ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 22 November 1894. BEKENDMAKING. COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, IndiS enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6541. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 «re bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" KEURING der HIJTUIGE INT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gelét op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 34 November e.k., des namiddags te 3 ure, aan de Balie eene keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voer tuigen en Sleden. Mitsdien worden alle rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de by de Alge meene Politie-Verordening bedreigde boete. ZiEWKZEE, den 5 November 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEI IS. Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. tot vorming van een onder steuningsfonds voor behoef tige», gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging Trouw aan Koning en Yaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daar bij verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodiging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard, persoonlijk eene collecte te houden, welke collecte zal plaats hebben op Maandag; den 26 November 1894, des middags 12 ure. Hij noodigt allen uit door het geven van milde bijdragen het vormen en onderhouden van bovengemeld onder steuningsfonds mogelijk te maken en daar door hunne sympathie te betuigeD met het streven van bovengenoemde Ver- eeniging. Zierikzee, den 21 November 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Azië. Den Emir van Afghanistan is door zijn sterren wichelaars voorspeld, dat hij achttien jaren regeeren zal en dus nog drie jaren te leven heeft. Rusland. St. Petersburg;, 19 Nov. Van middag om twaalf uur is het lijk van den Keizer bjjgezet. Aanwezig waren vertegenwoordigers van geheel Rusland en van staten van Europa, Amerika en Azië, onder anderen drie Koningen en de Kroon prinsen van drie groote mogendheden, verder alle Russische gezanten in 't buitenland, het corps diplomatique alhier en de gouverneurs der provinciën. De laatste eerewacht bij 't lijk werd gevormd door personen uit binnen- en buitenlandsche korpsen, waarvan de Keizer de chef was. Na de lijkmis namen de Keizer en de vorstelijke personen afscheid van 't lijk. De kist werd gesloten en ten grave gedragen en met gebeden en onder salvo's van 't geschut afgelaten. Even vóór zijn dood moet Keizer Alexander tot zijn zoon gezegd hebben: »Laat de schouw burgen niet te lang gesloten blijven, als ik over leden ben. Die arme lieden moeten door mijn dood geen schade lijden". Dien wensch niet naar de letter, maar naar den geest vervullend en tevens de kinderlijke piëteit betrachtend, stelde de Keizer 500,000 roebels beschikbaar, om onder de leden der verschillende schouwburg-gezelschappen verdeeld te worden. Engeland. Londcil, 19 Nov. De overstroomingen in de Tharaes-vallei boven Windsor bereikten Zaterdag den hoogsten stand in deze eeuw. De spoorgemeenschap is gedeeltelijk afgesneden. Het koninklijk slot te Windsor vormt een eiland evenals Eton College, hetwelk ongenaakbaar is, weshalve de studenten voor tien dagen huiswaarts zijn gezonden. Windsor is zonder gas, daar de gasfabriek onder staat. Gisteren doorvoeren prins en prinses Battenburg met een schuitje de Higstreet te Windsor. Het slotpark gelijkt een groot meer. Duitschland. Ruim 30 jaren geleden werd iemand uit Witten (Pruisen) tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij, bij een vechtpartij, een jongeling zou gedood hebben. Dezer dagen heeft nu te Witten een werkman van een glasblazerij, die mede getuige was geweest in het strafproces, op zijn sterfbed bekend, dat hjj den doodelijken slag aan zijn kame raad had toegebracht. De andere heeft dus on schuldig gevangen gezeten. België. Onze