ZlllllkZIINdll NIEUWSBODE. Zaterdag 24 November 1894. Eerste Blad. BEKENDMAKING. COLLECTE Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Versohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f ,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6542. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement#- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. tot vorming van een onder steuningsfonds voor behoef- tigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTEE van Ziekikzee; Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging .Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daar bij verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodiging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard, persoonlijk eene collecte te houden, welke collecte zal plaats hebben op fflaandag den 26 november 1894, des middags 12 ure. Hij noodigt allen uit door het geven van milde bijdragen het vormen en onderhouden van bovengemeld onder steuningsfonds mogelijk te maken en daar door hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde Ver eeniging. Ziekikzee, den 21 November 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. Geeft de Kamer ia I'Vankr(|k nooit stof roemea dat zij ernstig arbeidt, thans maakt zij bet erger dan ooit. De Kamer is den 23 October in buitengewone zitting bijeengekomen. Sedert zijn er elf zittingen gehonden, waarvan eene, ten teeken van rouw over den dood van Czaar Alexander, onmiddellijk is opgeheven. Er zjjn das tien zittingen overgebleven. Acht daarvan zjjn besteed aan discussies over interpellaties, waarvan een enkele, die over Madagascar, tot eenig nut kon zijn, hoe wel ook deze interpellatie niet noodig was, daar do Minister van Buitenlandsche Zaken bij de crediet- aanvrage voor de expeditie ophelderingen kon geven omtrent de betrekkingen met de Regeering der Hovas. Hoe het zij, acht zittingen zijn besteed aan interpellaties. De beide andere zijn ingenomen door beraadslagingen over voorstellen, voortgekomen uit het parlementaire initiatief. Wat de door de Regeering ingediende ontwerpen betreft, die in de eerste plaats in behandeling behoorden te komen, het valt gemakkelijk de rekening op te maken van de zittingen, die daaraan gewijd waren. De rekening wijst nul aan. En nog zijn we niet aan het einde - der interpellaties, en wanneer die afgeloopen zijn zullen, volgen weer eenige voorstellen uit het parlementair initiatief voortgekomen, zoodat, naar de regeling der werkzaamheden, eerst het 28e aan de beurt komt eene wetgevende hervorming van wezenlijk belang, namenljjk de wet op de kanton- fer echten, die sedert tien jaren in voorbereiding is. In men kan nu nagaan, wat op dezen tjjd van het jaar het lot zal zijn van een onderwerp, dat onder No. 28 voorkomt. De beraadslaging over de begrooting zal over acht of tien dagen een aanvang nemen. Eenige maanden zullen daarmede gemoeid zijn en al het andere zal er natuurlijk voor moeten wijken. Indien de parlementaire arbeid goed georganiseerd ware, zou de Kamer nu reeds gereed zijn met het budget voor 1895. In plaats nu van die taak achter den rug te hebben, is de Kamer er nog niet mede begonnen. En terwijl zij den tijd verspilt met nuttelooze en schadelijke debatten, slaat de Senaat de armen over elkaar wegens gemis aan werk en geeft bij even rechtvaardig als on machtig zijne ontevredenheid hierover te kennen. De commissie, door de Kamer benoemd voor het onderzoek der regeeringsaanvrage van een crediet van 65 millioen voor Madagascar, bestaat uit 9 voorstanders en slechts 2 tegenstanders.