ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag EO November 1804. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6540. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" KEURING DES R IJ TUIG R INT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 24November e.k. des namiddags te 3 ure, aan de Balie eene keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voer tuigen en Sleden. Mitsdien worden alle rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de by de Alge meene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 5 November -1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. In Cleveland, Ohio, is een berucht gierigaard in den ouderdom van 85 jaar overleden. Zijn naam was Benjamin Weller. Toen zijn vrouw nog leefde, hielden zij er een zonderling huishoudinkje op ua. Ieder had zijn eigen vermogen. Wanneer hij een kop koffie of iets anders gebruikte, moest hij zijn vrouw daarvoor betalen. Alles wat ze voor elkaar deden, kostte schijven. 's Winters zaten zij beiden in pelsen gewikkeld 'n de koude kamer; dat spaarde geld uit, men beheefde dan niet te stoken. Werd het donker, dan ging het paar naar bed; op deze wijze werd het licht bespaard. Iu het eerste jaar van hun trouwen was Weller hoefsmid en hielp zgn vrouw hem; door hun ambacht en spaarzaamheid zijn ze rijk geworden. Voor acht jaren werd vrouw Weller vermoord gevonden en werd Weller verdacht, doch omdat men geen bewijzen kon vinden, werd hij losgelaten. Nu hij ook gestorven is, bleek, dat er een half millioen dollars in zijn bezit was. Zijn geheele vermogen komt aan een verren bloedverwant. Rusland. Het aantal kransen, dat naar St. Petersburg werd gezonden, om op de katafalk van Alexander III te worden neergelegd, is zeer groot. Te Moskon waren er al meer dan tweehonderd, waaronder honderd-elf zilveren en twee gouden. De twee laatste, door Siberische kooplieden gezonden, zijn 15,000 en 5000 roebel waard. Onderweg van Moskou naar Petersburg werden negentien kransen De bijzetting van het overschot is nu bepaald op heden 19 November. Eene week later, 26 November, wordt het huwe lijk van Keizer Nicolaas voltrokken. Italië. Zaterdag 1.1. heeft eene aardbeving groote schade aangericht te Reggio en Bagnaniin laatstgenoemde plaats zijn zes menscben gedood en velen gewond. Ierland. Malta heeft deu invoer van aardappelen uit Groot-Brittannië en Ierland verboden. Aardappelen uit andere landen moeten vergezeld zijn van een consulair certivicaat van oorsprong. Deze maat regel is genomen met het oog op het voorkomen van aardappelenziekte in Ierland. Frankrijk. Het Fransche Journal Officiel bericht dat be noemd is tot ridder van het Legioen van Eer de machinist Desbord, die bij het spoorwegongeluk te Appilly, in weerwil van het groote gevaar, op zijn locomotief is gebleven en gemaakt heeft dat de ramp niet erger is geweest dan ze was., België. De Belgische Regeering staat 16 millioen fes. toe aan de stad Gent, om bet kanaal der stad van 6.50 tot 7.80 voet diepte te brengen; de stad zelve zal slechts 4millioen frs. betalen. Nederland. 'sl*ravcnhagc, 17 Nov. Volgens geruchten zou in een dezer dagen gehouden vergadering van de Roomsche Kamerclub besloten zijn, het aan gevraagde geld voor nieuwe geweren tot eiken prjjs te weigeren. Men voegt er bij, dat deze slag, die dan bepaaldelijk deu Minister van Oorlog treffen zou, gemunt zou zijn op het geheele ministerie, over welks manier van optreden men niet weinig ontstemd zou zgn. Wlissiflgcn, 17 Nov. Hedenmiddag had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van de drie zeelieden, die bij de jongste ramp op een zoo noodlottige wijze in de uitoefening van hun beroep, hun leven verloren. Uit de kantoren