zuiderbroeders" vieren een nieuwe over winning van de Nederlandsche taal in België. In de Belgische Kamer hebben Zaterdag afgevaardigden het woord gevoerd in het Vlaamscb; Coremans en Juliaan de Vriendt het eerst van allen en tien meer anderen stonden gereed om hetzelfde te doen. Verleden jaar voorspelden wij", zegt het Han delsblad van Antwerpen»dat eer het jaar verloopen zou zjjn Vlaamsche redevoeringen in de Kamer weer zouden klinken. Thans zeggen wij: het Vlaamsche woord is dóór. Sedert de omwenteling van 1830 was bet Vlaamsche volk een overwonnen volk. Nu treedt het in zijn volle recht, andermaal en kloek als het voor eeuwen was, op". •Niettegen staande allen strijd, alle vernedering, alle kuiperij, alle gouvernementeele macht, is men gedwongen, Vlaamsch België weer te erkennen in de rij der parlementaire volken". Nederland. Amsterdam. 19 Nov. Van de scheepsbouw- werf De Boot" der firma F. F. Groen (Wittenburg) alhier liep Zaterdagnamiddag met goed gevolg van stapel het stalen fregatschip Vondel", dat voor eigen- rekening van den bouwmeesterden heer H. F. Groen van Waarder, in de vaart wordt gebracht. Het is geheel van staal en gebouwd naar de eischen voor de hoogste klassen in Lloyds register, bureau Veritas" en de »Ned. Vereeniging van Assuradeuren". Het is 250 Eng. voeten lang, 40 dito breed en 24 voet hol en heeft een laadvermogen van 2750 ton. Bij de inrichting van het vaartuig is partij ge trokken van alle verbeteringen, die in de laatste jaren aan boord van zeilschepen in practijk zijn gebracht, om met een beperkt aantal manschappen te kunnen varen, zoodat ook alleen vrachtvaart de bedoeling is. Het model van het schip is onder zeer fijne lijnen gebracht voor goede bezeiling en snelle vaart, waarbjj een goed draagvermogen niet uit het oog werd verloren. Volgens oud gebrnik op deze werf werd even voor het te water laten van het schip, door den bouwmeesterte midden zjjner werkliedeneen gedeelte van een bijbel-hoofdstuk (psalm 107) ge lezen en een kort gebed uitgesproken voor behoud van schip en al zijn opvarenden", na welke indruk wekkende plechtigheid mevr. baronesse De Watteville, geb. De Pesters, den draad doorknipte, waardoor het laatste steunsel de kÜDk die het elegante vaartuig aan de helling gebonden hield, wegviel en het schip het water deed instuiven. Luide hoera's van de werklieden weerklonken en daarmede was de feestelijkheid geëindigd, die door een groot aantal genoodigden werd bijgewoond en door een muziek korps uit Utrecht werd opgeluisterd. Rotterdam, 19 Nov. Ruim een jaar ge leden werd ten nadeele van de weduwe Haantjes in haar koffiehuis aan de Lenvehaven no. 187 een trommel ontvreemd, inhoudende eene belangrjjke waarde aan gonden en zilveren voorwerpen, een spaarbankboekje enz. Verdacht dien diefstal te hebben gepleegd, werd toen door de politie aangebonden de dienstbode der weduwe, zekere D. van Kessel, nit Giesendam, die echter, bjj gebrek aan bewijs, op vrije voeten moest worden gelaten Een half jaar daarna werd toevalligerwijs den trommel met inhoud onder den vloer in het café teruggevonden, doch een portemonnaie met geld bleef ontbreken. Thans is naar aanleiding van een te Amsterdam gepleegd misdrijf genoemde dienstbode daar ter plaatse opnieuw aangehouden en heeft zij nu ook bekend, wel degelijk de schuldige van den diefstal ten nadeele der weduwe Haantjes te zijn. Zij bevindt zich op het oogenblik in het Huis van bewaring op de Korte Hoogstraat alhier, waarheen ze uit Amsterdam werd overgebracht. Oli<I-lIcicrlan<l, 19 Nov. Men zal zich herinneren, dat in het vorige jaar bij den bedelaar Johannes Edel alhier f 1034 werd gestolen en dat het toen niet gelukte den dief op to sporen. Door de justitie te Dordrecht is thans in deze zaak do instructie heropend. Het trok zeer de aandacht, dat eene in de buurt van Edel wonende vrouw belang rijke inkoopen deed ofschoon zij vroeger zoo