naar Liugsar en Naraida (Narmada?) maken. Van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is onder dagteekening van 27 dezer bij het Dep. van Koloniën ontvangen het navolgend telegrafisch bericht Een der verwanten (van den radja van Lombok), bedoeld in mijn laatste telegram (zie Nederl. Staats courant 27 Nov. No. 278) is gisteren aangevallen en gesneuveld. Van ons sneuvelde een en werden gewond vijf militairen beneden den rang van officier. Geheel Tjakranegara is thans door troepen bezet. Kapitein Slangen, die bij d9 verovering van Tjakranegara zwaar gewond werd, is in bet hospi taal te Soerabaia overleden. $t. Annaland, 28 Nov. De in deze ge meente gehouden collecte voor de Lombok-commissie beeft zuiver 14,58 opgebracht. 1, I\ 1> II O I W De heer E. van den Bosch uit Goes hield Don derdagavond der vorige week te Nieuwe Tonge eene warme aanbeveling voor de oprichting eener coöpe ratieve beetwortelsuikerfabriek. Slechts 6 landbou wers lieten zich voor 10 jaren verbinden, die gezamenlijk het luttele getal vau 8 H.A. aanboden. ItruiilisSC, 27 Nov. Zaterdag werden de laatste suikerbieten in onze haven verscheept. In 't geheel werden ongeveer 6000000 K.G. verzonden, ten naastenbjj 2000000 K.G. minder dan het vorige jaar. De opbrengst per bunder was zeer verschil lend. Deze variëerden van 10000 tot 50000 K.G. Gedurende de zoo even afgeloopen campagne zijn door het Sas van Goes naar buiten geschut 29 schepen, geladen met suikerbieten, afkomstig uit Goes en den Wilhelmina-polder. Het grootste dier vaartuigen hield in 220, het kleinste 24 tonnen. Gezamenlijk bevatten die 29 vaartuigen 1028% last of 3124 ton. Van het station 's Heer Arendskerke werden 563 waggons suikerbieten ingeladen, iedere waggon van gemiddeld 10000 kilo, zoodat er van dat station 5 millioen 680000 kilo's verzonden werden. Van het veer te Wolfaartsdjjk werden 2 millioen 995,875 kilo suikerpeen scheep gedaan. Bovendien werden aan den zeedijk van den Oost-Nieuwland- polder 200,000 kilo scheep gedaan. Men schat het totaal der verscheepte suikerbieten van deze vier plaatsen in het jaar 1894 op 1 mil lioen kilo minder dan de vorige campagne. Op den laatsten toondag te Goes stonden aan de lijn, behalve 2 paarden en 4 schapen, 142 stuks hoornvee. Er werd nog al wat vee verkocht tegen redeljjke prijzen. n (1118/ i k E Tegen den heer J. J. Kluit, secretaris der gemeente Pernis, is door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Rid derkerk f 40 boete geöiscbt, wegens het als dienst brief verzenden van een gewonen brief. Zierikzee, 26 Nov. In de laatste^ Algem. Verg. van den Bond van Ned. Ond. w'erd met groote meerderheid de volgende motie aangenomen cn daarna door het referendum bekrachtigd: Het is wenschelijkde aandacht van het publiek er op te vestigen, dat zooveel onbevoegden huisonderwijs in vreemde talen enz. geven ten nadeele van onderwijs en de geëxamineerde onderwijzers. Tot toelichting teekent het H. B. hierbij liet volgende aan: Het is een feit, dat art. 6 van de Wet op het Lager Onderwijs overtreden wordt, maar grooten- deels is dat de schuld van de slechte bezoldiging van vele onderwijzers, waardoor vele onbevoegden door les geven hun schamel tractement moeten ver beteren, om eenigszios aan de behoeften van hun gezin te kunnen voldoen. Maar bedenkelijk wordt deze wetsovertreding waar wij haar zien plegen door vreemdelingen en personen, buiten het onder wijs, die zich bij advertentie aanbieden, om in hunne moedertaal les te geven, hoewel ze niet gediplo meerd zijn. Toch is het in't belang van de kinderen, die les krijgen, dat dit door een bevoegd persoon geschiedt, waut onbevoegden hebben dikwijls eene slechte uitspraak en somtijds eene zeer onvoldoende opleiding gehad. Op die wijze worden honderden guldens onthouden aan velen onzer, die met veel moeite en na groote opofferingen de bevoegdheid hebben verkregen, om in vreemde talen les te gevenook ten nadeele van de kinderen, welke op die wijze goedkoop maar slecht worden onderwezen. Daarom moeten alle ouders, die het betalen kunnen, in het belang hunner kinderen steeds vooraf onderzoeken, of .de personen, die zich aanbieden om les te geven, daartoe wel bevoegd zijn, ook ten einde niet on bewust aan de wetsontduiking mede te werken". Mej. M. C. van Overbeeke te iJmuiden heeft voor bare benoeming tot onderwijzeres aan school I te Yerseke bedankt. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! In de gemeente Wissenkerke zijn de kiezers ge roepen om hun stem uit te brengen tot het stellen van oen gemeenteraadslid, door het overlijden van den heer I. L. Kluijt noodig geworden. Hoewel de heer Kluijt nog geen maand dood is, werd do ver kiezing nu reeds uitgeschreven, niettegenstaande er buiten deze vacature geen incompleet bestaat. Wat toch wel de reden mag zijn van zoo'n onwellevende haastige spoed? Ik vermoed, dat de groote man, die dezer dagen uit zijne residentie is overgekomen en natuurlijk de opperste leiding dezer verkiezing aanvaardt, deze en meer andere affaires eens spoedig volgens zijn wenscben zal zien te plooien. De oude zuurdeesem zal nog lang blijven nawerken. De tra wanten verkondigen dan ook aau ieder dio het wil hooren, wie zijn beer als raadslid wensebt. 't Is niet veel zaaks en door mijnheer aangewezen kan men gerust zijn dat het iemand is die door dik en dun medegaat met mgnheers wenschen. Dat zoo'n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1