van het Belgisoh en Nederlandscb loodswezen, op do loodsschoeners en uit tal van woningen woei de vlag half stok. Naast en achter eiken lijkwagen liep het perso neel van het Belgisch en Nederlandsch loodswezen, terwijl achter den laatsten lijkwagen volgden: de inspecteur van het Belgisch loodswezen te Ant werpen de heer Roger, de onder-inspecteur, de commissaris, de ontvanger en het kantoorpersoneel van het Belgisch loodswezen, de heeren doctoren Stewart Schultz en Vermaas, de commissaris van het Nederlandsch loodswezen, terwijl de vier ge redden mede de lijkwagens volgden. Behalve in de straten, waar de lijkstoet passeerde, waren op het kerkhof honderden aanwezig om deze droevige plechtigheid bij te wonen. Onder hen merkten wij op den burgemeester en den inspecteur van het Nederlandsch loodswezen. Aan de groeven werd het woord gevoerd door de heeren Roger en Van schooten. Alvorens deze rustplaats te verlaten, zoo onge veer sprak de heer Roger, is het mij eene behoefte namens het Belgisch zeewezen, inzonderheid namens het Belgisch loodswezen, een laatst vaarwel toe te roepen aan die braven, die als het ware gevallen zijn op het veld van eer. Wij weten dat zjj er nooit tegen op zagen met stormweer nauwgezet hun plicht te vervullen, want vrees kenden zij niet en zij waren een voorbeeld voor velen in den zeedienst. Groot is dan ook het verlies voor het loodswezen, maar nog grooter het verlies voor de weduwen en hunne kinderen, die in hen zorgvolle echtgenooten en vaders verliezen. En zeker wordt ons hart bedroefd bg de gedachte dat wij niet in staat zgn de geslagen wonden ook maar eenigszins te heelen. Moge de laatste eer, welke hun van de zgdeder beide loodswezens en van de bevolking bewezen wordt, voor de diepbedroefde familieleden een troost zijn en hun de overtuiging schenken dat zij, wier lichamen thans aan den schoot der aarde zijn toe vertrouwd, door elk geëerd en bemind waren. Vaarwel schipper de Munck, vaarwel Van den Bovenkamp, vaarwel Piet de Munck, vaartwel braven, rust zacht! Aldus besloot de heer Roger zijne toespraak. Bij alle omstanders stonden de tranen in de oogen en de onder-inspecteur van het Belgisch loodswezen de heer Van Schooten, die ook een laatste woord van hulde wilde spreken, kon dit van aandoening bijna niet doen. Hij herdacht de overledenen, schetste hun leven vol toewijding voor den dienst en voor hun gezin. Hoe menigmaal, zoo zei hij, heb ik hen gegroet wanneer zij van wal staken, gegroet wanneer zjj terug keerden en thans vervul ik de droevige taak hun een laatsten groet toe te werpen, een groet die mg door de ziel snjjdt, wanneer ik bedenk dat zulk eene droevige plechtigheid zich nog meermalen kan herhalen. Geve God dat zulks niet spoedig plaats hebbe". Na ook den gestorvenen een laatst vaarwel te hebben toegeroepen, nam de heer R. de Munck, broeder van de beide slachtoffers, het woord om namens de families De Munck en Van den Boven kamp in welgekozen bewoordingen zijn dank te betuigen voor de groote eer, zjjn beiden overleden broeders en hun kameraden bewezen. Nadat elk der familieleden en eenige der autori teiten een weinig aarde op de Igkkisten hadden geworpen, was de plechtigheid geëindigd. (Af. Gt.) Zaterdag vertrok van de werf der Kon. Maat schappij »De Schelde" te Vlissingen naar Rotterdam het stoomschip »Oengaran" van de Rotterdamsche Lloyd en bestemd voor den maildienst van Rotterdam op Java. Dit stoomschip is gereconstrueerd volgens het type der schepen »Ardjoeno" en »Salak" en is verder van alle moderne inrichtingen voorzien, zooals vries- en koelkamere met Linde's ijsmachine on electrisch licht. De werktuigen zijn van het Quadruple Compound- systeem en met nieuwe stoomketels. Gedurende