arm was dat hare kinderen door bedelen in het onderhond der huishouding moesten voorzien en haar man ook niets verdiende. Door den brigadier-majoor der rjjks- veldwacht is reeds eene huiszoeking bij haar ingesteld, waarvan bet resultaat nog niet bekend is. CiöCS, 20 Nov. Een viertal brutale straat jongens deden inbraak in de schuur van W. om appels te stelen. De huishoudster, op bet gerucht toeschietende, werd door de bengels met appels gegooid. De grootste deugniet is naar het huis van arrest te Middelburg opgezonden. Het is n.l, dezelfde, die voor eene week in de Roomsche kerk heeft ingebroken! Zondag leverden de gebroeders van H. onder ling eene formeele vechtpartij. Eerst werden de meubels in huis stukgeslagen, toen was do beurt aan de ruitendaarna werden de messen getrokken, en ten slotte maakte de politie een einde aan het standje. Als naar gewoonte was de tweede toondag veel bedaarder dan de eerste. Een koopman verkocht zilveren remontoirs voor 15 ceuten. Tienjaar garantie, meneer! Wat de koopman garandeerde, zei hij evenwel niet. Dat horloge van 15 centen was een wonder. Als je het onder je voeten kapot trapt, dan kunt je bet over schot bij den zilversmid nog voor een daalder ver- Met van der Zwaan z'n clandisie vlotte het niet, daarom putte bij zich uit in schelden op alles en allen. Maar, zei bij, van der Veer zit zes maanden in de doos, ik zal wel wijzer zijn! De openbare vertooning door de Gymnastiek- Vereeniging »Sparta" heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De gymnastische oefeningen voldeden iedereen, en toonden dat de meeste leden kracht en behendigheid vereenigen. Vertoond werd het bekende stuk van Nouhuys •Eerloos" (en niet zooals gemeld is >Het Goud- vischje"), waarbij ieder zijn best deed en allen een goed geheel vormden. De Vereeniging »Sparta" beeft baar ruim 200 bezoekers een genotvollen avond verschaft. In plaats van wijlen den heer Molhoek, is benoemd tot voorzitter van het bestuur der Voor schotbank, de heer Jansen, coll. der Staatsloterij. ■ersckc, 20 Nov. In de raadsvergadering van heden avond werd tot onderwijzeres aan school I benoemd, mej. M. C. van Overbeeke te IJmuiden. Op voorstel van Burgem. en Weth., daartoe in eene vorige vergadering door den heer Cupéry nitgenoodigd, werd een nieuw art. in de Instructie voor onderwijzers ingelascht. Dit art., door de heeren Cupéry en Sinke, houdt in, dat eervol ontslag wordt verleend 3 maanden nadat het verzoek is ingekomen of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. De 3 maanden beginnen te loopen voor aanvragen vóór den 16en ingekomen met den Ion der lóopende maand, voor aanvragen na den 15en ingekomen met den len der volgende maand. De verordening op de heffing van kaaireebten en havengelden werd voor 5 jaren onveranderd verlengd, doch de heer Cupéry, waarbij de heer Sinke zich aansloot, wenschte een andere en nauw keuriger contróle door den havenmeester. De heer Spruit gaf in overweging do Instructie voor den havenmeester te wijzigen. Aan de eigen en vreemde Veldwachters, die bier tijdens de kermis buitengewone diensten hebben verricht, wei-don gratificaties toegekend tot een gezamenlijk bedrag van f 32. In de vorige vergadering was geklaagd, dat een paar dier veldwachters van elders niet behoorljjk van spijs en drank waren voorzien. De voorzitter (de Burgemeester), toen afwezig, zette nu uiteen, dat daaromtrent van zijnentwege geen verzuim had plaats gehad. Zierikzee, 20 Nov. Tonen en kleuren was het onderwerp, dat Dr. H. J. van de Stadt op de Maandag 19 dezer gehouden vergadering van ons Departement van Nijverheid behandelde, waaraan bij eene boeiende met eenige welgeslaagde proeven verduidelijkte voordracht wijdde. Eene afzonderlijke behandeling van heide onderwerpen werd dienstbaar gemaakt aan bet trekken eener paralel, aan bet geven van een indruk in welke opzichten overeen komst, in welke verschil