- Geen uit breiding van macht, maar handhaving en bevestiging der verkregen rechten is volgens de verklaring van den Minister-President Dupuy aan de commissie gegeven, doel der expeditie. Zjj zal 15,000 man sterk zijn, doch niet aanstonds worden uitgezonden, aangezien tijd noodig is, haar voor te bereiden. Frankrijk is in deze tegenover alle mogendheden vrjj van verbintenissen en van buitenlandsche inmenging kan bier derhalve nooit sprake zijn. Zonder vrees kan Frankrijk op dit oogenblik, volgens deu Minister- President, over een gedeelte van zijn leger beschikken, daar de tegenwoordige toestand van Europa vreed zaam is, en door het overigden van den Czaar op staatkundig gobied geenerlei vef&nÜering daprin is Ter bevestiging als het ware van die meViing, heeft de heer Von Giers, Minister van Buitenlandsche Zaken in Ituslancl, een schrijven gezonden aan de Russische vertegenwoordigers in het buitenland, waarin hij verklaart, dat de nieuwe Keizer vast besloten is, de voetstappen te drukken zijns vaders, door zijne krachten te wijden aan Ruslands innerlijken welvaart en niet af te wijken van de vreedzame, eerlijke en vastberaden staatkunde van Alexander III, die zooveel heeft bijgedragen tot de algemeens rust van Europa. Rusland zal, getrouw aan zijne tradities, vriendschappelijke betrekkingen onderhouden met alle mogendheden en zal steeds in de achting voor recht en wettelijke orde den besten waarborg zien voor de rust en den vrede der verschillende Staten. In overeenstemming hiermede moet de nieuwe Czaar reeds het initiatief hebben genomen tot het op richten voor zijn vader van een standbeeld, op welks voetstuk hij als den grooten handhaver des vredes zal gehuldigd worden. Dat kan hem dan steeds tot spoorslag wezen, diens voorbeeld te volgen. De liberale Russische bladen spreken de verwachting uit, dat voortaan in de binnenlandsche politiek van Rusland met den geest des tjjds rekening zal worden gehouden en den weg van vrije ontwikkeling der natie zal worden betreden. Zij herinneren er aan, hoe de troonsbestijging van jonge Czaren vaak het begin is geweest van een nieuw tijdperk in de Russische geschiedenis: zoo is het gegaan met Michaël Teoderowitz en Peter de Groote, en zjj zjjn van oordeel, dat men vooral moet letten op de belofte van den jongen Keizer, het geluk van zjjne onderdanen te zullen bevorderen, indien men de richting van zijn toekomstige politiek wil leeren. De Russische politiek moet verantwoord worden voor Europa en daarmede heeft de jonge Keizer, wiens liefde voor de waarheid en wiens edel karakter bekend zijn, zeker rekening gehouden. Toch ondanks al die hoopvolle verwachtingen komt het bericht reeds, dat de Generaal Goerko aan den Keizer een memorie heeft overhandigd, waarin hg de hand having van het tegenwoordig stelsel van bestuur iu Polen bepleit. Dat stelsel is, zooals men weet, onverbiddelijke gestrengheid en onderdrukking van de Poolsche nationaliteit en den Roomsch- Katholieken godsdienst. Zal de jonge Russische Keizer het voorbeeld volgen van zijn collega in Dilltsclllaiid? Daar zjjnnu twee Rijkskanseliers, vijftien Ministers en vier Secretarissen van Staat verbruikt in eene tijdruimte van even zes jaren. De jongste ministeriöele crisis is thans geëindigd. De heer Von Hammerstein Loxten is benoemd tot Minister van Landbouw, zeer ten genoege van de geheele conservatieve partjj en nog meer van de agrariërs. Eveneens is eindelijk een opvolger gevonden voor den Minister van Justitie Von