den proeftocht, die op de reis van Vlissingen naar Botterdam plaats had, werkte alles uitstekend. Tot binnenvader en moeder in het Gasthuis te Vlissingen zijn benoemd E. N. Klittenberg, thans agent van politie aldaar, en diens cchtgenooto. Yligshigeil, 17 Nov. Naar wjj vernemen zijn tot heden de lijken van de Belgische loodsen Van Fraijenbove en Loeverrick, die Woensdag j.l. bij het ongeluk der Belgische loodssloep op de reede te Vlissingen zijn omgekomen, nog niet gevonden. Volgens verklaring van een der geredden zou een dezer twee loodsen door de schroef van het schip onmiddellijk zijn doodgeslagen. De gemeenteraad heeft aan de maatschappij tot exploitatie van gronden vergunning verleend tot het afstaan van den noodigen grond op de dninen tot het bouwen van vier villa's in de on middellijke nabijheid van het Grand Hotel des Bains, welke met 1 Juli 1895 moeten opgeleverd zijn. lliddelhurg, 17 Nov. In eene vergadering van den polder Walcheren is besloten tot conver teering van de leeningen van 1863, 1876, 1877, 1881, resp. nog bedragende f 147,000; f 34,000; 105,000 en 105,000 door bet sluiten van een nieuwe 3 pCt. leening van f 461,000. Naar do gevangenis alhier is overgebracht J. L. B., die in de sociëteit »De Vergenoeging" heeft ingebroken en de pot met de fooien der bedienden heeft gestolen. Kliid-lievcland. Men mag het er voor houden, dat in de behoefte aan geneeskundige hulp ruimschoots is voorzien, te oordeelen naar het aantal liefhebbers dat zich voor een vacature aanmeldt. •Als vliegen op de boterton" zeide een raadslid, misschien wel met eenige overdrjjving. Goes, 17 Nov. Bij beschikking van 10 dezer van den minister van justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter, R. B. Brons, volontair bg de politie alhier. Ten einde met besten toondag geld te hebben, hebben een paar schavuiten van 12 en 10 jaar de offerblokken in de Roomsche kerk opengebroken en geledigd. De koster vond bij het altaar eene klomp, door een der kwajongens achtergelaten toen zij iemand hoorden aankomen. Vermoedelijk waren zij voor nemens ook aan het altaar te stelen en werden zij daarin verhinderd. De klomp werd herkend en leidde van zelf tot opsporing der jeugdige dieven, van welke de jongste met tranen in de oogen, de andere gansch onverschillig bekentenis aflegde. Hoe zulke jonge kinderen de offerblokken hebben kunnen openbreken, begrijpt men niet. Diefachtig en brutaal zijn de kwajongens in hooge mate. In den stoomcaroussel gaven zij een gulden in betaling. Op de vraag van de bureelistc, hoe ze daaraan kwamen, was hetantwoord, dat raakt jou niet. De oudste der twee, de 12-jarige B., is dezelfde die voor een paar weken het paard vau den heer De Jonge zulk een gevaarljjke wonde toebracht. Veelbelovend alzool Ctloes, 18 Nov. Het past ons niet te klagen, dat er in deze week niets te genieten valt. Men oordeele over het programma vau eene week. Volksvoorstelling van de gymnastiek-vereeniging •Volharding", bestaande in de onmisbare gym- nastiek-oefeningen en de vertooning van de klucht de verliefde Secretaris". Volgende avond »Een Brompot", waarvan een verslag wordt ternggehouden omdat dit lachverwekkend stak ook ten uwent is vertoond. Maandagavond weer eene gyranastick-uitvoering, nu van de vcreeniging »Sparta", met de vertooning van »het Goudvischje Dinsdagavond eene sociaal democratische seance, te geven door den ex-onder- wjjzer Cornelisse, onderwerp: de expeditie naar Lombok. En om de week te besluiten, een soiree door de zangvereeniging »Excelsior", bg gelegenheid van haar 12'/,-jarig bestaan. Voor één week is 'twel wat druk; het ware beter over eene maand verdeeld. Itruililssc. 