bestaat. Hebben tonen en kleoren beiden ban ontstaan te danken aan de trillingen, de eerste van de lucht, de tweede van de aether, tnsschen bet aantal trillingen per seconde bestaat oen reusachtig verschil. Terwjjl het minimum aantal trillingen, dat het normale menscheljjk oor hooren kan, 16 is, en het maximum 38000, be vinden wij ons bij het oog op het terrein derbillioenen: hot minimum-aantal trillingen geeft rood (486 billioen), het maximum: violet met 764. Een groot verschil is iusgeljjks gelegen in do snelheid, waar mede geluid en licht ons bereiken: aobt minuten heeft het zonlicht noodig om van de zen tot de aarde te komen; veertien jaren zou het geluid daarover doen. Maar daarnaast ook weder overeen komst: hier is het de resonator, die naar du vinding van don gonialen ontdekker van het verband tusschen muziek als wetenschap en mnziek als kunst, Herman von Helmholtz, uit een mengsel van tonen een bepaalde toon afzondert en doet bovenuitklinkendaar is bet hot prisma dat hot witte zonlicht breekt en daaruit de spoctraalkleuren te voorechjju roept. Èn bij oog én bjj oor bestaat hot accomodatievermogen: intusschen bjj beide beeft dit niet dezelfde be- teekeois; bjj het oog dient hot om voorwerpen op verschillenden afstand waar te nemen; bjj het oor niet om tonen op verschillende afstand, maar van verschillende hoogte te hooren. Wat bij het oog met die tonen van verschillende hoogte corres pondeert, n.l. de verschillende kleuren, is vreemd aan het accomodatievermogen, maar houdt verband met het netvlies: daar dus zoeke men de oorzaak van de kleurenblindheid, die eigenaardige abnor maliteit, welke zich bjj de vrouw zooveel minder dan bij den man voordoet. Eindelijk: dc studie, zoowel van oog als van oor, leert ons deze waarheid: nooit mogen wij hen als absolute maatstaf beschouwen, maar steeds moeten wjj bedenken dat beide slechts gebrekkige organen zijn. Er zijn tonen (Donaldsont's interessante proef leerde 't), die ons oor niet hooren kau; er zijn kleuren, welke ons oog niet vermag te zien. Voorzichtigheid en bescheidenheid in het uitspreken van een oordeel over hetgeen is, ziehier! de conclusie, welker juistheid ons immer moet voor oogen staan. Luid applaus lokte deze voordracht uit, alsmede hot woord van den voorzitter, deu heer Van der Vegt, die aan een woord van dank en hulde verbond de uiting van den wensch, dat do spoedig naar elders vertrekkende spreker meermalen moge wederkeeren, om in ons midden op te treden. Wij vernomen, dat de van Gent komende Engelscbe stoomboot •Sea-Gull" Zaterdag, met rechterlijk verlof, te Ternenzen in beslag is genomen. Dit beslag staat in verband met eene vordering tegen genoemde stoomboot van nagelaten betrek kingen der bij de aanvaring ter reede van Vlis- singen op 14 November verongelukte personen, die deel uitmaakten van de bemanning der Belgische loodssloep. (Af. Ct.) De firma D. G. Kröber Jr., bij wie de Middelburgsche Courant gedrukt wordt, beeft besloten met ingang van 1 Januari het loon der zetters en drukkers te verhoogen met 25 pCt., bet overwerk met 25 pCt. en Zondags werk met 100 pCt. In tegenspraak met het bericht als zou de reparatie van Hr. Ms. »Friso" ruim een maand duren, kan thans worden gemeld, dat deze door de fabriek »de Schelde" zeer waarschijnlijk 20 dezer reeds geschied zou zijn. Alsdan kon de stoomleiding worden beproefd. Het vertrek naar Oost-Indië kan dus 22 of 23 dezer tegemoet gezien worden. Te Hulst vond voor eenige dagen iemand bij het sloopen van een buis een vrij aanzienlijk bedrag aan oude muntstukkenin een aarden pot lag het geld onder den grond begraven. De directie der Zuid-Nederlandsche Stoom tramweg-maatschappij beeft aan de weduwe van den onlangs verongelukten machinist f 1400 ge schonken. Ook heeft die directie de begrafeniskosten betaald. Te Bergen-op-Zoom beeft Zaterdagavond te ongeveer 7 uur in de onmiddellijke nabijheid van de