Schelling, die mede zijn ontslag heeft moeten nemen. In zijne plaats is thans benoemd de heer Schönstedt, president van het gerechtshof te Celle, een zeer knndig jurist. Welke koers het nieuwe Ministerie volgen zal, ligt nog in het duister. Dat de Keizer in de richting van Caprivi zal blijven sturen, wordt èn door do keuze von den nieuwen Rijkskanselier èn door die van den nieuwen Minister van Landbouw niet waarschijnlijk gemaakt, en die waarschijnlijkheid vermindert nog, wanneor men hoort, dat de nieuwe Rijkskanselier vóór het aanvaarden van zjjn ambt (hij is nog te Straatsburg) eerst een bezoek zal brengen bjj zjjn voorganger Von Bismarck. Ernstig wordt de wijze gewraakt, waarop vooral de Minister van Justitie Schelling genoodzaakt werd zijn ontslag in te dienen. Dezen toch werd namens den Keizer gevraagd, of hij niet reeds thans, in plaats ran op 1 Januari, wanneer hij geacht werd toch zulks te zullen doenzijn ontslag zon willen indienen. Schelling, die zelfs geen voornemen bad dit mot 1 Januari te doen, vroeg het natuurlijk dadeljjk, maar was toch zoo vaderlandslievend te blijven tot er een opvolger voor hem gevonden was. Inderdaad was het niet te verwonderen, dat na een dusdaoige behandeling er niet veel liefhebbers voor het Ministerbaantje waren te vinden. We leven, schreef dezer dagen een Dnitsch blad, in een tijd, dat men alles kan verwachten. De nieuwgekozen Kamers in lSelgfö zjjn thans aan den arbeid. In beide word namens de Regeering mededeeling gedaan van bet overlijden van den Czaar en van het naar St. Petersburg gezonden adres van rouwbeklag. De socialistische Senator Desessaris verklaarde, dat bij zich met het adres niet kon vereenigen. Als Voorzitter werd gekozen de heer De Landsheere met 87 van de 131 stemmen. Op den socialist Defuisseaux waren 26 stemmen uitgebracht en 18 biljetten waren blanco. De socialisten, blijkbaar willende toonen dat zij hunne wereld verstaan, kwamen allen in 't zwart ter vergaderzaal bij de opening, maar stonden niet op, gelijk de anderen, toen er mededeeling werd gedaan van het overlijden van den Russischen Czaar. De Regeering heeft een waar arbeidsveld ontwikkeld. Er zal onmiddellijk worden ingediend een wets ontwerp, waarbij rechtspersoonlijkheid wordt ver leend aan beroepsvereenigingen. Voorts een ontwerp tot regeling der uitgifte van beurs waarden en een tot wijziging der successierechten, waar het de aanvaarding geldt door den overledenen echtgenoot. Aan de Kamers zullen voorts worden overgelegd ontwerpen tot regeling der arbeids contracten, tot verzekering van ongelukken bij den arbeid en tot oprichting van ondersteuningskassen voor de mgnwerkers. Verder nog een outwerp, strekkende om aan gehuwde vrouwen het sparen gemakkelijker te maken. Nog zal worden voorgesteld de wet te wijzigen betreffende de arbeidsraden benevens die op de gemeenteraadsverkiezingen. Een nieuw departement van arbeidszaken zal worden in het leven geroepen en do belangen van den land bouw zullen niet uit het oog worden verloren. Zooals men ziet een rijk program; maar zal dit alles tot stand komen? Wij hopen, doch vreezen. Japan en China. 