17 Nov. De pogingen, aangewend om het schip »ae Acht gebroeders", dat bij den Blindendam strandde, weder vlot te maken, zijn met goeden uitslag bekroond. Het mocht Vrijdag gelukken het water er nit te pompen, zoodat het vaartuig nu met eene stoomboot naar zijne be stemming gebracht kan worden. Zleriltzee, 17 Nov. Gisteren avond had in de Concertzaal alhier de eerste buitengewone voor stelling in dezen winter plaats door het Tooneelgezel- scbap, onder directie van den heer A. van Lier. De opkomst was niet groot. Of het voor allen een genotvollen avond is geweest, zullen we niet beslissen. Wat kunstgenot betreft, geeft het stuk weinigdoch over het algemeen zal het publiek zich wel hebben geamuseerd door de wjjze van opvoering. Ieder kweet zich uit stekend van zjjne taakallen waren uitnemend rolvast, zoodat er goed gang in bleef en een vrg gelukkig samenspel werd te zien gegeven. De Brompot" werd zeer aardig teruggegeven door den heer Van Nienwland; bij gaf een echten brombeer te zien, zooals er, naar wg hopen, maar enkelen voorkomen. Mevr. Albregt—Engelman speelde hare rol als kokette oude jonge juffrouw zóó, dat men er aan moest twijfelen of bet wel de zeer bejaarde actrice was die men zag; vooral in het tweede bedrgf, toen zg de liefdes-scène speelde, was zg (op haar leeftgd) onverbeterlijk. In de hoop dat we een volgenden keer van dit gezelschap weder iets meer degelijks mogen zien. vinden wo voor een enkele maal zoo'n »Brompot" wel vermakeljjk. Door het stormweder der laaste dagen zjjn aan het calami te use waterschap Ellewoutsdjjk Borssele 400 M2. steenglooiing vernield. Bg de laatste herstemming in Helder moet iets gebeurd zijn, dat een onderzoek dringend eischt. In den winkel van den heer Staalman moeten op een avond, te ongeveer half elf, twee marineofficieren zjjn gekomen, zoogenaamd om sigaren te koopen. Deze twee officieren zouden de vrouw van den heer Staalman beleedigd on zelfs aangegrepen hebben, daarbjj toespelingen makend op de candidatuar van haar echtgenoot. Een en ander wordt in Heldor druk besproken, en ook des heeren Staal man's blad Extra Tijding maakt er melding van. Bjj den jongsten storm kwam een te Esschen losgeraakte goederenwagen te Roosendaal aan. De afstond tnsschen de twoo stations is twee uur. De maskerade in 1895 te Leiden kan wegens voldoend aantal deelnemers doorgaan. Xicrlkzee, 19 Nov. De verkiezing van een lid in den gemeenteraad alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door bet bedanken van den heer G. A. de Looze, zal plaats hebben op Dinsdag 4 Dec. a.8. Welke verrassing zal St. Nicolaas ons bij de opening der stembus (op 5 Dec.) brengen? Men meldt uit Sprang (N.-B.) Eenige weken geleden werd in deze gemeente zekere J. van K. begraven, die vóór zgn dood verzocht had met kleeren en al in de kist gelegd te worden, hetgeen ook geschied is. Als stellig wordt nu verzekerd, dat in do nalatenschap van dien zonderling voor een aanzienlijk bedrag aan effecten, men zegt voor ƒ10,000, ontbreekt. Deze som zou naar ieders meening nog op het lijk berusten. Do erfgenamen willen nu aanvragen om op het lijk een onderzoek te mogen instellen. De hoofddader in het valsche bankbiljetten- proces, Krause, is Vrijdag in de bijzondere strafge vangenis (cellenvlcugel) te Leeuwarden overgebracht. To Loosdrecht heoft de storm de vorige week niet alleen geen schade veroorzaakt, maar aan een ingezetene zelfs buitengewoon voordeel opgeleverd. Vermoedelijk opgedreven door den hevigen wind, heeft eene school snoeken hare toevlucht gezocht in een paar slootjes ter breedte van circa 1 meter rondom de hofstede van den visscher en visch- handelaar Frese. Zonder veel moeite maakte hij al de vluchtelingen buit. De vangst bedroeg een paar honderd pond. Zierikzee, 19 Nov. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Moolenburgh en de Clercq, met kennisgeving, en de heer de Looze. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden ter resumtie aangehouden. Naar aanleiding dier notulen vraagt de heer Boeije het woord en deelt mede, dat, wat hij meent te moeten zeggen, op papier heeft gebracht, opdat het in de notulen en daar waar het verder hoort, zon kunnen worden opgenomen, juist zooals hg het zegt. Het gesprokene luidt: Tot mijn groote spyt was het mjj niet mogelijk de raads vergadering van 29 October j-1. bij te wonen; ware ik tegenwoordig geweest, dan zou ik reker toen het woord gevraagd hebben naar aanleiding van den brief, door het raadslid de Looze voorgelezen. Die brief bevat de afscheids rede, waarin het raadslid onder het opsommen van eenige grieven het ambt nederlegt, hetwelk 16 jaar dooT hem, zooals hij zegt, op de meest loffelijke wjjze is waargenomen. Ik zou liever op die rede gezwegen en het raadslid de Looze in den gelukkigen waan gelaten hebben dat de schuld van al het gebeurde niet bij hem, maar bij anderen gelegen is, doch nu die rede althans in hoofdzaak wordt opgenomen in de notulen dezer vergadering en alzoo in het gemeente archief bewaard blijft, zoo acht ik mij genoodzaakt ook op deze plaats, zij het ook tot mijn groote spijt buiten tegen woordigheid van het raadslid de Looze. een enkel woord in het midden te brengen zoowel Daar aanleiding van eenige onjuistheden, mogelijk het gevolg dat de steller van den bewusten brief niet juist is ingelicht geweest, alsook naar aanleiding van eene mjj persoonlyk betreffende valsche aantijging. Eene korte herinnering van hetgeen gebeurd is, zal hier wenschelijk zijn. liet was n.l. sedert eenigen tijd gebleken, dat dikwerf zaken, welke in besloten raadsvergadering zelfs onder uit drukkelijk opgelegde geheimhouding waren behandeld, onmiddellyk publiek bekend waren; tallooze malen is door U, Mijnheer de Voorzitter I en ook door anderen in de vergadering met een beroep op het gemeentebelang aan gedrongen en gewaarschuwd dat dit niet weder zou gebeuren, doch niets hielp, daargelaten nog de vele onaangenaamheden, welke daardoor ontstonden, vooral bij verhooging van aan slagen in den hoofdelijken omslag, zoo moest dit zeer n&deelig -werken zoowel voor de gemeente als voor de burgers individueel; voor de gemeente o.a. wanneer het soms de gegronde verhooging van aanslagen in den weg staat, en voor de burgers o. 8. wanneer zij voor hun crediet belang hebben dat hun achteruitgang in zaken niet publiek wordt. Ten bewijze hoe met de geheimhouding werd omgesprongen heb ik alleen maar te wjj zen op de concept-verordening tot helling van hoofdelijken omslag, welke niet lang geleden verzegeld en als geheim door U, Mijnheer de Voorzitter I aan de raadsleden toegezonden werd en desniettemin een paar dagen later geheel en al in onze stedelijke courant behandeld werd. Toen mij nu op 8 Mei j.l. bekend werd dat weder aan een ingezeten verhooging van zjj» aanslag, welke in de besloten vergadering van 4 Mei was behandeld, verklikt was en deze, zeer ontstemd, eenige raadsleden, die hij eveneens kende als voorstemmers voor zijne verhooging, bezocht en onderhouden had over hunne handeling, besloot ik in de vergadering van 9 Mei, waarin de behandeling van het kohier zou worden vervolgd, te wijzen op die verklikking, waaruit weer bleek hoe de rustige burgerij tegen elkaar in het harnas werd gejaagd. Die vergadering was toen door den Voorzitter overeen komstig de wet verklaard tot eene geheime vergadering, zoodat ik niet kan zeggen wat daarin is gesprokendoch wat ik wel kan zeggen is dit, dat van dat oogenblik af bij mij de verdenking