stad, buiten de voormalige Steenbex'gsche poort eene brutale aanranding plaats gehad. Een bakkersknecht, die bij de klanten brood bad rondgebracht en met eene welvoorziene beurs huis waarts keerde, was het slachtoffer. Hij werd in bewusteloozen toestand door een voorbijganger aan getroffen en zijn geld was verdwenen. De knecht is nog niet in staat aanwijzingen te geven. Te Maastricht is tegenwoordig de gevangenis zoodanig gevuld, dat vier gevangenen niet meer daarin konden opgenomen worden. Zjj zjjn naar Breda overgebracht. - Zaterdag j.l. had een ernstige daad van insub ordinatie plaats in de kazerne van bet algemeen depöt van discipline te Vlissingen. De sergeant Van den Boogaard, die als sergeant van de week op de kamers surveilleerde, werd op het onverwachtst van achteren besprongen door den soldaat 2e klasse Van R., die hem met een stok jjzer een slag op het hoofd toebracht, waardoor een sterk bloedende wond ontstond. De sergeant, die een oogenblik zijn bewustzijn verloor, deed later den man arresteeren. Hg zelf werd ter verbinding in het militair hospitaal opgenomen. Naar aanleiding van het ook door ons over genomen bericht uit de Standaard, betreffende de zaak der nieuwe geweren, schrjjft De Tijd: >Wnt men hoort verluiden" en wat »er wordt verteld**, is lonter verzinsel. De katholieke leden der Tweede Kamer zjjn nog niet vergaderd geweest na de in diening der Staatebegrooting. Door den burgemeester van Pernis is eene klacht ingediend tegen den brievengaarder P. H. aldaar, wegens het ophouden van een dienstbrief, geadresseerd aan den officier van justitie hij de arrondissements-rechtbank te Dordrecht. Men schrjjft aan het N. v. d. D. Hoewel de invoer van vee in België verboden is, wordt toch dagelijks Nederlandsch vee voor Bel gische rekening opgekocht. Anderen drijven met succes eene agentuur in vette varkens, welke even springlevend over de grenzen worden gesmokkeld, soms bij tientallen tegelijk. Het blijkt dus, dat veel vee België wordt binnen gesmokkeld. Sedert eenige dagen worden langs de Heldersche kust duizenden sardines gevangen, welke bij groote scholen de Tesselsebe zeegaten komen binnenzwemmen. Zn worden daar, bij wjjze van sprot, gerookt en in bosjee in den handel gebracht. De prijs wisselde sedert het begin der week van f 2 tot 40 cent per mand. Een der vermoedelijke daders van den diefstal uit het pakhuis van den heer Rosman te Breda werd tot du toe te vergeefs gezocht. Vrijdag vernam de politie dat de man was thuis gekomen. Men begaf zich naar zjjne woning, zette deze af en trad er biDnen; maar onze sinjeur zat op den zolderen had de ladder opgetrokken. Jawel, riep een der agenten, wij hebben óók ladders Fluks werd zoo'n ding gebaald en tegen het zoldergat gezet, en een agent klom naar bovenmaar toen hjj op zolder was, zag hij niets dan het gezicht van den gezochte, die op het dak was gek!..ui men en nu door het gat nog evon de tong uitstak tegen don dienaur van Hermandad. Over daken en langs goten en uithouwen wist de man te ontsnappen. Lomtoo^. Volgens telegram aan do Hollandscbo bladen is ook hot laatste gedeelte van het paleis van den vorst van Lombok te Tjakra Negara door onze troepen veroverd. Het N. v. d. D. ontving bet volgend bericht: Het gebouw binnen de poeri, gisteren bezet en verdedigd, werd heden verlaten bevonden. De be volking is geneigd tot onderwerping. De generaal ontving afgezanten van de Poengawas. Vele schatten zijn gevonden. Een kruitmagazjjn is door onvoor zichtigheid in de lucht gesprongen. Kapitein Tuinen- bnrg, luitenant Campioni en 19 soldaten zijn daarbij gewond. Do toestand van den zwaar gewonden kapitein Slangen is bevredigend. Een heden door de regoering ontvangen officieel telegram luidt: De oude Radja zou in zjjn poeri gewond en naar het Noorden gevlucht zijn. Bjj het werpen van kruit in een vijver uit een magazijn beoosten do poeri ontstond eene ontploffing, waarbij