't Loopt met den Japansch-Chineeschen oorlog blijkbaar op een eind. Ernstig gevochten wordt er niet meer; de Japanners rukken geregeld voorwaarts en de Chineezen werpen even geregeld hunne wapens weg en nemen de vlucht. Nu de Europeeache mogendheden haar niet te hulp willen komen, ziet de Chineesche regeering het wanhopige van hare positie maar al te duide lijk in. Ja, dan zijn we verloren", moet prins Koeng hebben uitgeroepen. De Chineesche regee ring moet reeds heimelijk den legerbevelhebbers aangeschreven hebben, den Japanners maar geen tegenstand meer te bieden. Eigenlnk was deze aan schrijving geheel overbodig; de Chineesche bevel hebbers toch hebben bij ^herhaling genoegzaam blijk gegeven, dat zij reeds uit eigen beweging een tijdige vlucht ver stellen boven een manmoedig maar wanhopig standhouden. 't Loopt China dan ook in alles tegen. Juist dacht het redding uit den nood te krijgen door de hulp van twee Amerikanen, die de helsche kunst zeiden te verstaan, alle Japansche oorlogsschepen van den aardbodem te verdelgen en daar zjjn die geniale Amerikanen zoo dom, zich door de Japanners te laten gevangennemen. Erg gevaarljjk worden ze al dadeljjk niet beschouwd en de Japanners hebben ze dan ook weer laten loopen enkel op de schrifteljjke belofte, dat zij van hun verdelgingsplan zouden afzien. Dan gaan de Japanners toch wat slimmer te werk. Ze wetenbet Chineesche volk is ontelbaar machtig, maar de Chineesche regeering mist alle innerlijke kracht en organisatiede ambtenaren hoog en laag zuigen de bevolking uit, wekken daardoor dus haat en wrok. En nu komen de Japanners het Chineesche volk, dat zij van den beginue of aan zeer mild en zacht hebben behandeld, vertellen: wij voeren geen oorlog tegen u, maar tegen de u onderdrukkende en uitzuigende regeering. Leve Japan 1 riep nu dadeljjk het Chineesche volk, weg met onze regeering! Allerwege komt de bevolking in opstand en eischt de afzetting der mandarijnen en het aftreden van het heerscbende keizershuis. Men verlangt dat het plaats zal maken voor een volksregeering. Reeds hebben meer dan honderd vrouwen uit den harem, ettelijke staatsministers en gezanten en tal van voorname inwoners de hoofdstad Peking verlaten. Hadden de Japanners onlangs tegenspoed met een transportschip, dat in brand vloog, terwjjl de bemanning gelukkig gered werd, een veel zwaarder slag trof Woensdag do Chineesche vloot, daar, naar uit Che-Fu gemeld wordt, bjj een ingang der haven van Wei-bai-Wei, terwjjl het de aldaar geplaatste torpedo's wilde vermjjden, de >Chen-Y- Uen", de grootste oorlogsbodem der Chineesche vloot, aan den grond is geraakt en schipbreuk heeft geleden. Wanneer dergeljjke ongelukken er nog moeten bjjkomen, is er voor China nu op het laatst ook in het geheel geen kans meer. Aangaande het Japansche leger, dat op Mukden marcheert, het »eerste leger" noemen het de Ja panners, wordt van ambtswege uit Tokio gemeld, dat eene afdeeling daarvan Maandag om 6 uur 's morgens Hsiu-yen, op den weg naar Makden, heeft aangevallen, waar meer dun 20,000 man Chineesche troepen heetten te zjjn. Er waren er evenwel maar 6000. Om 9 uur 's morgens was de plaats genomen. De vjjand vlood in Noordwesteljjke richting, vjjf kanonnen in deu steek latend. Port-Arthur wordt steeds nauwer ingesloten. De Japanners hebben do Cbineozen nu achter hunne sterko stellingen in de eigenljjke stad teruggedrongen. Aan beide zijden schjjnon do verliezen niet onbe langrijk te zjjn geweest. Naar hot oorlogstooneel vertrokken liefdezusters en verplegers zjjn door don Chineesehen opper bevelhebber afgewezen met de verklaring dat een Chinees opgeruimd berust in het hem opgelegd noodlot en voor de gewonden geen redding wordt gezocht Een eigenaardige krjjgslist is toegepast door de bemanning van oen Japansch vaartuig, dat door een overmochtigen Chineesehen vjjand werd aange vallen. Do mannon wierpon nl. kokosnoten over boord, en sprongen toen te water. Bjjna