niet rneer twijfelachtig was; niet anderen, doch het raadslid zelf had die verdenking op hem En wat is daarna gebeurd 7 In de Niettuxbode van dienzelfden avond was het bewuste stukje geplaatst, hetwelk ieder, die in de vergadering van dien morgen was aanwezig geweest, de overtuiging gaf, in de pen gegeven te zijn door een der aanwezigen. Dat dit stukje de raadsleden moest ontstemmen en dat het den chijn had alsof de spot werd gedreven rnet de be sloten vergaderingen, is door het raadslid de L. in zijne afscheidsrede erkend. Die algemeene ontstemming bleek dan ook dadelijk en leidde tot eene samenkomst van een vijftal raadsleden, die met volkomen instemming te zamen een schryven op stelden, waarin tij te kennen gaven geen besloten vergade ring tc lallen bjj wonen zoolang niet ernstig was onderzocht, wie de geheimen openbaarde. Die 5 raadsleden waren, behalve ik, de heeren de Vos van Steenwyk, Fokker, v. d. Bout en v. d. Vliet; bij die 4 heeren bestond dezelfde verdenking tegen het raadslid de L., zonder dat het allerminst noodig was dat er verdachtmaking van my of van een ander uitging; wy onderteekenden dat schryven, behalve de beer v. d. Vliet, die als Wethouder niet in de vergaderingen kon wegblijven, doch daarom uit drukkelijk in de vergadering van 10 Mei verklaard hoeft volkomen met de 4 andere heeren in te stemmen. Dat schrijven ook, ten blijke van inslcmrnine. gerekend door de heeren Franse, v. d. Lek de Clercq, M .ieuburgh. Houwer en de Crane, die zeker allen zelfstandig geuoeg kunnen gvcht worden om in deze af te gaan op eigen mecning en overtuiging en volstrekt geen verdachtmaking behoefden. Ziet hier nu, Mijne Heeren! in het kort de geheele ge schiedenis, naar waarheid zooals den roeesten uwer bekend is eo zeker niet geloochend zal worden. liet raadslid de L. gelieft het nu voor te stellen, dat er niets ernstigs voorgevallen of te onderzoeken was en dat het onderzoek in alleo gevalle ongemotiveerd en slechts uitgelokt was uit zucht tot werkstaking door een 9-tal raadsleden, die niet zelfstandig doch alleen door verdachtmaking van één hunner hadden getoekend een door U, Myoheer de Voorzitter! ontworpen schryven. Mijne Heeren, de ware geschiedenis der zaak leidt tot heel andere conclusie#, welke ik hier wensch te constateeren 1°. dat het belang van de gemeente en van de burgers individueel eischte dat de openbaring vangeheimen zou ophouden 2*. dat alle de 9 raadsleden niet anders dan hun plicht hebben gedaan om daartoe maatregelen uit te lokken 3°. dat het daarop gevolgd gerechtelijk onderzoek is ge vraagd cn ingesteld tegen de openbaring van het verhandelde in de vergadering van 9 Mei, welke was eene geheime', 4*. <iat het raadslid de L. door niemand is maar alleen zich zei ven heeft verdacht gemaakt 5°. dat het onderzoek, moge het den schuldige niet voor den rechter gebracht en ook de verdenking, welke het raadslid de L. zelf op zich geladen heeft, in mijn oog, niet weg genomen hebben, resultaat heeft opgeleverd, waardoor voor bet vervolg de geheimen beter geëerbiedigd zullen worden; 6°. dat de brief van 10 Mei niet is ontworpen door den Voorzitter, doch door 5 raadsleden, waaronder ook de Wet houder van der Vliet, waarby de 5 andere onderteekenaars zich volkomen vrijwillig en zelfstandig hebben aangesloten en eindelijk 7°. dat, indien dezen zomer de rust van burgers is gestoord, dit dan nog maar alleen kan betreden die burgers, welke niet gerust konden zijn bij het onder zoek, terwijl dan nog niet de 9 raadsleden, maar alleen de schuldige de oorzaak is geweest van die onrust. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat zgn in gekomen 1°. vier brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten: a. tot regeling van den leeftgd van toelating der leerlingen op de scholen A, B en G en mede- deeling, dat bg ben geen bedenking bestaat tegen bet raadsbesluit tot wijziging der Verordening op het lager onderwijs; b. tot verkoop van boomen; c. tot het opnemen van tijdelgk kasgeld ge durende 1895, en d. tot wijziging der regeling bij abonnement voor bet schoonhouden enz. van Bchool B, en 2°. eon bi-ief van den beer G. A. de Looze, waarbij bg zijn ontslag inzendt als lid van den Raad. Hierbij deelt de Voorzitter mede, dat Burgem. en Weth. de verkiezing, om in die vacature te voorzien, hebben bepaald op 4 December en de herstemming, zoo noodig, op 18 December e. k. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de Com missaris van politie alhier, do beer J. Groebe, in dezelfde betrekking is benoemd te Amersfoort. Naar aanleiding dezer benoeming herinnert de heer Franse er aan, dat de Commissie voor de begrooting voor 1895 bij de behandeling daarvan op de wenschelijkbeid heeft gewezen, om, bij vertrek van den heer Groebe, de vraag te bespreken of eene benoeming van een Commissaris van politie voor deze gemeente wenschelijk is en om in dat geval de jaarwedde nader vast te stellen. Naar aanleiding hiervan ontspint zich een lang durig debat, waarvan bet resultaat is, dat de jaar wedde bepaald blijft op f 1200, nadat een voorstel van den heer Franse, om het tractement op f 1000 te bepalen, was verworpen met 7 van de 10 stemmen. Tegen stemden de heeren de Crane, Fokker, Boejje, vau den Bout, de Vos, Houwer en vau der Vliet. Een motie van den beer Fokker, strekkende dat de Raad de wenschelgkheid zal uitspreken, dat, als eenmaal do betrekking van Inspecteur van politie vaceert, in die betrekking niet meer te voorzien, wordt aangenomen met 9 van de 10 stemmon. Vóór stemden de heeren Boeije, de Crane, Franse, Fokker, van den Bout, de Vos, ten Haaf, Houwer en van der Vliet. Voorts werd nog met 8 van de 10 stemmen aan genomen een motie van den heer Boeije, waarbg de Raad in principe uitspreekt, dat, bij opheffing der betrekking van Inspecteur, de Commissaris van politie geen uitzicht op verhooging zijner jaarwedde zal hebben. Vóór 6temöen de heeren Houwer, ten Haaf, van den Bout, Boeije, Legemaat, de Crane, Franse en Fokker. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1895 wordt ten fine van onderzoek en verslag gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren de Vos, Houwer en van den Bout Komt ter tafel een verzoekschrift van den beer Mr. C. J. Fokker, om ontslag als Regent van het Borger-Weeshui6. Op voorstel van Bnrgem. en Wetb. wordt dit ontslag zonder hoofdelijke stemming op de meest eervolle wijze verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door den beer Fokker èn als Regent èn als Voorzitter van het Collegie sedert 30 Dec. 1865 bewezen. Komt in behandeling het adres van bet Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool, houdende verzoek om het besluit tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool in dien geest te wijzigen, dat op de Burger-Avondschool ook on- en minvermogende leerlingen kunnen worden toe gelaten. Dit adres werd in de vorige vergadering om prae-advies gesteld in handen van Burgem. en Weth., die alsnu voorstellen: 1°. te bepalen, dat van af 1 Januari 1895 op de Burger-Avondschool ook on- en minvermogende leerlingen tullen worden toegelaten, en 2°. bij aanneming van het sub 1°. voorgestelde te bepalen, dat art. 1 van het Besluit tot heffiug van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool te Zierikzee van af 1 Januari 1895 zal worden gelezen als volgt: »Er zal, behoudens de hierna vermelde uitzon deringen, ter tegemoetkoming in de kosten der »Hoogere Burgerschool en Burger-Avondschool; •schoolgeld geheven worden ten bedrage van: >f 40 'sjaars voor iederen leerling van de Hoo- gere Burgerschool, en >f 4 'sjaars voor iederen leerling der Burger avondschool. •Door minvermogenden zal slechts de helft van het ten behoeve der Burger-Avondschool geheven wordende schoolgeld verschuldigd zgn, terwgl •onvermogenden van die beffing zijn vrijgesteld. •Burgem. en Weth. beslissen wie voor min- »en wie voor onvermogend zijn te houden." Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat een voorstel van den beer Franse om de Burger-Avondschool voor iedereen kosteloos toegankelijk te stellen, was verworpen. De behandeling der belastingvoorstellen, ingediend door de Commissie voor de begrooting van 1895, wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. De Raad verleent daarna, op voorstel van Burgem. en Weth., zoDder hoofdelijke stemming, machtiging tot af- en overschrijving van - en op eenige posten der gomeentebegrooting voor 1894. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een brief van de Plaatselijke Schoolcommissie voor het lager onderwijs alhier, waarbij die Commissie o. m. haar leedwezen te kennen geeft over het feit, dat de Raad de f 50 voor de schoolbibliotheken niet heeft uitgetrokken op de begrooting voor 1895. Op voorstel van den heer Fokker wordt de be handeling van dit schrijven aangebonden tot eene volgende vergadering. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen een brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, houdende het resultaat barer bemoeiingen in zake het verleenen van ontslag aan leeraren der Hoogere Burgerscholen. Deze modedeeling wordt aangenomen voor kennis geving en de behandeling van dien brief mede tot eene andere vergadering aangehouden. Worden benoemd met algemeene stemmen: a. De beer U. H. E. Hnber Noodt te Oegstgeest tot leeraar in de Scheikunde enz,; en b. Dr. M. de Haas te Leiden tot leeraar in de Natuur- en Werktuigkunde enz., beiden aan de Hoogere Burgerschool alhier en zulks voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Augustus 1895. Met Dr. de Haas stonden op de voordracht de heeren F. J. Vaes te Delft en Dr. B. Turksma te Amsterdam. Tot leden vau het stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid van den Raad, worden be noemd de heeren J. Franse en Mr. D. v. d. Vliet en de overige leden, zoo noodig, tot plaatsvervangers. De behandeling van de bezwaarschriften tegen het primitief kohier vau den hoofdelijken omslag voor 1894 wordt aangehouden tot eene volgende verga dering. Bg de omvraag door den Voorzitter, geeft de beer de Crane te kennen, dat vroeger de leerlingen van de scholen A en B kosteloos gymnastiek-onderwijB ontvingen en vraagt of in de ontwerp-verordening voor den leeraar in dat onderwijs, niet eene be paling gemaakt kan worden, waarbg hem voor het kosteloos gebruik van lokaal en werktuigen, de verplichting wordt opgelegd de leerlingen van be doelde scholen kosteloos te onder wgzeu. De Voorzitter antwoordt, dat Burgem. en Weth. juist een dergelyko bepaling in het ontwerp hebben opgenomen, waarna hij de vergadering sluit. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. De Notaris Mulock Houwer te Goes verkocht te Oud-Sabbinge, gemeente Wolf aartsdijk, bet erf- pacbtsrecht van een dubbel woonhuis met schuur, ter grootte van 10 A. 69 c.A. Koopor werd de heer HL Bliek te Wolfaartsdijk. LAU U II O U W. Het mond- en klauwzeer is te Goes en in den Wilbelminapolder als geweken verklaard. Volgens de Staats-Courant zgn gedurende de maand October 11. in hot geheele Rijk voorgekomen 86.348 gevallen van mond- en klauwzeer bg 6282

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1