kapitein Tuinenburg, luitenant Campioni en dertien gestraften ernstige brandwonden bekwamen. Drie compagnieën zijn gelegerd in een gedeelte der poeri, ook tot bewaring van geld. Naar Ampenag zjjn verzonden: 230 kilogram goudgeld en 3810 kilogram zilvergeld. In den grond schijnt nog meer verborgen; daarnaar moet gezocht worden. Weder blijft gunstig. Volgens particuliere telegrammen bleef het weder ongunstig en was er f 800,000 buitgemaakt. De operation dureu voort. De gebeele verovering van Tjakra Negara bad zonder tegenstand plaats. Het paleis van den radja is thans door ons bezet. De bevolking is rustig; zij helpt bij het vernielen der muren en gaf drie kanonnen terug. Narmada bood zjjn onderwerping aan. Uit de berichten blijkt dat 'Jjakra Negara thans geheel in onze macht is. Ons leger heeft zieli kranig gehouden. Wij hopen dat de thans voltooide over winningen het begin van het einde van dezen oorlog mogen zijn. Zie telegram.) Tot 16 dezer was te Amsterdam voor het Nationaal fonds voor Indische krijgslieden en hunne betrekkingen bijeen f 123,930. Een eigenaardig bljjk van belangstelling in het Ned. O.-I. leger leverde oulangs een man uit het volk te Brussel, een Belg, die in onze Indiün bad ge diend en met een pensioentje van f 100 naar zjjn vaderland is teruggekeerd. Bij bet teekenen van zijne attestatie de vita op de kanselarij van bet gezantschap legde hjj een franc neder, met het verzoek om die aau de Lombok commissie te doen toekomen, daar hij nog altijd de meeste sympathie bad voor bet kranige Indische leger. L AÜDIIOU W. AanbestedingenVerkoopingen, enz. Voor de Vereeniging tot Spijsuitdeeling te Goes zjjn aangenomen de levering van gort per 100 kilo door mej. wed. de Jonge-Vortregt voor f 8,90; rijst per 100 kilo door Pb. Wessels voor f 10; Amerikaansch spek door wed. Ossewaarde voor f 46,95; selderij voor 7 cent per kilo aan Jan de Voor Extra Family-beef was geen inschrijver. In Zeeland zijn thans volgens de jongste in de hoofdbestnursvergadering gedane mededeelingen 675 H.A. bieten voor 10 jaar voorloopig geteekenö. In Noord-Brabant dacht men 500 H.A. te bekomen, doch volgens de jongste berichten zijn voor het zelfde doel te Steenbergen en omliggende gemeenten reeds 400 H.A. bijeengebracht, terwgl nog voor Standdaarbuiten, Klundert en Zevenbergen op het zelfde bedrag mag worden gerekend; dit zou dus voor Noord-Brabant alleen 800 H.A. uitmaken. Deze week zal bet eiland Flakkee, waar veel sympathie voor de zaak bestaat, door den heer E. van den Bosch nit Goes, door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw af gevaardigd, krachtig bewerkt worden, die op bijna alle gemeenten niet minder dan tien openbare voordrachten zal honden. Men mag dus met allen grond verwachten dat binnen weinige dagen de benoodigd geachte 1500 H.A. niet alleen geteekend, maar zelfs overschreden zuilen blijken. De bespreking van de kwestie der oprichting van eene suikerfabriek, Dinsdag te Goes gehouden, werd bijgewoond door ongeveer 50 belanghebbenden. Enkelen traden nog toe, zoodat bet getal deelnemers voor Zuid-Beveland bedraagt 75 met 138H.A. In geheel Zeeland is nu voor 770 H.A. geteekend, zoodat vermoedelijk de fabriek tot stand zal komen. Tot afgevaardigden werden benoemd dr. J. Swaving, directeur van het proefstation, E. v. d. Bosch en J. J. van Weel te Wolfaartsdijk. Deze afgevaardigden zullen met de bestaande commissie vergaderen om de zaak te regelen. Later zal natuurlijk eene vaste commissie worden gekozen. Op de veemarkt te Goes waren aangevoerd 167 stuks hoornvee, 7 schapen en 60 varkens. Het vette vee werd tegen goede prijzen vlug ver kocht. De biggen gingen van f 4,50 tot f 7. H ECU T S/Vk LV Zierikzee, 20 Nov. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank van den 9 dezer stonden terecht: 1°. J. G., oud 19 jaar, schippersknecht, geboren en wonende to St. Philipsland, beklaagd van twee misdrijven van diefstal, gepleegd ten nadeele van den schipper A. W. en het polderbestuur aldaar; verder wegens wederspannigheid tegen en be leeding van en bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht tegen den rijksveldwachter brig.- tit. K., aldaar. Er werden 7 getuigen gehoord. Beklaagde weet zich van dat alles niets te her inneren, de politie zoekt hem steeds. Voor dezen beklaagde, die reeds een paar maal wegens diefstal is veroordeeld, èn in zijne gemeente èn daarbuiten, vooral bjj de schipperij ongunstig bekend staat, vorderde de subst.-officier van justitie, mr. van Eeten, wegens diefstal 2 maal gepleegd, wederspannigheid, bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht en beloediging van een ambtenaar gedurende de reebtmatigeuitoefening zijner bediening, een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. A. J. F. Fokker, was van meening, dat beklaagde van bet ten laste gelegde verzet tegen den rijksveldwachter moet worden ontslagen van rechtsvervolging, omdat de veld wachter zich niet op het bewoonde vaartuig van beklaagde had mogen begeven om de daar aan wezige goederen in beslag te nemen, dan in bijzijn van een der ambtenaren, genoemd in art. 42 van het Wetboek van Strafvordering, d. i. den Burge meester of die hem vervangt, en toen hij dus zonder inachtneming van die formaliteit de goederen in beslag nam, niet was in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Wat de diefstallen betrof, vroeg pleiter eene lichtere straf. De rechtbank verklaarde heden beklaagde schuldig aan twee misdrijven van diefstal, eenvoudige be- leediging van een ambtenaar en bedreiging met doodslag en veroordeelde hem tot eeno gevangenis straf van 6 maanden. Beklaagde werd echter ont slagen van alle rechtsvervolging ter zake van het door hem begane verzet. 2°. M. A. H., 19 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Oud-Vossemeer, beklaagd van diefstal van kleodingstukken, gelden en gouden voorwerpen ten nadeele van D. van der Z. en zijnen bij hem inwonenden zoon en schoondochter F. van der Z. en A. C, Q. aldaar. In deze zaak werden gehoord 4 getuigen. Beklaagde bekende de voorwerpen te hebben weg genomen. Zg bad daarvoor vergunning gekregen van den 61-jarigen getuige D. van der Z. voornoemd, die haar meer dan eens onoerbare voorstellen bad gedaan. Dit wordt door dien getuige pertinent ontkend. Uit het getuigenverhoor blijkt dat beklaagde niet als geheel zedig bekend staat. Mr. A. J. F. Fokker verzoekt, dat beklaagde's vader onder eede als getuige zal worden gehoord. De officier van justitie, mr. van Eeten, verzet zich tegen het hooren van dien getuige onder eede. Deze wordt daarop buiten eede gehoord tot het geven van inlichtingen op het gezegde van beklaagde. Mr. van Eeten meent, dat bier een gestrenge straf behoort te worden opgelegd en vordert daarom 6 maanden gevangenisstraf. Aan het slot van zijn pleidooi verzoekt mr. Fokker schorsing der zaak om een nader onderzoek in te stellen omtrent de verdedigiug van beklaagde. Na deliberatie in raadkamer verklaart de recht bank dat er geeu termen zijn om bet onderzoek te schorsen en bepaalt de uitspraak op beden. Beklaagde werd heden schuldig verklaard aan diefstal, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats des misdrjjfs heeft verschaft door inklim ming en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 4 maanden. 3°. J. de W., oud 22 jaar, sigarenmaker, ge boren en wonende te Zierikzee, beklaagd van poging tot diefstal met inklimming. Beklaagde, die op 6 uctober 1.1. met eenige kameraden was uitgeweest, wilde zicb omstreeks 12 uur in dien avond nog eens te goed doen aan mosselen en bier in het Zeeuwsche oester-, mossel en bierhuis van den getuige W. J. alhier. Dit was door den getuige dien avond vóór 11 uur gesloten, daarin niemand achterlatende, aangezien hij met zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1