allen konden op die manier ontvluchten; want het was niet mogelijk in bet water de hoofden to onderscheiden van de kokosnoten. Volgens bericht uit Tientsin is generaal Woh, die door don krijgsraad en bjj keizerlijk edict ver oordeeld werd wegens lafhartigheid in den slag bij Pingjaag on van oneerlijkheid met do krjjgskaa, op keizerlijk bevel onthoofd. China. Een Chineescb officier werd onlangs ter dood gebracht, wijl hij in den thans gevoerd wordenden oorlog de rol van verrader zou gespeeld hebben. Kapitein Tso-Ying-Lin werd beschuldigd den Ja panners een konvooi te hebben overgegeven, hun gewichtige mededeelineen verstrekt, te hebben over de militaire aangelegenheden van het Hemelsche Rijk en gedurende den slag aan de Yalurivier zijn troepenafdeeling verlaten te hebben en gevlucht te zijn. Daar bet Chineesche militaire strafwetboek tegen verraders vreeselijke straffen bedreigt, was de straf den kapitein opgelegd van dien aard, dat wie bij de tenuitvoerlegging er van tegenwoordig waren, van sclirik de baren te bergen rezen. Op het execntieplein legden de beulen den verrader op een plank en bonden hem stevig daaraan vast, dan j draaiden zij hem do oogleden om en brandden hem met een witgloeiende ijzeren staaf de oogen uit; daarna sloeg men zijn ooren inet spijkers aan de I plank vast. Een der beulen trok bem nu don mond open, vatte met een tang de tong van den onge- lukkige en trok hem deze uit. Nu kwam de beurt 1 aan de handen. Zij werden met teer ingesmeerd en daarna aangestoken. Hetzelfde geschiedde met de j voeten. Daarop werd de kwelling voor enkele minuten gestaakt, en een heraut verkondigde in naam des keizers, dat kapitein Tso-Ying-Liu vau al zijn militaire en menschelijke waardigheden be roofd moest worden. Hij besloot met de woorden: •Wij smeken Boeddha oprecht, dat hij den verrader niet in genade aanneme". De ongelukkige officier worstelde intusscben met den dood, maar hg ademde toch nog. De pjjniging moest derhalve opnieuw beginnen. Met een beitel en een hamer werden hem alle tanden uitgeslagen. Dan werd hem met dezelfde tang, waarmede hem do tong was uitgerukt, de neus omgebogen en afgebroken. Ten laatste en dat was het toppunt van de marteling werd de ongelukkige drie minuten lang met kokende olie overgoten. De kapitein bezweek en wat van zjjn lichaam overbleef werd op een mesthoop in de buurt geworpen. Deze vreeselijke terechtstelling" vond plaats in tegenwoordigheid van een groot aantal officieren, waaronder ook een Europeaan, de Duitscher Vogt. Italië. Over een brutaal stuk, door roovers op Sardiniö uitgehaald, wordt het volgende gemeld: Een bende van meer dan honderd man trok de vorige week in militaire orde tegen het stadje Tortoli, een plaats van een paar duizend zielen, op. Zij waren allen zorgvuldig gemaskerd, een bewijs dat zij vreesden bekend te worden. Hun eerste werk was, aan alle uitgangen der stad posten te plaatsen, en toen trok de hoofdmacht onder woest getier en schieten de stad binnen. De gewapende macht van Tortoli bestond slechts uit twee gendarmes en een brigadier. Bjj dezen sloten zich verscheiden gewapende burgers aan met hun allen vielen zjj de roovers aan, maar na een langdurig gevecht werden zjj teruggeslagen met verlies van één doode en vele zwaar gewonden. De roovers verspreidden zich toen door de stad, roofden in de winkels alles wat zjj van hun gading vonden en braken de woonhuizen open. Van de inwoners waagde niemand zich meer op Btraat. De hoofdtroep trok naar het huis van den heer Depon, den vroegeren burgemeester, die als zeer rijk doorging. Do bedienden hadden het huis zoo goed mogelijk gebarricadeerd, maar na een kort gevecht, waarin de koeteier des burgemeesters werd doodgeschoten, moesten de verdedigers afdeinzen. De roovers doorzochten de geheele woning en stalen 27,000 lire in goud, 20,000 lire in effecten en voor 5000 lire aan kostbaarheden. Ten slotte kwamen de verschillende plunderende benden weer bijeen en verlieten, met buit beladen, de stad, terwjjl zij aldaar hun geweren afvuurden om de vervolgers op een afstand te houden. Ver scheidene der schurken waren gewond en één hunner moest gedragen worden. De gouverneur-generaal van het eiland zond spoedig uit Cagliari soldaten om de roovers op te sporen. Op korten afstand van de stad vonden de soldaten het hoofdeloos lijk van een man, vermoedelijk den zwaargewonden roover, die onderweg bezweken was, en daarna door zijn makkers onthoofd, opdat het ljjk niet zou herkend worden. Men maakt daaruit op, dat do roovers geen gewone bandieten waren; anders zonden zjj bun dooden kameraad wel in hun hol hebben geborgen. De zaak beeft groote ontsteltenis veroorzaakt op het eiland. Geen der roovers is nog gevonden, maar vjjf personen zijn in hechtenis genomen, onder ver denking den roovers inlichtingen te hebben verstrekt. Engeland. In Whitechapel te Londen is weer eens een moord gepleegd, nu echter van anderen aard dan de beruchte. De vermoorde, vrouw Martin, werd met oen scheermes gedood, vermoedelijk door zekeren Matthews, in wiens huis zjj 's nachts verbleef op verzoek der vrouw van Matthews, die bang was voor haar man, van wien zjj gescheiden leefde. Een Londensch duiker Ben Fuller, die her haaldelijk tevergeefs beproefde, van de Towerbrug in de Theems to springen, heeft dat feit v <i bracht maar ten koste van zijn leven. Hg wist Zondag morgen de waakzaamheid der politie te ontglippen en sprong van do brug in de rivier een afstand van 72 Meter. Eenigo vrienden waren in een boot op de rivier om hom aan land te brengen, maar b{j kwam na zijn duiken slechts even boven water en zonk terstond weder in de diepte, 's Avonds was zjjn ljjk nog niet gevonden. F r a n k r ij k. Te Toulon is men ijverig in de weer om zes transportschepen mor bet overbrengen van troepen naar Madagascar uit to rusten. Voor den rivierdien6t staan elders twee kanonneerbooten op stapel. Het plan bestaat, van Majoenga Daar Mozambique een telegraafkabel te leggendat zal bijna 1 millioen gulden kosten. Do kosten van het overbrengen van de expeditionaire maebt naar Madagascar wordt op ruim 51/, millioen gulden berekend; die van de marine voor en tijdens de expeditie in hun geheel op ruim 10 millioen gulden. De vloot wil hare stations vestigen te Majoenga en Tamatawe. Duitschland. Uit Weimar kwam de droevige tjjding, dat de Erfgrootbertog van Saksen-Woimar-Eisenach, wiens ziektetoestand in de laatste dagen zeer was ver ergerd, Woensdag overleden iB. Prins Carl August was geboren op 81 Juli 1844 uit het huwelijk vau deu toenmaligen Erfgroot bertog eu Prinses Sophia der Nederlanden (dochter van Koning Willem II). Hij was sedert 26 Augustus 1873 gehuwd met prinses Pauline, dochter van prins Hermann van Saksen-Weimar. Uit dit huwelijk laat de prins twee zoons na, van welke de oudste, prins Wilhelm ErnBt, thans erfgrootbertog, op 10 Juni 1876 geboren werd. De eerste stuurman Spree, van de Bremer bark »Paul Iseuberg", heeft te Bremen terecht gestaan, wegens onmeuscheljjk mishandelen van oen Zweedsch matroos, Petersen genaamd, die letterlijk doodgemarteld is. De arme Petersen moest, zonder andere kleeren aan dan een hemd, geheele nachten in de koude op het dek doorbrengen. Hij werd met een dik eind tonw onbarmhartig geslagen, aan den mast opgeheschen, waar hij dan een uur lang haugen moest, kortom op allerlei manieren ge- pjjnigd, tot hij eindelijk onder de folteringen bezweek. Het gerechtshof veroordeelde Spree tot 8 jaren tuchthuisstraf. De kapitein van het schip, Biet, die medeplichtig is aan de gruwelen, is nog op reis; maar bjj zal later terechtstaan. België. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Gent is besloten onder voorbehoud de overeenkomst tot stand te brengen tusschen de Belgische en Nederlandsche Regeering. Art. 1. De Staat verbindt zich: a. te Terneuzen eene nieuwe sluis te houwen van 15,75 M. breed op 140 M. lang; b. in het kanaal van Gent naar Terneuzen een eenige schaal van 6,55 M. te verwezenlijken c. het kanaal op heel zjjne uitgestrektheid uitte diepen, van Terneuzen tot aan de Muidebrug; d. het strand van Aksel (de zoogenaamde Aksel- sche vlakte) in te dijken en de twee bruggen te Sluiskil te doen verbouwen met een doorvaart van 21 M. en, indien het mogeljjb is, te vervangen door een eenige brug; e. den bodem to verbreeden; f. te Sas van Gent eene afleiding te doen maken met twee sluishoofden van 21 M. breedte; g. de krommingen van het kanaal, waarvan de straal minder dan 1000 M. is, recht te trekken; h. de oevers van het kanaal te versterken om een snellere vaart voor de sloombooten toe te laten; i. mechanische toestellen op te stellen voor het openen en toedraaien der sluizen te Terneuzen, voor zooveel de uitgaven in evenredigheid zjjn met den verkregen uitslag; j. onder dezelfde voorwaarden de sluis te Ter neuzen op electrische wjjze te verlichten; Je. de tafels der nieuwe bruggen te maken zoo hoog het water het toelaat, om de binnenschepen te laten doorvaren zonder de bruggen te moeten openen. Art. 6. De stad Gent aal aan den Staat eene vaste som betalen van vier millioen zeven honderd veertien duizend franc; deze 6om zal met het vol tooien der werken betaald worden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. I_,o mtooIs.. Mataram, de hoofdplaats van het Hindoe-Balische rijk op Lombok, heeft thans opgehouden te bestaan en zal voortaan tot de geschiedenis behooren, want van deze stad is geen enkele steen meer op den anderen geblevenja zelfs de kostbare hoornen zijn niet gespaard en dit alleen om aan de posten een vrij en onbelemmerd uitzicht naar alle kanten te geven. Bleven bij ons vroeger verblijf in Mataram de deuren on poorten der woningen steeds voor iederen vreemdeling gesloten, en konden we dus niet door dringen in de geheimenissen dier verblijven, na de vermeestering hebben wij alles nauwkeurig kunnen nagaan en waren wg verbaasd over de pracht en weelde, welke in de poeri's en in sommige ver blijven van rjjke en aanzienlijke Goesti's hebben geheerscht. Dat door de verwoesting van de hoofdplaats een aanzienlijke schade aan de Baliërs is toegebracht geworden, zal wel niemand betwijfelen. De kost baarheden, goederen van waarde en andere zaken, welke bij de vlucht uit Mataram niet konden worden medegevoerd, werden in den grond begraven, doch de Sasaks, de hyena's van het slagveld, wisten al die zaken spoedig uit de bergplaatsen op te delven en die zich toe te eigenen. Groote padischuren onder den grond werden ontdekt; kisten met duizenden kepengs, kleedingstukken etc. werden uit putten gebaald. Bjj den rjjken Balinees Goesti Made Kaloh werd voor een aanzienlijke waarde aan geld en kostbaarheden door de Sasaks uit den grond op gegraven. Van den dapperen overste Scheuer die een dor eersten was, die de poeri te Mataram binnen drong wordt o.a. gezegd: Een echt soldaat, flink het gezag hoog houdende en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid eischende, is bjj toch bemind door elk officier en mindere van zjjn bataljon. Steeds gezonden wordende, waar het het hardste spant, is men verzekerd, dat bij hem het woord terugtrekken onbekend is en dat hij de oude In dische tactiek »jjj er uit en ik erin" huldigt. Toch tracht hg-dat doel niet langs onverstandigen weg te bereiken, maar doet hij zoo lang mogelijk beleid en groote voorzichtigheid aan onverschrokken moed paren. Is echter onstuimig optreden op een zeker oogen blik noodig om den toestand te redden of om een twjjfelachtige tot een schitterende overwinning te maken, dan aarzelt hg geen oogenblik en laat zich door niets weerhouden, om den vjjand te lijf te gaan. Zjjn kort bevel daartoe electriseert' dadelijk zijn ganscbe bataljon, en de Europeanen zoowel als de kleine betrekkelijk nietige Javaantjes van zijn korps hebben hier alweder verscheidene malen de waar heid bevestigd, dat geen inlandsche vijand stand houdt voor den krachtig ondernomen en goed door- gezetten stormaanval van onze troepen. Overste Scheuer draagt in het gevecht nooit een hoed maar zijn pet met den uit de verte zichtbaren gouden band, heeft een revolver maar geen sabel om en bestiert alles met een klein rottantje in de band, dat men steeds bij bem aantreft. Met de andere hand in den zak, is hg steeds in de voorste linie en loopt hij in het zwaarste vuur des vjjands zjjn geliefkoosd deuntje alles bost een dubbeltje" te zingen. Een wenk met zijn stokje, een vooruit jongens" is voldoende om zijn Boldaten te brengen waar hij ze hebben wil, ieder gaat blindelings waarheen hij gezonden wordt. De dezer dagen te Lombok gesneuvelde 2de luitenant H. A. C. van der Heijden is de zoon van generaal Kavel van der Hegden. Hg is afkomstig van de Militaire Academie te Breda en sedert 24 Juli 1893 officier. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 16 Nov. Een zoon van .T. Luijk en H. A. van den Berg. 17 dito. Een zoon van C. L. van VessemenT. Willemse. 18 dito. Een zoon van M. F. de Vos en J. van Gastel. 19 dito. Een dochter van G. van den Hoek en J. Stoutjes- djjk. 20 dito. Een zoon van F. W. Plaum en M. Appels. 23 dito. Een dochter van A. Flik weert en J. den Boer. gehuwd: 21 Nov. A. Pekops de Haas, 44 j., j.m. en P. Simmers, 36 j., j.d. overleden: 15 Nov. G. Vingerhoed, bijna 69 j., man van C. de Looze. 17 dito. J. M. de Jonge, ruim 2 j., d. 18 dito. A. de Jonge, 24 d., z. 19 dito. C. A. Kooreman, bijna 2 j., d. P. Roskam, bjjua 18 m., d, 20 dito. L. J. Lemson, 16 m., d. al9 levenloos aangegeven: 18 Nov. Een zoon van A. van der Kliit en E. M. Fotmer. 21 dito. Een dochter van D. Janse en C. Schicttekatte. II A llkl' It liltl CHTKA ZioriUzeo, 22 November. Bij vrij ruim aanbod ging er, daar houders tot lagere prijzen wilden afgeven als ae vorige week, iets tneer om. Beste Nieuwe Tarwe f 4,85 a f 5, Goede en mindere f 4,a f 4,75 Nieuwe Rogge f 3,a f 3,25 Chevaliergerst f 3,a f 3,50 Zomergerst f 2,50 a f 3,— Wintergerst f 2,75 a f 3,10 Haver f 1,af 2,— Kleine groene Erwten 1 6,a 1 7,50 Groote f 0,a I 0/ Koolzaad 1 0,a f 6. Bruineboonen 1 10,a f 12,50 Witteboonen f 6,a f 9, Paardenboonen f 5,— a f 5,25 Lynzaad f 7,50 a 1 8,50

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1